Спречен покушај дестабилизације Србије: ухапшени наоружани Албанци – умешана западна земља
Српске службе безбедности, заједно са Царином, спречиле су још један покушај Албанаца са Косова и Метохије, да, уз помоћ страног фактора, дестабилизују Србију, јавља Спутњик.
Како се сазнаје, припадници српских служби безбедности су на административном прелазу „Мердаре”, ухапсили два Албанца из Приштине старости 22 и 30 година који су покушали да у централну Србију унесу већу количину наоружања.
Приликом прегледа њиховог возила, српска полиција и царина су у шупљинама седишта пронашле већу количину оружја и пригушивача умотаних у фолије.
Како сазнаје, пронађено је и заплењено:
31 пригушивач
300 комада муниције
Сумња се да су двојица Албанаца са Косова и Метохије, уз инструкције и помоћ једне западне земље чији је званичник недавно боравио на Косову и Метохији и који свесрдно подржава независност КиМ, оружје желели да прокријумчаре једној криминалној групи у нашој земљи. Циљ им је био да изазову инциденте, угрозе безбедност наших грађана и дестабилизују Србију.
Оружје је одузето, о свему је обавештено и тужилаштво а истрага је у току.
🇷🇸Српска полиција ухапсила је данас бившег припадника ОВК Хасана Дакаја на административном прелазу Мердаре, саопштио је његов адвокат а преносе шип. медији.
Он се налази у Куршумлији у притвору.
Шиптарски терориста бивши припадник ОВК Хасан Дакај који је ухапшен на адм. прелазу Мердаре пребачен је из Куршумлије у главни притворски центар у Београд, преносе шип. медији.
🇷🇸Током целог дана на већини административних прелаза забележене су рекордне гужве на изласку са Косова и Метохије .
Најтежа ситуација је вечерас на Мердару, где се на излазак мора чекати и до пет сати.
Шиптари масовно иду у Европу
Шпанија признаје косовски пасош, али не и државу
У документу Европске уније о признавању путних исправа трећих земаља наводи се да је Шпанија признала косовски пасош, али да то не значи признавање државности Косова и Метохије.
Претходно је тзв. заменик косовског премијера Бесник Бисљими саопштио да је Мадрид признао пасоше Приштине.
Одлука о признавању косовских пасоша донета је 1. јануара. „Шпанија од 1. јануара 2024. признаје пасоше које је издало Косово. Ова промена ни на који начин не представља званично признање Косова”, наводи се у документу.
Шпанија је међу пет држава чланица Европске Уније које не признају лажну државу Косово.
И шпански лист „Ел Периодико” констатује да је влада у Приштини признање косовских пасоша у Мадриду прославила на друштвеним мрежама, те да је Бисљими „прославио као „добру вест” да је нестала „препрека” непризнавању званичних косовских пасоша на шпанским граничним контролама”.
То је, констатује шпански лист, „парадоксална дихотомија у коју је однос између Шпаније и Косова ушао почетком године због отварања шенгенског простора за грађане Косова, одлуком ЕУ”. „Упоредите елоквенцију исказану ове суботе у Приштини, са тишином која остаје у Мадриду. Министарство спољних послова Шпаније није коментарисало ово питање, а извори из тог ресора – на челу са министром Хосеом Мануелом Албаресом – за сада су се ограничили на то да не ускраћују признавање косовских путних исправа, али напомињу да је Шпанија и даље једна од пет земаља ЕУ која не признаје Косово”, пише „Ел Периодико”.
Шпанија, подсећа, и даље званично Косово сматра аутономном покрајином Србије, као и Грчка, Словачка, Румунија и Кипар.
Ипак, констатује да „унутар парадокса постоје парадокси”, па је тако Албин Курти, иако Шпанија не признаје Косово, примљен у Мадриду и Гранади, током последња два путовања у Шпанију, а у новембру 2022. дошао је чак на састанак Социјалистичке интернационале, којим је председавао Педро Санчез, а том приликом га је примио и „лични шпански пријатељ”, бивши генерални секретар Натоа Хавијер Солана. „Представници Косова отишли су у Шпанију као званична делегација у Парламентарној скупштини Натоа, такође у новембру 2022. А у октобру 2023. представници косовске власти су дошле на Самит европских лидера одржан у Гранади, под шпанским председавањем Европском унијом. Наравно, нису дочекани са химном и заставом”, подсећа лист.
Такође, слободно кретање грађана Косова између граница европских земаља шенгенског простора промовисао је и славио Ђузеп Борељ, високи представник за спољну и безбедносну политику ЕУ, и највећа личност коју Шпанија има у ЕУ.
Лист наводи и да је 22.000 шпанских војника учествовало у мисији Нато Кфор за очување безбедности Косова, што није парадоксално, али је део објашњења „испанофилске страсти” која се осећа у тој земљи. „Да ли ће ово отварање постати подстицај за отварање канцеларије – у недостатку дипломатског посланства – за Косово у Мадриду, нешто је о чему ће се на крају одлучити ове године. За косовске власти, признање Шпаније је кључно питање њихове спољне политике. У стратешком оквиру дефинисаном руском инвазијом на Украјину и стањем напетости између Западне Европе и Москве, али и у равнотежи стабилности на Балкану, Косово је кључно место, линија трвења између утицаја Нато алијансе и руског завођења суседне Србије”, закључује „Ел Периодико”.
✝️🇷🇸 Неколико десетина Срба окупило се вечерас у дворишту цркве св. Николе у Приштини где су уз полагање Бадњака и ватромет обележили Бадње вече.
Свом верном народу у Христу и Светосављу су пожелели срећну и успешну нову годину из жељу да следећи Божић уместо пар десетина буде окуплљено пар ДЕСЕТИНА ХИЉАДА Срба.
🎄МИР БОЖИЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ!
🇷🇸 КиМ – Велика Хоча
🇷🇸 КиМ – Прилужје и Лапље Село
Приштински медији: Српска полиција ухапсила бившег припадника тзв. ОВК на Мердару
ПРИШТИНА – Приштински медији тврде да је српска полиција ухапсила бившег припадника такозване Ослободилачке војске Косова (ОВК) Хасана Дакаја на административном прелазу Мердаре.
Како преноси Коха, ту вест је објавио адвокат Дакаја, Џевдет Смакићи, који је рекао да је Дакај ухапшен у петак ујутру док је путовао за Италију, са својим братом.
Смакићи тврди да је Дакај ухапшен „само зато што је бивши члан ОВК“ и да је, према првим информацијама, послат у притворски центар у Куршумлији.
Ко је потписао споразум о РКС таблицама
Више од деценије председник Србије Александар Вучић борио се да не примени споразум о таблицама који је потписан 2011. године. Функционери тадашње владајуће коалиције предвођене Демократском странком потписали су тада овај договор са Приштином. Данас, тринаест година касније, потписници тог споразума критикују председника Вучића јер је Београд применио раније договорено спровођење истих.
Да ствар буде интересантнија, током 2022. године, бивши функционери Демократске странке данас кандидати листе Србија против насиља говорили су да примена таблица са ознаком РКС, не само да не значи признање тзв. Косова већ су разговор о томе називали потпуно небитним и бесмисленим.
– Веће угрожавање наше безбедности је овај ваздух у Београду, него промена таблица на Северу Косова – говорио је Здравко Понош.
Биљана Стојковић је навела да таблице са ознаком РКС не заслужују реакције.
– То је бесмислена тема и ситница – рекла је она.
Један од главних преговарача бивше власти са Приштином и директни учесник свих потписаних споразума Борко Стефановић говорио је да би требало дозволити кретање свих таблица.
– РКС таблице не значе признање Косова – говорио је Стефановић.
Петковић: Куртијева идеологија зла мора да престане, да би регион имао шансу
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је данас да „идеологија зла“ премијера привремених приштинских институција Албина Куртија мора да престане како би регион у којем Срби и Албанци заједно живе добио шансу да се развија.
Он је уочи најрадоснијег хришћанског празника Божића, и дан уочи годишњице мучког и злочиначког напада на српску децу у Готовуши, истакао да Куртију није јасан концепт нормализације односа и изградње поверења међу народима и да не схвата да обични људи на КиМ били они Срби или Албанци, не желе да буду таоци његове идеологије мржње, већ да желе да живе нормално и безбедно.
Петковић је рекао да Срби на Косову и Метохији никада неће пристати на то да на мржњу одговарају мржњом, али да ће се одлучно и демократски борити за своја права, слободу и достојанство, наводи се у саопштењу Канцеларије.
„Београд је, када је реч о омогућавању слободе кретања, без икаквих калкулација које се причињавају параноичним умовима, испунио раније преузете обавезе претходне власти из 2011, истовремено Куртију из руку избио једну од полуга за вршење притисака и насиља над Србима северно и јужно од Ибра и још једном поручио да је истински опредељен за мир и нормализацију“, рекао је Петковић.
Према његовим речима, једини ко може да има нешто против тога да се људи широм региона крећу слободно јесу екстремисти и изолационисти, јер се панично плаше тога да људи разних вера и нација имају контакте и сарађују, будући да управо та врста слободе и широкогрудости потире идеологију мржње на којој Курти и његови истомишљеници граде своје политичке каријере.
Током прошле године више од 700 медицинских сестара напустило Косово и Метохију
Председница Коморе медицинских сестара Косова Неџмије Гори рекла је да је током 2023. године Комора издала 713 лиценци за медицинске сестре, сертификата који им служе за запошљавање у иностранству.
Узрока је, према њеним речима, много, почев од плата и услова рада. Она оцењује да ће се здравствени систем на Косову у блиској будућности суочити са озбиљном кризом недостатка медицинских сестара.
Према њиховим речима, до сада нису озбиљно узети у обзир захтеви и услови у којима ради медицинско особље. Гори је рекла да је прошла година била рекордна по издавању ових сертификата. 2022. године су исти сертификат затражиле 543 медицинске сестре, док је 2021. године забележен пад броја због пандемије.
„До 25.12.2023. тражили су 713 непластифицираних лиценци, они траже те лиценце да би мигрирали у земље региона и да би даље развијали професије”.
Гори је рекла да је Закон о платама додатно манифестовао незадовољство ове заједнице. Она помиње низ фактора који, према њеним речима, утичу на медицинске сестре да напусте Косово.
Председница Коморе медицинских сестара Косова види либерализацију виза као лакшу прилику за проналажење посла у Европи. Она каже да се криза недостатка медицинских сестара продубљује.
„С обзиром на то што се види и види се сваким даном све више, да не говорим сада са либерализацијом виза да им је још лакше да промене место боравка. Прилично је велики број и криза да поред медицинских сестара нашу земљу напуштају и млади. Заиста је жалосно јер имамо омладину која је прилично припремљена за ову професију и на неки начин нам земље региона узимају готов производ, када су нама потребни, а ово тржиште не нуди довољно могуćности. Наравно, криза је и само је све дубља” рекла је она.
Подршка САД властима у Приштини директно се условљава формирањем ЗСО
Насиље на улицама озбиљно нарушава углед наше земље, сви политички актери треба мирно и одговорно да прихвате исход избора, био он повољан по њих или не
(Фото / МСП)
Специјално за „Политику”
Америчка јавност с негодовањем гледа на било какву врсту напада на званичне институције и подривања уставног уређења, нарочито јер се и сам Вашингтон пре непуне три године сусрео с насилним упадом изгредника на седиште законодавне гране власти, те да је врло оштро реаговао санкционисањем таквог понашања и процесуирањем одговорних. У том смислу подршка амбасадора САД Кристофера Хила нормализацији политичког стања у Србији, уз изричит став да насиљу и вандализму над државним институцијама није место у демократском друштву, има посебну тежину. Надам се да ће се америчким примером водити и неке водеће европске земље, каже у интервјуу за „Политику” Марко Ђурић, амбасадор Србије у Сједињеним Америчким Државама.
Како бисте сумирали реаговање званичног Вашингтона на исход парламентарних избора у Србији одржаних 17. децембра?
Званична америчка администрација послала је јасну поруку да се радује сарадњи с будућом Владом Србије и наставку заједничког рада на унапређењу билатералних области од интереса, јачању владавине права, као и очувању регионалног мира и стабилности. Веома је значајна изјава амбасадора САД у Србији Кристофера Хила у форми позива на стабилизацију актуелних прилика уз истицање важности поштовања воље грађана, слободно исказане на изборима, као одраза легитимности демократских процеса и спремности свих политичких актера у нашој земљи да мирно и одговорно прихвате исход избора, био он повољан по њих или не.
Наш народ је поново одлучио да поверење поклони Српској напредној странци и на тај начин носиоцу листе „Србија не сме да стане”, председнику Александру Вучићу, симболично реафирмише подршку снажно изражену на прошлогодишњим председничким изборима, за које, сетимо се, чак није ни био потребан други круг као што је то у прошлости с кандидатима често био случај. Тужно је што представници појединих политичких струја не желе да прихвате одлуку већинског народа Србије, већ настоје да насиљем, притисцима на јавност и тривијалним покушајима замаскирају свој политички неуспех и преузму власт на улици. Не само да тиме не поштују сопствене грађане, обезвређују њихов избор и унижавају дигнитет српских институција већ и озбиљно нарушавају међународни углед Србије.
Шта резултати избора значе за даље односе САД–Србија?
Изборни резултати показали су решеност нашег народа да у наредне, за нас на међународном плану веома значајне четири године, настави да иде путем којим сигурно корачамо већ више од једне деценије. Народ је изабрао стабилну, озбиљну, одговорну и доказано успешну политичку опцију која ће и на унутрашњем и на спољном плану следити континуитет рада на јачању и напретку Србије у сваком могућем погледу. Сарадња са САД као највећом силом западног света неизоставни је део спољнополитичког мозаика Србије, а општенародна воља изражена на досада највише демократским и најбоље организованим парламентарним изборима од увођења вишестраначја у Србији, поручује нам две кључне ствари. Прва је, свакако, огромно поверење народа у будућност Србије предвођену председником Вучићем и највећом политичком партијом у нашој земљи, а друга је огромна одговорност да СНС као изабрана политичка опција то поверење оправда у наредном четворогодишњем руковођењу државом.
Одржавање добрих односа са Америком и њихово даље унапређење у врху су дипломатских приоритета Србије, и ја у будућности видим само њихов даљи раст и развој на добробит грађана наше земље – почевши од све снажније и разноврсније сарадње на плану економије, инвестиција, ИКТ сектора, енергетике, одбране, образовања, науке, па све до иницирања стратешког дијалога као обостране потврде високог нивоа међусобних односа. Свакако да увек има простора за проширење сарадње, али је и много тога постигнуто, не само у последње три године већ генерално у протеклој деценији, у којој је потпуно трансформисан профил наше сарадње са САД као тренутно првим извозним тржиштем српске ИТ индустрије и четвртим трговинским партнером Србије у свету с рекордних 1,2 милијарде долара трговинске размене на годишњем нивоу. Радују ме нове четири године политике која нас је довела до оваквих достигнућа и с нестрпљењем ишчекујем нове успехе наше земље.
Косово је један од кључних изазова за Србију. Да ли видите будући флексибилнији приступ Вашингтона у погледу тога?
Србију и САД повезује мноштво ставова и заједничких интереса у различитим сферама деловања, али је питање статуса Косова и Метохије оно у чему наше две државе не гледају у истом смеру. Значајан помак, за разлику од некада изричитог, ригидног и малтене искључивог америчког гледишта, приметили смо у последњих десетак година – а у исти сам и лично имао прилике да се уверим у протекле три године свог службовања – и то кроз отвореност и спремност да се саслушају и разумеју наше позиције. Доказ да је то заиста тако јесу континуирани апели високих америчких званичника упућени Приштини у којима се инсистира на потпуној имплементацији Бриселског споразума, а нарочито на коначном успостављању Заједнице српских општина. Један од најјаснијих и за нас најпозитивнијих сигнала са америчке стране стигао је недавно, када је конгресменка Клаудија Тени, копредседавајућа Српског кокуса у Представничком дому САД као групи пријатеља Србије у Конгресу, поднела овом телу Предлог закона о подршци Бриселском споразуму. Тим значајним документом се не само препознаје репресија, терор и насиље који се већ месецима флагрантно спроводе над Србима на Косову и Метохији већ се и ускраћује свака помоћ америчке владе Куртијевим институцијама док таква деловања не окончају.
Такође, америчка подршка властима у Приштини директно се условљава формирањем Заједнице српских општина и окончањем кампање притиска и кршења људских права Срба у нашој јужној покрајини. Додатна снажна политичка порука која се децидирано преноси овим предлогом Клаудије Тени јесте и захтев да се са севера КиМ повуку све тзв. специјалне снаге, односно оконча њихово нелегално присуство, што је, могло би се рећи, новина у америчком постављању према албанској страни. Очекујем да ће моћ овако изнетих чињеница ускоро подстаћи све већи и већи број и демократских и републиканских конгресмена да политички стану иза овог документа и тако изразе своју подршку. Неупитно је да је овим потезом конгресменка Тени показала и Америци и свету да је прави пријатељ Србије и српског народа, јер је у највишем законодавном органу САД храбро подигла свој глас у одбрану права Срба на КиМ, вођена ничим другим до правичношћу, искреном жељом да помогне и ставом да чини исправну ствар.
Српски живаљ на Косову је изложен разним притисцима и малтретирању, а сада Приштина најављује да ће увести обавезно служење војног рока… Не води ли то даљем повећању напетости, уместо смиривању ситуације?
Из године у годину, а што је сада посебно забрињавајуће, и из месеца у месец, и из недеље у недељу, Курти спроводи таргетирану кампању етничког чишћења Срба с територије Косова и Метохије, свеопште репресије, насиља, застрашивања и елиминације српског фактора из политичког живота на КиМ. Плашим се да ће се његови једнострани потези, провокације и ускраћивање основних људских права Србима само зато што су Срби наставити и у периоду који је пред нама, осим уколико не дође до уједињене и озбиљне реакције међународне заједнице којом би његова подла агенда коначно била осујећена. Од изузетног је значаја за опстанак нашег народа на Косову и Метохији да се и из САД и из европских центара моћи настави и интензивира притисак на екстремистички режим у Приштини да престане са угрожавањем српског живља и коначно почне да поштује и спроводи до сада постигнуте споразуме.
Како бисте окарактерисали садашње односе између Београда и Вашингтона – где су најбољи, а где би могли да се унапреде?
Поносан сам што службујем као дипломатски представник Србије у Вашингтону у историјском тренутку у којем односи Србије и САД стабилно и сигурно иду узлазном путањом. Чињеница је да радимо на проширењу сарадње на сваком могућем плану, и то ће остати наш циљ и у будућности, нарочито када будемо почели да још интензивније сарађујемо у оквиру планираног стратешког дијалога. Када бих морао да од свих досадашњих резултата издвојим пар области чијем додатном унапређењу и сам сведочим, на првом месту би свакако биле економија и војна сарадња. Сарадња наших оружаних снага и сарадња у области наменске индустрије су, већ више од десет година, једне од окосница свеукупне сарадње, а важан део тих односа је и Програм државног партнерства Војске Србије и Националне гарде Охаја. Ту одличну војну сарадњу смо у претходним годинама проширили и на цивилни сектор, где смо, у периоду од само две године, успели да са америчком страном закључимо чак два меморандума о сарадњи – у области образовања и економског развоја.
Пре шест месеци смо у Вашингтону основали Америчко-српски пословни савет као важну платформу у оквиру које с нашим пријатељима из Америчко-централноевропске пословне асоцијације, чији смо такође постали члан, заједно радимо на привлачењу америчких инвестиција у Србију и повезивању америчких и српских компанија. Организовали смо више пословних округлих столова на којима су десетине америчких компанија имале прилику да се ближе упознају са условима пословања у Србији и могућностима улагања, а протеклих неколико месеци боравио сам у радним посетама у неколико савезних америчких држава – од Калифорније, Неваде до Флориде – с којима испитујемо додатне могућности привредне и пословне сарадње и постављамо темеље за нове економске аранжмане са САД. И српско-амерички политички односи одржавају се редовним сусретима на високом и највишем нивоу, како у земљи, тако и у иностранству. Имајући у виду да је последњи амерички председник који је боравио у нашој земљи био Џими Картер, остаје нам жеља да у наредном периоду успемо да, после више од четири деценије, организујемо посету америчког председника Србији, чиме би се дефинитивно афирмисало не само партнерство Србије и САД већ и заједнички интерес за стабилност и сарадњу у нашем региону.