Министарство за бригу о породици и демографију догађања

Жарић Ковачевић се састала са директорком УНИЦЕФ-а Костадиновом

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић разговарала је данас са Дејаном Костадиновом, директорком Дечијег фонда Уједињених нација УНИЦЕФ у Србији, о унапређењу свеукупне сарадње и додатном јачању партнерства у најважнијим областима дечје и породичне заштите, раног развоја, те инклузивног образовања, али и модернизацији приоритетних услуга намењених кључним корисницима.

На састанку су сагледана досадашња постигнућа, резултати и циљеви, процењено је стање и динамика спровођења приоритетних активности, а размењене су и информације о плановима за наставак сарадње за наредни период.

Наводећи да је међусобна сарадња до сада обухватала стратешко планирање и унапређење политика у области заштите и остваривања права деце и породице, као и развој иновативних дигиталних услуга, Жарић Ковачевић је навела да су Министарство за бригу о породици и демографију и УНИЦЕФ развили чврсту сарадњу у протеклим годинама, али да постоји простор за интензивирање сарадње, као и развој и имплементацију заједничких иницијатива и акција ради додатног оснаживања и подршке младима у земљи. Министарка је истакла важност сарадње са УНИЦЕФ-ом као кључним партнером и једним од главних ослонаца у остваривању визије да свако дете у Србији расте сигурно, здраво и укључено у друштво.

Костадинова је похвалила досадашње напоре Министарства да створи бољи амбијент за живот и одрастање деце, истичући да су за напредак од пресудног значаја координисане међусекторске политике које примењују све институције које раде за добробит деце. Она је исказала спремност да се реализују будући планови и пројекти од обостраног значаја, пре свега јер су у интересу најмлађих становника.

У отвореном разговору договорено је да ће Министарство и УНИЦЕФ посвећено радити на томе да се додатно ојача и побољша важећи оквир у областима које се односе на права детета.

Жарић Ковачевић посетила самохрану мајку која је писала председнику Републике

Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић посетила је данас самохрану мајку петогодишњег дечака који се бори са аутизмом Миросавку Панић која се писмом обратила председнику Републике Србије Александру Вучићу и том приликом истакла да ће држава пружити подршку свим породицама којима је то неопходно.

“Желимо да пошаљемо поруку да ће држава бити ту за све породице. Бићемо ту за породице које су стабилне и јаке, и имају све услове, али и за породице којима је потребно мало подршке да би живеле квалитетан живот који заслужују”, рекла је Жарић Ковачевић.

Министарка је рекла да Влада Србије редовно прати проблеме са којима се суочавају грађани и покушава адекватно да одговори на изазове.

“Миросавка се обратила председнику Вучићу и он је прегледао сва писма. Данас смо овде да покажемо да су чланови Владе Србије и председник Републике један велики тим који прати проблеме са којима се суочавају наши грађани и да смо ту да станемо иза сваке породице и да покушамо да решимо сваки проблем”, истакла је она.

Говорећи о оснивању Алиментационог фонда, Жарић Ковачевић је истакла да ће фонд додатно да помогне породицама и деци, а пре свега самохраним родитељима.

“Одредбе законе подразумевају да се помогне родитељима и да се помогне деци да би она остварила загарантована права и имала достојанствен живот”, рекла је Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је Миросавки и њеном сину, који живе у изнајмљеном стану у селу Раковица, уручила играчке, али и дала обећање да ће разговарати и са осталим министрима у Влади Србије да би пронашли начин да им помогну.

Миросавка Панић, која је, иначе, дете палог борца и има стално пребивалиште у Руми, истакла је да је због честих третмана на које води сина била принуђена да изнајми стан у Београду и тако смањи дужину пута који би морали свакодневно да прелазе.

Она је изразила захвалност министарки Жарић Ковачевић због брзе реакције и издвојеног времена да саслуша.

“Много значи сваком родитељу чим добије неки зрачак наде у борби за дете јер често наиђемо на неразумевање, а Министарство је заиста брзо одреаговало. Хвала вам што сте ту за нас и што имате разумевања и желите да нам помогнете”, рекла је Панић.

Министарка Жарић Ковачевић честитала Васкрс

Поводом једног од највећих хришћанских празника, Васкрса, министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић упутила је честитке грађанима и грађанкама Србије, православним и католичким верницима и њиховим породицама, са жељом да наступајући васкршњи дани у све домове донесу спокој, блаженство, љубав, просперитет и благостање.

„У духу Васкрса, празника наде, љубави и новог почетка, честитам вам празник и желим да ове дане проведете у миру, слози и радости – окружени онима које највише волите“, поручила је Жарић Ковачевић.

Како је истакла, Васкрс је празник који нас изнова подсећа на снагу вере, обновљену наду и значај заједништва, слободе, традиције и корена који нас повезују и спајају.

„Нека нас светлост и светост Васкрса додатно инспиришу да чувамо и јачамо наше породице, стожере нашег друштва и темеље наше земље, те да се још приближимо, подржимо једни друге и пренесемо најважније вредности на нове генерације. Да са јаком и непоколебљивом вером у сигурну будућност наставимо да градимо снажну и демографски стабилну, здраву и виталну Србију. Срећан Васкрс!“, навела је Жарић Ковачевић.

Јелена Жарић Ковачевић преузела дужност министра за бригу о породици и демографију

У Министарству за бригу о породици и демографију данас је извршена примопредаја дужности између досадашње министарке Милице Ђурђевић Стаменковски и новоизабране министарке Јелене Жарић Ковачевић.

„У сарадњи са свим другим надлежним институцијама наставићемо даље, у пуном капацитету, да радимо на развоју популационих и свих осталих мера које се односе на унапређење демографске слике Србије“, навела је министарка Жарић Ковачевић истакавши да је однос према породици нешто што је суштинско у нашој земљи, од чега све потиче и почиње.

Министарка Ђурђевић Стаменковски је новоизабраној министарки Жарић Ковачевић предала извештај о раду Министарства за бригу о породици и демографију и пожелела јој успех у даљем раду, поклонивши јој макету Манастира Високи Дечани за срећу.

„Дужност да руководим Министарством за бригу о породици и демографију сматрала сам светињом. Част је и привилегија служити породицама у Србији. Верујем да ће министарка Жарић Ковачевић, заједно са својим тимом, наставити континуитет оних добрих мера које смо примењивали током протеклих годину дана, као и да ће оставити свој лични печат у овом ресору и унапредити рад овог министарства“, истакла је Ђурђевић.

ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ, НОВА МИНИСТАРКА ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ: Рођена Нишлијка са богатим искуством из управе града

Јелена Жарић Ковачевић предложена је за министра за бригу о породици и демографију. Жарић Ковачевић је била министарка државне управе и локалне самоуправе. Рођена је 2. маја 1981. године у Нишу, где је завршила основно и средње образовање, као и основне и мастер студије на Правном факултету Универзитета у Нишу.

ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ, НОВА МИНИСТАРКА ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ: Рођена Нишлијка са богатим искуством из управе града

Положила је правосудни испит. Од 2009. до 2011. године била је адвокатска приправница, потом и адвокатица, у статусу мировања од 2012. године.

Била је 2016. године заменица секретара Скупштине града Ниша и председница Градске изборне комисије Ниш.

Од 2016. до 2020. године била је народна посланица, а од 2020. до 2022. године народна посланица и председница Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине, као и одборница у Скупштини градске општине Црвени крст Ниш.

У мандату Народне скупштине од 2022. до 2024. године била је народна посланица, председница Одбора за уставна питања и законодавство Народне скупштине.

У истом периоду била је одборница у Скупштини градске општине Црвени крст Ниш.

Говори енглески језик. Удата.

Ђурђевић посетила сестре Милаковић: Нисте саме, боље време за вас тек долази

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, посетила је три сестре Милаковић из села Марадик код Инђије, које су остале без родитеља и о којима се сада брине најстарија од њих.

Разговарала је са њима о томе како може да им се помогне на најбољи начин и истакла да треба да знају да нису саме и да је много људи ту за њих.

„Сви имамо једну мајку, коју никада не можемо да изгубимо, а то је наша Србија. Сваки човек је Србија, свака породица и сви људи који вам помажу су део ваше породице“, поручила им је.

Како је навела, док им се буде реновирала кућа, биће им обезбеђен адекватан смештај, како би то време лакше поднеле, док се не уселе у свој нови дом.

Министар Ђурђевић Стаменковски је истакла да сви треба да се угледамо на њихову борбу и храброст и на то што су захвалне на ситницама и нагласила да су њихови родитељи, а и цела Србија, поносни на њих.

„Бог увек да великим људима најтеже бреме. Ви сте хероји и свима нама лекција да свако треба више да цени оно што има и да буде задовољан, јер се ништа у животу не подразумева“, навела је Ђурђевић и уручивши им поклоне, нагласила да лепше време за ове сестре тек долази.

Обративши се најстаријој, која је преузела бригу о кући и млађим сестрама, министар је истакла да она треба да буде пример свим младим људима.

„У свој својој муци, ти се ниси предала. Преузела си велику бригу и одговорност, иако си млада и то је порука за све младе људе – да живот може да буде суров, а опет да га волимо“, нагласила је министар.

Отворено Саветовалиште за рани развој у Рашки

Уочи обележавања Светског дана особа са аутизмом, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски отворила је Саветовалиште за рани развој у Рашки, истакавши да на овом месту породице треба да пронађу бригу, пажњу и све оно што је неопходно да би рани развој деце био што квалитетнији и бољи.

„Не постоји веће задовољство него када бригом, пажњом и љубављу помажете породице, нарочито оне у којима дечица имају одређене сметње у развоју и којима је потребна интензивнија пажња и подршка“, истакла је Ђурђевић и нагласила да не постоји ниједан труд који је узалудан када су деца у питању.

Опремање саветовалишта финансирано је кроз Јавни позив Министарства за бригу о породици и демографију за доделу бесповратних средстава опредељених за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце ЈЛС у 2024. години у износу од 2.400.000 динара.

Министар је истакла да је ово саветовалиште вишеструко значајно. Како је навела, родитељи више не морају да путују до Краљева и тиме знатно уштеде време и финансијска средства, а и лакше постигну континуитет у терапијама.

Такође, отварањем саветовалишта, многе жене, које су овде рођене, добиле су посао у струци, што ће свакако бити један од разлога који им помоћи да наставе да живе у овом месту.

Ђурђевић је истакла да Министарство за бригу о породици и демографију прати и врши анализе пројеката, на основу којих је установљено да је општина Рашка једна од оних која је породицу заиста ставила на прво место. Похвалила је њихове пронаталитетне мере истакавши да ће Министарство за њих и у 2025. определити бесповратна средства.

„Наша жеља јесте да помогнемо мање општине да оне буду места по мери породице, јер управо тако желимо да градимо целу нашу Србију“, поручила је Ђурђевић.

Дани породице Србије и Српске у мају у Вишеграду

Дани породице Републике Србије и Републике Српске, први пут, биће одржани 24. маја у Вишеграду, одлучено је на састанку министра за бригу о породици и демографију Милице Ђурђевић Стаменковски и министра за трговину и туризам Републике Српске Дениса Шулића.

„Овај породични сабор биће намењен пре свега породици и деци, али ће бити и прилика да размотримо демографске перспективе Србије и Српске и читавог простора који наш народ насељава. Желимо да јасно дефинишемо статус породице и у Српској и у Србији“, навела је Ђурђевић.
Како је истакла, ова идеја је резултат одржаног Свесрпског сабора Србије и Српске и резултат Декларације о сарадњи институција обе земље, као и чвршћег повезивања Београда и Бањалуке.

„Наш циљ је да се боримо за то да српског народа буде са обе стране Дрине, и у Српској и у Србији“, нагласила је Ђурђевић и још једном истакла да су Србија и Српска једна породица, што је и била порука Свесрпског сабора.

Министар Ђурђевић Стаменковски навела је да је највећи непријатељ нашег народа тзв. бела куга, и да због тога Србија велику пажњу посвећује враћању породице на прво место. Она је нагласила да је Србија данас конкурентна са својим популационим мерама у читавом свету, да имамо највећи родитељски додатак на Балкану и Југоисточној Европи и да смо једина земља која паралелно спроводи две подстицајне мере за стицање крова над главом за младе људе, за парове са децом.

Похвалила је и мере пронаталитетне политике Републике Српске истакавши да су неке од њих биле подстицаји и примери и Србији и другим околним земљама.
Министар за трговину и туризам Републике Српске Денис Шулић истакао је да су Србија и Српска остале светионик породичних и стабилних вредности за читаву Еврoпу и већи део света.

„Данима породице желимо да позиционирамо Републику Српску као земљу где живе добри домаћини и породични људи и да истакнемо да су наше руке широком отворене за све добре људе“, навео је Шулић.

Дани породице Србије и Српске ће окупити представнике руководства обе земље, представнике Српске православне цркве и свих верских заједница, представнике српског народа у Црној Гори, Македонији, на Косову и Метохији и Србе из расејања и дијаспоре.

Услуга Лични пратилац за 15 породица из Куршумлије

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски састала се са мајкама из Куршумлије, чија деца болују од ретких болести, а које су изразиле потребу за подршком Министарства, у виду услуге Лични пратилац.

Подршка овим породицама, тачније овој деци, навела министар, биће омогућена кроз пројекат који ће финансирати Министарство за бригу о породици и демографију.

„Знам да вама ова подршка много значи у овом тренутку, али сам свесна да су ваши проблеми толико велики, да шта год ми урадили, не можемо да понесемо ваш терет уместо вас, али можемо барем да вам олакшамо“, истакла је Ђурђевић.

Мајке су нагласиле да је њима ова подршка од великог значаја и да су веома захвалне министру на пријему.

„Част нам је да нас неко, после толико година, саслуша и помогне“, истакла је једна од мајки.

Ђурђевић: Погром на КиМ је дан када су горели векови, док је Запад ћутао

На дан обележавања 21. годишњице од погрома на Косову и Метохију, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је породицу Величковић у Београду, којој је тада запаљена кућа и угоститељски објекат у Косову пољу ,,Живин гај”, чији су били власници.

„Чули смо потресну причу – исповест једне породице која је била домаћинска и угледна, која је живела од свог рада, а онда је, само у једном дану, изгубила готово све“, навела је Ђурђевић Стаменковски.

Како је нагласила, погром на КиМ био је дан када су горели векови, дан када је читава западна Европа ћутала, када су међународни представници посматрали оно што се дешава и нису предузели апсолутно ништа да зауставе бестидно дивљање, вандализам, насиље и протеривање на десетине хиљаде Срба, са њихових вековних огњишта.

„Србија данас има храбрости, смелости и одважности да заштити виталне интересе српског народа, да поручи читавом свету да више никада неће седети скрштених руку, када било коме падне на памет да поново организује нешто слично погрому и протеривању Срба са вековних огњишта“, поручила је Ђурђевић.

Министар је након посете дому Величковића, заједно са члановима те породице, у храму Светог Јована Владимира упалила свеће за невино настрадале. Она је истакла да молитвено треба да се сетимо оних који су страдали у мартовском погрому, и свим другим прогонима током минулих векова, јер како је истакла, Срби су на КиМ и живели и умирали и претрпели стравичне голготе, али упркос томе никада нису изгубили веру и наду.

„Прилике у свету се мењају. Долази време када ћемо моћи да заштитимо наше интересе и отворимо разговор о српском питању на Балкану “, поручила је Ђурђевић.

Министар Ђурђевић Стаменковски са директорком Популационог фонда УН: Жене на селу кључ демографске будућности

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски разговарала је са регионалном директорком Популационог фонда Уједињених нација (УНФПА), Флоренс Бауер о организацији предстојеће глобалне конференције о демографској одрживости, са посебним освртом на жене на селу, која ће, на предлог министра, бити одржана у октобру ове године у Републици Србији.

Циљ конференције, која ће бити организована на Међународни дан жена на селу, јесте промоција позитивних пракси и програма које различите државе примењују у области економског и друштвеног оснаживања жена у руралним подручјима.

„Жене на селу су кључ одрживе демографске будућности и чувари породичних вредности. Оне су покретачи привредног и социјалног развоја друштва и важан фактор у подстицању демографске обнове становништва“, навела је Ђурђевић и нагласила да жене на селу заузимају 22 одсто светске популације.

Истакавши значај заједничке сарадње и координације, министар је позвала Популациони фонд да се са својим богатим искуством укључи у организацију конференције, која ће, како је нагласила, бити један од националних приоритета Владе Србије у овој години.

Такође, Ђурђевић Стаменковски је упознала директорку са најновијим популационим мерама које Србија предузима у области подршке породици и у области промовисања породичних вредности, пре свега у областима системске подршке младим породицама.

Она је представила Закон о кредитима, који је недавно усвојен у Народној Скупштини, као и субвенцију за куповину прве некретнине по основу рођења детета, истакавши да је Србија јединствена у свету по томе што ове мере могу да се користе паралелно.

Регионална директорка (УНФПА) Флоренс Бауер похвалила је Србију за све мере које спроводи у циљу унапређења популационе политике, истакавши отвореност за сваки вид сарадње која се односи на организацију предстојеће конференције.

Ђурђевић на Осми март у Сигурној кући са децом и женама: Свака породица мора бити сигурна, заштићена и поштована

Поводом Међународног дана жена, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је Сигурну кућу у Београду, где је женама и дечици, која су тамо смештена, уприличила празнични доручак.

Министар је истакла да сигурне куће нису само уточишта, већ и места нових почетака, снаге и подршке и нагласила да ће Министарство за бригу о породици и демографију наставити да улаже у њихово јачање, како би свака особа која тражи помоћ добила адекватну заштиту и прилику за нови живот.

“Ниједна жена, ниједно дете не смеју бити препуштени сами себи у тренуцима највеће животне угрожености”, нагласила је Ђурђевић.

Она је истакла и да подржава најаву председника Републике Србије о оснивању Алиментационог фонда, који ће бити гаранција за све самохране родитеље и њихову децу.

“Зато данас, окупљени око трпезе солидарности и љубави, позивам све да заједно градимо Србију у којој ће свака породица бити сигурна, заштићена и поштована”, нагласила је Ђурђевић.

Министарка је деци даровала играчке, а мајкама симболичне пригодне поклоне.

Знатно повећан број одобрених решења за субвенције за куповину прве некретнине

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски истакла је, приликом уручивања решења о додели субвенција за куповину прве некретнине по основу рођења детета, да ће према данашњем пресеку, када је додељено 107 решења, број одобрених субвенција, у овој години, бити најмање три пута већи у односу на 2024.

„Овог месеца уручили смо око 30 решења више него претходни месец. Уочи обележавања Међународног дана жена, заиста нема нема лепшег поклона за наше мајке, жене, супруге, од тога да су успеле да обезбеде дом у којем ће проводити најлепше тренутке са својом породицом“, поручила је Ђурђевић и честитала свим мајкама.

Она је посебно истакла и да је јуче у Народној Скупштини изгласан и Закон о кредитима за младе, који пружа могућност да млади од 20 до 35 година имају субвенционисано учешће за кредит. Како је нагласила, ова мера може да се користи и паралелно са субвенцијама за куповину прве некретнине по основу рођења детета.

„Свим овим подстицајним мерама дали смо значајан допринос томе да имамо више породица и више склопљених бракова. Такође, пружа се могућност и мајкама, које примају родитељски додатак за 2.,3. и 4. дете, да буду кредитно способне и да подижу кредит“, нагласила је Ђурђевић.

Ђурђевић Стаменковски је најавила и да ће Министарство за бригу о породици и демографију, средином овог месеца, покренути пројекат „Србија је породица“, који подразумева обилазак свих градова и општина, како би грађани имали лакши приступ информацијама које су им важне.

„Тиме желимо да дамо допринос да популациона политика у свим локалним самоуправама буде још боља, а да ми као министарство будемо присутнији на терену, јер нам је циљ да саслушамо све ваше иницијативе и предлоге, али што је најважније да покушамо заједно да решимо све ваше проблеме“, поручила је министар.

Све информације о додели субвенција за куповину прве некретнине на основу рођења детета, доступне на сајту кликом на линк.  адреси https://www.minbpd.gov.rs/subvencije/.

Ђурђевић посетила трудницу која је повређена у немирима у Скупштини

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски посетила је повређену народну посланицу, трудницу Соњу Илић из Грачанице, којој је позлило данас током немира у Народној скупштини Републике Србије, приликом заседања.

Како је навела, Соња и њена беба су стабилно, захваљујући брзој интервенцији лекара.

“Богу хвала и мајка и беба су добро. Напасти жену, која је трудна и тиме угрозити њен, а и живот њене нерођене бебе је заиста за сваку осуду. То је удар на сву нашу децу, на нашу будућност и на све оно што се трудимо да сачувамо, како бисмо опстали као нација”, истакла је Ђурђевић и додала да они који су то учинили треба да одговарају за своја недела, без обзира на посланички имунитет.

Наиме, Соња је водила дугу борбу за потомство и успела је да остане у другом стању након трећег покушаја вантелесне оплодње.

Она је нагласила да се народ са Косова и Метохије никада не предаје, па тако се ни данас нису предали ни она, а ни њен нерођени син.

“Народ са КиМ је храбар и борбен. Ја знам да ће мој син – Гаврило, палити свеће у Дечанима”, поручила је Соња.

Подсећамо, посланица Соња Илић је попрскана бибер спрејом по лицу данас у Скупштини Србије приликом немира и након тог инцидента хитно је пребачена у болницу.

Ђурђевић са децом из дијаспоре и региона на шаховском турниру

“Породица је основа свега, све полази из куће, из породице. Србија је наша породица, а данас је место окупљања наше дечице из 16 земаља овде, у њиховој кући, у Србији” поручила је Милица Ђурђевић Стаменковски, министар за бригу о породици и демографију током отварања шаховског турнира “Мајсторски потез – Јединствени за Србију”, који је одржан у организацији министра Ђорђа Милићевића задуженог за дијаспору и Србе у региону.

“Наша је обавеза да бринемо не само о породицама у матици, већ о породицама свих наших људи широм света. У дијаспори и расејању се налазе људи који имају велике таленте, знања, вештине, али пре свега људи који воле своју земљу и те генерације које тамо стасавају нису пресекле своје корене”, казала је Ђурђевић Стаменковски.

Ђурђевић је оценила да постоји тенденција повратка наших људи из расејања и то је оно што охрабрује, а о томе се данас ретко говори.

“Углавном се говори о одливу нашег становништва, а последњих година имамо стотине породица које су се вратиле у своју отаџбину. Наш задатак јесте да повратничке породице овде добију атмосферу прихваћености и прилике да у Србији изграде свој дом и планирају своју будућност”, нагласила је она.

Данашњи шаховски турнир у коме учествује преко 120 деце из дијаспоре и региона, према њеним речима, је промоција тих вредности и лекције “да у животу, као и у шаху, морамо да планирамо, да будемо стрпљиви и мудри јер то су данас карактеристике читаве националне стратегије наше земље и наше демографске обнове ка којој тежимо”.

“Свака фигура је важна, сваки грађанин је важан за целокупно наше друштво да бисмо победили на крају”, закључила је Ђурђевић Стаменковски.

Садњом ружа у Крагујевцу обележен Међународни дан ретких болести

Поводом обележавања Међународног дана ретких болести, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски засадила је ружу у Крагујевцу, у 7. ружичњаку, који је посвећен оболелима од цистичне фиброзе, јер својим изгледом, од 65 ружа, подсећа на плућа.

Ђурђевић Стаменковски истакла је да су врата министарства увек отворена за оболеле од ретких болести и њихове породице и да верује да се нико од њих више не осећа усамљено, што је и најважније у овој њиховој борби.

„Знајте да имате савезнике и да нисте сами у овој борби, да постоје врата која су увек отворена за вас, за савет, за лепу реч, за подршку, за разумевање. Ту смо да се заједно боримо. Овде нема места политици. Овде смо сви једна породица која брине о реткима, које ја зовем посебним“, поручила је министар.

Ђурђевић је истакла да Министарство за бригу о породици и демографију у свом саставу има канцеларију за ретке болести, зато што тај проблем не погађа појединца, већ читаву породицу.

„Желимо да помогнемо породицама, да без обзира на проблем који имају, остану на окупу, јер када је породица на окупу и деци је лакше, јер знају да имају љубав, бригу и пажњу, да имају поштовање и некога ко ће да помери планине да би њима помогао“, истакла је министар.

Како је навела, највећи успех приликом доделе ваучера за оболеле од ретких болести јесте то што се велики број људе уписао у регистар института Батут, што није био случај раније. Коначни биланс уписаних, односно оболелих, како каже, сада је преко 14.000.

У 7. ЦФ ружичњаку руже су засадили и представници РФЗО, Удружења за помоћ и подршку особама са цистичном фиброзом Србије и здравствених институција из овог града.

ПРЕДСЕДНИЦА Српске странке Заветници и министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски поручила је у петак на завршној конвенцији странке Алтернатива за Немачку (АфД) у немачком граду Лубау да верује да ће доћи време када ће се читав свет подсетити да је КиМ било, јесте и да ће остати Србија.

ЂУРЂЕВИЋ СТАМЕНКОВСКИ НА КОНВЕНЦИЈИ АФД ПОРУЧИЛА: Доћи ће време да се свет подсети да је КиМ Србија

Ђурђевић Стаменковски је на скупу исказала захвалност на томе што АфД разуме позицију Србије по питању Косова и Метохије.

– Наш народ на Косову и Метохији данас је најугроженија етничка група у читавој Европи. Самопроглашене косовске власти спроводе стравичан терор над Србима који су остали на својим огњиштима, узурпирају нашу имовину, скрнаве наше светиње и споменике културе – упозорила је Ђурђевић Стаменковски. 

Ђурђевић Стаменковски отворила изложбу „Српски краснопис – Култура ћирилице”

Уочи обележавања Дана државности Републике Србије – Сретења, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски отворила је, у Етнографском музеју, изложбу посвећену српској средњовековној калиграфији  „Српски краснопис – Култура ћирилице”.

„Српска средњовековна калиграфија није само лепота писања, она је приказ вековног преноса наше историје, памћења, културе, прошлости, као и нашег генетског кода. Овакви садржаји нас подсећају на наше корене, на нашу уметност и на великане српске калиграфије, као и на то, да смо се, и када нисмо имали државу, увек трудили да не заборавимо сву дубину наше културе, духовности, вере и наше одлуке да будемо своји на своме“, поручила је министар.

Како је нагласила, треба да будемо поносни на оно што јесмо, на духовну вертикалу нашег народа, на историјски континуитет и на идентитет, који никоме и никада нисмо дозволили да нам га одузме.

„Треба да волимо, негујемо и чувамо наше писмо, наша знамења, наше симболе и да се потрудимо да целом свету покажемо оно што Србија има, негује и памти“, истакла је Ђурђевић додавши да је важно и да научимо наше млађе генерације да никада не забораве и да се никада не одрекну онога што је њихова заоставштина.

Грађанима Републике Србије, Ђурђевић Стаменковски је честитала предстојећи празник са жељом да нас буде све више и да се свуда и на сваком месту, где живи српски народ, овај празник светкује као израз наше вековне борбе за слободу.

Оснивање Савета за породицу и демографију у ЈЛС – кључно за процес демографске обнове

Министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски одржала је састанак са представницима локалних самоуправа, градова и општина у циљу успостављања још боље сарадње и координације, посебно када је у питању Јавни конкурс који ће бити расписан 1. марта, а односи се на унапређење демографије и популационе политике.

Ђурђевић Стаменковски представила је планове рада Министарства, који ће се спроводити уз сарадњу са ЈЛС, истичући да ће оне општине, за које се анализом утврди да су највише пажње посветиле својим популационим и подстицајним мерама, на крају године бити награђене посебним грантовима Министарства.

Како је истакла, веома је важно да свака ЈЛС буде пријатељ породице и управо због тога, први услов за конкурисање локалних самоуправа на Јавном позиву биће оснивање Савета за породицу и демографију у јединицама ЈЛС.

„Желимо да у свакој општини имамо савете који ће се бавити породицом, демографијом, који ће пратити статистичке податке, миграциони салдо и имати увид у социјалне и егзистенцијалне услове и изазове са којима се суочавају самохрани родитељи и вишедетне породице, самачка и старачка домаћинства“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски и додала да савети треба да буду и прави промотери међугенерацијске сарадње у ЈЛС.

Према речима министра, у 2025. години Србија би требало да добије и Национални савет за породицу и демографију, али је важно да се савети прво успоставе на најмањим нивоима организовања, односно, у јединицама локалних самоуправа.

„Почетак процеса демографске обнове је наш најважнији национални задатак, а породица је апсолутни приоритет Владе Србије и најснажнији национални интерес. Управо је због тога важно оснивање савета у локалним самоуправама, јер желимо да свака ЈЛС да свој допринос при изради стратегије отпорности, за коју верујемо да ће се усвојити током ове године“, истакла је Ђурђевић Стаменковски.

Представници министарстава привреде, бриге о селу и туризма и омладине такође су представили своје програме, који ће позитивно утицати на демографске процесе у Србији.

Министар Ђурђевић Стаменковски најавила је и „Дане захвалности“ који ће бити одржани наредног месеца у целој Србији и свим локалним самоуправама, са циљем исказивања поштовања према онима који су градили и борили се за своју земљу

Leave a Reply