Дисциплина и/или казна?

Као стручњаци у раду са децом и родитељима, пречесто се срећемо са кажњавањем као обликом дисциплиновања од стране родитеља, који занемарујући суштину казне, упадају у замку да на неадекватан начин спроводе своје намере за дисциплином.

Квалитетна казна се налази у служби дисциплине, што значи да треба бити осмишљена на начин да детету пренесе поруку која стоји иза ње. Казна као таква, без смисла и едукативне позадине, нема никакав ефекат, заправо може нам бити већи непријатељ него слуга. Уколико дете кажњавамо непримерено а тиме и недоследно, можемо очекивати да дете развије толеранцију на кажњавање, почне пружати отпор и терати инат.

Добра казна је она која је адекватна – за одређено понашање које желимо санкционисати, добро одмерена, што значи да за лакше и теже преступе казна мора бити адекватне тежине, временски одређена- веома је важно одредити трајање казне како би она била ефектна, узимајући поново у обзир тежину прекршаја. Неодређени појмови, “зато што ја тако кажем”, “докле ја будем мислио/ла да треба” су нешто што би требало избегавати приликом дисциплиновања, јер таквим одговорима детету не шаљемо никакву поруку. Заправо,едукативни моменат који нам је јако вредан и важан у описаним појмовима изостаје, јер детету не даје прецизне одговоре на питање зашто је то што је учинило лоше/непримерено, нити му дајемо алтернативу на који начин у сличној ситуацији може адекватно одреаговати. Насупрот томе, објаснити детету које његово понашање/поступак су санкционисани, придржавајући се златног правила да никада не критикујемо личност детета (ниси добар, смотан си, глуп, безобразан итд), већ одређено понашање, објаснити му због чега је то понашање лоше и дати му прихватљиву алтернативу за убудуће.

И упамтите драги родитељи, деца су личности за себе и оно сто се за вас “подразумева” често за њих није случај. Разговарајте са својом децом, они су гладни учења и празно платно по коме ви цртате. Такође не заборавите… Оно што нацртате, они постају… Подучавајте их добром понашању, јер ћете ви увек радити у њиховом најбољем интересу ❤

Ваш ЕдуЦентар

Leave a Reply