Безбедност Европа догађања до: Среде 17.01.

Nenad Vasiljevic
UX/UI Designer at - Adobe

Број ирегуларних прелазака спољних граница ЕУ највећи од 2016. године

ВАРШАВА – У 2023. је било око 380.000 ирегуларних прелазака спољних граница ЕУ, за 17 одсто више него 2022. и највише од 2016, показују прелиминарне рачунице Европске агенције за граничну и обалску стражу (Фронтеx).

Прошлогодишњем расту највише је допринео раст прелазака преко Медитерана, саопштио је данас Фронтекс.

Најактивнија миграторна рута у ЕУ у 2023. била је централномедитеранска, на којој су регистрована два од пет ирегуларних прелазака. Следе западнобалканска и источномедитеранска рута са 26 односно 16 одсто укупног броја ирегуларних прелазака.

Најбројнији у ирегуларним преласцима спољних граница ЕУ били су Сиријци (више од 100.000 прелазака) а следе држављани Гвинеје и Авганистана, преноси Бета.

Статистике показују да су жене учествовале у укупном броју прелазака са 10 одсто а деца такође са 10 одсто.

Директор Фронтекса Ханс Лајтенс рекао је да представљени бројеви указују на раст изазова са којима се ЕУ суочава у управљању спољним границама.

„Остајемо посвећени томе да осигурамо безбедност и интегритет граница ЕУ. То је кључно и за хуманитарне аспекте миграција. Ти подаци не представљају само статистику, него људе”, рекао је Лајтенс.

Фронтекс напомиње да се његови прелиминарни подаци односе на број откривених прелазака на спољним границама ЕУ и да је иста особа могла више пута да покуша да пређе границу на различитим локацијама.

Европски суд за људска права пресудио против Грчке у случају смрти мигранта

АТИНА – Европски суд за људска права у Стразбуру је данас пресудио против Грчке у случају смртног рањавања Сиријца током потере њене Обалске страже за чамцем за кријумчарење миграната код грчког острвца Псеримос у Додеканезима, у Егејском мору.

Суд је наложио Грчкој да плати 80.000 евра супрузи и деци Белала Тела који је тада метком рањен у главу, а умро је у децембру 2015. године, више од годину дана касније.

Суд је рекао да Грчка није адекватно регулисала употребу ватреног оружја Обалске страже и да је она прекршила право на живот из Европске конвенције о људским правима.

Тел је 22. септембра 2014. године путовао у чамцу са још 14 људи који се није зауставио када је патролни чамац грчке обалске страже то наредио код острвца Псеримос у источном Егеју, преноси Бета-АП.

Суд је рекао да је капетан моторног чамца с мигрантима „извео опасне маневре”, сударивши се са патролним чамцем Обалске страже, а да је потом, по извештају на који се позива суд, обалска стража испалила седам хитаца упозорења и 13 хитаца у бродски мотор, покушавајући да га заустави.

Двојица Сиријаца су рањена – Тел у главу а други путник у раме.

Европски суд је у пресуди навео да је примењена ;сила била „несразмерна” и да припадници Обалске страже „нису проверили да ли има путника” када су отворили ватру. Суд је навео и да има недостатака у истрази грчких власти.

Двојицу турских држављана за које је утврђено да су управљали чамцем, грчки суд је већ осудио.

Грчка одбацује оптужбе да Обалска стража систематски силом спречава долазак потенцијалних азиланата.

Leave a Reply