Патријарх Порфирије са децом са Косова и Метохије и Барање
Патријарх српски Порфирије служио је данас Свету архијерејску литургију у Храму Светог Саве на Врачару, а потом је у Парохијском дому угостио српску децу са Косова и Метохије и Хрватске.
Како је саопштено из СПЦ, српски патријарх је провео је други дан своје крсне славе, Светог Јована у дружењу са децом из Ораховца, Велике Хоче, Гораждевца, Косовског Поморавља и Вуковара, у храму Светог Саве у Београду.
Патријарх је јуче прославио своју славу Јовањдан у Патријаршији у Београду у присуству бројних високих званица, међу којим су били председници Србије Александар Вучић и Републике Српске и Србије Милорад Додик.
Na ,, Јарињу ,,на сред административног прелаза пуцано на Србина који је бежао од терориста у централну Србију!!! Према првим информацијама он је рањен у леђа успео да се докопа Централне Србије!!!
Власт у Приштини се понаша као да су Срби давно нестали народ
„Ви, Срби, морате да прихватите реалност. Ми, Французи у Алжиру, то нисмо урадили и јако смо лоше прошли”, говорио је некадашњи командант Кфора на Косову и Метохији, француски генерал Марсел Валентен.
„Извините, генерале, да ли је Нотр Дам у Алжиру?”, питао је неко расположеног команданта.
„Извините, зар то није мало глупо питање?”, одговорио је генерал. „Није глупо питање, јер се српски Нотр Дам налази у Дечанима, и ми други немамо.” У овом поређењу, уз сва ограничења у погледу моћи и величине, крије се један од најважнијих проблема српске историје, културе, државности, духовности и укупног доприноса цивилизацији. Када је почео да гори Нотр Дам, Французи су били уједињени у највећој могућој мери, а човечанство је стрепело од ватрене стихије. Високи Дечани, српски Нотр Дам, готово 25 година живе под нападима, страховима и под стражом међународних војника. Дечански страх, узурпација њихове земље, фалсификати и стална претња, постали су део српских колективних страхова и окидач за несрећу која нас је задесила.
Косово и Метохија је најпотпунији, најочуванији и најдубљи цивилизацијски мозаик наших укупних духовних и културних остварења. По планинским пећинама налазе се српске фреске које могу бити изложене у Паризу, Њујорку или Берлину. Дечани су епицентар тог мозаика, а свака његова је коцкица благо, и готово непозната дубина и перспектива наше прошлости и реалности. У етничком сукобу Срба и Албанаца, са елементима верског конфликта, формирала се психологија коначног обрачуна у којој све док постоје Срби са својим наслеђем, културом и духовношћу, Косово не може бити независно. Сва разарања, после бомбардовања 1999. године, потом погром 17. марта 2004. као један од најобухватнијих злочина у Европи у доба мира, ипак нису успели да униште српско наслеђе и Српску православну цркву. Пре погрома све анкете међу косовским Албанцима показују да они у 90 одсто случајева говоре да су цркве и манастири српски. Када се, после погрома коначно схватило да није могуће уништити Српску православну цркву и српско наслеђе, покренута је широка акција промене свести код Албанаца и прихватања „чињенице” да су цркве које су јуче рушили и палили заправо албанске. Десет година након погрома, у новим испитивањима јавног мњења, 80 одсто Албанаца тврди да су српске цркве у средњем веку отели од Албанаца српски окупатори и освајачи.
У том процесу су покренуте најшире друштвене структуре, од крајњих десних екстремиста до прозападних и пројугословенских либералних интелектуалаца, од новоромантичарских параисторичара до универзитетских професора. За овај (српски) сегмент друштва на Косову почела је да се примењује концепција изградње државне нације: „Ако је нешто на Косову, и под Косовом – онда је оно косоварско, и не може бити српско!” Међународна заједница је, у покушајима да Србе убеди у нову реалност и нови систем, обећавала апсолутну недодирљивост српског наслеђа и Српске православне цркве, просвете и здравства. Преписани су савршени европски закони који се на терену савршено не примењују, а странци су отишли и њихова накнадна памет и саосећање са Србима готово никоме не користи.
„Дечани су косовски манастир”, понављао је познати косовски новинар и писац Ветон Сурои.
На питање да ли би његове књиге могао неко други да потпише и да ли би тај неко одговарао пред судовима, имао је јасан одговор – није могуће и одговарао би. Исто тако је јасно ко је власник Високих Дечана. Вредности и Дечана и Суроијевих књига припадају човечанству, под условом да имају вредност. Заменом теза и појмова власништва и вредности настоји се релативизовати српски карактер и власништво нашег наслеђа. Међународни чиновници заступају тезу да косовска власт мора да се стара једнако о свим споменицима културе. Паралелно са овим процесима, косовска администрација и њихови међународни савезници настоје да обесмисле досадашњи правни положај Српске православне цркве и да, у неку руку, обнове модел безличних споменика културе из доба титоистичке Југославије. У периоду припреме познатог Закона о слободи вероисповести у Црној Гори припреман је готово идентичан закон и за Косово. „Подржављење” имовине Српске православне цркве значајно би допринело основном идентитетском конституисању нових нација и ентитета. Рачунало се да би, после разбаштињене Црне Горе, нова реалност на Косову могла лакше да се поднесе у колективној свести српског народа.
Пропаст примене савршених европских закона кулминирала је још једним дечанским примером: локалне власти одбијају да у катастар упишу 24 хектара манастирске земље, упркос одлуци уставног суда Косова, препорукама, молбама и притисцима који, понекад, долазе из врха америчке администрације. О реституцији огромне имовине СПЦ одузете у доба комунизма нема ни говора. Када се све ово дешава најлепшој балканској цркви, споменику Унеска, са игуманом Савом (Јањићем), човеком огромног ауторитета и утицаја, у каквом положају се онда налази хиљаде, цркава, црквишта, споменика или гробаља? Шта да ради неки непознати верник СПЦ суочен са косовском администрацијом и новом реалношћу? Он је жива црква и власник Високих Дечана.
Са протеривањем становништва настао је брисани простор, а потискивањем свих елемената српске државности косовске институције стежу обруч око СПЦ. Само у протеклих неколико месеци, заузета је, па поново враћена, црква у Ракитници, храм у Винарцу проглашен за католички, исто као и црква у Стрмцу, на Храм Светог Ђорђа стављена албанска табла, у Храм Христа Спаса у Приштини се не може ући… Не зна се колико је још цркава по дубини територије угрожено, присвојено и фалсификовано, а косовске власти се понашају као да су Срби један давно нестали народ. У незнању цркве се у локалним документима, публикацијама и комуникацији преименују у храмове Светог Петка, Фана Нолија или Светог Паразита, а Српска православна црква је само „православна црква”, док су у честиткама за велике празнике Срби постали „православни грађани” у великоалбанском контексту. Православни грађанин у Великој Албанији и новој косовској реалности је човек без наслеђа и било каквог идентитета – политички Албанац.
СПЦ је на ове процесе одговорила вишевековним искуством, опстанком свештеника у градовима без Срба, обновом и упорним сведочењем на свим нивоима, вером да је КиМ српски Јерусалим, косовским заветом као народним јеванђељем. Гетозирини Срби Косова и Метохије су органски срасли са својим светињама и способни су да трпе до крајњих граница, а изузетна привлачност косовског мозаика, без обзира на политичку у безбедносну ситуацију, овде доводи десетине хиљада Срба.
„Ишла сам са супругом и сином у Бугарску на скијање, па смо пролазили кроз Косово. Гледам око пута и кажем: ’Како је ово ружно и зашто су нечија деца гинула за ово?’”, каже једна госпођа из Црне Горе. „Вратила сам се кући, и на наговор пријатеља отишла у посету црквама и народу на Косову. После ходочашћа ме питају: ’Какво је то Косово?’
– ’Косово је такво да бих ја за њега дала живот свога сина!’”
Албанци заузели и Хвостанску богородицу
Ограђено и поравнато земљиште где је био манастир и цркве из шестог века
Табла исписана на албанском
Косовска Митровица – Да Приштина не стаје у свом походу како би избрисала верски и културни идентитет српског народа на Косову и Метохији, жестоко ударајући и отимајући објекте Српске православне цркве (СПЦ), представљајући их као своје, а наочиглед међународне заједнице која све немо посматра и ћути, доказ је најновије заузимање око 50 ари земљишта на којем се налазе темељи манастира и Цркве Богородице Хвостанске, која датира из шестог века. Остаци овог сакралног објекта налазе се у селу Врело у општини Исток.
Како „Политика” сазнаје, Срби, повратници у општини Исток, били су згранути када су пре пар дана на земљишту српског манастирског комплекса, где су према записима темељи више православних цркава, затекли простор ограђен жицом, металним стубовима и таблу на албанском језику где пише „Црквени комплекс Студеница”.
Поравнат је терен. „Багерима и тешком механизацијом, Албанци сравнили темеље” манастирског комплекса који је у СПЦ заведен као непокретно културно добро и споменик културе од изузетног значаја, тврде мештани.
– Половином септембра обишли смо Хвостанску Богородицу или Хвостанску Студеницу, како је многи зову. А ове недеље смо имали шта да видимо. Багерима је прекопана земља, поравнат терен и ограђен жицом. Ово је последњи удар на српске повратнике у општини Исток, али и на идентитет и историју нашег народа. Сада отимају, присвајају метохијска црквишта, цркве и манастире, као што је овај. Хвостанска Богородица има посебно место, не само у СПЦ већ и код српског народа у Метохији. До рата смо се окупљали на темељима ове цркве, а по поновном повратку у своја села, редовно смо долазили ту где је било седиште шесте од седам српских епископија, која датира из 1219. године. Век касније, први пут се спомиње Хвостанска митрополија, да би после Велике сеобе Срба 1690. године, манастир опустео. Тада је почело његово пропадање – каже за „Политику” човек који је због сигурности желео да остане анониман. Он каже и да је половином прошлог века „вршена конзервација пронађених остатака приликом истраживачких радова, а пронађено је ливено звоно у којем су биле две плаштанице које су данас у ризници Пећке патријаршије”.
Крајем прошлог века СПЦ је планирала да обнови манастирске цркве и комплексе, али је НАТО агресија спречила било какве радове.
– На ово мора да реагује и наша Црква, наша држава, али и међународна заједница. Ово је нечувено. Сада су кренули на Метохију, на општину Исток која има највише српских повратника на целом Космету. Хоће на овај начин да нас застраше, да нас протерају, да затру сваки српски траг – огорчено каже наш саговорник, уз напомену да је познато да су током векова Албанци из села Врело, Студеница и Каличане односили камен по камен са манастирског комплекса, користећи га за изградњу кућа и џамија.
Иначе, мало се шта може чути о Хвостанској Богородици, с обзиром на то да овај део на обронцима Мокре горе, на 20 километара од Пећи, тек ретки Срби обилазе.
Последње организовано путовање било је 2019. године, када су аутобус са ходочасницима умало напали Албанци из села Врело, који су каменицама гађали аутобус и вернике, које је косовска полиција тек после два сата успела да избави.
Један од ходочасника је био и Бошко Козарски, путописац који за „Политику” каже:
– Мало се зна о Хвостанској Студеници или Хвостанској Богородици, како је већ ко зове. А по неким подацима, овде је првобитно сахрањен Стефан Немања, родоначелник лозе Немањића, отац Светог Саве, чије су мошти после пренете у Студеницу. Да није било каменовања аутобуса и нас, не би се ни тада чуло за овај манастирски комплекс који датира из шестог века. Хвостанска Богородица је српски драгуљ, који су, чујем од вас, Албанци присвојили
Иначе, Хвостанска Студеница се налази на око три километра од повратничког села Љубожда, где је направљено 17 повратничких кућа, а које су у последње време мета пљачки и обијања, а починиоци су још увек непознати. Из села Љубожда је и Жарко Зарић, којег тужилаштво Косова терети за наводни ратни злочин, а који је, као и Момир Пантић из Истока, ухапшен у јулу месецу и они се налазе у подујевском затвору.
Иначе, у затвору у Подујеву налази се још петоро Срба које косовско тужилаштво сумњичи за најтежа кривична дела, што у Истоку, али и Метохији оцењују као „циљ да протера српске повратнике и оне Србе који су овде остали”.
Приштинске привремене власти кренуле су у отимање српских православних светиња прво у Новом Брду, затим у Подујеву, пре пар дана су Цркву Свете Ане прогласили за албанску, односно католичку, иако никада католика у Горњем Стрмцу није било, а намера им је и да присвоје Високе Дечане, Пећку патријаршију, манастир Грачаницу и Цркву Богородице Љевишке, које су под заштитом Унеска, који се до сада ниједном није огласио.
Осим што присвајају српски идентитет, Албанци не презају ни да ударе на српска гробља на којима је поломљено око 10.000 надгробних споменика, а последњи забележен случај, који је за сада стопиран, јесте преоравање гробља из средњег века у Косовској Митровици, где је последњи Србин из села Суви До, сахрањен 1950. године.
На православном гробљу у јужној Косовској Митровици, поломљено је више од 90 одсто надгробних споменика, док је муслиманско гробље у северном делу града нетакнуто.
Рачак и „џевелини”
Када је немачки инжењер Клаус Шваб основао своју невладину организацију 1971. године са амбициозним и флуидним циљем „унапређења стања света” и идејом да светом треба да управља коалиција мултинационалних корпорација, подобних влада и повлашћених НВО, ретко ко је могао да претпостави да ће Светски економски форум имати овакав утицај на глобалне токове. Али Швабова НВО је од самог почетка богато финансирана и агресивно промовисана од стране западних медија, великог капитала и оног што називамо владарима из сенке, чиме су и Шваб и форум добили значај који увелико превазилази њихов објективни капацитет. И поред мноштва контроверзи које прате њихов рад, дискутабилних пројеката који се баве ресетовањем и редизајнирањем света, причама о „златној милијарди” повлашћених на рачун осталог дела човечанства, које се приписују Швабовој визији новог света, а у западним медијима се називају теоријом завере, политички лидери се утркују да учествују на годишњем догађају у Давосу, где се окупљају најзвучнија „подобна” имена светске политике по процени оснивача и финансијера. Чињеница је да се Светски економски форум користи од стране крупног мултинационалног капитала за заробљавање држава, укључујући и оне које се сматрају светионицима демократије.
Искуство нас је научило и да када се нешто прогласи темом годишњег скупа, треба очекивати потпуно супротно у периоду који долази. Тако да, када је тема била борба против глобалног сиромаштва, уследило је драматично продубљивање јаза између богатих и сиромашних, и на међународном нивоу и у оквиру појединачних држава. Богатство богатих је увећано темпом без преседана, на рачун средње класе и сиромашнијих слојева, који су доведени на ивицу егзистенције. Тема овогодишњег скупа је „обнова поверења”. Иако је јасно да се ради о још једној испразној мантри, нејасно је да ли се она односи на обнову међународног поверења или на обнову поверења у оквиру друштава појединачних држава. И у једном и у другом случају неповерење и јаз никада нису били дубљи.
На међународном плану, када се појачавају русофобна екскомуникација Москве, изолација Кине, ратнохушкачки позиви западних земаља, најављују ратови у другој половини ове деценије, убрзано наоружавање, тешко да је могуће говорити о икаквом поверењу, чак и међу онима који се декларишу као савезници. Подела на „подобне” и „неподобне” осликава се и унутар друштава свих ових земаља, а нарочито оних које себе декларишу као демократске – убрзаним урушавањем демократије, гушењем људских права, јачањем цензуре. У ту сврху се, поред традиционалних пропагандних инструмената – мејнстрим електронских и штампаних медија – посебно користе друштвене мреже и новоуспостављене агресивне „woke” и „cancel” културе, којима се брутално прогоне и изолују сви они који се усуде да изразе ставове који нису пожељни за нови светски поредак.
Теме годишњег скупа у Давосу су одавно престале да буду само економске, неретко се читају и као најава шта нам светска влада у сенци спрема за наредни период. Ове године се говорило и о новој пандемији изазваној мистериозним вирусом икс, много смртоноснијим од ковида, који је, изгледа, био генерална проба потпуног заробљавања света. Све се зна, само је име још увек непознато. Ипак, поред ове злокобне најаве, главне теме су биле политичке и безбедносне, у светлу ратова у Украјини и на Блиском истоку и растућих тензија на мноштву критичних тачака у свету. Искуство нас је научило да када се говори о демократији, људским правима, нормализацији, стабилизацији, очекујемо њихову супротност у времену које долази.
Тако је амерички државни секретар Блинкен у Давосу критиковао дехуманизацију, иако је управо то основ државне пропаганде САД и њених сателита, која је заснована на лажној поједностављеној подели на добре момке и лоше момке, којом се лажним вестима дехуманизује једна – „лоша” – страна, док се друга идеализује и злочини које она чини се умањују и оправдавају. У припреми за агресију НАТО-а на СРЈ, да би смирили сопствено јавно мњење, управо је то урађено систематском антисрпском пропагандом. Исти приступ примењен и у многим другим конфликтима иза којих стоји колективни Запад од 1999. до данас, укључујући и конфликт у Украјини као и незапамћене ратне злочине који се тренутно догађају у Палестини, на које Запад не само да жмури већ и активно помаже израелској страни у чињењу тих злочина.
Ове недеље је обележена 25. годишњица догађаја у Рачку, који су инсценирани како би послужили као повод – и оправдање за међународно јавно мњење – за незакониту агресију НАТО-а на СРЈ, која је у том тренутку била без преседана. Од тада је сличан модел више пута копиран, данас једнострана агресија појединих држава на територије других суверених држава под лажним изговорима не изазива готово никакву међународну институционалну реакцију. Чак су и појединачне реакције ретке.
У грађанском рату у бившој Југославији инсценирање „злочина над недужним цивилима” није први пут коришћено у Рачку како би послужило као повод за незаконите акције НАТО-а. Сетимо се Маркала 1 и 2, злочина у Улици Васе Мискина, који су искоришћени као повод за учешће снага НАТО-а на једној страни у грађанском рату у БиХ. Многи стручњаци су од самог почетка доводили у питање западну и бошњачку верзију, али коначно је крајем 2022. скинута ознака тајности с документације канадских припадника међународних снага која садржи експлицитне доказе да се ради о инсценираним догађајима који немају никакве везе с војском Републике Српске, већ су били заједнички пројекат западних обавештајних служби, пре свега ЦИА, и муслиманских војних формација.
Но, да се вратимо на Рачак и повучемо паралелу са оним што се данас дешава. И САД и њене савезнице, што укључује дословно све чланице ЕУ, од којих неке и данас острашћено кидишу на све што је српско, кажу да „Израел има право да се брани”. Неселективно бомбардовање, прекомерна употреба силе, смрт више десетина хиљада цивила, од којих су више од половине жртава деца, етничко чишћење, ускраћивање хране, воде, струје, медицинске неге, то је у реду, то је мање важно од права Израела да се брани. Оно што се дешавало на простору КиМ 1998. и 1999. био је тероризам који су спроводиле терористичке паравојне формације које су себе називале ОВК.
Терористи ОВК, које је наоружавао и обучавао НАТО у оквиру удруженог злочиначког подухвата нарушавања уставног поретка суверене европске земље, чланице УН, убијали су и отимали цивиле, припаднике полиције и војске – званичних снага безбедности суверене државе. Сличност с оним за шта Израел оптужује Хамас је велика. Ипак, исти тај колективни Запад који сада тврди да Израел има права да се брани, без обзира на цену и застрашујуће бројеве изгубљених живота палестинских цивила, 1999. је то право ускратио Србији и агресивном пропагандом и дехуманизацијом Срба коју је засновао на инсценираном догађају, кршећи међународно право на које се данас испразно позива, представио „оправданом” своју незакониту агресију зарад отимања српске територије. Дириговани егзодус стотине хиљада косметских Албанаца је била „хуманитарна катастрофа” коју је НАТО, једна чисто „хуманитарна” организација, „морао да спречи” незаконитим бомбардовањем осам милиона грађана у срцу Европе, али протеривање више од два милиона Палестинаца из својих домова у Гази је изгледа само мања нелагодност на коју колективни Запад жмури.
Док се светски лидери у Давосу убеђују да „обнове поверење” и прихвате велико ресетовање света којим ће се обичним људима, скривено иза великих демократских парола, додатно урушити основна права, САД, „посвећене међународном праву и стабилности региона”, донеле су одлуку да Приштини продају „џевелине”. За војску која по међународним обавезујућим документима не би смела да постоји, Вашингтон милитаризацијом проблематичне стране која једностраним потезима константно дестабилизује ситуацију наводно обезбеђује стабилност региона?!
Ово је потврда да је у Вашингтону сазрела свест да је битка за политичко решење овог питања изгубљена, да „косовски пројекат”, упркос свим притисцима и уценама, неће бити заокружен онако како су планирали и до када су планирали, те да, у светлу очекиваних промена након овогодишњих избора и САД и ЕУ, тежиште даљег деловања треба засновати на припреми војне одбране овог пројекта. Поред тога, незаконитом милитаризацијом овог окупираног дела наше територије стварају се предуслови релативно лаке и брзе дестабилизације региона у целини, без нужне одлуке нове администрације у САД. Одлуком о продаји војне опреме, Вашингтон је директно подржао и репресију, апартхејд и завршетак етничког чишћења Срба с КиМ, у складу с оним „планом Приштине” о коме се прича у бриселским кулоарима да у покрајини сме да остане највише један одсто Срба. И то је много јаснија порука и Србији и Србима која говори много више од празних изјава о потреби да се гледа унапред и о мноштву заједничких циљева које имамо са САД.
ДИРЕКТОР Канцеларије за КиМ Петар Петковић изјавио је данас да су прикупљени потписи за смену градоначелника на северу КиМ у општинама Косовска Митровица и Лепосавић, а да од данас почиње прикупљање потписа и у Звечану и Зубином Потоку.

– Неопходно је да дође не само до смене тих лажних нелегитимних градоначелника већ и до смене албанских нелегитимних одборника који су такође изабрани на тим “изборима” у априлу прошле године – рекао је Петковић за РТС.
Петковић је прецизирао да данас у 9 сати почиње прикупљање потписа у Звечану и Зубином Потоку и да очекује да ће врло брзо и грађани и у те две општине прикупити потписе и тако јасно ставити до знања да тзв. градоначелници немају шта да траже у општинама и институцијама које припадају Србима.
Он је рекао да је од 5. децембра када је покренута иницијатива за смену градоначелника у четири општине на северу Косова и Метохије настала потпуна паника у Приштини и да су приштинске власти на разне начине покушавале да спрече тај процес.
– Кад бих вам причао о свим могућим потезима Приштине и тог албанског локалног руководства у четири општине, могао бих књигу да напишем који су све то били измишљени разлози и опструкције, само да не би дошло до почетка прикупљања потписа – рекао је Петковић.
ДИРЕКТОР Канцеларија за КиМ Петар Петковић рекао је за РТС да је покушај укидања платног промета једaн од најтежих једностраних Куртијевих потеза чији је циљ егзодус српског народа. Када хоћете неком да укинете плате, пензије, студентске стипендије, јасно је да желите да се обрачунате са српским народом, истакао је Петковић. Прикупљени су потписи за смену градоначелника у општинама Косовска Митровица и Лепосавић, рекао је Петковић. Данас је почело прикупљање потписа у Звечану и Зубином Потоку.

– И Бислими и Курти и сви у Приштини користе евро на дивље и они се сада усуђују да говоре да је динар противзаконит и да нема право да буде на простору Косова и Метохије. А заправо једина емисиона банка која дозвољава валуту на Косову и Метохији је Народна банка, а та валута јесте динар, а не евро. Јер никакав споразум, никакав договор такозвано Косово никада није потписало ни са Европском централном банком, ни са Европском унијом – подвукао је директор Канцеларије на КиМ.
– Па ћемо посебно и то питање да отворимо, па да видимо како они који су прекршиоци европских норми, стандарда и прописа, сада могу да укину динар на простору Косова и Метохије. На крају крајева, када погледате и бриселске дијалоге и све споразуме који се односе на формирање Заједнице српских општина, то се све заснива на функционисању институција које су у платном промету државе Србије, које се односе на платну трансакцију у динарима – објаснио је Петковић.
ЕВРОПСКА комисија (ЕК) и даље анализира одлуку Приштине о прекиду промета свих валута осим евра и тражи појашњења тим поводом, изјавио је данас портпарол ЕК Петер Стано и истакао да се од Београда и Приштине очекује да избегавају некоординисане акције, које не иду у прилог нормализацији односа.

– И даље анализирамо и тражимо појашњења о тој одлуци, разлозима (за њено доношење), мотивацијама и могућим импликацијама, али генерално се од Косова и Србије очекује да избегавају некоординисане акције, које нису погодне по нормализацију односа и које би могле негативно да утичу на стабилност на терену – рекао је Стано на брифингу за новинаре у Бриселу.
Он је апеловао на обе стране да се овом темом позабаве у оквиру дијалога који се води уз посредовање ЕУ.
БИВШИ шеф Посматрачке мисије ОЕБС-а на Косову током рата Вилијам Вокер изјавио је на Т7 да осећа обавезу да допринесе ослобађању Хашима Тачија и осталих лидера некадашње ОВК, наводећи да би у Хагу могао да се појави као сведок одбране, преноси Газета експрес.

– Не само зато што је подвргнут веома неправедном кривичном гоњењу у Хагу, већ се осећам обавезним да покушам да урадим нешто да учиним најбоље за Тачија. И за Кадрија Веселија и за Јакупа Краснићија. Мислим да их Хашки трибунал третира веома неправедно – казао је Вокер.
Како додаје, покушао је да учини све што може да им помогне и нада се да ће се појавити као сведок одбране када тужилаштво коначно оконча кривично гоњење.Дакле, осећам да сам био веома неправедан према њему док је он био председник, да сам персонализовао неке ствари које није требало, и желео бих да допринесем да се правда у Хагу успостави, што мислим да се тренутно не дешава – рекао је Вокер.
ПРИКУПЉАЊЕ потписа за петицију за смену градоначелника Иљира Пеција почиње сутра и у Звечану, изјавио је данас Дарко Вуксановић испред грађанске иницијативе за смену градоначелника Звечана.

Он је за Тањуг потврдио да је након данашњег састанка са представницима општине Звечан добијена сва потребна документација и да ће потписивање петиције почети од 9 часова на платоу код споменика краљу Милутину.
– И поред свих ометања, успели смо да добијемо дозволу и образац за потписивање петиције за смену градоначелника општине Звечан, па ћемо сутра почети да прикупљамо потписе – рекао је Вуксановић.
Он је позвао грађане да у што већем броју дођу и потпишу петицију и додао да верује да нико не подржава начин на који се води општина и изазивају тензије.
Према административном упутству, за покретање референдума за смену градоначелника Звечана потребно је прикупити 20 одсто потписа од укупног броја грађана уписаних у бирачки списак, што је 1.411 потписа.
Грађанске иницијативе у Лепосавићу и Косовској Митровици започеле су у среду прикупљање потписа за смену градоначелника. За градоначелнике четири општине са српском већином на северу КиМ изабрани су Албанци, на локалним изборима одржаним у априлу прошле године, које су Срби бојкотовали због непоштовања бриселских споразума од стране Приштине, сталних упада специјалних јединица на север КиМ и противправних хапшења Срба.
На те изборе изашло је свега око 3,5 одсто бирача од укупно 45.950 уписаних, тачније тада је гласачко право искористило њих 1.567, од којих 13 Срба.
Од тада се на челу четири општине на северу КиМ, у којима Срби чине 95 становништва, налазе градоначелници Албанци.
Петиције за смену градоначелника покренула је група грађана из северног дела Косовске Митровице, Лепосавића, Зубиног Потока и Звечана.
Привремене власти у Приштини су прошлог лета усвојиле тзв. административно упутство за разрешење градоначелника путем петиције.
СПЕЦИЈАЛИЗОВАНИ суд за ратне злочине на Косову и Метохији наложио је даљи притвор за некадашње лидере тзв. Ослободилачке војске Косова Јакупа Краснићија и Реџепа Сељимија, који су заједно са Хашимом Тачијем и Кадријем Весељијем оптужени за ратне и злочине против човечности.

– У случају обојице оптужених судије су закључиле да и даље постоји опасност од ометања поступка и извршења нових кривичних дела против лица која се сматрају противницима ОВК, укључујући сведоке који су већ сведочили или би могли да сведоче у овом предмету. Претресни панел је остао при ставу да се та опасност може умањити искључиво применом режима надзора комуникација какав постоји у притворском објекту Специјализованих већа – наводи се у одлуци.
Исти став је заузет недавно и у случају Весељија и Тачија. Сва четворица су у притвору од новембра 2020. године и суд је више пута истицао да је велики проблем на Косову и Метохији застрашивање сведока и није прихватио ниједан од захтева за њихово пуштање на привремену слободу.
САОПШТЕЊЕ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ВЕЋА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ НА ИЗЈАВУ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ О НАЈАВЉЕНОМ УКУДАЊУ ПЛАТНОГ ПРОМЕТА Р. СРБИЈЕ НА КиМ

„Мој посао као председника Србије је да бринем, али најава коју смо добили из Приштине о укидању платног промета са централном Србијом, да забране употребу динара, да упадају у Поштанску штедионицу у јужној српској покрајини не само да нас забрињава већ доводи у питање све процесе нормализације дијалога и свега другог – казао је са самита у Давосу председник Србије Александар Вучић.“
Навикнути на овакве дефетистичке изјаве председника Србије, које по козна који пут најављују додатно погоршање услова живота преосталих Срба на КиМ, СНВ их тумачи као још један у низу унапред договорених споразума са Приштином, чија је реализација сада дошла на ред. Такву сумњу поткрепљује „препорука“ Канцеларије за КиМ дата пред крај прошле године запосленима у институцијама Републике Србије на КиМ, пре свега онима у школству и здравству, да угасе своје текуће рачуне у НЛБ-Комерцијалној банци и да отворе нове у Поштанској штедионици.
Циљ овакве одлуке Београда би у даљем преговорима са Приштином, која, како председник Вучић тврди, најављује укидање платног промета са централном Србијом и забрану употребе динара, могао да буде најава изналажења решења да се будуће финансирање запослених у институцијама Републике Србије на КиМ одвија преко Министарства финансија тзв. Републике Косова. То би представљало, ништа друго до још један уступак Приштини у склопу тихог спровођења француско-немачког плана о нормализацији односa између Србије и Косова или промовисање једне од тачки предвиђених будућим статутом тзв. Заједнице српских општина.
Са друге стране плашење Срба упадом Албанаца у Поштанску штедионицу је прикривена порука Куртију као предлог шта би, као део свог посла, могао да уради, како би му помогао да пред српском јавношћу оправда и лакше спроведе у дело будући споразум о финансирању запослених у институцијама Републике Србије. Да потсетимо да је сличне прикривене договоре са Куртијем већ имао у случају Бањска, језера Газиводе, обезбеђивања аутобуског превоза за долазак „присталица“ на свој митинг, одржан 26.05.2023. год. у Београду, о укидању КМ таблица и итд.
У Грачници, 17. јануар 2023.
Информативни центар СНВ КиМ

ПРАЗНЕ касе и банкомати у поштама и банкама, немогућност подизања плата и пензија, што ће довести до финансијског удара и хуматарне катастрофе, и брисање динара као једног од најјачих обележја српске државности у јужној покрајини, сценарио је који чека наше житеље на Косову и Метохији уколико Приштина спроведе сумануту идеју о укидању платног промета са централном Србијом.

Генералну пробу за овај драстичан потез, привремене институције Аљбина Куртија имале су у октобру прошле године, када су одлучиле да затворе административни прелаз Јариње, па роба, новац, а чак и лекови, нису стизали у српске средине. То је резултирало тиме да су наши људи морали да одлазе до Рашке, Куршумлије, Врања, Бујановца… како би подизали паре. Међутим, сада је намера још подлија, јер ако је поента да се укине динар, онда и да га Срби добију и подигну, немају где да га потроше. У албанским срединама као средство плаћања се користи евро.
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је најава Приштине о могућем укидању платног промета са централном Србијом, као и забране употребе динара и потенцијалног упада у Поштанску штедионицу, у овом тренутку један од кључних проблема, не само у даљем процесу нормализације односа између Београда и Приштине, већ уопште за постојање било каквог дијалога:
Ако се доводе у питање такве ствари као што је укидање платног промета, укидање динара, онда заиста Курти ставља све карте на то да нема више било каквог дијалога.
Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић рекао је за “Новости” да уколико Приштина прекине платни промет наши људи и институције неће моћи да функционишу.
– Срби ће морати да одлазе у места у Централној Србији да подижу новац. Ту је намера да постоји нека шиптарска банка и да ми са њом направимо уговор, што наравно не можемо. Циљ је да се отежа живот људима и предузећима, да потру сваки симбол наше државе, а динар је једно од обележја државности, да се Србија натера да призна косовску државност, што нити хоћемо нити можемо. Њих Запад у овоме подржава, јер је јасно да не могу неке ствари да раде сами. Могуће је да се, уз посредовање ЕУ, нађе нека посредничка банка којој ћемо ми да пребацујемо паре у еврима, а онда они на Косово и Метохију. Али, то је скупо решење. Институције ће се можда и снаћи, али је евентуално прекидање платног промета директно усмерено на обичног човека, како би се и последњи Србин протерао са КиМ.
Коментатор Жарко Ракић навео је да би прекид платног промета са централном Србијом значио додатни притисак и још једну неразумну одлуку власти у Приштини да се отежа живот грађанима, пре свега Србима.
– Имамо досад ситуацију да је Курти стално измишљао неке казнене мере како би отежао живот Србима и натерао их да напусте вековна огњишта. Уопште га не интересује што би та мера погодила и Албанце. Очекује да би отежавајући живот људима на Косову, пре свега Србима, изазвао неку реакцију Србије, па би онда то могао да употреби у корист пропаганде. Курти не одустаје од екстремних мера и може се очекивати да ће убудуће повлачити сличне потезе покушавајући да увери своје заштитнике и спонзоре на Западу да је то једини начин да се Србија доведе за преговарачки сто и да прихвати све њихове услове, пре свега захтев да призна независност Косова. Запад то не би требало да прихвати, али знајући њихову политику и да желе на сваки начин да натерају Србију да призна отимање дела своје територије, они у овом тренутку више играју на карту Куртија, одговара им његов екстремизам и његови стални удари на Србију. Имам утисак као да не само задовољно посматрају, него да се у договору са Куртијем све те радње обављају. Они су главни инспиратори – навео је Ракић.
НАЈМАЊЕ 13 рудара повређено је данас у руднику “Трепча” услед цурења сумпорне киселине, саопштено је из Трепче.

– Данас око 13 часова догодио се инцидент у руднику Трепча где је дошло до хемијског цурења сумпорне киселине услед чега је повређено 13 рудара – наводи се у саопштењу, преноси Коха.
Двојица рудара су задобила тешке повреде ока, након чега су превезени у Општу болницу у Митровици.Додаје се да су остали рудари такође хоспитализовани, али да се очекује да ускоро буду пуштени на кућно лечење.
ОВЕ године на језеру Газиводе неће бити организовано традиционално Богојављењенско пливање за Часни крст због организационих и безбедоносних разлога, саопштила је Епархија рашко-призренска.

У саопштењу на сајту епархије додаје се да ће на празник Крштења Христовог у Јордану – Богојављење, у свим црквама и манастирима епархије бити служена празнична литургија уз освећање воде.
– Позивамо наше вернике да се тога дана у што већем броју окупе у својим храмовима и на тај начин литургијски обележе овај празник и понесу својим домовима освећену воду ради благослова – наводе из Епархије рашко-призренске.
ПОСЛЕ неумесних коментара новинара Н1 и Нове С на њен рачун огласила се и девојчица анђеоског гласа из Метохије Павлина Радовановић и позвала све да дођу у Ораховац, да подрже њен народ и виде нашу цркву у том месту.

– Драги људи, браћо и сестре, пријатељи! Ових дана, када смо славили Рођење Христово, Светог Стефана, Ново љето Господње, када предстоји Крстовдан и Богојављање, дошла су и искушења. Хвала свима на неизмерној подршци, свима који сте се јављали, пружили ми подршку, трудим се да свима одговорим. Хвала свим познатим личностима који су ме братски подржали, а највише хвала Господу Богу што имам све вас! Највећу подршку ћете ми сви пружити тако што доћи у Ораховац, да подржите мој народ и видите моју цркву због које је мој рад почео! Волим вас, сви сте у мом срцу! – написала је Павлина на Инстаграму.
ВЈОСА Османи рекла је да је петиција коју су покренули Срби за смену председника на северу Косова њихово право и да се та чињеница мора поштовати.

Приликом одавања почасти испред бисте Кадрија Зеке у Приштини, Османијева је изјавила да је ова петиција дозвољена и за Србе и да је у складу са законима на снази.
– Данас је покренута петиција за разрешење председника општина у северним општинама, а као што знате, закони (тзв.) Републике Косово дозвољавају такав поступак који је у Административном упутству. То је право које припада грађана у северним општинама. Као (тзв.) држава која не прави етничке разлике, ми им, наравно, дозвољавамо – рекла је Османијева.
ПРЕД Специјализованим судом за ратне злочине на Косову и Метохији. у процесу против некадашњих лидера тзв. ОВК Хашима Тачија, Реџепа Сељимија, Кадрија Весељија и Јакупа Краснићија, данас је почело сведочење заштићеног сведока под бројем 4449. У питању је рођак мушкарца које отет у Дреновцу.

Тужилаштво је у кратком сажетку најаве сведочења рекао да је сведок рођак жртве и да ће говорити о дану када га је последњи пут видео. Затим се, због заштите сведока, прешло на затворену седницу.
Претходна два дана сведок који је говорио о организацији тзв. ОВК је такође био под мерама заштите. Тужилаштво доказује да је тзв. ОВК била организована, имала је команду и хијерархију.
РАЗГОВАРАО сам са шефовима неких обавештајних служби као и са Мирославом Лајчаком и замолио их да помогну у томе да се заустави Куртијев покушај да уништи дијалог, јер Курти жели да онемогући исплату плата и пензија за наше људе у здравству, просвети, институцијама Србије, што би значило не тихи, већ гласни одлазак Срба са Косова и Метохије.

ОВО је рекао председник Србије Александар Вучић обраћајући се из Давоса.
Председник каже да је тражио подршку да се нашем народу на КиМ омогући да живе на својим огњиштима у складу са споразумима и принципима које су потписали 2015. године.Тражио сам подршку за наше људе да им се омогући да живе на својим огњиштима – рекао је Вучић.
АДВОКАТ Дејан Васић потврдио је да је његовом брањенику, ухапшеном Слађану Трајковићу, мера притвора продужена на још два месеца.

– Основни суд у Приштини је поново продужио меру судског притвора Слађану Трајковићу на још два месеца и у исто време заказао суђење и почетак његовог претреса пред новим већем за 25. текућег месеца. Ми покушавамо да у овој фази пре суђења обезбедимо комплетну документацију коју Специјално тужилаштво одбија да нам преда – казао је он.
Васић је истакао да је претходна судија на овом случају стала на страну тужилаштва.
- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts