УКРАЈИНА МОЖЕ ДА ЗАБОРАВИ НА НАТО: Трамп послао јасну поруку Кијеву
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп рекао је да Украјина “може да заборави” на изгледе за чланство у НАТО-у као део будућег споразума о решавању сукоба у Украјини.

-Могу да кажем да се на НАТО може заборавити. Мислим да је то вероватно оно што је ово (рат) почело, рекао је он новинарима у Белој кући на питање о будућим уступцима које би Украјина морала да учини.
Трамп каже да очекује договор са Путином о Украјини, али није спреман да гарантује да ће се то догодити.
САРАДЊА СА РУСИМА ЈЕ ДОБРА: Трамп потврдио посету Зеленског Вашингтону 28. фебруара
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп рекао је на састанку свог кабинета у Белој кући да сарадња са Русијом иде „веома добро“.

Са Русијом нам иде веома добро“, рекао је он на састанку.
Раније је Трампов саветник за Украјину Кит Келог изразио „апсолутно уверење” да ће амерички лидер ускоро моћи да се договори о окончању сукоба у Украјини.
ЦЕО ТЕКСТ СПОРАЗУМА ИЗМЕЂУ САД И УКРАЈИНЕ: Ударац за Зеленског – ништа од безбедносних гаранција за Кијев
УКРАЈИНСКИ медији објавили су пуни текст споразума о природним ресурсима који Украјина и САД планирају да потпишу у наредном периоду.

Нема безбедносних гаранција Украјини
Главна тачка која се издваја из објављеног нацрта споразума јесте да у њему нема безбедносних гаранција Украјини од стране САД, упркос инсистирању председника Владимира Зеленског.
Гаранције безбедности спомињу се само једном у тексту:
Влада Сједињених Америчких Држава подржава напоре Украјине да добије безбедносне гаранције неопходне за стварање трајног мира.
То значи да се не ради о директном давању гаранција, већ о „подршци Украјини“ у њеним настојањима да их добије. Из текста се закључује да би те гаранције требало да пружи неко други, а не САД, јер би иначе било нелогично да Вашингтон подржава напоре Кијева да добије гаранције од самих САД.
Управљање фондом и надлежност
У тексту није прецизирано ко и на који начин ће управљати фондом у који ће се сливати средства од експлоатације украјинских природних ресурса. Наведено је да ће то бити регулисано засебним споразумом о фонду, који тек треба да буде припремљен и ратификован у парламенту.

Ипак, унапред је одређено да ће управљање фондом бити заједничко, као и пуњење фонда, док ће „овлашћења представника Владе САД у доношењу одлука бити у оквиру граница које дозвољава постојеће законодавство Сједињених Држава“. Ово значи да ће амерички управници фонда деловати у складу са својом, а не украјинском правном регулативом.
Монетизација украјинских природних ресурса
Фонд ће добијати приход од будуће монетизације свих природних ресурса који се налазе у државном власништву Украјине, без обзира на то да ли су у директном или индиректном власништву државе. У тексту је наглашено да се ови приходи не односе на већ постојећа и активна предузећа.
Финансијски аранжмани између Украјине и САД
Украјина ће „уносити у фонд 50% свих прихода добијених од будуће монетизације свих природно-ресурсних актива“, без обзира на то ко је њихов власник. Поред тога, своје доприносе фонду даваће и Сједињене Државе.
Средства из фонда биће реинвестирана у Украјину најмање једном годишње. Међутим, износ реинвестирања није наведен, већ ће бити одређен будућим споразумом о фонду.
Шта значи оно што је написано у споразуму?
Текст уговора о коришћењу украјинских природних ресурса написан је нејасно и општим формулацијама. Једина конкретна ствар у њему јесте да ће Украјина у формирани фонд улагати 50% будућих прихода од нових (а не постојећих) пројеката експлоатације ресурса и коришћења инфраструктуре, док ће Сједињене Државе такође уплаћивати средства у фонд.
Кључни моменти, као што су начин управљања фондом, смер улагања, употреба средстава, поступак добијања дозвола за инвестиције и питање власничких права над објектима у које фонд улаже, нису разрађени. Уместо тога, документ се позива на још неприпремљен и непотписан уговор о фонду, у којем би требало да буду прецизирани детаљи договора.

С обзиром на изјаве Доналда Трампа да жели да врати помоћ коју су САД већ послале Украјини, вероватно је овај веома општи документ представљен америчком председнику као основа за стварање фонда који ће финансирати Украјина, а којим ће управљати Американци.
Према овој логици, фонд би могао добити ексклузивно право на експлоатацију украјинских рудних богатстава и на инвестиције у обнову земље након рата – чиме би се САД надокнадиле за већ пружену помоћ.
Међутим, у самом документу ништа слично није јасно наведено, већ се све време позива на будући уговор о фонду. Осим тога, реч је о будућим пројектима и њиховим потенцијалним приходима, који ће захтевати велике инвестиције. Да би се кренуло у експлоатацију природних ресурса, рат прво мора да се заврши.
Потом је неопходно пронаћи инвеститоре који ће сматрати украјинска налазишта довољно перспективним за улагање, након чега следи процес улагања огромних средстава у изградњу капацитета за рударство и прераду. Тек онда, једног дана, почеће да пристижу приходи које би Украјина уплаћивала у фонд – што је изузетно дугорочна и неизвесна перспектива.
Из текста споразума не произлази да ће фонд имати ексклузивно право на експлоатацију налазишта или обнову инфраструктуре. Такође, није наведен ни укупан износ фонда.
У оваквој ситуацији, украјинске власти би могле формално да испуне обавезе из споразума тако што ће америчким инвеститорима доделити само једно налазиште литијума и право на обнову једне електране. Остале пројекте би затим, по уобичајеном коруптивном моделу, поделиле компанијама које саме изаберу.

Очигледно је да Зеленски кроз овај уговор покушава да настави своју политику „продаје магле“, рачунајући да ће сам чин потписивања споразума ласкати Трамповом егу и да ће заузврат добити конкретне уступке. На пример, гаранције да ће остати на власти након завршетка рата, наставак војне помоћи уколико се рат продужи, или сагласност за размештање европских мировних снага, што траже Лондон и Париз.
Остаје питање да ли ће Трамп насести на овај потез. Судећи по томе што у споразуму нема конкретних обавеза америчке стране – ни у погледу безбедносних гаранција, ни у погледу износа инвестиција – Вашингтон разуме да је реч о веома апстрактном документу. А то значи да Кијев можда неће добити ништа за његово потписивање.
Пун текст документа у 11 тачака
1. Владе Украјине и Сједињених Америчких Држава, са циљем постизања трајног мира у Украјини, намеравају да оснују фонд за опоравак инвестиција (фонд) стварањем партнерства у фонду кроз заједничко власништво које ће бити утврђено споразумом о фонду. Заједничко власништво ће узети у обзир стварне доприносе учесника, како је дефинисано у одељцима 3 и 4. Фондом ће заједнички управљати представници Владе Украјине и Владе Сједињених Држава. Детаљнији услови управљања и рада фонда биће утврђени у даљем споразуму (фондском споразуму), који ће бити усаглашен у преговорима непосредно након закључења овог билатералног споразума. Максимални проценат власништва над капиталом и финансијским интересима фонда од стране Владе САД и овлашћења представника Владе САД у доношењу одлука биће у мери коју дозвољава важећи закон Сједињених Држава.
Ниједан учесник неће продати, пренети или на други начин располагати, директно или индиректно, било којим делом свог удела у фонду без претходне писмене сагласности другог учесника.
2. Фонд ће прикупљати и реинвестирати приходе уплаћене Фонду, умањене за трошкове које је направио Фонд, и оствариће приходе од будуће монетизације свих релевантних природних ресурса у власништву Државе Украјине (без обзира да ли су у директном или индиректном власништву Државе Украјине), како је дефинисано у Одјељку 3.
3. Влада Украјине допринеће Фонду 50% свих прихода примљених од будуће монетизације свих релевантних средстава природних ресурса у власништву државе Украјине (било да је директно или индиректно у власништву државе Украјине), дефинисано као и средства за природним ресурсима и лучке инфраструктуре, што је могуће даље описано у споразуму о фонду. Да не би било сумње, такви будући извори прихода не укључују текуће изворе прихода који су већ укључени у укупне приходе буџета Украјине. Временски оквир, обим и стабилност доприноса биће одређени уговором о фонду.
По сопственом нахођењу, фонд може кредитирати или рефундирати Влади Украјине стварне трошкове настале на новоствореним пројектима од којих фонд прима приход.
Доприноси који се дају у фонд биће реинвестирани најмање једном годишње у Украјину у сврху промоције безбедности, безбедности и просперитета Украјине, како је даље дефинисано у споразуму о фонду. Уговор о фонду ће такође имати одредбу у вези са будућим дивидендама.
4. У складу са важећим америчким законом, Влада САД ће задржати дугорочне финансијске обавезе за развој стабилне и економски просперитетне Украјине. Накнадни доприноси могу се састојати од средстава, финансијских инструмената и друге материјалне и нематеријалне имовине критичне за опоравак Украјине.
5. Инвестициони процес Фонда ће бити дизајниран да инвестира у пројекте у Украјини и привуче инвестиције за повећање развоја, прераде и монетизације свих јавних и приватних средстава, укључујући, али не ограничавајући се на: минерална налазишта, угљоводонике, нафту, природни гас и друге екстрактивне материјале, инфраструктуру, луке и државна предузећа. Влада Сједињених Америчких Држава и Влада Украјине намеравају да инвестициони процес резултира могућностима за додатне исплате и веће реинвестирање како би се обезбедили довољни токови капитала за опоравак Украјине, како је дефинисано у споразуму о фонду.
Учесници задржавају право да предузму радње које могу бити неопходне да заштите и максимизирају вредност својих економских интереса у фонду.
6. Споразум о фонду ће укључивати одговарајућа представљања и гаранције, укључујући оне неопходне како би се осигурало да било које обавезе које би Влада Украјине могла имати према трећим лицима, или које би могла преузети у будућности, неће резултирати продајом, преносом, залогом или другим оптерећењем доприноса Владе Украјине Фонду.
У изради споразума о фонду, учесници ће настојати да избегну сукобе са обавезама Украјине у вези са приступањем Европској унији или њеним обавезама према споразумима са међународним финансијским институцијама и другим званичним кредиторима.
7. Споразум о фонду ће, између осталог, обезбедити признање да су и Уговор о фонду и активности предвиђене њиме комерцијалне природе.
Споразум о фонду подлеже ратификацији парламента Украјине у складу са Законом Украјине „О међународним уговорима Украјине“.
8. Уговор о фонду ће посебну пажњу посветити контролним механизмима који онемогућавају слабљење, кршење или заобилажење санкција и других рестриктивних мера.
9. Текст споразума о фонду су одмах израдиле радне групе којима су председавали овлашћени представници Владе Украјине и Владе Сједињених Држава. Контакт особе одговорне за припрему уговора о фонду на основу овог билатералног споразума су: за Владу САД, Министарство трезора; од Владе Украјине, Министарства финансија и Министарства привреде.
10. Овај билатерални споразум и споразум о фонду чиниће саставне елементе архитектуре билатералних и мултилатералних споразума, као и конкретне кораке за успостављање трајног мира, јачање економске и безбедносне одрживости и одражаваће циљеве постављене у преамбули овог билатералног споразума.
Влада САД подржава напоре Украјине да добије безбедносне гаранције неопходне за стварање трајног мира. Учесници ће покушати да одреде све неопходне кораке да заштите заједничка улагања како је дефинисано у уговору о фонду.
11. Овај билатерални споразум је обавезујући и спроводиће га сваки учесник у складу са својим интерним процедурама. Влада Сједињених Држава и Влада Украјине обавезују се да ће одмах започети преговоре о споразуму о фонду.
УКРАЈИНА је постигла договор са САД о експлоатацији украјинских рудних резерви, што би, како верују украјински званичници, требало да резултира бољим односима са администрацијом америчког председника Доналда Трампа и отворањем могућности за дугорочно безбедносно ангажовање Америке у Украјини, јавља Фајненшел тајмс (ФТ).

Након што су САД одустале од захтева да им Украјина уступи право на експлоатацију рудних резерви у вредности од 500 милијарди долара, украјински званичници су потврдили да је званични Кијев сада спреман да потпише споразум о заједничком развоју украјинских рудних и енергетских ресурса, укључујући нафту и гас, преноси лондонски дневник.
-Споразум о минералима је само део ширег плана. Више пута смо чули од америчке администрације да је то део веће слике, потврдила је данас за ФТ Олха Стефанишина, заменица премијера Украјине и министарка правде која је предводила украјински преговарачки тим.
ЗЕЛЕНСКИ ТРАЖИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ Рубио САД не схватају озбиљно овакве предлоге украјинског председника
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе не схватају озбиљно предлоге да Украјини обезбеде нуклеарно оружје, изјавио је данас амерички државни секретар Марко Рубио.

Говорећи о изјави украјинског председника Володимира Зеленског да, уколико Украјини буде одбијен приступ НАТО-у онда би обезбеђење нуклеарног оружја могло послужити као безбедносна гаранција, Рубио је за амерички портал Бреитбарт казао да “нико не би помислио да је то озбиљна понуда са његове стране”.
-Нисам чуо (Зеленског) да је то рекао, али ако он то говори, мислим да то није реалан захтев. Треба нам мање земаља са нуклеарним наоружањем, а не више, рекао је Рубио.
Он је рекао да је “суштински изазов” како доћи до краја сукоба у Украјини, који неће довести до новог рата за годину, две или три.
-То је врста ствари о којој ће се морати разговарати у било каквим преговорима. Али не мислим да је нуклеарно оружје одговор на то, закључио је Рубио.
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе не схватају озбиљно предлоге да Украјини обезбеде нуклеарно оружје, изјавио је данас амерички државни секретар Марко Рубио.

Говорећи о изјави украјинског председника Владимира Зеленског да, уколико Украјини буде одбијен приступ НАТО-у онда би обезбеђење нуклеарног оружја могло послужити као безбедносна гаранција, Рубио је за амерички портал Breitbart казао да “нико не би помислио да је то озбиљна понуда са његове стране”.
“Нисам чуо (Зеленског) да је то рекао, али ако он то говори, мислим да то није реалан захтев. Треба нам мање земаља са нуклеарним наоружањем, а не више”, рекао је Рубио.
ПУКАО МАКРОНОВ ПЛАН: Трамп “оладио” француског лидера
ПОКУШАЈ француског председника Емануела Макрона да наведе америчког лидера Доналда Трампа да се посвети подршци слању трупа из Европе у Украјину након окончања сукоба није успео.

Ову информацију пренео је у уторак британски лист Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.
Напомиње се да ће сада Макрон бити спремнији да подржи Трампове иницијативе о Украјини, пошто ће на тај начин наводно моћи да утиче на америчког лидера.Раније је Политико пренео да Макрон намерава да предложи Трампу да распореди европске трупе у Украјини.
АМЕРИКА УСКОРО УКИДА САНКЦИЈЕ РУСИЈИ? Помпезна најава Фајненшел тајмс-а
ДЕЛЕГАЦИЈЕ Русије и САД разговарале су о пословним аранжманима на преговорима у Саудијског Арабији, што би могло да укаже на скоро укидање америчких санкција против Русије, сматра политички колумниста британског листа “Фајненшел тајмс” Гидеон Рахман.

– Схватајући да је новац једна од ретких ствари које заправо мотивишу (америчког председника Доналда) Трампа, Руси су стигли у Саудијску Арабију са дугачким списком примамљивих пословних споразума. Очекујте да ће санкције које су САД увеле против Русије ускоро бити укинуте – наводи се у чланку.
Рахман такође пише да би у оваквој ситуацији, када се сарадња САД и Европе смањује, ЕУ и Велика Британија требало да удруже снаге у различитим областима, од економије и науке до одбране и промовисања демократских вредности у свету.Руска и америчка делегација су 18. фебруара одржале преговоре у Ријаду који су трајали око 4,5 сата. Русију су на састанку представљали министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, помоћник руског председника Јуриј Ушаков и генерални директор РФИФ-а Кирил Дмитријев. У америчкој делегацији на разговорима у Саудијској Арабији били су државни секретар Марко Рубио, саветник за националну безбедност Мајк Волц и специјални изасланик председника САД Стивен Виткоф.
“КИЈЕВ ПРИПРЕМА ХАПШЕЊЕ ВОЈНОГ ВРХА” Украјински генерал: Наставља се репресија против команданата и грађана са “својом тачком гледишта“
УКРАЈИНСКЕ власти намеравају да наставе са репресијом против грађана који имају „своју тачку гледишта“, између осталог спремају се кривични поступци против генерала украјинске војске, изјавио је бивши заменик секретара Савета за националну безбедност и одбрану Украјине, генерал у пензији Сергеј Кривонос.

– Власти се спремају за ово (кривично гоњење бивших и садашњих команданата Оружаних снага Украјине), то је 100 одсто тачна информација – рекао је Кривонос и подсетио на серију недавних хапшења генерала, по оптужбама за измишљена дела.
– Сада се спрема, могуће у против мене, могуће у против господина (генерала Дмитрија Марченка, који је смењен после критике операције Оружаних снага Украјине у Курској области) – рекао је Кривонос на украјинском Јутјуб каналу „Фабрика новости“.
ПОРТПАРОЛ Кремља Дмитриј Песков није потврдио изјаву америчког председника Доналда Трампа да Русија подржава идеју распоређивања европских мировних снага у Украјини после завршетка сукоба, али се позвао на изјаву шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да је слање снага из НАТО земаља неприхватљиво.

“Немам шта да додам овоме, нити да коментаришем”, рекао је Песков. Лавров је 18. фебруара, после разговора са делегацијом САД у Ријаду рекао да ширење НАТО представља директну претњу интересима Русије, као и да би за Москву било неприхватљиво распоређивање мировних снага из земаља алијансе у Украјини. Руски МИП је раније упозорио да Москва има негативан став према идеји довођења европског мировног контингента на украјинску територију и да то сматра кораком ка ескалацији сукоба.

РАТ у Украјини- 1.099. дан.

ИСКАНДЕР УНИШТИО ДРУГИ С-300 ЗА ДВА ДАНА: Колапс украјинске ПВО
УКРАЈИНСКЕ снаге настављају покушаје да омету деловање руске авијације на курском правцу, непрестано довлачећи своје противваздушне системе ближе линији фронта.

Међутим, захваљујући ефикасној сарадњи ваздушне извиђачке службе и посада оперативно тактичког ракетног система „Искандер“, ове претње чини се да Руси брзо елиминишу.
Данас је недалеко од града Суми откривена лансирна јединица ПВО система С-300. Након што су координате потврђене, по циљу је извршен удар из тактичког ракетног комплекса „Искандер“, након чега је украјински ПВО систем претворен у ватрени спектакл.
ТЕШКИ ГУБИЦИ УКРАЈИНСКЕ ПВО
Према прелиминарним подацима, осим лансирне јединице С-300, уништено је и неколико возила, као и вишеканална станица за навођење ракета. Процене указују да је погинуло најмање 25 припадника украјинске ПВО, док се у зони удара налазио и командни центар са радаром.

Фото: Printscreen
Вреди подсетити да је пре само неколико дана на истом правцу уништен још један систем С-300. Ако се овај тренд настави, Украјина ће ускоро остати без преосталих своје ПВО.
Украјинске снаге су имале око 100 батерија С-300П, С-300ПТ, С-300ПС и С-300В1 у употреби пре ескалације сукоба пре скоро три године. Кијев је од Словачке добио једну батерију С-300ПМУ у првих неколико месеци руске операције.
У међувремену, запад је организвао још набавки система и муниције из земаља бившег варшавског пакта, компензовајући те земље западним системима.
Већина ових система С-300 је већ уништена, оштећена или заробљена од стране руске војске. Због тога су се способности украјинске противваздушне одбране дугог домета драстично погоршале, тако из Британије и ЕУ сада журе да испоруче што више ПВО система могу.



Промене на мапи у последња 24 сата:
➡ Тополи ослобођен
➡ Наступање у области Журавке
➡ Побољшане су позиције у области Бурлатскоие-Новоочеретоватоие
Специјалне снаге Росгвардије уништиле су склониште за милитанте Оружаних снага Украјине у Курској области
Руске оружане снаге пробиле се на аутопут Суџа
Према писању „Иди и смотри“ , руска војска је успела да се пробије до Сумске области.
„Руске јединице напредују у Сумској области“, рекао је извор канала.
Према његовим речима, главни циљ офанзиве је пресецање пута ка Суџи. Тако ће цела логистика групе Оружаних снага Украјине у Курској области бити угрожена.
У овом тренутку, граница са Сумском облашћу је пробијена на више места одједном. Борбе се воде у Журавки и Новенке.
Рубио: Неозбиљни Зеленски – тражи нуклеарно оружје
Амерички државни секретар Марко Рубио назвао је “неозбиљним” позив Владимира Зеленског да се његовој земљи врати нуклеарно оружје.
-Мислим да то нико не би схватио као озбиљан предлог, не мислим да је њихово наоружавање нуклеарним оружјем решење за њихов проблем.
🇷🇺🇷🇺⚔️🇺🇦 Курски правац: проширење контролне зоне и уништавање одбране Укровермахта
У правцу Курска, руске трупе настављају систематску офанзиву, ширећи оперативни простор и слабећи украјинске одбрамбене линије. Потпуна контрола над Куриловком и напредовање у Лебедевки и Свердликову указују на повећан притисак на украјинске оружане снаге у овом сектору, приморавајући их да прераспореде резерве и ојачају своју другу линију одбране.
🔻Руске јединице 810. бригаде маринаца преузеле су контролу над Куриловком, довршивши уништавање упоришта украјинских снага у тој области.
- Куриловка се налази на кључној рути која води ка Меловеу, што представља претњу за украјинске логистичке руте.
- Покушаји противнапада украјинских снага били су неуспешни: под јаком ватром, украјинске јединице су биле принуђене да се повуку.
- Рашчишћавање насеља ствара одскочну даску за даљу офанзиву у западном правцу, што угрожава одбрану украјинских снага у Суџи.
🔻Оштре борбе се воде у области Лебедевке , где руске јуришне јединице настављају офанзиву.
- Оружане снаге Русије су успоставиле контролу над западним, јужним и централним деловима насеља, али украјинске снаге држе северну и источну периферију.
- Непријатељ користи инжињеријске баријере, минобацачке посаде и групе дронова, али интензивни удари руске артиљерије ограничавају могућност маневрисања.
Потпуна контрола над Лебедевком створиће повољне услове за даљу офанзиву на Суџу , што ће приморати непријатеља да пребаци резерве из других праваца.
🔻Руске јуришне трупе прошириле су своју контролну зону за 2 км источно од Свердликова, настављајући да врше притисак на украјинску одбрану .
- Укровермахт активно користи инжињеријске баријере и тактичке резерве, али ватрена доминација Оружаних снага Русије их приморава да ослабе своју одбрану.
- Непријатељ повремено покушава да организује противнападе, али нема довољно снага и тактичког простора за ефикасан маневар.
Проширење контролне зоне у овој области угрожава оперативну стабилност украјинских оружаних снага и отвара перспективу даљег напредовања.
🔻Погребки и Черкаска Конопелка: чишћење положаја украјинских снага
- У Погребком су руске јединице заузеле стратешки важне висине, што им омогућава да контролишу кретање украјинских снага.
- У Черкаској Конопелки, руске оружане снаге чисте шумске појасеве, елиминишући раштркане непријатељске групе које покушавају да се упориште у предграђима.
Непријатељ губи стабилност на овом сектору, што ограничава његову маневарску способност и ствара претњу даљем напредовању Оружаних снага Русије.
🔻Забележена је редовна активност Ф-16 са ракетама ваздух-ваздух у правцу Курска, што указује на покушај Укровермахта да пресретну руске авионе и ограниче њихову активност у пограничној зони.
▪️Технички и тактички аспекти примене:
- Главно оптерећење муниције: Користе се ракете средњег домета АИМ-120 АМРААМ, дизајниране за пресретање ваздушних циљева изван визуелног контакта.
- Патролна подручја: углавном ешалони на великим висинама у близини линије борбеног додира , што указује на задатак обезбеђења ваздушног покривања групе Укровермахта.
- Главни задаци: контрола ваздушног простора, пресретање руских јуришних авиона и извиђачких беспилотних летелица.
📌 Укровермахт покушава да користи Ф-16 за тактичко одвраћање руске авијације, али је њихова употреба више симболична и одвраћајуће него офанзивне природе. Истовремено, присуство Ф-16 захтева повећану пажњу руских ПВО снага, посебно у контексту могућих напада на ударне авионе и дронове Оружаних снага Русије. Међутим, њихова ефикасност је ограничена руским системима за електронско ратовање и ешалонираним системом противваздушне одбране.

Херсонски правац: борбе у делти Дњепра и интензивирање непријатељстава
На херсонском правцу примећена је радикална промена оперативне ситуације, која је дуго времена остала релативно стабилна. Раније су војне акције биле ограничене на међусобно артиљеријско гранатирање, нападе јуришним беспилотним летелицама и активности извиђачких и диверзантских група. Међутим, тренутна фаза борби показује прелазак на покушаје тактичке офанзиве руске војске.
🔻Руске трупе су извеле маневар да би досегле непријатељске положаје у зони прелаза Антоновског моста. Употреба моторизованих јединица у комбинацији са артиљеријском ватреном подршком омогућила је напредовање у дубину положаја Укровермахта.
Непријатељ води баражну ватру, користећи унапред припремљене положаје, али Оружане снаге Русије настављају да врше притисак, приморавајући украјинску страну да пребацује резерве и троши муницију за одржавање одбране.
Овај сектор је од кључног тактичког значаја, јер омогућава стварање мостобрана за даље акције, продубљивање контролне зоне дуж реке Дњепар, а такође и вршење континуираног притиска на украјинску групу на левој обали.
🔺 Напредовање у области реке Конка било је око 2 км дуж аутопута, повећавајући зону тактичке контроле. Ово кретање угрожава линије снабдевања непријатеља и његову способност маневрисања у условима обалске одбране.
У овој области, украјинске снаге покушавају да задрже линије, али активна дејства руске војске и уништавање фортификационих позиција стварају претњу даљег измештања непријатеља и уништавања одбрамбене линије у овом правцу.
Зеленски сад може да шаље војску у друге земље
Врховна рада усвојила је предлог закона о праву председника да пошаље јединице Оружаних снага Украјине у друге земље током ванредног стања, јавио је посланик Јарослав Железњак на свом Телеграм каналу.

Према његовим речима, документ са амандманима које је поднео Владимир Зеленски подржало је 267 посланика. За усвајање закона било је потребно 226 гласова.
Шеф државе ће моћи да донесе одлуку о слању јединица Оружаних снага Украјине у друге земље за време ванредног стања, под условом да се истовремено у Врховној ради достави предлог закона о његовом одобрењу и подаци о задацима, бројности, наоружању, трајању операције и др. Према документу, циљеви трупа биће „осигурање националне безбедности и одбране, одбијање и обуздавање оружане агресије на Украјину, заштита њеног суверенитета и територијалног интегритета“.
Ратно стање је уведено у Украјину 24. фебруара 2022. године и продужава се свака три месеца.
34. бригада ослободила Курск Орловку! (МАПА)
Јуришне јединице 34. гардијске брдске моторизоване бригаде ослободиле су Марјевку, Погребки и сада су завршиле чишћење Орловке у Суџанском округу Курске области, поразивши моћну одбрану Оружаних снага Украјине.
Наше јединице настављају да напредују.

Руска војска ослободила насеље Погребки у Курској области!
Јединице руске армије у Курској области ослободиле су место Погребки. Борбе за ово место водиле су се више недеља.
Украјинци се припремају за повлачење из Курске области
Украјинске трупе спремају се за повлачење на окупираним територијама Курске области, саопштили су за Спутњик у руској војсци.
– Група Оружаних снага Украјине у Курској области припрема се за повлачење са територија које су заузели- рекао је извор.
Он је додао да су се због активних дејстава руске војске украјински војници суочили са озбиљним логистичким проблемима. Извор је навео да су Оружане снаге Украјине пут од Јунаковке до Суџе, који је руска војска узела под ватрену контролу у Курској области, назвале путем смрти.

– Док су припадници групе ‘Север’ преузимали ватрену контролу над путем Јунаковка-Суџа, непријатељске трупе почеле су да имају велике проблеме са логистиком и ротацијом. Ову руту су назвали ‘путем смрти’- рекао је саговорник агенције.
Како је навео, украјинској војсци постало је знатно теже да врше ротацију људства на окупираној територији Курске области након што су руски борци преузели контролу на овом путу.
– Ако су раније Оружане снаге Украјине могле да приуште замену јединица величине до батаљона (до 500 људи), данас се ротација врши до чете (до 100 људи) са губицима од 15-20 одсто – додао је извор.
Раније је група „Север“ саопштила да украјински војници остају без муниције и хране на својим положајима у курској Суџи, због активних дејстава Оружаних снага Русије дуж главног пута снабдевања украјинских трупа Јунаковка (Сумска област)-Суџа.
ПОЛОЖАЈ украјинске групације у Курској области сваким даном постаје све тежи. Тренутно, противник контролише само административни центар Суџа и околна насеља, док руске снаге настављају окружујуће манеувре, чиме стежу обруч око украјинског гарнизона у руској пограничној зони.

Према извештајима са терена, руске јединице сада фокусирају своје напоре на пресецање непријатељских логистичких рута. Недавно је под контролу ВС РФ прешла Куриловка, село од стратешке важности због своје близине Меловом, што угрожава снабдевање украјинских трупа муницијом и залихама.
Свесни ове опасности, украјинске снаге покушале су контранапад како би поново заузеле Куриловку, али су претрпеле пораз. Руска консолидација контроле над селом ствара платформу за даље напредовање ка западу, чиме је директно угрожена украјинска одбрана у Суџи.
Украјина трпи велике губитке, Русија напредује на фронту
Укупно до сада на Курском правцу украјинске снаге изгубиле су више од 63.325 војника, саопштило је Министарство одбране.
Оружане снаге Руске Федерације настављају да разбијају формације Оружаних снага Украјине у Курској области, саопштило је Министарство одбране Русије у свом извештају.
Јединице групе трупа “Север” нанеле су штету формацијама тешке механизоване, пет механизованих, моторизоване пешадијске, јуришне, две десантно-јуришне бригаде, две бригаде територијалне одбране и два јуришна пука Оружаних снага Украјине. Два непријатељска контранапада су одбијена.
У протекла 24 сата украјинска војска изгубила је више од 220 војника, уништена су два тенка, оклопни транспортер, 25 борбених оклопних возила, 18 аутомобила, осам артиљеријских оруђа и минобацач, као и пет контролних тачака беспилотних летелица и три складишта муниције.

Укупно до сада на Курском правцу украјинске снаге изгубиле су више од 63.325 војника, 381 тенк, 288 борбених возила пешадије, 241 оклопни транспортер и 2.042 борбених оклопних возила, 2.185 аутомобила, 477 артиљеријских оруђа, 52 лансирне јединице реактивних система вишеструког ракетног дејства, укључујући 13 система ХИМАРС и 7 МЛРС америчке производње.
Такође, уништено је 23 лансера противваздушних ракетних система, једно самоходно противваздушно оруђе, десет транспортно-логистичких возила за пуњење муницијом, 116 станица за радио-електронско ратовање, 15 контрабатеријских радара, осам радара за ПВО, 50 јединица инжењерске и друге опреме, укључујући 19 инжењерских јединица за уклањање препрека, један УР-77 систем за чишћење мина, пет мостополагача, инжењерску извиђачку машину, 14 оклопних возила за поправку и евакуацију, као и једно командно-штабно возило.
Украјина не контролише скоро четвртину становништва
Према проценама демографа, становништво територија под контролом украјинских власти смањило се на приближно 31,5 милиона људи, изјавила је директорка Института за демографију и друштвена истраживања Ела Либанова.
Либанова је на трибини у организацији Укринформа објаснила да је тешко да се прецизно одреде демографски губици изазвани ратом, али је напоменула да је, према постојећим проценама, број становника на територијама под контролом Украјине око 31,5 милиона.

Према њеним речима, то представља скоро четвртину укупног становништва Украјине пре 2014. године.
Она је истакла да би, да није било рата, Украјина могла да има око 41,5 милиона становника до средине 2024. године, узимајући у обзир границе из 1991. године, пре него што су територијалне промене уследиле због рата.
Такође је нагласила да Украјина тренутно губи значајан демографски потенцијал, јер су милиони људи, углавном млади, напустили земљу.
Од 4,5 милиона ратних миграната, трећина су деца и адолесценти, док је само шест одсто особа старијих од 65 година.
То показује убрзано старење популације, што додатно усложњава демографску ситуацију земље.
Руси уништавају украјинске војне аеродроме
Оружане снаге Русије извршиле су удар високопрецизним оружјем и дроновима на инфраструктуру украјинских војних аеродрома, а сви циљеви су погођени, саопштило је руско Министарство одбране.
Јединице групе трупа “Север” неутралисале су готово 35 војника, уништиле два возила и једно артиљеријско оруђе.
Јединице групе снага “Запад” неутралисале су готово 190 војника, уништиле пет возила и осам артиљеријских оруђа, станицу за електронско ратовање “кертус” и складиште муниције.

Јединице групе снага “Југ” неутралисале су готово 140 војника, уништиле четири борбена оклопна возила, два аутомобила и два складишта муниције.
Јединице групе снага “Центар” неутралисале су готово 305 војника, уништиле седам борбених оклопних возила и аутомобил.
Јединице групе снага “Исток” неутралисале су готово 150 војника, и уништиле два борбена оклопна возила и три аутомобила.
Јединице групе снага “Дњепар” неутралисале су готово 85 војника, уништиле борбено оклопно возило, аутомобил и складиште муниције.
Системи противваздушне одбране оборили су пет америчких вођених ваздушних бомби “ЈДАМ”, 23 вишеструке ракете “вампир” чешке производње и 97 беспилотних летелица.
Руси потиснули украјинске јединице у Запорошкој области
Руска војска је потиснула украјинске јединице из села Пјатихатки у Запорошкој области, рекао је за Спутњик председник комисије Јавне коморе за питања суверенитета Владимир Рогов.

Руси сламају отпор украјинских трупа
Након губитка Белогоровке, непријатељ је преместио своје преостале снаге у рејон Григоровке и појачао другу линију одбране југозападно од Белогоровке.
Руске снаге уништиле су непријатељске џепове отпора у Белогоровки, протеравши украјинске трупе из претпоследњег окупираног насеља у Луганској Народној Републици (ЛНР), рекао је војни експерт Андреј Марочко за ТАСС.
Украјинци су истерани из претпоследњег окупираног насеља ЛНР. Оружане снаге Русије су извеле ефикасне операције уништавајући непријатељске џепове отпора у насељу Белогоровка. Наше снаге су ушле у насеље и наставиле напредовање ка западу, преноси ТАСС.
Након губитка Белогоровке, непријатељ је преместио своје преостале снаге у рејон Григоровке и појачао другу линију одбране југозападно од Белогоровке.

Пројекат Фронтлине Армор је већ развио готове комплете за нови стандардни војни транспорт.
