Ki­jev op­tu­žu­je Budimpe­štu za taj­nu akci­ju

VeXeR
PoWeReD BY: - VeXeR

RU­SI­JA PRE­DA­LA MA­ĐA­RI­MA JE­DA­NA­EST UKRA­JIN­SKIH ZA­RO­BLjE­NI­KA

Ma­đar­ska ne­ma ni­ka­kve ve­ze sa pre­ba­ci­va­njem ukra­jin­skih voj­nih za­ro­blje­ni­ka iz Ru­si­je di­rekt­no na te­ri­to­ri­ju Ma­đar­ske, tvr­de u Bu­dim­pe­šti od­go­va­ra­ju­ći na zah­tev Evrop­ske ko­mi­si­je u po­ne­de­ljak uve­če da ob­ja­sne da li su isti­ni­te tvrd­nje ukra­jin­skog mi­ni­stra spolj­nih po­slo­va Dmi­tra Ku­le­be da dr­že 11 ukra­jin­skih rat­nih za­ro­blje­ni­ka. Čak, ka­ko ka­žu u Ki­je­vu, ni nji­ho­vim di­plo­ma­ta­ma ne do­zvo­lja­va­ju da ih vi­de. Port­pa­rol EK Pe­ter Sta­no je pre­neo da zva­nič­na Bu­dim­pe­šta tre­ba da ob­ja­sni ka­ko su ti za­ro­blje­ni­ci sti­gli u Ma­đar­sku i za­što vla­da u Bu­dim­pe­šti ne ko­mu­ni­ci­ra sa ukra­jin­skom vla­dom o tom pi­ta­nju.

Ma­đa­ri ni­su ni kri­li do­la­zak rat­nih za­ro­blje­ni­ka iz Ru­si­je, ali su upa­dlji­vo iz­be­ga­va­li kon­takt sa ukra­jin­skim di­plo­ma­ta­ma i ni­su ni od­go­va­ra­li na pi­ta­nja me­di­ja sve dok Evrop­ska ko­mi­si­ja ni­je za­tra­ži­la ob­ja­šnje­nje. A stra­sti su uza­vre­le ka­da je Ku­le­ba re­kao da su za­ro­blje­ni­ci taj­no pre­ba­če­ni i da je to „po­tez od lič­nog in­te­re­sa pre­mi­je­ra Vik­to­ra Or­ba­na”. „Po­sto­jao je ja­san i jed­no­sta­van cilj: Vik­tor Or­ban je mo­rao da po­ka­že Ma­đa­ri­ma, i u Ma­đar­skoj i van Ma­đar­ske, da je on nji­ho­va je­di­na po­dr­ška”, kon­sta­to­vao je Ku­le­ba.

Ovaj di­plo­mat­ski in­ci­dent pre­ti već de­se­tak da­na da po­gor­ša iona­ko lo­še od­no­se Bu­dim­pe­šte i Ki­je­va. Po­red pro­ti­vlje­nja Or­ba­no­ve vla­de da is­po­ru­ču­je oruž­je, blo­ka­de Ukra­ji­ne u NA­TO-u i kri­ti­ka zbog us­kra­ći­va­nja je­zič­kih i dru­gih ma­njin­skih pra­va ma­đar­skoj ma­nji­ni u Za­kar­pa­tju – sa­da su u cen­tru pa­žnje oslo­bo­đe­ni rat­ni za­ro­blje­ni­ci. Iako nig­de ni­je re­če­no da su to et­nič­ki Ma­đa­ri ko­ji su bi­li mo­bi­li­sa­ni u ukra­jin­sku voj­sku, sa­da je oči­gled­no da su u pi­ta­nju oni jer vla­da u Bu­dim­pe­šti ne že­li da ih vra­ti u Ukra­ji­nu.

Mi­ni­star spolj­nih po­slo­va Pe­ter Si­jar­to ju­če je po­tvr­dio na­pi­se me­di­ja da je raz­me­na oba­vlje­na pre­ko Ru­ske pra­vo­slav­ne cr­kve i da Ma­đar­ska ni­je uče­stvo­va­la u toj raz­me­ni. „Što se ti­če 11 rat­nih za­ro­blje­ni­ka, mi­slim da je to do­bra vest, oni su slo­bod­ni. Bi­lo je pre­go­vo­ra iz­me­đu cr­kve i ver­skih or­ga­ni­za­ci­ja. Dr­ža­va Ma­đar­ska ap­so­lut­no ni­je uklju­če­na”, re­kao je Si­jar­to u Par­la­men­tar­noj skup­šti­ni Sa­ve­ta Evro­pe i do­dao da oni ima­ju slo­bo­du kre­ta­nja u Ma­đar­skoj i da su slo­bod­ni da ra­de šta ho­će.

Ma­đar­ski dr­žav­ni se­kre­tar za me­đu­na­rod­ne od­no­se Zol­tan Ko­vač za Si-En-En je dao pre­ci­zni­ji po­da­tak da su u nji­ho­vom oslo­ba­đa­nju sa­ra­đi­va­le Ru­ska pra­vo­slav­na cr­kva i ma­đar­ska do­bro­tvor­na slu­žba Mal­te­škog re­da i da su po nji­ho­voj slo­bod­noj vo­lji pre­da­ti Ma­đar­skoj. Sa­da su to „slo­bod­ni lju­di” ko­ji „mo­gu da osta­nu u Ma­đar­skoj ili mo­gu da na­pu­ste Ma­đar­sku u bi­lo kom tre­nut­ku svo­jom vo­ljom”, do­dao je on.

Leave a Reply