Косово и Метохија догађања до: Среда 10.01.

Случај Богородице Љевишке: “Ако је ваше, што сте је палили марта 2004?”

SPC

Најновији напад Приштине у тексту “Кохе”, у којем је представљено да је Богородица Љевишка храм подигнут у част богиње Премте, изграђена на темељима паганског дарданског светилишта, професор историје са Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Лука Јовановић за “Косово онлајн” оцењује да се све то ради у циљу сламања СПЦ на КиМ.

Професор Јовановић истиче и следеће – “ако је ваше, што сте је палили марта 2004?”.

“Зачуђујуће је што је ‘Коха’ у питању, као једна медијска кућа која је објављивала релевантне текстове и зашто је она дозволила да се нешто свако пише. Поставља се питање зашто овако нешто не може да се напише и објави у неком научном часопису. Управо зато што не постоје научни докази за то, ни писани ни материјални докази. Оно што смо могли да видимо заправо треба везати у ширу причу који видимо у протеклих пар месеци, а то је да се свака црква на КиМ, на овај или онај начин, повеже са Албанцима. Пре смо имали примере где су поједине цркве називали католичким, па чак и албанско православним. Оно што данас видимо да они везују за антику, односно враћају се на ону стару причу, да су они једини аутохтони овде и да су они једини господари свега на КиМ, па тако и културне баштине, била она римска, византијска или српска, турска или јеврејска”, истиче он.

Јовановић тврди да је то погрешан наратив који не води ничему добром.

“Господин који је написао тај чланак је једна апсолутно непозната личност. Мени је било занимљиво видети да је он са загребачког Универзитета и кад узмемо у обзир да је у Загребу радио једно време добар део албанских историчара који су се тамо образовали, и да је тамо управо ту Катедру која се бавила антиком, водио и чувени Зеф Мирдита. Он је стекао научни углед, али је и сав свој научни углед употребио у сврху албанске независности и прављења аутохтоне приче о Албанцима. Та прича народски ’не пије воду’ и не може се данас ни један народ везивати за неки антички, а нарочито се не могу Албанци везивати за Илире, Дарданце и Ауторијате, ни многе античке народе који су овде живели пре пар хиљада година, а које су Римљани покорили и инкорпорирали у свој државни систем”, додаје Јовановић, подсећајући да су се Илири асимиловали у Ромеје.

Он наводи да је манастир Богородица Љевишка, као и многи други храмови које је подигао краљ Милутин, подигнут на старијим темељима.

“Управо је било и нормално да су народи који су примали хришћанство те своје паганске храмове претварали у хришћанске. Али, доказати и тврдити, као што овај господин тврди у чланку, да је Богородица Љевишка сазидана на темељима дарданског паганског храма је излишно. Поставља се питање како ви тврдите да је дардански храм, како знате да је пагански храм, јер је можда неки други објекат у питању и да ли сте вршили ахреолошка истраживања? Врло добро знамо да нису. Опет ћу подвући, оваквим писањима и оваквим глупостима може да буде место само у жутој штампи, никако у научној литератури јер не постоји научни часопис који би пренео нешто овако”, тврди Јовановић.

Саговорник “Косово онлајна” сматра да треба реаговати сваког пута када је угрожена културна баштина, сећање једног народа и његова прошлост.

“Можемо видети да су овакве ревизионистиче намере увек биле присутне када је долазило до значајних промена. Мени је изузетно индикативно зашто је сада кренуло да се удара на СПЦ, и то на различите начине. Као да се тражи модел како приступити одвајању и крађи српских цркава и манастира на КиМ. Имали смо примере, да ли им прићи са стране католичанства, аутохтоности, ислама или нечега другог, али се још тражи модел и питање је шта ће изнети на крају. Свет зна чија је то културна баштина, и то је оно што је Албанцима главни проблем. Сада треба променити тај наратив и довести га под знак питања, у сврху тога да би се, као што су неки стручњаци изнели у јавност, дошло до сламања рашко-призренске Епархије, да ли до њене поделе, укидања, или прављења самосталне цркве. Можемо видети свуда где је била спорна територија Срба, долазило се до тога да је црква која је била прва на удару и да су, као на примеру Црне Горе и Македоније, ударали на цркву и на оно до чега је народу највише стало”, казао је он.

Јовановић истиче да такве тврдње увек треба демантовати и дићи глас, али треба тражити помоћ Унеска и у других верских заједница.

“Апсолутно треба сваки пут износити научне доказе и постављати питање о научној истини и да ли постоје материјални, писани извори за било коју научну тврдњу”, поручио је Јовановић.

Подсетимо, из манастира Високи Дечани у реакцији на писање “Кохе”, навели су да не постоје конкретни и писани докази о таквим тврдњама и да се у време хришћанских празника подстиче етничка и верска мржња.

Црква Богородице Љевишке, првобитно касно источно-римска, византијска црква из 11. века, подигнута је у част Богородице Милостиве, коју је као дотрајалу цркву реконструисао у 14. веку српски краљ Милутин, који јој је додао значајне детаље, дајући јој садашњу структуру са пет купола.

Бежанија косметских Албанаца из покрајине

Током прве недеље јануара изведено 620 летова на приштинском ародрому

За четири године, од 2018. до 2022. године, Косово и Метохију је напустило 156.080 људи, подаци су које је Министарство унутрашњих послова Космета објавило на годишњем миграционом профилу, преноси Репортери.

“Биланс међународне миграције, нето миграција, на Косову за 2022. годину био је 30.889 становника или 1,75 одсто сталног становништва. За период од 2018. до 2022, процењује се да је Косово и Метохију напустило 156.080 становника, или око 8,85 одсто становништва земље”, наводи се у саопштењу.

Током периода од 2020 до 2022. године, 26.329 становника је имигрирало на Косово, док је преко 93.005 становника емигрирало. У овом периоду становништво се смањило за више од 8.776 људи.

“На дан 1. априла 2011. године процене су да 703.978 становника живи у иностранству, на крају 2022. године процењује се да је у иностранству више од 949.719 становника или 53,89 одсто становништва Косова”, подаци су из МУП Косова.

Косову и Метохији прети већа миграција и после либерализације виза од 1. јануара ове године.

Портпаролка приштинског аеродрома Валентина Гара јуче је саопштила да је за само недељу дана више од 83.000 људи путовало преко приштинског ареодрома “Адем Јашари” ван Косова, укључујући и емигранте који су дошли за новогодишње празнике.

Навела је да је током прве недеље јануара изведено 620 летова на приштинском ародрому.

“Преко аеродрома ‘Адем Јашари’ путовало је 83.141 људи. Изведено је 620 летова”, рекла је Гара.

У току је прикупљање потписа за смену шип. градоначелника (нове шиптарске нелегалне локалне изборе) на северу КиМ

У северном делу КМ, Лепосавићу и Зубином Потоку прикупљање потписа за смену шип. градоначелника почело је 22. децембра. У Звечану је почело 27. децембра. Рок за прикупљање потписа је 30 дана, преносе медији.

Хазири: Косово није испунило захтеве ЕУ, близу смо другог пакета санкција

Потпредседник Демократског савеза Косова Љутфи Хазири каже да косметска влада није испунила захтеве са самита ЕУ у Молдавији и да Косово и Метохија због тога очекује други пакет мера ЕУ, пише Газета блиц.

Хазири се осврнуо на последњу изјаву портпарола Европске уније Петера Стана поводом мера против Косова, које ће и даље остати на снази.

„Влада још није реаговала у испуњавању три захтева са самита ЕУ у Молдавији, у вези са деескалацијом ситуације на северу и организацијом избора у тим општинама”, рекао је Хазири.

Додао је да Влада није успела да искористи околности које су се десиле 24. септембра у Бањској. Хазири је нагласио да је Куртијева влада изгубила поверење, и да је имиџ Косова нарушен.

„Влада је изгубила међународно поверење и кредибилитет. Наш имиџ је нарушен, укидање казнених мера ће бити тешка мисија. Волео бих да немамо други пакет казнених мера, али смо му све ближи”, рекао је Хазири.

Османи потписала војни споразум са владом Турске

Споразум обухвата размену особља, материјала, опреме и информација, као и искуства у тим областима.

Такође, споразумом је обухваћена и војна обука и образовање, и курсеви у војним школама, војним обавештајним службама, као и друге области које су од интереса, преносе медији.

Имери: За добар почетак године није заслужна Куртијева влада

Аналитичар Висар Имери каже да је 2024. година за Космет почела добро, али да за то није заслужна влада премијера привремених приштинских институција Албина Куртија, преноси Дукађини.

Имери је навео да по питању дијалога са Србијом, још увек не постоји клима нормализације.

„Још увијек смо у конфликтној ситуацији која не показује да постоји клима нормализације, напротив, постоји улазак у нови статус кво који може бити проблематичнији него протеклих година са сигурносног аспекта. Има добрих вести за Косово али Курти не би требало да буде превише срећан, из два разлога: први је што ће сада притисак на Косово за формирање ЗСО бити већи, а други је да у интервјуу који је дао Бесник Бисљими откривају неке од тачака плана и редоследа за које изгледа да имају договор”, рекао је Имери у емисији “Дебат плус”.

Додаје да за добар почетак године није заслужна тзв. Влада Албина Куртија.

Истиче да је Курти прошле године направио велику грешку када је мислио да споразум који прихвата неће бити спроведен, јер ће Србија одбити да га примени.

„А на крају године он је почео да увиђа и схвата да ће то можда и Србија спровести, што значи да ће највећи притисак пасти на Косово”, закључио је он.

🇷🇸☦️Високи Дечани о кривотворењу историје Богородице Љевишке: Нема доказа о дарданским етничким црквама

Прштински портал “Коха”, некада познат по професионалном новинарству, сада је постао медиј који често објављује једностране, псеудо-историјске текстове који подстичу етничку и верску мржњу, посебно против Српске православне цркве, наводи се у одговору Високих Дечана на тврдње да је Богородица Љевишка подигнута на “темељима паганског дарданског светилишта”

Манастир Високи Дечани реаговао је на текст приштинске “Кохе”
Током средњег века, црква је служила као главна епархијска црква за православне хришћанске епископе, који су говорили српски језик и били повезани са српском династијом Немањића, која је имала престоницу у Призрену. Не постоје конкретни писани докази о било каквим дарданским етничким црквама. Дарданија и касније Мезија, које се помињу у римским хришћанским изворима, биле су административне регије Царства и нису повезане искључиво са модерним етничким идентитетима”, наводи се у саопштењу манастира.

Шиптари присвајају богомоље СПЦ и на Божић: Лажи о историји цркве Богородице Љевишке

Под насловом “Црква Светог Премте у Призрену, универзална културна баштина Косова”, у културном додатку приштинског листа “Коха диторе”, аутор Агон Реја, докторант на Универзитету у Загребу,на најрадоснији хришћански празник Божић још једном фалсификује историју представљајући цркву Богородице Љевишке као храм подигнут у част “богиње Премте”, тачније свете Петке.

Такође, у ауторском чланку Реја је назвао Србе окупаторима који су дошли у Призрен са “освајачима Немањићима”.

ИСМЕТ Бахтијари и Сабит Јанузи, који су пред Специјализованим судом за ратне злочине у Хагу оптужени за ометање службених лица у вршењу службене дужности и застрашивање током кривичног поступка, остају у притвору. Њихови захтеви да се пусте на слободу су одбијени.

БАХТИЈАРИ И ЈАНУЗИ ОСТАЈУ У ПРИТВОРУ У ХАГУ: Претили заштићеном сведоку да не говори о злочинима

Тужилаштво тврди да су од 5. до 12. априла 2023. Јанузи и Бахтијари, у сарадњи са бившим послаником Хаџи Шаљом, подстрекивали заштићеног “сведока 1 да не даје изјаву”.  Тужилаштво је у оптужници написало да постоји основана сумња да су се састајали са сведоком и да морају остати у притвору. 

Они су ухапшени прошле године. 

Према оптужници, „Сведок 1“ је лице које је пружило или ће вероватно пружити информације Специјалном истражном тиму, Специјализованом тужилаштву или било ком панелу Специјализованих већа Косова о било каквим злочинима који потпадају под надлежност суда. У оптужници се наводи да су Јанузи и Бахтијари, у периоду најкасније од 5. до 12. априла 2023, имали појединачне састанке са Сведоком 1 како би тог сведока навели да повуче своје сведочење или да се уздржи од сведочења у службеном поступку пред Специјализованим већима Косова, укључујући и коришћење озбиљних претњи.

Оптужница даље наводи да су се оба оптужена, као саизвршиоци са другим лицима, групно координисали пре него што су лично контактирали са Сведоком 1, као и после тога. По наводима, такво поступање показује да су Јанузи и Бахтијари имали намеру да застраше Сведока 1 и да ометају службена лица, укључујући тужиоце и истражитеље специјализованог тужилаштва у вршењу службене дужности.

Пред Специјализованим судом у Хагу трају процеси против некадашњих лидера тзв. ОВК Хашима Тачија, Јакупа Краснићија, Реџепа Селимија, Кадрија Веселија…

🇪🇺Петер Стано: Примена договора о регистарским таблицама возила доказ да је дијалог Србије и такозваног Косова могућ. Брисел ради на примени Охридскиог споразума, који је правно обавезујућ за обе стране

Шпанија је после признавања Србије Такозваних Косовских таблица и свих докумената остала без аргумената и данас је признала пасоше лажне државе Косово!!!

Да ли ће на Космету ове године бити избори

Представници албанске власти и опозиције на Косову и Метохији очекују да ће ове години бити одржани ванредни парламентарни избори. Премијер привремених приштинских институција Албин Курти је одавно кренуо у кампању тако што показује статитичке податке по којима је Космет трећи по стопи раста у Европи. На те наводе опозиција истиче да је укидањем белог шенгена за житеље јужне српске покрајине, кренуо егзодус косметских Албанаца ка западној Европи и да никакве бајке о економском развоју једноставно нису тачне.

По изборном календару, парламентарни избору би требало да буду фебруара следеће, 2025, али су велики изгледи да ће бити превремени.

Председник Скупштине Гљаук Коњуфца и шефица посланика владајучег Самоопредељења Мимоза Кусари Лила су казали да су се створили услови за ванредне изборе”.„Не могу да искључим могућност ванредних избора”, изјавио је Коњуфца. Он је рекао да би из много разлоога било добро да нова власт заврши неке процесе кроз које пролази Косово и Метохија.

Кусари Лила је рекла да је 2024. година с много динамике у свету и да то може да има утицаја и на Косово. Она је казала да зато не би било неразумно да се избори одрже крајем ове године, а не почетком идуће.

Додала је да „постоји могућност разговора политичких субјеката са председницом (Косова) како би се нашао заједнички датум”, а то и „не би била новина” – да избори буду превремени.

„У марту улазимо у четврте годину владе. Према изборном календару, могуће је организовати редовне изборе до краја године који ће бити у складу са изборним календаром, који би иначе био у фебруару 2025. Међутим, пре и после периода од 60 дана постоји могућност разговора политичких субјеката са председником земље ради проналажења заједничког датума. Дакле, не би била новина да се Косово ове године суочи са изборним процесом. Тако да то не би било сасвим необично”, изјавила је она у „РТК приме”.

Лидер Демократске партије Косова и опозиције у покрајинском парламенту Мемљи Краснићи је уверен да ће ова година бити изборна.„То се види из изјава и поступака тзв. Владе и тзв. премијера Куртија, са скупова предизборног карактера, али и из нимало коректног и фер начина трошења државног буџета на разне субвенције које су направили и планирали”, казао је он и додао да би ти избори могли да се одрже у јуну или октобру ове године.

И потпредседник Алијансе за будућност Косова (АБК) Ардијан Ђини је оценио да, „ако узмемо у обзир све околности које на Косову, укључујући и политичка уверења народа и идеје које видимо, шансе су да 2024. имамо ванредне изборе”.

ПОРТПАРОЛ ЕУ Петер Стано изјавио је данас да је наставак дијалога Београда и Приштине на високом нивоу могућ “када постоји воља” за тим и агенда састанка и додао да ЕУ не спекулише ни о једном предстојећем састанаку.

СТАНО О НАСТАВКУ ДИЈАЛОГА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Задатак је да се примени све што је договорено

– Рад на дијалогу је у току. Рад се наставља свакодневно на разним нивоима –  рекао је Стано новинарима у Бриселу.

Он је нагласио да ће бити најављено неколико дана унапред ако дође до састанка на високом нивоу између премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија и председника Србије Александра Вучића.

Према његовим речима, рад на дијалогу Београда и Приштине се наставља уз фокус на примени договореног у Бриселу и Охриду прошле године.

Он је оценио да је договор две стране о регистарским таблицама без режима налепница конкретан доказ да је напредак могућ ако постоји довољно “добре воље”.

– Надамо се да ће наставити и након формирања нове Владе Србије. Наставићемо да радимо и да се ангажујемо са партнерима да им помогнемо јер то није задатак за нас, ово је задатак за њих да примене све што је договорено. То је био обавезујући споразум и државе чланице ЕУ, институције ЕУ очекују да обе стране да наставе на томе да раде што је пре могуће. Нема времена за губљење –  поручио је Стано.

Када је реч о мерама које је ЕУ увела Приштини, Стано је рекао да ЕУ прати ситуацију и да, када буде предузето довољно позитивних корака, размотриће мере и евентуално их укинути.

Он је поновио да су Бриселски и Охридски споразум правно обавезујући и да Брисел ради на томе да помогне Београду и Приштини на њиховој имплементацији.

Стано је нагласио да је за ЕУ то правно обавезујући документ, чак и без потписа и додао да се у делу споразума наводи да је то саставни део процеса приступања ЕУ и оценио да су обе стране заинтересоване за то да покажу грађанима да ће учинити све да дође до напретка.

– Правно и политички гледано, имамо обавезе, имамо правно обавезујући споразум и више пута смо са партнерима разјаснили зашто сматрамо да је овај документ обавезујући. Државе чланице гледају, институције ЕУ гледају, наши партнери, углавном САД, гледају како им иде (Београду и Приштини). На основу тога, ми повећавамо или смањујемо ниво нашег ангажмана – навео је Стано.

Он је истакао да нова година увек нуди могућности за наду, много посла и нову енергију.

– Надамо се да ће са овом новом надом и новом енергијом, обе стране коначно кренути да напорно раде на извршењу (обавеза) јер их не врше за нас у Бриселу, већ за свој народ – поручио је Стано.

На питање којим инструментима ЕУ располаже како би то била правна обавеза, Стано је рекао да су европски пут и европска перспектива стратешки приоритет, како су га дефинисале обе стране, и да је то довољна мотивација.

– Ако добровољно кажете да је то нешто чему тежите, а онда не учините ништа да то испуните, онда бисте то морали да оправдавате својим грађанима. Није ЕУ тражила да Србија и Косово аплицирају за улазак у ЕУ, него је било обрнуто. Тако да је на изабраним политичким лидерима да то испуне – рекао је Стано.

Он је нагласио да обе стране имају европску перспективу и да обе “добро знају” шта треба да ураде, а да ће ЕУ да им помогне све док постоји посвећеност и амбиција.

Leave a Reply