ЕВРОПОЛ обавештење: Насилне онлајн заједнице прете деци

Саопштења за јавност – управо објављено
ЕУРОПОЛ обавештење: Насилне онлајн заједнице прете деци

Европол издаје Обавештајно обавештење којим скреће пажњу на пораст онлајн култних заједница посвећених изузетно насилном злостављању деце

Објављено: 20. фебруар 2025
Еуропол данас обавештење којим скреће пажњу на пораст насилних онлајн заједница посвећених озбиљној штети деци .

Овај стратешки документ се фокусира на онлајн култне групе посвећене нормализацији насиља и корумпирању малолетника, залажући се за колапс модерног друштва кроз акте терора, хаоса и насиља, и ширење идеологија које инспиришу масовне пуцњаве, бомбашке нападе и друга дела злочина.
Ове заједнице регрутују преступнике и жртве на глобалном нивоу и функционишу као култови формирани око харизматичних вођа који користе манипулацију и обману да намаме и контролишу своје жртве. Хијерархија заједница је заснована на количини садржаја који се дели, при чему најплоднији сарадници зарађују више рангирање.
Чланови заједнице деле изузетно насилан садржај, од крвопролића и окрутности према животињама до материјала о сексуалној експлоатацији деце и приказа убиства.

Извршна директорка Европола Цатхерине Де Болле рекла је: Данас дигиталне платформе омогућавају комуникацију на глобалном нивоу; насилне екстремистичке онлајн заједнице такође користе ову прилику. Насилници шире штетне идеологије, често циљајући нашу омладину. Ове мреже радикализују умове у сенци, подстичући их да унесу насиље у стварни свет. Свест је наша прва линија одбране. Породице, просветни радници и заједнице морају да буду на опрезу и да оспособе младе људе вештинама критичког размишљања да се одупру онлајн манипулацији. Међународна сарадња је такође императив – дељењем обавештајних података и позивањем починилаца на одговорност, можемо се борити против ових опасних заједница и заштитити будуће генерације од стиска екстремног насиља и криминала.

Рањиви малолетници на мети преко платформи за игре и заједница за самопомоћ Починиоци користе платформе за игре на мрежи, услуге стриминга и платформе друштвених медија да идентификују и намаме своје жртве. Чланови ових група циљају на рањиве младе људе, посебно малолетнике између 8 и 17 година – посебно оне који су ЛГБТК+, расне мањине и оне који се боре са проблемима менталног здравља. У неким случајевима, починиоци се инфилтрирају у заједнице за самопомоћ или подршку на мрежи посвећене појединцима погођеним овим проблемима. Ови насилни криминални актери користе различите тактике како би намамили и изманипулисали своје жртве да производе експлицитни сексуални садржај, врше самоповређивање, наносе штету другима, па чак и врше убиства.

У почетку, починиоци често користе технике ‘бомбардовања љубави’ – екстремно изражавање бриге, љубазности и разумевања како би стекли поверење малолетника – док прикупљају личне податке о својим жртвама. Криминални актери користе ове информације у фази експлоатације дотеривања, када терају угрожене малолетнике да производе сексуални садржај и врше акте насиља. Починиоци затим уцењују жртве да чине још штетнија дела претећи да ће делити експлицитни садржај жртава са њиховим породицама, пријатељима или онлајн заједницама.
Једном ухваћени у мрежу предатора, малолетници постају још рањивији – откривање ових криминалних активности је кључно.

Чувајте се ових понашања код ваше деце:
Тајност о активностима на мрежи
Повлачење и изолација
Емоционални стрес
Интересовање за штетне садржаје
Промене у језику или коришћеним симболима
Прикривање физичких знакова повреде
Немојте игнорисати ове знакове у понашању ваше деце на мрежи: Необична активност на платформама Интеракција са непознатим контактима Шифроване комуникације Изложеност узнемирујућем садржају .
ЕУРОПОЛ

Leave a Reply