МИНИСТАР ЛОНЧАР СА НОВОМ ГРУПОМ ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ПОВРАТНИКА ИЗ ИНОСТРАНСТВА
16. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар уручио је уговоре о раду још једној групи здравствених радника који се са рада у иностранству, преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља, враћају у нашу земљу, и почињу да раде у нашим болницама.

Министар Лончар је уговоре о раду уручио медицинским сестрама Далиборки Антић, Милици Милосављевић, Милици Милошевић и Ани Ивић ,које се након рада у Немачкој И Аустрији враћају и наставиће свој рад у ОБ Лесковац, ЗЦ Прокупље, Дому здравља Крагујевац и Дому здравља Велико Градиште. Поред њих, након више од 15 година рада у Јужноафричкој Републици, у Србију се вратио др Милан Дедић који ће каријеру наставити у Градском заводу за хитну медицинску помоћ Београд, као и др Иван Ранковић, који ће након рада у Royal Cornwall Hospitals NHS trust – University of Exeter Medical School у Енглеској свој професионални развој наставити у УКЦС на Клиници за гастроентерохепатологију. Млада докторка Невена Манојловић ће, уместо на Клиници St. Gallen, свој професионални ангажман наставити у Институту за трансфузију крви Београд.
Том приликом, министар Лончар је истакао да је знање и искуство здравствених радника из дијаспоре који се враћају у земљу драгоцен ресурс који ће додатно допринети даљем развоју и напретку нашег здравственог система.
Министарство здравља отворило је крајем прошле године посебну Канцеларију за сарадњу са нашим лекарима који тренутно живе и раде у иностранству.
Канцеларија је заинтересованим лекарима на услузи у вези са разменом мишљења, иницијатива, организацијом стручних усавршавања медицинског кадра, а пружа и све неопходне информације о могућностима и помоћ при запошљавању у некој од наших здравствених установа.
Заинтересовани лекари који раде у иностранству све информације могу добити путем телефона Канцеларије+381648811379, као и маил адресе [email protected] .
МИНИСТРИ ЗДРАВЉА СРБИЈЕ И РУСИЈЕ ПОТПИСАЛИ СПОРАЗУМ О САРАДЊИ У ЗДРАВСТВУ
12. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар и руски министар здравља Михаил Мурашко састали су се у Москви уочи прославе 80. годишњице победе над фашизмом у Другом светском рату, и том приликом потписали су план рада за развој приоритетних области сарадње у здравственом сектору за период 2025-2026.
Током састанка је констатовано да Руска Федерација и Република Србија традиционално имају топле и пријатељске односе, што се огледа и у здравственом сектору.
Министар здравља Републике Србије др Златибор Лончар изразио је захвалност руском министру здравља на позиву и срдачном пријему, истакавши значај сарадње двеју земаља у здравственом сектору, нарочито у области едукације здравствених стручњака.
Министар здравља Руске Федерације Михаил Мурашко захвалио се том приликом представницима српске делегације на томе што су, упркос вршеном притиску, одлучили да посете Москву током ових празника.
„Међу кључним областима сарадње је медицинско образовање. Данас активно сарађујемо у области едукације лекара за помоћ мајкама и деци. Имамо посебне програме, а око 40 лекара из Србије је већ прошло обуку у овој области“ – рекао је министар здравља РФ Михаил Мурашко.
Реч је о међународном пројекту „Начини за смањење смртности мајки и одојчади“, који спроводи руско Министарство здравља. У оквиру пројекта, српски стручњаци су имали практичну обуку и усвајали искуство својих руских колега у области превенције и смањења смртности мајки и одојчади.
Руски министар здравља Михаил Мурашко је нагласио спремност Русије да прошири сарадњу са Србијом у области обуке и усавршавања медицинских стручњака.
Важна тема разговора било је питање проширења доступности висококвалитетних и модерних лекова руске производње. Стране су такође констатовале могућност проширења доступности руских лекова за српске пацијенте, укључујући лекове за лечење кардиоваскуларних болести, антикоагулансе, антибиотике и биотехнолошке лекове за лечење онколошких и аутоимуних болести.
Поред тога, руски министар здравља говорио је о достигнућима у области развоја медицинских средстава, поменувши отварање јединственог погона за производњу импланта у оквиру Самарског државног медицинског универзитета Министарства здравља РФ. Између осталог, дискусија се тицала производње „растућих“ имплантата за децу са малигним туморима костију, чијом уградњом дете не треба поново оперисати с циљем усклађивања његове дужине због чињенице да дете расте. Министар здравља Србије је истакао да је ово веома обећавајуће достигнуће.
Поред тога, разговарано је и о сарадњи у области медицинског туризма.Од 2021. до 2024. године скоро 26 хиљада грађана Србије је потражило медицинску помоћ у Русији. Најпопуларније области биле су: офталмологија, акушерство и гинекологија, стоматологија, трауматологија, ортопедија и онкологија. Стране су изразиле спремност да размотре могућност развоја сарадње и у овој области.

Министар Лончар разговарао са делегацијом Светске банке
5. мај 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар разговарао је данас са вишим специјалистом за здравство Шуо Жанг, која је предводила делегацију Светске банке, о резултатима “COVID-19” пројекта, као и о елементима пуне имплементације новог Пројекта „Превенција и контрола незаразних болести у Србији“, који се финансира кредитом ове међународне институције.
Том приликом, представници Светске банке истакли су задовољство реализацијом “COVID-19” пројекта, који се завршава у јуну. Министар Лончар и Шуо Жанг истакли су значај новог Пројекта, који у фокусу има хроничне незаразне болести, које су тренутно водећи узрок смртности у свету. Представници Светске банке истакли су уверење да ће овај пројекат, који је иначе први у региону Западног Балкана који се бави овом тематиком, по успешности и имплемантацији бити пример и другим државама, попут свих претходних који су реализовани у Србији.

Повратница из Њујорка Татјана Обрадовић: Министарство здравља функционише ефикасно и брзо, подсећа на рад у Њујорку
24. април 2025.
БЕОГРАД, 24. априла (Тањуг) – Министар здравља Златибор Лончар данас је примио још једног лекара повратника у Србију Татјану Обрадовић, магистра психологије која је факултет и постдипломске студије завршила у Њујорку, где је и након студија преко 20 година радила са децом и одраслима који имају различите развојне поремећаје.
Обрадовић, која је дуже од 27 година ван Србије сада се у своју земљу и враћа како би, како је истакла, донела искуство и знање у области развојних поремећаја, са ужом специјалношћу у аутизму.
Она ће, како је договорено на састанку са министром, радити у новом Центру за рани развој у коме ће заједно са домаћим стручњацима применити најбоље светске моделе рада. На питање колико је трајао процес повратка у Србију преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља, Обрадовић наглашава да је све ишло јако брзо.
“Јако волим Србију и Београд иако преко 27 година живим и радим у Њујорку. Уназад неколико година размишљам о повратку и када сам чула за овај програм, заиста сам се обрадовала и све је ишло јако брзо, што ме је подсетило на ефикасност и брзину у Њујорку. За неколико дана смо се чули, договорили, имали интервју и данас разговор у кабинету”, навела је она.
Обрадовић се захвалила целом кабинету и тиму министра, који су је, како је рекла примили срдачно, укључујући и министра Лончара.
“Данас је био први разговор, читав разговор је био ефикасан и разговарали смо о следећим корацима, планирали обилазак Центра за рани развој, који је замишљен по светским стандардима. Радујем се упознавању и раду са колегама у центру”, поручила је она.
Обрадовић је свим својим колегама у дијаспори препоручила да се врате у Србију, јер је, како каже, “лепо упознати друге народе, језике и начин рада али је у срцу свих да нешто оставе искуство и знање у својој земљи”. добре клиничке праксе

САОПШТЕЊЕ
11. април 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар састао се данас са министром здравља Словачке Републике, господином Камилом Шашком, који борави у дводневној посети Србији.
Двојица министара су у отвореном и пријатељском разговору констатовали да сарадња две државе у области здравства може додатно да се развије и унапреди.
Поља сарадње која је могуће унапредити јесу инвестиције, односно модел пословања словачких фирми у здравственом сектору у Републици Србији, али и пословања српских фирми у области здравства у Словачкој Републици.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар изразио је заинтересованост за искуство које Министарство здравља Словачке Републике има са трансформацијом здравственог система, пре свега система здравственог осигурања.
Поред тога, министар Лончар је изразио захвалност Словачкој Републици на подршци приликом избора у Извршни одбор Светске здравствене организације и нагласио да ће наставак сарадње бити реализован и приликом будућих састанака министара у Београду и Братислави.

МИНИСТАР ЛОНЧАР УРУЧИО УГОВОРЕ О РАДУ НОВОЈ ГРУПИ ЗДРАВСТВЕНИХ РАДНИКА ПОВРАТНИКА ИЗ ДИЈАСПОРЕ
11. април 2025.
Министар здравља у Влади Републике Србије др Златибор Лончар уручио је уговоре о раду новој групи здравствених радника који се преко Канцеларије за дијаспору Министарства здравља враћају у Србију, и почињу да раде у нашим болницама.
Министар Лончар је уговоре о раду уручио Далибору Димитријевићу, Наташи Димитријевић, Милици Марковић, Милици Томашевић и Душану Младеновићу, медицинским сестрама и техничарима, који ће након боравка у Немачкој, Аустрији, Уједињеним Арапским Емиратима и Малти, наставити свој живот и рад у Лесковцу, Прокупљу, Великом Градишту и Београду.
Том приликом министар је посредством видео позива разговарао и са породицом Солунац, здравственим радницима Јованом и Марком, који су недавно добили бебу, а изразили жељу да се врате из Француске у Крагујевац и тамошњи клинички центар.
Министар Лончар је здравственим радницима повратницима из иностранства пожелео успешан повратак у земљу и срећан почетак рада, нагласивши да њихов повратак представља најбољу потврду у ком правцу иде наша земља и наш здравствени систем.
“Претходних десет година наш здравствени систем је значајно унапређен, услед великих улагања државе, набавке најсавременије опреме и медицинских апарата, али и промењене кадровске политике, у оквиру које запошљавамо све најбоље дипломце медицинских факултета, одобравамо специјализације и усавршање. Резултат свега тога је да данас имамо велико интересовање за повратак наших медицинара, из најразвијенијих држава Европе и света, који желе да се врате у земљу, да раде у новим болницама и новим клиничким центрима, новим домовима здравља И другим здравственим установама. Зато ћемо наставити да развијамо наше здравство, да градимо болнице, запошљавамо најбоље младе медицинаре, и враћамо наше људе из дијаспоре, јер је то у интересу свих грађана ове земље” истакао је Лончар.
