Europol

Saopštenje za medije – Upravo objavljeno Fokus na sili: Otkrivanje pobednika Europol-ovog foto-konkursa za 2023. godinu

Pobednički radovi dostavljeni od strane fotografa iz Belgije, Danske i Nemačke

Objavljeno: 08. decembar 2023.

Europol je danas predstavio pobednike Capture23, godišnjeg foto-konkursa agencije. Konkurs, otvoren za policajce u svim članicama EU, slavi predan rad i posvećenost organa za sprovođenje zakona širom Evrope. Ove godine smo primili stotine prijava od agencija širom EU, prikazujući na različite načine kako policajci aktivno rade na očuvanju sigurnosti Evrope.

Nakon predselekcije, 32 slike su bile u užem izboru i stavljene su na glasanje. Tri nagrade su bile u igri ove godine, svaka odlučena od strane različite grupe glasača:

međunarodna zajednica za sprovođenje zakona predstavljena u našem sedištu članovi javnosti osoblje Europola

Sa zadovoljstvom obaveštavamo da su Caroline Cange iz Belgije, Connie Maria Westergaard iz Danske i Jan-Niklas Kansteiner iz Nemačke poslali pobedničke radove. Pobednici Capture23 Belgijski federalni policajac priprema konja za Kraljevsku pratnju

Europol Community Vote otišao je Caroline Cange iz Belgije za njen rad koji prikazuje pripremu konja za Kraljevsku pratnju belgijske federalne policije. Ova slika je bila jasni favorit među zajednicom za sprovođenje zakona predstavljenom u sedištu Europol-a u Hagu. Svi Liaison Bureaux, koji predstavljaju članice EU i Treće strane, pozvani su da rangiraju svoje omiljene slike. Danski policajac na patroliranju u Kopenhagenu

Public Vote je dodeljen Connie Marii Westergaard za njen portret danskog policajca na večernjoj patroli po ulicama Kopenhagena. Njena fotografija je dobila najviše glasova u online glasanju koje je reklamirano na našim društvenim mrežama, a bilo je otvoreno za sve koji su želeli da učestvuju.

Nemačka policija na vežbi u snežnim uslovima Jan-Niklas Kansteiner je poslao pobednički snimak koji je postao izbor Europol-a, a prikazuje vežbu odeljenja pod jakom kišom. Ova slika je bila izbor za osoblje Europol-a i njegov tim za komunikacije!

Sva trojica dobitnika osvajaju putovanje za dvoje u Holandiju, uključujući posetu Europolu. Njihove slike će takođe biti prikazane u našem kalendaru za 2024. godinu i drugim publikacijama Europol-a.

Ako ste policajac sa strašću prema fotografiji, pratite našu veb stranicu za foto-konkurs sledeće godine!

Saopštenje za javnost – Upravo objavljeno 11 falsifikatora maslinovog ulja uhapšeno tokom operacije OPSON

Kriminalci osećaju pritisak dok španski i italijanski organi reda zaplenjuju preko 260.000 litara neprijatnog ‘extra virgin ulja’

Objavljeno: 04. decembar 2023.

U okviru operacije OPSON, koordiniranog napora Europol-a u borbi protiv prevara u hrani i krivotvorenja, Europol je podržao izdvojenu istragu o falsifikatu maslinovog ulja. Ova operacija, finansirana od strane EMPACT-a, inicirana je od strane španske Civilne Garde (Guardia Civil), koja se udružila sa italijanskim Karabinjerima. Rezultat su bila 11 hapšenja i zaplena preko 260.000 litara maslinovog ulja neprikladnog za konzumaciju.

Nažalost, falsifikovanje extra virgin maslinovog ulja je uobičajena praksa, zbog čega je borba protiv toga prioritet organa reda – posebno u zemljama proizvođačima. U ovoj operaciji protiv prevara u hrani, istražitelji su otkrili da su kriminalci koristili tzv. ‘lampante ulje’, niže kvaliteta maslinovog ulja, kako bi razblažili svoj proizvod. Lampante maslinovo ulje karakterišu povišeni nivoi kiselosti, neželjeni ukus i izraženo neprijatan miris, što ga čini neprikladnim za konzumaciju. Sam izraz ‘lampante’ potiče od njegove istorijske upotrebe kao goriva u uljanim lampama.

Kombinacija različitih faktora, poput opšte inflacije cena, smanjene proizvodnje maslinovog ulja i povećane potražnje, stvorila je savršeno tlo za prevarante. Mešanje potrošačkog maslinovog ulja sa alternativama niže klase omogućilo je kriminalcima da ponude konkurentske cene i uđu u legalne lance snabdevanja. Ova nelegalna praksa može ne samo predstavljati rizik po javno zdravlje, već i podrivati poverenje potrošača, što može imati dalje ekonomske posledice.

Koordinisane racije u Španiji i Italiji

U koordinisanoj akciji u novembru 2023. godine, španski i italijanski organi reda izvršili su pretrese na različitim lokacijama. Oko grada Sijudad Real, Španija, uhapšeno je šest osumnjičenih, a zaplenjeno je 12 buradi sa 260.000 litara prerađenog ulja. Policija je takođe zaplenila četiri vozila i 91.000 evra u gotovini, kao i digitalne i fizičke dokaze poput faktura i e-mailova.

U italijanskim pokrajinama Sicilija i Toskana, istražitelji su inspicirali tri fabrike ulja za koje se sumnjalo da su uključene u nelegalne prakse. Pribavljeni su fiskalni dokumenti i liste klijenata, uzeti su uzorci ulja, a jednoj kompaniji izrečena je sankcija zbog nepravilnog označavanja svojih proizvoda. Europol je poslao specijalista sa pokretnim kancelarijom u Španiju, omogućavajući brze provere u odnosu na Europol-ove baze podataka.

Učestvujući organi reda:

Italija: Karabinjeri Anti-Adulteration and Public Health Units (Nuclei Antisofisticazione e Sanità dell’Arma dei Carabinieri); Ministarstvo poljoprivrede, hrane, suvereniteta i šuma (Ministero dell'agricoltura, della sovranità alimentare e delle foreste - Ispettorato centrale della tutela della qualità e della repressione frodi)
Španija: Španska Civilna Garda (Guardia Civil)

Saopštenja za medije – Upravo objavljeno Rastavljenih 10 nelegalnih radionica za oružje

Koordinisana akcija rezultirala je sa 10 hapšenja i zaplenom velikih količina nelegalnog oružja, municije i prekurzora eksploziva.

Objavljeno: 05. decembar 2023.

Evropol je podržao istraživanje širom Evropske unije, koje je predvodila Španska civilna garda (Guardia Civil), u vezi nelegalne proizvodnje vatrenog oružja. Operativne aktivnosti, započete u Španiji, uključile su vlasti za sprovođenje zakona iz Kanade, Nemačke, Irske, Holandije, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Početkom 2023. godine, Španska civilna garda otvorila je istragu o proizvodnji nelegalnog oružja. Tragovi su istražitelje usmerili na osobe širom Evrope i Severne Amerike koje su kupile određene alatke za proizvodnju ili modifikaciju oružja. Neke od tih osoba već su imale kriminalne dosijee, uključujući i krivična dela povezana s vatrenim oružjem. Istraga je otkrila nekoliko nelegalnih radionica za proizvodnju oružja. U nekim slučajevima, osobe su koristile tešku industrijsku opremu, poput strugova i glodalica, za proizvodnju nelegalnog oružja. U drugim slučajevima, osumnjičeni su koristili 3D štampanje za proizvodnju nekih komponenti potrebnih za sastavljanje oružja. Istraga je dovela do 15 dana akcije u proteklim mesecima.

Ukupni rezultati uključuju:

10 hapšenja (6 u Španiji, 1 u Švedskoj i 3 u Ujedinjenom Kraljevstvu) 10 rastavljenih radionica za nelegalno oružje (u Kanadi, Nemačkoj, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu) 24 pretrage lokacija (2 u Kanadi, 9 u Nemačkoj, 2 u Irskoj, 5 u Španiji, 1 u Švedskoj, 2 u Holandiji i 3 u Ujedinjenom Kraljevstvu) 49 novih pokrenutih istraga (2 u Kanadi, 9 u Nemačkoj, 2 u Irskoj, 2 u Španiji, 1 u Švedskoj, 2 u Holandiji i 31 u Ujedinjenom Kraljevstvu) Zaplenjeno: 70 komada nelegalnog oružja, uključujući napadačke puške, 3D-štampane poluautomatske pištolje, pištolje i bušilice Oružje, uključujući taser, oružje s praznim hicima, samostrel, bajonete i leptir noževe Preko 37.000 metaka, prekursora eksploziva, baruta i bacača granata Delovi i komponente oružja: cevi, prigušivači i šarže

Rezultati akcija sprovedenih u različitim zemljama istakli su važnost saradnje između organa za sprovođenje zakona širom granica u borbi protiv nelegalne proizvodnje i krijumčarenja oružja. Višestruki pretrazi doveli su do otkrića nelegalnih privatnih štamparija u Kanadi, Nemačkoj, Španiji i Švedskoj. Takođe, istaknuta je sveprisutna upotreba tehnologije 3D štampe u nelegalnoj proizvodnji oružja i uloga privatne proizvodnje u nelegalnom krijumčarenju oružja.

Evropol je olakšao razmenu informacija i operativnu koordinaciju, pružajući analitičku podršku.

Saopštenje za medije – Upravo objavljeno Papirna traga vodi do zatvora za 1.013 krijumčara novca

2.822 banke i finansijske institucije udružile su snage sa agencijama za sprovođenje zakona u globalnom naporu protiv pranja novca

Objavljeno: 04. decembar 2023.

Agencije za sprovođenje zakona iz 26 zemalja, u saradnji sa Europolom, Eurojustom, INTERPOL-om i nekoliko privatnih partnerskih industrija, ponovno su udružile snage kako bi se borile protiv ključnog posrednika u pranju novca: krijumčara novca i njihovih regrutera. U junu, oktobru i novembru 2023. godine, nekoliko operativnih faza identifikovalo je 10.759 krijumčara novca i 474 regrutera, što je dovelo do hapšenja 1.013 osoba širom sveta.

Deveta edicija Evropske akcije protiv krijumčara novca (EMMA 9), koja je finansirana od strane EMPACT-a i vođena od strane Holandije, bila je nastavak uspostavljenog međunarodnog napora agencija za sprovođenje zakona. Kao i prethodnih godina, uključivala je operacije širom sveta, poput onih u Kolumbiji, Singapuru i Australiji.

Rezultati operacije uključuju:

Identifikovano 10.759 krijumčara novca Identifikovano 474 regrutera Hapšenje 1.013 pojedinaca Prijavljeno 10.736 lažnih transakcija Pokrenuto 4.659 istraga 2.822 banke i finansijske institucije podržale su akciju Prijavljena šteta od 100 miliona evra Prevencija gubitka od 32 miliona evra

EMMA je najobimnija međunarodna operacija ovog tipa, zasnovana na principu da je deljenje informacija između javnog i privatnog sektora ključno u borbi protiv današnjih sofisticiranih zločina. Evropska bankarska federacija (EBF) bila je prvi partnerski sektor EMMA, aktivno učestvujući od osnivanja EMMA-e 2016. godine. U ovogodišnjem poduhvatu, uz stalnu koordinaciju EBF-a, oko 2.822 banke i finansijske institucije sarađivale su sa agencijama za sprovođenje zakona. Ovaj zajednički napor uključivao je i usluge transfera novca putem interneta, menjačnice kriptovaluta, online provajdere putovanja i kompanije “Poznaj svog klijenta” (KYC), kao i multinacionalne kompanije za računarsku tehnologiju. Zločin podstaknut zločinom

Kao koordinisana akcija sprovedena širom Evrope i sveta, EMMA ima za cilj borbu protiv mreža krijumčara novca koje imaju korist od različitih vrsta kriminala, kao što su sajber-prevare usmerene protiv finansijskih institucija i njihovih klijenata. Nadograđujući istrage s podrškom privatnih partnerskih industrija, agencije za sprovođenje zakona mogu preduzeti akcije poput hapšenja, zaplena, pretraga kuća i saslušanja. Primarni cilj operacije EMMA je unapređenje i razmena prekograničnih informacija između uključenih zemalja, čime značajno doprinosi borbi protiv mreža krijumčara novca. Na taj način, cilj je sprečavanje finansijskih gubitaka i podizanje svesti o ovom rasprostranjenom problemu.

Inicijativa EMMA uspešno je ojačala prekograničnu saradnju u borbi protiv i razbijanju mreža krijumčara novca uključenih u međunarodno pranje novca. Ove mreže deluju tako što prenose (digitalne ili gotovinske) fondove primljene od trećih strana drugim primaocima, pri čemu zarađuju proviziju u procesu. Većina istraga uključuje prekogranične slučajeve: ili se novac prenosi iz jedne zemlje u drugu, ili organizovani krijumčari novca putuju globalno da bi otvorili bankovne račune, često koristeći lažnu dokumentaciju kako bi prevarili KYC procedure. Nedavni trendovi u globalnom kriminalnom pejzažu

Istragama su prijavljeni brojni nedavni razvoji u kriminalnom pejzažu međunarodnog pranja novca. Jedna članica EU otkrila je da su migranti iz Ukrajine, tražeći utočište od rata, sve više meta nesvesnih saučesnika u kriminalu. Iskorištavajući njihovu ranjivost i ekonomske teškoće, kriminalci ih prisiljavaju da nenamerno peru novac otvaranjem bankovnih računa.

Zločini imitiranja banke takođe su u porastu, pri čemu kriminalci koji se uglavnom predstavljaju kao bankarski zvaničnici ciljaju pretežno starije ljude i ubeduju ih da otvore nove račune. Počinioci često posećuju žrtve lično kako bi dobili kopije identifikacionih dokumenata i potpise.

Još jedan uznemirujući trend uključuje prevarantsku upotrebu veštačke inteligencije radi stvaranja lažnih identiteta, čime se omogućava zaobilaženje sigurnosnih funkcija KYC tokom online kreiranja naloga.

U još jednom novom modusu operandi, kriminalci ciljaju mlađe osobe i pružaju im online sredstva plaćanja, poput poklon kartica. One se aktiviraju u tokenizaciji za kupovinu dobara ili elektronskih uređaja. Krijumčari zatim predaju kupljenu robu kriminalcima, koji ih zatim nude na najpopularnijim e-trgovinskim platformama, pri čemu dobijaju procenat od nelegalno stečenih prihoda.

Istrage su otkrile da niz složenih prevara putem interneta usmerava novac na račune koje operišu krijumčari novca. Ove šeme uključuju prevare sa investicijama, kompromitovane poslovne mejlove, lažne oglase za iznajmljivanje smeštaja, prevare posrednika, fišing, prevare putem aplikacija za poruke, prevare sa help desk-om, falsifikovane bankarske kartice i korišćenje vrednosti kriptovaluta prenetih sa menjačnica virtuelnih valuta na elektronske novčanike. Ova globalna akcija ima za cilj otežavanje operacije kriminalcima i prikrivanje protoka njihovih nezakonito stečenih prihoda. Uloga Europola

Europol je podržao planiranje i pripremu svih faza operacije. Zajednički centar za akciju protiv sajber kriminala (J-CAT) podržao je akcije olakšavanjem razmene informacija između agencija za sprovođenje zakona. Tokom operativne faze, analitička podrška Europola pomogla je u identifikaciji veza između prekograničnih slučajeva i mreža krijumčara novca. Dodatno, Europol je koordinisao i usklađivao kampanju podizanja svesti EMMA 9 sa zemljama učesnicama i privatnim partnerskim industrijama. Učestvujuće zemlje:

Australija, Austrija, Bugarska, Kipar, Kolumbija, Češka, Danska, Estonija, Grčka, Hong Kong (Kina), Mađarska, Irska, Italija, Letonija, Moldavija, Holandija, Poljska, Portugal, Rumunija, Singapur, Slovenija, Švedska, Španija, Ukrajina, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države Učestvujuće agencije:

Europol, Eurojust, INTERPOL Privatni partnerski sektori:

Evropska bankarska federacija, Coinbase, Fourthline, Santander, Tripadvisor, Western Union

Leave a Reply