Косово и Метохија догађања до: Суботе 02.12.

Курти: До краја године није планиран састанак на високом нивоу у Бриселу

ПРИШТИНА – Премијер привремених приштинских институција Албин Курти изјавио је данас да до краја године није планирана нова рунда дијалога на високом нивоу у Бриселу.

Он је рекао новинарима да не зна да је у децембру планиран састанак са председником Србије Александром Вучићем, преноси Репортери.

„Влада Косова је увек била посвећена и конструктивна у дијалогу са Србијом. Али после терористичког напада у Бањској и Звечану, сматрамо да је приоритет наше државе безбедност граница. Ми желимо нормализацију односа са Србијом, али не можемо да имамо нормализацију без безбедности, а безбедност значи да криминалци, терористи не треба да буду слободни као што се то чини у Србији. Сарађујемо са нашим безбедносним институцијама, али и са међународним партнерима”, рекао је Курти.

Последњи пут Вучић и Курти су били у Бриселу 26. октобра када су имали одвојене састанке са шефом дипломатије ЕУ Жозепом Борељом и специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком.

Тахири: Косово нема председника, Курти управља Вјосом Османи

Едита Тахири

Бивши главни преговарач Приштине у дијалогу са Београдом Едита Тахири рекла је да председницом Косова Вјосом Османи „управља” премијер Аљбин Курти, преноси Дукађини.

„По мом мишљењу, ми уопште немамо председника, она не обавља улогу председника, нема чак ни независности. Њоме доминира Курти, ради по Куртијевом наређењу”, рекла је Тахири.

Додала је да ће Османи кратко прокоментарисати ситуацију ако јој то Курти дозволи.

„Ако Курти мало отвори врата, она ће рећи две речи и то веома стидљиво. Када је Курти прихватио први споразум у фебруару, ни председница ни министарка спољних послова нису говориле о томе, док Курти није рекао да је договор постигнут”, истакла је Тахири.

Мусљиу-Шоши: Косово и Албанија данас нису једно, кривац познат свима

Ариана Мусљиу-Шоши

Посланица Демократске партије Косова Ариана Мусљиу-Шоши оценила је да ће овај 28. новембар остати упаћен по томе што „Косово и Албанија нису једно”, а како је додала „познато је ко је крив”.

„Пријатељи, овај Дан албанске заставе остаће упамћен као никада до сада, Косово и Албанија нису једно и знате ко је крив!”, навела је она на Фејсбуку.

Мусљиу-Шоши је уз овај пост објавила и снимак говора премијера Косова Албина Куртија у ком он говори о националном јединству.

Мухаџири: Извештај ЕК опомена за косовску владу, без споразума са Србијом нема ни суштинског напретка ка ЕУ

Артан Мухаџири

Социолог и политички аналитичар из Приштине Артан Мухаџири истакао је да су „ограничени напредак” речи које се највише помињу у Извештају Европске комисије о Косову, и да он представља врсту опомене за косовску владу. Сматра да је дијалог са Србијом основа за напредак Косова ка ЕУ.

„Извештаји Европске Комисије показују два елемента. Први, да су сасвим реалистични, засновани на објективношћу и веома је тешко оповргнути их. Затим, они показују индикаторе за европску оријентацију земаља нашег региона, услове које би требало да испуне, стандарде, критеријуме и корекције, како би напредовали на њиховом европском путу. Овај извештај је добар и зато што рефлектује ситуацију и то би требало да буде додатна мотивација и за Владу да ради још више. Фраза која се највише понавља је „ограничени напредак” и то је реалност. И иако је Куртијева партија имала велику предност после избора, у контексту парламентарне већине, састава владе, и председништва, није постигнут неки изванредан напредак. Али у многим областима се могу уочити одређени помаци. Овај извештај је добродошла опомена за премијера Куртија да ради још боље и динамичније у наредном мандату”, навео је Мухаџири за Косово онлајн.

Како је навео, без постизања споразума са Србијом неће бити ни суштинског напретка, па је због тога од великог значаја да међународна заједница мотивише стране врло добро познатом методом – „штапом и шаргарепом“.

„Ефикасни дијалог између Косова и Србије је основа европског напретка и главни услов и предуслов да се иде напред зато што без постизања споразума између Србије и Косова неће бити квалитативног напретка ни у региону, јер су и Косово и Србија политички и емоционално повезане са суседним земљама: Албанијом, Босном и Херцеговином, Црном Гором. Ефекат споразума између Београда и Приштине би био веома утицајан у геополитичком смислу, и зато је значајно инсистирање међународне заједнице – „штап и шаргарепа”, да на тај начин мотивише владе и у Приштини и у Београду да се ангажују што конкретније. Свако успоравање напретка на путу биће веома штетно за Косово, Србију, као и за цео регион”, додао је Мухаџири.

На питање да ли косовски политичари са разлогом показују незадовољство због тога што је Босна и Херцеговина добила зелено светло да отпочне преговоре за чланство у ЕУ, док Косово још увек није ни започело преговоре за добијање статуса кандидата, Мухаџири каже да је ситуација између Косова и БИХ сасвим другачија.

„Косово и Босна и Херцеговина не могу да се упореде. Босна и Херцеговина је напредовала на европском путу, Косово има проблем са пет земаља из ЕУ које га још нису признале. Босна и Херцеговина је члан Уједињених Нација, а Косово није, и тако даље. Зато сматрам да није реално да ће Косово том компаративном динамиком напредовати, него је потребно да максимално буде ангажовано у дијалогу. Добит из дијалога треба да се оствари на такав начин да, након његовог завршетка, и Србија и Косово имају европску интеграцијску агенду као њихову основну оријентацију, јер без тога неће бити ни успостављена политичка нормализација нашег региона”, навео је Мухаџири.

Наш саговорник сматра да није реално очекивати да Косово може да добије статус кандидата у ЕУ све док пет земаља чланица Уније не признају Косовску независност, као и да је сваки напредак ка ЕУ повезан са процесом дијалога.

„Мислим да изјава заменика премијера Бесника Бислимија није реална, зато што знамо колико споро иду ствари у процесу европских интеграција. Идеја је да Косово мора испунити и многе друге задатке, да ефикасно заврши дијалог, јер без завршетка дијалога нема даљих конкретних дискусија по овом питању. Дијалог је алфа и омега сваког напретка. Политичари могу давати помпезне и претенциозне изјаве у вези са европском будућношћу, али у реалности све је повезано са дијалогом. Ништа велико на европском путу Косова, али исто тако и Србије, неце бити могуће без овог процеса. Што пре се заврши дијалог као јако важна историјска етапа, утолико ће европска будућност двеју земаља бити реалнија”, закључио је Мухаџири.
 

Leave a Reply