Косово и Метохија догађања до: Среде 07.02.

ОСИМ бруталног утеривања страха међу наше сународнике широм Покрајине, последњи удар Приштине на метохијске енклаве директно је угрозио опстанак 388 српских породица.

КУРТИ ОТЕО ХЛЕБ ОД 388 ПОРОДИЦА: Последице упада приштинских специјалаца у енклаве на КиМ

Толико су јуришници Аљбина Куртија избацили наших сународника с радних места, а којима је плата из локалних самоуправа или здравстених установа једини извор прихода у тим повратничким срединама.

Након прошлонедељног упада у привремене органе општина Пећ, у месту Гораждевац, Исток (Осојане) и Клина (село Видање), као и у тамошње домове здравља, Курти је показао да му је главни циљ да наш народ по сваку цену одсече од матичне државе Србије. И зато је одлучио да им најпре ускрати право на рад, па су његови полицајци однели из канцеларија све што им се нашло под руком – од документације, преко столова и столица до рачунара.

Одговарајући на питање “Новости” шта за наш народ значе локалне самоуправе, председник Привременог органа општине Косово Поље Александар Трајковић, на чијем подручју живи око 2.600 Срба и неалбанаца, каже за “Новости”:

– Без привремених органа не могу да функционишу ни школство, ни здравство у Покрајини по систему Републике Србије. Јер све набавке за школе, амбуланте и домове здравља обављају се преко тих органа.

Према подацима које је изнео председник Србије Александар Вучић, у општини Пећ има 650 Срба, а 192 их је радно ангажовано у локалној самоуправи:

– Запослених и радно ангажованих у локалној самоуправи у општини Исток је 90, у Дому здравља – 44, а укупно је 540 становника. У Видању, у Клини, 62 запослених у управи, од укупно 120 становника. У Осојанима има 90 ангажованих у управи, а 44 у Дому здравља. Сви ти људи не би имали шансу за опстанак да нема државе Србије и нашег финансирања.

Шаљући поруку да Срби неће бити остављени на цедилу, Вучић је навео и да је на КиМ запослена 31.831 особа, а да је 29.115 пензионера. Он је указао да је Београд преузео и исплату социјалних давања, за шта се сваког месеца издваја 350 милиона, а све како би се Србима омогућили елементарни услови за живот.

Најновији препади на Србе у Покрајини уследили су одмах након одлуке Приштине да протера динар са КиМ. Потпредседник Српске листе Игор Симић каже да због свега Срби на КиМ преживљавају најтеже дане од 1999:

– Очигледно је да Курти жели да заврши српско питање на КиМ без испаљеног метка. Да учини живот немогућим за Србе на КиМ, како северно, тако и јужно, да онемогући живот, исплату личних доходака и да спречи Србе да опстану на својим вековним огњиштима – рекао је Симић, за ТВ Пинк.

Иначе, портпарол Европске комисије Петер Стано изјавио је јуче да специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак ради на повратку две стране за преговарачки сто, али да тренутно није могуће најавити било какав датум састанка. Он је поновио да су уредба централне банке у Приштини о платном промету и “полицијска операција против неких српских ентитета” забрињавајуће, јер не доприносе деескалацији ситуације и апеловао на приштинске власти да се укључе у процес консултација и избегавају једностране кораке.

Михаел Мартенс, новинар престижног немачког Франкфуртер Алгемајне Цајтунга (ФАЗ), је у путем објаве на платформи писао о могућности обнове сукоба између Косова и Србије у светлу нових геополитичких дешавања.

Мертенс сматра да западни креатори политике треба веома озбиљно да схвате изјаве председника Србије.

“Управо због тога људи треба да га слушају и схватају озбиљно када говори. На пример, када изражава своје дивљење владајућем клану у Азербејџану и како је азербејџански председник Илхам Алијев решио питање поновног заузимања Нагорно-Карабаха“.

“Дакле, ако се геополитичка ситуација промени и ако Вучић сматра да су услови за интервенцију на Косову прави без наношења превелике штете српској привреди, немојте се заваравати: то може да се деси. Обратите пажњу на Вучићево наглашавање важности стварања специјалних снага и увођења обавезног војног рока“.

ВЈОСА Османи је данас у свом кабинету дочекала и угостила немачког министра одбране Бориса Писторијуса, са којим је разговарала о свим актуелним дешавањима на КиМ.

ОСМАНИ ЗАПРЕТИЛА СРБИЈИ: Наше снаге су спремне за сваки напад!

Османијева, према писању локалних приштинских медија, рекла је да су одбрамбене снаге тзв. Косова у сарадњи са својим савезницима спремне за сваки евентуални напад, наводећи да “Србија неће успети у својим намерама”.

Вјоса Османи је на конференцији за новинаре посебно истакла однос Косова и Немачке.

ВИШЕ од тридесет наоружаних припадника тзв. косовске полиције упало је у петак у десет сати у просторије Привременог органа општине Клина које се налазе у селу Видање у приватном објекту. Како је протекла акција Куртијеве полиције, за “Новости” је испричао Божидар Шарковић, повереник Комесаријата за избеглице Републике Србије у општини Клина и представник Српске листе.

ПИТАО МЕ ЈЕ ЧИЈЕ ЈЕ КОСОВО, РЕКАО САМ - МОЈЕ Шарковић за Новости о тортури Куртијеве полиције: Опколили су читаву кућу и однели све

– Више од тридесет наоружаних припадника тзв. косовске полиције упало је у петак у десет сати у просторије Привременог органа општине Клина које се налазе у селу Видање у приватном објекту. Била је опкољена и читава кућа, а испред су били камион као и цистерна јер су можда рачунали да може доћи до пожара. Прво су нам одузели мобилне телефоне па нас потом детаљно претресли, питали да ли имамо оружје, а потом је уследио претрес фиока, ормана, торби, џепова и свега… Одузели су нам све што смо имали, а мени су одузели чак и захвалницу коју сам добио од деце из овдашње школе. Након тога су нас одвели у зграду полиције у Клини где су нас испитиваливи сатима – овим речима Божидар Шарковић, повереник Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије за општину Клина и представник Српске листе за “Новости” описује упад до зуба наоружаних тзв. косовских полицајаца у просторије Привременог органа општине Клина протеклог петка.

Каже да су у просторији били Весна Пешић, председница Привременог органа, секретар Иван Поповић и члан Младен Шарковић. Питали су их имају ли оружје и на њихов негативан одговор уследио је претрес, а потом и одвођење у полицијску станицу.

– Иако су остали инспектори током саслушања у полицијској станици морам рећи заиста били коректни, један инпектор у цивилу ме је баш вербално малтретирао. Питао ме је ко ме плаћа, а ја сам одговорио Република Србија, на шта је он казао да не могу више ту да радим јер је ту „Република Косово“. Ја сам му одговорио да је то за њега, али да за мене није – прича нам Шарковић детаље психичке тортуре кроз коју је прошао током испитивања у полицијској станици у Клини и додаје да је он потом питао инспектора колико има земље на КиМ али да није добио одговор.

– Ја сам му рекао да имам шест хектара земљишта и шуме, исто толико неба и гробове старе више стотина година и питао га чије је онда Косово моје или његово. Будући да је наставио са непријатностима један колега и колегиница инспектори су му наредили да напусти просторију што је он и учинио – додаје Шарковић који напомиње да су у станици полиције у Клини добили адвокате по службеној дужности који говоре спрски језик и да су им после вишесатног испитивања казали да ће против њих бити поднете прихаве „због фалсификовања докумената“.

Истиче да су Поповића и Младена Шарковића пустили са саслушања раније, њега после готово четири сата, а да су најдуже, око пет сати саслушавали председницу ПО Весну Пешић.

Иначе, због упада тзв. косовске полиције у просторије Привременог органа уследила је узнемиреност у околним српским повратничким срединама.

ОДНЕЛИ И СЛИКЕ СА ЗИДА

– Осим општинске документације и читавог инвентара који су запленили и однели камионом који је био испред зграде, однели су нам и слике са зида, календаре, роковнике, чак и три џака брашна, неке конзерве из фрижидера, месо, јогурт, пиће апсолунто све што се налазило у кући у којој је смештен ПО – појашњава Божидар Шарковић и напомиње да су им одузете чак и телефонске картице.

СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак поручио је да пажљиво прати дешавања у вези са одлуком Централне банке Косова о готовинским трансакцијама, која посебно погађа Србе на Косову и Метохији.

ПРАТИМО ДЕШАВАЊА КОЈА НАРОЧИТО ПОГАЂАЈУ СРБЕ СА КиМ: Лајчак сумирао посету Београду и Приштини

Лајчак је на Фејсбуку, сумирајући претходну седмицу, подсетио да је у Београду и Приштини разговарао о актуелној ситуацији и наредним корацима у дијалогу.

– Разговарали смо о дијалогу, а дотакли смо се и тренутног стања односа ЕУ и (тзв.) Косова. Детаљни разговори са лидерима и главним преговарачима са обе стране били су благовремени и важни, што нам је омогућило да изразимо своја очекивања за наредне месеце и да разговарамо на чему ћемо радити. Пратимо дешавања фокусирајући се на тренутну динамику процеса нормализације. У том контексту, пажљиво пратим дешавања у вези са недавном Уредбом (тзв.) Централне банке Косова о готовинском пословању, која посебно утиче на српске заједнице које живе на Косову – поручио је Лајчак.Додао је да ове седмице путује у Фиренцу, где ће на Европском универзитетском институту одржати предавање о Западном Балкану.

ПОРТПАРОЛ ЕУ Петер Стано позвао је данас косовске власти да се консултују и да се уздрже од једностраних потеза.

УПОЗОРЕЊЕ ПРИШТИНИ ИЗ ЕУ: Једнострани потези погоршавају ситуацију на терену

Како је навео, током последње недеље видели смо најмање два примера поступака која су узроковала забринутост Европске уније.

Како каже, један је регулатива Косовске централне банке, а други полицијска операција против неких ентитета под вођством Срба на северу Косова.

Ти кораци су забрињавајући јер не доприносе деескалацији ситуације, обично нису координисани и они су унилатерални или предузети без потребног нивоа ранијих консултација како би се предупредио или спречио негативни утицај који би то могло имати на тамошње грађане – навео је Стано. 

Како је додао, Европска уније је реаговала на оба догађаја.

– Објавили смо изјаве прошле седмице са стране Европске службе за спољне послове која је подржана изјавом Европске комисије, уз бројне изјаве које су саопштене од стране међународних партнера, и током викенда реаговали смо на недавне полицијске акције на северу Косова, заједно са нашим међународним партнерима. Наравно да је забрињавајуће да се види да секвенцирање једностраних корака може да води ка нечему што не желимо да видимо, а то је погоршање ситуације на терену – нагласио је он.

Стано је изјавио да специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак ради на повратку две стране за преговарачки сто, али да тренутно није могуће најавити било какав датум било каквих предстојећих активности.

– Обе стране би требало да почну да се понашају конструктивно и врате преговарачком столу и разговарају о важним питањима, без једностраних потеза. Сада, нисам у могућности да најавим датум о неким предстојећим активностима, али се надамо да ћемо у једном тренутку моћи да најавимо састанак на високом нивоу, што је обично састанак између премијера и председника, са Косова и из Србије. Сада немам шта да најавим, заиста апелујемо, у овом случају на косовске власти да уђу у процес консултација и да избегну једностране потезе јер имају контрапродуктивне последице – рекао је Стано.

Дачић: Лавров обећао подршку Србији

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је шефу руске дипломатије Сергеју Лаврову пренео да Србија предаје захтев за хитну седницу Савета безбедности УН због ситуације на Косову и Метохији и додао да му је Лавров обећао подршку.

Додао је да је разговарао са још неколико министара спољних послова, из земаља и које признају и које не признају самопроглашену независност тзв. Косова. Како је навео, између осталих, разговарао је и са министрима из Словеније, Малте, Сијера Леоне, Мозамбика…

Дачић је појаснио да је захтев за хитну седницу Савета безбедности УН предат због опште ситуације на КиМ, терора над Србима, покушаја укидања динара и свега онога што представља кршење Резолуције 1244 и свих других међународних докумената које се односе на КиМ.

Шеф сталне мисије Србије при Уједињеним нацијама Немања Стевановић предао је захтев за одржавање хитне седнице Савета безбедности. Захтев за хитну седницу је предат председавајућем, то је Гвајана.

Тај захтев се може усвојити и без гласања, значи без примедби, али ако неко затражи, може и да се гласа о свему томе, зато што је то пракса која је уведена у последњим годинама. Ми рачунамо на ситуацију такву да би све земље требало саме да прихвате одржавање ове седнице”, рекао је Дачић након министарског састанка о Западном Балкану у Риму.

Дачић је додао да је у образложењу захтева за хитну седницу стоји цела хронологија и опис тренутне ситуације на КиМ.

„Ми ћемо веома брзо имати одговоре на сва ова питања. Амбасадор Гвајане ће сигурно сазвати састанак где ће се ово питање размотрити. Ја сам разговарао са својим колегама и причао са председником јутрос. Део који је сада на реду, јесте део онога чиме се бави Министарство спољних послова. Канцеларија за КиМ и преговарачки тим који води председник је припремио све остало, са чим идемо на седницу”, рекао је Дачић.

„Заштита суверенитета први приоритет Србије који не сме да угрози“

Он је рекао да је први приоритет Србије заштита територијалног интегритета и суверенитета и да не може да га угрози како би спровела одређене одлуке које нису у њеном интересу.

То је изјавио након министарског састанка о Западном Балкану, одговарајући на питање новинара да ли Србија може да рачуна на средства из Плана раста за Западни Балкан вредног шест милијарди евра, имајући у виду да је делимично условљена сагласношћу са спољном и безбедносном политиком Европске уније.

„Све зависи од тога шта ће се налазити на ком нивоу као спољна и безбедносна политика Европске уније. Србија има неколико приоритета. Први је приоритет заштите нашег територијалног интегритета и суверенитета.

Ми не можемо сада да кажемо да нас тај принцип не занима због неких других разлога. Ми не можемо сада да доведемо у питање наш територијални интегритет и суверенитет тиме што бисмо спроводили одређене одлуке које нису у нашем интересу. Све друго је небитно”, рекао је Дачић.

„Србија не може тек тако да уводи санкције и да угрози своју међународну позицију и пријатељства“

Додао је да Србија не може тек тако да уводи санкције и да на тај начин угрози своју међународну позицију и пријатељства са неким земљама.

„Све зависи шта је у питању. Кад су земље наши пријатељи у питању, ми не можемо сад да кажемо, ‘извините, није ништа лично, али ми морамо да гласамо за те санкције’, преноси Спутњик. Нешто морамо, али нешто и не смемо, зато што имамо део који се тиче заштите наших националних и државних интереса”, закључио је Дачић.

Дачић: Желимо европске интеграције, али без признања Косова

РИМ – Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да Србија жели да буде у европским интеграцијама, али да не може да прихвати да оне буду условљене признањем Косова.

„Када су европске интеграције у питању, ми немамо суштинску примедбу. Желимо да будемо у европским интеграцијама. Једино што не можемо да прихватимо јесте да оне буду условљене признањем Косова. Са друге стране, радује нас свака идеја о томе како да се економски ојача Западни Балкан. Ако има конкретних идеја, ми ћемо у свему томе да учествујемо”, рекао је Дачић у Риму, где присуствује састанку министара иностраних послова групе „Пријатељи Западног Балкана”.

Додао је да Србија није против дијалога, напротив, али да тражи да се свако вреднује према заслугама, односно да се не бране они који опструишу дијалог, који раде све оно што је штетно и негативно и тиме угрожавају не само дијалог, него и мир и стабилност у региону.

Како је рекао, Србију занима и како да се спрече могуће негативне последице тога што неко покушава да делове Охридског споразума, које Србија није прихватила, протумачи као признање или чланство Косова у УН и другим међународним организацијама и стави те делове у Преговарачко поглавље 35 о придруживању ЕУ.

„Тиме би се практично угрозиле европске интеграције. Тиме би европске интеграције биле условљене признањем Косова, што је за Србију апсолутно неприхватљиво”, навео је Дачић.

Када је реч о Словачкој и њиховом непризнавању независности Косова, Дачић је рекао да је њихова позиција прилично јасна и да нова влада на челу са премијером Робертом Фицом и новим министром спољних послова Јурајем Бланаром веома отворено говори да Словачка неће променити своју одлуку

Писторијус: Приштина има право да спроводи закон, потребна адекватнија комуникација

ПРИШТИНА – Немачки министар одбране Борис Писторијус изјавио је данас да у вези одредбе са укидањем динара на КиМ, Приштина има право да спроводи своје „законе”, али да је потребна адекватнија комуникација.

„Потребно је адекватније комуницирати како не би било страха и недостатка информација. То су безбедносне гаранције које доприносе миру уопште.

Свесни смо да Косово има право да спроводи своје законе, али деескалација укључује и легитимне мере у смислу успостављања евра као јединствене валуте, али то треба да се саопшти на одговарајући начин, како нико не би био уплашен или дезинформисан”, рекао је он на конференцији за новинаре у Приштини, преноси РТК на српском језику. Истовремено он је затражио да се ускоро поново покрене дијалог уз посредовање ЕУ.

 „Тек тада ћемо приступити интеграцији Косова и региона. То укључује спровођење каталога мера договорених у Охриду, то би требало да буде циљ”, рекао је он. Како је истакао Немачка је највећи поборник КиМ после Сједињених Америчких Држава. „После Америке, Немачка је једна од највећих присталица Косова, и са цивилне и са војне тачке гледишта. Тако ће бити и убудуће. Већ сада успешно сарађујемо у многим областима, најбољи пример је Међународни центар за потрагу и спасавање и споразум о обуци официра и подофицира”, рекао је он.

Додао је да стабилност игра велику улогу не само за Западни Балкан, већ и за целу Европу. „Захтев дана је деескалација. Савезни канцелар је истако да је будућност Западног Балкана у Европи, али то као услов предвиђа дијалог и нико не сме и не може да буде заинтересован за даље затезање ситуације. С обзиром на тензије са Србијом, јасно позивамо на обазривост и опрез”

Исмаиљи: Срби на КиМ могу да примају исплате,али само у еврима

ПРИШТИНА – Гувернер централне банке тзв. Косова Ахмет Исмаиљи изјавио је данас да Срби на КиМ могу да примају помоћ и уплате из централне Србије, али да оне морају бити спроведене ”службеним и легалним путем” и у еврима.

 Он тврди да уредба о забрани динара нема везе са одређеном популацијом, и додао да ће ”време показати” да ће и Срби на КиМ бити они који ће имати користи од те одлуке, пренела је Економија Онлајн.Уверавам вас да ће ти грађани када отворе банковне рачуне, када буду у финансијском систему, имати користи, и бити равноправни учесници”, рекао је Исмаиљи.

Он је додао да „никоме није забрањено да прима средства, никоме није забрањено да држи динаре у џепу, никоме није забрањено да конвертује”, али да је у „правном систему Косова, евро једино средство плаћања”. „Заинтересовани смо да Срби прихвате било какву помоћ од Србије, али легалним, транспарентним каналима”, рекао је гувернер централне банке тзв.Косова,

Владика Теодосије у Гораждевцу: Ово је својеврсно застрашивање, останите смирени

Након литургије у повратничком селу Осојане, епископ рашко-призренски Теодосије посетио је данас Гораждевац, где је разговарао са великим бројем окупљених грађана, којима је рекао да је у току „својеврсно застрашивање”, али им је поручио да остану смирени и не доносе исхитрене одлуке.

„Ја сам имао жељу данас да свратим овде после Осојана где сам служио литургију, мало да се видимо, мада смо ми стално овде. Стално смо једни поред других и да делимо, што се каже, и радост и тугу. То је оно што је наш велики благослов и снага наша да се држимо заједно. Али после ових задњих дешавања која су се десила овде имао сам такву намеру да дођем и да се, да тако кажем, лично видимо и да пренесем нека своја осећања колико могу”, рекао је окупљенима владика Теодосије, преноси Радио Гораждевац.

Додао је да никада није волео речима да храбри народ колико делима.

„Оно што радимо много више говори од онога што тренутно изговарамо. И дан данас смо ту, хвала Богу, сви заједно. И ово све што пролазимо некако заједно пролазимо”, рекао је владика.

Истакао је да се цео свет диви подвигу Срба у Гораждевцу, њиховој „вери, одлучности и истрајности”.

„Није било лако бар од 1999. године па до сада, то је 25 година опстанка. Али каже Господ, ко истрпи до краја, тај ће се спасити. Ако неко трчи маратон или трку, па на крају одустане, ништа му се не рачуна, оно што је радио, оно што је трпео. Са вером у Бога треба да свој подвиг до краја и завршимо. Ко зида кућу ако није саградио кров све оно је узалуд радио раније. Тако и ми у цркви, тако наш народ једноставно видимо и себе и свој положај тренутном ситуацијом и оно што је мени увек било важно, као свештеник цело Косово и Метохија ми је битно, важно, поготово ту где смо опстали и где истрајавамо све ове године”, навео је епископ рашко-призренски.

Поручио је да су јединство и слога важни у оваквим тренуцима.

„Боримо да сачувамо овде, што кажу, и сваки дом, и сваку кућу да останемо некако компактни, у љубави Божијој и у слози једни са другима. Кад имате један прутић лако га је сломити, кад се он увеже онако како знају лепо да га исплету, онда један држи другог. И сви заједно не може нико да га поломи”, истакао је владика.

Према његовим речима, „тамо где је најтеже и тамо где је најпотребније да се помогне, ту је Господ”.

„Ми у том тренутку можда то лично не доживљавамо, али после видимо да у свему што се дешава да је ту Господ и помоћ Божија. Ово време нам, нажалост, није наклоњено у много чему. Кад кажем није наклоњено, није то ништа страшно, у смислу сад опет смо своји на своме. Свако има свој дом, двориште, свако има своју обитељ, ви сте своји на своме. А тешко је човека померити са свог прага ако он сам не одлучи да се окрене и оде”, рекао је владика Теодосије.

Додао је да је најлакше бранити свој кућни праг „јер је човек онда унутра у својој савести миран”.

„Зна ко је шта је и шта брани, тако да ово што се дешава заднијх дана и пре, мени личи на својеврсно застрашивање”, рекао је он.

„Кад кажем застрашивање, то је оно: ајде да ухапсимо једнога па ће десеторица да оду сами. Или да урадимо неку штету па ће ови други да се уплаше, или ајде да дођемо у Гораждевац и Осојане па ће сви други да се уплаше. Ја мислим да онај који има веру и ко је онако стамен и истрајан он не треба да се тек тако уплаши и не треба то да покаже да би друге плашио. Ово вам говорим из сопственог искуства. Ми овде делимо све заједно. Знате да су цркве биле рушене и знате да смо били нападани и све смо делили заједно. Сад смо у истој ситуацији. Они су дошли овде да вас застраше, сутра ће можда и нас негде на неком месту, али свако ради своје. Кад знамо да смо истрајни и кад знамо да смо своји на своме, не треба да се никога плашимо”, додао је владика.

Упозорио је да се треба плашити себе и својих грешака, „јер човек може једном у животу да погреши и да се цео живот каје ако не донесе добру одлуку у датом тренутку”.

„Зато је потребно увек посаветовати се и не доносити хитре одлуке”, поручио је владика Теодосије.

Он је позвао вернике да буду смирени, јер само тако највише доприносе цркви, Србији и свим Србима.

„Нама је циљ да ми останемо овде да живимо како би сачували своје светиње и своју домовину и све остало. Ја сам уверен да они који су нас до сада помагали, водили рачуна и бринули о нама да ће и даље. И још више, сада смо још више у фокусу него раније. И патријарх је био. Свуда прича о Гораждевцу и Ораховцу, и једва чека да дође поново”, рекао је владика.

Leave a Reply