Шиптари се потукли са тзв. кос. полицијом
На административном прелазу Мердаре дошло је до физичког обрачуна шиптара са тзв. кос. полицијом преносе шип. медији.
Како се наводи, повод за тучу било је претицање колоне која чекала за излаз са КиМ.
Припадници тзв. косовске полиције су како би спречили тучу интервенисали, али су наишли на отпор и физички напад.
🇷🇸Влада такозваног Косова усвојила одлуку о уклањању налепница са аутомобила са српским таблицама
Како се наводи у саопштењу, уклањање режима папирних налепница је „чин добросуседства и долази након потпуног признавања такозваних косовских таблица од стране Србије”.
Одлука је донета на 181. седници лажне Владе, која је одржана електронски, а одлука ступа на снагу објављивањем у Службеном листу.
Дачић одговорио Камерону: Време је да се подсетите историје или размислите шта причате
Министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас да је изјава британског министра спољних послова Дејвида Камерона да ће Велика Британија помоћи тзв. Косову да добије нова признања крајње лицемрна и заслужује најоштрију осуду.
“Док ниједном речју није споменуо да Албин Курти и тзв. Косово већ 11 година одбија да спроведе Бриселски споразум, који је, између осталих, потписала и за њега гарантовала у име Европске уније, Британка Кетрин Ештон, док ниједном речју није споменуо терор и насилно протеривање више од 200.000 Срба, као и уништење српских хришћанских цркава и манастира из средњег века, Камерун обећава тзв. Косову помоћ око нових признања и пријема у међународне институције”, рекао је Дачић.
Дачић је подсетио да је Велика Британија признала тзв. Косово само дан после једнострано проглашене независности, 18-ог фебруара 2008. године и подржава га већ 16 година, а за то време тзв. Косово признају само 84 чланице Уједињених нација, док је, како каже, на страни мале, али поносне Србије, 109 земаља.
Дачић је истакао да ће Србија наставити да буде конструктиван фактор у дијалогу, али истиче и да има право ништа мање него било која друга земља на свету, да штити своје националне и државне интересе и свој територијални интегритет.
“Камерона бих позвао да, када се врати у Лондон, изађе само пар корака испред свог кабинета и погледа мурал “Britannia Pacificatrix”, који приказује Британију са савезницима након Првог светског рата, где су Србија и Белгија приказане као девојчице окачене уз скуте Британије као своје заштитнице. Време је, колега Камерон, или да склоните тај мурал, односно историју, да вам не боде очи, или да се замислите над својим изјавама”, поручио је Дачић.
Камерон посетио Грачаницу
Епископ рашко-призренски Теодосије, заједно са епископом Иларионом, викаром патријарха српског, примио је у манастиру Грачаница министра спољних послова Велике Британије Дејвида Камерона, специјалног изасланика британског премијера за Западни Балкан Стјуарта Пича и британског амбасадора у Приштини Николаса Абота.
Како је саопштила Епархија рашко-призренска, владика Теодосије је делегацију из Британије упознао са главним проблемима са којима се суочава Српска православна црква и српски народ на Косову и Метохији, нагласивши потребу да се очува опстанак Цркве и народа и посебно обезбеди очување српске православне баштине на КиМ, преноси Спутњик.
Високи представници британске владе обишли су грачаничку цркву и упознали се са богатом историјом овог манастира, навела је Епархија рашко-призренска.
Камерон: Британија ће помоћи Косову* да га признају
Камерон је подсетио да је Британија ове године послала на Косово и Метохију више од 600 војника и да је поносан на успех који британске трупе имају.
Британски министар спољних послова Дејвид Камерон изјавио је данас да ће Велика Британија помоћи тзв. Косову да га признају земље које то до сада нису учиниле, као и да буде признато у међународним институцијама.
Камерон је то рекао на конференцији за медије, након састанка са министарком спољних послова привремених институција Доником Гервалом и додао да Лондон жели да помогне Приштини у области безбедности, економије, владавине права и борбе против корупције, пренео је Репортери.
Камерон је подсетио да је Британија ове године послала на Косово и Метохију више од 600 војника и да је поносан на успех који британске трупе имају.
Стабилност на Западном Балкану је веома важна и Британија је уложила велике напоре у том правцу, навео је Камерон, наглашавајући да је веома важно осигурати безбедност за све заједнице на тзв. Косову.
“То је нешто у шта Британија ове године улаже 45 милиона фунти. То је нешто веома важно за наш национални интерес. Живимо у свијету велике неизвесности, велике нестабилности, свету великих сукоба и време је да земље попут Британије подрже наше пријатеље, да блиско сарађују у нашим важним савезима”, рекао је он.
Камерон је синоћ у Приштини разговарао са премијером привремених приштинских институција Албином Куртијем.
Афрички стандард на Космету
Дритеро Арифи (принтскрин)
Универзитетски професор Дритеро Арифи рекао је да би након ступања на снагу визне либерализације требало да дође до повећања животног стандарда грађана.
Он је изјавио да је пред овом, али и будућим владама да подигну квалитет услуга, повећају плате у јавном и приватном сектору.
„Грађанин Косова и Метохије више не прихватају афрички стандард. Ова и наредне владе, а то има много везе са квалитетом услуге у целини, треба да омогуће нормалан стандард, а то није могуће са овим платама”, рекао је Арифи.
Он ипак не очекује да ће визна либерализација подспешити миграцију становништва на Запад.
Како је додао, много више га забрањива одлазак радника са радним дозволама.
Дибрани: Затвори у Пећи и Призрену биће затворени
Директор Казнено-поправне службе Косова Исмаиљ Дибрани изјавио је да ће ове године затвори у Пећи и у Призрену бити затворени због неиспуњавања услова боравка.
„Имамо два затвора која не задовољавају најбоље европске стандарде за функционисање. То су затвори у Пећи и Призрену. Одлучили смо да их затворимо и да изградимо нови који ће бити у функцији за Ђаковицу, Суву Реку, Призрен, Ораховац, Урошевац и Штимље”, рекао је Дибрани.
Он је најавио да ће бити изграђен женски затвор по највишим стандардима, са посебним одељењем.
Он је оптимиста да ће Скупштина одобрити споразум са Данском.
„Верујем да ће то проћи јер сам и сам учествовао у скупштинској комисији и за то су гласале све странке. Колико сам пратио седницу када је одложена, тражене су додатне информације од неких посланика и надам се да ће тај споразум бити враћен у парламент и да ће бити усвојен. Од овог споразума Косово добија, не само финансијски. У овом затвору ће се спроводити дански кућни ред и ми ћемо узети најбоље од праксе данског система”, закључује Дибрани.
Споразум са данском државом предвиђа пребацивање 300 затвореника на Косово.
Дибрани каже да је током протекле године реализовано много пројеката за стручно усавршавање кадрова, унапређење инфраструктуре, али и оснивање Завода за лечење особа са посебним потребама.
И Лепосавић и Зубин Поток траже пријем у Асоцијацију косовских општина
ПРИШТИНА – Скупштине општина Лепосавић и Зубин Поток изгласале су данас одлуку да поднесу захтев за пријем у такозвану Асоцијацију косовских општина, саопштио је високи званичник Покрета Самоопредељење Аљбина Куртија, Аљбан Ука.
Ука је на свом Фејсбук профилу написао да су одборници једногласно подржали одлуку да ове две општине затраже пријем у чланство Асоцијације такозваних косовских општина.
Претходно је то учинила Скупштина општине Северна Митровица, која је и примљена у чланство у ту асоцијацију.
Већину одборника у скупштинама општинама на северу КиМ више не чине представници већинског српског становништва већ Албанци, док су градоначелници такође Албанци, изабрани са стотинак гласова 26. априла ове године, на изборима које су Срби бојкотовали,
Вучић захвалио Мицотакису што Грчка поштује интегритет и суверенитет Србије
Двојица званичника су се сагласили да постоје сви услови да сарадња двеју земаља и у овој години настави да јача у различитим областима
Председник Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са премијером Републике Грчке Киријакосом Мицотакисом и том приликом му се захвалио на томе што Грчка поштује територијални интегритет и суверенитет Србије, као и на доприносу стабилности у региону.
Двојица званичника су се сагласили да постоје сви услови да сарадња двеју земаља и у овој години настави да јача у различитим областима, нагласивши могућности које пружа сектор енергетике, наводи се у саопштењу Службе за сарадњу са медијима Председника Републике.
Премијер Мицотакис је поновио и подршку Грчке европском путу Србије, уз наду да ће у овој години напредак бити видљивији.
Двојица званичника су се договорили да се ускоро састану у Београду, како би детаљније разговарали о билатералним односима, регионалној ситуацији и глобалним питањима.
Том приликом се очекује и долазак представника грчких компанија, који би са српским предузетницима разговарали о развоју економске сарадње.
Премијер Мицотакис је овом приликом изразио велико интересовање за учешће Грчке на ЕXPO 2027, сагласивши се са председником Вучићем да је та специјализована светска изложба велика прилика не само за Србију, него и за цео регион.
Лепосавић, варош туге и наде
Лепосавић – Из вароши се већ подигла магла, док се околна села и брдо Камиља на 910 метара надморске висине, где је постављен највећи православни крст на Косову и Метохији, још гуши у магли која се овде спусти већ у октобру и нестаје тек с почетком пролећа. Улазимо у Лепосавић, град на најсевернијој тачки северног Косова и Метохије.
Размилели се људи, неки послом, неки да виде шта се „ново догађа”, док косовски полицајци рекло би се лењо патролирају главном Улицом 24. новембра, која иде до Дома здравља и пружа се доле ка пијаци, до магистралног пута који води из правца Косовске Митровице ка прелазу Јариње и централној Србији.
Од Косовске Митровице до вароши, како Лепосавић зову сељани који углавном на пијачни дан, четвртком, силазе у град, има 33 километра, а неколико километара мање дели га од Рашке, првог града у централној Србији.
У самом центру, којег од давнина зову „зевалиште”, тик до општинске зграде коју су 26. маја запосели албански „градоначелници”, на клупи засело двоје.
Под условом да му не објавимо пуно име и презиме, један од њих, којем је око 50 година, пристаје да говори за новине.
– Обезглављени смо годину дана, од када су специјалне јединице косовске полиције Росу кренуле у хајку, у лов на Србе. Све се окренуло наопачке од краја маја, када су заузели општину сузавцем и шок бомбама. Стрепимо ко је следећи, кога ће да пресретну, да ухапсе. Али, ми одавде не идемо. И где да идемо – већ разговорљивији прича за „Политику” Д. М., радник „Трепче” који је већ неколико месеци „на ротацији”, али му тамо ради и жена па некако крпе крај с крајем.
Каже да су се његови још пре скоро два века из Ибарског Колашина доселили у једно село надомак Лепосавића, а пре тога су стигли из Лијеве Ријеке, из Црне Горе.
– Зар да оставим све, да оставим прадедовину и да идем одавде. Овде сам завршио школу, запослио се, оженио, створио породицу. Да је добро, није. Али ми немамо куд и нећемо никуд – већ се придигао са оне клупе, ту на корак до војника Кфора који обезбеђују општинску зграду, испред које се и даље налазе металне препреке на којима од краја маја стоје српске тробојке.
Онај који седи до њега, добаци: „Сви ћемо низ Ибар!”
Преко пута општинске зграде, зелени, пластични шатор. Одмах иза је порта храма Светог Василија Острошког, цркве која се уздигла у небо и која оглашавањем звона у осам ујутру и пет поподне позива на сабирање. Позива на јединство, а на литургији чујемо – „Народ се све више окреће Богу.”
Први пут за последњих 20 и више година центар Лепосавића ниje окићен за новогодишње и божићне празнике.
– Још оплакујемо Игора Миленковића и Бојана Мијаиловића, које убише у Бањској. Остаде петоро деце без очева. Туга, не само за породице, за Лепосавић, него и за цео српски народ – устаде са клупе и онај што рече: „Сви ћемо низ Ибар.”
Кажу, „уселили” се поред албанског „градоначелника” у српске канцеларије и „радници” Срби.
– Истераше наше људе, приклонише се Албанцима. Нека, ничија није до зоре – прикључи нам се крупан, стасит човек, који не хтеде да каже како му је име. И он ради у „Трепчи”.
Причају да на улицама нема оних што продају цигаре, склонили се после упада Росу у два киоска у Косовској Митровици, где су одузели и косовске и цигаре са српском маркицом.
– Тешко да ћете у некој продавници да нађете српске цигаре. Сналазе се људи, па некако донесу ове косовске. Али под ризиком. Како да пређу пункт у Бистрици, кад тамо заустављају, претресају вас до голе коже, са упереним пушкама. Ево, пре неки дан, мом другу који је имао овлашћење за ауто, а на српске таблице, кажу „не важи ти то обично, дај међународно”. Ајде, буди паметан, шта да радиш – говори стасити Србин.
Спуштамо се ка некадашњем „хангару”, где су до 2016. били расељени Роми из Радничке улице у Косовској Митровици, из махале која је бројала пет хиљада Рома и била је највећа ромска махала на Балкану.
Видимо познато лице. Продаје пазарске „левис” фармерке, вунене чарапе, по цени од 600 динара.
– Како, бре, сестро, да преживимо. Има нас 12 у једној соби. Чекамо ове станове које праве за нас и за избегле из Хрватске – говори у лицу румена Ромкиња, наша стара познаница која годинама продаје и на пијаци четвртком.
– Напиши, сестро, да нам Црвени крст бар хлеб даје. Ако ништа друго бар хлеба да имамо – смеје се нудећи нам за џабе термо чарапе.
Смејемо се, идемо ка насељу Тврђан. На тврђанском брду, из правца Јариња, поред нас протутња оклопно возило Росу. Иначе, они знају да возе и 30 километара на сат, а тешко оном ко их претекне.
Пружио се Лепосавић ко на длану. Са Камиље под одсјајем сунца бљешти крст, висок 20 и широк 12 метара. На магистрали тек покоји ауто и камиони који од половине јуна не превозе српску робу.
Већ стеже мраз, сунце зашло за Рогозну. Напуштамо Лепосавић, који је до 1. јануара 1960. године припадао Рашкој области. Знају и ко га је „предао Косову”.
Овде људи верују и препричавану да га је „продао и предао” један тада истакнути политичар „зарад места у парламенту СФРЈ”. Био је делегиран из лепосавићке општине, „а никаквог додира” са овом најсевернијом општином, другој по величини, одмах иза Призрена, није имао.
Иванови записи са извора
На путу срећемо колегу Ивана Вучковића, идејног творца многобројних културних манифестација у Културном центру „Сава Дечанац”, где је и запослен.
Осмислио је и Награду „Сава Дечанац” пре пет година, за изузетне доприносе у култури лепосавићке општине. Бисту је радио самоуки вајар, недавно преминули Драган Новаковић Бели из Ибарске Слатине.
– Био је изузетан човек, мајстор свог заната – говори Вучковић, добитник две Октобарске награде које додељује општина Лепосавић за допринос у култури и развоју медија. Већ две деценије камером бележи заборављене обичаје, традицију српских села, не само на северу Космета већ и на целој територији покрајине.
– Десет година сам радио серијал „Корени”, а последњих десет „Записи са извора”. Прво село које сам камером забележио је моје Гњеждане, а када сам кренуо са „Записима” поново сам из Гњеждана прве снимке направио. Враћам се у скоро сва села, а оно што ме мучи је све мање људи у њима. Некада је у селу мог оца, одакле су Вучковићи, било 20 Срба, сада тек четворо – прича нам Иван и додаје да сада у појединим селима нема никог, а негде тек по један човек.
– Огњишта се гасе. А с обзиром на ситуацију, није светла будућност ни за културу. Надамо се бољој будућности, јер човек заборави на све када дође у биоскоп или погледа неку позоришну представу, а ми смо их небројено имали – казује Иван, отац троје деце, који се у слободно време бави обрадом дрвета.