ЕУРОПОЛ

Саопштење за медије – Управо објављено Упозорење Европола о криминалном коришћењу Bluetooth працкиња за геолокализацију

Објављено: 11. децембар 2023.

У последњих неколико година, Европол посматра растући криминални феномен: коришћење Bluetooth працкиња у организованом криминалу.

Bluetooth працкиње су мале уређаје дизајниране да помогну људима да пронађу личне предмете, као што су клучеви и торбе, али и возила која су изложена ризику краже. Могу се прикључити за предмет који не желите изгубити и бежично повезати са мобилним телефоном или таблетом власника.

Криминалци су увек брзи у прихватању нових и нових технологија, злоупотребљавајући их за постизање својих криминалних циљева. Истина је и са Bluetooth працкињама: Европол сада примећује да криминалци узимају ове уређаје и користе их за геолокацију незаконитих роба.

Већина случајева пријављених Европолу односи се на шверц кокаина. Ове працкиње су најчешће откривене поред кокаина у шиптаринама хране, али су такође нађене сакривене у морским сандуцима унутар бродова.

На основу технолошких могућности Bluetooth працкиња и информација које су дељене са Европолом, потврђено је да трговци наркотицима их користе за праћење транзита незаконитог товара. Путем працкиња, терет се може пратити након доласка у луке, а затим путем друмским путем до складишта на европским тржиштима. Вероватно их користе и за локализацију незаконитих пошиљки по доласку у луке.

Како би упозорио на злоупотребу ове технологије, Европол је издао обавештење с ограниченим роком свим чланицама ЕУ, као и јавну верзију.

Пресс-релизи – Недељно ажурирање У операцији OPSON арестовано 11 фалсификатора maslinovog ulja

Криминалци осећају притисак пошто шпанска и италијанска полиција конфискује преко 260.000 литара неупотребљивог ‘екстра девичанског уља’

На жалост, фалсификовање екстра девичанског маслиновог уља је честа пракса, због чега је борба против њега приоритет закона – посебно у земљама производње. У овој операцији са бесплатним хранама, истражитељи су открили да су криминалци користили такозвано ‘лампанте уље’, варијанту маслиновог уља ниске квалитете, да разреде свој производ. Лампанте маслиново уље карактерише повишеним нивоима киселиности, нежељеним укусом и карактеристичним непријатним мирисом, што га чини неподносљивим за консумацију. Термин ‘лампанте’ потиче од његове историјске употребе као горива у масним лампама…

Трагови воде у затвор за 1.013 курира

2.822 банке и финансијске институције ујединиле су снаге са полицијским органима у глобалном напору против перења новца

Објављено: 04. децембар 2023.

Девето издање Европске акције курира (EMMA 9), које је финансирано од стране EMPACT-а и вођено из Холандије, било је наставак утврђеног међународног напора полиције. Као и претходних година, укључивала је операције широм света, као што су у Колумбији, Сингапуру и Аустралији. Резултати операције укључују: 10.759 идентификованих курира, 474 рекрутера/водича, 1.013 арестованих особа, 10.736 пријављених преварних трансакција, 4.659 покренутих истрага, 2.822 банке и финансијске институције подржале су акцију…

Растављена продавница лажних евро монета у Италији

Италијанске власти арестовале су четворицу озбиљених особа због производње и продавања лажних евро монета путем мобилне апликације за обавештавање

Објављено: 04. децембар 2023.

Дан акције довео је до: 12 претрага локација у Италији (Таранто, Рим, Матера и Перуђа), 4 арестоване особе, 1 незаконска продавница лажних монета размештена. Следећи одузимања: 107.000 у биткоинима, лажне монете и део машине за штампање монета која се користи за производњу. Истрага је покренута 10. априла 2021. године, када су карабиниери заплиенили 668 лажних двоеврских монета и ухапсили две особе због поседовања лажне валуте. Техничке анализе запленјених монета извршили су Италијански национални центар за анализу монета (CNAC) и Европски технички и научни Центар…

Расформираних 10 нелиценцираних радионица за оружје

Координисана операција довела је до 10 арестованих особа и заплене великих количина нелегалног оружја, амуниције и предвесника експлозива

Саопштење за јавност – Управо објављено 7. Европска годишња конференција Европола о дрогама

Надлежне службе из 27 држава чланица ЕУ и 23 земље које нису чланице ЕУ ујединиле су снаге и делиле стручност у борби против трговине незаконитим дрогама.

Објављено: 08. децембар 2023.

  1. Европска годишња конференција о дрогама Европола одржана је 7. и 8. децембра у седишту Европола у Хагу. Издање из 2023. године представља кључни милјоказ у заједничким напорима за супротстављање изазовима које носи незаконита трговина дрогама. Конференција је окупила високопостављене званичнике, експерте и представнике различитих људских служби, што је сигнализирало уједињени фронт против ескалирајуће претње.

Међу темама које су разматране биле су: развоји политике ЕУ у вези са дрогама, нове руте, логистички чворови као што су пристанишне инфраструктуре, оперативни трендови и претње, као и кључни међународни случајеви.

Жан-Филип Лекуф, Заменик извршног директора Европола из Оперативног директората, који је отворио конференцију, рекао је:

Видим сталну и хитну потребу за појачаном међународном сарадњом у борби против трговине дрогама. Сложена природа овог глобалног изазова захтева уједињен одговор у престизању геополитичких граница и усмеравању сарадње између земаља и са приватним лицима. Размена информација, заједничке операције и координисани напори неопходни су за ефикасно разобличавање интригантних мрежа које омогућавају незакониту трговину дрогама.

Директор ДГ ХОМЕ за унутрашњу безбедност Флоријана Сипала изјавила је:

Клучно је да ЕУ одговори на ескалирајућу претњу коју представљају криминалне мреже које тргују дрогама, демантирајући мреже које стоје иза трговине дрогама, пратећи новац и конфискујући њихове огромне профите. Европска комисија је ускочила са ЕУ путањом борбе против трговине дрогама и организованог криминала и имплементираће је у тесној сарадњи са агенцијама ЕУ и свим земљама чланицама ЕУ.

Трговина незаконитим дрогама има далекосеће последице, које престају границама и утичу на земље и унутар и изван ЕУ, и то на глобалном нивоу. Посебно, пораст насилја повезаног с трговином дрогама представља директну претњу безбедности и добробити грађана. Криминалне организације укључене у ове незаконите активности често се служе екстремним мерама, што води до алармирајућег пораста насилја које подрива основу наших економија и друштава.

Годишња конференција о дрогама Европола служи као платформа за објављивање нових заједничких иницијатива, делење најбољих пракси и јачање обавеза учествујућих правних служби. Подстицањем јачих партнерства, међународна заједница има за циљ да наруши и демонтира криминалне организације одговорне за трговину дрогама, чиме штити заједнице и одржава интегритет економија.

Путања ЕУ за борбу против трговине дрогама и организованог криминала:

У виду ескалирајуће претње коју представљају криминалне мреже које тргују дрогама, Комисија је усвојила 18. октобра нову путању која поставља конкретне приоритетне акције у борби против трговине дрогама и организованог криминала на нивоу ЕУ и глобално, чиме ће додатно утврдити заједнички одговор у складу са циљевима Стратегија ЕУ о организованом криминалу и дрогама.

Путања има за циљ јачање отпорности логистичких чворова новим Европским портским алијансом. Алијанса ће радити на супротстављању шверцу дрога и криминалној инфилтрацији како би демонтирала криминалне мреже које стоје иза трговине дрогама. Картирање високоризичних криминалних мрежа и подршка мерама за спречавање криминала, укључујући и постављање баријера и заштиту од рекрутовања младих од стране криминалних мрежа, ће ојачати међународну сарадњу са кључним партнерима на ланцу снабдевања дрогом.

Скорашњи извештај Европола и кључних европских пристаништа:

Организовани криминал постојано се прилагођава како би избегао откривање, посебно у кретању илегалних прати како су дрога и фалшификати. Скорашњи заједнички извештај Европола и кључних европских пристаништа (Ротердам, Антверпен, Хамбург/Бремерхафен) истакао је методе које користе криминалне мреже да обиђу безбедност у ЕУ пристаништима. Извештај наглашава корупцију као кључни фацилитатор за шверцере незаконитих добара и захтева заједничке напоре између пристанишних власти и ловних служби како би се борили против криминалних активности у пристаништима.

Анализе тржишта дрога ЕУ за 2022. годину од стране Европола и ЕМСДДА:

Скорашња заједничка анализа Европола и ЕМСДДА и Европола открила је забрињавајуће трендове на тржишту незаконитих дрога у Европи. Пејзаж улоге Европе у међународној производњи и трговини дрогама се менја, са повећаном активношћу на тржишту кокаина и метамфетамина. Сарадња између криминалних група на глобалном нивоу представља нове безбедносне претње и проширење тржишта. Извештај обухвата ланац снабдевања, упозоравајући на иновације у процесима производње и опасне нове производе. Забележено је повећање производње и трговине, са латиноамеричким и европским криминалним групама у сарадњи.

Kokain: Evropsko tržište kokaina se širi, dosegnuvši rekordnu dostupnost, uz naznake promene uloge u međunarodnoj trgovini kokainom. Procenjena vrednost maloprodajnog tržišta EU u 2020. godini bila je najmanje 10,5 milijardi evra. Visokorizične kriminalne mreže dominiraju krijumčarenjem, generišući milijarde profita. Povećane zaplene kokaina u Evropi dešavaju se od 2017. godine.

Rekordnih 303 tona kokaina zaplenjeno je od strane država članica EU u 2021. godini. Belgija, Holandija i Španija i dalje su zemlje koje izveštavaju o najvećim zaplenama, odražavajući važnost ovih zemalja kao ulaznih tačaka za krijumčarenje kokaina u Evropu. Korupcija i zastrašivanje radnika u lukama olakšavaju krijumčarenje, proširujući se na druge sektore evropskog društva. Proizvodnja kokaina postaje efikasnija globalno, uključujući i Evropu, izazivajući zabrinutost zbog dostupnosti pušljivih proizvoda od kokaina.

Primećena je saradnja između kriminalnih mreža iz Latinske Amerike i Evrope u aktivnostima proizvodnje kokaina. Meksičke mreže sve više snabdevaju EU kokainom, a region se koristi kao tranzitna tačka za pošiljke ka zemljama van EU. Europol i DEA su zajednički objavili izveštaj koji otkriva meksičko kriminalno učešće na tržištu droga EU.

Kanabis: Tržište kanabisa, procenjeno na 11,4 milijarde evra godišnje, najveće je tržište droga u Evropi. Zaplene u 2021. godini dosegle su desetogodišnji maksimum, sa prelaskom na potentnije i raznovrsnije proizvode. Potencijal kanabisa značajno je porastao, predstavljajući rizik po zdravlje, a uticaj na životnu sredinu opisan je kao značajan. Saradnja između kriminalnih mreža doprinosi rizicima po bezbednost, uključuje različite načine prevoza i dovodi do nasilnih sukoba. Trgovina kanabisom takođe podstiče korupciju, podrivajući upravljanje. Promene politike u nekim zemljama EU, i globalno, zahtevaju praćenje i evaluaciju kako bi se razumeo njihov uticaj na javno zdravlje.

Amfetamini: Evropsko tržište amfetamina stabilizuje se na 1,1 milijardu evra godišnje. Evropa, zajedno sa Bliskim istokom, glavni je globalni proizvođač i potrošač amfetamina. Veći deo amfetamina u EU proizvodi se domaćinski, uglavnom u Holandiji i Belgiji, pri čemu kriminalci prilagođavaju i koriste inovativne metode proizvodnje.

Kriminalne mreže u trgovini amfetaminima su orijentisane ka poslu, kooperativne i prilagodljive, zloupotrebljavajući pravne strukture i koristeći nasilje i korupciju. Predložene su ključne akcije na nivou EU i država članica kako bi se suočile s ovim pretnjama, uključujući poboljšanje strateške obaveštajne službe, smanjenje ponude, jačanje bezbednosti, podršku međunarodnoj saradnji, investiranje u izgradnju kapaciteta i jačanje politika i odgovora na bezbednost.

ПОЛИТИЧКИ МАРКЕТИНГ

Leave a Reply