Косово и Метохија догађања до: Петка 29.12.

🇷🇸“Бићу кратак по овом питању. Аљбин Курти не жели да проведе ниједан споразум. Србија (мисли на самог себе) жели да проведе оно што је рекла. Србија ће да проведе дакле све оно што смо рекли. На пристојан начин, на коректан начин, али ћемо такође да чекамо формирање Заједнице српских општина. Што се тиче различитих ствари које смо већ урадили, од личних карата, до таблица, до свега другог на различите начине, увек смо се трудили да постигнемо компромис, трудићемо се и у будућности”, А. Вучић на обраћању нацији.

Петковић: Курти поново безуспешно пребацује лопту за неуспех дијалога Београду

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је данас да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти поново безуспешно покушао да пребаци лопту за неуспех дијалога у поље Београда, служећи се заменом теза и обмањивањем јавности јер је он тај који крши све могуће договоре и споразуме постигнуте у Бриселу и руши сваки покушај нормализације односа са Београдом. 

Петковић је нагласио да је комплетној међународној заједници добро познато да је управо он тај који ни после 11 година не жели да формира Заједницу српских општина и једини који се од дијалога “скрива у мишју рупу” јер зна да мора да испуни преузете обавезе.

Појашњава да у постигнутим споразумима јасно стоји ко пише Статут ЗСО и како он треба да изгледа, а да Курти своје “новогодишње листе жеља” може да пише неком другом, пошто очигледно “још увек верује у бајке”.

 “Када се врати у реалност, тамо ће да види да ЗСО треба да има јасно дефинисане надлежности прописане у Споразуму о општим принципима из 2015. године, као и недвосмислену поруку председника Александра Вучића који је јасно рекао и представницима међународне заједнице и комплетне јавности где су наше црвене линије и да нема ни признања такозваног Косова, нити чланства у Уједињеним нацијама ни агенцијама и организацијама УН. Зато нека Курти прекине да верује у Браћу Грим”, рекао је Петковић.

Како је истакао  јасно је да је Курти нервозан јер су Вучић и Српска напредна странка убедљиво победили на изборима јер је он највећа брана његовој антисрпској политици и пројекту тзв. независног Косова.

“Зато Курти из Приштине шаље подршку ђиласовској рушилачкој опозицији у Београду. Једно је сигурно, као што Курти жели да његови гаулајтери буду на челу српских општина на северу КиМ са 3,5 одсто подршке и насилно и противправно се држе фотеља, тако и Ђиласовци који су изгубили изборе желе да се докопају власти и фотеља иако их народ неће. Али нека и једни и други буду уверени – док год је председника Вучића само резултази су ти који се мере”, закључио је Петковић.

КиМ – Србима, привредницима који су организовали протест и покренули петицију због забране увоза српске робе стигли су вечерас позиви од тзв. косовоске полиције да се јаве сутра као осумњичени “за уништавање и оштећење имовине”.

🇷🇺🇪🇺🇷🇸 Захарова о новом предлогу ЕУ о ЗСО

“Предложено укључивање Заједнице српских општина у “косовско-албански” систем власти лишило би је важних извршних функција. Не постоји одржива алтернатива постојећем међународноправном оквиру за постизање договора”, истакла је Захарова.

Курти даје Атићеву „главу”, али не и локалну власт

Грађани Косовске Митровице испред зграде општине (Фото принтскрин „Косово онлајн”)

Косовска Митровица – Представници нелегитимне Скупштине општине Северна Митровица, постављени на „власт” у граду на Ибру после ванредних локалних, априлских избора које су Срби бојкотовали, доставили су формате петиције грађанима који су недавно захтевали да се у овој општини смени албански „градоначелник” Ерден Атић, изабран с тек нешто више од 500 гласова од укупно уписаних бирача. И даље је непознато када ће одговоре добити грађани Лепосавића и Зубиног Потока, где су у зграде општина 26. односно 29. маја ове године, уз асистенцију специјалне јединице косовске полиције Росу и Кфора насилно ушли такође албански „градоначелници”. У Звечану грађане је приликом покушаја да предају захтев почетком месеца легитимисала тзв. косовска полиција.

Како за „Политику” каже Сања Лазаревић, једна од представника Срба који су тек из другог пута успели да представницима локалне самоуправе у Косовској Митровици предају захтеве и „формати су достављени”. „Добили смо позитиван одговор, разматрамо место и време када ћемо почети да потписујемо петицију за смену Ердена Атића”, наводи Лазаревићева. Судећи по томе што Приштина још не реагује на захтеве из Лепосавића и Зубиног Потока, али и по томе колико су чекали грађани Косовске Митровице, јасно је да Приштина и тамошња власт Албина Куртија избегавају или бар пролонгирају смену „градоначелника”, и то по административном упутству које су сами донели. Такође, јавност се пита да ли ће у случају одласка Атића уједно расписати изборе за одборнике за локалне самоуправе, где сада 99 одсто одборника чине Албанци. А на основу изјава приштинских представника министарства администрације и локалне самоуправе, нови градоначелници, ако и буду изабрани, мораће да раде са садашњим скупштинама.

Грађани који су се заузели за смену „градоначелника” имају рок од 30 дана да се организују потписивање петиције, тј. да прикупе неопходне потписе како би била задовољена законска норма Приштине, с тим како би процес био успешан, неопходан је потпис 20 одсто грађана од укупног броја гласача уписаних у бирачке спискове. Да би се сменио „градоначелник” општине Косовска Митровица, неопходно је да се прикупи 3.640 потписа, у Лепосавићу је потребно да свој потпис да 2.689 пунолетних грађана, док је за Зубин Поток потребно 1.347 потписа. Имајући у виду изборни процес Приштине, уколико све буде ишло како треба, чак и да Приштина не опструира нови изборни процес, гласање за градоначелника би требало да се одржи на пролеће следеће године, најраније у априлу.

Слобода кретања важна због Срба с Космета

Укинута је употреба „стикера” којима су прекривани симболи тзв. Косова, а сада је „лопта” у дворишту Куртијеве владе, односно најважније питање је да ли ће и Приштина учинити исто

Такозвани цариници пленили су робу јуче у Лепосавићу

Косовска Митровица – Одлуком Владе Србије власници возила који су своје четвороточкаше с именима градова на Космету (КМ, ПЗ, ПР, ПЕ, ГЛ, УР) пререгистровали или су им већ регистровани на „РКС таблице”, од 1. јануара ће моћи слободно да се крећу централном Србијом. Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић је у понедељак казао да је српска влада то учинила на основу Споразума о слободи кретања из 2011. године, као и да је део те одлуке и дисклејмер којим се јасно истиче да то не значи признавање Косова, нити може да се тумачи као пристанак Београда на одступање од права гарантованих  Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.

„Омогућили смо слободу кретања за сва возила с простора Косова и Метохије, што ће олакшати животе Србима на Косову и Метохији, јер они највише користе административне прелазе. Њима смо заправо помогли да могу нормално да се крећу и живе, јер је слобода кретања неопходна. За разлику од Куртија, који слободу кретања гази, као што свакодневно гази и права Срба на Косову и Метохији”, рекао је Петковић, истичући „да није тајна да 99 одсто Срба користи РКС таблице јер је то једини начин да опстану и да се крећу, да могу да живе”.

„Користи их и монаштво и свештенство Епархије рашко-призренске да би дошли до својих светиња и верника”, казао је Петковић. Казао је да је таква одлука била и „наша обавеза из Споразума о слободи кретања из 2011. године који је потписао Борко Стефановић, а која се односи на РКС таблице и косовске личне карте, увођење возачких дозвола и резултат је тадашњих договора и односа те власти према Србима и дијалогу”. Нагласио је да је „у очекивању и да Приштина испуни своје обавезе из Бриселског споразума, и то не само када је реч о Заједници српских општина”.

Како „Политика” сазнаје, одлуком о слободи кретања укинута је употреба „стикера” којима су прекривани симболи тзв. Косова, а сада је „лопта” у дворишту Куртијеве владе, односно најважније питање је да ли ће и Приштина учинити исто. Тачније да ли ће возила која се крећу локалним и магистралним путевима на КиМ бити без режима налепница којима се прекривају ознаке Републике Србије. Да Европска унија поздравља одлуку Београда јуче је нагласио и портпарол ЕУ Петер Стано, истакавши да је она позитиван корак у имплементацији Споразума о путу ка нормализацији, као и досадашњих обавеза дијалога у вези са слободом кретања. „Ова одлука отвара пут за потпуно укидање режима налепница”, рекао је Стано за Танјуг, изразивши очекивање да Приштина одговори на сличан начин.

Иначе, регистарске ознаке Републике Србије – КМ, које су користили власници аутомобила у Косовској Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, одлуком привремене приштинске владе укинуте су 15. децембра, до када је био други, продужени рок за пререгистрацију на РКС таблице. Како за „Политику” каже Ветон Ељшани, заменик командира косовске полиције за регион север, „до 15. децембра је своја возила регистровало 4.200 власника”. Ељшани није могао да потврди како ће власници преосталих возила с КМ таблицама моћи да се крећу. На наше питање које ће овлашћење бити потребно за возаче аутомобила који возила имају на таблице регистроване у централној Србији, а не воде се на њихово име, Ељшани је казао да „о томе још ништа није разговарано”.

Наиме, како је већ у више наврата, од 2020. године, кренула криза око регистарских ознака, део Срба регистровао је своја возила на таблице градова у централној Србији на своје име, што је уједно значило и да мењају и податке у личној карти коју издаје Република Србија. Многи су зато своја возила регистровали на туђе име, али уз неопходна овлашћења. Како незванично сазнајемо, ових дана се на северу Космета дешавало да возачима који имају „обично” овлашћење буде наглашено да им је потребно „међународно”.

Петковић: Обавезали смо се на поштовање суверенитета Србије

Поводом одлуке Владе Србије о слободи кретања Петар Петковић је у понедељак казао да је на истој седници усвојена посебна одлука о принципу, приступу и ставу да се обавезује и председник Србије, као и цела влада да се „јасно и недвосмислено држе наших црвених линија у преговорима и у дијалогу, да се апсолутно поштује суверенитет и територијални интегритет, као што је чињено и до сада”. Петковић је додао да је то важна и значајна одлука која јасно и недвосмислено говори да нема признања КиМ и нема чланства тзв. Косова у УН, као и организацијама и агенцијама система УН. „Таблице чије смо коришћење омогућили, као и пре годину дана личне карте, нису симбол државности”, рекао је Петковић и подсетио да у свету постоје бројни примери да се у једној држави користе различите таблице, као што је то у Кини и Хонгконгу, а реч је о једној кинеској држави.

„Ни сада, као ни тада не признајемо независност тзв. Косова. О томе најбоље говори то што су се и после те одлуке прошле године наставили притисци на Александра Вучића и Београд да призна тзв. Косово, што никада нећемо учинити”, поручио је Петковић. „Србија је поштовала све споразуме, укључујући и оне који су договорени и потписивани у време претходне власти, бившег режима, посебно споразум о слободи кретања који је Борко Стефановић договорио 2011. године”, рекао је Петковић. Додао је да је уз тај споразум, у који је унета обавеза РКС таблица, прихваћена косовска лична карта, дозвола и временско ограничено трајања Унмик КС таблице. Нагласио је да је Курти на основу тог споразума инсистирао на реципроцитету који је донео много проблема Србима.

Тзв. косовска полиција упала у још један магацин у Лепосавићу

У насељу Сланиште у Лепосавићу тзв. косовска полиција и царина вршили су претрес магацина једног продајног објекта, рекао је јуче заменик директора тзв. косовске полиције за регион север, Ветон Ељшани. То је други такав претрес у Лепосавићу, а овог пута, како је јавило „Косово онлајн”, реч је о магацину ПП „Клас” и заплењено је 10 одсто различите врсте робе. Иначе, прекјуче је у северном делу Косовске Митровице одржан протест грађана и привредника са севера КиМ због све учесталијих акција тзв. косовске полиције и упада у продајне објекте и због забране увоза робе произведене у централној Србији.

Доћи ће до решења питања Косова и Метохије

Новонастала ситуација у свету омогућиће да дође до решења многих старих сукоба, укључујући и питање Косова и Метохије, о чему је раније говорио и руски министар спољних послова Сергеј Лавров. Косовско питање може и мора бити решено пре свега у интересима Србије, јер Косово је део Србије, рекао је у интервјуу за “Известија” руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко.

Говорећи о ситуацији у Србији, последњим протестима и изборима, амбасадор је истакао важност косовског питања, које је, како оцењује, један од главних разлога због којег Запад данас подржава протесте у Београду. Циљ ових протеста је да, између осталог, дође до промене политике српског руководства по питању КиМ. Запад жели да Србија прво дефакто, а затим и дејуре призна КиМ, објашњава он.

Упитан да прокоментарише да ли би ситуација на КиМ почела да се развија у правом смеру уколико би се о њој преговарало у оквиру Уједињених нација, амбасадор каже да би то “највероватније довело до промена и напретка, иако не брзих”.

“Тема Косова и Метохије остаје на дневном реду Савета безбедности УН. Наравно, тамо постоје контакти и дискусије о Косову и периодично се одржавају тематски састанци. Ако желимо ефикасне преговоре и одрживо решење, морамо се враћати на речи Резолуције 1244 и преговарати у њеним оквирима. Наравно, пошто је реч о резолуцији Савета безбедности, такви преговори морају да се воде под окриљем или у контексту Уједињених нација, уз учешће пре свега сталних чланица Савета безбедности УН. Ово је природан формат”, објашњава Боцан-Харченко.

Али, истиче, “за сада се о томе не разговара, јер су се западњаци ухватили за формат дијалога по линији Београд-Приштина, под окриљем Европске уније”.

За разлику од Запада, Русија наставља “савезничку сарадњу” са Србијом по питању Косова, будући да је Руска Федерација стална чланица СБ УН. Упркос стању једне трајне кризе, питање КиМ није нестало са дневног реда “у великој мери захваљујући руској дипломатији”, истиче руски амбасадор.

Боцан-Харченко, такође, оцењује да Србија данас схвата да, услед тренутних околности у свету, решење ситуације на КиМ није питање од приоритета за међународну заједницу, упркос томе што се ради о горућем питању и ситуацији, која има потенцијал да се “разбукта”.

“Србија наставља да говори о својој посвећености преговорима и учешћу у њима под окриљем Европске уније, али, по мом мишљењу, не рачунајући на било какав напредак, будући да су главни споразуми који су Србима животно важни постигнути пре 10 година (Бриселски споразуми). Ипак, они се не спроводе”.

У међувремену, “Приштина, захваљујући попуштању Европске уније и Запада у целини, наставља да чини све како би преузела контролу над севером Косова који насељавају Срби”.

Руски амбасадор, такође, каже да није искључено да би некада у будућности “могло да дође до крвопролића”, “заоштравања” ситуације и “избијања сукоба” због КиМ. Ипак, истиче да Запад “неће допустити да дође до избијања рата великих размера, јер би то за Европску унију било контрапродуктивно”.

“За Запад, било да се ради о Европској унији, Вашингтону или НАТО-у, најважније је да одржи стање трајне кризе, која им омогућава да константно врше притисак на Београд”.

Иако је Србија мала земља, она је земља лидер у региону и стога је за Запад у сваком смислу важно да је “уврсти у ред послушних држава”, објашњава Боцан-Харченко.

Западне службе из протеста

Коментаришући последња дешавања у Београду, настала након избора 17. децембра, Боцан-Харченко понавља да иза њих стоје западне службе, што, оцењује, није ништа чудно. Додаје да циљ ових акција није била смена власти предвођена председником Србије Александром Вучићем, будући да то колико га народ подржава “показује да није могуће решити све једним махом”. На све то утиче и чињеница да се овде ради о Балкану, те не може а да не буде јасно колико би смена власти “обојеном револуцијом” могла бити опасна”. То би могло негативно утицати и на сам Запад, каже амбасадор.

“Мислим да немају план да једним ударом дођу до смене власти у Србији. Зашто? Из неколико разлога. Још није прошло много времена од ратова, који су се овде догодили деведесетих година. Напетост и даље постоји. Правог примирја још нема. Друго, ипак се узима у обзир реално стање власти”, појашњава он.

Главни циљ Запада је да изврши притисак на Вучића, како би он изменио своју политику везано са Косово и Метохију и санкције против Русије. Планови Запада су “доста једноставни”, каже Боцан-Харченко.

На питање да ли ће Србија након избора променити став о санкцијама против Русије, Боцан-Харченко каже да не види знаке који би указивали на то да би се став Србије могао променити, што потврђује и председник земље и говори о чврстом ставу Србије да не уводи санкције против Москве.

“То је за Србију неприхватљиво. То је био важан елемент позиције (Вучића) и пре и после избора. Нема никаквих назнака (да би могло доћи до промене у ставу)”, истиче он.

Дачић следеће године у Русији

Амбасадор, такође, открива да је у плану да министар спољних послова Србије Ивица Дачић следеће године посети Русију, будући да се његова посета ове године, због обавеза повезаних са изборима, није одиграла. Ипак, како каже, за сада нема информације о томе када ће се она догодити, пошто ситуација у Србији није стабилна.

Када је реч о састанку председника Вучића и председника Русије Владимира Путина, Боцан-Харченко каже да се за сада не воде никакви преговори о њиховом сусрету, иако се “контакти, наравно, настављају”.

Србија остаје наш партнер

Говорећи о резултатима сарадње за ову годину, амбасадор каже да се “може регистровати одређени напредак” и додаје: “Србија остаје предвидљив партнер са којим можемо да развијамо обострано корисне односе”.

Рад на информационом пољу, такође, даје многе резултате, каже он.

“Одржавамо топао однос Срба према Русији, народима наше земље и разумевање око тога шта се заиста дешава око Украјине”.

Москва је поносна и на то што се развијају односи и у сфери културе и образовања: “Ово је веома важно, а потенцијал сарадње далеко да се ближи крају. Могућности су велике”, закључује Боцан-Харченко.

Трговински промет ће на крају ове године износити око три милијарде долара, што је мање него прошле године, али амбасадор каже да постоји потенцијал за рат и у том сегменту.

“Развој сузбија окружење Србије, које учествује у антируским санкцијама”, објашњава Боцан-Харченко. 

Шта би значио улазак Србије у НАТО

Упитан да прокоментарише да ли би улазак Србије у НАТО био користан за Алијансу, амбасадор истиче да је Србија неутрална земља, о чему председник Србије често говори. 

Како каже, уколико би Србија и ушла у НАТО, то за овај пакт не би било важно у војно-техничком смислу, али би имало значај у смислу да би то значило проширивање Алијансе и њено приближавање границама Русије. Ово се односи не само на Београд, него на све земље Балкана, објашњава Боцан-Харченко. 

С друге стране, улазак Србије у НАТО би могао бити интересантан још због тога што би то значило да је прича о НАТО агресији за Београд, наводно, затворена. 

“Србија је постала део НАТО, односно, то је већ готово поглавље. ‘Као договорили смо се, то није болна тачка у односима Србије и Запада, све је решено споразумом, тема је затворена”.

Leave a Reply