SISTEMATSKO BRISANJE TRAGOVA SRPSKOG POSTOJANJA: Kosmet od trgovine ljudskim organima do preotimanja duhovne baštine.
U SVOJOJ ISPOVEDNOJ knjizi “Izvesna predstava o pravdi (Čečenija – CIA – Kosovo – Droga)” Dik Marti, između ostalog, piše da je njegova misija i misija njegovih saradnika u Pokrajini izazvala otpor, pa i neprijateljstvo. Upozoreni su “da bi bilo dobro da se razotkrivaju neki aspekti prošlosti. Srbi su zli i to ne sme da se promeni; to može čak ugroziti stabilnost regiona”.

“Američki uticaj je ogroman”, nastavlja Marti, “što nam sa žaljenjem potvrđuje nekoliko diplomata na službi u Prištini. Klintonov kip zauzima prvi plan jednog gradskog trga, a jedna avenija je čak dodeljena Bušu.” On potom piše i o važnim ljudima koje je susretao tokom misije. Među njima je i ambasador SAD Kristofer Del koji se “ne bavi samo kosovskim pitanjima”, već i “promoviše izgradnju velikog i skupog auto-puta u ovoj zemlji koja je među najsiromašnijim u Evropi”. Među ovim uglednicima Marti pominje i Stivena Šuka, bivšeg američkog generala koji je donedavno bio pomoćnik šefa Unmika. “Samo što je napustio funkciju te internacionalne organizacije, postao je lični savetnik Ramuša Haradinaja”, koji je gonjen za ratne zločine, a “oslobođen je nakon što su svedoci praktično isparili u trenutku suđenja”. Kao albanskog plaćenika Dik Marti pominje i “ser Džefrija Najsa, britanskog advokata, kraljičinog savetnika” i tužioca haškog suda koji se “žali što mu Tači još nije platio pola milijardi evra za usluge”. (Izgleda da je naknadno došlo do “finansijskog pomirenja”, jer je Najs 2020. godine kao advokat zastupao Tačija pred Specijalnim sudom za zločine OVK u Hagu.)

KADA SE JEDAN NOVINAR usudio da postavi pitanje Bernaru Kušneru u vezi sa optužbama za trgovinu organima, ovaj bivši predstavnik generalnog sekretara UN i šef Unmika odgovara prštanjem u smeh. “Čuo sam taj smeh, prost i neumesan”, piše Marti i dodaje kako je 20. februara 2018. povodom desete godišnjice “nezavisnosti” Tači dodelio Kušneru “predsedničku medalju za angažovanje i učešće u uspostavljanju mira i institucija na Kosovu”. Inače, nastavlja Marti, “istraga odnosno Special Investigation potvrđuje da je Hašim Tači bio angažovan kao agent francuskih obaveštajnih službi”. Najzad, u galeriji ovakvih “Martijevih likova” našla je mesto i američka državna sekretarka Madlen Olbrajt, koja se snažno zalagala za bombardovanje Srbije i nezavisnost Kosova. “Čudna gospođa!” – piše Marti. “Otkriveno je da je imala ekonomske interese u bivšoj srpskoj pokrajini, posebno u kosovskoj telefonskoj kompaniji…”
SLAVIŠA Nedeljković (52) iz Vučitrna, koga je danas popodne na administrativnom prelazu Jarinje uhapsila tzv. kosovska policija zbog navodnog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, pušten je na slobodu.

Prema saznanjima “Novosti”, Nedeljković je pušten odlukom tužioca u Prištini, jer je utvrđeno da se radi o pogrešnoj osobi
– Posle hapšenja na Jarinju Nedeljković je saslušan od strane tužioca, koji je naložio njegovo puštanje na slobodu. Proverom je ustanovljeno da se radi o pogrešnoj osobi – saznaju “Novosti” od rodbine Nedeljkovića.
Nedeljković je uhapšen popodne na Jarinju zbog navodnog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
Reagujući na neosnovano hapšenje još jednog Srbina, Kancelarija za KiM je saopštila da je reč o kampanji sistematskog zastrašivanja.
– Slaviša Nedeljković koji je danas uhapšen, večeras je pušten na slobodu i pridružio se porodici! Iako ga je tzv. KP javno optužila za navodni ratni zločin, o tome nije bilo nikakvih činjenica i on je oslobođen. Ovo je dokaz da Kurtijeva policija prvo hapsi Srbe, pa pita za dokaze! – napisao je Petar Petković na Iksu.
DIREKTOR Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković reagovao je na izjave Nenada Rašića, inače Kurtijevog ministra koji je za Zajednicu srpskih opština rekao da je “udruženje dživdžana”.
– Kurtijev ministar Rašić na sve načine hoće da obesmisli ZSO po nalogu svog šefa, a ništa se u dijalog ne razume! On koji je govorio da je ZSO udruženje dživdžana je poslednji koji može da komentariše Zajednicu. Sporazumom iz 2013. i 2015. je predviđen nastavak funkcionisanja svih srpskih institucija, koje će, za razliku od sadašnje situacije, biti zaštićene pod kapom ZSO. Kurtijev ministar nastavlja da izmišlja, jer samo to zna! – napisao je Petković na svom zvaničnom Tviter nalogu.
PREGOVORI između Beograda i Prištine prolaze kroz težak period, dok Evropska unija, čini se bezuspešno, traga za rešenjem ovog problema.

Petr Bistron, šef Spoljnopolitičkog odbora Alternative za Nemačku (AfD) u Bundestagu, u razgovoru za “Politiku” prilikom nedavnog boravka u Beogradu kritički je ocenio pristup EU dijalogu, izrazivši potrebu za revizijom strategije kako bi se prevazišla pat-pozicija u južnoj srpskoj pokrajini.
Kada su u pitanju dalji tok pregovora i pritisci EU na Srbiju, kaže da je situacija teška, kao i da vidimo “veliku katastrofu” i pokušaje da se postigne neki cilj s pregovorima.
“Sav taj pritisak EU nije bio dobar. Poslali su Miroslava Lajčaka, ali i dalje nema rezultata. Kurti ne želi osnivanje Zajednice srpskih opština, albanska strana blefira da hoće to da uradi, a u stvarnosti to ne želi. EU ne uči na greškama, i dalje udara glavom u zid. Svi mogu da vide da to nije bio iskren napor albansko-kosovske strane i da pregovori ne samo da su stigli do mrtve tačke već su na prekretnici”, ocenio je Bistron.
On navodi da je šteta što je tzv. Kosovo sada pod protektoratom stranih sila i što je narušen teritorijalni integritet Srbije, ali i ističe da vidi dobru šansu da se ovaj proces može preokrenuti u korist Srbije.
Bistron se pita zašto bi Srbi nastavili sa pregovorima, kada obaveze iz Briselskog sporazuma, pre svega formiranje ZSO, nisu sprovedene.
“Uslov nije ispunjen, pa zašto bi onda Srbi nastavili s pregovorima? Samo se suočite sa istinom, to je okupirani deo Srbije, a međunarodno pravo je prekršeno. Postoji rezolucija Ujedinjenih nacija i mislim da bi Srbija trebalo da insistira na međunarodnom pravu i na poštovanju teritorijalnog integriteta. To je upravo ono što slušamo više od godinu i po dana u kontekstu Ukrajine. Ako se teritorijalni integritet poštuje po pitanju Ukrajine, zašto se ne poštuje po pitanju Srbije”, dodao je Bistron.
On je naglasio da se EU razvija u drugom pravcu, suprotno onome što je planirano pri osnivanju.
“U početku je svaka država htela da se pridruži klubu, bila je vezana pogodnostima i ekonomskim bogatstvom, slobodnim protokom ljudi, roba i usluga, što su veoma pozitivna dostignuća. Međutim, poslednjih godina se pretvara u političku uniju. Iz Brisela guraju države da se odreknu suvereniteta, a to dovodi do tenzija i mnogo zemalja razmišlja o napuštanju Unije. Kada ste pitali ljude u Velikoj Britaniji da li žele da ostanu ili odu, oni su glasali za istupanje. Niko ne pita narod, to je poenta. Druga stvar je što Nemačka konstantno plaća za sve. Kada bi prestala, u tom trenutku mislim da bi pet ili više država htelo da istupi”, naveo je nemački političar.
- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts