Косово и Метохија догађања до: Четвртка 30.11.

Na Kosovu zaplenjeno 85.000 evra u kovanicama od dva evra pod sumnjom da su falisfikati.

Konobari u kafiću u Prištini odustali su od proveravanja da li su kovanice od dva evra prave ili falsifikovane, budući da su krivotvoreni novčići preplavili južnu srpsku pokrajinu.

Specijalno tužilaštvo Kosova saopštilo je danas da je uhapsilo šest osoba, od kojih su tri državljani Makedonije i tri sa Kosova, osumnjičenih za falsifikovanje novca, javio je dopisnik MUP-a iz Prištine.

Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva, osumnjičeni su bili deo grupe koja se bavila distribucijom i unošenjem na tržište lažnog novca za koji se, kako se navodi, „sumnja se da je proizveden u zemlji koja je sused Kosova”.

U akciji koju su sproveli Tužilaštvo i Uprava za privredni kriminal i korupciju Kosovske policije, zaplenjeno je više od 85 hiljada evra kovanica od dva evra, za koje se sumnja da su falsifikovane.

„U ovoj akciji oduzete su kese sa po dva evra u vrednosti od osamdeset pet hiljada i deset (85.010,00) evra, za koje se sumnja da su falsifikovane. Oduzeta su i četiri automobila koja su koristila uhapšena lica i sedam mobilnih telefona, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Nadležni tužilac odredio je zadržavanje do 48 sati, prenosi „Nova Makedonija”.

🇷🇺Игор Коратченко: Тзв. Косово је криминална бандитска енклава у којој су трговци људима на власти.

Игор Коратченко, познати руски војни аналитичар и главни уредник часописа “Национална одбрана“:

“Такозвано Косово је криминална бандитска енклава у којој су трговци људима на власти. Ово су криминалци који масовно тргују дрогом широм јужне Европе. Ово се ради, наравно, под окриљем КФОРА-а, фактички, под кишобраном НАТО-а.”

🔴Циркус у Бањској, осим што је однео 3 српска живота, уз више лица која су заточена трајно у шиптарском затвору, разбио је и последње баријере које су стајале између нас и шиптарских кромањонаца.

🔴Овај шиптарски непоменик, у и по свему далеко од Православља и Хрисровог учења, баш после тог догађаја у Бањској, испред цркве Св. Ђорђа, за албанску ТВ, назвао је нашу цркву криминалном бандом која шверцује оружје.
Такође, нескривено изражава претензије тзв. албанске цркве према српским светињама на Космету.

🔴Овај непоменик делује активно на Космету у последњих неколико месеци, делујући на штету СПЦ и српског народа, док наша држава и црква његове активности не схватају озбиљно.
У међувремену, већ је окупирао једну од наших светиња, док ми мирно и у тишини чекамо да отме следећу.

🔴И за крај, ако ништа друго, овог пута у току окупације, бар не руше и не пале.

SAOPŠTENjE EPARHIJE RAŠKO-PRIZRENSKE

Lažni albanski sveštenik provalio u pravoslavnu crkvu – novi pokušaj otimanja srpske kulturne baštine

(Фото лична архива)

Juče, 28. novembra 2023. godine, prema pisanju internet portala kosovapost.net, u crkvu Sv. Arhangela Mihaila u selu Rakitnici, opština Podujevo provalila je grupa lica zajedno sa samozvanim i lažnim sveštenikom Nikolom Džufkom, građaninom Republike Albanije, da bi u crkvi navodno obavili crkveni obred.

Reč je o grubom nasrtaju na imovinu SPC u cilju širenja etničke i verske mržnje i nestabilnosti na prostoru Kosova i Metohije.

( privatna arhiva)

Prema tvrdnjama pomenutog portala u ovoj provali i zloupotrebi srpske pravoslavne crkve koja datira iz 15 veka, a koja je kasnije i popravljana, učestvovali su i predstavnici opštine Podujevo.

Cilj ove grupe prema pisanju portala bio je da ovu crkvu proglase za ”crkvu Fana Nolija” koja pripada samozvanoj i samoproglašenoj Albanskoj nacionalnoj pravoslavnoj crkvi iz Elbasana.

Ovo krivično delo je samo još jedno nizu koje za cilj ima otimanje duhovne i kulturne baštine Srpske Pravoslavne crkve, odnosno „albanizaciju“ ili „kosovarizaciju“ naše duhovne i kulturne baštine.

Na proces kulturne aproprijacije naše baštine Eparhija raško-prizrenska ukazuje već godinama. Ovaj najnoviji slučaj je naše navode potvrdio, ovoga puta na nesporan i krajnje zabrinjavajuće način. Ovakvi i slični akti ukazuju na hitnu potrebu zaštite naše kulturne i duhovne baštine, pre svega od pojedinaca i organizacija povezanih sa kosovskim institucijama, ili sa pojedincima koje deluju uz veću ili manju podršku tih institucija.  

SPC ovom prilikom želi da upozna javnost sa sledećim činjenicama:

 1. Nikola Džufka je građanin Republike Albanije iz Elbasana i nije svešteno lice, već se lažno predstavlja kao pravoslavni sveštenik. O njemu je detaljno izvestila javnost kanonska Pravoslavna Crkva Albanije koja je prenela saopštenje Mitropolije Elbasanske, koje prenosimo u srpskom prevodu. Tekst na albanskom dostupan je na fejsbuk stranici Pravoslavne Crkve Albanije.

Neophodno pojašnjenje za javno mnjenje. „Čuvajte se lažnih proroka, koji vam dolaze u odijelu ovčijem, a iznutra su vuci grabljivi.“ Matej 7:15  

1. Nikola (Blažde) Džufka nije pravoslavni klirik i kao takav nije priznat od strane bilo koje hrišćanske crkve u bilo kojoj zemlji. Tvrdi da je rukopoložen od strane izvesnog čoveka srpsko-rumunskog porekla, koji nema veze sa Pravoslavnom crkvom i nije njen klirik. Ovo je jednostavno obmana javnog mnjenja.

 2. Nikola predstavlja samo sebe, nema ni crkvu ni zajednicu vernika, uprkos svojim pompeznim izjavama koje povremeno daje u medijima.

3. Improvizovao je ono što naziva „crkvom“ u podrumu svoje kuće, otvoreno obmanjujući javnost čak i u medijima da je reč o „paleohrišćanskoj katakombnoj crkvi“.

4. Otvoreno laže i obmanjuje u medijima da je završio verske studije, iako nije učinio ništa slično. Tačnije rečeno, završio je srednju stručnu školu za prehrambenu tehnologiju u Elbasanu, čak ponavljajući poslednju godinu.

5. On daje „patriotske“ izjave, dok istovremeno ismeva i prezire albanske pravoslavne klirike, takođe ugrožavajući i ismevajući ozbiljnost verskih lidera i sveštenih lica drugih vera.

6. Nedostatak bogoslovskog obrazovanja pokazuje da su njegove medijske izjave o pravoslavnoj veri netačne i obmanjujuće. Ovaj pojedinac nije zavisan od bilo kojeg crkvenog autoriteta i nije odgovoran za svoje postupke.

7. Njegov jedini interes je medijsko promovisanje i privlačenje javne pažnje, bez obzira na štetu koju to nanosi ugledu sveštenog čina i pravoslavnoj veri.

 8. Njegove neodgovorne izjave u medijima, pod okriljem verskog autoriteta, izazivaju nezadovoljstvo, podstičući neprijateljstvo među verskim zajednicama, nedostatak uzajamnog poštovanja i kao posledica toga, međuversku mržnju.

 9. Sa zabrinutošću pratimo njegove medijske nastupe. Prikupljanjem preliminarnih informacija od strane medija o osobi koja ne pripada nijednoj verskoj zajednici, nema nikakav aoritet, nema ni odgovarajuće obrazovanje te ne predstavlja nikoga osim sebe pružilo bi dovoljan razlog zašto on ne zaslužuje da bude uzet ozbiljno.

 10. Autokefalna Pravoslavna Crkva Albanije je jedini duhovni i zvanični autoritet koji garantuje očuvanje i promociju dogmatskih i crkvenih principa, koja se vodi od strane svojih legitimnih tela u skladu sa svojim statutom i crkvenim kanonima. Svaki pokušaj, kako u prošlosti tako i sada, da umanji ulogu i doprinos Pravoslavne Crkve u Albaniji propašće uz blagodat i pomoć Božiju. Sveta Mitropolija Elbasana, Špata i Libražda. 

Elbasan, 16. novembar 2022. godine —— 2. Rakitnica je nekada bila srpsko selo, ali su se poslednje srpske porodice iselile posle srpsko-turskog rata 1878. godine. U selu je očuvana stara crkva posvećena Sv. Arhanđelu Mihailu letnjem. Albanci iz sela je zovu „Kiša Lazarit“ – Lazareva crkva jer je, po predanju, nakon Kosovskog boja u njoj zanoćilo telo srpskog kneza Lazara kada je prenošeno iz Prištine u manastir Ravanicu. Prema arhitektonskim i stilskim odlikama, crkva je građena u 14. ili 15. veku, prvi put je obnavljana u 16. veku, drugi put 1936. godine. U selu se nalaze i ostaci starog srpskog groblja. U crkvi se povremeno služilo dok preostalo srpskko stanovništvo u okolnim selima i Podujevu nije proterano od strane OVK 1999. godine.

Više crkava u opštini podujevo je ruinirano, a posebno je stradala saborna crkva Sv. Apostola Andreja koja je brutalno zapaljena 2004. godine, o čemu postoji video zapis sa lomljenjem krstova i paljenjem hrama. Hram je posle popravljen ali zbog loše bezbednosne situacije Srbi poreklom iz ovog kraja ne usuđuju se da dolaze.

Prilikom obilaska podujevskog kraja Eparhija je posle rata 1999. ustanovila da je više srpskih pravoslavnih grobalja po okolnim selima ruinirano. Crkva Sv. Arhangela Mihaila u Rakitnici je uz manja oštećenja preživela jer su je poštovali i stariji Albanci koji su čuvali predanje da je u njoj prenoćilo telo Sv. Kneza Lazara posle Kosovske bitke 1389.

 3. Srpska Pravoslavna Crkva i Pravoslavna Crkva Albanije su dve sestrinske autokefalne Crkve sa svojim prostorom jurisdikcije i imaju izuzetno dobre i bratske odnose.

Pravoslavni vernici iz Albanije često posećuju i naše svetinje na Kosovu i Metohiji, a u više navrata mogli su sa našim sveštenicima i monasima da služe i na albanskom jeziku.

 4. Zbog nasilne provale i zloupotrebe objekta Srpske Pravoslavne Crkve u selu Rakitnici Eparhija raško-prizrenska će podneti krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke i tražiti da policija razjasni okolnosti oko učešća predstavnika opštine Podujevo u ovom krivičnom činu.

(privatna arhiva)

 Eparhija raško-prizrenska SPC 29. novembar 2023. god.

Nemački ambasador: Prištinske vlasti bez odlaganja da vrate zemljište manastiru Visoki Dečani

FOTO: Високи Дечани/X

Nemački ambasador u Prištini Jern Rode izjavio je danas da bi prištinske vlasti trebalo da bez odlaganja sprovedu odluke o vraćanju zemljišta manastiru Visoki Dečani.

Zahvaljujući izveštaju pravnih stručnjaka Saveta Evrope o usklađenosti političkog i pravnog sistema KiM sa standardima SE, postoje dobre i loše vesti, napisao je on na platformi Iks.

„Dobre vesti su: zakonska pravila su generalno u skladu sa međunarodnim standardima. Loše vesti: Nesprovođenje odluke Ustavnog suda u Dečanima označava očigledno kršenje vladavine prava”, istakao je Rode.

On je naveo da su dve preporuke izveštaja o vladavini prava za KiM – sprovesti bez odlaganja odluku o Dečanima i u potpunosti poštovati nezavisnost pravosuđa, uključujući uzdržavanje od nepotrebne kritike koja podriva poverenje u pravosuđe.

Rode je napisao da eksperti opisuju KiM kao “funkcionalnu demokratiju” i vrednuju moderan ustav sa “jakim garancijama za nezavisnost pravosuđa”.

Ali, kako je naveo, oni takođe, ukazuju na oštre kritike na račun predstavnika pravosuđa i institucija od strane političara na visokim funkcijama.

„Sve u svemu, izveštaj daje pomešanu sliku, ukazujući na visoke pravne standarde koji se ne primenjuju uvek u potpunosti”, naglasio je Rode i dodao da mu je kristalno jasno da je potrebna hitna implementacija, kao što je to više puta zahtevala međunarodna zajednica, da bi se uspešno unapredila kosovska ponuda za članstvo”.

Delegacija nemačkih zvaničnika i ambasadora ove zemlje u regionu posetila je nedavno Visoke Dečane. Sastali su se sa igumanom manastira i razgovarali o izazovima sa kojima se suočavaju Srpska Pravoslavna Crkva i Srbi na KiM.

Poseta nemačkih zvaničnika Visokim Dečanima bila je nakon nedavnog izmeštanja spomenika srpskim vojnicima stradalim 1912-1918, na srpskom pravoslavnom groblju u Prištini, koje je podiglo buru i naišlo na mnogobrojne osude srpske javnosti i kritike na račun francuske i nemačke ambasade u Prištini.

Leave a Reply