Свештенство СПЦ ушло у посед свог храма код Подујева
Будући да је у храм 28. новембра провалила група предвођена самозваним свештеником Николом Џуфком из Албаније, представници Епархије рашко-призренске јуче су освештали оскрнављени храм и одслужили свету литургију
Представници Епархије рашко-призренске прво су освештали храм (Фото: Епархија рашко-призренска)
Са благословом епископа рашко-призренског Теодосија јуче је у селу Ракитница код Подујева служена литургија у Храму Светог архангела Михаила, саопштила је Епархија рашко-призренска на свом сајту. Литургију је служио игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава уз саслужење надлежног пароха протојереја Станише Арсића.
„Будући да је у храм 28. новембра ове године провалила група лица коју је предводио самозвани свештеник Никола Џуфка из Албаније, који ни тамо није признат као свештено лице и који је познат по ширењу етничке и верске нетрпељивости, представници Епархије рашко-призренске јуче су прво одслужили мало освећење оскрнављеног храма и одслужили свету литургију”, наведено је у саопштењу.
У време литургије изван цркве су били присутни представници мониторинг тима Еулекса, патрола карабињера који раде при Еулексу, као и представници косовске полиције. Догађај је протекао мирно и након завршетка литургије брава на уласку у храм је замењена.
Отац Сава је у беседи нагласио да је освећењем и светом литургијом Храм Светога архангела Михаила враћен у свој редовни црквени поредак као богомоља Српске православне цркве – Епархије рашко-призренске. Изразио наду да ће и овај храм као и сви други објекти СПЦ на овим просторима бити поштовани и заштићени од даљег скрнављења.
Након литургије отац Сава и представници епархије су се задржали у краћем разговору са представницима Еулекса и косовске полиције.
„Епархија рашко-призренска изражава забринутост због тога што је косовска полиција у Подујеву одбила да прими кривичну пријаву епархије због провале и скрнављења цркве и спроведе истрагу против лажних свештених лица Николе Џуфке и Кристијана Загалија, као и оних који су учествовали у овом незаконитом делу, међу којима су према наводима портала kosovapost.net били и запослени у општинској администрацији у Подујеву. Кривична пријава епархије у полицији је одбијена у два наврата: 1. и 5. децембра, када је епархија поново покушала преко свога адвоката да поднесе кривичну пријаву полицији у присуству Еулекс мониторинг тима. Косовска полиција је одбила да прими кривичну пријаву, иако је то дужна по законима Косова, што је озбиљан прекршај закона, о чему су обавештени сви међународни представници на КиМ”, закључено је у саопштењу.
🇪🇺🇷🇸Противљењем да Охридски споразум и његов Анекс постану део преговарачког поглавља 35 Србија себи затвара врата чланства у Европској унији (ЕУ), оценио је бивши посредник у техничком дијалогу ткзв Косова и Србије Роберт Купер.
Тим ставом, пензионисани британски дипломата реаговао је на тврдњу председника Србије Александра Вучића, да би укључивање у преговарачки оквир докумената о којима су се ткзв Косово и Србија усагласили у првој половини 2023, значило да унија затвара врата Србији.

Рама: да је прихваћен мој предлог ЗСО, резултати би били бољи
ТИРАНА – Албански премијер Еди Рама изјавио је да би, да је прихваћен његов предлог статута Заједнице српских општина, резултат био бољи. Рама је пре неколико месеци предложио нацрт статута ЗСО, али то није наишло на добар пријем ни код владајућих ни код опозиционих странака у Приштини.
Он је, гостујући на албанској А2 ЦНН телевизији рекао да је његов предлог у великој мери био сличан међународном. „Када је предлог који сам дао за ЗСО постао јавна чињеница, они су то видели и схватили да би било много боље да га нису категорички искључили, већ да су га примили, прочитали”, рекао је Рама и додао да је његов предлог допринео међународном предлогу.
Харадинај: Косово је морало да предложи нацрт статута, а не да чека посреднике, овај је забрињавајући
Рамуш Харадинај
Председавајући Алијансе за будуćност Косова Рамуш Харадинај изјавио је да је нацрт статута ЗСО, који је прихваћен од посредника ЕУ, узнемирујућ, преноси РТК. Харадинај је од премијера привремених приштинских институција Албина Куртија затражио појашњење зашто Космет није предложило нацрт.
„Цео документ је забрињавајуćи, логика документа је узнемирујућа, има неких тачака које су веома значајне, као што је случај арбитраже, која умањује моћ било које правне институције на Косову”, рекао је Харадинај.
Навео је да је проблем и преамбула, која је по њему непотребна и као таква треба да буде уклоњена укључујући и Резолуцију 1244 која се у њој налази. Председник АБК је рекао да нацрт свакако треба да се упути Уставном суду и да се судије позабаве њиме и сваком чланом, да виде где има кршења Устава.
Бивши премијер Харадинај критиковао је зашто им документ нису дале косовске институције, већ посредници. Он је премијера Куртија питао зашто није направио нацрт, већ је чекао да такав документ дође од посредника.
„После прихватања француско-немачког плана, Косово је морало да предложи документ. Американци су неколико пута долазили тражећи од Косова да предузме овај корак, али то се није догодило”, изјавио је Харадинај.
Тзв. Косово на дну листе ПИСА теста у науци, математици и читању
Програм за међународно оцењивање студената (ПИСА) објавио је резултате тестова за 2022. годину. Тзв. Косово је постигло изузетно лоше резултате, рангирајући се на дну листе земаља, како по математици, тако и по науци и по читању, пише Газета Еxпресс.
Што се резултата из математике тиче, тзв. Косово заузима седмо место отпозади са 355 бодова, односно 11 бодова мање у односу на 2018. годину.
У науци, тзв. Косово заузима четврто место отпозади са 357 бодова или осам бодова лошије него 2018. године. Што се читања тиче, Косово такође заузима дно табеле са 342 бода или 11 бодова мање него 2018. године.
У 2018. години, косовски ученици су освојили 353 бода из читања, 366 из математике и 365 из науке.