Газа догађања до: Петка 02.02. (Фото и Видео)

Израелска војска: убијене десетине милитаната у Гази у последња 24 часа

ТЕЛ АВИВ – Израелска војска је саопштила данас су њене трупе убиле десетине милитаната широм Појаса Газе у среду, док су израелски војници извели копнене и ваздушне нападе на град Кан Јунис, пише Ројтерс.

Војска је саопштила и да се борбе настављају у северној и централној Гази, где су 162. дивизија, 401. оклопна бригада и пешадијска бригада Нахал убиле десетине оперативаца Хамаса и извршиле рације на локацијама које припадају овој палестинској групи.

Вођа Иранске револуционарне гарде: Не бојимо се рата са Америком иако га не желимо

Шеф Иранске исламске револуционарне гарде Хосеин Салами поручио је да се његова земља не боји рата са Америком, док Пентагон разматра одговарајући одговор на напад на америчку базу у Јордану за који Вашингтон оптужује Иран.

„Чујемо неке претње америчких званичника о нападу на Иран. Поручујемо им да су нас тестирали и да се познајемо. Нећемо оставити ниједну претњу без одговора, и не тражимо рат, али га се и не плашимо. Ово је добро позната истина”, рекао је Салами, а преноси „Гардијан”.

Техеран је негирао да је одговоран за напад на базу у ком су страдала три војника, а десетине је повређено. Група Катиб Хезболах, најмоћнија чланица Исламског отпора у Ираку, преузела је одговорност за напад и најавила нове на америчке снаге на Блиском истоку.

Група инсистира да Иран није био повезан са нападом.

„Наша браћа у Отпору, посебно у Исламској Републици, чак ни не знају природу наших џихадских/војних операција. Много пута су се чак противили притиску и ескалацији против Американаца у Ираку и Сирији. Милицији је наређено да се привремено пасивно брани ако дође до било какве непријатељске америчке акције према њима”, навела је група.

САД и њихови савезници протумачили су саопштење групе као „информацицони рат” чији је циљ да Америка буде представљена као кривац за ескалацију ситуације у региону. У међувремену, Бела кућа је саопштила да је одлучила какав ће бити њихов одговор на напад, али није изнела никакве детаље, преноси РТ Балкан.

Војска Америке: оборена ракета и три дрона које су испалили Хути

ВАШИНГТОН – Централна команда Америке (ЦЕНТЦОМ) саопштила је да је амерички ратни брод оборио три беспилотне летелице и једну противбродску балистичку ракету, испаљене са територије Јемена коју контролишу милитантни Хути, уз подршку Техерана.

Ракета је испаљена ка Аденском заливу око 20:30 по локалном времену, а 40 минута касније, амерички брод „Карни” оборио је три беспилотне летелице (УАВ) иранске производње у близини, преноси „Хил”. ЦЕНТЦОМ је саопштењу додао да није било повређених, нити штете.

 Накнадно је оборено још 10 дронова и америчка војска извршила је напад на копнену контролну станицу која припада Хутима. Амерички удари су били усмерени на ту копнену станицу и дронове због претње коју су „представљали трговачким бродовима и бродовима америчке морнарице у региону”, наводи Централна команда (ЦЕНТЦОМ) у саопштењу, а јавља Ројтерс.

Амерички званичници саопштили су раније ове недеље да су америчке трупе биле на удару група које подржава Иран више од 160 пута од краја октобра. Напади су се догодили након што су три припадника америчке војске убијена, а око 40 повређено у нападу дроном на трупе Америке у Јордану у недељу.

ЈЕМЕНСКИ побуњеници Хути саопштили су да су њихове поморске снаге извеле операцију против америчког контејнерског брода у Аденском заливу, неколико сати након испаљивања ракетног пројектила на разарач “Гравели” америчке ратне морнарице.

ХУТИ ПОНОВО НАПАЛИ АМЕРИЧКИ БРОД: Хитно се огласила војска САД

“Гађали смо амерички трговачки брод КОИ са неколико поморских ракетних пројектила”, изјавио је портпарол Хута Јахја Сареа, преноси Ројтерс.

Контејнерским бродом КОИ, који плови под заставом Либерије, управља компанија Oceanik Services са седиштем у Великој Британији. У флоти ове компаније је и нафтни танкер “Марлин Луанда”, који је оштећен у ракетном нападу Хута.

Британска компанија за поморско обезбеђење Амбреи саопштила је да је трговачки брод пријавио експлозију на десном боку након поготка ракетом током пловидбе на 69 наутичких миља југозападно од Адена у Јемену.

Проирански побуњеници Хути, који контролишу велике делове Јемена, покренули су од 19. новембра таласе напада дроновима и ракетама на комерцијалне бродове у Црвеном мору, као одговор на операције израелске војске у Појасу Газе. Војна кампања Хута је пореметила комерцијални међународни поморски саобраћај због чега су многе компаније обуставиле транзит кроз Црвено море.

Војска САД: Оборена ракета и три дрона које су испалили Хути

Централна команда САД (ЦЕНТКОМ) саопштила је да је амерички ратни брод оборио три беспилотне летелице и једну противбродску балистичку ракету, испаљене са територије Јемена коју контролишу милитантни Хути, уз подршку Техерана.

Ракета је испаљена ка Аденском заливу око 20.30 по локалном времену, а 40 минута касније, амерички брод “Карни” оборио је три беспилотне летелице (УАВ) иранске производње у близини, преноси “Хил”.

ЦЕНТКОМ је саопштењу додао да није било повређених, нити штете. Накнадно је оборено још 10 дронова и америчка војска извршила је напад на копнену контролну станицу која припада Хутима. Амерички удари су били усмерени на ту копнену станицу и дронове због претње коју су “представљали трговачким бродовима и бродовима америчке морнарице у региону“, наводи Централна команда (ЦЕНТКОМ) у саопштењу, а јавља Ројтерс.

Амерички званичници саопштили су раније ове недеље да су америчке трупе биле на удару група које подржава Иран више од 160 пута од краја октобра. Напади су се догодили након што су три припадника америчке војске убијена, а око 40 повређено у нападу дроном на трупе САД у Јордану у недељу.

Нова Бајденова доктрина усмерена ка признању палестинске државе

Доктрина би могла да постане највеће стратешко престројавање у региону

Администрација америчког председника Џозефа Бајдена развија нову доктрину која укључује досад невиђене напоре да се одмах крене са стварањем демилитаризоване, али одрживе палестинске државе, пише колумниста “Њујорк тајмса” Томас Фридман.

Према његовим речима, тај план би укључивао неки облик америчког признања демилитаризоване палестинске државе на Западној обали и у Појасу Газе, који би настао тек када Палестинци развију кредибилне институције и безбедносне способности како би таква држава била одржива и не би могла да угрози Израел.

Нова доктрина

Та нова “Бајденова доктрина” такође би обухватила јачање веза са Саудијском Арабијом, уз нормализацију веза између Ријада и Јерусалима, као и одржавање оштрог војног става према Ирану и његовим савезницима.

“Ако нема тако велике, храбре доктрине, криза у региону ће метастазирати на начине који ће ојачати Иран, изоловати Израел и оставити у дроњцима америчку способност да утиче на догађаје”, сматра Фридман и указује да је Хамасов масовни напад 7. октобра на Израел натерао Бајденову администрацију на темељно преиспитивање погледа на Блиски исток.

Он прецизира да би Бајденова доктрина имала три колосека. Један би био снажан и одлучан став према Ирану, укључујући снажну војну одмазду против иранских савезника у региону као одговор на убиство три америчка војника у бази у Јордану.

“На другом колосеку била би америчка дипломатска иницијатива без преседана за промовисање палестинске државе – и то САДА. То би укључивало неки облик америчког признања демилитаризоване палестинске државе на Западној обали и Појасу Газе које би настало тек када Палестинци развију сет дефинисаних, кредибилних институција и безбедносних способности како би осигурали да ова држава буде одржива и да никада није могла да угрози Израел. Званичници Бајденове администрације консултују стручњаке унутар и изван америчке владе о различитим облицима које би ово признање палестинске државности могло попримити”, каже  Фридман.

На трећем колосеку био би знатно проширени безбедносни савез САД са Саудијском Арабијом, што би такође укључивало нормализацију односа Ријада са Израелом – ако је израелска влада спремна да прихвати дипломатски процес који води ка демилитаризованој палестинској држави на челу са трансформисаним палестинским властима.      

“Ако администрација успе да ово изведе заједно – а то је велико ‘ако’ – Бајденова доктрина би могла да постане највеће стратешко престројавање у региону још од споразума из Кемп Дејвида 1979. године”, оцењује се у тексту.

ДОК у ваздуху лебде нови покушаји да се у Појасу Газе успостави ново примирје између Израела и Хамаса, а у енклави бесне борбе, британски министар спољних послова Дејвид Камерон поручио је да Велика Британија разматра да формално призна палестинску државу. Бивши британски премијер, образлажући свој став колегама у Вестминистеру, рекао је да би тај потез могао да доведе до “неповратног напретка ка решењу о две државе”.

БРИТАНИЈА СПРЕМНА ДА ПРИЗНА ПАЛЕСТИНУ: У јеку борби и преговора о новом примирју у Појасу Газе огласио се британски министар

– Палестинцима треба дати политички хоризонт како би подстакли мир на Блиском истоку. Велика Британија има одговорност да одреди како би изгледала палестинска држава, од чега би се састојала, како би функционисала. Како се то буде дешавало ми ћемо са савезницима размотрити питање признавања палестинске државе укључујући и УН – рекао је он током обраћања конзервативном Савету за Блиски исток у Вестминстеру.

Високи британски званичник тиме се придружио колегама из САД, али и другим лидерима из света, међу којима су и Кина и Русија, који месецима апелују да се на Блиском истоку формирају две државе како би се на дугогодишњи сукоб између Израелаца и Палестинаца коначно ставила тачка. Но, свим апелима се одлучно противи израелски премијер Бењамин Нетанијаху, који се, додуше, поводом Камеронове поруке, засад није оглашавао.

Шеф палестинске мисије у Лондону Хусам Зомлот оценио је Камеронове речи као “историјске”, јер, како истиче, по први пут Велика Британија разматра признавање палестинске државе као допринос мирном решењу, а не као резултат, пренео је Би-Би-Си. Осим тога, речи британског шефа дипломатије имају тежину нарочито када се узме у обзир да је Британија после Првог светског рата преузела од Османског царства руковођење Палестином. Но, због тензија између Јевреја и Арапа британска влада је 1947. напустила блискоисточно подручје.

У међувремену, док изралеске снаге и Хамас настављају са борбама у Гази, високи светски званичници у Паризу, међу којима су били представници из Катара и Египта, као и изралеских и америчких обавештајних служби, водили су преговоре о прекиду оружаних дејстава и ослобађању талаца. Учесницима у Паризу Хамас је поручио да би ослобађање свих талаца захтевало гаранције за прекид свих израелских војних операција у Појасу Газе и повлачење свих њихових снага. Амерички државни секретар Ентони Блинкен поводом преговора у Паризу изразио је наду да ће доћи до паузе у борбама у Гази, а да ће зауврат бити ослобођени израелски таоци.

Како је известио Ројтерс, позивајући се на неименоване изворе, план би укључивао три фазе према којем би жене, деца, старији и рањеници били пуштени у првој фази, после чега би уследило ослобађање свих мушкараца и војних регрута. Трећу фазу представљала би размена тела погинулих са обе стране. Но, израелски званичници поручују да до споразума није дошло и да неће повући војску из Појаса Газе, као и да се борбе настављају.

– Нећемо окончати рат без постизања свих циљева – елиминисања Хамаса, враћања свих наших талаца и стварања сигурног окружења у ком Газа више неће бити претња Израелу – поручио је Нетанијаху.

ИЗРАЕЛСКА војска је саопштила да су њени борбени авиони данас ударили на додатне локације Хезболаха у јужном Либану у Ајта аш-Шабу, Бејт Лифу и Блиди, преноси Тајмс оф Израел.

ИДФ ГАЂАО ПОЛОЖАЈЕ ХЕЗБОЛАХА: Борбени авиони напали локације широм јужног Либана

Наводи се и да је неколико пројектила испаљено из Либана на Метулу, а ИДФ каже да гађа извор ватре.

Сукоб Израела и Хамаса ушао је у 117. дан. Настављене су војне операције Израела у Појасу Газе, као и рације на Западној обали. Израел гађао положаје сиријске војске. Јеменски Хути испалили ракету на амерички разарач у Црвеном мору.

Амерички председник Џозеф Бајден разматра да нареди више акција као одговор на напад дроном на америчку базу у Јордану, у којем су убијена три америчка војника, саопштио је у уторак портпарол Савета за националну безбедност Беле куће Џон Кирби, наводећи да те акције „превазилазе једнократне ударе“.

Leave a Reply