TANJUG/TANJUG VIDEO/ bs
Osnivač Fondacije „Angelina“ Anđelko Aćimović kazao je u MTS Dvorani da su potrebni određeni koraci kako bi se stanje u školama promenilo na bolje, te da treba uraditi detaljnu analizu nasilja nad nastavnim osobljem, kao i da će od jeseni inicirati da se u svim školama sprovedu ankete koje će dati precizan podatak o nasilju u školama.
Rekao je da oko pet odsto đaka ima problematično ponašanje, ali da se škole muče da reše samo jedan problem nasilja zbog loših pravila za postupanje i garda roditelja koji ne sarađuju sa školom.
Kako je kazao, direktorima i nastavnicima su ruke vezane zbog „peripetija“, uvrede se prećutkuju, što deci daje otvoren put da nastave sa lošim ponašanjem.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić rekao je da su brojni slučajevi zloupotrebe dece na internetu i da roditelji ne posvećuju dovoljno pažnje toj temi.
Ristić je kazao i da deca nisu pripremljena dovoljnim znanjem kako da prepoznaju opasnosti na interentu, te da je potrebno uložiti zajednički trud kako bi se otklonile opasnosti u digitalnoj sferi.
Prema njegovim rečima, to je tema oko koje svi treba da budu okupljeni, koja je objedinjujuća, kojom se treba baviti sistemski i koja ne dozvoljava ikakve podele.
Ristić je rekao da Ministarstvo informisanja i telekomunikacija godinama sprovodi brojne aktivnosti pod sloganom „Pametno i bezbedno“, kao i da će u narednom periodu pojačati tim koji se time bavi.
Dodao je da će Ministarstvo podržati svaku aktivnost za bezbednije okruženje dece.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski rekla je da je jedno društvo sigurno onoliko koliko su sigurni najmlađi, „da nas velike tragedije upozore da se život ne podrazumeva“ i da život dece treba da bude bezbedan i spokojan.
Đurđević Stamenkovski ocenila je da je 21. vek doneo mnogo toga, ali isto tako mnogo i oduzeo, te da se izgubila reč, posle koje, kada se izgubi, ne ostaje ništa.
Dodala je da se reči olako koriste, uglavnom na internetu i da je u 21. veku potrebno preuzeti odgovornost za postupke i u virtuelnom svetu, koji je, kako je kazala, postao deo svakodnevne komunikacije.
Kako je navela, na platformi „Čuvam te“ od 19. maja prošle godine prijavljeno je 3.809 slučajeva nasilja.
Dodala je da se nasilje ne sme relativizovati i da ga treba osuditi u celosti, kao i da je potrebno ukazati i roditeljima kakvi se sadržaji plasiraju deci i kakve posledice na njih ostavljaju.
Наш гост анализира случај нестанка двогодишње девојчице из Бора Данке Илић и најновије детаље негирања једног од осумњичених за њено убиство Срђана Јанковића.
Антоновић објашњава зашто је Јанковић два месеца чекао да изнесе одбрану, шта је са материјалним доказима и да ли је за подизање оптужнице довољно признање једног осумњиченог.
Криминолог наводи и шта је чудно у овом случају и да ли су поред силних контрола и снимања дроновима током потраге за Данком успели да пребаце њено тело са депоније.
Према сазнањима медија, он је два дана размишљао о томе да да исказ у Вишем јавном тужилаштву у Зајечару, а сада је коначно донео ту одлуку.
– Бранилац осумњиченог Срђана Јанковића најавио је да ће осумњичени у наредном периоду изнети одбрану – речено је у Вишем јавном тужилаштву у Зајечару.
ОД мале Данке Илић (2), која је 26. марта нестала у Бањском пољу, већ два месеца нема ни трага ни гласа. Полиција је пречешљала сваки педаљ овога краја. Урађена су вештачења предмета узетих из аутомобила којима је ударена девојчица, као и предмета из породичне куће Дејана Драгијевића из Злота, осумњиченог за убиство Данке Илић.
Своје исказе да ли су у ВЈТ у Зајечару сведоци, тај процес још увек траје, а тела детета још увек нема.
У међувремену, преминуо је од последица срчаног удара у Полицијској управи у Бору Далибор Драгијевић, брат осумњиченог за убиство који је био саучесник са оцем Радославом у премештању тела Данке са једне на другу локацију, након два дана, а након њега 15. маја преминула је и мајка Светлана Драгијевић.
Породица и грађани су и даље у неизвесности, ишчекује се свакодневно вест о несретном детету, међутим, оно што забрињава је што већина њих сматра да живот тече даље и да се о овом случају све мање прича.
– Последњи пут сам видео осумњичене Дејана Драгијевића и Срђана Јанковића, осумњичене за убиство девојчице, колима ЈП ,”Водовод” надомак депоније, на Старобањском путу, али са супротне стране када се долази из Бора. Било је то 26. марта око 14.45 минута. Кренуо сам из Дома здравља код мајке своје супруге, која на том потезу има викендицу.
Видео сам аутомобил, не могу се сетити које је марке био, поред кога је стајао Срђан Јанковић, док је Дејан Драгијевић већ сишао делом низ литицу пуну смећа и отпада. Уредно сам му се јавио, међутим, Срђан Јанковић је деловао збуњено и као да није хтео да ми се јави нити да ме погледа. Тада нисам знао шта се догодило. Била ми је то необична реакција, али нисам тада размишљао зашто је то тако. Да је девојчица нестала сазнало се касније. Одмах сам се обратио полицији и испричао све што сам видео.
ВИШЕ јавно тужилаштво у Зајечару наставило је истрагу тешког убиства двогодишње Данке Илић у Бору. Стигао је извештај психијатријског вештачења осумњичених. Радослав Драгијевић ће након притвора на – слободу.
Дејан Драгијевић (50) из Злота и Срђан Јанковић (50) из Луке, осумњичени да су убили двогодишњу Данку Илић из Бора, 26. марта у Бањском пољу, у тренутку извршења кривичног дела били су урачунљиви, показали су записници о извршеним психијатријским вештачењима који су стигли у Више јавно тужилаштво.
Осумњиченима ускоро истиче притвор, као и оцу Дејана Драгијевића, који ће бити пуштен на слободу.