Четири медаље за српске средњошколце на олимпијади из сајбер безбедности у Сингапуру
На првој Међународној олимпијади из сајбер безбедности у Сингапуру, српски средњошколци освојили су две златне и две бронзане медаље.
Злато су освојили Јован Јовановић, ученик чачанске Техничке школе, и Андреј Премовић, ученик Гимназије Рашка.
Четири медаље за српске средњошколце на олимпијади из сајбер безбедности у Сингапуру
Бронза је припала Јовану Гарићу, ученику крушевачке гимназије, и Владану Павићевићу, ученику Гимназије “Вељко Петровић” из Сомбора.
Екипу је одабрала комисија Друштва математичара Србије на основу изборног такмичења. Надметало се више од 130 такмичара из тридесетак земаља.
Репрезентацију Србије у Сингапур су водили Марко Савић са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, Владимир Миловановић са Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу (руководиоци) и председник Друштва математичара Србије Мирослав Марић.
Учешће на овом престижном међународном такмичењу омогућило је Министарство информисања и телекомуникација Републике Србије.
Министар Братина: Честитка српским средњошколцима на сјајним резултатима на олимпијади из сајбер безбедности у Сингапуру
Министар информисања и телекомуникација Републике Србије, Борис Братина, упутио је искрене честитке српским средњошколцима који су на Првој међународној олимпијади из сајбер безбедности, одржаној у Сингапуру, освојили две златне и две бронзане медаље.
Златне медаље освојили су Јован Јовановић из Техничке школе у Чачку и Андреј Премовић из Гимназије Рашка, док су бронзане медаље припале Јовану Гарићу из крушевачке гимназије и Владану Павићевићу из Гимназије „Вељко Петровић“ у Сомбору.
„Поносни смо на наше младе таленте који су се у конкуренцији преко 130 такмичара из тридесетак земаља истакли знањем и вештинама из области сајбер безбедности. Ови резултати потврђују квалитет нашег образовања и важност системске подршке коју Министарство пружа посебно даровитим ученицима у области информатике и рачунарства,“ изјавио је министар Братина.
Припреме и учешће српске екипе, коју је одабрала комисија Друштва математичара Србије, подржали су стручни руководиоци Марко Савић и Владимир Миловановић, као и председник Друштва математичара Србије Мирослав Марић.
Министарство информисања и телекомуникација је, по први пут, обезбедило потпуно финансирање припрема и учешћа на међународним такмичењима за ученике посебно даровите у области информатике.

Борис Братина и Камил Хасијев о сарадњи Србије и Азербејџана
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина састао се данас са амбасадором Републике Азербејџан у Републици Србији, Њ.Е. Камилом Хасијевим. Током срдачног и конструктивног разговора, саговорници су разменили мишљења о могућностима продубљивања сарадње две земље у областима информисања, дигиталне трансформације и развоја телекомуникационе инфраструктуре.
Министар Братина је истакао значај јачања билатералних односа у сектору информационих технологија и изразио спремност Србије да подели своја искуства у развоју еУправе, дигиталних сервиса и регулаторних политика које подстичу дигиталну економију. Амбасадор Хасијев је са своје стране нагласио заинтересованост Азербејџана за размену знања и искустава, као и за потенцијалне заједничке пројекте у области дигиталне писмености. Обе стране су се сагласиле да постоји значајан потенцијал за даље унапређење односа.
Саговорници су такође разменили ставове о ширем значају дигитализације за друштвени и економски развој, истичући да савремене технологије представљају кључни ресурс за унапређење јавне управе, привреде и образовања.
Састанак амбасадора Хасијева и министра Братине још једном је потврдио пријатељске односе између Србије и Азербејџана, уз обострану посвећеност развоју савремених технологија у служби грађана.

Народна скупштина усвојила три закона из области јавног информисања и медија
17. јун 2025.
На предлог Министарства информисања и телекомуникација, Народна скупштина Републике Србије усвојила је на јучерашњој седници три значајна закона из области јавног информисања и медија. Реч је о Закону о изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима, Закону о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима и Закону о изменама и допунама Закона о електронским медијима.
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина представио је ове законске предлоге пред народним посланицима у Народној скупштини, нагласивши да усвајање ових закона представља важан корак у наставку реформе медијског сектора, као и у испуњавању међународних обавеза Републике Србије.
Усвојене законске измене имају за циљ унапређење правног оквира у области медија, усклађивање са европским стандардима и јачање транспарентности и одговорности у раду медија и јавних сервиса.
Новим законским оквиром стварају се бољи услови за слободно, професионално и одговорно информисање грађана, као и за даље јачање јавних медијских сервиса у њиховој улози објективног и поузданог извора информација.

„Паметно и безбедно“ – паметним позивом до безбедности деце
Министарство информисања и телекомуникација наставља са снажном подршком заштити деце у дигиталном окружењу кроз рад Националног контакт центра за безбедност деце на интернету. Овај центар је основан 2017. године, представља први и једини институционална механизам у региону који системски ради на превенцији и реаговању на угрожавање деце на интернету.
Циљ платформе „Паметно и безбедно“ која је у оквиру овог центра је да на свеобухватан начин одговори на изазове и ризике којима су деца изложена на интернету — од непримереног садржаја, преко комуникације са непознатим и потенцијално опасним лицима, до различитих облика дигиталног насиља.
Управо захваљујући ефикасној сарадњи институција и правовременом реаговању, реализована је акција Министарства унутрашњих послова под називом „Армагедон“ усмерена на откривање и процесуирање лица која путем интернета врбују и сексуално експлоатишу децу, у којој је у претходних месец дана ухапшено шест особа због кривичних дела повезаних са педофилијом. Платформа „Паметно и безбедно“ дала је значајан допринос у прикупљању информација и откривању осумњичених, што је још један доказ ефикасности система који Министарство гради и унапређује већ више од седам година.
Сви грађани који уоче било какве облике дигиталног насиља или сумњивих активности усмерених ка деци могу пријавити контакт центру „Паметно и безбедно“ који је доступан путем броја 19833 или преко онлајн платформе. Пријаве могу бити потпуно анонимне, а свака информација може направити кључну разлику у заштити деце и спречавању будућих злоупотреба.

Братина: Министарство информисања се не бави радом РЕМ-а

Министар информисања Борис Братина изјавио је данас да многи посланици опозиције не разумеју да се његово министарство не бави радом и процедурама рада РЕМ-а.
На седници Скупштине Србије, а одговарајући посланицима Павлу Грбовићу и Ивани Роквић, Братина је истакао да се ни у Закону о електронским медијима не помиње никакво финансирање, већ да је то у Закону о јавном информисању и медијима.
“Када будемо расправљали о томе, можемо да дискутујемо коме се новац додељује. Друга ствар, да није било опструкције око избора чланова Савета РЕМ-а, РЕМ би до сада вероватно већ одавно радио. Сем тога, Роквић се очито меша управо у тај рад РЕМ-а, тј. у рад независног тела”, рекао је Братина.
Поводом критика о раду телевизија Пинк и Информер, министар је истакао да они нису државни медији, већ приватни.
“Што се тиче неких овде, они су доказали своју бригу око РТС-а у 15-дневној фејкованој опсади РТС-а и талачкој кризи коју су тада изазвали”, рекао је Братина.
Он је захвалио председници Скупштине Ани Брнабић, рекавши да се сви ови медијски закони никад се не би ни догодили да, како је рекао, није било њеног колосалног труда.
Посланик Покрета слободних грађана Павле Грбовић рекао је да се изменама и допуна закона о медијима ништа специјално неће променити и додао да ће се наставити, како наводи, велика издвајања државног новца за медије који, према његовим речима, “креирају једну врсту паралелне стварности”.
Посланица Народног покрета Србије Ивана Роквић рекла је да је седам од 10 међународних експертских медијских организација оценило да је српски ријалити програм најгори у Европи.
Питала је зашто телевизија Пинк није санкционисана од стране РЕМ-а због свог програма.
“Не очекује ту ништа ни од новог министра информисања Бориса Братине, јер нема никаквог искуства у области информисања,новинарства и медија”, рекла је Роквић.
Министар Братина поздравља договор о упису нових генерација високошколаца
Председник Владе Републике Србије, проф. др Ђуро Мацут, и ректор Универзитета у Београду, Владaн Ђокић, постигли су договор о предстојећим активностима које ће у наредном периоду спровести Влада и београдски Универзитет у циљу успешне организације пријемног испита за упис нове генерације бруцоша. Влада и Универзитет у Београду ће заједнички радити на свим неопходним припремама и организационим мерама како би се омогућили што бољи услови за кандидате и спречиле било какве препреке у процесу пријема нових студената.
Министар информисања и телекомуникација, Борис Братина, поздравља ову иницијативу и наглашава да је улагање напора у образовање и стручан кадар од кључног значаја за будућност Србије: „Договор између Владе и Универзитета у Београду представља изузетно важан и позитиван корак ка изласку из универзитетске кризе и обезбеђивању наставка квалитетног образовног процеса. Сигуран сам да ће оваква сарадња омогућити да упис нове генерације студената буде организован на највишем нивоу, уз пуну транспарентност и подршку свих релевантних институција. Образовање је темељ развоја наше земље, и задовољство ми је што видимо конкретне мере које то подржавају. Овај договор указује на одлучну намеру да се оконча вишемесечна блокада Универзитета у Београду, а истовремено представља снажан корак ка побољшању високошколског образовања. Верујемо да ће сарадња између свих релевантних институција донети видљиве резултате, који ће оснажити наше младе генерације студената.“

Министар информисања и телекомуникација Борис Братина у Русији на међународној конференцији о дигитализацији
Министар информисања и телекомуникација Републике Србије, проф. др Борис Братина, борави у званичној посети Руској Федерацији, где учествује на међународној конференцији под називом „Digitalization of Industrial Russia“, која се одржава од 1. до 5. јуна 2025. године. Ова конференција, која окупља водеће представнике влада, индустрије и стручњаке из области информационих технологија, има за циљ да подстакне размену искустава и унапређење сарадње у области дигиталне трансформације индустријског сектора.
Током данашњег дана министар Братина је одржао састанак са руским министром дигиталног развоја, комуникација и масовних медија Максутом Шадајевим. Том приликом, разматране су теме од обостраног интереса, укључујући развој инфраструктуре широкопојасног интернета, сајбер безбедност, дигитализацију јавне управе и потенцијалну сарадњу у области телекомуникација и информационих технологија.
Министар Братина је присуствовао и свечаном отварању конференције у друштву директора Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, Михаила Јовановића. Њихово присуство на овом догађају додатно потврђује стратешку опредељеност Србије ка модернизацији јавне управе и развоју дигиталне економије.
Конференција „Digitalization of Industrial Russia“ представља једну од најзначајнијих платформи у Евроазији за размену знања и иновација када је реч о дигитализацији производних капацитета, примени вештачке интелигенције у индустрији, као и развоју паметних решења за традиционалне секторе привреде.
Током вишедневног програма, планирано је више тематских панела и билатералних сусрета, а делегација из Србије ће имати прилику да представи сопствене пројекте у области дигиталне трансформације, али и да стекне увид у иновативна решења која се спроводе у Русији и другим земљама учесницама.
Делегацију Републике Србије на конференцији чине Борис Братина, министар информисања и телекомуникација, Михаило Јовановић, директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу као и Никола Бићанин, в.д. помоћника министра за информационо друштво и информациону безбедност и Филип Павловић, в.д. помоћника министра за међународну сарадњу и европске интеграције који ће такође учествовати у низу панела и билатералних сусрета током којих ће представити досадашња достигнућа у области дигиталне трансформације. Њихово учешће представља важан корак ка даљој интеграцији Србије у глобалне дигиталне токове.
Министар Борис Братина у Русији на међународној конференцији о дигитализацији Министар информисања и телекомуникација Борис Братина на међународној конференцији у Русији НИЖЊИ НОВГОРОД – Министар информисања и телекомуникација Борис Братина борави у званичној посети Руској Федерацији, где учествује на међународној конференцији под називом „ Digitalization of Industrial Russia”. Ова конференција, која окупља водеће представнике влада, индустрије и стручњаке из области информационих технологија, има за циљ да подстакне размену искустава и унапређење сарадње у области дигиталне трансформације индустријског сектора. Конференција је почела јуче и траје до 5. јуна, наводи се у саопштењу министарства информисања. Братина је одржао данас састанак са руским министром дигиталног развоја, комуникација и масовних медија Максутом Шадајевим, а разматране су теме од обостраног интереса, укључујући развој инфраструктуре широкопојасног интернета, сајбер безбедност, дигитализацију јавне управе и потенцијалну сарадњу у области телекомуникација и информационих технологија. Братина је присуствовао и свечаном отварању конференције у друштву директора Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаила Јовановића. Њихово присуство на овом догађају додатно потврђује стратешку опредељеност Србије ка модернизацији јавне управе и развоју дигиталне економије. Конференција „Дигитализатион оф Индустриал Рушиа” представља једну од најзначајнијих платформи у Евроазији за размену знања и иновација када је реч о дигитализацији производних капацитета, примени вештачке интелигенције у индустрији, као и развоју паметних решења за традиционалне секторе привреде. Током вишедневног програма, планирано је више тематских панела и билатералних сусрета, а делегација из Србије ће имати прилику да представи сопствене пројекте у области дигиталне трансформације, али и да стекне увид у иновативна решења која се спроводе у Русији и другим земљама учесницама. Делегацију Републике Србије на конференцији чине министар информисања и телекомуникација Борис Братина, директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић, в.д. помоћника министра за информационо друштво и информациону безбедност Никола Бићанин и в.д. помоћника министра за међународну сарадњу и европске интеграције Филип Павловић, који ће такође учествовати у низу панела и билатералних сусрета током којих ће представити досадашња достигнућа у области дигиталне трансформације. Њихово учешће представља важан корак ка даљој интеграцији Србије у глобалне дигиталне токове, додаје се у саопштењу, преноси Танјуг.
Министар Братина и Арно Гујон: Координација институција за снажнију промоцију Србије у иностранству
28. мај 2025.
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина састао се данас са директором Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арном Гујоном. На састанку је разговарано о унапређењу сарадње између државних институција у области информисања, културне промоције и међународне комуникације.
У срдачном и конструктивном разговору, разматрани су конкретни кораци ка унапређењу међународне видљивости Србије, с посебним акцентом на јачање присуства Србије у међународним медијима и културним мрежама.
Министар Братина је нагласио важност међуинституционалне сарадње у промовисању истинитих и објективних информација о Србији. Такође је изразио подршку напорима Канцеларије за јавну и културну дипломатију у представљању српске културе, традиције и савремених достигнућа широм света. ,,Савремена дипломатија није више само задатак Министарства спољних послова, данас се борба за репутацију државе води и на интернету, у медијима, на друштвеним мрежама и кроз јавни дискурс“, рекао је министар Братина.
Арно Гујон је упознао министра са текућим и планираним активностима Канцеларије, посебно на пољу промоције српске културе кроз међународне пројекте, изложбе, конференције и кампање усмерене на афирмацију позитивне слике Србије у иностранству. Он је нагласио значај координације са Министарством у циљу веће видљивости ових иницијатива.
Састанак је закључен договором о наставку сарадње и редовној и континуираној размени информација, уз заједнички циљ унапређења медијске и културне дипломатије Републике Србије.

У ПОШТАНСКО-ЛОГИСТИЧКОМ ЦЕНТРУ У КРАГУЈЕВЦУ ПУШТЕН У РАД РОБОТИЗОВАН СИСТЕМ, УСКОРО И У НОВОМ САДУ
Министар информисања и телекомуникација проф. др Борис Братина присуствовао је данас у Крагујевцу свечаном пуштању у рад новог робота за аутоматизовано сортирање пошиљака у оквиру поштанско-логистичког центра Поште Србије. Догађају су присуствовали и министарка за државну управу и локалну самоуправу Снежана Пауновић, градоначелник Крагујевца Никола Дашић, в.д. директора Поште Србије Зоран Анђелковић и в.д. директора Канцеларије за ИТ и еУправу др Михаило Јовановић.
Аутоматизован систем у поштанско-дистрибутивном центру у Крагујевцу чине 44 робота са капацитетом да сортирају 2.500 пошиљака на сат, а тај посао до сада је обављало 25 запослених у три смене.
Министар Братина рекао је да се на једном оваквом месту може видети да индустрија заиста представља људску снагу. ,,И не само то, већ и представља могућности за неограничени напредак. Развој Поште Србије има веома важну улогу и за грађане и за привреду”, рекао је Братина.
Пуштању у рад, обиласку и тестирању аутоматизованог система присуствовали су и представници пословодства Поште Србије, директори радних јединица и запослени у поштанско-логистичком центру у Крагујевцу.
Почетак рада другог од пет оваквих центара у Србији, међу којима су, осим Крагујевца, још Ниш, Нови Сад, Београд и Краљево, и у чије роботизовање је Пошта Србије ове године уложила око 900 милиона динара.
Пре Крагујевца, роботизован систем за аутоматско сортирање пошиљака прошле седмице пуштен је у рад у Нишу, а следи инсталирање овакве опреме и у регионалним поштанско-логистичким центрима у Новом Саду, Београду и Краљеву, где су, такође, забележени трендови раста физичког обима пошиљака.

Državni sekretar Antić na sastanku sa makedonskim ministrom za digitalnu transformaciju – jačanje saradnje u oblasti digitalizacije
23. maj 2025.
Delegacija Ministarstva informisanja i telekomunikacija koju je predvodio državni sekretar Slaviša Antić, sastala se danas u Beogradu sa ministrom za digitalnu transformaciju Republike Severne Makedonije, Stefanom Andanovskim i njegovim saradnicima.
Tema sastanka bilo je unapređenje bilateralne saradnje u oblasti digitalizacije, razvoja elektronske uprave i informacione bezbednosti. Razgovarano je i o mogućnostima zajedničkog delovanja u okviru regionalnih i evropskih digitalnih inicijativa, kao i o razmeni iskustava i dobrih praksi u procesu digitalne transformacije javne uprave.
Državni sekretar Antić upoznao je ministra Andanovskog sa izuzetnim rezultatima koje je Republika Srbija postigla u oblasti telekomunikacija, istakavši da je sektor informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) godinama unazad najbrže rastuća privredna grana u zemlji.
Poseban akcenat stavljen je na značaj razmene iskustava po pitanju unapređenja i inoviranja regulatornog okvira u dinamičnim sektorima kao što su informacione tehnologije i veštačka inteligencija.
Ovaj sastanak predstavlja nastavak intenzivnog dijaloga i partnerstva između Srbije i Severne Makedonije u cilju ubrzanja tehnološkog napretka i unapređenja digitalnih usluga, doprinoseći na taj način jačanju prijateljskih odnosa i ekonomskog razvoja obe zemlje.

МИНИСТРИ БРАТИНА И ДЕЈАН ВУК СТАНКОВИЋ О УНАПРЕЂЕЊУ САРАДЊЕ ДВА РЕСОРА
22. мај 2025.
Министар информисања и телекомуникација проф. др Борис Братина и министар просвете Дејан Вук Станковић састали су се данас како би размотрили приоритете и конкретне кораке унапређења сарадње између два ресора.
Посебно је истакнут значај сарадње два министарства у процесу дигитализације образовања, кроз увођење савремених ИКТ алата у наставу, развој дигиталних наставних садржаја и унапређење ИТ инфраструктуре у школама широм Србије. Министри су се сагласили да је неопходно заједничко деловање у циљу подизања дигиталних компетенција наставника и ученика, као и подршке иновативним моделима учења.
Закључено је да постоји широк простор за даље институционално повезивање и да ће у наредном периоду интензивна сарадња бити настављена, са циљем да се образовни систем Србије у потпуности прилагоди савременим технолошким изазовима и потребама друштва.

МИНИСТАР БРАТИНА СА РАДОМ КОМАЗЕЦ – АПСОЛУТНА ПОДРШКА РАДУ ,,ЈЕДИНСТВА“
21. мај 2025.
Министарство информисања и телекомуникација наставиће са пружањем апсолутне подршке даљем раду и развоју Новинско–издавачке јавне установе ,,Панорама– јединство“, препознајући њен неизмеран значај, закључено је на данашњем састанку министра проф. др Бориса Братине са директорком Јединства Радом Комазец.
Министар Братина истакао је да Јединство већ више од осам деценија игра кључну улогу у очувању културног и националног идентитета српског народ у нашој јужној покрајини. „Јединство је много више од медија, то је институција која сведочи, чува, али и афирмише идентитет нашег народа на АП Косову и Метохији. Њихова мисија је од националног значаја и Министарство ће наставити да буде поуздан партнер“, поручио је министар.
Директорка Комазец захвалила је министру на указаном поверењу и подршци, подсетивши да је у протеклом периоду повећан буџет Јединства, што ће омогућити нове пројекте и додатна улагања у кадрове, опрему и програмске садржаје.
Констатовано је да је неопходно стратешки унапредити и додатно развијати рад „Јединства“, уз отворену сарадњу са ресорним институцијама, како би се очувала и додатно ојачала улога коју ова установа има у животу Срба на Косову и Метохији.

МИНИСТАРСТВО ПРЕДСТАВИЛО ИЗМЕНЕ И ДОПУНЕ СВА ТРИ МЕДИЈСКА ЗАКОНА
19. мај 2025.
У Министарству информисања и телекомуникација данас је одржан састанак са члановима радне групе, новинарским и медијским удружењима, представницима заинтересоване и стручне јавности, као и представницима међународних организација, на тему измена и допуна сва три медијска закона – Закона о јавном информисању и медијима, Закона о електронским медијима и Закона о јавним и медијским сервисима.
Представници Министарства изнели су све кључне новине које су планиране у сва три закона, са посебним освртом на новине у Закону о јавним медијским сервисима. Планираним изменама, дефинисано је да ће по први пут у овај закон бити унета одредба која успоставља институт заштитника гледалаца, слушалаца и читалаца.
Представљене су и све измене и допуне друга два медијска закона, које су креиране у потпуности у складу са препорукама Европске комисије и у складу са Медијском стратегијом Републике Србије.
Представници новинских и медијских удружења и стручњаци из области медија изнели су своје утиске о предложеним нацртима закона, као и поједине препоруке за даље унапређење ових закона у периоду који следи, а које су предвиђене усклађивањем законских решења са Европским актом о слободи медија.
Током шест месеци интензивних разговора са Европском комисијом у потпуности су усаглашена сва три нацрта закона. Очекује се да медијски закони у најкраћем року буду у процедури Народне скупштине Републике Србије. Усвајање поменутих закона један је од најважнијих услова за отварање Кластера три преговора Републике Србије са Европском унијом.

Братина са Караџићем: Пуна подршка Радио телевизији Војводина
„Радио–телевизија Војводине добија сваког месеца финансијску подршку од 75 милиона динара од стране државе, што омогућава спровођење захтевне и комплексне програмске шеме. До краја године планирано је издвајање додатних 80 милиона динара за трећу фазу техничког опремања зграде РТВ“ закључено је на данашњем састанку министра Братине и генералног директора РТВ Горана Караџића.
Разговарано је и о последицама две двадесетчетворочасовне блокаде РТВ, током којих је у оба наврата причињена значајна материјална штета на објекту тог јавног медијског сервиса. Караџић је истакао да је поред материјалне штете изузетно забрињавајућа и унутрашња атмосфера међу запосленима која је додатно нарушена понашањем појединаца. Према његовим речима, одређени чланови синдиката упућивали су озбиљне претње својим колегама, што је изазвало тензију у колективу.
Министар Братина изразио је пуну подршку колективу РТВ, нагласивши да ће Влада Србије и Министарство наставити да пружа институционалну, стручну и сваку другу неопходну помоћ. Он је посебно нагласио да Радио-телевизија Војводине, са својим богатим вишејезичним програмом, има незаменљиву улогу у информисању грађана Србије, укључујући бројне националне мањине.
Састанку је присуствовао и саветник министра за информисање Милош Гарић и председник управног одбора РТВ Марком Ћалић.

ПОМОЋНИЦА МИНИСТРА ТОМАШЕВИЋ НА ФОРУМУ ПОШТАНСКИХ ЛИДЕРА ЕВРОПЕ
16. мај 2025.
Форуму поштанских лидера Европе и CIS (Commonwealth of Independent States) земаља, који се одржава у Бакуу, Азербејџан, присуствује др Катарина Томашевић, помоћник министра информисања и телекомуникација која предводи делегацију Републике Србије.
Делегацију Србије чине представници Јавног предузећа „Пошта Србије“, Београд и Регулаторног тела за електронске комуникације и поштанске услуге – РАТЕЛ.
Форум окупља кључне учеснике из поштанског сектора, укључујући овлашћене операторе, представнике влада и регулатора, те пружа изузетну прилику за размену знања и искустава о технолошким иновацијама, употреби вештачке интелигенције, е-трговини и дигиталној трансформацији са циљем унапређења поштанске делатности.
Циљеви форума су информисање представника институција о важности дигитализације, подела најбоље праксе, истраживање логистичких потреба сектора и изазова са којима се поштански оператори суочавају. Такође, форум ће омогућити дискусију о регулаторним питањима и пружити увид у нове пројекте Светског поштанског савеза.
Државна делегација се састала са замеником генералног директора Светског поштанског савеза, г. Маријаном Освалдом, са којим је, између осталог, разговарала о могућности унапређења и јачања сарадње са Савезом у делу размене примера најбоље праксе са аспекта сагледавања актуелних трендова кретања развоја поштанског сектора на глобалном плану. Том приликом, заменик генералног директора Савеза је подстакао Републику Србију да активно учествује у избору кандидата за чланство у Административном савету и Савету за поштанску експлоатацију, сталним телима Светског поштанског савеза, као и у будућем избору руководства Савеза на 28. Редовном конгресу који ће се одржати у септембру 2025. године у Дубаију, Уједињени Арапски Емирати.

Братина и Бујошевић: Нормалан рад РТС-а од изузетне важности за јавно информисање грађана
13. мај 2025.
Министар информисања и телекомуникација Борис Братина састао се данас у Београду са генералним директором Радио-телевизије Србије Драганом Бујошевићем.
Министар Братина понудио је сву неопходну помоћ и подршку јавном медијском сервису у омогућавању и обезбеђивању потпуног и несметаног рада. Министар је изразио подршку уредништву које је трпело велике притиске током трајања блокаде и истакао захвалност радницима РТС-а који су обављали своју професионалну дужност у изузетно тешким условима и упркос одређеним опструкцијама дела запослених унутар самог РТС-а.
Констатовани су проблеми и у функционисању Радио Београда, као и значај одговорног и професионалног приступа запослених.
Закључено је да је неопходно преиспитати одговорност оних који су у претходном периоду прекршили радну дисциплину, Закон о раду и интерна правила јавног сервиса.
Министар Братина се сагласио да је недопустиво да се угрожава рад јавних сервиса и изразио је подршку генералном директору и запосленима који су показали неопходан ниво професионалнизма, што је омогућило да РТС и у изузетно тешком периоду, под двонедељном блокадом, нема застој у реализацији програма.
Састанку министра Братине и генералног директора РТС Драгана Бујошевића присуствовао је и саветник министра за информисање Милош Гарић, који се осврнуо и на активности у изради Нацрта закона о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима, који би ускоро требало да се нађе у скупштинској процедури.
Разговарало се и о плановима РТС за даље унапређење програмске шеме, са акцентом на научно-образовни и културно-уметнички програм, што Јавни сервис чини изузетно значајним за српску културу и друштво.
Истакнут је утицај РТС-а, не само као најгледаније телевизије, већ и оне која има највеће поверење међу грађанима Србије.
