Ђурђевић у селу Мровска: Чувајући наша села, чувамо наш идентитет
Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски обишла је домаћинства у општини Владимирци, у селу Мровска, где је разговарала са младима који желе овде да наставе да живе, раде и оснују своје породице, као и са старима који су у овом месту цео свој живот.
Приликом посете вишечланој породици Марковић, са домаћинима је разговарала о лепотама и предностима живота на селу, као и о потешкоћама са којима се сусрећу и начинима на које Министарство за бригу о породици и деморафију може да им помогне и олакша свакодневницу.
Министар Ђурђевић Стаменковски је истакла да наша села не смеју да се угасе, јер она су почетна тачка и основа нашег народа, наше културе и традиције.
Како је нагласила, у селима се и даље негују оне праве породичне вредности, а живот у заједничким домаћинствима, различитих генерација је сасвим нормалан и добро функционише. Она је истакла и да су деца из овог места веома паметна, талентована, вредна и васпитана у духу правих вредности.
„Понос Србије је да има овакву младост. Са оваквом децом нема сумње да ћемо као нација ићи само напред и да никада нећемо дозволити да наш народ нестане и да се наша традиција и култура, односно оно што нас издваја од свих, угаси. Чувајући наша села, чувамо наш идентитет“, поручила је Ђурђевић Стаменковски.
Далибор Марковић, који са само 14 година успева све да усклади, да помогне породици око сеоског домаћинства, вози трактор и обрађује земљу, али и да се дружи са својим вршњацима и излази у град, поручио је људима да треба да се врате у села, јер ако њих нестане, нестаћемо и ми као народ.
„Ако сте вредни, радите и волите село, може лепо од тога да се живи“, рекао је Далибор.
Министра је на прагу свог старачког домаћинства у Ракићу, дочекала и бака Јока, која каже да се нада да ће се млади вратити у село и да ће наставити овде да чувају и негују све оно што село пружа и што су она и њена генерација чували деценијама.
„Чувајмо наше старе, као што су они чували нас“, нагласила је министар.
Приликом обиласка села Мровска, министар је обишла и манастир Каона, који је био средиште и стециште саборавања и окупљања нашег народа.
Близу 80 мајки у јануару стекле право на државну субвенцију за куповину прве некретнине
На трећој седници Комисије за доделу субвенција за куповину прве некретнине на основу рођења детета, одобрено је близу 80 решења за месец јануар, односно око 80 мајки ће, захваљујући овој државној субвенцији, обезбедити дом својој породици.
Како би што већи број мајки, у што краћем времену остварило своје право, Министарство за бригу о породици и демографију је, изменама Закона о финансијској подршци породици са децом, преузело надлежност над овом комисијом чиме је убрзан процес обраде захтева.
Напомињемо да за ову врсту државне субвенције – 20% од укупне вредности некретнине, могу да аплицирају све мајке које су родиле дете и које први пут стичу некретнину у своју имовину. Такође, у току подношења захтева дете не сме да буде старије од годину дана, а примања супружника не смеју да прелазе две просечне плате на републичком нивоу, које тренутно износи 193.298,00 динара.
Од када је ова комисија у надлежности Министарства за бригу о породици и демографију донето је укупно близу 200 решења.
Све додатне информације могу се наћи на сајту Министарства на линку https://www.minbpd.gov.rs/subvencije/
Ђурђевић Стаменковски на Савиндан са децом из Топличког округа
Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, поводом празника Српске православне цркве и школске славе Свети Сава, провела је дан са децом из Топличког округа, истичући да Министарство посебан акценат у свом раду ставља на она подручја која се суоавају са великим демографским изазовима, на мале општине и девастиране крајеве.
Ђурђевић Стаменковски је обишла Основну школу „Светислав Мирковић Ненад” у селу Товрљане, код Прокупља, коју похађају само два ученика, две девојчице, сестре Марина и Радмила Јовичић. Након свечане приредбе, која је одржана у просторијама школе, министар је посетила њихову породицу и имање у селу Трнови Лаз.
„Желимо да породице из ових крајева економски оснажимо, да подржимо оне који се баве предузетништвом, да пружимо подстицај да нам се овде рађа више деце и да смањимо листе чекања за упис у вртиће“, нагласила је министар.
Она је истакла да је веома важно да се за ове крајеве, који имају много тога да понуде туристима, више чује и да породице које овде живе, буду додатно укључене у привредне активности које ће се тицати самог туризма.
„Спремни смо да обиђемо све крајеве Србије. За нас то нису далеки и забачани крајеви, како народ воли да каже, нама је сваки педаљ наше земље близак и подједнако важан, а нарочито ови крајеви где су људи гинули за своју земљу. Наша дужност је да не дозволимо да остану пусти они крајеви наше земље за које су наши преци давали животе“, нагласила је министар.
Министар Ђурђевић Стаменковски обишла је и вртић „Сунце“ – објекат „Чаролија“ у Куршумлији, за чије реновирање је Министарство за бригу о породици и демографију раније издвојило преко седам милиона динара, како би деца имала лепше и здравије услове боравка.
Како је навела, договорено је да деца из сеоских школа, из читавог топличког округа, дођу у Београд и посете званичне институције.
„То су њихове институције. Држава припада деци и будућности и ништа нам није светије и важније него да они буду срећни и задовољни у својој отаџбини“, нагласила је Ђурђевић.
Ђурђевић Стаменковски: Институт за рани развој деце и инклузију је понос наше Србије
Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски је са супругом председника Републике Србије, госпођом Тамаром Вучић и министром здравља, Златибором Лончаром, обишла завршне радове на Институту за рани развој деце и инклузију, на Бежанијској коси у Београду.
Истичући да је због изградње овог објекта посебно поносна на своју земљу, Ђурђевић Стаменковски је навела да имати овакав објекат, у којем је готово 18.000 квадрата, сваким својим центриметром, посвећено деци која имају потешкоћа у раном развоју, показује много тога о Србији.
„Показује да Србија брине о будућности и да жели да у здравственом и социјалном смислу наступа превентивно и помогне оним породицама које се суочавају заиста са великим изазовима, јер сваки детаљ овде је прилагођен управо њиховим потребама“, нагласила је она и захвалила свим људима који су својим радом, трудом и ауторитетом учествовали у изградњи овог центра.
Како је истакла, нарочито јој се допало што у институту постоје и објекти у којима ће моћи да преноће и бораве оне породице, које живе у унутрашњости и које због терапија њихове деце морају да проведу више дана у Београду.
„То показује да мислимо и на оне који живе ван наше престонице, јер желимо да овде пронађу мир, утеху, спас и струку. Верујем да ћемо скратити њихова путовања и тражења решења и да ће на овом месту успети да пронађу све оно што је њима потребно“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Подсетила је да је целокупна изградња института финансирана из буџета Републике Србије.
„Буџет РС је као приоритет одредио бригу о породици, деци, а нарочито онима који имају потешкоћа у раном развоју. Рани развој је нешто што је драгоцено и што је потребно испратити као процес, јер представља темељ сваког појединца, а уједно и темељ нашег целог друштва и читаве нације“, поручила је Ђурђевић Стаменковски.
Девојчица Огњенка Рашић добила нови дом
Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски и министар привреде Адријана Месаровић присуствовале су усељењу девојчице Огњенке Рашић и њене мајке у нови дом у Ковину.
„Србија има децу на коју треба да буде поносна и којој, на сваки начин треба да помогне“, поручила је министар Ђурђевић Стаменковски.
Како је нагласила сви заједно треба да будемо једна породица, да се помажемо и држимо на окупу.
„Министарство за бригу о породици и демографију је народно министарство, које обилази Србију и које је ту да подели са народом и оно што је добро, али и оно што је лоше, како бисмо заједно нашли решење“, навела је Ђурђевић Стаменковски.
Она је подсетила да се управо Огњенка нашла међу седам величанствених дама којима је недавно уручила признање Милунка Савић за 2024. годину.
„Наша жеља је била да овим гестом подстакнемо и мотивишемо Огњенку да настави тим истим путем, али да покажемо и другим људима у нашој земљи да Србија слави праве вредности и да имамо праве узоре“, поручила је министар.
Захвалила је Фондацији Тамари Мисирлић на иницијативи и свему што је урадила за Огњенку, као и Министарству привреде и манастиру „Хиландар“ на подршци и помоћи.
„Верујем да смо данас, не само овим чином, већ вишемесечним познанством, постали део Огњенкине породице. Она ће у свима нама увек имати искрене пријатеље. Све остало је на њој, да поштује своју мајку, да поштује своје претке, али мој савет јој је да, где год буде радила и живела, да се врати свом огњишту и да чува оно што је од њених предака Ми јој честитамо на свему што она већ јесте и верујемо да ће све то и остати“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
ЂУРЂЕВИЋ: Куртијеви акти дивљаштва угрожавају опстанак српских породица на КиМ
“Нови насилни упад Куртијеве параполиције у институције Србије и затварање 35 објеката здравствене и социјалне заштите представља удар на најрањивије групе српског становништва на КиМ којима се овим актима дивљаштва нарушавају најосновнија људска права”, поручила је министарка за бригу о породици, Милица Ђурђевић Стаменковски.
Она је нагласила да затварање амбуланти, апотека и центара за социјални рад за директну последицу има угрожавање деце без родитељског старања, особа са сметњама у развоју, пензионера и лица са инвалидитетом, којима се на овај начин онемогућавају нормалан боравак у домовима и редовна социјална примања од којих зависи њихова егзистенција.
Осим тога, истиче Ђурђевић, због ових узурпаторских аката режима у Приштини, више од хиљаду Срба, који су били запослени у тим институцијама, преко ноћи је остало без посла, чиме је доведен у питање и материјални и финансијски опстанак њихових породица.
„Овакви безумни и садистички потези најбоље потврђују да је политика Аљбина Куртија попримила најподмуклије облике геноцида, који у Европи нису виђени од краја Другог светског рата“, наводи министарка.
Она поручује да ће Министарство за бригу о породици и демографију о терору привремених приштинских институција обавестити све међународне институције које се баве заштитом права деце и рањивих категорија становништва, пре свега Уницеф и Савет Европе, али и релевантне актере у оквиру ЕУ.
„Ове институције имају и према Резолуцији 1244 обавезу да надгледају примену конвенција о заштити људских и дечијих права на територији КиМ и зато ћy као министар да их позовем да реагују и поступе у складу са својим мандатом”, казала је Ђурђевић.
Уручени новогодишњи пакетићи деци оболелој од ахондроплазије
„Драга децо, ви сте дивови наше победе и наше вере у породичну Србију, која ће увек бринути о вама и која ће се трудити да се никада не осећате другачије, отуђено и изопштено“, поручила је министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, која је у Старим Бановцима, са супругом председника Републике Србије, госпођом Тамаром Вучић и директорком РФЗО проф. др Сањом Радојевић Шкодрић, уручила новогодишње пакетиће деци оболелој од ахондроплазије.
Министар је поручила да су ова деца духовни и морални горостаси, истичући да је духовни раст важнији од физичког и захвалила деци и њиховим породицама на љубави, борби и инспирацији коју свакодневно свима показују.
„Зато вас данас скромно дарујемо да бисте знали да припадате нашој јединственој заједници, у којој сте ви наши најлепши цветови и оно најдрагоценије што имамо. Оно што ћемо чувати и за шта ћемо се предано борити током нашег рада и свих активности, али и током читавог нашег живота“, навела је министар.
Како је нагласила, Министарство за бригу о породици и демографију је више од институције, то је народно министарство.
„Ту смо да бринемо о вашим домовима, проблемима и да заједничким снагама пронађемо решење“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
МИНИСТАРКА за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је данас да се очекује да од маја започне пилотирање пројекта Канцеларија за породице у три различита града у Србији.
Како је навела за Танјуг, оно што ће пратити оснивање Канцеларија за породице је и Караван подршке породици, где ће тим Министарства за бригу о породици обилазити градове и општине и бити на терену са грађанима који желе нешто да питају, затраже савет, реше проблем или упуте критику.
То ће бити нова пракса, објаснила је министарка и додала да ће представљати један вид покретне канцеларије, где ће се с грађанима разговарати на терену.
Ове године ћемо први пут организовати манифестацију Дани захвалности која комуницира са најстаријим суграђанима. Желимо да и они буду један важан сегмент међугенерацијске солидарности – поручила је министарка.
Ђурђевић Стаменковски је рекла да ће све ове теме бити теме Канцеларије за породицу која је дужна да опскрби информацијама оне грађане који отварају њена врата, да им помогне да остваре своја права, и додала да је породица данас постала један од кључних тема у јавном простору што није био случај претходних година.
Министарка је истакла да за овај пројекат највећу подршку очекује од локалних самоуправа јер оне у сваком тренутку морају да знају која породица је социјално угрожена, где су талентована деца, где су старачка и самачка домаћинства.
На питање колико су усвојене мере везане за повећање родитељског додатка за прво, друго, треће и четврто дете дале резултата током претходне године, Ђурђевић Стаменковски је рекла број деце првог јануара ове године већи у односу на први јануар прошле године, и поручила да је за сада важно да се зауставља пад популације, а то се може постићи различитим подстицајима.
Министарка сматра да ће ове мере показати праве резултате тек кроз наредних неколико година јер је то искуство код популационих мера које у тренутку када се усвоје, не могу у свом пуном капацитету да покажу домете, већ је потребно да прође неколико година.
– Те мере нису предвиђене као основни мотив за рађање деце, али јесу као врста подстрека и подршке баш као што је и мера за куповину прве некретнине за брачне парове са децом. Ове године смо доделили око 400 субвенција, и верујемо да ћемо у наредној години имати бар дупло више додељених субенција – истакла је она.
Ђурђевић Стаменковски је рекла да ће и најава председника Србије Александра Вучића о Закону о кредитима за младе за који се очекује да ће бити усвојен у јануару, такође допринети да се људи раније осамостале, да раније заснују породицу и да због тих егзистенцијалних питања не одгађају родитељство.
– Све те три мере у целости представљају популациони пакет који тренутно нема ни једна европска држава. Није то крај, кандидоваћемо низ различитих мера, од 10. јануара кренућемо да поклањамо типске пројекте за изградњу куће како би у Србији изградили што више кућа, јер су куће погодан амбијент за ширење породице – поручила је министарка.
Коментаришући посету више од четрдесеторо српске деце из Румуније и Црне Горе, узраста од 9 до 14 године, који су били у тродневној посети Србији, Ђурђевић Стаменковски је истакла да је веома значајно да српска деца из региона и расејања упознају боље своју матицу, као што је значајно и да деца из матице упознају дијаспору и Србе које живе ван граница земље.
Додала је да демографска обнова не подразумева само рађање нових, већ и повратак оних који су државу из различитих околности напустили.
– Сва та деца имају жељу да своју будућност граде у Србији и да једног дана овде заснују своје породице. Задовољство је што смо као Министарство имали прилику да будемо домаћин ове године током празника деци из Црне Горе, Румуније која су нас импресионирала својим знањем о Србији. Важно је да та пракса буде све чешћа јер верујем да ће већи део њих овде видети своју будућност – изјавила је министарка.
(Танјуг)
Ђурђевић са патријархом угостила српску децу из региона
На Бадњи дан, Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије и министар за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије, Милица Ђурђевић Стаменковски, угостили су српску децу из Црне Горе и Румуније у парохијском дому Храма Светог Саве на Врачару и том приликом су им уручили пригодне поклоне.
„Данас су нам у посету дошла наша дечица из Црне Горе и Румуније. Обишли су знаменитости у Београду и околини. Они бораве у својој отаџбини, јер у срединама у којима живе негују српски језик, културу, традицију, обичаје и нашу веру“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.
У срдачном сусрету са српском децом која су у посети матици, министарка Ђурђевић је додала да „ова деца у Србији виде свој дом, огњиште и своју колективну породицу“.
„Министарство за бригу о породици и демографију је ту да повезује сву нашу децу и да брине о свим нашим породицама, ма где оне биле“, закључила је она приликом сусрета, којем су још присуствовали викарни Епископ јенопољски Никон и државни секретар у Министарству за бригу о породици, Сања Лакић.
Ђурђевић Стаменковски: Нека место окупљања наше деце увек буде Србија
„Желимо да наша деца, где год живела, увек буду повезана и да место њиховог окупљања буде њихова Србија“, поручила је министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски која је, са председником Владе Републике Србије Милошем Вучевићем, угостила децу српске националности из Црне Горе и Румуније, која су, на празник Оци, посетила своју матичну земљу, своју Србију.
Како је министар нагласила, њиховом посетом оживљен је празник свих очева, празник даровања.
„Оживели смо празник који слави очинство, као стубове породица и носиоце одговорности и као оне који брину и чувају земљу, огњиште, своје породице и своје најмилије“, истакла је министар и свим очевима честитала празник са жељом да нас у 2025. години буде још више.
Ђурђевић Стаменковски је нагласила да су данас Србију посетила деца из оних места из региона, одакле се и данас чују српска песма и српски језик, где се пише ћириличним писмом и чува сећање на нашу културу и нашу традицију.
„Хвала овој дечици што показују љубав према својој отаџбини и што су нам одржали лекцију из родољуба, оног правог, поткованог знањем, где се види да они, не само да воле Србију, него о њој уче и знају, желе боље да упознају нашу историју и да се повезују са децом овде у Србији“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски: Желимо да 2025. година буде година беба
Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, посетила је породилишта КБЦ “Драгиша Мишовић” и ГАК “Вишеградска” поводом дочека првих беба у Новој години.
Министарка је саопштила да су у обе клинике прве бебе у 2025. години стигле једну секунду после поноћи.
“На свет су стигла два дечака, Богдан и Лазар, као весници да ће ова година бити година беба”, истакла је Ђурђевић Стаменковски, дарујући породиље симболичним поклонима.
Она је најавила да ће први пут ове године Министарство даровати све мајке чија су деца рођена 1. јануара 2025. године.
“Знак пажње и љубави ће стићи у сва породилишта широм наше Србије. Хвала мајкама што су нам подариле радост новог живота”, закључила је министар за бригу о породици.
Ђурђевић Стаменковски уручила признања „Милунка Савић” за седам величанствених жена Србије
Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, уручила је данас, у здању Председништва Републике Србије признања „Милунка Савић“, за седам жена које су на различите начине допринеле развоју у области бриге о породици и очувања породичних вредности. Она је том приликом истакла да је министарство којим руководи желело да на Материце, велики хришћански празник, ода признање оним женама, које су лествицу личног морала и храбрости поставиле високо.
„Данас, када је готово читав свет посрнуо у одбрани вредности, ових седам хероина су својим подвигом посведочиле да је у нашем народу жива снага породице, да се у њу верује и да породица у Србији траје и опстаје“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Подсетивши да име наше хероине, Милунке Савић, у савременим наративима живи као симбол женске одважности и војничке борбе за одбрану и слободу Србије, Ђурђевић Стаменковски истакла је да “не смемо заборавити да је ова храбра Српкиња припадала и реду изузетних мајки”.
“Посвећено је школовала преко тридесеторо деце, махом из сиромашних породица, а поред своје биолошке ћерке, усвојила је још две. Име Милунке Савић је загрљај све деце Србије“, рекла је она.
Ђурђевић Стаменковски је оценила да Министарство за бригу о породици и на овај начин показује националну осећајност и државничку посвећеност, као сведочанство вере у породичне вредности.
„На свакој од ових седам жена почива породица. Оне су наше јунакиње за сва времена. Стубови породичне Србије за коју се боримо и у коју верујемо“, закључила је министарка своје обраћање присутнима.
На уприличеној свечаности, присутнима се, у име добитница признања „Милунка Савић“, обратила Татјана Обрадовић из Чачка.
Интонирањем химне „Боже правде“ и нумерама из свог опуса, на свечаности је своје учешће узео и Хор Министарства одбране, „Станислав Бинички“.
Данас су у здању Председништва Републике Србије овом догађају присуствовали и министри и чланови Владе Републике Србије, као и представници локалних самоуправа.
Добитнице признања „Милунка Савић“
- Нада Милић из Краљева. Мајка која је у рату изгубила синове близанце, Срђана и Бобана, који су као официри, бранећи Србију, јуначки погинули на Косову и Метохији, у априлу 1999. године. Њен трећи син, Горан, убрзо након страдања своје млађе браће, преминуо је од туге за браћом и Косовом и Метохијом, у 25 години живота. Нада је, након што је остала сама, своју породичну кућу претворила у спомен кућу својим палим синовима.
- Татјана Обрадовић из Чачка. Мајка је троје деце и бака је четворо унучади. У њеном подстанарском дому живи и мала Нађа – дете – лептир. Девојчица Нађа од рођења болује од булозне епидермолизе, али захваљујући Татјани, живи окружена љубављу и пажњом.
- Огњенка Рашић из Ковина. Девојчица од 11 година, која је задивила Србију и регион својом пожртвованошћу и бригом о мајци са којом живи у тешким социјалним условима. Огњенка је од малена започела своју свакодневну борбу за живот и на недаће је одговорила тако што је одличан ђак, брине о имању, узгаја стоку, шије, припрема ручак и неретко зарађује за живот. Захваљујући добрим људима, неусловну шупу у којој тренутно живи, замениће новим породичним домом.
- Јелена Крнић из Сечња. Јелена је јединствен случај у Србији а вероватно и у свету, јер је природним путем најпре добила сина, затим близанце, а на крају је родила здраве тројке. Подиже их са супругом Милошем.
- Др Драгана Бојовић Јовић из Београда. Докторка Драгана је специјалиста гинекологије и акушерства и члан је одељења за вантелесну оплодњу ГАК „Народни фронт“ од 2007. године. Током њеног рада на свет је дошло преко 2.000 беба на овој клиници. Докторка Јовић је сама прошла шест неуспешних покушаја вантелесне оплодње, али је сав свој живот посветила женама у борби за потомство.
- Драгана Грубић из Старе Пазове. Драгана је са девет година сазнала да је рођена са ретком болешћу, цистичном фиброзом. Њено здравље и живот су били угрожени, али упркос саветима лекара због ризичне трудноће, она је у 2024. години родила сина Алексеја. Она је једна је од првих жена у свету које су се оствариле као мајке са овом врстом дијагнозе.
- Дејана Бачко из Новог Сада. Дејана је у јавности позната као „Девојка са крилима“, рођена је са тешким хендикепом и без горњих екстремитета. Упркос томе, Дејана је талентована сликарка, успешна спортисткиња. Оно што је најважније, Дејана је породична особа и дивна супруга која се у 2023. години остварила као мајка, јер је на свет донела девојчицу Лару.
У сусрет Материцама Ђурђевић у свом кабинету угостила децу
„Након више деценија оживели смо прославу једног величанственог празника у институцијама Владе Републике Србије“, рекла је министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски приликом прославе Материца у свом кабинету.
„У сусрет Материцама, данас смо прославили празник мајки, живота, рађања и деце. По старом обичају деца су ме везивала, ја сам им се одрешила скромним и пригодним поклонима и на крају 2024. године им пожелела пуно здравља, љубави и благостања у њиховим породицама“, казала је Ђурђевић Стаменковски.
Министарка је истакла да је у сусрет Материцама, са својим сарадницима из ресора који брине о породици и демографији, поделила овај дан са децом без родитељског старања.
„Са дечицом која немају мајке и очеве, која су у нашем министарству пронашла дом а у нашем тиму нешто што подсећа на породицу. Наша је жеља да оснажимо породичне вредности, да о њима говоримо и да је стављањем на прво место учинимо најважнијим националним интересом. Да породица буде највећи и најснажнији штит сваког детета“, нагласила је Ђурђевић.
Такође, она истакла да је Министарство за бригу о породици и демографију у 2024. години направило значајне кораке за породицу, пре свега оснажујући мајке.
„Изменама Закона о финансијској подршци породицама са децом повећали смо родитељски додатак али и чињеницом да смо доделили око 400 субвенција за куповину прве некретнине мајкама чија деца нису старија од годину дана. Затим смо низом различитих пројеката, улагањем у вртиће, реконструисањем школа, изградњом игралишта и других садржаја намењених породици и деци, желели да ову тему вратимо на дневни ред“, подсетила је министарка.
Ђурђевић Стаменковски је најавила да ће у 2025. години бити обавеза да се на овом пољу уради много више, да се све започето доврши и крене са новим идејама.
„Уверена сам да ће грађани у наредном периоду осетити велике помаке и да ћемо за неколико година моћи да констатујемо да смо урадили значајне ствари за демографску обнову“, закључила је министарка за бригу о породици.
ЂУРЂЕВИЋ Наша политика је окренута ка сржи нашег друштва, ка породици
„Родитељски додатак за све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године исплаћен је прошле седмице за увећани износ по новом Закону о финансијској подршци породици са децом“, саопштила је министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски приликом доделе пакетића за 10 хиљада малишана са територије општине Земун.
„Наша политика је окренута ка ономе што је срж и душа нашег друштва, а то је породица. У 2025. години треба да се подсетимо наших корена и сећамо својих предака, али и да све чинимо због оних којима треба да оставимо на чување ову земљу“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.
Нагласивши да треба да сачувамо наше ресурсе, она је додала, да све оно што су претходне генерације изградиле и нама оставиле у аманет, треба да предамо нашим потомцима.
„Због потомака радимо и живимо, за њих се боримо и они су смисао свега што имамо. Прва су и последња мисао са којом се будимо и са којом лежемо. Зато, нека нам 2025. буде година деце, што већег броја новорођених беба, живота и будућности“, казала је министарка Ђурђевић.
Истакавши значај националног одговора на белу кугу, Ђурђевић Стаменковски је изразила уверење да ће наше друштво претрајати и поразити злослутну демографску статистику.
„Рађајмо се, чувајмо своју земљу, бринимо о немоћнима, подржимо породицу, сетимо се наших старијих и загрлимо дечију душу. Запамтимо да је породица највећи штит сваког детета и да док је она јака најбоље чувамо интересе наше деце“, закључила је Ђурђевић Стаменковски уз обећање да ће Министарство за бригу о породици и демографију наставити да реализује и подржава пројекте намењене породици и деци.
ЂУРЂЕВИЋ: Сурчин има историјску шансу да гради модел прилагођен породици
Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски имала је радну посету Сурчину и том приликом истакла да је то општина на територији Града Београда која заслужује да гради концепт по мери породице.
„Сурчин има историјску шансу да створи модел који ће бити прилагођен породици. Приоритети нашег министарства јесу, да нас буде и да нас има. Кроз ту крилатицу поручујемо шта желимо и трудимо се да то поткрепљујемо конкретним подстицајима и мерама подршке породици, родитељству и младим људима“, рекла је Ђурђевић Стаменковски приликом пријема код председника општине Сурчин, Милоша Дангубића.
Она је подсетила да је Министарство за бригу о породици и демографију у 2024. години доделило готово 400 субвенција за куповину прве некретнине за младе брачне парове.
„Верујем да ћемо у 2025. години имати дупло више додељених субвенција по овом основу. На све то надовезује се иницијатива председника за субвенционисање кредита приликом куповине прве некретнине за младе људе, јер желимо да их охрабримо да раније ступају у брак и да због недостатка крова над главом не одлажу родитељство. Хоћемо да помогнемо младим људима да се осамостале и имају породични дом за себе и своје потомство“, нагласила је министарка Ђурђевић.
Министар за бригу о породици и демографију је додала да је Србија у обавези да борбу против беле куге и тему породице стави на прво место и на тај начин демантује неповољне демографске статистичке пројекције.
„Оно што данас радимо праве резултате ће показати кроз одређено време. Стратешким размишљањем желимо да нашу пажњу, љубав, стремљење и труд уложимо у подршку породици“, казала је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски је приликом посете оптини Сурчин обишла и реновирани вртић „Дуга“, који ради у склопу Предшколске установе „Сурчин“. Овом приликом министарка је истакла да ће држава наставити да ради на обнови предшколских установа, како би сва деца имала пристојне услове за боравак и безбрижно одрастање.
„Улога вртића је од стратешког значаја и они остварују националне циљеве важне за читаво наше друштво. Обавеза је зато свих релевантних институција, да на сваки начин помогну да наши вртићи буду што боље опремљени и имају све оно што је неопходно. Да ширењем вртићких капацитета смањимо листе чекања за упис дечице у обданишта. Министарство за бригу о породици и демографију определило је 15 милиона динара за подршку општини Сурчин, од чега је дио опредељен за реконструкцију овог вртића и куповину неопходних уређаја за његову кухињу“, рекла је министарка Ђурђевић.
Она је додала да ће са још већим трудом и наредне године бити настављено усмеравање средстава ка обдаништима и пројектима важним за децу.
„Улога васпитача је од кључног значаја за развој деце и због тога морамо да покажемо бригу о њима, јер они су ти који постављају темеље нашег друштва. Онако како то они данас чине, такво ће нам друштво бити сутра. Као министар захваљујем свим васпитачима у Србији који марљиво и предано раде, бринући о нашој деци. Вртићи су место које највише личе на наше домове и увек ћемо радо подржати да овакви амбијенти буду што лепши“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски честитала ступање на дужност министарки за породице УАЕ
Министарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, упутила је честитку новоименованој министарки за породице у Влади Уједињених Арапских Емирата, Сани Сухоил, поводом њеног ступања на нову дужност
Ђурђевић је рекла да је радује што су Уједињени Арапски Емирати препознали колико је значајно да постоји посебан ресор за бригу о деци и породици и нагласила да су очување традиције и оснаживање улоге породичних заједница у друштву вредност која повезује наше две земље.
Она је навела да је током свог недавног учешћа на глобалном самиту о заштити деце на интернету, који је одржан у Абу Дабију, и сама могла да се увери у то колико се у овој земљи води рачуна о заштити и безбедности деце и промоцији породичних вредности.
“Дубоко верујем да ћемо кроз наш заједнички рад на пољу промоције породице додатно ојачати и продубити стратешке односе Србије и Уједињених Арапских Емирата”, поручила је Ђурђевић у честитки.
Она је указала на снажно и стабилно партнерство које постоји између Србије и Уједињених Арапских Емирата, још једном захваљујући на подршци и разумевању које руководство ове државе пружа Србији у међународним оквирима.
“Наши пријатељи у Емиратима тиме показују да су поуздан и искрен партнер, на чију помоћ Србија увек може да се ослони”, истакла је министарка.
ЂУРЂЕВИЋ У ПАРЛАМЕНТУ Последња дешавања позивају на заштиту од злоупотребе деце
Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски данас је на седници Одбора за права детета Народне скупштине Републике Србије, изразила забринутост због директног укључивања деце у дневно политичке активности и најоштрије осудила неодговорне политичке актере због експлоатисања деце у закулисно интересне и ускостраначке сврхе.
„Када учешће деце у политичком животу поприми карактер њихове злоупотребе у дневно политичке сврхе, противно међународним и националним прописима и стандардима, опште прихваћеним правилима политичког понашања и другим општим правилима, треба све да нас забрине и да постане приоритетна друштвена тема“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.
Министарка Ђурђевић је чланове скупштинског Одбора подсетила да се детету као појединцу или деци као групи угрожава безбедност, здравље, развој, достојанство, лично добро и добробит, коришћењем односа моћи, принуде односно злоупотребом поверења од стране одраслих, чему смо сведоци у последње време на протестима које организује део опозиције.
„Право је детета да буде укључено у живот у заједници, свако дете има право и на слободу мисли као и слободног изражавања мишљења. Ипак, групно, и од стране одраслих организовано укључивање деце у догађаје који имају страначки односно пропагандно политички карактер представља злоупотребу деце и позива на хитно поступање институција у циљу заштите деце и њихових интереса“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски.
Она је у свом обраћању члановима Одбора за права детета, указала да нас последња дешавања позивају на хитну реакцију и заштиту од злоупотребе деце, која су у појединим дневно политичким активностима постала непосредни таоци истих, што је недопустиво и кажњиво.
„Ангажовање деце у политичким активностима може се сматрати манипулацијом, јер деца немају зрелост да разумеју сложеност политичких питања. Коришћење деце у политичке сврхе генерално је етички и правно проблематично и често забрањено у многим земљама. Ови поступци нису само неетички, већ и штетни за развој деце, јер их излажу притиску и злоупотреби“, закључила је министар Ђурђевић Стаменковски.
ЂУРЂЕВИЋ Све општине треба да буду по мери породице
Министарка за бригу о породицу и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски поручила је на годишњој конференцији „Секторско посебно стручно усавршавање у јединицама локалне самоуправе“, да јој је задовољство што може да подржи догађај који за циљ има ширење знања и умножавање искуства.
„Постављају се темељи јавне управе по мери грађана, а из угла ресора који водим, најдрагоценије је то што се она поставља по мери породице. По мери родитеља, деце, свих оних којима ова земља треба да остане“, навела Ђурђевић Стаменковски.
Министарка Ђурђевић Стаменковски је у свом обраћању истакла да је суштина стварање ефикасне и транспарентне јавне управе која разуме потребе нашег друштва.
„Сва политика која се гради, почиње и завршава се у јединицама локалне самоуправе. Наша је потреба да у нашој кући поставимо систем а у окружењу промовишемо вредности за које се сви боримо на државном нивоу. То морамо учинити у сваком граду, општини и свакој вароши, како би нашу кућу градили од темеља а не од крова“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.
Министарка Ђурђевић је нагласила испред Министарства за бригу о породици и демографију да ће дати несебични допринос том процесу.
„Верујем да само онда када сарађујемо, када се држимо заједно, међусобно помажемо и подржавамо, можемо да створимо заједнички резултат на опште добро“, казала је она.
Она је искористила прилику да присутне представнике локалних самоуправа позове да конкуришу на Јавни позив Министарства за бригу о породицу и демографију, чији је циљ обнављање школа, вртића, подизања игралишта и отварање различитих садржаја намењених деци и породици.
„У години за нама обилазили смо Србију. Разговарали смо у многим местима о идејама и иницијативама. Покушали смо да разумемо потребе локалних самоуправа и трудили се да на њих одговоримо. За нас је драгоцено да јавна управа буде ангажована на конкурсима за куповину прве некретнине за породице са децом и да припремимо оне локалне самоправе које нису спремне да адекватно одговоре на захтеве заинтересованих грађана, који желе да стигну до средстава намењених за то“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски.
Према њеним речима, окосница сарадње Министарства за бригу о породици и демографију и Министарства државне управе и локалне самоправе, биће системско решење да у сваком граду и општини буде основана Канцеларија за породицу.
„Циљ је оснивање службе која ће бити ту да подржи локалну самоуправу и локалне центре за социјални рад, како би грађани добијали потребне информације и могли да осете да су врата свих нашин институција отворена за њих“, закључила је у свом обраћању Ђурђевић Стаменковски.
Министарство посвећено политици активног и здравог старења
Министарство за бригу о породицу и демографију обавештава јавност о одржаном саветовању Савеза пензионера Србије под називом „Друштвени стандард и социјална сигурност пензионера у Србији“, које је организовано 10. и 11. децембра 2024. године у Врњачкој Бањи.
Овај значајан догађај окупио је представнике институција, стручњаке и представнике невладиног сектора, како би заједнички размотрили изазове и перспективе унапређења квалитета живота пензионера у нашој земљи.
Првог дана саветовања, испред Министарства за демографију и бригу о породици, присутнима се обратио посебни саветник, Мирослав Васић, који је истакао да је старење популације глобални феномен који доноси изазове, али и прилике.
„Старији грађани су носиоци знања, искуства и традиције које треба вредновати и укључити у изградњу боље будућности за све генерације. Министарство за бригу о породици и демографију посвећено је развоју политика које омогућавају активно и здраво старење.“
Други дан саветовања био је посвећен презентацији резултата рада различитих институција и организација, са посебним освртом на учешће делегације Министарства на 17. састанку Сталне радне групе за старење УНЕЦЕ, одржаном у Женеви.
Представници Министарства за бригу о породици и демографију изнели су кључне увиде о имплементацији Мадридског међународног акционог плана за старење и Римске министарске декларације, као и примере добре праксе из региона УНЕЦЕ. Дискусије су се посебно фокусирале на унапређење међугенерацијске солидарности и социјалне инклузије старијих особа.
Закључци овог саветовања пружили су важне смернице за даљи рад на унапређењу социјалне сигурности и друштвеног стандарда пензионера у Србији. Министарство за демографију и бригу о породици остаје посвећено сарадњи са Савезом пензионера Србије и другим релевантним актерима како би се осигурали конкретни и одрживи резултати у овој области.
ЂУРЂЕВИЋ “У Кикинди ћемо отворити Канцеларију за породице”
“Представници локалне самоуправе у Кикинди упознали су нас са популационим мерама које постоје у овој општини за породице, очеве и мајке. Садржај који су представили показује да Кикинда испуњава услове за отварање канцеларије за породицу”, рекла је Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка за бригу о породици и демографију, током посете овом граду.
Према њеним речима, остаје да се око детаља разговара и да се покуша да се у што краћем року канцеларија отвори.
“Верујем да она, без обзира што представља пилот пројекат, може бити врло значајна за све породице у Кикинди и њена намена је, заправо, да буде једна врста заједничког координационог центра између локалне самоуправе и Министарства за бригу о породици и демографију”, казала је министарка Ђурђевић.
Како је навела, канцеларија за породицу би била једна врста отворених врата за све породице и то је платформа на којем ово министарство као орган државне управе инсистира.
“Издвојили смо преко 5 милиона динара за отварање игралишта на корист дечице, на корист онима који су нам најдрагоценији и ономе што је најсветије у нашем друштву. У 2025. години определићемо додатна средства која ће бити намењена деци и породици и данас смо нешто више о томе разговарали”, рекла је министарка.
Она је додала да се посебно радује што је пре неколико дана председник Републике саопштио важну нформацију и добру вест за све младе у Србији, који ће имати прилику да до своје 35 године подигну стамбени кредит тако што ће држава практично субвенционисати читаво учешће.
“То је значајна вест за младост Србије и младост Србије ту вест треба да чује јер циљ свих нас јесте да млади остану и граде своју будућност у својој земљи”, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Поздрављамо иницијативу Председника Републике Србије за стамбене кредите за младе
Министарство за бригу о породици и демографију поздравља иницијативу за посебан програм за стамбене кредите за младе, коју је најавио Председник Републике Србије.
Држава и на овај начин, кроз подршку младим породицама да се стамбено обезбеде уз минималне трошкове, показује спремност да улаже у своју будућност, а младима да се лакше и брже осамостале.
Од изузетног националног значаја је вест, да ће се уз помоћ нових гарантних шема и програма са пословним банкама, младима обезбедити седам пута мање учешће и минималне рате приликом куповине и отплате прве некретнине.
Ова мера је наставак одговорне националне политике, која показује бригу и разумевање државе за младе људе и њихове потребе, која треба да омогући да они остану у Србији и учине је још снажнијом у будућности.
Министарство за бригу о породици и демографију у овој иницијативи види прилику и за повратак младих људи из иностранства, којима ће бити олакшани услови да свој даљи породични живот планирају у Србији.
ЂУРЂЕВИЋ Министарство за бригу о породици ће донирати пројекат за изградњу породичне куће
Министарство за бригу о породици и демографију је на Београдској тврђави одржало презентацију посвећену промоцији субвенција намењених брачним паровима за куповину прве некретнине по основу рођења детета, а у циљу подршке родитељству и оснаживању породице.
Заинтересовани грађани имали су прилику да се у Галерији Барокне капије детаљно информишу о овом програму подршке који пружа могућност брачним паровима са децом да добију субвенцију до 20.000 евра за куповину стана или изградњу куће, који је део мера популационе политике Владе Републике Србије а спроводи га Министарство за бригу о породици.
Министар за бригу о породици и демографију у Влади Србије, Милица Ђурђевић Стаменковски том приликом је истакла да ће држава у 2025. години донирати породицама, које желе да изграде куће, три типска пројекта а да ће на њима бити слобода да тај пројекат искористе и изаберу најбоље решење за свој будући дом.
„Сва три пројекта ће имати мотиве наших традиционалних кућа. Биће врло савремене и пригодне за живот породице. Желимо на овај начин породице да поштедимо додатних плаћања пројектантима и архитектама и уштедимо у њиховим породичним буџетима пар хиљада евра. Оно што је најважније, ова мера ће им олакшати и убрзати процес приликом аплицирања за ову врсту државне субвенције“, казала је она.
Ђурђевић Стаменковски је подсетила да је држава у 2024. години исплатила 351 субвенцију у износу од 5.330.000 евра породицама за куповину прве некретнине.
„Ово право у пракси остварује мајка која први пут у својину стиче некретнину, а изузетно ово право може остварити и отац. На тај начин пре свега желимо да афирмишемо оне које први пут желе да стигну до крова над главом и породичног дома као основе за живот, да своје породице прошире“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Она је указала и на одређене недостатке који су уочени приликом аплицирања за ову врсту субвенције и да је анализом констатовано да је потребно ангажовање више људи на реализацији овог пројекта, него што је то раније био случај.
„Не желимо да мајке које се пријаве за субвенцију чекају, већ да брзо и ефикасно делујемо. Од 1. новембра Комисија за ову врсту државне помоћи је у Министарству за бригу о породици и демографију, субвенције промовишемо широм Србије и верујем да ћемо наредне године имати макар дупло више реализованих апликација него што је то био случај у овој години“, казала је Ђурђевић.
Истичући да се деца не рађају због новца, министарка је саопштила, да нема дилеме да породицама значи финансијски подстрек и да може бити мотив више.
„Оног тренутка када родитељи имају дилему, новац може бити мотив више и тас на ваги да се одлуче за проширење своје породице. Из комуникације са мајкама схватили смо колико ова субвенција њима значи и већ имамо скоро хиљаду нових захтева. Овде се не ради о породицама које су имућне, већ о породицама средње класе које уз подршку државе могу себи да приуште дом“, нагласила је министарка за бригу о породици.
Ђурђевић је додала да ће једна ок кључних мера, на којима ће Влада Србије радити у 2025. години, бити усклађивање рада и родитељства.
„Привреда и пословни амбијент морају бити по мери породице. Усклађивањем рада и родитељства желимо да помогнемо мајкама да се охрабре да постану или добију више деце. Сматрамо то национално одговорним и ова средства за субвенције су новац грађана Србије, а ми смо ту да као министри и чланови Владе утичемо на то како ће се распоредити и расподелити. Јер, ништа важније нема од тога да економски оснажимо породице, учинимо их стабилним и дамо им могућност да буду суверене, имају свој простор за живот и кров над главом и остану у Србији“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
На презензацији је поред ресорног министра са сарадницима присуствовао и председник Градске општине Стари Град, Радослав Марјановић и директор Београдске тврђаве, Немања Шегрт.
Промоција државних субвенција је пружила детаљне информације о условима и процедури за пријаву, а грађани су имали прилику да постављају питања и да им се на тај начин разреше недоумице које су имали. Све информације о аплицирању за ову врсту државне субвенције можете пронаћи на сајту Министарства за бригу о породици и демографију на линку: https://www.minbpd.gov.rs/subvencije/.
Милица Ђурђевић Стаменковски: У 2024. години породицама додељена 351 субвенција за кућу или стан
Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаманковски (Фото/Танјуг/Јадранка Илић)
Министарка за бригу о породици и демографији Милица Ђурђевић Стаменковски. Изјавила је данас да субвенција државе за куповину прве некретнине за брачне парове са децом у исносу од 20 одсто од укупне вредности некретнине до 20 хиљада евра представља значајну популациону меру која има за циљ да свакој породици омогући кров над главом. ”Право на субвенције остварује мајка, осим у изузетним случајевима када право може остварити отац.
Желимо тиме да уздигнемо наше мајке и покажемо колико је важно да им пружимо сигурност”, рекла је Ђурђевић Стаменковски приликом обиласка галерије Београдске тврђаве Калемегдан у Барокној капији.
Она је навела да је у 2024. години породицама додељена 351 субвенција, односно пет милиона и 332 хиљаде евра, која им је омогућила или да изграде кућу или да купе стан.
„Право на субвенцију можете остварити у комуникацији са локалном самоуправом, која је у обавези да у служби за дечију заштиту вам достави све неопходне информације и помогне вам око прикупљана документације” нагласила је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски је истакла да је Министарство одлучило да у 2025. години оним породицама које желе да изграде куће донира три типска пројекта за њихову изградњу. На промоцији су говорили и председник градске општине Стари град Радослав Марјановић, директор Београдске тврђаве Немања Шегрт и једна од корисника субвенције Јелена Јаношевић, преноси Танјуг.
ЂУРЂЕВИЋ: „Циљ је да створимо систем социјалне заштите по мери сваког детета“
“Деца без родитељског старања заслужују посебну пажњу државе и зато ћемо радити на системским решењима како бисмо унапредили њихову заштиту”, поручила је министарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, на састанку са директорима центара за социјални рад, који је на иницијативу министарства одржан у Палати Србија у Београду.
Она је на састанку рекла да је и у Србији као и у остатку Европе приметан пораст деце без родитељског старања која заврше на домском смештају, иако је правило да се таквој деци обезбеде алтернативни облици породичног смештаја, попут домаћег усвојења или смештаја у хранитељску породицу.
Како наводи министарка, разлози за то су недовољан број хранитељских породица и мањак стручних радника у систему социјалне заштите.
“Наш је циљ и да делујемо превентивно, како бисмо оснажили породице, пружили сву неопходну подршку потребну да деца одрастају у својој биолошкој породици, али када тако нешто није могуће, имамо дужност да им обезбедимо дом најсличнији породици”, казала је Ђурђевић.
Она је истакла да ће се ово министарство ангажовати у правцу повећања броја специјализованих хранитељских породица за смештај деце са сметњама у развоју.
Као пример позитивне праксе наводи да је Министарство за бригу о породици, уз подршку УНИЦЕФ-а, спровело обуку за хранитеље захваљујући којој је оспособљено преко осамдесет нових хранитељских породица.
“Састанак са директорима центара за социјални рад из целе Србије сазвали смо да бисмо отворили дијалог о овој важној теми, разменили искуства и предлоге у циљу јачања система социјалне заштите”, истакла је министарка Ђурђевић.
ЂУРЂЕВИЋ Држава има моралну обавезу да на све начине помаже оболеле од ретких болести
„Оболели од ретких болести су моје највеће искуство, животна и политичка лекција. Свакодневно ме подсећате зашто сам ту где јесам и колико су неважне и баналне све неке друге политичке борбе и попришта на којима ми из политике свакодневно обитавамо“, рекла је Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски на отварању Треће регионалне конференцији о цистичној фибрози која се одржава у Београду.
Она је саопштила да је прошле седмице поштом испраћена последња пошиљка са спакованим ваучерима који су стигли на више хиљада адреса широм Србије, као помоћ државе оболелима и њиховим породицама.
„Испратили смо последњу пошиљку али нисмо испратили ретке болести. Наш сусрет са оболелима и њиховим породицама је вечан и никада се од њих нећемо растати. Имамо због тога моралну обавезу да учимо све да им помогнемо на различите начине“, додала је Ђурђевић Стаменковски у свом обраћању.
Министарка за бригу о породици и демографију је подсетила да ће 29. децембра, на празник Материце, бити уручена одликовања за седам величанствених жена из Србије које су обележиле протеклу години али и једну епоху у протеклој деценији.
„На тај начин желимо да покажемо колико нам је важно да подржимо и осветлимо све оне приче оболелих од ретких болести и њихових породица, које пробијају баријере и руше зидове који се наизглед чине као непремостиве препреке“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски је најавила, да заједно са сарадницима и запосленима у Министарству за бригу о породици и демографију, планира да у 2025. години обиђе сваку општину у Србији.
„Ми смо и у 2024. години обишли скоро целу Србију. Наше посете општинама у 2025. години биће нешто другачије. Бићемо у директној комуникацији са лицима којима је помоћ потребна. У сваком граду имаћемо канцеларије и отворена врата за породице, које ће у њима добити подршку, разумевање, саборца и савезника“, истакла је министарка.
Подсетивши на окосницу деловања ресора на чијем је челу, Ђурђевић Стаменковски је изразила жељу да оболели од ретких болести буду препознати као посебни и најавила издавање посебних картица са различитим повластицама и бенефицијама за њих.
ЂУРЂЕВИЋ У АБУ ДАБИЈУ Србија у УАЕ препознаје поузданог стратешког партнера
“Србија у Уједињеним Арапским Емиратима препознаје поузданог стратешког партнера и зато ће наставити да развија сарадњу са овом земљом, засновану на искреном пријатељству и узајамном поштовању наша два председника”, рекла је министарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, током учешћа на глобалном самиту алијансе за борбу против сексуалног насиља над децом у Абу Дабију.
Она се на позив Његовог Височанства шеика Саифа бин Заједа ал Нахјана, заменика премијера и министра унутрашњих послова УАЕ, обратила на министарском панелу и у име Владе Републике Србије представила мере које наша држава примењује у области спречавања сексуалног злостављања деце на интернету.
Министарка Ђурђевић је нагласила да Србија заштиту сигурности деце у дигиталном простору сматра за стратешки приоритет
„У складу са национално одговорном политиком државе, предузето је низ активности у тој области. Имамо чак 14 закона који дефинишу мере за спречавање сексуалног насиља над децом, а имамо и националну онлајн платформу „Чувам те“, која сваком појединцу омогућава да брзо и једноставно пријави насиље над децом и као таква она је јединствена у југоисточној Европи“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Истичући да Република Србија спроводи системска решења за сузбијање насиља над децом, она је у свом говору нагласила, да је породица најважнији штит да би се сачували интереси и безбедност сваког детета.
“Управо зато Министарство за бригу о породици и Влада Србије предузимају низ мера како би помогли родитељима и оснажили наше породице”, рекла је Ђурђевић.
Она се у име Владе Републике Србије захвалила на подршци и разумевању које Уједињени Арапски Емирати пружају Србији у међународним оквирима, поштујући њену независну и суверену политику.
Тим поводом, министарка Ђурђевић је пренела домаћинима да ће Република Србија подржати реизбор представника Уједињених Арапских Емирата, генерала Насера Ал Раисија, на функцију председника Интерпола.
Подели:
Ђурђевић: Напад у Зубином Потоку Приштина користи за даљу окупацију Севера
Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, рекла је да је синоћна експлозија у Зубином Потоку, у којој је оштећен канал за водоснабдевање Ибар-Лепенац, најнепосреднији атак на егзистенцију српског народа у покрајини, са циљем да му се трајно онемогуће услови опстанка на КиМ.
Она истиче да је реакција тзв. косовске полиције која је одмах након експлозије извршила нови упад на север КиМ и кренула са противправним хапшењем Срба и малтретирањем српских породица најбољи доказ да је у питању акција смишљеног и систематског застрашивања и прогона српског становништва.
“План Аљбина Куртија да Космет потпуно етнички очисти од Срба попримио је бруталне и варварске размере, у којима се Србима ускраћују вода, струја, лекови и остале најосновније ствари за живот. Таква политика у свим елементима представља облик тихог геноцида”, поручила је Ђурђевић.
Она као најподмуклије у свему оцењује изјаву Куртија да иза напада у Зубином Потоку стоји Србија.
“Приштина користи насталу кризу да пронађе оправдање за наставак свог терора и довлачење јединица тзв. војске Косова на север како би заокружили физичку окупацију покрајине”, наводи министар.
“Све што предузима режим у Приштини, укључујући и оштећење животно важне инфраструктуре на северу КиМ, део је плана да се угрози мир и дестабилизује Србија, која због своје економске и политичке лидерске позиције у региону не одговара интересима оних који на овим просторима желе да задрже сталну зону конфликта и конфронтације”, казала је Ђурђевић.
Она је позвала представнике међународних цивилних и безбедносних снага УН на КиМ да схвате озбиљност ситуације и поступе у складу са мандатом, који им је дат Резолуцијом 1244.
“КФОР, УНМИК и Еулекс имају највећу одговорност да на терену поврате мир и сигурност и обезбеде српским породицама услове за нормалан живот и опстанак у покрајини”, рекла је Ђурђевић.
Ђурђевић у Калуђерици најавила улагања у школе и игралишта
Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка за бригу о породици и демографију, обишла је основну школу “Алекса Шантић” у Калуђерици.
“Разговарали смо са директором школе и са председником општине о ургентним улагањима, која ова школа захтева и када је у питању фискултурна сала и када је у питању адаптација учионица. Министарство за бригу о породици и демографију је ту да пружи подршку таквим пројектима”, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Она је нагласила да ће у 2025. години почети да се ради на реновирању основне школе “Алекса Шантић”.
“Желимо да у насељу Калуђерица, у коме имамо у 2023. години више рођених беба него 2022. године, направимо што више садржаја намењених деци и омладини. Како бисмо направили простор у коме ће се деца играти, дружити и бавити спортом, уредићемо и дечије игралиште у непосредној близини ове основне школе, као и спортски терен који се налази недалеко од старе школе “Алекса Шантић” у доњем делу Калуђерице”, казала је министарка.
Она је истакла да је Министарство за бригу о породици и демографију ту и да пружи подршку брачним паровима са децом када је у питању субвенција за куповину или изградњу прве некретнине.
“Данас смо у месној заједници мајкама пружили детаљне информације на који начин могу конкурисати за ову субвенцију, како да лакше стигну до свог крова над главом, јер нама је циљ да овде брачни парови оснивају породице, да остану да живе и раде на свом огњишту”, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Промоције субвенције за куповину прве некретнине одржане у београдским општинама
„Заједничким снагама треба да помогнемо родитељима да граде своје куће и домове, како би Србију осећали као свој дом“, поручила је в.д. помоћника министра у Министарству за бригу о породицу и демографију Биљана Ракић, у општини Раковица, приликом промоције државне субвенције за куповину прве некретнине, која се додељују мајкама на основу рођења детета.
Како је навела, цела Србија треба да буде и функционише као једна породица. Према њеним речима, до 30. октобра текуће године исплаћена је 731 субвенција.
„Ваша будућност је важна и ми желимо да вам помогнемо да изградите срећан и стабилан дом за вас и вашу породицу. Наша мисија је да као држава, овом популационом мером то и успемо. Министарство је ту да вам олакша почетак породичног живота и пружи подршку у остваривању ваших снова о сопственом дому“, истакла је Ракић.
Презентација ове врсте подршке државе одржана је данас и у другим београдским општинама – Вождовцу, Врачару и Звездари, а биће настављена и у наредном периоду, како у Београду, тако и у другим градовима у Србији.
ЂУРЂЕВИЋ У БУДИМПЕШТИ: Популациона политика државе показује њен однос према будућности
“У целој Европи је демографска зима, али Србија мора да пронађе кључ за отпорност”, поручила је министарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски боравећи у Будимпешти. Она је на неформалном састанку ресорних европских министара, истакла да популациона политика једне земље показује њен однос према будућности.
„Европске државе имају своје интересе, разликујемо се по много чему, али оно што треба да нас спаја као заједничка вредност јесте породица“, истакла је министарка Ђурђевић.
Поздрављајући у име Владе Републике Србије присутне на пленарном заседању, Ђурђевић Стаменковски је захвалила домаћинима који су уприличили овакав догађај и истакла да је Мађарска шампион у мерама за подстицај наталитета и родитељства и да нема бољег места од Будимпеште да се отворе ова важна питања.
„Задовољство ми је да вас обавестим да и Србија предузима важне кораке у овом правцу. Повећали смо издвајања за рођење првог, другог, трећег и четвртог детета. Србија је у овом тренутку држава са највећим износом родитељског додатка на Балкану. За прво дете он износи 4.336 евра, за друго дете 6.344 евра, за треће 20.695, а за четврто 27.230 евра“, истакла је она.
Министарка је изразила да је посебно поносна на меру подршке младим брачним паровима са децом да лакше дођу до своје прве куће или стана.
„Наше министарство младим брачним паровима са децом даје до 20 хиљада евра субвенција за куповину прве некретнине. Право има мајка чије дете није старије од годину дана.
Подршка је намењена мајкама које немају некретнину у свом власништву. Услови су посебно прилагођени породицама које живе у мање развијеним подручјима“, указала је она.
Ђурђевић Стаменковски је искористила прилику да присутне колеге из Европе обавести да ће Србија 2025. бити домаћин међународне конференције о демографској отпорности у сарадњи са Популационим фондом УН и организацијом УН Woman.
„Верујем да ће то бити још једна добра прилика да продубимо сарадњу у овој области и да заједничким снагама градимо Европу породица и Европу будућности. “, закључила је она.
Ђурђевић Стаменковски је у Будимпешти предводила делегацију Министарства за бригу о породици и демографију у којој су још били Данијел Игрец, помоћник министра и шеф кабинета Јован Првуловић.
Промоције субвенције за куповину прве некретнине одржане у Новом Кнежевцу, Чоки и Ади
Промоција државне субвенције мајкама за куповину прве некретнине на основу рођења детета, која представља део пронаталитетних мера, које спроводи Министарство за бригу о породици и демографију у циљу подстицања рађања и подршке родитељству, одржане су у Новом Кнежевцу, Чоки и Ади.
„Желимо да оснажимо жене, мајке и супруге, јер сматрамо да су оне стуб наших породица и наше државе. Оне рађају децу и доносе један нови живот на овај свет“, нагласио је државни секретар Радош Пејовић истичући да је ово једна изузетна мера коју је донела држава и позвао све жене, које испуњавају услове, да конкуришу за ову врсту помоћи.
Како је навео, циљ ових промоција јесте да мајке могу директно да добију све потребне информације и да буду сигурне да је држава ту за њих, увек доступна да им помогне и одговори на њихове недоумице, које су у вези са овом врстом подршке.
„Министарство за бригу о породици је министарство које брине о комплетној породици, о свим њеним члановима. Наша жеља и мисија је да се сви они осећају лепше и сигурније. Уверени смо да ће у наредном периоду бити више изграђених кућа и више рођене деце, па да можемо да кажемо, за неколико година, да смо успели у овој намери“, истакао је Пејовић.
Како је навео, први и најважнији услов да би мајка аплицирала за ову врсту помоћи, јесте да роди дете, наглашавајући да није битно које је дете по реду.
Све информације о аплицирају за ову врсту помоћи налазе се на сајту Министарства за бригу о породици и демографију на линку https://www.minbpd.gov.rs/subvencije/.
БРИГА ЗА ПОРОДИЦУ СТРАТЕШКИ ЦИЉ: Министрка Милица Ђурђевић Стаменковски у Краљеву представила националне популационе мере
Министарка за за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски у Краљеву је представила Програм државних новчаних субвенција за куповину првог стана или изградњу куће по основу рођења детета намењених као подршка породицама и усмерена ка унапређењу демографске слике.
Ова бесповратна новчана помоћ креће се до 20.000 евра, односно 20 одсто од процењене вредности некретнине, а право да конкуришу имају мајке чије дете није старије од годину дана, које немају решено стамбено питање и заједно са својим супружником немају укупне месечне приходе веће од две нето просечне плате.
– Није важно да ли је то прво, друго, треће или четврто дете, важно је да није старије од годину дана. Битно је и да мајка први пут стиче некретнину у својину, а уколико супруг поседује некретенину услов је да она мора бити стечена пре брака. Циљ је да помогнемо парове који желе да изграде свој породични дом, односно да буду своји на своме што је тежња младих људи, нарочито оних који заснивају породичну заједницу – рекла је министарка Милица Ђурђевић Стаменковски, додајући да је у овој години право на субвенцију укупно остварило 324 брачних парова.
Министрка је подсетила и да је недавним изменама Закона повећан износ родитељског додатка чиме Србија предњачи у региону, па чак и у Европи, као и да нови износ могу примити све мајке чија су деца рођена од 1. јанура 2024. године, док ће мајке које су додатак примиле у периоду пре ступња измена на снагу, новчану разлику по аутоматизму примити у наредном периоду.
– Родитељски додатак за прво дете је 500.000 динара, за друго 600.000, за треће 2,28 милиона и за четврто дете 3,18 милиона динара. За друго и треће дете имамо и једнократну подршку од 135.000 динара, као и паушал које остварују све мајке за куповину беби опреме од 7.500 динара – нагласила је министарка. – Ово су бројке које говоре о нашем стратешком опредељењу да бринемо о породици, о потомству, као и да обнављамо породичне вредности показујући демографску одговорност у времену пред нама.
Боравећи у граду на Ибру, министарка Ђурђевић Стаменковски је обиишла радове на изградњи вртића ПУ „Олга Јовичић Рита“ у селу Ратина која се финансира средствима Министарства кроз пројекат на Јавном позиву за популациону политику и потом посетила оближњи средњовековни манастир Жичу.
ИМАЈУЋИ у виду да је биран директно на изборима и да је добио 60 одсто подршке, председник државе је политичар са највећим легитимитетом у држави. Ако може он – који има сигуран пуни мандат – да показује сталну посвећеност и ажурност у раду, онда за све нас остале не сме бити било каквог изговора за политичку опуштеност.
Ово за “Новости”, поводом најављене реконструкције Владе, у којој ће како је најавио председник Александар Вучић, бити преиспитани и односи са коалиционим партнерима СНС, поручује министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски.
Вучић је говорећи на ГО СНС напредњацима поручио да у политичкој борби не треба да рачунају на коалиционе партнере, осим странке Заветници коју предводи министарка, и социјалиста Александра Вулина. Драго ми је и част ми је што смо препознати као посвећен и поуздан партнер. Када сам преузела дужност министра, истакла сам да је ово Влада националне консолидације и сматрам да она мора одражавати и политичко јединство пред свим изазовима са којима се суочавамо – каже министарка. – Нема дилеме да се извршна власт не сме доживљавати као заклон од одговорности, нити као уточиште за комформизам. Ту смо да радимо и да сносимо одговорност за постигнуто. То што је највећи део опозиције агресиван али слаб, не значи да било ко од нас има право на лежерност. Наша основна обавеза је рад за народ, а такмичење са конкуренцијом долази као оцена нашег и њиховог рада