
HITNO! AKO STE OVAKO PISALI LOZINKE, MENJAJTE IH ODMAH! Naučnici alarmirali javnost, veštačka inteligencija ZASTRAŠUJUĆE brzo probija skoro svaku šifru!
Nakon što su uneli više od 15,6 miliona lozinki u program za probijanje PassGAN koji pokreće AI, istraživači su zaključili da je moguće probiti 51% jednostavnih lozinki u vremenskom rasponu do jednog minuta.
Na stranici Home Security Heroes možete upisati lozinku i dobiti procenu koliko bi veštačkoj inteligenciji bilo potrebno da je probije.

“ZA 18 MESECI…” ŠOKANTNA NAJAVA GEJTSA! Mnogi su u strahu, ovo bi moglo da ode predaleko!
Pretpostavka se zasniva na temelju podataka dobijenih istraživanjem. (NAPOMENA: ne upisujte nijednu lozinku koju stvarno koristite!)
Lozinke do sedam znakova AI će probiti za nekoliko minuta
Koristeći veštačku inteligenciju, tim istraživača probio je lozinke koje se sastoje od četiri do sedam znakova odmah ili u roku od nekoliko minuta, čak i kada su imale kombinaciju brojeva, velikih i malih slova i simbola. Nakon što su uneli više od 15,6 miliona lozinki u program za probijanje koji pokreće AI, zaključili su da je moguće probiti 51% jednostavnih lozinki u vremenskom rasponu do jednog minuta.
Međutim, AI se nije tako dobro snašao s dužim lozinkama. Za lozinku koja se sastoji od 18 znakova od kojih su svi brojevi, bilo bi potrebno najmanje 10 meseci da se probije, a za lozinku od 18 znakova s brojevima, velikim i malim slovima i simbolima bilo bi potrebno šest kvintiliona godina.

Da li treba da strahujemo od AI hakera?
– Algoritmi veštačke inteligencije neprestano se međusobno testiraju kako bi stimulisali učenje. AI predviđa najverovatnije sledeće brojke na osnovu svega što je naučio. Umesto da traži znanje spolja, oslanja se na obrasce koje je izgradio tokom svoje obuke – rekli su iz istraživačkog tima.
Neki stručnjaci za sajber bezbednost izrazili su zabrinutost, dok drugi smatraju da su današnji generatori lozinki sve napredniji i da AI nema baš neke šanse u probijanju takvih lozinki koje sadrže veći broj nasumičnih znakova. Neki rešenje vide u autentifikacijama bez lozinke, kao što su čitač otiska prsta i skeniranje lica, prenosi B 92.
- Latest Posts by Nenad Vasiljevic
-
Министарство информисањa и телекомуникацијa
- -
СУЂЕЊЕ ПО ТУЖБИ РОДИТЕЉА УЧЕНИЦЕ УБИЈЕНЕ У „РИБНИКАРУ”
- -
Сарајево хоће рат!
- All Posts