БЕЛА кућа саопштила је данас да је “Мексико озбиљно схватио извршну наредбу председника Доналда Трампа о царинама”, али да је Канада то “погрешно схватила”.
Трамп је у суботу наредио да се повећају царине на робу из Мексика, Канаде и Кине, захтевајући да те земље зауставе шверц фентанила и илегалних имиграната у Сједињене Америчке Државе, преноси Ројтерс уз оцену да је овом одлуком председник САД “започео трговински рат који би могао да угрози глобални раст и подстакне инфлацију”.
Директор Националног економског савета Беле куће Кевин Хасет изјавио је у интервјуу за мрежу ЦНБЦ да су “Мексиканци веома озбиљно схватили оно што је председник Трамп рекао”.Међутим, Канађани делују као да су погрешно схватили јасан језик извршне наредбе америчког председника – додао је Хасет.
Маск бацио бомбу: Бајденова администрација је финансирала терористе
Елон Маск је управо откинуо поклопац са једне од највећих бирократских превара у историји САД. Према Маск-у, Министарство финансија САД радило је на аутопилоту: исплате свима, укључујући познате лажне организације, па чак и терористичке групе. Да, добро сте прочитали. Савезна влада је исплаћивала порезне доларе без питања, без надзора и без трунке одговорности. У касноноћном посту у петак, Маск је открио:
„ Тим ДОГЕ открио је, између осталог, да су службеници за одобравање плаћања у Трезору добили инструкције да увек одобравају плаћања, чак и познатим преварантским или терористичким групама. Они буквално никада нису одбили плаћање у целој својој каријери.”
Испадање је било моментално. Дејвид А. Лебрик , највиши званичник у каријери у Министарству финансија, поднео је оставку у нападу беса након сукоба са Мусковим тимом око приступа светим системима плаћања Трезора. Знате, они који су одговорни за гурање преко 6 билиона долара годишње у вене америчког финансијског крвотока, социјалног осигурања, Медицаре-а, владиних плата, исплата извођача, грантова, повраћаја средстава, све то. Лебрикова оставка се није односила на протокол, већ на заштиту сиве економије коју трезор тихо води деценијама.
У чему је проблем? Очигледно, Мускови оперативци ДОГЕ-а куцали су на врата Трезора од Трамповог реизбора , захтевајући приступ финансијској матици. Каријерне бирократе су се, наравно, одупирале. Уосталом, шта је Дубока држава без своје тврђаве тајни? Али Трампова извршна наредба је променила игру, приморавајући све савезне агенције да ДОГЕ-у дају „ пун и брз приступ “ својим системима. Нема више скривања иза бирократије. Дигитални трезори мочваре су отворени, а оно што цури довољно је да Енрон изгледа као аматерски сат.
Не ради се само о хватању неколико лоших јабука. Ради се о разоткривању читавог воћњака корупције . Вашингтон пост , понашајући се као ПР крило Дубоке државе , ово је уоквирио као Мусково „хватање моћи“. Али будимо искрени: када неизабрани бирократе вриште о „прекомерном раду“, то обично значи да неко коначно проверава књиге. Естаблишмент се плаши Маска јер он није политичар. Не игра по њиховим правилима, и никоме не дугује услуге. То га чини опасним, не за демократију, већ за укорењене паразите који се неконтролисано гуштају у систему.
Ако је Трезор аутоматски плаћао без надзора, ко је уновчавао чекове? Лажне НВО? Блиц средства прерушена у „страну помоћ“? Извођачи одбране наплаћују ратове који не постоје? Терористичке мреже скривене под слојевима бирократске магле? Говоримо о трилионима долара – довољно за финансирање читавих влада у сенци, дестабилизацију нација или тајне операције банкрота без трага на папиру… до сада.
Ово је веће од Маска. Ово је почетак краја америчке бирократске црне рупе. ДОГЕ није овде да смањи сало; овде је да спали леш. Званичници у каријери дају оставке, апологети дубоких држава су у паници, а по први пут у деценијама, амерички народ би могао да открије где је отишао њихов новац.
И погодите шта?
Маск не тражи дозволу. Преврће систем на главу.
НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЋА У АМЕРИЦИ: Сви путници погинули, укључујући и дете- прве фотографије и снимци трагедије обишли свет
АВИОН је био на путу ка националном аеродрому Спрингфилд-Брансон у Мисурију када се срушио.
Медицински транспортни авион који је превозио болесно дете, његову мајку и још четворо људи срушио се у петак у авионској несрећи у близини тржног центра у североисточној Филаделфији.
“Лирџет 55” срушио се у близини тржног центра Рузвелт око 18.30 часова након поласка са аеродрома у североисточној Филаделфији, наводе власти.
🇷🇺🇺🇸 Владимир Путин и Доналд Трамп су били у контакту
Амерички председник је то поменуо на конференцији за новинаре.
Он је говорио о преношењу посмртних остатака Руса који су погинули у авионској несрећи у њихову домовину.
Упитан да ли је о томе разговарао са руским председником, Трамп је практично признао разговор о другим питањима:
— Разговарали сте са председником Путином [о авионској несрећи].
— Не. То није оно о чему смо разговарали.
Трамп је такође потврдио да у паду није било преживелих. Он је изразио саучешће свим земљама чији су животи грађана јутрос у Вашингтону трагично прекинути.
🇺🇸 Чудан видео. Да ли је ово пуцањ на хеликоптер? (Или је то треперење идентификационих ознака?) Шта онда значи када Трамп тврди да има пуну слику онога што се догодило?
Амерички министар одбране Пит Хегсет рекао је да је војни хеликоптер који се сударио са авионом у Вашингтону био у мисији да „обезбеди континуитет власти“. Односно, био је федерални.
Савезни хеликоптер Министарства одбране САД. Покојници су највероватније обављали послове интерне ревизије током прелазног периода. Где је финансијска ревизија, тражите новац за рат са Украјином.
Чека се даљи развој истраге.
Ко је уклонио ревизоре америчког Министарства одбране?
Црне кутије из авиона који се срушио у реку Потомак испитује НТСБ
Спасиоци на обали реке Потомак ( Фото/ EPA-EFE/SHAWN THEW)
Црне кутије из авиона Америцан Аирлинес-а који се срушио у реку Потомак у близини Вашингтона након судара са војним хеликоптером сада се налазе у лабораторијама Националног одбора за безбедност саобраћаја (НТСБ) ради испитивања.
НТСБ је саопштио да су две црне кутије извучене из олупине авиона у реци Потомак, пренео је CNN.
Члан НТСБ Тод Инман рекао је раније за Ројтерс да је одбор уверен да ће моћи да поврати податке из црних кутија.
У тренутку пада авиона, један контролор летења је радио на две позиције у контролном торњу, рекао је извор за америчку телевизијску мрежу.
Извор је навео да је неуобичајено то што је један контролор управљао и локалним и хеликоптерским саобраћајем, преноси Танјуг.
Њујорк тајмс, који је први јавио о детаљима, наводи да се у интерном, прелиминарном извештају Федералне управе за ваздухопловство каже да није било довољно особља за то доба дана и обим саобраћаја.
Национални одбор за безбедност саобраћаја почео је истрагу и размотриће широк спектар потенцијалних узрока судара.
Владин извор упознат са истрагом рекао је за CNN да је надзорник аеродромског контролног торња донео одлуку да комбинује две улоге контролора у среду увече, што могу да раде по сопственом нахођењу када је обим ваздушног саобраћаја слаб.
Извор је рекао да на контролном торњу није било мањка кадрова.
Амерички председник Доналд Трамп рекао је новинарима у четвртак у Белој кући да нико није преживео несрећу.
До сада је пронађено најмање 40 тела.
У авиону је било 64 особе, а у војном хеликоптеру три.
🇺🇸 Вашингтон: Путнички авион се сударио са војним хеликоптером при слетању
Трамп за фатални судар окривио демократе и програм разноликости при запошљавању
Председник САД Доналд Трамп данас је за смртоносни судар путничког авиона и војног хеликоптера изнад реке Потомак окривио претходне демократске администрације и програм разноликости при запошљавању.
Он је истакао да је током првог мандата променио стандарде у ваздухопловству из ере бившег председника Барака Обаме из ”веома осредњих, у најбољем случају, у изузетне – преноси ЦНН.
Трамп је рекао да је тада у ваздухопловној индустрији запослио људе ”супериорне интелигенције”, а да је бивши председник Џо Бајден то променио када је дошао у Белу кућу.
Председник САД је изнео критике на рачун Пита Бутиџиџа, бившег минстра саобраћаја у Бајденовој администрацији, рекавши да је он био ”катастрофа”. Према његовом мишљењу, Бутиџиџ је ”сахранио” Министарство саобраћаја инсистирањем на разноликом особљу, а за несрећу је окривио и програм разноликости при запошљавању Савезне управе за ваздухопловство (ФАА).
Он је критиковао наводно форсирање разноликости у ФАА које ”укључује фокусирање на запошљавање људи са тешким интелектуалним и психијатријским инвалидитетом”.
Касно увече 29. јануара 2025. догодила се једна од најозбиљнијих ваздушних катастрофа у ваздушном простору Вашингтона. Лет AA5342 American Airlines-а, путнички авион Bombardier CRJ700 који је летео из Вичите, Канзас, сударио се са хеликоптером америчке војске Sikorsky UH-60 Black Hawk док је био на прилазу националном аеродрому Роналд Реган у Вашингтону.
До пада је дошло у 21:00 по локалном времену (05:00 по московском) када се авион приближавао слетању са југа. Према прелиминарним информацијама, лет АА5342 је одобрен за спуштање, али је војни хеликоптер који је изводио тренажни лет у ваздушном простору престонице био на његовој путањи.
Трамп је такође рекао да сматра да људи са интелектуалним и психијатријским инвалидитетом не могу да буду контролори лета, пише ЦНН.
Републиканац је такође потврдио саопштење министра одбране Пита Хегстета, који је рекао да је судар резултат грешке у обуци, коју је хеликоптер обављао у време несреће, а да је та грешка укључивала “проблем са висином” на којој се летелица војске налазила.
До несреће је дошло ноћас када се авион у којем су биле 64 особе сударио са војним хеликоптером ”Блацк Хаwк” који је превозио три војника и срушио у реку Потомак док је покушавао да слети на аеродром “Роналд Реган” у близини Вашингтона.
Из реке је до сада извучено 28 тела, а Трамп је рекао да нема преживелих.
Идентификована прва жртва авионске несреће у Вашингтону, у питању је копилот (28)
Амерички званичници потврдили су данас да у судари авиона и хеликоптера изнад Вашингтона нема преживелих.
Сада је идентификована и прва жртва несреће, а у питању је пилот авиона Америцан Аирлинес-а Сем Лили (28).
Медији наводе да је Сем био верен и да је ускоро требало да се ожени.
Он је обуку почео 2019. године и на кобном лету био је први официр.
Подсетимо, до несреће је дошло ноћас када се авион у којем су биле 64 особе сударио са војним хеликоптером ”Блацк Хаwк” који је превозио три војника и срушио у реку Потомак док је покушавао да слети на аеродром “Роналд Реган” у близини Вашингтона.
Амерички званичници су саопштили да нема преживелих.
(Телеграф)
🔻Хронологија инцидента
- 20:45 – Контролни торањ аеродрома Роналд Реган снима путнички авион Американ Аирлинеса који се приближава зони слетања.
- 20:50 – У исто време, UH-60 Black Hawk америчке војске изводи маневар обуке на висини од 700 метара, који се налази у близини аеродрома.
- 20:58 – Путнички авион добија дозволу за спуштање, међутим, из непознатих разлога, курс авиона се неочекивано мења.
- 21:00 – Дошло је до судара: крило Bombardier CRJ700 удара у лопатице UH-60 Black Hawk, узрокујући да оба авиона изгубе контролу.
- 21:02 – Олупина авиона пада у реку Потомак, хеликоптер са запаљеним резервоарима горива пада у земљу у оквиру аеродрома.
🔻Жртве и повређени
На броду Bombardier CRJ700 били су:
- 60 путника (укључујући двоје деце);
- 4 члана посаде.
У хеликоптеру UH-60 Black Hawk били су:
- 3 војника америчке војске .
▪️ Тренутно је потврђено да је умрло 19 особа, али би број погинулих могао да порасте како се потрага и спасавање наставе.
„Мобилисали смо све расположиве ресурсе. Наш први приоритет је да пронађемо преживеле и утврдимо узрок инцидента“, рекао је портпарол НТСБ (Блумберг).
🔻Операција потраге и спасавања
Службе хитне помоћи су распоређене у области где се Bombardier CRJ700 срушио у реку Потомак након пада, укључујући:
- Обалска стража САД ;
- Ватрогасна служба Вашингтона ;
- Спасилачке јединице америчке морнарице које су помагале у ронилачким операцијама.
▪️Спасиоци су јавили да је операција знатно компликована због јаких струја и смећа у води .
„Видљивост у реци је изузетно ниска, металне конструкције и гориво које цури представљају додатну опасност за рониоце“, рекао је портпарол обалске страже (ЦНН)
🔻Реакција власти
▪️Информације о катастрофи су одмах прослеђене администрацији Доналда Трампа. У Вашингтону је проглашено ванредно стање, а аеродром Роналд Реган затворен је најмање до 31. јануара.
„Учинићемо све да помогнемо породицама жртава и спроведемо детаљну истрагу. „Наша земља мора да зна истину о томе шта се догодило“, рекао је Трамп (Акиос).
▪️Федерална управа за ваздухопловство (FAA) и Национални одбор за безбедност саобраћаја (NTSB) већ су покренули истрагу.
„У овом тренутку, тероризам је искључен, али пажљиво испитујемо људске и техничке факторе“, рекао је портпарол ФАА (Њујорк Тајмс)
🔻Шта је могло да изазове катастрофу?
Стручњаци још нису дали коначне верзије, али се разматра неколико могућих узрока инцидента:
- Грешка посаде – авион је можда прекршио коридор прилаза за слетање или није примио благовремене податке од диспечера.
- Квар навигационе опреме – могући кварови у авионици авиона или у систему идентификације пријатеља или непријатеља хеликоптера.
- Неусклађено поступање диспечера – грешке у координацији лета могле су да доведу до уласка хеликоптера у опасну зону.
- Временски услови – У вечерњим сатима у области Вашингтона била је густа магла која би могла да смањи видљивост.
📌 Операција потраге и спасавања је тренутно у току.
КЛИЗАЧИ из САД и Русије били су у авиону Американ ерлајнса који се срушио у Вашингтону у среду увече, преноси Њујорк пост.
Неколико тренера и родитеља клизача такође је било на лету из Вичите до Реган националног аеродрома, известио је Wichita Eagle.
Клизачи су били део Националног развојног тима и такмичили су се на Првенству САД у уметничком клизању.
Догађај је одржан између 20. и 26. јануара у INTRUST Bank Arena у Вичити, Канзас.
– Молим се за све који су били на лету из Вичите за Вашингтон. Међу путницима су били клизачи и тренери. Апсолутно срцепарајуће – написао је амерички парски клизач Лук Ванг на мрежи Икс.
Подсетимо, руска агенција ТАСС претходно је известила да су светски шампиони у уметничком клизању у паровима, у саставу репрезентације Русије, Јевгенија Шишкова и Вадим Наумов, налазили у авиону који се срушио у Вашингтону. О томе је за ТАСС известио извор.
– У авиону који се срушио налазили су се наши тренери, Јевгенија Шишкова и Вадим Наумов – рекао је саговорник агенције.
Јевгенија Шишкова и Вадим Наумов, који су били у браку, освојили су титулу светских шампиона у уметничком клизању у паровима 1994. године.
ИЗВРШНИ директор компаније Тесла и власник компаније “SpaceX” милијардер Илон Маск јесте себи обезбедио позицију у администрацији Доналда Трампа, новог председника САД, тако што је донирао 277 милиона долара његовој председничкој кампању, али упркос томе, сан о канцеларији у Белој кући неће му бити испуњен.
Уместо тога Маскова канцеларија ће бити преко пута Беле куће у Ајзенхауеровој згради, како је одлучила Сузи Вајлс, шефица кабинета Доналда Трампа.
Маск ће водити ново Трампово Министарство за ефикасност владе (ДОГЕ), преноси Приде. Сам Трамп је потврдио да маск неће добити канцеларију близу његовог Овалног кабинета.
Не. Он добија канцеларију за око 20 људи које запошљавамо да осигурамо да се те уштеде спроведу – рекао је Трамп.
Политички аналитичар Доминик Мајкл Трипи објавио да је шефица особља Беле куће, Сузи Вајлс, коју је Трамп прозвао “ледена дама”, ускратила Маску приступ Трампу и место у Западном крилу.
– Сузи Вајлс је наводно ограничила директан приступ Илона Маска председнику – навео је аналитичар.
Портал Axios је такође известио да Вајлс жели да створи зону без драме и да нема стрпљења за “краљицу драме”, како зову милијардера Маска.
– Не дочекујем људе који желе да раде сами или да буду звезде. Мој тим и ја нећемо толерисати сплетке, непримерено преиспитивање или драму. Ово је контрапродуктивно за мисију – рекла је Сузи Вајлс.
Након што је откривено да Маск, који је био уз председника од избора, неће добити канцеларију у Белој кући, на друштвни мрежама се појавио велики број шала и прозивки на његов рачун.
(Телеграф)
ГРЕНЛАНД ИМА СВОЈУ ЦЕНУ? Стручњаци открили износ за који Трамп може да купи острво
ИНТЕРЕС новоизабраног председника САД Доналда Трампа за преузимање Гренланда, аутономне територије Данске, покренуо је питање вредности острва.
Према Дејвиду Баркеру, инвеститору за некретнине и бившем економисти у Федералним резервама Њујорка, потенцијална цена Гренланда могла би да се креће од 12,5 милијарди долара до чак 77 милијарди долара.
Ова процена, коју је објавио Тхе Неw Yорк Тимес, заснована је на трошковима повезаним са Америчким Девичанским Острвима и Аљаском, прилагођеним за инфлацију и економски раст. Баркер, који има искуство у процењивању великих трансакција некретнинама, користио је ове територије као репер да би дошао до ове процене.
Стратешка и економска привлачност
Гренланд, који поседује огромна природна богатства и заузима стратешки важну позицију у северном Атлантику, дуго је био предмет интересовања САД. Са локацијом од виталног значаја за одбрамбену инфраструктуру САД и богатством неискоришћених ресурса, укључујући минерале и фосилна горива, Гренланд је важна предност у глобалном геополитичком пејзажу.
Гренланд се може похвалити резервама минерала, нафте и природног гаса, иако су ти ресурси и даље недовољно развијени због спорог напретка у развоју инфраструктуре. Економија острва тренутно зависи од рибарства, које чини преко 95 одсто његовог извоза, и годишњих субвенција из Данске које покривају половину јавног буџета Гренланда. Данска троши скоро милијарду долара годишње на Гренланд, или отприлике 17.500 долара по становнику.
Недавно истраживање је открило да се 25 од 34 минерала које је Европска комисија идентификовала као “критичне сировине” налазе на Гренланду, укључујући елементе ретких земаља неопходних за електрична возила и ветротурбине, као и материјале попут графита и литијума који се користе у батеријама, пише Ливе минт.
Тренутно присуство САД на Гренланду
САД одржавају стално војно присуство на Гренланду преко ваздушне базе Питуфик, која се налази на северозападу. Овај аранжман произилази из споразума између САД и Данске из 1951. године, који даје САД право да се слободно креућу и успостављају војне базе на Гренланду све док Данска и Гренланд буду обавештени.
Статус Гренланда и жеља за аутономијом
Гренланд, бивша данска колонија, постао је формална територија Данске 1953. и подлеже данском уставу. Међутим, острво је добило значајну аутономију 2009. године, са правом да прогласи независност путем референдума.
У прошлости, САД су покушале да купе Гренланд током Хладног рата, нудећи 100 милиона долара у злату 1946. године, али је Данска одбила понуду. Трампов предлог за куповину острва из 2019. такође су одбили и Гренланд и Данска.
Премијер Гренланда Муте Егеде, који се залагао за независност, нагласио је да Гренланд није на продају и да о његовој будућности треба да одлучује народ.
Шта ако Гренланд постане независан?
Уколико Гренланд изабере независност, могао би да уђе у “слободну асоцијацију” са Сједињеним Државама, слично аранжманима са Маршаловим Острвима, Микронезијом и Палауом. Ово би заменило данске субвенције уз подршку и заштиту САД у замену за војна права.
Међутим, Гренланђани нису заинтересовани да буду под контролом нове стране силе и вероватно би дали приоритет обезбеђивању свог благостања пре него што теже независности, наводи се у извештајима.
Данска је одлучно одбила Трампову понуду за куповину Гренланда из 2019, а премијерка Мете Фредериксен назвала је “апсурдном”. Што се тиче Трамповог обновљеног интересовања, Фредериксен је поновио да ц́е Данска наставити блиску сарадњу са САД, али је нагласио да Гренланд треба да има последњу реч у одређивању њене будуц́ности.
(Телеграф)
АМЕРИЧКИ државни секретар Марко Рубио наредио је моменталну суспензију финансирања скоро свих програма иностране помоћи на 90 дана као и уговоре за страну помоћ, а службеници за уговоре и грантове добили су директиву да „одмах издају налоге за обуставу радова док секретар не донесе нове кораке”.
Ова директива, изложена у меморандуму који је послао члан тима за транзицију из Канцеларије за инострану помоћ, наговештава значајне промене у политици америчке помоћи под администрацијом председника Доналда Трампа. Директива следи извршну наредбу под називом „Реевалуација и прилагођавање америчке стране помоћи“ (20. јануар 2025), која има за циљ усклађивање стране помоћи са стратешким приоритетима администрације.
Рубио је такође централизовао надзор над свим међународним програмима помоћи, наређујући да свака помоћ коју дистрибуирају америчке агенције или одељења прво мора да буде прегледана и одобрена од стране државног секретара.
Извршна наредба, описана као потез за елиминисање програма који „нису у складу са америчким интересима и, у многим случајевима, супротстављени америчким вредностима“.
Ова одлука се дакле на финансирање програма које спроводи и УСАИД, али и све остале програме у који су се до сада финансирали од стране САД.
Према меморандуму, нова издвајања или продужетци финансирања стране помоћи обустављени су док сваки предлог не прође преглед и одобрење Канцеларије за инострану помоћ. Постојећи грантови и уговори подложни су хитним налозима за обуставу рада, док се не донесе одлука да ли ће се програми наставити, изменити или укинути.
АМЕРИЧКИ Стејт департмент је саопштио да је суспендовао обраду захтева за пасоше у којима је пол означен са “икс”, као и да ће убудуће обрађивати и издавати пасоше само за особе које се идентификују као мушкарци или жене.
Тај потез је у складу са извршном наредбом коју је у понедељак, 20. јануара потписао амерички председник Доналд Трамп у којој се каже да је политика америчке владе “да се признају два пола, мушки и женски”, и да “ови полови нису променљиви”, пренео је Си-Ен-Ен.
– У складу са том наредбом, издавање америчких пасоша од стране Министарства ће одражавати биолошки пол појединца како је дефинисано у Извршној наредби”, рекао је портпарол Стејт департмента.
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп наредио је федералним затворима да смештају затворенице – трансродне жене у мушке затворске установе, као и да се обуставе медицински третмани у вези са променом пола.
Ти потези су предвиђени извршном наредбом коју је Трамп издао у понедељак након што је преузео дужност, пренео је Њујорк тајмс.
Директива о затвореницама трансродним женама се односи и на мигранте притворенике.
АДМИНИСТРАЦИЈА председника САД Доналда Трампа отпустила је генералне државне инспекторе из више од 12 кључних владиних агенција, објавили су амерички медији.
Агенције које су погођене укључују Министарства одбране, Министарство спољних послова, саобраћаја, ветеранских послова, становања и урбаног развоја, унутрашњих послова и енергетике, пренео је Вашингтон пост (Wасхингтон Пост), позивајући се на неименоване изворе упознате са ситуацијом.
Према листу Њујорк тајмс (Неw Yорк Тимес), смена је обухватила 17 агенција, али је изузет генерални инспектор Министарства правде, Мајкл Хоровиц, пренео је Ројтерс.
Лист Вашингтон пост објавио је да су смене “вероватно прекршиле савезни закон”, који налаже да Конгрес буде обавештен 30 дана унапред о намери отпуштања генералног инспектора.
Генерални инспектор је независна позиција која се бави ревизијама, истрагама и контролама у вези са оптужбама за превару и злоупотребе.
Иако може да их смени председник или шеф агенције, у зависности од тога ко их је именовао, смењене инспекторе је у већини случајева поставила Трампова администрација из првог мандата.
РЕПУБЛИКАНЦИ из Тенесија, сенаторка Марша Блекбурн и конгресмен Тим Бурчет затражили су од америчког председника Доналда Трампа да објави досијее у вези са бившим америчким финансијером и осуђеним сексуалним преступником Џефријем Епстином.
Блекбурн је рекла за Дејли мејл да је Епстин изградио глобалну мрежу трговине сексом која је нанела штету великом броју жена, као и да Американци заслужују да знају ко је тачно био повезан са том мрежом.
Трамп је у четвртак потписао наредбу у вези са скидањем ознаке тајности са досијеа о убиствима бившег председника Џона Ф. Кенедија Млађег, Роберта Кенедија и Мартина Лутера Кинга Млађег, рекао је Трампов помоћник.
Званичници су рекли да је реч о очигледном самоубиству.
(Tanjug)
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп укинуо је обезбеђење бившем државном секретару Мајку Помпеу и бившем специјалном изасланику за Иран Брајану Хуку, пренео је Асошиејтед прес, позивајући се на неименоване изворе у Конгресу.
Извори су потврдили да су Помпео и Хук у среду обавештени да им је укинута заштита и да је одлука ступила на снагу истог дана у 23 сата.
Дан раније, Трамп је укинуо заштиту Тајне службе Џону Болтону, који је отпуштен са места Трамповог саветника за националну безбедност током његовог првог мандата.
Трамп је пре неколико месеци саопштио да Помпео неће имати никакву улогу у новој администрацији, а ове недеље отпустио је Хука са позиције у одбору Центра за америчке студије истраживачког центра Вудро Вилсон центра.
Помпео и Хук су били јавна лица америчке кампање “максималног притиска” на Иран након што се Трамп повукао из иранског нуклеарног споразума 2018. године, који је понудио ублажавање санкција у замену за драстично ограничавање нуклеарног програма.
У извештају Конгресу из марта 2022. године, Стејт департмент је навео да плаћа више од два милиона долара месечно за 24-часовно обезбеђење Помпеа и Хука.
Стејт департмент је навео да претње Помпеу и Хуку остају “озбиљне и веродостојне” и да и даље захтевају мере заштите које обезбеђује влада.(Tanjug)
НОВИ станар најпрестижније вашингтонске адресе Доналд Трамп могао би да нађе заједнички језик са највећим економским супарником Вашингтона – Кином.
Наиме, у другом делу интервјуа за Фокс њуз, емитованим у четвртак увече, Трамп је поручио да би царине Пекингу биле кључне за његов процес склапања трговинског споразума са “змајем са истока”. Поруке лидера републиканаца стижу пошто је претходно најавио да разматра да од 1. фебруара уведе тарифе од 10 одсто на кинеску робу јер та земља у САД увози велике количине дроге фентанил преко Мексика и Канаде.
Трамп је у разговору за америчку ТВ изјавио да су САД у доброј позицији да спрече Кину да прошири своју територију.
Доланд Трамп потписао је наредбу о званичном уклањању поверљивости са фајлова о ЈФК, РФК и Мартина Лутера Кинга.
🇲🇽🇨🇦 Трамп потврђује и да ће увести тарифе за Мексико и Канаду од 1. фебруара.
ПОЖАР у области Хјуз избио је јуче и за само шест сати спалио око 39 квадратних километара шума и растиња у близини језера Кастаик, популарног излетишта које се налази око 64 километра од насеља Итон и Палисејдс, која горе већ трећу недељу.
Више од 50.000 људи добило је наредбу за евакуацију, због новог пожара који је захватио планинску област северно од Лос Анђелеса.
Пожар у области Хјуз избио је јуче и за само шест сати спалио око 39 квадратних километара шума и растиња у близини језера Кастаик, популарног излетишта које се налази око 64 километра од насеља Итон и Палисејдс, која горе већ трећу недељу, пренео је АП. Иако је подручје било под црвеним упозорењем због опасности од пожара, ветрови нису били тако јаки као раније, што је омогућило ватрогасним авионима да испусте десетине хиљада галона воде.
Ситуација у којој се налазимо данас врло је различита од оне пре 16 дана – рекао је шеф ватрогасних служби округа Лос Анђелес Ентони Марон.
Затворени делови ауто-пута И-5 јуче су поново отворени, а ватру је гасило око 4.000 ватрогасаца. Такође, власти у Лос Анђелесу су се припремале за могућу кишу која би могла да изазове клизишта и поплаве у подручјима погођеним пожарима.
Према Националној метеоролошкој служби, очекивано је да ће ветрови достићи брзину од 96 километара на час, а киша би могла да почне у суботу.
Поред новог пожара у Кастаику, ватрогасци се и даље боре са пожарима у насељима Палисејдс и Итон, у којима је од почетка избијања, 7. јануара, погинуло најмање 28 особа и уништено више од 14.000 објеката.
Тренутно је 68 одсто пожара у Палисејдсу под контролом, док је у насељу Итон пожар под контролом 91 одсто.
Наредбе за евакуацију односе се и на затвор Пичез, који се налази неколико километара од пожара, а евакуисано је 476 затвореника.
KO JE NOVI ŠEF TAJNE SLUŽBE SAD? Karan spasio Trampu život
NOVI američki predsednik Donald Tramp imenovao je Šona Karana, agenta koji je bio prisutan u julskom atentatu na njega u Pensilvaniji, na čelo Tajne službe, koja je odgovorna za zaštitu visokih političkih ličnosti u Sjedinjenim Državama.
– Šon je veliki patriota koji je štitio moju porodicu u proteklih nekoliko godina, zbog čega mu verujem da će predvoditi hrabre muškarce i žene Tajne službe – rekao je američki predsednik, javlja Foks njuz.
ДЕТАЉАН СПИСАК СВИХ НАРЕДБИ КОЈЕ ЈЕ ПОТПИСАО ТРАМП: Поништио 78 одлука Џоа Бајдена
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп потписао је први сет извршних наредби на крају своје церемоније полагања заклетве у спортској дворани “Capital One” у Вашингтону, пре него што ће бити одведен у Белу кућу где ће наставити с потписивањем.
Амерички председник Доналд Трамп потписао је први сет извршних уредби на крају своје церемоније полагања заклетве у спортској дворани “Capital One” у Вашингтону, пре него што ће бити одведен у Белу кућу где ће наставити с потписивањем.
Између осталог, иницијално је повукао САД из Париског климатског споразума. Сједињене Државе, други највећи светски загађивач иза Кине и историјски највећи загађивач, напустиле су Париски климатски споразум у време Трамповог првог мандата, али их је Џо Бајден у свом вратио назад.
Поништио 78 наредби Џоа Бајдена
Трамп је прво потписао извршну наредбу којом се поништава 78 извршних наредби његовог претходника Бајдена, укључујући уклањање Кубе с пописа држава спонзора тероризма, известили су амерички медији.
Тада је, уз повлачење САД из климатског споразума, такође забранио издавање нових федералних прописа док он и његова влада не преузму потпуну контролу над тим, привремено забранио запошљавање у савезној влади осим у војсци и на пољу националне безбедности, те укинуо рад од куће за федералне службенике.
У дворани је такође наредио свим савезним агенцијама да се позабаве кризом раста трошкова живота, потписао налог о враћању слободе говора и забрани цензуре, јавља телевизија Еј-Би-Си.
Трамп је пред око 20.000 присталица у дворани описао Бајденову администрацију као најгору у историји и, уз одушевљени аплауз, најавио низ других извршних налога које ће потписати у Белој кући.
Укинуо санкције израелским досељеницима, допустио бушење нафте на Арктику
Трамп је јуче потписао извршне наредбе којима се илегална имиграција на граници САД и Мексика проглашава ванредним стањем, означавајући криминалне картеле терористичким организацијама.
Трамп је укинуо санкције које је бивша Бајденова администрација увела крајње десничарским групама израелских досељеника и појединцима због наводног почињеног насиља над Палестинцима на окупираној Западној обали.
Нови амерички председник потписао је јуче извршну уредбу којом се укидају напори бившег председника Бајдена да блокира бушење нафте на Арктику и дуж великих подручја уз обалу САД.
Извршне уредбе које је потписао и које ће објавити током председничке кампање нису све популарне. Према анкети АП-а, на пример, само 20 одсто Американаца подржава повлачење из Париског климатског споразума, укључујући мање од 50 посто Трампових републиканаца.
Ово је списак Трампових наредби
Имиграција
- Ванредно стање на граници
Трамп је потписао директиву о проглашењу ванредног стања на јужној граници. „То је велика ствар“, рекао је Трамп додајући свој потпис. Такође се тиче и аутоматског држављанства за децу илегалних имиграната рођену у САД.
Трамп је такође потписао уредбу којом се обуставља амерички програм пресељења избеглица на четири месеца, иако детаљи нису били јасни.
- Затварање границе
Трамп је наредио војсци да „запечати границе“ и навео проток недопуштених дрога, кријумчарење људи и криминал повезан с прелазима.
- Ознака тероризма за банде и картеле
Трамп је потписао директиву којом се нарко-картели и међународне групе означавају као стране терористичке организације. Салвадорска мигрантска скупина МС-13 и венецуеланска група Трен де Арагуа биће додате на попис који укључује Ал Каиду, тзв. Исламску државу и Хамас.
- „Наставите с изградњом зидова“
Трамп је наредио шефовима агенција да поновно покрену напоре за „изградњу додатних физичких баријера дуж јужне границе“. Директива није извршна уредба и није јасно како би се такав напор могао финансирати, што је била кључна препрека за Трампа током његовог првог мандата.
Када је Трамп први пут изабран за председника 2016, потписао је извршну наредбу о изградњи граничног зида. Иако су неки делови баријере изграђени, већина је остала недовршена.
- “Остати у Мексику”
Трамп је такође поновно увео своју политику „Остани у Мексику“ извршном уредбом. Мера из његова првог мандата вратила је око 70.000 немексичких тражилаца азила преко границе где чекају саслушања.
- Заустављање миграната који стижу авионом
Истим налогом, Трамп је такође затворио имиграциони канал из Бајденове ере: спонзорску иницијативу која је омогућила да до 30.000 миграната с Кубе, Хаитија, Никарагве и Венецуеле долети у САД.
Ова политика осмишљена је за смањење броја илегалних прелазака границе, рекла је Бајденова администрација.
Тик-ток
Трамп је такође потписао директиву којом се на 75 дана одгађа спровођење закона о забрани друштвене медијске платформе Тик-ток у кинеском власништву. Тик-ток је поздравио Трампова обећања о томе и обновио америчке услуге након што их је накратко искључио пре његове инаугурације.
Трамп је рекао да ће његова наредба матичној компанији Тик-ток дати више времена да пронађе америчког партнера за куповину већинског удела, али детаљи о директиви коју је потписао нису јасни.
Упитан шта акција ради након што ју је потписао, Трамп каже да му даје право да је „прода или затвори“.
Раније је подржавао забрану Тик-тока, али је назначио да је променио смер након што су његови предизборни видеи прикупили милијарде прегледа.
Реформа владе:
- ДОГЕ и Илон Маск
Трамп је потписао директиву о оснивању Одељења за владину ефикасност (ДОГЕ) – новог саветодавног тела које има за циљ да смањи државне трошкове. Очекује се да ће је водити Илон Маск.
Трамп је рекао да ће Маск, први човек Тесле и Спејс екса, за нову агенцију добити уред за двадесетак запослених.
- „Зауставите савезно запошљавање“
Трамп је потписао акцију којом се зауставља свако ново федерално запошљавање – осим унутар америчке војске и неколико других категорија – док Трампова администрација не буде имала пуну контролу над владом.
- Федерални службеници се враћају у канцеларију
Трамп је потписао документ према којем савезни радници морају да раде у канцеларији и не смеју да раде од куће.
- Цензура
Трамп је потписао директиву којом се „наређује враћање слободе говора и спречава владина цензура“. Тренутно нису били доступни детаљи о томе шта ова директива конкретно ради.
Наредба упућује главног државног тужиоца да истражи активности функционера у агенцијама као што су Министарство правосуђа, Комисија за вредносне папире и берзу и Савезна комисија за трговину током претходне управе.
- Политички прогони
Нови амерички председник потписао је документ којим се жели прекинути „наоружавање владе против политичких противника“. Никакви детаљи нису одмах доступни.
Светска здравствена организација
Трамп је потписао извршну наредбу за почетак процеса повлачења САД из Светске здравствене организације (СЗО).
– Ооох, то је велико – рекао је док је потписивао документ. Ово је други пут да је Трамп наредио повлачење САД из СЗО.
Трамп је био критичан према начину на који је институција са седиштем у Женеви поступала с ковидом 19 и започео је процес повлачења из ње током пандемије. Бајден је касније поништио ту одлуку.
Промена Бајденове политике
- Прописи из Бајденове ере
Једна од првих директива коју је Трамп потписао у склопу свог другог мандата био је документ којим се укида готово 80 прописа из Бајденове ере. Трамп није појаснио шта ти прописи укључују.
- Регулаторно замрзавање
Трамп је потписао директиву која је замрзнула било коју савезну агенцију од издавања било каквих нових прописа све док Трампова администрација не добије пуну контролу над владом.
Различитости и пол
- Трансродне особе
Трамп је издао извршну наредбу којом је објавио да ће САД признати само „два пола, мушки и женски. Ти полови нису промењиви и утемељени су на темељној и непобитној стварности.“
Наредба ће утицати на политику трансродних особа у вези с владиним комуникацијама, заштитом грађанских права и федералним финансирањем, као и затворима. То ће утицати на службене документе попут пасоша и виза.
ДЕИ
У истом извршном налогу, Трамп је окончао све владине програме, политике, изјаве и комуникације које промовишу или подржавају „родну идеологију“.
У засебној извршној уредби зауставио је све програме „разноликости, једнакости и укључености“ (ДЕИ) унутар федералне владе. Наредба се зове „заустављање радикалних и расипних владиних ДЕИ програма и преференција“.
Наредба покрива све савезне агенције и укључује оне које добијају савезну подршку или имају савезне уговоре.
Преименовање Мексичког залива
- „Амерички залив“
Међу првим Трамповим извршним наредбама била је она која министру унутрашњих послова наређује да промени име Мексичког залива у „Амерички залив“.
- Планина Денали на Аљасци
Иста наредба такође налаже министру унутрашњих послова да преименује планину Денали на Аљасци у планину Макинли – у част 25. америчког председника чијој се тарифној политици Трамп диви. Председник Барак Обама променио је име из Макинли у Денали како би одражавао како га зову домородачка племена. То је највиши планински врх у Северној Америци.
Привреда
- Борба против инфлације
Потписао је директиву којом се од свих савезних министарстава и агенција САД тражи да се позабаве трошковима живота Американаца. Детаљи овог документа и како је свако одељење задужено за испитивање овог питања нису јасни.
Клима и енергија
- Повлачење из Париског споразума (опет)
Трамп је потписао повлачење из Париског споразума о клими – значајног међународног споразума осмишљеног за ограничавање раста глобалних температура. Био је то међу првим документима које је Трамп потписао након своје инаугурације.
Трамп се први пут повукао из Париског споразума 2017, пре него што га је Бајден поново унео 2021.
Уз потпис на излазак из споразума, Трамп је потписао и писмо које ће послати Уједињеним нацијама у којем објашњава повлачење.
- Ванредна енергетска ситуација
Трамп је прогласио националну енергетску ванредну ситуацију, обећавши да ће напунити стратешке резерве нафте.
Потписао је извршну наредбу под називом „Ослобађање ванредног ресурсног потенцијала Аљаске“, која се бави нафтом и гасом и другим природним ресурсима. Обећао је „бушити, душо, бушити“ за више америчких фосилних горива.
- Крај „Грин њу дила“
Као део извршне уредбе о енергетици, Трамп је зауставио такозвани зелени нови договор, низ мера Бајденове администрације које су биле усмерене на подстицање зелених послова, регулисање индустрије фосилних горива и ограничавање загађења.
Трамп је наредио агенцијама да зауставе средства која се издвајају кроз два закона, Закон о смањењу инфлације и други закон о инфраструктури и запошљавању.
Такође је рекао да ће САД прекинути градњу ветропаркова и опозвати оно што је назвао „мандатом“ за електрична возила.
Побуна на Капитолу
- Помиловање 1.500 људи који су упали на амерички Капитол
Трамп је објавио да даје помиловања за око 1.500 својих присталица који су ухапшени у нередима на америчком Капитолу 2021. Трамп је више пута ухапшене у побуни назвао „таоцима“. Најмање 600 оптужено је за напад или ометање савезних службеника.
- Ублажио казне „От киперсима“ и „Прауд бојсима“
Трамп је такође ублажио казне за чланове крајње десних група Oath Keepers и Proud Boys, који су били осуђени за заверу у вези с немирима на Капитолу.
Адвокат бившег вође Прауд бојса Хенрија Тарија, који је осуђен на 22 године затвора због побуњеничке завере, рекао је да његов клијент такође очекује да ће бити пуштен.
(индекс.хр)
ТРАМП ПОЧЕО ДА ПОТПИСУЈЕ НАРЕЂЕЊА, А ЗАТИМ УСЛЕДИЛО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Да ли сте проверили фиоке?
На коверти је подвучен број 47 Доналд Трамп је 47. председник Сједињених Америчких Држава
Доналд Трамп се вратио у Овалну канцеларију Беле куће где је провео првих неколико сати као нови стари амерички председник потписујући извршне наредбе и укидајући налоге бившег председника Бајдена.
Између осталог, Трамп је помиловао око 1.500 оптужених који су учествовали у нападу на Конгрес 6. јануара 2021. године. Док је потписивао низ извршних наредби, један од новинара окупљених у Овалном кабинету питао је америчког председника да ли је нашао писмо Џоа Бајдена.Трамп је тада рекао да не зна ништа о томе и онда је проверио фиоке свог стола. У једном од њих је било писмо које је Трамп потом показао камерама. – Хвала, Питере – рекао је Трамп новинару.
ИНАУГУРАЦИЈА новоизабраног председника Доналда Трампа била је 65. церемонија одржана у Вашингтону.
МЕДИЈСКА кућа ЦБС њуз издвојила је шест кључних тачака из говора председника САД Доналда Трампа који је одржао током своје инаугурације.
Трамп је свој први говор као 47. председник САД започео изјавом да “златно доба Америке почиње управо сада”.
Он је нагласио да ће под његовим надзором нација поново “да просперира и да буде поштована” широм света, и обећао да ће му, током сваког дана мандата, Америка бити приоритет.
Председник је оштро критиковао образовни и здравствени систем САД, рекавши да су избори за његов други мандат “прилика за потпуно и коначно окретање од страшне издаје” и да ће обновити веру, богатство, демократију и слободу америчког народа.
Трамп се осврнуо и на покушај атентата на њега током предизборног митинга у Пенсилванији, 13. јула, и изјавио да га је “Бог спасио да би поново учинио Америку великом”.
Такође је најавио низ извршних наредби, укључујући проглашење националне ванредне ситуације на јужној граници САД, враћање политике “Остани у Мексику” и слање војника на границу како би “одбранили” земљу од, како је рекао, “инвазије”.
Обећао је да ће се бавити и инфлацијом, смањити трошкове и прогласити “националну енергетску ванредну ситуацију”.
Трамп је истакао и да ће променити назив Мексичког залива у “Залив Америке” и да ће највишем планинском врху у Северној Америци, Денали, вратити назив “Планина Мекинли”.
Такође је поновио своје планове да врати контролу над Панамским каналом, рекавши: “Враћамо га”.
Трамп је најавио да ће његова администрација радити на слању америчких астронаута на Марс.
– Послаћемо америчке астронауте да поставе америчку заставу на Марсу -нагласио је Трамп.
Након церемоније инаугурације испаљени су почасни плотуни, бивши председник Џозеф Бајден и потпредседница Камала Харис напустили су Капитол као грађани, а ускоро би требало да почне свечани бал и инаугурациона вечера.
ТОКОМ Инаугурационог говора Доналд Трамп је указао на будуће смернице управљања Сједињеним Америчким Државама и најавио ремонт трговинског система, али и још једном указао на важност успостављања новог Одељења за владину ефикасност на чијем челу ће бити милијардер Илон Маск.
– Одмах ћу започети ремонт нашег трговинског система како бих заштитио америчке раднике и породице. Уместо да опорезујемо наше грађане да би обогатили друге земље, ми ћемо тарифирати и опорезовати стране земље да бисмо обогатили наше грађане. У ту сврху оснивамо Службу спољних прихода за наплату свих тарифа, дажбина и прихода. Биће то огромне количине новца које ће се слити у нашу касу из страних извора. Амерички сан ће се ускоро вратити и напредовати као никада раније. Да би повратила надлежност и ефикасност нашој савезној влади, моја администрација ће успоставити потпуно ново Одељење за владину ефикасност.
УВЕШЋУ ванредно стање на јужној граници САД са Мексиком и прогласити националну енергетску ванредну ситуацију. У првом говору као нови председник САД поручио је ово Доналд Трамп, изазвавши овације присутних у Ротонди Капитола, где је претходно положио заклетву. Шеф Беле куће, који је обраћање започео реченицом да “златно доба Америке почиње овог тренутка” и поруком да ће Америка током његовог мандата бити на првом месту, најавио је ће његова администрација појачати ископавање нафте и гаса на тлу Америке. Истовремено, рекао да је ће сваки илегални улазак у земљу одмах бити заустављен, а влада ће започети процес враћања милиона криминалних странаца одакле су дошли.
– Послаћу трупе на јужну границу да зауставе инвазију на нашу земљу – поручио је.
Нагласио је да Америка има највише нафте и природног гаса од било које нације на свету и да ће то употребити.
Попунићемо стратешке резерве до врха. Бићемо богата нација поново и течно злато под нашим ногама ће нам у томе помоћи. Аутомобиле ћемо поново правити у нашој земљи, брзином о којој нико није могао ни да сања пре само неколико година и свако ће моћи да купи возило какво жели – поручио је Трамп. Најавио је да ће наложити свим члановима кабинета да ураде оно што је у њиховој моћи како би победили инфлацију и брзо снизили цене. Нови станар Беле куће за говорницом је поручио и да ће нарко-картеле ван САД прогласити терористичким организацијама, те да ће затражити од фердералних агенција да елиминшу иностране криминалне банде које делују унутар Америке.
Такође, истакао је да ће повећати порезе другим државама и да ће одмах започети са ревизијом америчког трговинског система који ће заштитити америчке раднике и њихове породице.
– Уместо да опорезују америчке грађане, САД ће почети да опорезују стране земље како би се обогатиле америчке породице – истакао је нови станар Беле куће, најавивши оснивање спољне службе прихода задужене за прикупљање прихода из иностранства.
Трамп је током говора истакао да ће снагу америчке војске мерити не само по победама које оствари, већ и по томе колико ратова буде окончала и броју сукоба у којима не буде учествовала.
– Наше оружане снаге ће бити усредсређене на њихову једину мисију, да поразе америчке непријатеље. Желим да будем упамћен као миротворац и ујединитељ – поручио је нови шеф Беле куће.
Такође, рекао је да планира да оснује одељење за владину ефикасност, којим ће руководити његов сарадник , власник “Тесле” и друштвене мреже “Икс”. Илон Маск. Лидер републиканаца је у говору поново поручио да намерава да Панамски канал врати под америчке скуте, док није поменуо Гренлад и Канаду.
– Панама је прекршила споразуме који захтевају неутралност у операцијама канала. Америчким бродовима се пролазак озбиљно наплаћује и према њима се не поступа поштено ни на који начин, а то укључује и морнарицу САД. Кина управља Панамским каналом. И изнад свега, Кина управља Панамским каналом. Нисмо га дали Кини, дали смо га Панами и вратићемо га – рекао је Трамп, напоменувши и да ће Мексички залив преименовати у “Залив Америке”.
Најавио је да ће наложити свим члановима кабинета да ураде оно што је у њиховој моћи како би победили инфлацију и брзо снизили цене. Нови станар Беле куће за говорницом је поручио и да ће нарко-картеле ван САД прогласити терористичким организацијама, те да ће затражити од фердералних агенција да елиминшу иностране криминалне банде које делују унутар Америке.
Такође, истакао је да ће повећати порезе другим државама и да ће одмах започети са ревизијом америчког трговинског система који ће заштитити америчке раднике и њихове породице.
– Уместо да опорезују америчке грађане, САД ће почети да опорезују стране земље како би се обогатиле америчке породице – истакао је нови станар Беле куће, најавивши оснивање спољне службе прихода задужене за прикупљање прихода из иностранства.
Трамп је током говора истакао да ће снагу америчке војске мерити не само по победама које оствари, већ и по томе колико ратова буде окончала и броју сукоба у којима не буде учествовала.
– Наше оружане снаге ће бити усредсређене на њихову једину мисију, да поразе америчке непријатеље. Желим да будем упамћен као миротворац и ујединитељ – поручио је нови шеф Беле куће.
Такође, рекао је да планира да оснује одељење за владину ефикасност, којим ће руководити његов сарадник , власник “Тесле” и друштвене мреже “Икс”. Илон Маск. Лидер републиканаца је у говору поново поручио да намерава да Панамски канал врати под америчке скуте, док није поменуо Гренлад и Канаду.
– Панама је прекршила споразуме који захтевају неутралност у операцијама канала. Америчким бродовима се пролазак озбиљно наплаћује и према њима се не поступа поштено ни на који начин, а то укључује и морнарицу САД. Кина управља Панамским каналом. И изнад свега, Кина управља Панамским каналом. Нисмо га дали Кини, дали смо га Панами и вратићемо га – рекао је Трамп, напоменувши и да ће Мексички залив преименовати у “Залив Америке”.
Пре него што је Дистрикт постао главни град нације, инаугурације су одржане у бившим престоницама САД, Њујорку и Филаделфији. Три друга града су била домаћин инаугурационих церемонија. Последње полагање заклетве ван Вашингтона била је инаугурација Линдона Б. Џонсона у авиону Аир Форце Оне након убиства Џона Ф. Кенедија у Даласу.
Доналд Трамп ће данас положити заклетву као 47. председник Сједињених Држава. Инаугурација ће се одржати у затвореном простору због опасно ниских температура пројектованих у главном граду земље. То ће вероватно бити најхладнији дан инаугурације од 1985. Очекује се да ће Трампа у Ротонди Капитола положити главни судија Џон Робертс.
“ВРАТИЋЕМО АМЕРИЦИ ПОНОС”: На масовном скупу поздравио на хиљаде присталица
НОВОИЗАБРАНИ председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп одржава победнички митинг, дан пре инаугурације и његовог повратка у Белу кућу.
На почетку свог обраћања Трамп је поручио својим присталица: “Победили смо!”
“Учинићемо нашу земљу великом поново”, рекао је Трамп и додао да је одушевљен што се вратио.
Из публике се чуло: “САД, САД”.
“Вратићемо Америци понос”, рекао је Трамп, и захвалио људима који су дошли у Вашингтон.
“Гледам скупове који се одржавају широм земље, људи су срећни, то је захаваљујући вама”, рекао је Трамп.
Подсетио је да је на изборима освојио “неодлучне” државе.
НОВОИЗАБРАНИ председник Доналд Трамп је на скупу уочи инаугурације рекао да ће деловати “историјском брзином и снагом” када се врати у Белу кућу.
“Затвара се завеса на четири дуге године америчког пропадања”
– Од сутра ћу радити историјском брзином и снагом и решићу сваку кризу са којом се суочава наша земља. Морамо то да урадимо – рекао је Трамп окупљенима у Вашинтону у недељу.
Трамп је изјавио да је “берза порасла” и да је “биткоин обарао један рекорд за другим” од тренутка када је постао новоизабрани председник.
Критиковао је одлазећег председника Џоа Бајдена и његову “неуспелу администрацију” и обећао је да ће “окончати владавину пропалог и корумпираног политичког естаблишмента”.
– Сутра, у подне, затвара се завеса на четири дуге године америчког пропадања и почињемо потпуно нови дан америчке снаге и просперитета, достојанства и поноса. Свака Бајденова извршна наредба ће бити укинута – изјавио је Трамп.
Он је такође рекао да ће објавити евиденцију о убиству 35. председника Џона Ф. Кенедија и Мартина Лутера Кинга.
“Зауставићемо инвазију на наше границе”
Трамп се фокусирао на имиграцију баш као и током кампање.
– Зауставићемо инвазију на наше границе – изјавио је Трамп.
Он је додао да његова администрација планира да покрене рације усмерене на мигранте који немају потребна документа у року од само неколико дана од преузимања дужности председника.
Споразум о прекиду ватре у Гази
Трамп је говорио и о споразуму о прекиду ватре у Гази, рекавши да се то “никада не би догодило да није изабран.
Он је преузео заслуге за примирје, одбијајући напоре одлазећег предеседника Џоа Бајдена, који је такође преузео заслуге за договор, преноси ТРТ.
– Постигли смо више а да нисмо били председник него што су они постигли за четири године када су били председник – рекао је Трамп, задржавајући се на овом тренутку.
Он је раније упозорио да уколико се САД не поштују, могло би да дође до сукоба већих размера.
– Ако нас поштују, одржаће се. Ако нас не буду поштовали, избиће пакао – изјавио је.
Трамп је изјавио да ће зауставити “инвазију” имиграната на граници САД јер је обећао да ће решити “сваку кризу” са којом се нација суочава.
– Зауставићемо инвазију на наше границе – рекао је окупљенима у Капитал арени у центру Вашингтона.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп рекао је да ће именовати Пени Швин за заменицу министра образовања САД.
Новоизабрани председник САД Доналд Трамп рекао је да ће именовати Пени Швин, бившу комесарку за образовање у Тенесију, да буде заменица министра образовања САД.
Трамп је написао на својој друштвеној мрежи Truth Social да је радила и у Агенцији за образовање у Тексасу.
КАДА новоизабрани председник САД Доналд Трамп у понедељак поново преузме функцију председника, његово породично окружење биће другачији него пре осам година.
Трамп има петоро деце, од којих су троје у браку и 10 унучади, а ускоро ће добити и једанаесто, пише АП.Његов најмлађи син, Барон, који је када је Трамп први пут био председник, био пети разред основне школе, сада је студент прве године факултета, док је унука Каи, која је 2017. имала девет година, сада инфлуенсерка и голферка.
Унук Џозеф, који је тада седео у Трамповом крилу са Лего моделом Беле куће, сада има 11 година. Иако су Трампова ћерка Иванка и њен муж Џеред Кушнер, најистакнутији политички чланови Трампове породице, сада живе на Флориди. Трампова супруга Меланија прву годину његове председничке функције провела је у њиховом пентхаусу у Њујорку како би син Барон могао да заврши школу.
Ове године избегавала је кампању, али је присуствовала кључним догађајима. Издала је мемоаре, а ускоро ће бити објављен и документарац о њеном животу. Трампов најстарији син, Доналд Трамп Џуниор (46), радио је председничке кампање за свог оца 2016. и 2020. године. Његов утицај је од тада порастао.
Он је саветовао свог оца да изабере Џеј Ди Венса за свог потпредседника, а такође има и важну улогу у породичном бизнису.
Његова ћерка Иванка радила је као саветница у Белој кући, након што је са породицом прешла из Њујорка у Вашингтон. Сада се повукла из политике да би се посветила породици, али је подржала оца на кључним догађајима. Син Ерик је помагао у вођењу породичног бизниса и био је активан у кампањама, а сада је постао саветник свом оцу.
Такође је покренуо и платформу за криптовалуте. Ћерка Тифани, у време Трамповог првог мандата је тек дипломирала, а овог пута је била више присутна у кампањи.
(Танјуг)
ПРЕДСТАВНИЦИ Русије, како је планирано, неће присуствовати инаугурацији новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа, изјавио је новинарима помоћник руског председника Јуриј Ушаков.
Он је потврдио да ни руски амбасадор у САД неће присуствовати инаугурацији.
„Нико неће представљати Русију на инаугурацији. Уобичајено је да присуствује амбасадор. Ако отправнику послова буде упућен позив, он ће присуствовати“, рекао је Ушаков.
СИГУРНОСТ ТРАМПА НА НАЈВИШЕМ НИВОУ
ЗА безбедност током церемоније инаугурације новоизабраног америчког председника Доналда Трампа биће задужено и приватно обезбеђење.
Како сазнаје “ТМЗ” посао да штити Трампа добила је компанија “Аркус груп ЛЛЦ”, чији уговор вреди 8,1 милион долара, а побринуће се да ниједан делић простора у ком ће се председник САД кретати, не остане непокривен.
Иако не постоје безбедносне процене које указују да би нешто могло да крене по злу, овакве мере предострожности предузете су како би се спречило било какво излагање ризику Трампа, с обзиром на то да је он током предизборне кампање преживео два атентата.
Око 250.000 званица, колико се очекује да ће присуствовати инаугурацији Доналда Трампа, чуваће око 25.000 припадника војске и полиције.
Превенција опасности на највишем нивоу
Један од покушаја убиства Трампа догодио се током његовог предизборног говора у Пенсилванији 13. јула 2024. године, када је он погођен у уво. У октобру 2024. независна комисија која је истраживала јулски атентат, открила је вишеструке пропусте у раду америчке Тајне службе, што је на крају довело до тога да напад није био спречен.
Други покушај да се Трамп елиминише уследио је 15. септембра у његовом голф клубу на Флориди. Према наводима полиције, службеници Тајне службе отворили су ватру на нападача који се крио у жбуњу.
(РТ)
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ОБАВЕШТАЈНИХ АГЕНЦИЈА: Трампова инаугурација потенцијална мета за екстремисте
ИНАУГУРАЦИЈА Доналда Трампа 20. јануара представља потенцијалну мету за претње и насилне екстремисте, упозориле су америчке обавештајне агенције.
Због тога ће бити појачано обезбеђење, односно предвиђа се да ће церемонију инаугурације обезбеђивати око 25.000 припадника полиције и војног особља, пише амерички Политико.
Потенцијални починиоци, претпоставља се, могли би да виде полагање заклетве новоизабраног председника као “последњу прилику да утичу на изборне резултате путем насиља”, написала је група обавештајних и агенција за спровођење закона у процени претњи, у коју је портал имао увид.
Процена претње, коју су сачинили ФБИ, Тајна служба, полиција Капитола, влада Вашингтона и полицијска управа Врховног суда, изнела је мноштво сценарија у којима су главни актери страни терористи, домаћи екстремисти и вукови самотњаци који би могли да изведу нападе бомбама, летове дроном или нападе на возило и сл.
Званичници за спровођење закона такође брину да би протести око инаугурације могли да постану бурни – одређене групе су тражиле дозволе за демонстрације, укључујући неке које су раније организовале протесте који су завршени хапшењима.
– Прошли протести неких од ових појединаца укључивали су блокаде саобраћаја, улазак на посед, уништавање имовине и пружање отпора хапшењу – додаје се у процени претње.
У документу се такође наводи да су протести у вези са сукобом у Гази пореметили Капитол Хил и да би борбе тамо могле да инспиришу екстремисте у држави.
Како се наводи документ је слично форматиран као онај послат 2021. пре инаугурације председника Џоа Бајдена.
Истовремено, документ приказује како су се опасности промениле у последње четири године – посебно у вези са иранским претњама Трампу и тензијама које је подстакао рат у Гази.
Џон Коен, бивши званичник за борбу против тероризма који је помагао у планирању безбедности за Бајденову инаугурацију, рекао је да се овогодишњи догађај суочава са више претњи него онај пре четири године.
– Као неко ко је био укључен у планирање последње инаугурације, окружење претње је било опасно и још је нестабилније и опасније него што је било 2021 – рекао је он.
Додаје се да је само прошле недеље полиција Капитола ухапсила човека који је покушавао да унесе мачете и три ножа у центар за посетиоце на сахрани бившег председника Џимија Картера, а истог дана полиција је ухапсила још једног човека који је запалио аутомобил у близини Капитола док је Трамп био тамо.
(Танјуг)
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је јутрос да ће се састати с руским председником Владимиром Путином “врло брзо” након што следеће недеље преузме дужност.
Није навео временски распоред састанка, који би био први између челника две земље од почетка рата Русије с Украјином у фебруару 2022. Упитан о својој стратегији за окончање рата, Трамп је за Њузмакс рекао:
– Па, постоји само једна стратегија и она зависи од Путина. Не могу замислити да је превише одушевљен начином на који је све прошло јер ни њему није баш најбоље ишло.Знам да он жели да се састане, и ја ћу се састати с њим врло брзо. Учинио бих то и раније, али… морам прво ући у канцеларију. За неке ствари мораш бити тамо – додао је Трамп.
“ДОК ЈЕ ЗАБРАЊИВАО ТРАМПА НА ФЕЈСБУКУ БИО ИМ ЈЕ ДОБАР, А САДА ГА РАЗАПИЊУ”: Бајденова администрација осудила и напала Закерберга
“ЉУДИ из Бајденове администрације су звали наш тим, викали на њих и псовали”, описује власник “Мете” Марк Закерберг притиске Бајденове администрације због објава на друштвеним мрежама.
За Марка Закерберга, власника компаније “Мета”, концепт слободе изражавања флексибилан је попут алгоритама његових платформи.
Док је пре четири године суспендовао налог одлазећег председника САД Доналда Трампа због “ризика од даљег подстицања насиља”, Закерберг данас суспендује фект чекере, љуте непријатеље политике долазећег председника САД – Доналда Трампа.
ОД ПОСЛЕДИЦА разорних пожара који још увек бесне у Лос Анђелесу страдало је 16 људи, како је пријављено надлежним службама, а преносе данас амерички медији.
Пет особа је погинуло у насељу Палисејдс, 11 у Итону, саопштиле су медицинске службе, преноси ТВ мрежа Еј-Би-Си њуз.
До сада је у Итону у пожару изгорело 14.117 ари, а уништено или оштећено 7.000 објеката.
Како је навео шеф ватрогасне службе Лос Анђелеса, Ентони Мароне, само 15 одсто овог пожара је локализовано. Он је упозорио на то да су метеоролози предвидели јак ветар до среде, што ће знатно отежати напоре да се угаси ватрена стихија. У насељу Палисејдс пожар и даље јача, а ватра се опасно приближила четврти Брентвуд.
У помоћ ватрогасним екипама које се боре са пожарима требало би да стигне и 70 ватрогасаца из Мексика.
Најмање 27 особа је ухапшено у Палисејдсу и Итону, саопштили су јуче градски званичници.
Највећи број хапшења је извршен због провала, пљачке и поседовања наркотика, преноси Еј-Би-Си њуз.
Званичник полиције Мајк Лоренц рекао је да је полиција појачала присуство у евакуисаним зонама, као и да су неки становници чак ангажовали приватно обезбеђење како би сачували преосталу имовину, преноси Си-Ен-Ен.
На снази и даље остаје полицијски час у свим зонама града где је наложена обавезна евакуација како би се заштитила имовина и спречиле пљачке, навеле су власти.
Од шест пожара који су захватили подручје Лос Анђелеса, три су стављена под контролу и у њима је угашено 50 и више одсто површине под ватром, док највећи пожар у Пасифик Палисејдсу још увек није под контролом, као ни пожари у Итону и у Арчеру, пренели су раније амерички медији.
(рт.рс)
ВАТРОГАСНИ званичници Лос Анђелеса изјавили су да су забринути да ће се неколико активних пожара раширити због налета јаких ветрова који су вечерас погодили тај град.
Начелник ватрогасних јединица Лос Анђелеса Дејвид Акуна рекао је за ЦНН да су ватрогасци тренутно у могућности да користе авионе да обуставе пожаре, али да постоји “велика забринутост” за ширење жеравице због појачаних ветрова.
Он је додао да ће се локалним ватрогаснцим екипама придружити и ватрогасци из других делова Калифорније, као и из још седам америчких држава, Канаде и Мексика.Сви се укључују и стижу тамо како бисмо били што спремнији, рекао је он.
ВАТРОГАСЦИ настављају борбу са ватреном стихијом у Лос Анђелесу која је до сада однела 11 живота, изгорело је око 10 хиљада објеката, око 180.000 људи се евакуише. У деловима града уведен је полицијски час. Све изгледа као да је пала нуклеарна бомба, каже Лука Павловски који живи у Лос Анђелесу.
Америчко Министарство здравља и социјалних услуга прогласило је ванредну ситуацију за јавно здравље у Калифорнији како би се решили здравствени проблеми изазвани пожарима у округу Лос Анђелеса.
Лука Павловски који живи у Лос Анђелесу рекао је да се током јучерашњег дана провозао до дела града који је захваћен пожаром и да све то изгледа као да је пала нуклеарна бомба и да је све пуно пепела.Свуда пада пуно пепела и ко зна каквих све хемикалија. Док сам се возио колима пекле су ме очи и грло, иако сам носио маску. И сада ме пеку очи. Међутим, није ми јасно како гомила људи шета и не носе маске – рекао је Павловски.
ПРЕМИЈЕР Гренланда Муте Егеде изјавио је данас да сви треба да поштују жељу полуаутономне данске територије за независношћу, јавља Ројтерс.
Он је рекао да није разговарао са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом, који је раније рекао да жели да САД преузму контролу над Гренландом.
– Данска и Гренланд су спремни да интезивирају дијалог са САД. Ми смо сарађивали са САД у прошлости и наставићемо сарадњу – навео је Егеде.
И пре Трампових изјава, на Гренланду је постојао покрет који се залаже за независности од Данске, а Егеде је искористио свој новогодишњи говор да изнесе аргумент да би острво требало да се ослободи “окова колонијализма” како би обликовало сопствену будућност и рекао је да након предстојећих избора треба да се направе “велики кораци” ка “стварању оквира за Гренланд као независну државу”.
Да би постала независна држава, споразум са Данском из 2009. године налаже да на Гренланду мора да се по том питању одржи успешан референдум.
(Танјуг)
ПОРТПАРОЛ руског председника Дмитриј Песков изјавио је данас да ће активности за организовање контаката између руског председника Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа почети када Трамп званично преузме дужност председника Сједињених Америчких Држава.
Песков је рекао новинарима да Москва поздравља Трампову жељу да води дијалог са руским председником, али да још нема конкретних планова за састанак.
– Полазимо од обостране спремности за састанак, али очигледно, након што господин Трамп уђе у овални кабинет, већ ће бити неког помака – рекао је секретар за штампу руског лидера.
Према његовим речима, предуслови за преговоре нису неопходни, потребно је да лидери имају заједничку жељу за дијалогом.
– За ово нису потребни никакви услови, потребна је заједничка жеља и политичка воља да се дијалог води и дијалогом решавају постојећи проблеми – рекао је Песков новинарима.
Он је указао на отвореност руског председника за контакте са међународним лидерима, укључујући Трампа. Трамп је данас изјавио да Путин жели да се састане са њим и да се договарају о састанку, али није навео временски оквир када ће бити одржан.
У НАЦИОНАЛНОЈ катедрали у Вашингтону у четвртак је започело национално опраштање од бившег председника Џимија Картера, а на церемонији се десио велики скандал.
На церемонији су се окупили сви живи амерички председници, што је овековечено заједничким фотографијама. Одлазећи председник Џо Бајден присуствовао је испраћају заједно са изабраним председником Доналдом Трампом и другим бившим председницима Бараком Обамом, Џорџом В. Бушом и Билом Клинтоном.
На испраћају је била и потпредседница Камала Харис, која је крајем прошле године претрпела тежак пораз у председничкој трци против Трампа, заједно са својим супругом Дагом Емхофом.
Уз актуелног, будућег и бивше председнике биле су и њихове супруге – све осим Мишел Обаме – Џил Бајден, Хилари Клинтон (бивша државна секретарка у мандату Барака Обаме) и Лора Буш. Међутим, поред свих њих је седео и Мајк Пенс, Трампов потпредседник из првог мандата, са супругом Карен, чији је потез током церемоније изазвао посебну пажњу на друштвеним мрежама.
Наиме, супруга Мајка Пенса одбила је да се рукује са Доналдом Трампом.
Када се он са супругом Меланијом приближио другим угледним гостима како би их редом поздравио, Карен Пенс је остала да седи, потпуно игноришући брачни пар Трамп. За разлику од ње, Мајк Пенс је поздравио свог бившег шефа и разменио неколико речи са њим.
Ово је био први пут да су Трамп и Пенс разговарали лично након што су напустили дужност, услед бурних догађаја 6. јануара 2021. године. Тада је, након што га је Џо Бајден победио на изборима у новембру 2020. године, Трамп покушао да остане на функцији.
Разуларена руља његових присталица упала је у Капитол, где је дошло до нереда у којима је погинуло више особа, а Пенс и његова породица једва су избегли разуларену масу која их је означила као мету. Пенс је тада одбио Трампов притисак да блокира потврду резултата председничких избора у Конгресу.
Од тада, Трамп је често омаловажавао Пенса, тврдећи да је могао „поништити“ изборе.
Пенс је у говору конзервативној правној организацији The Federalist Society одговорио:
– Председник Трамп није у праву. Нисам имао право да поништим изборе. Избор председника припада америчком народу, и само америчком народу. Искрено, нема ништа мање америчко од идеје да би једна особа могла изабрати америчког председника.
Карен Пенс, по свему судећи, ништа од овога није заборавила Трампу. Корисници друштвених мрежа коментарисали су да њена реакција „има потпуно смисла“.
(Јутарњи лист)
СВИХ пет живих председника Сједињених Америчких Држава присуствује данас сахрани бившег америчког председника Џимија Картера, а то је и први пут да су сва петорица заједно откако је Доналд Трамп освојио други мандат у Белој кући, пренели су амерички медији.
Служби поводом сахране у вашингтонској националној катедрали присуствује актуелни председник Џозеф Бајден и новоизабрани председник САД Доналд Трамп, као и бивши председници Бил Клинтон, Барак Обама и Џорџ В. Буш, пренео је The Hill.
Трамп је, како наводи вашингтонски портал, ”дуго био аутсајдер међу живим председницима САД” и ”често није учествовао на догађајима којима присуствују високи званичници”, али се, према фотографијама објављеним у медијима, током службе на сахрани Џимија Картера нашао у другом реду, са супругом Меланијом, поред Обаме, Џорџа В. Буша, као и Била Клинтона и његове супруге Хилари.
У првом реду су седели актуелни председник Џозеф Бајден и потпредседница Камала Харис.
Трамп није присуствовао комеморативним службама 2020. године за борца за грађанска права и бившег посланика Џона Луиса, кога су хвалили бивши председници Обама, Џорџ В. Буш и Клинтон, а тада 95-годишњи Џими Картер, који није присуствовао, написао је писмо које је прочитано наглас на богослужењима.
Обама, Буш и Клинтон су такође присуствовали служби за покојног републиканског сенатора из Аризоне Џона Мекејна, којој није присуствовао Трамп, такође републиканац, који се касније пожалио да није био позван.
Трамп није присуствовао ни сахрани бивше прве даме Барбаре Буш 2018. године.
Он је раније оптуживао Обаму да га шпијунира и годинама је сугерисао да Обама заправо није рођен у САД и да није требало да буде изабран за председника, а исто тако је наглашено нападао Џорџа В. Буша, исмевајући његову инвазију на Ирак и називајући његово председништво “неуспелим и неинспиративним”.
Новоизабрани амерички председник је оштро критиковао и Била Клинтона и његову супругу, бившу државну секретарку Хилари Клинтон коју је победио у кампањи за председничке изборе 2016. године, када је на једну од дебата био довео и жене које су оптужиле Била Клинтона за силовање.
У својој изјави након Картерове смрти, Трамп је похвалио наслеђе 39. председника САД, и његов рад на побољшању живота “свих Американаца”, иако је на претходној конференцији за новинаре рекао да се “није слагао са његовом политиком”.
Картер је током кампање за председничке изборе 2020. године рекао да би била “катастрофа” ако Трамп победи на изборима, а током кампање за изборе 2024. године, изразио је жељу да гласа за канидаткињу демократа Камалу Харис, чак и док је био у болници.
Трамп је у катедрали имао срдачан тренутак са Мајком Пенсом, својим бившим потпредседником на којег је вршио притисак да поништи резултате избора 2020. године, што је Пенс одбио, али су се њих двојица руковала, што је наглашено одбила Карен Пенс, која је седела поред свог мужа и која је одбила да се рукује и са Трамповом супругом.
Церемонија сахране 39. председника САД Џимија Картера почела је данас уз највише државне почасти у Вашингтону, у 9.00 сати по локалном времену, након чега ће уследити друга служба и он ће бити сахрањен у родном граду Плејнс у Џорџији.
Десетине хиљада Американаца је у последња два дана у Капитолу одало почаст Картеру, који је био председник САД од 1977. до 1981. године, и који је добио Нобелову награду за мир 2002. године, за свој хуманитарни рад.
(Танјуг)
ДРАМА У ЛОС АНЂЕЛЕСУ: Ватра гута град, резиденција Камале Харис у зони евакуације
РЕЗИДЕНЦИЈА потпредседнице Сједињених Америчких Држава Камале Харис налази се у источном делу зоне евакуације због пожара који је избио у Пацифик Палисадсу, предграђу Лос Анђелеса, пренео је данас Ен-Би-Си њуз.
Харисова, која се тренутно налази у Вашингтону, у саопштењу које је објављено на интернет страници Беле куће рекла је да је “њено срце уз све који су погођени разорним шумским пожарима у јужној Калифорнији”, и апеловала је на становнике угрожених подручја да слушају локалне званичнике, остану на опрезу и одмах се евакуишу ако им се то каже.
– Председник (Џо) Бајден и ја смо посвећени томе да ниједна заједница не мора сама да одговори на ову катастрофу. Већ смо мобилисали савезне ресурсе да помогнемо у сузбијању пожара, пружимо подршку и почнемо да помажемо погођенима – рекла је Харисова.
Подручје око Лос Анђелеса на коме живи око 30.000 људи добило је налог за евакуацију након што је пожар избио јуче у 10.30 сати по локалном времену у Пацифик Палисадсу, и брзо се проширио због јаких ветрова Санта Ана.
Како је најављено, јавне школе у Пасадени и Малибуу биће сутра затворене због опасности од пожара, а врхунац јаких ветрова очекује се вечерас и сутра ујутру.
Гувернер Калифорније Гевин Њусом прогласио је раније данас због пожара ванредно стање у окрузима Лос Анђелес и Вентура.
Ватрогасна служба Лос Анђелеса саопштила је да је једна жена ватрогасац тешко повређена приликом гашења пожара у јужној Калифорнији.
До уторка увече, други пожар је избио километрима далеко од пожара у Палисадсу, у Алтадени у Калифорнији, што је довело до хитне евакуације након што се проширио на 200 хектара за 30 минута, према Ватрогасној служби Лос Анђелеса.
У ЛОС Анђелесу тренутно букти велики пожар, а грађанима је наређена хитна евакуација. Проглашено је ванредно стање.
На друштвеним мрежама појавио се и убрзани снимак на ком се види како се пожар проширио Палисадсом.
На снимку се види како буктиња редом гута све пред собом, док густ дим прекрива брда и насеља.
У ЛОС Анђелесу и даље букти шумски пожар који ватрогасцима задаје пуно проблема. На мрежама се појавио снимак, који су снимила два становника заробљена у луксузној вили док око њих ватра гута све пред собом.
Двојица мушкараца и пас били су заробљени у кући, док је напољу буктео пожар.
Нешто касније, мушкарац по имену Кевин Далтон на Инстаграму је објавио да су обојица мушкараца успешно евакуисана, као и њихов пас.
ДАНСКИ краљ Фредерик X променио је изглед грба земље, чинећи на њему видљивијим симболе Гренланда и Фарских острва – поларног медведа и овна, што би могао да буде одговор на изјаве новоизабраног председника САД Доналда Трампа о куповини Гренланда, пише „Гардијан“.
На краљевском сајту наводи се да су промене унете декретом од 20. децембра због краљеве жеље да „направи модеран грб који истовремено одражава заједницу (Уједињеног Краљевства Данске) и поштује историју и хералдичку традицију“.
– Дански краљ изненадио је историчаре променом краљевског грба, како би на њему били видљивији Гренланд и Фарска Острва, што се такође тумачи као отпор (новоизабраном председнику САД) Доналду Трампу – пише „Гардијан“.
Са грба су уклоњене и три круне, које су се налазиле у истом пољу са симболима Гренланда и Фарских острва и симболизовали су Калмарски савез Данске, Норвешке и Шведске, који је закључен између 1397. и 1523. године. У краљевској изјави наводи се да тај елемент „више није актуелан“.
Нови краљевски грб састављен је на основу препоруке комисије формиране одмах након што је Фридрих наследио своју мајку, краљицу Маргрету, која је абдицирала са престола у јануару 2024. године.
„Гардијан“ напомиње да је до промене грба дошло у време појачаних тензија око Гренланда и његових односа са Данском, као и након изјаве новоизабраног председника САД Доналда Трампа, који је у децембру рекао да су „власништво и контрола“ над острвом „апсолутна потреба“ за САД.
Трамп је још током свог првог мандата говорио о плановима о куповини Гренланда, али је одбијен. Овог пута, премијер земље Муте Егеде поново је одговорио да „Гренланд није на продају“.
Гренланд је до 1953. године био колонија Данске. Он је и даље у саставу краљевине, али је 2009. године добио аутономију са могућношћу самоуправе и самосталног избора у унутрашњој политици.
Трамп је 7. јануара објавио да ће његов син Доналд Трамп Млађи посетити Гренланд.
– Гренланд је невероватно место и људи ће имати велике користи ако и када постане део наше нације… Учинимо Гренланд поново великим – написао је новоизабрани амерички председник на друштвеним мрежама.
(Спутњик)
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп данас је изјавио да председник Џозеф Бајден ради све што је у његовој моћи да му отежа повратак у Белу кућу.
Трамп је навео да Бајден доноси апсурдне извршне одредбе и одлуке, укључујући оне о новој зеленој агенди, као и друге смицалице на које се расипа новац, пренео је ЦНН.
-Не бојте се, све те одредбе ће ускоро бити укинуте и ми ћемо поново постати снажна нација здравог разума. Направићемо Америку поново великом!, поручио је он на својој друштвеној мрежи Трут соушал.
ИТАЛИЈАНСКА премијерка Ђорђа Мелони стигла је јуче у кратку посету Доналду Трампу у његовом одмаралишту на Флориди, док европски лидери настоје да ојачају односе са новоизабраним председником Сједињених Држава.
Мелони је допутовала у Палм Бич како би провела неколико сати са Трампом пре његове инаугурације 20. јануара. Трамп је назвао Мелони „фантастичном женом“ која је „освојила Европу“, пише Политико.
Изненадна посета Мелони Флориди претходила је планираним разговорима са председником Џоом Бајденом ове недеље у Риму, што ће бити последње међународно путовање Бајдена као председника.
Украјина, царине и хапшење италијанске новинарке у Техерану
Како је рекао добро обавештени извор за Блумберг, у резиденцији Мар-а-Лаго на Флориди разговарало се увођењу царина, које је Трамп најавио према неколико земаља, као и о хапшењу италијанске новинарке Чечилије Сала у Ирану.
Очекивало се да ће Мелони и Трамп разговарати о Украјини, потенцијалним америчким тарифама на европске компаније и ситуацији на Блиском истоку. Мелони је посебно заинтересована за брзо решење случаја италијанске новинарке Цецилије Сале, која је ухапшена у Ирану.
Новинарка Цецилија Сала је ухапшена у Техерану након што је италијанска полиција притворила Иранца, Мохамеда Абединија-Наџафабада, који је тражен од стране САД-а.
САД су оптужиле Наџафабадија за нападе дроновима у којима је било погинулих и он се и даље налази у италијанском притвору.
Ако би Сједињене Државе одустале од захтева за екстрадицију или направиле друге уступке Ирану, то би олакшало ослобађање Сале, што би био велики успех за Мелони у њеној земљи.
Према медијским извештајима, Трамп и Мелони разговарали су 90 минута пре него што су заједно погледали документарни филм који доводи у питање кривичне истраге против Џона Истмана, Трамповог бившег адвоката.
Трамп је изјавио пред присутнима у свом одмаралишту Мар-а-Лаго:
– Ово је веома узбудљиво. Овде сам са фантастичном женом, премијерком Италије. Она је заиста освојила Европу – наводно је рекао Трамп.
Мелони и Орбан главни Трамповови посредници у Европи?
Посета ће подстаћи наде присталица Мелони да би она могла постати главни Трампов посредник у Европи, упркос њеном усаглашавању са Бајденовом администрацијом у погледу Украјине. Мелони и Трамп су се већ састали у Паризу прошлог месеца на поновном отварању катедрале Нотр Дам.
Мелони такође одржава добре односе са Илон Маском, технолошким милијардером који је близак савезник Трампа.
Страни лидери који су посетили Трампа од његовог избора су премијер Канаде Џастин Трудо, председник Аргентине Хавијер Милеј и премијер Мађарске Виктор Орбан.
БЕЛА кућа улаже приоритетне напоре како би 20. јануара осигурала безбедност током инаугурације новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је данас портпарол Беле куће за безбедност Џон Кирби.
Кирби је потврдио да Бела кућа информише Трамповог будућег саветника за националну безбедност Мајка Волца о току истрага поводом новогодишњих напада у Њу Орлеансу и Лас Вегасу које су извршили бивши војни ветеран САД.
Кирби је потврдио да је идентификован бивши припадник америчке војске пронађен у возилу које је експлодирало у Лас Вегасу испред “Трамп” хотела.
(Танјуг)
ТРАМП НЕЋЕ ЗАСТАВУ НА ПОЛА КОПЉА НА СВОЈОЈ ИНАУГУРАЦИЈИ Бела кућа хитно реаговала, ово се неће променити
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп приговорио је због тога што ће током његове инаугурације 20. јануара америчка застава бити спуштена на пола копља због смрти бившег председника Џимија Картера.
Трамп је истакао да ће због Картерове смрти америчка застава “први пут у историји бити спуштена на пола копља током инаугурације будућег председника”.
– Демократе су ”усхићене” што ће наша славна америчка застава бити на пола копља током моје инаугурације – навео је Трамп на својој друштвеној мрежи Truth Social у петак.
ГЛАСАО ЗА ТРАМПА, А УБИО СЕ КОД ЊЕГОВОГ ХОТЕЛА: Америчка полиција истражује инцидент испред зграде новог шефа Беле куће
МЕТЈУ Ливелсбергер (37) чије је беживотно тело америчка полиција пронашла у аутомобилу “тесла сајбертрак” који је експлодирао испред хотела новог шефа Беле куће Доналда Трампа у Лас Вегасу, извршио је самоубиство пре детонације, пуцајући себи у главу, објавила је америчка полиција.
Окружни шериф Лас Вегаса Кевин Мекмехил изјавио је да је код његових ногу на возачком месту откривен пиштољ, те да су међу угљенисаним предметима пронађена пиротехничка средства, пасош, војна карта, кредитне картице, мобилни телефон и паметни сат. Иако је истрага тек почела, претпоставља се да је Ливелсбергер изазвао експлозију, док је мотив и даље непознат.
Инцидент је отворио питање да ли је експлозија повезана са наступајућом променом власти у САД, с обзиром на то да се догодила испред хотела новоизабраног председника у возилу компаније америчког милијардера и Трамповог најближег савезника Илона Маска. Органи реда, засад, нису утврдили да ли је Ливелсбергер био политички мотивисан.
У овом тренутку немамо информације које нам дефинитивно говоре или сугеришу да се инцидент догодио због одређене идеологије – изјавио је Спенсер Еванс, агент ФБИ са седиштем у Лас Вегасу.
Истрага је утврдила да је Метју Ливелсбергер, пореклом из Колорада, био одликован припадник Зелених беретки америчке војске, високо обучених специјалних снага које се користе у борби против тероризма у иностранству и обучавају партнере. Шериф Мекмехил је на конференцији за медије изјавио да је осумњичени за експлозију у Лас Вегасу служио у Немачкој у јединици за обуку украјинског војног особља. Како је пуковник америчке војске Лукас Ванантверпен раније изјавио за “Дифенс 1”, ова јединица пружа подршку у обуци специјалних снага Оружаних снага Украјине од 2014. године.
Гласао за Доналда на изборима
АМЕРИЧКИ портал “Дејли бист” је објавио да је Ливелсбергер био велики присталица новог шефа Беле куће Доналда Трампа. Високи званичник за спровођење закона који је разговарао са Ливелсбергеровом породицом рекао је да је он гласао за Трампа на председничким изборима у новембру. Његов ујак је за “Индепендент” рекао да је Ливелсбергер волео лидера републиканца и да је био велики патриота и војник.
– Био је на одобреном одсуству из Немачке, где је служио у 10. групи специјалних снага. Такође, раније је био у резерви Националне гарде и армије – рекао је Мекмехил.
Америчка војска је саопштила да је Ливелсбергер њен део од 2006. године, те да је два пута био распоређен у Авганистану, као и у Украјини, Таџикистану, Грузији и Конгу. Према његовим фотографијама на друштвеним мрежама, осумњичени је носио одећу са нацистичким проукрајинским симболима, међу којима и са слоганом “Слава Украјини”.
Отац осумњиченог је за Си-Би-Ес Њуз изјавио да је његов син отишао у Колорадо да види супругу и осмомесечну ћерку. Истакао је да је последњи пут разговарао са сином на Божић и да му је деловао нормално. “Њујорк пост” је пренео, позивајући се на изворе из истраге, да га је супруга оставила неколико дана уочи експлозије. Наводи се да је Ливелсбергер напустио дом у Колорадо Спрингсу дан после Божића после свађе са женом која га је оптужила за неверство, изјавила су извори за амерички медиј.
Стручњаци сматрају да је Ливелсбергер вероватно планирао да изазове највећу могућу штету, наводећи да је челична каросерија возила амортизовала велики део силе иницијалне експлозије. Специјални агент америчког Бироа за алкохол, дуван, ватрено оружје и експлозиве Кени Купер оценио је да степен софистицираности овог напада није оно што би се очекивало “од појединца са овом врстом војног искуства”.
НАПОМИЊЕ се да се на састанку разговарало о могућим сценаријима америчких акција уколико Иран до 20. јануара успе да добије уранијум обогаћен на 90 одсто, спреман за употребу у војне сврхе.
Саветник председника САД за националну безбедност Џејк Саливен представио је Џозефу Бајдену опције за могуће ударе на иранска нуклеарна постројења, које би Вашингтон могао да изведе и пре инаугурације Доналда Трампа 20. јануара.Три извора су за то потврдила издању Аxиос.
Напомиње се да се на састанку разговарало о могућим сценаријима америчких акција уколико Иран до 20. јануара успе да добије уранијум обогаћен на 90 одсто, спреман за употребу у војне сврхе.
Истовремено, Саливен је сугерисао да би прошлогодишњи израелски напади могли да постану додатни подстицај Техерану да направи нуклеарну бомбу.
Аxиос подсећа да је Иран успео да обогати уранијум до 60 одсто, а модерне центрифуге ће омогућити Иранцима да за неколико дана достигну 90 одсто.
Истовремено, да би се створило пуноправно оружје, потребно је развити нуклеарну експлозивну направу или бојеву главу. Израелски обавештајци верују да ће за то бити потребно најмање годину дана.
Такође, значајну штету овим радовима нанели су октобарски напади израелске војске на нуклеарни војни комплекс у Парчину.
У међувремену, званичници у Вашингтону и Тел Авиву примећују „сумњиву активност“ иранских научника у нуклеарној области, која би могла да има за циљ да убрза рад на изради бомбе. Американци су забринути да би Иран могао да искористи период смене председника САД да убрза такве активности.
(Аxиос/ТВ Фронт)
МУШКАРАЦ који је пронађен мртав у аутомобилу ”Тесла Сајбертрак”, који је експлодирао испред хотела новоизабраног америчког председника Доналда Трампа у Лас Вегасу у првом дану нове године, идентификован је као Метју Ливелсбергер, пренели су данас локални медији.
Ливелсбергер (37), војни ветеран који је живео у Колорадо Спрингсу, изнајмио је аутомобил који је експлодирао испред хотела Трамп интернешнал у Лас Вегасу, објавила је локална телевизија КОАА позивајући се на неименоване изворе за спровођење закона, пренео је Њузвик.
У експлозији испред Трамповог хотела јуче око 8.40 сати по локалном времену, повређено је седам особа а утврђено је да је у возилу било механизам за испаљивање ватромета као и канистери за гориво.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп честитао је Нову годину грађанима Сједињених Америчких Држава и поручио да ће то бити сјајно време за Америку.
– Срећна Нова година свима. Биће то сјајно време за Америку! – истиче се у честитки објављеној на Трамповој друштвеној мрежи “Трутх Социал”, уз фотографију са супругом Меланијом Трамп.
Трамп је дочекао Нову годину са члановима породице, новоизабраним потпредседником Џеј Ди Венсом, америчким бизнисменом Илоном Маском и другим високим званицама које су присуствовале гала забави на његовом имању Мар-а-Лаго у Палм Бичу на Флориди.
НОВОИЗАБРАНИ председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп рекао је да планира да следеће недеље присуствује државној сахрани бившег председника САД Џимија Картера, који је умро у недељу у 101. години.
Новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп рекао је да планира да следеће недеље присуствује државној сахрани бившег председника САД Џимија Картера, који је умро у недељу у 101. години.
– Бићу тамо. Позвани смо – рекао је Трамп на питање новинара да ли би присуствовао Картеровој сахрани, док је улазио на новогодишњу забаву у својој вили Мар-а-Лаго на Флориди, преноси Ројтерс.
Одлазећи амерички председник Џозеф Бајден заказао је државну сахрану Џимија Картера за 9. јануар у Вашингтону.
Бајден је, такође, прогласио 9. јануар за национални Дан жалости широм САД и наредио да америчке заставе буду спуштене на пола копља 30 дана од недеље.
(Танјуг)
„Рекламна реторика“. Трамп је дао признање о сукобу у Украјини
🔴Доналду Трампу неће бити тако лако да испуни своја изборна обећања, пише The Hill . Новоизабрани председник је признао да ће решавање ситуације у Украјини бити теже од смањења тензија на Блиском истоку. Међутим, није престао да диктира услове и нагласио да Путин и Зеленски морају бити спремни да закључе споразум.
🔴Трампова администрација и савезници брзо су га уверили да не одустаје од својих предизборних обећања. Он једноставно прелази са рекламне реторике на „реалност владaња“.
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск најавио је да ће се борити за опстанак визног програма Х-1Б, које САД додељују страним технолошким радницима, пренео је данас Ројтерс.
– Разлог зашто сам у Америци заједно са толико кључних људи који су изградили Спејс X, Теслу и стотине других компанија које су Америку учиниле јаком је Х-1Б. Заратићу због овог питања које ви никако не можете да схватите- рекао је он синоћ у објави на X.
Maск, натурализовани амерички држављанин рођен у Јужној Африци, и сам је имао визу Х-1Б, а његова компанија за производњу електричних аутомобила Тесла је ове године обезбедила 724 такве визе за своје стране раднике.
Х-1Б визе се обично издају на период од три године, али носиоци могу да их продуже или поднесу захтев за зелене карте.
Масков коментар је био усмерен на присталице републиканца Доналда Трампа који су противници имиграције, а који се залажу за укидање програма виза Х-1Б, за који критичари тврде да доводи до смањења плата америчких грађана.
Трамп је подржао Маска, рекавши да ”верује” у програм Х-1Б, што је виза коју су имали неки од запослених у његовим компанијама.
Он је и претходно изразио спремност да пружи више радних виза за квалификоване раднике, али је истовремено обећао да ће депортовати све имигранте који су илегално у САД, помоћи у стварању више радних места за америчке грађане и ограничити имиграцију.
Расправу су раније ове недеље покренули активисти крајње деснице који су критиковали Трампов избор Срирама Кришнана, индијско-америчког инвеститора, за саветника за вештачку интелигенцију, тврдећи да ће он утицати на имиграционе политике Трампове администрације.
Дугогодишњи Трампов саветник Стив Бенон је у петак критиковао ”велике технолошке олигархе“ због подршке програму Х-1Б и представио имиграцију као претњу западној цивилизацији.
Као одговор, Маск и многи други технолошки милијардери су истакли да постоји разлика између легалне и илегалне имиграције.
НОВОИЗАБРАНИ председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да је суоснивач Мајкрософта Бил Гејтс затражио да га посети на његовом имању Мар-а-Лаго на Флориди.
Трамп није поделио више детаља у вези са најављеном Гејтсовом посетом, преноси Ројтерс.
Гејтс је у прошлости критиковао Трампа, посебно у вези са тим како је прва администрација коју је он водио, до 2021. године, одговорила на пандемију Ковид-19, али је јавно честитао Трампу изборну победу 5. новембра, када је изразио наду да би могли да раде заједно.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп постаће први политичар у новијој историји коме ће британска краљевска породица бити домаћин у две државне посете, објавио је данас британски Телеграф.
Канцеларија британског премијера и Форин офис се спремају да упуте позив новом америчком председнику када се врати у Белу кућу, наводи британски лист.
Према наводима неименованог извора, позив је упућен по савету Форин офиса.
ИЗБОРОМ кандидата који ће служити у његовој администрацији повратник у Белу кућу Доналд Трамп је подигао прашину и пре него што је Сенат потврдио њихове номинације. Осим што се појединима замера да нису довољно квалификовани за предложене позиције, неки од њих доводе се у везу са планом “Пројекат 2025” конзервативне фондације “Херитиџ” из Вашингтона, који подразумева радикалне планове за будућег шефа Беле куће. Иако се лидер републиканаца више пута оградио од овог документа, чињеница да је део његових изабраника радио на овом плану, поново је скренуо пажњу на план и отворио питање да ли ће Трамп спровести у дело неке од визија које се помињу.
У документу се истичу четири главна политичка циља – повратити породицу као централну тачку америчког живота, укинути административну државу, одбранити суверенитет и границе земље и обезбедити богомдана права појединцима на слободан живот. Манифест, између осталог, предлаже и да читава федерална бирократија, укључујући Министарство правде, буде стављена под председничку контролу, што је контроверзна идеја позната као “теорија јединствене извршне гране”.
“Пројекат 2025” оцењен је као план транзиције власти и детаљан нацрт политике који би Трамп могао да користи ако победи на изборима. Према наводима америчког магазина “Њујорк”, најмање 140 чланова из Трампове прве администрације помогло је у изради “Пројекта 2025”, док је, истиче се, више бивших чланова његовог кабинета написало већи део манифеста на 922 странице, укључујући и главног саветника лидера републиканаца Расела Вота. Неки од аутора виђени су за високе позиције у новој америчкој администрацији. Трамп је, иначе, Вота, који је написао једно од кључних поглавља о председничким овлашћењима које би, како сматра, требало да буду веће, именовао на чело Канцеларије за управљање и буџет.
БОРБУ са дрогом у Америци новоизабрани председник САД Доналд Трамп започеће у Мексику и то тако што ће тамошње нарко-картеле да прогласи за терористичке организације.
Уз то, унутар САД покренуће кампању против дрога.
– Одмах ћу прогласити картеле страним терористичким организацијама – рекао је Трамп на конфренцији у Аризони, понављајући предизборно обећање.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изабрао је комесара округа Мајами-Дејд, Кевина Марина Кабреру за амбасадора у Панами након што је запретио да ће САД поново успоставити контролу над Панамским каналом који су предали пре 25 година.
Трамп је описао Кабреру као “жестоког борца за принципе Америке на првом месту” за које је рекао, да су кључни за подстицање економског раста и међународних партнерстава, пренео је Ројтерс.
– Мало ко разуме латиноамеричку политику као Кевин – он ће урадити фантастичан посао заступајући интересе наше нације у Панами- написао је јуче Трамп на платформи Истина (Truth Social).
ЈОШ није ни ушао у Белу кућу, а поједине земље већ појачавају одбрану због његових претњи.
Наравно, у питању је новоизабрани председник Америке Доналд Трамп, који је у само неколико дана успео да изазове панику у три државе – Канади, Панами и Данској. Да ли је у питању забава за широке народне масе или Трамп заиста планира освајачки поход, сазнаћемо већ крајем јануара.
Прошле недеље је Трамп исмевао канадске званичнике наговештавајући да би Вашингтон могао да од Канаде направи 51. државу у склопу САД. Онда је претио да ће преузети Панамски канал, а у недељу је поново исказао жељу да купи Гренланд.
Када је Трамп у питању, разлике између озбиљних политичких предлога и изјава које имају за циљ да изазову медијску пажњу нису увек јасне.
Трамп је у недељу увече назвао власништво над Гренландом „апсолутном неопходношћу“ за „сврхе националне безбедности и слободе широм света“. Његово настојање да заузме Панамски канал, који је описао као „витално национално добро“ иако су прошле деценије откако га је Америка контролисала, одражава националистички план који Трамп често описује као „Америка на првом месту“.
Трампов тим одбио је да разјасни да ли ове најновије изјаве одражавају истинске амбиције или друге мотиве.
Људи блиски Трампу са којима је разговарао ЦНН нису могли да утврде порекло његовог изненадног интересовања за активности на Панамском каналу.
Панама на ногама због Трампа
Други саветник је рекао да је забринутост због третмана америчких компанија у Панами вероватно одјекнула код Трампа јер му је „трговина на првом месту“. Притисак на Панаму да смањи накнаде за бродове који користе канал такође би могао да помогне да се надокнади очекивани раст трошкова производа који је резултат царина које Трамп намерава да уведе на страну робу.
– Увек га схватам озбиљно, иако можда звучи помало…То је легитимна претња Панами – рекао је конгресмен са Флориде Карлос Гименез.
Председник Панаме Хосе Раул Мулино објавио је дугачку изјаву на шпанском и енглеском у којој се наводи да се о власништву над каналом „не може преговарати“.
Панамским каналом, који је изграђен на прелазу из 20. века, управљале су САД до 1999. године, када је у потпуности предат Панами према споразуму који је потписао председник Џими Картер две деценије раније, а који је гарантовао америчко коришћење канала заувек.
Желим да прецизно изразим да сваки квадратни метар Панамског канала и његове суседне области припада Панами и да ће то тако и остати – написао је Мулино.
Међутим, одговор је мало обесхрабрио Трампа и његове савезнике, који су одговорили мимовима и сликама на друштвеним мрежама.
– Добро дошли у канал Сједињених Држава – објавио је Трамп на “Трутх Социал”-у, заједно са сликом америчке заставе.
Грађани Панаме одговорили су протестима испред америчке амбасаде. Окупљени испред амбасаде САД у Панама Ситију носили су транспаренте на којима је писало ”Доналд Трамп, јавни непријатељ Панаме” и апеловали на њега да не покушава да врати канал у власништво САД.
Данска јача одбрану Гренланда
Истовремено, Трампов предлог да купи Гренланд од Данске, на сличан је начин одбијен.
Премијер ове аутономне данске територије Муте Егеде поручио је „Гренланд је наш“ и „ми нисмо на продају и никада нећемо бити на продају“.
Канцеларија данске премијерке Мете Фредериксен, која је Трампову сугестију да би Гренланд могао да буде купљен, назвала „апсурдном“.
– Влада се радује сарадњи са новом Трамповом администрацијом. У сложеној безбедносно-политичкој ситуацији какву тренутно доживљавамо, трансатлантска сарадња је кључна. Што се тиче изјава о Гренланду, у кабинету премијера нема коментара осим позивања на оно што је премијер Гренланда изјавио – да острво није на продају – додаје се у саопштењу.
Да страх ипак постоји, потврђује потез данских власти, које су одлучиле да повећају издвајања за одбрану Гренланда. Тролс Лунд Пулсен, дански министар обране, истакао је како је у плану пакет од скоро две милијарде долара.
Гренланд, највеће острво на свету, је аутономна данска територија, а дом је и великог америчког свемирског објекта. Због свог географског положаја је стратешки везано за САД јер лежи на на најкраћем путу од Северне Америке до Европе, а има и велике минералне резерве.
Дански министар је објаснио како ће пакет омогућити куповину два нова инспекцијска брода, два нова беспилотна авиона дугог домета и два додатна тима за запреге са псима.
Канада као 51. америчка држава
Напослетку, Трампов предлог да се Канада припоји делује далеко мање озбиљно, а више као јавно понижење канадског премијера након вечере у Мар-а-Лагу. Новоизабрани председник САД је, међутим, наставио да задиркује ту земљу на друштвеним мрежама.
Ова епизода произилази из још једне Трампове провокације, која се тиче одлуке да уведе царине од 25 одсто на робу пореклом из Канаде и Мексика, што илуструје његов приступ преговорима са страним лидерима.
На много начина, овај гамбит је дао жељени резултат: лидери обе земље су одмах затражили састанак са Трампом како би поново потврдили своју посвећеност САД у граничним питањима.
(Блиц)
БЕЛА кућа је на Бадње вече објавила да је председник Џо Бајден потписао закон којим се белоглави орао званично проглашава националном птицом САД.
Закон, потписан у понедељак након што је једногласно усвојен у Конгресу, мења члан 36 Кодекса Сједињених Држава (збирка свих важећих федералних закона у Сједињеним Америчким Државама, организованих по тематским категоријама, који се примењују на федералном нивоу, оп.аут.), званично именујући ову грабљивицу једним од националних симбола земље, јавља Фокс Њуз.
Белоглави орао, који је део Великог печата Сједињених Држава још од 1782. године, и који има свој празник и закон о заштити, технички никада није био званично проглашен “националном птицом.”
НОВИ амерички председник Доналд Трамп упозорио је Панаму да ће, када преузме функцију, размотрити преузимање контроле над Панамским каналом, уколико та централноамеричка држава не умањи накнаде америчким бродовима за пролазак. Лидер републиканаца је апел изнео на конференцији конзервативаца у Фениску, у Аризони. Изјава будућег станара најпрестижније вашингтонске адресе оцењена је као још један потенцијални заокрет у америчкој спољној политици, али и као нови ударац Кини, која све више шири свој утицај на подручју Латинске Америке.
– Наша морнарица и трговина третирани су на веома неправедан и непромишљен начин. Накнаде које наплаћује Панама су смешне, веома неправедне, посебно имајући у виду изузетну великодушност коју су Панами, кажем, веома глупо, дале САД. Ова потпуна пљачка наше земље ће одмах престати – поручио је Трамп.
Будући станар Беле куће напоменуо је, истовремено, да је Панамски канал, који повезује Атлански и Пацифички океан, дат на коришћење Панами и њеном народу, уз одређене одредбе. Овај пролаз су, иначе, изградиле САД и отвориле 1914, да би 1977. тадашњи шеф Беле куће Џими Картер потписао уговор којим је започет процес преноса контроле. Овај трансфер је завршен 1999. када је канал и званично прешао у панамске руке. Годишње каналом пређе до 14.000 бродова, укључујући контејнерске, који превозе аутомобиле, природни гас и другу робу, као и војна пловила.
Продуцент за Британију
Трамп је именовао продуцента ријалитија “Шегрт” Марка Бернета (64) за специјалног изасланика у Великој Британији. Трамп је у објави навео да ће Бернет радити на унапређењу дипломатских односа и да ће се фокусирати на “трговину, могућности улагања и културну размену”. Бернет је креирао шоу који је Трампа учинио познатим по отпуштању низа такмичара који се боре за улоге у његовим пословима. Британац је, такође, креирао или продуцирао популарне емисије “Сурвајвер”, “Шарк Тенк”.
Панамски канал је минулих дана био у фокусу Трампових објава на његовој друштвеној мрежи, где га је назвао “виталним националним добром за САД”.
– Безбедан Панамски канал је кључан за америчку трговину и брзо распоређивање морнарице, од Атлантика до Пацифика, и драстично скраћује време испоруке до америчких лука. САД су његов корисник број један, са преко 70 одсто свих транзита ка или из америчких лука. Теди Рузвелт је био председник САД у време његове изградње и разумео је снагу поморске моћи и трговине. Када га је Џими Картер глупо дао, за један долар, током свог мандата, управљала је искључиво Панама, а не Кина или било ко други. Исто тако, Панами није било дато да САД, њиховој морнарици и корпорацијама, које послују у нашој земљи, наплаћује превисоке цене и стопе пролаза – навео је Трамп.
Трампове поруке критиковао је председник Панаме Хозе Раул Мулино, поручивши да Панамски канал и његова суседна зона припадају Панами.
– О суверенитету и независности наше земље се не може преговарати. Панама поштује друге нације и захтева поштовање. Са новом владом САД тежим очувању и одржавању добрих односа са поштовањем. Безбедносна питања као што су илегална миграција, трговина дрогом и организовани криминал треба да буду приоритет на нашој билатералној агенди, јер представљају стварну претњу која би требало да нас брине – истакао је он на Иксу.
Масовне депортације
Трамп је каже да ће када преузме функцију почети са највећом операцијом депортације у америчкој историји. “Првог дана у Овалној канцеларији, потписаћу историјски низ извршних наредби којима ћемо затворити границу за илегалне имигранте и зауставити инвазију у нашу државу. На тај исти дан, почећемо највећу операцију депортације у америчкој историји, већу чак и од оне коју је провео председник Двајт Ајзенхауер”, изјавио је Трамп.
Познаваоци прилика сматрају да је панамски пут нарочито битан због све већег економског и геополитичког утицаја Кине у Латинској Америци, науштрб америчкој традиционалној доминацији.
– Кинеска иницијатива ‘Појас и пут’ је значајан покретач који доводи до смањења утицаја САД на Латинску Америку и нуди земљама региона алтернативни извор капитала. Заузврат, Пекинг добија приступ кључним ресурсима, тржиштима и стратешком позиционирању. Многе земље у Латинској Америци, попут Аргентине, Бразила и Чилеа, окрећу се Кини због трговинске и развојне помоћи. Оне то виде као шансу да смање зависност од САД – оценио је социолог Рикардо Мартинс, додавши да ће се окретање ка Кини наставити јер Пекинг, како напомиње, латиноамеричким земљама нуди трговинске споразуме без било каквих политичких условљавања.
Трамп је раније најавио и да ће увести веће царине за робу из Кине, Канаде и Мексика када преузме дужност, што је, такође, оцењено као велики ударац за важне трговинске партнере САД.
Постоје само два пола
Трамп је обећао да ће “зауставити трансродно лудило”. “Под мојом администрацијом, у САД ће постојати само два пола, мушки и женски. Избацићемо трансродне појмове из војске, основних, средњих школа”, истакао је Трамп. Додао је и да ће Америка избацити мушкарце из женских категорија и обрнуто. “Да ли то да урадим првог, другог или трећег дана? Шта мислите да то ипак буде првог дана”, упитао је Трамп окупљене који су га поздравили овацијама. Лидер републиканаца је, такође, обећао да ће забранити програме разноликости, једнакости и инклузије у јавним институцијама и приватним компанијама.
НЕ постоје предуслови за организовање састанка између руског председника Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков.
– Још није било правих импулса да се организује састанак Путина и Трампа – рекао је Песков одговарајући на питање да ли постоји могућност састанка и пре Трампове инаугурације, преноси ТАСС.
Председник Руске Федерације је на недавној телефонској конференцији за новинаре изразио спремност да разговара са новоизабраним америчким председником.
Председник Русије је у четвртак на годишњој конференцији за новинаре изјавио да је спреман за разговор и састанак са Трампом, истакавши да ће, ако до таквог састанка дође, два председника имати о чему да разговарају.
Спреман сам за тај разговор, наравно, у било ком тренутку ако и он то жели – одговорио је Путин на питање једног америчког новинара и додао да не зна када би могао да се сретне са Трампом јер није разговарао са њим више од четири године.
С друге стране, Трамп је синоћ изјавио да очекује да ће се састати са Путином како би се решио сукоб у Украјини.
– Путин је рекао да жели да се састане са мном што је пре могуц́е. Тако да то очекујемо. Морамо да окончамо овај рат – рекао је Трамп, говорец́и на конференцији у америчкој држави Аризони.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је у суботу да је изабрао Марка Бернета, продуцента његовог дугогодишњег ријалити телевизијског шоуа “Шегрт”, за специјалног изасланика нове америчке администрације у Великој Британији.
64-годишњи Марк Бернет креирао је шоу који је Трампа учинио светски познатим по отпуштању низа такмичара који се боре за улоге у његовим пословима, преноси Ројтерс.
Британац је, такође, креирао/продуцирао “Survivor”, “Shark Tank” и друге емисије, а био је и председник MGM Worldwide Television Group.
(Спутњик)
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп обећао је данас да ће одмах по преузимању функције 20. јануара започети “највећу операцију депортације у америчкој историји”, као и да ће предложити да се ТикТоку још неко време не уведе забрана.
– Првог дана у Овалној канцеларији, потписаћу историјски низ извршних наредби којима ћемо затворити границу за илегалне имигранте и зауставити инвазију у нашу земљу. На тај исти дан, започећемо највећу операцију депортације у америчкој историји, већу чак и од оне коју је спровео председник Двајт Ајзенхауер – изјавио је Трамп на конференцији у Аризони, пренео је Њујорк пост.
Он је именовао Тома Хомана за свог “пограничног цара” који ће водити ову мисију.
ПОСТОЈЕЋЕ федералне смртне казне могле би ускоро бити замењене казном доживотног затвора, наводи се у чланку.
Амерички председник Џо Бајден разматра ублажавање казни за 40 федералних осуђеника на смрт пре него што напусти функцију, објавио је Вашингтон пост, позивајући се на информисане изворе.
Ако одлазећи амерички председник учини тај потез, њихове казне ће бити замењене доживотном затвором без условног отпуста, наводи лист у чланку у петак.Такав корак би „фрустрирао способност новоизабраног председника Доналда Трампа да настави брзи темпо погубљења који је обележио његов први мандат“, нагласио је ВаПо.
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп критиковао је, како је навео, неправедне накнаде за америчке бродове који пролазе кроз Панамски канал и запретио да ће захтевати да се контрола над пловним путем врати Вашингтону.
Он је указао и на растући утицај Кине око канала, што је, како је оценио, забрињавајући тренд за америчке интересе јер америчка предузећа зависе од канала за кретање робе између Атлантског и Тихог океана.
“Наша морнарица и трговина третирани су на веома неправедан и непоштен начин. Теди Рузвелт је био председник Сједињених Америчких Држава у време његове изградње и разумео је снагу поморске моћи и трговине. Када га је председник Џими Картер несмотрено дао за један долар, током свог мандата, њиме је управљала искључиво Панама, а не Кина или било ко други. Исто тако, Панами није било дозвољено да САД, њиховој морнарици и корпорацијама, које послују у нашој земљи, наплаћује превисоке цене и стопе пролаза”, навео је Трамп на својој друштвеној мрежи Трут соушал.
Он је додао да су накнаде које наплаћује Панама “смешне”, посебно имајући у виду изузетну великодушност САД према Панами.
Панамски канал, који су Сједињене Државе завршиле 1914. године, враћен је тој централноамеричкој земљи према споразуму из 1977. који је потписао демократски председник Џими Картер. Панама је преузела пуну контролу над њим 1999. године.
– Никада не бисмо дозволили да падне у погрешне руке! Ако Панама не може да обезбеди безбедно, ефикасно и поуздано функционисање канала, онда ћемо захтевати да нам се Панамски канал врати, у потпуности и без питања – упозорио је Трамп.
Власти у Панами нису одмах реаговале на Трампову објаву, преносе амерички медији.
Процењује се да пет одсто глобалног поморског саобраћаја пролази кроз Панамски канал, што омогућава бродовима који путују између Азије и источне обале САД да избегну дугу, опасну руту око јужног врха Јужне Америке.
Главни корисници пролаза су САД, Кина, Јапан и Јужна Кореја.Управа за Панамски канал саопштила је у октобру да је пловни пут зарадио рекордне приходе од скоро пет милијарди долара у прошлој фискалној години.
(Спутњик)
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је у суботу да је изабрао Марка Бернета, продуцента његовог дугогодишњег ријалити телевизијског шоуа “Шегрт”, за специјалног изасланика нове америчке администрације у Великој Британији.
64-годишњи Марк Бернет креирао је шоу који је Трампа учинио светски познатим по отпуштању низа такмичара који се боре за улоге у његовим пословима, преноси Ројтерс.
Британац је, такође, креирао/продуцирао “Survivor”, “Shark Tank” и друге емисије, а био је и председник MGM Worldwide Television Group.