
autor: Sara Sekulić
Od naletanja maricama pod punim gasom na građane do brutalnog prebijanja studenata – scene su kojima smo svedočili u proteklih sedam dana na ulicama širom Srbije. Redovni profesor Fakulteta bezbednosti u Beogradu Božidar Banović takva postupanja policije tokom blokada ocenio je kao skandalozna. “Od nazovi uniformi, nazovi policijskih službenika, nazovi policijskog postupanja i neograničene zloupotrebe i prekoračenja ovlašćenja, do selektivnog (ne)vršenja policijskih poslova i još selektivnije zloupotrebe ovlašćenja”, ukratko rezimira profesor ono što smo videli svi.
Juriš maricama na građane – teška zloupotreba

Početak nedelje obeležio je snimak na kojem se vidi kako četiri marice u punoj brzini naleću na građane u Ulici Vojvode Stepe, koji pred naletom vozila beže na trotoare.
Profesor Banović podseća da Zakon o policiji u članovima 105 i 106 propisuje vrstu sredstava prinude i opšta načela njihove upotrebe.
Pomenuta načela nalažu upotrebu sredstava prinude samo ako se na drugi način ne može izvršiti zadatak i to suzdržano i srazmerno opasnosti koja preti, odnosno težini dela koje se sprečava ili suzbija.
Takođe, zakon nalaže da se uvek upotrebi najblaže sredstvo prinude kojim se može postići zakoniti cilj, na način kojim se službeni zadatak izvršava bez nepotrebnih štetnih posledica.
Policijski službenici prilikom upotrebe sredstava prinude dužni su da čuvaju ljudske živote, prouzrokuju što manje povreda i materijalne štete, kao i da osiguraju da se pomoć povređenom ili ugroženom licu što pre pruži i da njegovi najbliži o tome što pre budu obavešteni.
Značajno je spomenuti, kaže naš sagovornik, i da se sredstva prinude prema grupi osoba može upotrebiti samo po pisanom naređenju načelnika policijske uprave, odnosno policijskog službenika koga načelnik ovlasti, a izuzetno u hitnim slučajevima ovlašćenje se može dati i usmeno.
Jedno od sredstava prinude su i specijalna vozila. Prema Zakonu o policiji, Član 115. Pod specijalnim vozilima smatraju se vozila za izbacivanje vode pod pritiskom, oklopna vozila sa ili bez ugrađene zaprečne ograde, helikopteri, vozila za uklanjanje prepreka i druga vozila posebne namene.
“Očigledno je da vožnja četiri marice pod punim gasom u Vojvode Stepe usmerena prema građanima koji beže ne može da se smatra upotrebom specijalnih vozila, jer u smislu zakona to nisu, već teškom zloupotrebom službenih vozila, odnosno zloupotrebom policijskih ovlašćenja”, objašnjava profesor Banović.
Zaboravljeni, a prebijeni
Mnogi studenti i studentkinje, nakon što ih je policija pretukla, potražili su lekarsku pomoć. Teške povrede, lake povrede, nepružanje adekvatne medicisnke pomoći nakon pritvaranja – zadesile su akademce koji su bili mete policijskih pendreka.
Student i fotoreporter Aleksa Stanković pretučen je utorak veče u policijskom vozilu, a kako je rekao, razlog za to je kako su policajci istakli, “to što je prethodno objavio snimak na kom policajci vređaju devojke i nazivaju ih pogrdnim imenima”.

Student FTN-a Luka završio je na operacionom stolu zbog zadobijenih povreda nakon prebijanja od strane Žandarmerije na protestu 28. juna u Beogradu.
Njegov kolega Novak Simin ranije je ispričao za N1 da Luka ima slomljenu gornju vilicu, nos, jagodičnu kost, naprslu čeonu kost, povrede očne duplje.
“Kordon Žandarmerije je krenuo da probija, a Luka je ostao. On je podigao ruke, nije napadao policiju, a jedan od žandarma ga udara prvo pesnicom u lice, a zatim kad pada na zemlju i dalje udarci, što je dovelo do teških telesnih povreda. Luki narednih šest do sedam sati nije pružena adekvatna pomoć. Do ranih jutarnjih časova se nalazio u vozilu Žandarmerije”, rekao je Simin.
U međuvremenu, dok je čekao na operaciju u KBC Zemun, Viši sud u Beogradu mu je, bez prethodnog saslušanja i bez ikakvog uvida u njegovo zdravstveno stanje, odredio pritvor od 30 dana i raspisao poternicu.

Posle intervencije Žandarmerije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, rano u zoru 3. jula, najmanje troje studenata prevezeno je na Vojno-medicinsku akademiju, a jedan advokat je zadobio teške povrede, frakture i prelome. Majka advokata Vesna Rakić Vodinelić rekla je da su njenog sina, nakon prebijanja, priveli u policijsku stanicu, gde su ga držali bez ikakve prijave i bez pružanja adekvatne medicinske pomoći, “iako je on molio da ide kod lekara”.
“Pozvali su Hitnu pomoć tek posle dva sata. Oni su ga odvezli na VMA i tamo su mu dijagnostikovane teške telesne povrede”, navela je.
Ovo su samo neki od primera policijske brutalnosti u nedelji koja je iza nas.
Profesor Banović kaže da se intevencija Žandarmerije ispred Pravnog svakako može okarakterisati kao prekomerna upotreba sredstava prinude, odnosno prekoračenje ovlašćenja, uz osnovanu sumnju da je bilo i pokušaja nasilnog ulaska na fakultet, mada je MUP to demantovao.
Dalje objašnjava da nanošenje povreda građanima nakon lišavanja slobode, u policijskim vozilima, policijskim prostorijama, javnom mestu ili bilo gde drugde predstavlja prekoračenje policijskih ovlašćenja, a u pojedinim situacijama ima i elemente krivičnog dela zlostavljanja i mučenja.
Kada je reč o fizičkoj snazi kao sredstvu prinude, navodi, prema Zakonu o policiji (Član 110), može se upotrebiti radi odbijanja napada, savlađivanja otpora ili sprečavanja samopovređivanja lica.

Profesor Banović kaže da Zakon izričito propisuje da se sa upotrebom fizičke snage prestaje čim prestane napad ili otpor osobe prema kojoj je upotrebljena.
“Dodatnu zabrinutost građana u pogledu prekoračenja ovlašćenja od strane policije izaziva činjenica da su još uvek nerazjašnjeni slučajevi nasilne smrti lica prilikom policijskog ispitivanja u policijskoj upravi u Boru, smrti lica lišenog slobode u policijskom vozilu, nanošenja teških telesnih povreda Iliji Kostiću nakon lišenja slobode u Novom Sadu”, napominje.
Fantomkama protiv blokada
Širom glavnog grada, policajci sa fantomkama, nasilno su razbijali blokade. Prilikom razbijanja blokade u Zemunu pojavio se čitav odred Policijske brigade pokrivene fantomkama. Građani su, zbog takvog izgleda, izrazili skepsu ko zapravo stoji “iza maski”.

Izgled, delovi i nošenje uniforme policijskih službenika i oznake na uniformi regulisani su Uredbom o uniformi i oznakama policijskih službenika iz 2023. godine.
Pomenuta uredba propisuje da je deo interventne uniforme i tzv. „fantomka“, koja je eufemistički u uredbi nazvana „potkapa sa prorezom za oči“, a koja se nosi samo po nalogu nadređenog policijskog službenika.

Interventna uniforma pripadnika policije, objašnjava naš sagovornik, nosi se po nalogu rukovodioca organizacione jedinice prilikom angažovanja u interventnim jedinicama policije, kao i prilikom izvršavanja posebnih bezbednosnih zadataka na nadzoru državne granice, vršenja pregleda lica, stvari i saobraćajnih sredstava na graničnim prelazima ili taktičkih vežbi, prema operativnim potrebama policije.

“Dakle, nošenje ‘fantomke’ dozvoljeno je pod posebnim uslovima i u određenim situacijama, za određene policijske jedinice. Stvar je procene da li su situacije blokada saobraćaja baš te situacije predviđene uredbom, i da li je njihovo nošenje bilo neophodno i celishodno za ostvarivanje službenog zadatka. Prema mom mišljenju, nije bilo ni neophodno, ni celishodno”, navodi.
Ponižavanje žena od strane policajaca
“O ponižavanju žena od strane policije ne bi trebalo trošiti reči. Poslednjih dana svedoci smo verbalnih, ali i realnih (fizičkih) postupaka pojedinih pripadnika policije prema ženama, koji se mogu okarakterisati ponižavajućim, što je najblaže rečeno protivno Kodeksu policijske etike, a u stvari se radi o protivzakonitom postupanju”, kaže naš sagovornik.
Lanac komandovanja i netransparentnost
Posebnu zabrinutost kod građana u aktuelnim događajima, smatra profesor, izaziva netransparentan rad policije.
“Saopštenja MUP-a da su policijske jedinice radile profesionalno i uz minimalnu upotrebu sredstava prinude su, pre svega, preuranjene, a samim tim izazivaju i opravdanu sumnju u njihovu istinitost”, ističe.
Kako kaže, prema Zakonu o policiji, o svakoj upotrebi sredstava prinude policijski službenik u pisanom obliku podnosi izveštaj nadređenom policijskom službeniku što je pre moguće, a najkasnije 24 časa od upotrebe sredstava prinude.
“Ovaj izveštaj sadrži podatke o sredstvu prinude i protiv koga je upotrebljeno, razlozima i osnovu upotrebe i o drugim činjenicama i okolnostima od značaja za ocenu opravdanosti i pravilnosti upotrebe sredstva prinude”, napominje.
Dodaje da opravdanost i pravilnost upotrebe sredstva prinude ocenjuje ovlašćeni policijski službenik ili komisija sastavljena od najmanje tri člana.
“Imajući u vidu danonoćno pojačano angažovanje policijskih jedinica, kao i brojne slučajeve upotrebe sredstava prinude u poslednjih nekoliko dana, nisam siguran da je uopšte bilo moguće da policijski službenici, koji su upotrebili pojedina sredstva prinude, podnesu pomenute izveštaje, a kamoli da nadređeni ocene zakonitost i pravilnost njihove upotrebe”, navodi.
Samim tim, ističe, još veću sumnju izazivaju i saopštenja tužilaštva, kao i pojedinih predstavnika izvršne vlasti, o profesionalnom i na zakonu zasnovanom postupanju policije.
U najmanju ruku, zaključuje, nejasno je na osnovu kojih i kakvih informacija su takve ocene mogle biti donete.
Жарић Ковачевић: Србија посвећена заштити деце од сексуалног насиља
Поводом обележавања 15 година од усвајања Ланзаротe конвенције Савета Европе о заштити деце од сексуалног искоришћавања и злостављања, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић учествовала је данас на Конференцији министара задужених за социјалну политику, породицу и права детета.
Конференција је окупила високе званичнике и представнике земаља из читаве Европе, а одржава се у циљу дубљег сагледавања досадашњих достигнућа, али и изазова и могућности за унапређење мера заштите деце од сексуалне експлоатације и злоупотребе. Реализује се у граду Валета, на иницијативу Малте, земље председавајуће Комитету министара Савета Европе.
Министарка Жарић Ковачевић истакла је да је Република Србија истински посвећена заштити права и безбедности сваког детета, у прилог чему говори и то да је Србија ову Конвенцију ратификовала већ 2010. године, препознајући је као темељни инструмент за унапређење система заштите.
Она је посебно указала на значај Ланзароте Комитета, који је у два круга мониторинга у Србији понудио препоруке за унапређење законодавства и праксе, наводећи да је већина препорука већ спроведена, док је рад на преосталим мерама у току.
Нагласивши да је Влада Републике Србије још 2011. године донела Општи протокол за заштиту деце од злостављања и занемаривања, којим се дефинише поступање свих надлежних институција, односно правосуђа, полиције, здравства, образовања, социјалне и породично-правне заштите, министарка је додала да је, пратећи међународне трендове и стандарде, у фебруару 2022. године усвојен и нови, унапређени протокол који одговара изазовима савременог друштва.
Говорећи о утицају савремених технологија на безбедност деце, министарка је истакла да се све већи број држава све више суочава са злоупотребом интернета и са развојем нових алата за манипулацију, заснованих на високим технолошким решењима и вештачкој интелигенцији. С тим у вези, навела је да су нове технологије донеле човечанству незамислив напредак, али су и отвориле нове путеве за злоупотребу деце.
“Вештачка интелигенција представља двострук изазов: она пружа нове могућности за заштиту, али и нове алате у рукама злостављача, што захтева хитну реакцију и нове приступе”, рекла је Жарић Ковачевић.
Овом приликом, она је указала и на значај сарадње са међународним партнерима, као што су Интерпол и Европол, као и учешће Србије у пројекту „Cyber SEE“, који повезује земље региона у борби против сајбер-криминала. Као резултат тог ангажмана, навела је, развијени су национални алати за превенцију дигиталног насиља и обучени су полицијски службеници и тужиоци широм земље.
„Национална онлајн платформа „Чувам те”, коју је успоставила Влада Републике Србије и у чијем раду учествује више ресора, функционише од пре две године. Циљ платформе је сузбијање свих облика насиља које укључује децу, али она садржи и делове који се односе на подршку родитељима, запосленима у образовању и медијима. Платформа представља јединствену тачку за хитну пријаву случајева насиља и праћење поступања по тим пријавама“, истакла је Жарић Ковачевић, и додала да је значајан корак учињен и успостављањем Националниг контакт центра за безбедност на интернету.
“Заиста је учињено много у протеклих 15 година, али ниједан успех не смемо сматрати коначним док год постоји иједно угрожено дете у региону. Србија и даље унапређује стандарде и максимално је посвећена решењима у домену заштите деце“, закључила је министарка Жарић Ковачевић.
На данашњој конференцији биће усвојена и заједничка Декларација о потврди Ланзаротe конвенције, као знак обновљене и одлучне посвећености превенцији и борби против сексуалне експлоатације и злостављања деце.



Наставак успешне сарадње Министарства и Популационог Фонда УН
У сусрет обележавању Светског дана становништва министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић састала се данас са шефицом Канцеларије Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА) у Србији Борком Јеремић са којом је разговарала о наставку дугогодишње и интензивне сарадње у приоритетним областима, укључујући припреме и подршку за развијање Националне стратегије за породицу и демографију 2025- 2030.
На састанку су разматране могућности за добијање експертске подршке у фази планирања и израде нових политика у области породице и демографије, будући да је УНФПА у ранијем периоду подржао креирање стратешког оквира у домену подстицаја рађања, очувања репродуктивног здравља и активног старења. Најављено је и заједничко обележавање Светског дана становништва у јулу ове године, на којем ће бити представљен Извештај о стању светске популације за 2025. годину.
Тема састанка била је наставак текућих активности на унапређењу демографске отпорности у Србији са посебним акцентом на унапређење партнерства у областима од заједничког интереса, као што су социјална инклузија, смањење неједнакости, родна равноправност, дигитална писменост, међугенерацијска сарадња и целоживотно учење.
Саговорнице су констатовале да су активности које су до сада спроведене у овим областима у потпуности усклађене са важећим Програмским документом Популационог фонда УН за Србију за период 2021-2025, а њихов наставак планиран је у оквиру новог Програмског документа за период 2026–2030, са посебним фокусом на спровођење Програма демографске отпорности.
Министарка Жарић Ковачевић поручила је да Министарство високо цени подршку коју УНФПА пружа у спровођењу мера усмерених на демографски развој и унапређење положаја различитих друштвених група.


Отворен Контакт центар за подршку грађанима у остваривању права из Алиментационог фонда
У циљу ефикасније подршке грађанима и лакшег остваривања права утврђених новим Законом о Алиментационом фонду, Министарство за бригу о породици и демографију успоставило је Контакт центар, који је данас почео са радом.
Позивом на број телефона 011/74-55-399, у било које доба дана, кроз систем аутоматског навођења, грађани имају могућност да се информишу и добију одговоре на сва питања и недоумице у вези са остваривањем права на алиментацију кроз механизам Алиментационог фонда, док је разговор са оператером могућ радним данима од 8 до 15 часова. Између осталог, путем Контакт центра могуће је добити информације о процедури за остваривање права из овог фонда, као и информације о условима, корацима и трајању процедуре. Грађани се Контакт центру могу обратити и путем имаил адресе: [email protected].
Успостављање Контакт центра представља још један корак ка потпуној имплементацији Закона о Алиментационом фонду и ефикасној примени система заштите деце у случајевима када изостане исплата алиментације.
Законом је предвиђено да право на алиментацију имају малолетна деца и деца до 26 година која су на школовању. Како би остваривање овог права било олакшано, корисници Фонда су ослобођени обавезе да подносе захтеве.
Иначе, приликом данашњег обиласка Сигурне куће за жене и децу жртве породичног насиља у Нишу, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић најавила је почетак рада Контакт центра и позвала грађане да користе ову услугу.
„Усвајање новог Закона о Алиментационом фонду представља још један доказ да држава испуњава своја обећања, а то је да ће стати иза сваке породице и да ће заштити свако дете“, истакла је министарка Жарић Ковачевић. Додала је да су за Министарство за бригу о породици и демографију од изузетног значаја повратне информације из центара за социјални рад и сигурних кућа.

Усвојен Закон о Алиментационом фонду
Закон о остваривању права из Алиментационог фонда усвојен је на седници Народне скупштине Србије, чиме је направљен велики искорак у заштити права детета и финансијској стабилности породица.
Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић истакла је да је ово важан период за Србију и да је усвајањем Закона о Алиментационом фонду држава показала пуну одговорност и бригу. Како је навела, на овај начин институције стају и у финансијску заштиту деце, која су најрањивија категорија становништва.
„Србија се сврстала у ред земаља које оснивају и управљају Алиментационим фондом, а који делује као кључни ресурс у борби против економског насиља над децом. У нашој земљи више ниједно дете неће патити јер алиментација касни или се не уплаћује. Фонд је извор сигурности за сву децу разведених родитеља и морам да напоменем да овде није крај, јер је кључно да се успостави сигурна и брза имплементација Закона и да Фонд профункционише на најбољи могући начин. Министарство ће у том смислу, заједно са најважнијим партнерима, учинити све да се испоштују законски рокови“, нагласила је Жарић Ковачевић.
Закон о оставаривању права из Алиментационог фонда уређује оснивање, управљање и начин финансирања Алиментационог фонда и предвиђа да се из њега исплаћује алиментација самохраним родитељима, чији бивши супружници то не чине, а да држава преузме на себе наплату од оних који исплату избегавају.
Такође, Законом је предвиђено да право на алиментацију имају малолетна деца и деца до 26 година која су на школовању. Како би остваривање овог права било олакшано, малолетна деца, као и старија деца која остварују то право, ослобођена су обавезе да подносе захтеве. Конкретно, у циљу спровођења Закона и што једноставнијег и ефикаснијег остваривања права на алиментацију, надлежни органи ће, по службеној дужности, размењивати неопходне информације и сарађивати.
Жарић Ковачевић у Бујановцу: Република Србија чврсто стоји уз сваку породицу на својој територији
„Жеља нам је да имамо што више деце, да се у сваком граду и селу чује дечја граја, јер су нам сви крајеви наше Србије једнако важни. Желимо да покажемо да су то породице које су здраве, које почивају на чврстим темељима, на поштовању, заједништву и правим вредностима. Желимо да их истакнемо као позитивне примере, да можда подстакнемо и друге парове да се одлуче за више деце. Република Србија заиста чврсто стоји уз сваку породицу која живи на њеној територији“, истакла је министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић током посете породици Анђелковић у селу Спанчевац у Бујановцу.
Са министарком у посети били су и директор Службе Координационог тела Ненад Митровић и државни секретар Лазар Петровић.
Породица Анђелковић има шесторо деце, узраста од две до 20 година, а министарка Жарић Ковачевић уручила им је поклоне, као и један од 100 пакета хуманитарне помоћи који су обезбеђени за овај део Србије.
На састанку са председником општине Бујановац Арбер Пајазитијем и његовим замеником Александром Милошевићем сагледани су начини за унапређење демографске слике у овом делу Србије. Како је навела министарка, заједнички ће се радити на пољу доношења нових популационих мера.
„То су мере које су карактеристичне за сваку општину. На тај начин наше општине и градови покушавају да на дужи рок задрже становништво и тиме оживе свој крај. Драго ми је што Бујановац једна од општина у којој је формиран Савет за породицу и демографију, који ће бити на услузи својим грађанима у сваком тренутку и информисати их о правима која остварују у области подршке породицама и деци. Још једна важна улога Савета јесте то што ће се континуирано анализирати шта је потребно локалној заједници у области заштите деце и породице и на основу тога предлагати мере које ће давати најбоље резултате“, истакла је министарка Жарић Ковачевић.
Директор Службе Координационог тела Ненад Митровић подсетио је на то да је Координационо тело спона између републичких и локалних органа, што резултира тиме да су све већа улагања Владе Србије у овај крај наше земље.
Током данашњег боравка у Бујановцу, министарка Жарић Ковачевић посетила је и манастир Прохор Пчињски, где је, такође, уручила пакет помоћи у виду хигијене и хране.
Иначе пакети подршке реализовани су у заједничкој сарадњи Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања, Координационог тела и Црвеног крста.




Министарка Жарић Ковачевић са амбасадором Азербејџана Хасијевим о унапређењу сарадње

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић састала се са амбасадором Републике Азербејџан Камилом Хасијевим са којим је разговарала о унапређењу сарадње у области демографије и популационе политике.
„Унапређење положаја породице, заштита деце и изградња системске подршке родитељству, представљају теме на којима можемо много научити једни од других. Искрено верујем да ће наша сарадња резултирати конкретним предлозима – од реафирмације потписаног Меморандума до заједничких пројеката – који ће служити као ослонац за будући развој и добробит породица у обе државе“, поручила је Жарић Ковачевић.
Она је нагласила да је Азербејџан поуздани партнер Србије у мултилатералној и билатералној сарадњи, нарочито у областима енергетике и економије.
Захвалила је Азербејџану на непоколебљивој политици непризнавања Kосова и залагања за јединство територијалног интегритета и очувања суверенитета наше земље, као и на прихватању да учествују на ЕXПО 2027 у Београду.
Амбасадором Републике Азербејџан Камил Хасијев истакао је да је његова земља отворена за сваки вид унапређења сарадње којим ће се односи са Србијом додатно учврстити.
„Надам се да ћемо разменом искустава, пре свега у области демографије и популационе политике, успети да обезбедимо нашим грађанима, у обе земље, још боље услове живота. Сарадња на том пољу је од изузетне важности и за Србију и за Азербејџан“, поручио је Хасијев.
Жарић Ковачевић: Формализација сарадње са УАЕ у виду Меморандума о сарадњи

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић разговарала је данас са амбасадором Уједињених Арапских Емирата у Србији Ахмедом Алменхалијем о унапређењу односа две земље и формализацији сарадње у домену развоја, афирмације и заштите породице и деце што би укључивало и могућност потписивања Меморандума о сарадњи и међусобном разумевању.
На састанку министарка Жарић Ковачевић истакла је да сарадња Србије и УАЕ може да иде узлазном путањом, те да се унапређење сарадње може остварити кроз иницијативе, институционалне пројекте и размену експертизе у областима од заједничког интереса, попут, подршке родитељству и раном развоју, заштите деце и унапређења положаја породице у друштву.
„Наше земље деле исту визију друштва у којем је породица стратешки ослонац – како у демографском, тако и у културном и економском смислу. Изузетно ценимо иновације и резултате које је ваша земља постигла у областима превенције негативних друштвених појава, јачања социјалне подршке, дигитализације услуга за заштиту деце и унапређења благостања грађана“, навела је Жарић Ковачевић.
Како је нагласила, Србија и УАЕ имају одличне билатералне односе на највишем нивоу, а доказ томе су добри политички и економски односи које граде два председника, као и Свеобухватни споразум о економском партнерству Уједињених Арапских Емирата и Србије који је недавно ступио на снагу. Надоградња тих односа, према њеним речима, огледа се у заједничком настојању да се висок степен сарадње настави у бројним областима од обостраног интереса.
Амбасадор Уједињених Арапских Емирата у Републици Србији Ахмед Алменхали захвалио је министарки Жарић Ковачевић на пријему истакавши да је његова земља спремна да учествује у заједничким пројектима који су усмерени на сектор заштите и унапређења положаја породице и деце. Нагласио је да је умрежавање, повезивање и размена знања, искуства и идеја, користан оквир за даље приближавање двеју земаља и удружени рад на пољу бољег функционисања у овој области.
Саговорници су се сагласили и да би формализација сарадње у виду потенцијалног потписивања Меморандума о сарадњи допринела подизању билатералних односа на још виши ниво и спровођења заједничких конкретних активности.
Жарић Ковачевић у Алексинцу: Демографска обнова је наш заједнички напор

Поводом обележавања Дана општине, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је Алексинац, где је са председником општине Далибором Радичевићем, разговарала о пронаталитетним мерама које се спроводе, као и о наставку сарадње у циљу побољшања демографске слике Србије.
„Наш задатак је да кроз конкретне политике обезбедимо услове да се живот у местима ван престонице не доживљава као компромис, већ као избор достојан човека. То подразумева подршку родитељству, доступне вртиће и школе, стамбену сигурност, као и достојанствен живот за најстарије“, нагласила је Жарић Ковачевић.
Она је истакла да Министарство, заједно са општинским руководством и другим институцијама, ради на унапређењу услова живота грађана, јер, како је навела, демографска обнова не може да се решава из једног министарства – она мора бити заједнички национални напор.
Министарка је навела да је Алексинац ове године, преко Јавног позива за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце, од Министарства за бригу о породици и демографију добио 6 милиона динара за изградњу кошаркашког терена и дечијег игралишта.
Жарић Ковачевић похвалила је Алексинац за све пронаталитетне мере које спроводи на локалу истичући да је ова општина заиста прави пример подршке породици и деци.
„После скоро 20 година у овој општини је повећан број новорођене деце и то је заиста један валидан доказ да су све пронаталитетне мере које се спроводе у Алексинцу дале позитивне резултате. Алексинац ће бити и део „Каравана родитељства“, будућем пројекту Министарства, јер наша намера је да промовишемо оне општине које својим мерама на локалу поправљају целокупну демографску слику Србије“, истакла је Жарић Ковачевић.
Честитајући Дан општине свим грађанима, министарка им је пожелела да њихов град буде пример снаге локалне заједнице која зна шта чува и зна где иде.
„Да Алексинац расте, развија се и буде место у које се долази и враћа“, поручила је Жарић Ковачевић.
Жарић Ковачевић: Обавеза свих нас је да заштитимо децу
На Међународни дан заштите деце министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић обишла је дом Марије и Милана Миленковића из Мерошине који имају петоро деце, три ћерке и два сина, и сви који иду у школу су одлични ученици.
Миленковићи су и успешни привредници, а њихове фирме “Зора логистик транспорт” и предузеће “Вукан група д.о.о” баве се транспортом и кетерингом, док су отворили и дестилерију и међу првима започели и производњу у пластеницима у овом крају. И не само да су остварили пословни успех него су и познати по активној друштвеној одговорности и веома признати од стране заједнице као велики донатори.
“У временима када се Србија интензивно бори против беле куге, ова породица је пример како број деце није никаква препрека ка успеху и нормалном живота, већ је то једно истинско богатство и нешто чему би требало да тежимо. Ова породица никад неће бити нејака, јер ће њени чланови међусобно да се подржавају и биће најчвршћи ослонац једни другима, док је држава ту као други важан стожер овим породицама”, истакла је Жарић Ковачевић.
Она је нагласила и да је данас, на Међународни дан заштите деце, неопходно да се подсетимо на важност остваривања добробити деце и пуно уважавање њихових права, превенције негативних друштвених појава и изградње безбедног окружења у којем ће свако дете остварити свој пун потенцијал.
“Обавеза свих нас јесте да заштитимо наше најмлађе од негативних утицаја и да омогућимо стварање услова за несметан раст и развој сваког детета. Адекватна и правовремена заштита деце од сваке врсте злостављања и насиља је императив за институције Србије”, поручила је Жарић Ковачевић.
Међународно дан деце – 1. јун је први пут проглашен 1925. године у Женеви на Првој светској конференцији о добробити деце, а званично је усвојен 1950. године.
У склопу посете Мерошини министарка Жарић Ковачевић је заједно са председником општине Мерошина Сашом Јовановићем присуствовала манифестацији “Дани вишње” на Облачинском језеру.


Жарић Ковачевић посетила Сокобању: Породице су стуб сваког друштва

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је општину Сокобања, где је са председником општине Миодрагом Николићем разговарала о пронаталитетним мерама које спроводе на локалном нивоу, активностима формираног Савета за породицу и демографију, али и изазовима са којима се сусрећу запослени у ЦСР, како би се пронашли најбољи начини за унапређење њиховог рада.
Жарић Ковачевић је похвалила Сокобању за примену низа пронаталитетних мера, чиме се, како је истакла, пружа велика подршка породици, родитељима и деци, као и социјално угроженом становништву.
„Општина Сокобања је прави пример бриге о грађанима, а првенствено о породицама, које су стуб сваког друштва“, навела је министарка.
Она је напоменула и да Сокобања издваја око милион динара за помоћ при лечењу особама са ретким болестима, што је, како је навела, заиста веома значајано.
Приликом посете Сокобањи, министарка је говорила и на трибини на тему која се односи управо на проблеме са којима се суочавају породице које имају особе оболеле од аутизма.
Истакла је да је дискусија, о овој важној теми, од непроцењиве важности, јер се њоме се подстиче рад, тражење решења, укључивање и давање подршке свима којима је то потребно. Како је навела, оно што је заиста неопходно применити јесте мултидисциплинарни приступ решавању изазова у овој области.
„Министарство за бригу о породици и демографију је увек спремно да подржи сваки механизам и иницијативу којом се оснажују породице и јача њихов капацитет за борбу са овим невидљивим непријатељем. Чврсто стојимо уз све породице у Србији, посебно оне најрањивије, најслабије и најуморније и увек смо ту да у заједништву и сарадњи са свима учинимо најбоље за заједницу и сваког њеног члана“, поручила је Жарић Ковачевић.


Жарић Ковачевић: Караван родитељства креће из Косјерића
Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је општину Косјерић где је најавила да ће кампања „Караван родитељства“, који ће обухватити 10 јединица локалне самоуправе, кренути управо из ово општине.
Како је навела, циљ овог каравана јесте да се упостави дијалог са грађанима како би се подигла свест о важности родитељства, доступним популационим мерама и мерама за оснаживање породица.
Жарић Ковачевић је у Косјерићу обишла вртић „Олга Грбић“ у којем је, уз подршку Министарства опремљен нови простор, за игру и учење, за скоро 300 дечице. Министарство за бригу о породици и демографију је финансијски подржало опремање овог простора у вредности од око 350.000 динара, путем Јавног позива за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце, на који је општина Косјерић конкурисала својим пројектом.
“Верујем да ће деци овај простор донети неку нову енергију, радост и да ће овде стварати неке нове успомене. То и јесте циљ свих наших активности, да наша деца имају безбрижно детињство и све услове за срећно одрастање”, навела је Жарић Ковачевић и истакла да је веома важно што у овој општини не постоји листа чекања за смештај у вртић.
Министарка је захвалила општини Косјерић на свему што раде за своје грађане када је у питању унапређење пронаталитетне политике.
“Преко Јавног позива у 2025. години, за општину Косјерић издвојено је 3 милиона динара, чиме смо обезбедили и услугу „Лични пратилац деце“ у васпитно-образовним установама који подразумева омогућавање рада 12 лиценцираних личних пратилаца за децу са инвалидитетом, односно сметњама у развоју”, истакла је министарка.
Како је навела, од тих 12, три лична пратиоца су за децу у ПУ „Олга Грбић”, а осталих девет за децу школског узраста.
Уочи посете ПУ “Олга Грбић” министарка Жарић Ковачевић се са министарком државне управе и локалне самоуправе Снежаном Пауновић и председником општине Косјерић Жарком Ђокићем, састала са представницима Савета за бригу о породици и демографију, који је основан на локалном нивоу. На састанку је разговарано о досадашњој, али и будућој сарадњи којом би се грађанима ове општине унапредили услови живота. Такође, истакнуто је и да ће да оболели од ретких болести и њихове породице из Косјерића имати предност приликом конкурисања за субвенције које нуди Министарство за заштиту животне средине.




„Живот без баријера“ мора постати стварност
„Породице које живе са ретким болестима су део друштвеног приоритета, а не његове маргине“, поручила је министар за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић на конференцији „Живот без баријера“, која је организована поводом обележавања Светског дана Еозинофилног езофагитиса.
Како је навела, ова болест, иако спада у ретке, за децу, родитеље, старатеље из све људе који се са њом суочавају, ова болест је стални пратилац и она не погађа само тело, него утиче на целокупан квалитет живота, али и ритам породице.
„Живот са овом болешћу подразумева вођење рачуна о исхрани, избегавање алергена, сталне терапије и прегледе – али и емотивну снагу, храброст, истрајност и разумевање околине“, навела је министарка.
Жарић Ковачевић је навела да данашња конференција „Живот без баријера“ није само назив, већ мора постати и стварност.
„Стварност у којој се људи са ЕоЕ-ом не суочавају са неразумевањем. Стварност у којој породица не мора да бира између здравља и финансијске сигурности, у којој родитељ има подршку, а не само додатну одговорност“, истакла је министарка и захвалила свим лекарима, удружењима, активистима и институцијама које већ дају свој допринос.
Она је навела да захваљујући ангажовању председника Републике и његове супруге, иницијативама удружења пацијената, посвећености стручњака и све снажнијој подршци институција, последњих година направљен је озбиљан напредак на којем и најразвијеније земље могу да позавиде.
„Одговор наше државе на ретке болести постао је системски и свеобухватан, а зацртани циљеви дугорочни“, нагласила је министарка и подсетила да се за оболеле од ретких болести никада више средстава није издвајало – 2012. године 130 милиона динара, а данас 10,2 милијарде динара.
Истакла је да је порука Министарства за бригу о породицу и демографију да да нико не сме бити сам у овој борби.
„Ми као друштво показали смо да не меримо вредност наше подршке бројем случајева, већ људским правом на здравље и живот без препрека. Министарство за бригу о породици и демографију је увек отворено за дијалог, за иницијативе и конкретне предлоге. Заједно, можемо учинити да ретке болести буду видљиве и да живот за свако дете – за сваку породицу – буде живот без баријера.“, закључила је Жарић Ковачевић.


Жарић Ковачевић се састала са амбасадором Јапана у Србији

Министарка за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић састала се данас са амбасадором Јапана Акиром Имамуром са којим је разговарала о могућностима додатног јачања билатералне сарадње у областима популационе политике и демографије, уз посебан осврт на стање у овим областима и мерама које обе државе спроводе у циљу стварања одрживог популационог оквира и побољшања демографских параметара.
У контексту Међународне изложбе „ЕКСПО 2025“ која се тренутно одржава у Осаки, јапански амбасадор је известио да је павиљон Србије за три недеље посетило више од 100.000 људи (према најновијим информацијама за пет недеља овај број је удвостручен), али да ће број посетилаца расти будући да изложба траје укупно шест месеци.
Министарка Жарић је оценила да је то велики успех нагласивши економски и туристички значај учешћа наше државе, а нарочито је истакла да је то добра најава за специјализовану изложбу ЕКСПО у Београду која ће се одржати 2027.
На састанку је било речи о конкретним могућностима за унапређење партнерских односа у областима од заједничког интереса, а које подразумевају размену добрих пракси, искустава и мера у областима политика усмерених на становништво будући да се и Јапан и Србија суочавају са сличним изазовима.
Жарић Ковачевић је упознала јапанског амбасадора са националним мерама које Србија предузима како би одговорила на изазове ниског наталитета и негативног природног прираштаја. Истакла је да је Јапан позната као земља која је традиционално окренута породици и породичним вредностима, те да Србија у томе види један од основа приближавања две земље будући да је и српско друштво изграђено на нормама које породицу стављају у средиште развоја.
„Верујем да заједничким пројектима и међусобним учењем можемо додатно да унапредимо политике које директно утичу на квалитет живота породица у Србији“, поручила је министарка.
Током разговора амбасадор Имамура подсетио је на проблем драстичног и убрзаног пада популације у Јапану, те је представио политике, искуства и планове ове земље у борби против пада броја становника изразивши спремност Јапана да ојача сарадњу са Србијом у областима које доприносе квалитетнијем животу грађана, посебно старијих и деце.
„Јапан и Србија деле сличне изазове када је реч о демографији и уверен сам да можемо да учимо једни од других. Јапан тренутно спроводи једну од најнапреднијих пронаталних политика. Спремни смо да поделимо искуства и подржимо пројекте који доприносе оснаживању породице, старијих чланова заједнице и свих оних којима је помоћ потребна“, рекао је јапански амбасадор.
Посебно је нагласио важност постојања Агенције за децу и родитеље која у овој земљи координира на националном нивоу мере које су системски усмерене на бољитак деце.
Министарка је захвалила на досадашњој подршци Владе Јапана, нагласивши да је континуирани дијалог између институција Србије и Јапана од великог значаја за јачање међусобног поверења и размену добрих пракси.


Ниш: Жарић Ковачевић у посети Центру за социјални рад

У циљу унапређења остваривања права и услуга које се пружају породицама, деци и старијим грађанима, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је данас Центар за социјални рад „Свети Сава“ у Нишу где је са директором центра Зораном Јовићем разговарала о тренутном стању и кључним изазовима са којима се сусрећу у области породично-правне заштите.
Жарић Ковачевић је навела да су центри за социјални рад стубови социјалне заштите у Србији и први на линији заштите породице, те да се Mинистарство за бригу о породици и демографију кроз стручну подршку, али и кроз активно укључивање у међусекторске сарадње и заједничке активности залаже за оснаживање центара.
У оквиру разговора о примени Породичног закона, посебно су размотрене мере надзора над вршењем родитељског права, као и питања усвојења, хранитељства и старатељства.
„Министарство за бригу о породици и демографију, поред надзора над радом центара за социјални рад, увек је спремно да им пружи потребну стручну помоћ. Професионалан, компетентан и одговоран рад запослених предуслов је за деловање у најбољем интересу корисника, као и за остваривање високог квалитета рада не само ове, него и свих других установа социјалне заштите“, истакла је Жарић Ковачевић.
На састанку су разматрани и планови за даљи развој, као и улога и допринос локалне заједнице у решавању и превазилажењу најважнијих изазова у најрањивијим породицама.
Директор Центра за социјални рад нагласио је да центар у Нишу једини спроводи форензички интервју са дететом и да су запослени завршили основне и специјализоване обуке, па се са дететом које је жртва или сведок насиља спроводи развојно-сензитивни интервју ради аутентичног исказа, уз што мању трауматизацију детета. Основна сврха је заштита детета од секундарне трауматизације, а просторије у којима се спроводи такав интервју саставни су део центра.
У оквиру посете, министарка је обишла просторије центра, упознала се са стручним тимом центра и њиховим дневним радом.
Данашња посета део је шире иницијативе Министарства за бригу о породици и демографију које ће наставити непосредно да сарађује са институцијама широм Србије како би се унапредиле мере подршке породицама у Србији.

Сврљиг: Жарић Ковачевић посетила дечака који прима терапију о трошку државе

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је у Сврљигу Алексу Стојановића, деветогодишњег дечака који болује од ретке болести -Ахондроплазије, а којем обезбеђена иновативна терапија о трошку државе.
„Веома сам срећна што сам чула да су ове терапије дале позитиван ефекат. Искрено се надам да ће се тако и наставити и да ће још много деце, којој је потребна ова терапија, баш као и Алекси, исту и добити“, поручила је министарка.
Она је истакла да Република Србија, последњих година, захваљујући залагању председника Александра Вучића и његове супруге Тамаре, издваја много већа средства за оболеле од ретких болести, а унапређена је доступност њихових терапија и лекова.
„Сам податак да се 2012. године за лечење оболелих од ретких болести издвајало 130 милиона динара, а данас 10,2 милијарде динара је довољан доказ да Република Србија брине о својим грађанима који се сусрећу са овим проблемом“, нагласила је Жарић Ковачевић.
Подсетила је да се у оквиру Министарства за бригу о породицу и демографију налази и Група за унапређење квалитета живота породица са децом која су оболела од ретких болести и осталих који су оболели од ретких болести, којој сви могу да се обрате за било који вид подршке, помоћи и савета.
Алекси је пожелела да као и свако дете ужива у свом детињству, да се дружи и напредује у сваком погледу.
„Колико сам имала прилике да видим, њему љубави и пажње, поред старије сестре и дивних родитеља не мањка, а то је веома важно за одрастање. Свим породицама још једном желим да поручим да смо увек ту за њих и да могу да нам се обрате у сваком тренутку“, навела је Жарић Ковачевић.
Посети породици Стојановић присуствовали су и државни секретар у Министарству за бригу о породици и демографију Милица Перић, као и председник општине Сврљиг Мирослав Марковић.
Међународни дан породице обележен у Ивањици

„Породица је тим који увек побеђује“, поручила је министар за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић из Ивањице, где је, поводом Међународног дана породице, организована породична штафетна трка.
Како је навела, сваки корак са породицом је корак ка бољој и сигурнијој будућности и веома је важно да породица увек буде на окупу и да заједнички наступа на животним пољима, јер тако је увек најјача.
„Драго ми је што смо овај дан обележили баш у Ивањици, у једној средини која није велика, јер са овог места желимо да пошаљемо поруку да једнако бринемо о свим породицама, ма где они живели, у читавој Србији. Нама је потребно јединство, заједништво, потребна нам је јака породица која ће бити темељ нашег друштва и државе“, истакла је Жарић Ковачевић.
Она је навела да је Ивањица веома добар партнер државе, јер спроводи одличне пронаталитетне мере, а исто тако је и претходних година на прави начин искористила бесповратна средства Министарства за бригу о породици и демографију, која је добила преко Јавног позива.
„У 2023. години, са више од 13 милиона динара помогли смо опремање дечијег вртића и обезбедили накнаде за незапослене породиље. 2024. године општина Ивањица је добила више од три милиона динара за ублажавање економске цене подизања детета и решавање проблема неплодности. Ове године, такође са око осам милиона, помоћи ћемо спровођење мера као што су једнократна давања, трошкови личних пратилаца и једнократна давања незапосленим мајкама“, истакла је министарка.
Нагласила је да је оснивање Савета за за породицу и демографију у ЈЛС са чијим представницима се данас састала, веома важно, јер они најбоље знају шта је потребно њиховим грађанима, да би били задовољнији и срећнији.
„У сарадњи са локалним нивоом, добићемо најбољи правац у коме треба да креирамо политику унапређења демографске слике Србије“, поручила је Жарић Ковачевић.
Након породичне трке, министарка је са председником општине Ивањица Александром Митровићем, обишла и креативну радионицу која је одржана на тему „Породица, заједништво и вредности које нас граде“, мини сајам породичних фирми, као и породичну компанију „Флорива“, која се бави производњом и прерадом воћа.





Жарић Ковачевић посетила центар „Звуци срца“ у Нишу

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић обишла је у Нишу инклузивни простор „Звуци срца“, у оквиру којег се налази кафић где су запослене особе са сметњама у развоју, како би разговарала о начинима на које министарство може да помогне и унапреди његов рад и развој.
„Овакав центар је доказ да хуманост покреће све наше грађане, да доброта рађа доброту и да људи гледају на све начине да буду солидарни и да буду људи. Треба да знамо да различитости нису мана, већ нешто што може да буде само плус у комуникацији са другим људима“, нагласила је Жарић Ковачевић.
Министарка је похвалила Град Ниш и све институције, које су, како је навела, раширених руку прихватили и подржали овај модел функционисања инклузивног кафића. Она је додала да овакви центри постоје и у Београду, Панчеву и Суботици и нагласила да би од великог значаја било када би се и друге општине и градови укључили у овакве иницијативе.
Министарка је истакла и да јој је драго што је имала прилику и раније, а и сада, да пружи свој допринос у спровођењу ове хумане идеје и мисије и тиме потврди да је држава Србија увек на страни породице.
„Министарство за бригу о породици и демографију ће увек подржавати овакве и сличне пројекте и наставити да буде ослонац породицама, као и особама које се боре са различитостима, а пре свега, различитим здравственим стањем и потребама.“, поручила је Жарић Ковачевић.
Она је подсетила и да је Министарство, у циљу пружања подршке породицама, расписало Јавни позив за удружења, односно њихове пројекте који се односе на породично – правну заштиту грађана, координацију и спровођење политике у области демографије, популационе политике и подршке удружењима. Позвала је удружења која нису конкурисала да поднесу пријаве на следећи јавни позив.
„До краја године расписаћемо још један Јавни позив, који ће бити упућен свим удружењима који се баве подршком, не само популационих мера и демографије, него и оваквих активности. До сада је, од укупно опредељених 117,5 милиона, утрошено 70, што значи да је за други позив остало још око 47 милиона“, навела је министарка.






Жарић Ковачевић се састала са директорком УНИЦЕФ-а Костадиновом

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић разговарала је данас са Дејаном Костадиновом, директорком Дечијег фонда Уједињених нација УНИЦЕФ у Србији, о унапређењу свеукупне сарадње и додатном јачању партнерства у најважнијим областима дечје и породичне заштите, раног развоја, те инклузивног образовања, али и модернизацији приоритетних услуга намењених кључним корисницима.
На састанку су сагледана досадашња постигнућа, резултати и циљеви, процењено је стање и динамика спровођења приоритетних активности, а размењене су и информације о плановима за наставак сарадње за наредни период.
Наводећи да је међусобна сарадња до сада обухватала стратешко планирање и унапређење политика у области заштите и остваривања права деце и породице, као и развој иновативних дигиталних услуга, Жарић Ковачевић је навела да су Министарство за бригу о породици и демографију и УНИЦЕФ развили чврсту сарадњу у протеклим годинама, али да постоји простор за интензивирање сарадње, као и развој и имплементацију заједничких иницијатива и акција ради додатног оснаживања и подршке младима у земљи. Министарка је истакла важност сарадње са УНИЦЕФ-ом као кључним партнером и једним од главних ослонаца у остваривању визије да свако дете у Србији расте сигурно, здраво и укључено у друштво.
Костадинова је похвалила досадашње напоре Министарства да створи бољи амбијент за живот и одрастање деце, истичући да су за напредак од пресудног значаја координисане међусекторске политике које примењују све институције које раде за добробит деце. Она је исказала спремност да се реализују будући планови и пројекти од обостраног значаја, пре свега јер су у интересу најмлађих становника.
У отвореном разговору договорено је да ће Министарство и УНИЦЕФ посвећено радити на томе да се додатно ојача и побољша важећи оквир у областима које се односе на права детета.



Жарић Ковачевић посетила самохрану мајку која је писала председнику Републике
Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је данас самохрану мајку петогодишњег дечака који се бори са аутизмом Миросавку Панић која се писмом обратила председнику Републике Србије Александру Вучићу и том приликом истакла да ће држава пружити подршку свим породицама којима је то неопходно.
“Желимо да пошаљемо поруку да ће држава бити ту за све породице. Бићемо ту за породице које су стабилне и јаке, и имају све услове, али и за породице којима је потребно мало подршке да би живеле квалитетан живот који заслужују”, рекла је Жарић Ковачевић.
Министарка је рекла да Влада Србије редовно прати проблеме са којима се суочавају грађани и покушава адекватно да одговори на изазове.
“Миросавка се обратила председнику Вучићу и он је прегледао сва писма. Данас смо овде да покажемо да су чланови Владе Србије и председник Републике један велики тим који прати проблеме са којима се суочавају наши грађани и да смо ту да станемо иза сваке породице и да покушамо да решимо сваки проблем”, истакла је она.
Говорећи о оснивању Алиментационог фонда, Жарић Ковачевић је истакла да ће фонд додатно да помогне породицама и деци, а пре свега самохраним родитељима.
“Одредбе законе подразумевају да се помогне родитељима и да се помогне деци да би она остварила загарантована права и имала достојанствен живот”, рекла је Жарић Ковачевић.
Жарић Ковачевић је Миросавки и њеном сину, који живе у изнајмљеном стану у селу Раковица, уручила играчке, али и дала обећање да ће разговарати и са осталим министрима у Влади Србије да би пронашли начин да им помогну.
Миросавка Панић, која је, иначе, дете палог борца и има стално пребивалиште у Руми, истакла је да је због честих третмана на које води сина била принуђена да изнајми стан у Београду и тако смањи дужину пута који би морали свакодневно да прелазе.
Она је изразила захвалност министарки Жарић Ковачевић због брзе реакције и издвојеног времена да саслуша.
“Много значи сваком родитељу чим добије неки зрачак наде у борби за дете јер често наиђемо на неразумевање, а Министарство је заиста брзо одреаговало. Хвала вам што сте ту за нас и што имате разумевања и желите да нам помогнете”, рекла је Панић.



Министарка Жарић Ковачевић честитала Васкрс

Поводом једног од највећих хришћанских празника, Васкрса, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић упутила је честитке грађанима и грађанкама Србије, православним и католичким верницима и њиховим породицама, са жељом да наступајући васкршњи дани у све домове донесу спокој, блаженство, љубав, просперитет и благостање.
„У духу Васкрса, празника наде, љубави и новог почетка, честитам вам празник и желим да ове дане проведете у миру, слози и радости – окружени онима које највише волите“, поручила је Жарић Ковачевић.
Како је истакла, Васкрс је празник који нас изнова подсећа на снагу вере, обновљену наду и значај заједништва, слободе, традиције и корена који нас повезују и спајају.
„Нека нас светлост и светост Васкрса додатно инспиришу да чувамо и јачамо наше породице, стожере нашег друштва и темеље наше земље, те да се још приближимо, подржимо једни друге и пренесемо најважније вредности на нове генерације. Да са јаком и непоколебљивом вером у сигурну будућност наставимо да градимо снажну и демографски стабилну, здраву и виталну Србију. Срећан Васкрс!“, навела је Жарић Ковачевић.
Јелена Жарић Ковачевић преузела дужност министра за бригу о породици и демографију

У Министарству за бригу о породици и демографију данас је извршена примопредаја дужности између досадашње министарке Милице Ђурђевић Стаменковски и новоизабране министарке Јелене Жарић Ковачевић.
„У сарадњи са свим другим надлежним институцијама наставићемо даље, у пуном капацитету, да радимо на развоју популационих и свих осталих мера које се односе на унапређење демографске слике Србије“, навела је министарка Жарић Ковачевић истакавши да је однос према породици нешто што је суштинско у нашој земљи, од чега све потиче и почиње.
Министарка Ђурђевић Стаменковски је новоизабраној министарки Жарић Ковачевић предала извештај о раду Министарства за бригу о породици и демографију и пожелела јој успех у даљем раду, поклонивши јој макету Манастира Високи Дечани за срећу.
„Дужност да руководим Министарством за бригу о породици и демографију сматрала сам светињом. Част је и привилегија служити породицама у Србији. Верујем да ће министарка Жарић Ковачевић, заједно са својим тимом, наставити континуитет оних добрих мера које смо примењивали током протеклих годину дана, као и да ће оставити свој лични печат у овом ресору и унапредити рад овог министарства“, истакла је Ђурђевић.



ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ, НОВА МИНИСТАРКА ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ: Рођена Нишлијка са богатим искуством из управе града
Јелена Жарић Ковачевић предложена је за министра за бригу о породици и демографију. Жарић Ковачевић је била министарка државне управе и локалне самоуправе. Рођена је 2. маја 1981. године у Нишу, где је завршила основно и средње образовање, као и основне и мастер студије на Правном факултету Универзитета у Нишу.

Положила је правосудни испит. Од 2009. до 2011. године била је адвокатска приправница, потом и адвокатица, у статусу мировања од 2012. године.
Била је 2016. године заменица секретара Скупштине града Ниша и председница Градске изборне комисије Ниш.
Од 2016. до 2020. године била је народна посланица, а од 2020. до 2022. године народна посланица и председница Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине, као и одборница у Скупштини градске општине Црвени крст Ниш.
У мандату Народне скупштине од 2022. до 2024. године била је народна посланица, председница Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине.
У истом периоду била је одборница у Скупштини градске општине Црвени крст Ниш.
Говори енглески језик. Удата.
Ђурђевић посетила сестре Милаковић: Нисте саме, боље време за вас тек долази

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, посетила је три сестре Милаковић из села Марадик код Инђије, које су остале без родитеља и о којима се сада брине најстарија од њих.
Разговарала је са њима о томе како може да им се помогне на најбољи начин и истакла да треба да знају да нису саме и да је много људи ту за њих.
„Сви имамо једну мајку, коју никада не можемо да изгубимо, а то је наша Србија. Сваки човек је Србија, свака породица и сви људи који вам помажу су део ваше породице“, поручила им је.
Како је навела, док им се буде реновирала кућа, биће им обезбеђен адекватан смештај, како би то време лакше поднеле, док се не уселе у свој нови дом.
Министар Ђурђевић Стаменковски је истакла да сви треба да се угледамо на њихову борбу и храброст и на то што су захвалне на ситницама и нагласила да су њихови родитељи, а и цела Србија, поносни на њих.
„Бог увек да великим људима најтеже бреме. Ви сте хероји и свима нама лекција да свако треба више да цени оно што има и да буде задовољан, јер се ништа у животу не подразумева“, навела је Ђурђевић и уручивши им поклоне, нагласила да лепше време за ове сестре тек долази.
Обративши се најстаријој, која је преузела бригу о кући и млађим сестрама, министар је истакла да она треба да буде пример свим младим људима.
„У свој својој муци, ти се ниси предала. Преузела си велику бригу и одговорност, иако си млада и то је порука за све младе људе – да живот може да буде суров, а опет да га волимо“, нагласила је министар.



Отворено Саветовалиште за рани развој у Рашки

Уочи обележавања Светског дана особа са аутизмом, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски отворила је Саветовалиште за рани развој у Рашки, истакавши да на овом месту породице треба да пронађу бригу, пажњу и све оно што је неопходно да би рани развој деце био што квалитетнији и бољи.
„Не постоји веће задовољство него када бригом, пажњом и љубављу помажете породице, нарочито оне у којима дечица имају одређене сметње у развоју и којима је потребна интензивнија пажња и подршка“, истакла је Ђурђевић и нагласила да не постоји ниједан труд који је узалудан када су деца у питању.
Опремање саветовалишта финансирано је кроз Јавни позив Министарства за бригу о породици и демографију за доделу бесповратних средстава опредељених за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце ЈЛС у 2024. години у износу од 2.400.000 динара.
Министар је истакла да је ово саветовалиште вишеструко значајно. Како је навела, родитељи више не морају да путују до Краљева и тиме знатно уштеде време и финансијска средства, а и лакше постигну континуитет у терапијама.
Такође, отварањем саветовалишта, многе жене, које су овде рођене, добиле су посао у струци, што ће свакако бити један од разлога који им помоћи да наставе да живе у овом месту.
Ђурђевић је истакла да Министарство за бригу о породици и демографију прати и врши анализе пројеката, на основу којих је установљено да је општина Рашка једна од оних која је породицу заиста ставила на прво место. Похвалила је њихове пронаталитетне мере истакавши да ће Министарство за њих и у 2025. определити бесповратна средства.
„Наша жеља јесте да помогнемо мање општине да оне буду места по мери породице, јер управо тако желимо да градимо целу нашу Србију“, поручила је Ђурђевић.




Дани породице Србије и Српске у мају у Вишеграду

Дани породице Републике Србије и Републике Српске, први пут, биће одржани 24. маја у Вишеграду, одлучено је на састанку министра за бригу о породици и демографију Милице Ђурђевић Стаменковски и министра за трговину и туризам Републике Српске Дениса Шулића.
„Овај породични сабор биће намењен пре свега породици и деци, али ће бити и прилика да размотримо демографске перспективе Србије и Српске и читавог простора који наш народ насељава. Желимо да јасно дефинишемо статус породице и у Српској и у Србији“, навела је Ђурђевић.
Како је истакла, ова идеја је резултат одржаног Свесрпског сабора Србије и Српске и резултат Декларације о сарадњи институција обе земље, као и чвршћег повезивања Београда и Бањалуке.
„Наш циљ је да се боримо за то да српског народа буде са обе стране Дрине, и у Српској и у Србији“, нагласила је Ђурђевић и још једном истакла да су Србија и Српска једна породица, што је и била порука Свесрпског сабора.
Министар Ђурђевић Стаменковски навела је да је највећи непријатељ нашег народа тзв. бела куга, и да због тога Србија велику пажњу посвећује враћању породице на прво место. Она је нагласила да је Србија данас конкурентна са својим популационим мерама у читавом свету, да имамо највећи родитељски додатак на Балкану и Југоисточној Европи и да смо једина земља која паралелно спроводи две подстицајне мере за стицање крова над главом за младе људе, за парове са децом.
Похвалила је и мере пронаталитетне политике Републике Српске истакавши да су неке од њих биле подстицаји и примери и Србији и другим околним земљама.
Министар за трговину и туризам Републике Српске Денис Шулић истакао је да су Србија и Српска остале светионик породичних и стабилних вредности за читаву Еврoпу и већи део света.
„Данима породице желимо да позиционирамо Републику Српску као земљу где живе добри домаћини и породични људи и да истакнемо да су наше руке широком отворене за све добре људе“, навео је Шулић.
Дани породице Србије и Српске ће окупити представнике руководства обе земље, представнике Српске православне цркве и свих верских заједница, представнике српског народа у Црној Гори, Македонији, на Косову и Метохији и Србе из расејања и дијаспоре.
Услуга Лични пратилац за 15 породица из Куршумлије

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски састала се са мајкама из Куршумлије, чија деца болују од ретких болести, а које су изразиле потребу за подршком Министарства, у виду услуге Лични пратилац.
Подршка овим породицама, тачније овој деци, навела министар, биће омогућена кроз пројекат који ће финансирати Министарство за бригу о породици и демографију.
„Знам да вама ова подршка много значи у овом тренутку, али сам свесна да су ваши проблеми толико велики, да шта год ми урадили, не можемо да понесемо ваш терет уместо вас, али можемо барем да вам олакшамо“, истакла је Ђурђевић.
Мајке су нагласиле да је њима ова подршка од великог значаја и да су веома захвалне министру на пријему.
„Част нам је да нас неко, после толико година, саслуша и помогне“, истакла је једна од мајки.
Ђурђевић: Погром на КиМ је дан када су горели векови, док је Запад ћутао

На дан обележавања 21. годишњице од погрома на Косову и Метохију, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је породицу Величковић у Београду, којој је тада запаљена кућа и угоститељски објекат у Косову пољу ,,Живин гај”, чији су били власници.
„Чули смо потресну причу – исповест једне породице која је била домаћинска и угледна, која је живела од свог рада, а онда је, само у једном дану, изгубила готово све“, навела је Ђурђевић Стаменковски.
Како је нагласила, погром на КиМ био је дан када су горели векови, дан када је читава западна Европа ћутала, када су међународни представници посматрали оно што се дешава и нису предузели апсолутно ништа да зауставе бестидно дивљање, вандализам, насиље и протеривање на десетине хиљаде Срба, са њихових вековних огњишта.
„Србија данас има храбрости, смелости и одважности да заштити виталне интересе српског народа, да поручи читавом свету да више никада неће седети скрштених руку, када било коме падне на памет да поново организује нешто слично погрому и протеривању Срба са вековних огњишта“, поручила је Ђурђевић.
Министар је након посете дому Величковића, заједно са члановима те породице, у храму Светог Јована Владимира упалила свеће за невино настрадале. Она је истакла да молитвено треба да се сетимо оних који су страдали у мартовском погрому, и свим другим прогонима током минулих векова, јер како је истакла, Срби су на КиМ и живели и умирали и претрпели стравичне голготе, али упркос томе никада нису изгубили веру и наду.
„Прилике у свету се мењају. Долази време када ћемо моћи да заштитимо наше интересе и отворимо разговор о српском питању на Балкану “, поручила је Ђурђевић.
Министар Ђурђевић Стаменковски са директорком Популационог фонда УН: Жене на селу кључ демографске будућности



Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски разговарала је са регионалном директорком Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА), Флоренс Бауер о организацији предстојеће глобалне конференције о демографској одрживости, са посебним освртом на жене на селу, која ће, на предлог министра, бити одржана у октобру ове године у Републици Србији.
Циљ конференције, која ће бити организована на Међународни дан жена на селу, јесте промоција позитивних пракси и програма које различите државе примењују у области економског и друштвеног оснаживања жена у руралним подручјима.
„Жене на селу су кључ одрживе демографске будућности и чувари породичних вредности. Оне су покретачи привредног и социјалног развоја друштва и важан фактор у подстицању демографске обнове становништва“, навела је Ђурђевић и нагласила да жене на селу заузимају 22 одсто светске популације.
Истакавши значај заједничке сарадње и координације, министар је позвала Популациони фонд да се са својим богатим искуством укључи у организацију конференције, која ће, како је нагласила, бити један од националних приоритета Владе Србије у овој години.
Такође, Ђурђевић Стаменковски је упознала директорку са најновијим популационим мерама које Србија предузима у области подршке породици и у области промовисања породичних вредности, пре свега у областима системске подршке младим породицама.
Она је представила Закон о кредитима, који је недавно усвојен у Народној Скупштини, као и субвенцију за куповину прве некретнине по основу рођења детета, истакавши да је Србија јединствена у свету по томе што ове мере могу да се користе паралелно.
Регионална директорка (УНФПА) Флоренс Бауер похвалила је Србију за све мере које спроводи у циљу унапређења популационе политике, истакавши отвореност за сваки вид сарадње која се односи на организацију предстојеће конференције.
Ђурђевић на Осми март у Сигурној кући са децом и женама: Свака породица мора бити сигурна, заштићена и поштована

Поводом Међународног дана жена, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је Сигурну кућу у Београду, где је женама и дечици, која су тамо смештена, уприличила празнични доручак.
Министар је истакла да сигурне куће нису само уточишта, већ и места нових почетака, снаге и подршке и нагласила да ће Министарство за бригу о породици и демографију наставити да улаже у њихово јачање, како би свака особа која тражи помоћ добила адекватну заштиту и прилику за нови живот.
“Ниједна жена, ниједно дете не смеју бити препуштени сами себи у тренуцима највеће животне угрожености”, нагласила је Ђурђевић.
Она је истакла и да подржава најаву председника Републике Србије о оснивању Алиментационог фонда, који ће бити гаранција за све самохране родитеље и њихову децу.
“Зато данас, окупљени око трпезе солидарности и љубави, позивам све да заједно градимо Србију у којој ће свака породица бити сигурна, заштићена и поштована”, нагласила је Ђурђевић.
Министарка је деци даровала играчке, а мајкама симболичне пригодне поклоне.



Знатно повећан број одобрених решења за субвенције за куповину прве некретнине

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски истакла је, приликом уручивања решења о додели субвенција за куповину прве некретнине по основу рођења детета, да ће према данашњем пресеку, када је додељено 107 решења, број одобрених субвенција, у овој години, бити најмање три пута већи у односу на 2024.
„Овог месеца уручили смо око 30 решења више него претходни месец. Уочи обележавања Међународног дана жена, заиста нема нема лепшег поклона за наше мајке, жене, супруге, од тога да су успеле да обезбеде дом у којем ће проводити најлепше тренутке са својом породицом“, поручила је Ђурђевић и честитала свим мајкама.
Она је посебно истакла и да је јуче у Народној Скупштини изгласан и Закон о кредитима за младе, који пружа могућност да млади од 20 до 35 година имају субвенционисано учешће за кредит. Како је нагласила, ова мера може да се користи и паралелно са субвенцијама за куповину прве некретнине по основу рођења детета.
„Свим овим подстицајним мерама дали смо значајан допринос томе да имамо више породица и више склопљених бракова. Такође, пружа се могућност и мајкама, које примају родитељски додатак за 2.,3. и 4. дете, да буду кредитно способне и да подижу кредит“, нагласила је Ђурђевић.
Ђурђевић Стаменковски је најавила и да ће Министарство за бригу о породици и демографију, средином овог месеца, покренути пројекат „Србија је породица“, који подразумева обилазак свих градова и општина, како би грађани имали лакши приступ информацијама које су им важне.
„Тиме желимо да дамо допринос да популациона политика у свим локалним самоуправама буде још боља, а да ми као министарство будемо присутнији на терену, јер нам је циљ да саслушамо све ваше иницијативе и предлоге, али што је најважније да покушамо заједно да решимо све ваше проблеме“, поручила је министар.
Све информације о додели субвенција за куповину прве некретнине на основу рођења детета, доступне на сајту кликом на линк. адреси https://www.minbpd.gov.rs/subvencije/.





Ђурђевић посетила трудницу која је повређена у немирима у Скупштини
Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је повређену народну посланицу, трудницу Соњу Илић из Грачанице, којој је позлило данас током немира у Народној скупштини Републике Србије, приликом заседања.
Како је навела, Соња и њена беба су стабилно, захваљујући брзој интервенцији лекара.
“Богу хвала и мајка и беба су добро. Напасти жену, која је трудна и тиме угрозити њен, а и живот њене нерођене бебе је заиста за сваку осуду. То је удар на сву нашу децу, на нашу будућност и на све оно што се трудимо да сачувамо, како бисмо опстали као нација”, истакла је Ђурђевић и додала да они који су то учинили треба да одговарају за своја недела, без обзира на посланички имунитет.
Наиме, Соња је водила дугу борбу за потомство и успела је да остане у другом стању након трећег покушаја вантелесне оплодње.
Она је нагласила да се народ са Косова и Метохије никада не предаје, па тако се ни данас нису предали ни она, а ни њен нерођени син.
“Народ са КиМ је храбар и борбен. Ја знам да ће мој син – Гаврило, палити свеће у Дечанима”, поручила је Соња.
Подсећамо, посланица Соња Илић је попрскана бибер спрејом по лицу данас у Скупштини Србије приликом немира и након тог инцидента хитно је пребачена у болницу.

Ђурђевић са децом из дијаспоре и региона на шаховском турниру




“Породица је основа свега, све полази из куће, из породице. Србија је наша породица, а данас је место окупљања наше дечице из 16 земаља овде, у њиховој кући, у Србији” поручила је Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију током отварања шаховског турнира “Мајсторски потез – Јединствени за Србију”, који је одржан у организацији министра Ђорђа Милићевића задуженог за дијаспору и Србе у региону.
“Наша је обавеза да бринемо не само о породицама у матици, већ о породицама свих наших људи широм света. У дијаспори и расејању се налазе људи који имају велике таленте, знања, вештине, али пре свега људи који воле своју земљу и те генерације које тамо стасавају нису пресекле своје корене”, казала је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић је оценила да постоји тенденција повратка наших људи из расејања и то је оно што охрабрује, а о томе се данас ретко говори.
“Углавном се говори о одливу нашег становништва, а последњих година имамо стотине породица које су се вратиле у своју отаџбину. Наш задатак јесте да повратничке породице овде добију атмосферу прихваћености и прилике да у Србији изграде свој дом и планирају своју будућност”, нагласила је она.
Данашњи шаховски турнир у коме учествује преко 120 деце из дијаспоре и региона, према њеним речима, је промоција тих вредности и лекције “да у животу, као и у шаху, морамо да планирамо, да будемо стрпљиви и мудри јер то су данас карактеристике читаве националне стратегије наше земље и наше демографске обнове ка којој тежимо”.
“Свака фигура је важна, сваки грађанин је важан за целокупно наше друштво да бисмо победили на крају”, закључила је Ђурђевић Стаменковски.
Садњом ружа у Крагујевцу обележен Међународни дан ретких болести

Поводом обележавања Међународног дана ретких болести, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски засадила је ружу у Крагујевцу, у 7. ружичњаку, који је посвећен оболелима од цистичне фиброзе, јер својим изгледом, од 65 ружа, подсећа на плућа.
Ђурђевић Стаменковски истакла је да су врата министарства увек отворена за оболеле од ретких болести и њихове породице и да верује да се нико од њих више не осећа усамљено, што је и најважније у овој њиховој борби.
„Знајте да имате савезнике и да нисте сами у овој борби, да постоје врата која су увек отворена за вас, за савет, за лепу реч, за подршку, за разумевање. Ту смо да се заједно боримо. Овде нема места политици. Овде смо сви једна породица која брине о реткима, које ја зовем посебним“, поручила је министар.
Ђурђевић је истакла да Министарство за бригу о породици и демографију у свом саставу има канцеларију за ретке болести, зато што тај проблем не погађа појединца, већ читаву породицу.
„Желимо да помогнемо породицама, да без обзира на проблем који имају, остану на окупу, јер када је породица на окупу и деци је лакше, јер знају да имају љубав, бригу и пажњу, да имају поштовање и некога ко ће да помери планине да би њима помогао“, истакла је министар.
Како је навела, највећи успех приликом доделе ваучера за оболеле од ретких болести јесте то што се велики број људе уписао у регистар института Батут, што није био случај раније. Коначни биланс уписаних, односно оболелих, како каже, сада је преко 14.000.
У 7. ЦФ ружичњаку руже су засадили и представници РФЗО, Удружења за помоћ и подршку особама са цистичном фиброзом Србије и здравствених институција из овог града.
ПРЕДСЕДНИЦА Српске странке Заветници и министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски поручила је у петак на завршној конвенцији странке Алтернатива за Немачку (АфД) у немачком граду Лубау да верује да ће доћи време када ће се читав свет подсетити да је КиМ било, јесте и да ће остати Србија.

Ђурђевић Стаменковски је на скупу исказала захвалност на томе што АфД разуме позицију Србије по питању Косова и Метохије.
– Наш народ на Косову и Метохији данас је најугроженија етничка група у читавој Европи. Самопроглашене косовске власти спроводе стравичан терор над Србима који су остали на својим огњиштима, узурпирају нашу имовину, скрнаве наше светиње и споменике културе – упозорила је Ђурђевић Стаменковски.
Ђурђевић Стаменковски отворила изложбу „Српски краснопис – Култура ћирилице”


Уочи обележавања Дана државности Републике Србије – Сретења, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски отворила је, у Етнографском музеју, изложбу посвећену српској средњовековној калиграфији „Српски краснопис – Култура ћирилице”.
„Српска средњовековна калиграфија није само лепота писања, она је приказ вековног преноса наше историје, памћења, културе, прошлости, као и нашег генетског кода. Овакви садржаји нас подсећају на наше корене, на нашу уметност и на великане српске калиграфије, као и на то, да смо се, и када нисмо имали државу, увек трудили да не заборавимо сву дубину наше културе, духовности, вере и наше одлуке да будемо своји на своме“, поручила је министар.


Како је нагласила, треба да будемо поносни на оно што јесмо, на духовну вертикалу нашег народа, на историјски континуитет и на идентитет, који никоме и никада нисмо дозволили да нам га одузме.
„Треба да волимо, негујемо и чувамо наше писмо, наша знамења, наше симболе и да се потрудимо да целом свету покажемо оно што Србија има, негује и памти“, истакла је Ђурђевић додавши да је важно и да научимо наше млађе генерације да никада не забораве и да се никада не одрекну онога што је њихова заоставштина.
Грађанима Републике Србије, Ђурђевић Стаменковски је честитала предстојећи празник са жељом да нас буде све више и да се свуда и на сваком месту, где живи српски народ, овај празник светкује као израз наше вековне борбе за слободу.
Оснивање Савета за породицу и демографију у ЈЛС – кључно за процес демографске обнове

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски одржала је састанак са представницима локалних самоуправа, градова и општина у циљу успостављања још боље сарадње и координације, посебно када је у питању Јавни конкурс који ће бити расписан 1. марта, а односи се на унапређење демографије и популационе политике.
Ђурђевић Стаменковски представила је планове рада Министарства, који ће се спроводити уз сарадњу са ЈЛС, истичући да ће оне општине, за које се анализом утврди да су највише пажње посветиле својим популационим и подстицајним мерама, на крају године бити награђене посебним грантовима Министарства.



Како је истакла, веома је важно да свака ЈЛС буде пријатељ породице и управо због тога, први услов за конкурисање локалних самоуправа на Јавном позиву биће оснивање Савета за породицу и демографију у јединицама ЈЛС.
„Желимо да у свакој општини имамо савете који ће се бавити породицом, демографијом, који ће пратити статистичке податке, миграциони салдо и имати увид у социјалне и егзистенцијалне услове и изазове са којима се суочавају самохрани родитељи и вишедетне породице, самачка и старачка домаћинства“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски и додала да савети треба да буду и прави промотери међугенерацијске сарадње у ЈЛС.
Према речима министра, у 2025. години Србија би требало да добије и Национални савет за породицу и демографију, али је важно да се савети прво успоставе на најмањим нивоима организовања, односно, у јединицама локалних самоуправа.
„Почетак процеса демографске обнове је наш најважнији национални задатак, а породица је апсолутни приоритет Владе Србије и најснажнији национални интерес. Управо је због тога важно оснивање савета у локалним самоуправама, јер желимо да свака ЈЛС да свој допринос при изради стратегије отпорности, за коју верујемо да ће се усвојити током ове године“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.
Представници министарстава привреде, бриге о селу и туризма и омладине такође су представили своје програме, који ће позитивно утицати на демографске процесе у Србији.
Министар Ђурђевић Стаменковски најавила је и „Дане захвалности“ који ће бити одржани наредног месеца у целој Србији и свим локалним самоуправама, са циљем исказивања поштовања према онима који су градили и борили се за своју земљу


