🇷🇸Не дају се Срби моји, не плаше их Шиптари! На споменику убијеним и отетим Србима са територије општине Ораховац који су мучки страдали од руке албанских екстремиста, током викенда је враћена је српска тробојка. Браво момци, догодине у Призрену на Литургији.
Јубини: Вратите споменик, дозволите спокој душама српских војника
(Фото принтскрин „Косово онлајн”)
Италијански бригадни генерал у пензији Рафаеле Јубини изјавио је данас да је веома ражалошћен због измештања спомен плоча страдалим српским војницима у Балканским ратовима и Првом светском рату на гробљу у Приштини и да тај споменик мора да буде враћен на првобитно место.
Јубини, који је 2004. предводио италијански контигент Кфор захваљујући коме су у Мартовском погрому спасени Пећка патријаршија, манастир Будисавци и црква у Бичи код Клине, рекао је за Косово онлајн да му је жао због онога што се дешава у Приштини.
„Поштујем све војнике који су пали за своју отаџбину, ма ком народу припадали. Њихове душе су сада на небу и мора им се дозволити да тамо одмарају, и да се не дозволи да их ико узнемирава. Уверен сам да спомен плоча треба да се врати на своје место”, рекао је Јубини.
Он је истакао да је права трагедија када неки народ мора да напусти своју домовину, а да су Срби данас суочени управо са таквим страдањем.
„Срби су данас народ на Косову који доживљава трагедију”, казао је он.
На питање да ли ће подржати петицију коју је покренула група интелектуалаца за враћањем спомен обележја српским ратницима из Првог светског рата, Јубини каже да се као војник никада није прикључивао сличним акцијама.
„Немам обичај да потписујем петиције. Никада то нисам урадио у животу. Ипак, осећам се веома блиско са српским народом који поштујем и чије време великог бола добро разумем”, навео је генерал Јубини.
„Јубини је предводио италијански контигент војника у саставу Кфор и био командант италијанске бригаде „Фолгоре” – 183. падобрански пук у саставу Кфор.
У Мартовском погрому 2004. године његови војници су успели да сачувају Пећку патријаршију, али и манастире Будисавци и цркву Бичи у општини Клина.
Због ових заслуга, Српска православна црква одликовала је генерала Јубинија и његову јединицу највишим црквеним одликовањем – Орденом Светог Саве за допринос заштити српских манастира на КиМ, преноси Танјуг.
Албанска већина у Скупштини Бујановца гласала за промену назива школе
(Фото: Д.Јевремовић)
БУЈАНОВАЦ – Албанска већина у Скупштини општине Бујановац гласала је данас за предлог да се промени назив Основне школе „Десанка Максимовић” у Биљачи, а по коме би требало да понесе име албанског књижевника Исмаила Кадареа.
Како јављају бујановачке новине, српски одборници били су против промене имена школе и захтевали су повлачење ове тачке са дневног реда.
Након што су овај и остали њихови предлози одбијени, они су напустили седницу.
Коначну одлуку о промени назива школе треба да донесе Министарство просвете.
Председник Скупштине општине Енвер Рамадани рекао је да нико не спори величину српске песникиње, али да нема логике да школа у којој више нема српских ђака и даље носи њено име, преноси Танјуг.
Он тврди и да ново име није никаква провокација и да је „намера школе и Националног савета Албанаца на месту”.
Косово плива у корупцији
![](https://europeanpolice-media.rs/wp-content/uploads/2023/11/Slika-zaslona-2023-09-27-u-13.06.07.png)
Виши истраживач на Косовском институту за правосуђе Гзим Шаља изјавио је да Косово још увек нема стратегију за спречавање корупције, и да је за то крива косовска влада, преноси Коха.
Шаља истиче да је Влада Косова још у фази израде стратегије против корупције, и да рад радне групе која се бави тим питањем није завршен две године.
„Влада још увек нема Националну стратегију за борбу против корупције, она је у фази израде. Радна група још није завршила рад, то је веома чудно, јер у јавности има разних изјава о борби против корупције, а немамо основни елемент стратегије”, рекао је Шаља.
Шаља је подсетио да је борба против корупције била основ свих обеćања Покрета Самоопредељења у предизборној кампањи.
Истакао је да се Извештај о напретку Косова Европске комисије неколико година не бави нападима политичара на правосудне институције. Додаје да постоји и континуирани недостатак механизама за одузимање имовине стечене кривичним делима.
ЗСО не може бити формирана по уставу Косова, већ по Бриселском споразуму
(Принтскрин Јутјуб)
Стручњак за безбедност Мирослав Бјеговић изјавио је данас да је добро што европски званичници спомињу и траже да се формира Заједница српских општина, али да је оно са чим се Београд не слаже јесте да се ЗСО формира по тзв. косовском уставу. Он је рекао и да би ЗСО требало да се формира по Бриселском споразуму за шта је гарант ЕУ.
„Тамо јасно и гласно пише да ЗСО треба да формирана са извршним овлашћењима, и то је оно у чему се наши погледи разликују зато што ЕУ инсистира ЗСО, као и амерички амбасадор у Приштини, по уставу Косова. То је оно што је неприхватљиво, и Србија само тражи да приштинска страна испуни ту обавезу из Бриселског споразума, формирање ЗСО са извршним овлашћењима”, рекао је он.
Бјеговић, који је и специјални саветник за одбрану и безбедност подпредседника Владе и Министарства одбране сматра да је улога ЕУ и европских званичника везано за дијалог Београда и Приштином јасна у смислу да желе на разноразне начине да присиле српску страну да учини оно што одговара ЕУ и Косову, што је, како каже, нешто што се никада неће десити.
„Мислим да је ту управо наш главни преговарач председник Србије Александар Вучић не само више пута нагласио, него чак и рекао да га не питају такве ствари да ли ће признати независност Косова, односно да ли ћемо дозволити да Косово уђе у УН. Оно што је веома важно је да се Србија сваки пут одазвала позиву за проналажење неког решења, управо само због боље будућности српског народа и бољег живота на простору КиМ”, навео је он за Танјуг
Коментаришући уклањање и померање спомен плоче српским војницима палим у Балканским ратовима и Првом светском рату, на војном делу православног гробља у Приштини, на иницијативу француске и немачке амбасаде, Бјеговић је рекао да се то може посматрати као порука српском народу на КиМ да за њих на територији КиМ нема места и да им је будућност максимално неизвесна и небезбедна.
Како је нагласио оно што Србија најмање очекује јесте јавно извињење од председника Француске Емануела Макрона и канцелара Немачке Олафа Шолца.
„По мени то баш и није био случајан чин, то је један сраман и несхватљив чин што су дозволили, или можда свесно урадили. Можда можемо да тумачимо да је то један од сигнала нашем народу, нашој држави на шта је све спремна Европа, у овом случају Француска и Немачка, не би ли Србију присилиле да учине оно што они од ње очекују”, изјавио је Бјеговић.