ШЕФ турске обавештајне службе (МИТ) Ибрахим Калин састао се данас са председником политичког крила палестинског Хамаса, Исмаилом Ханијеом и његовом делегацијом у главном граду Катара, Дохи.

Како преноси турски лист Хуријет, на састанку је истакнуто да је успостављање независне палестинске државе, са Јерусалимом као главним градом, основа регионалне стабилности.
Додаје се и да је једна од главних тема састанка била је размена заробљеника, као и развој ситуације у Гази, обезбеђивање примирја и тражење начиниа да се оконча израелска опсада.Ханије, који је бивши палестински премијер, руководи политичким крилом Хамаса из Дохе, где тренутно живи.
ПОРТПАРОЛ ИДФ контра адмирал Данијел Хагари је на конференцији за новинаре рекао да је војска распоредила три дивизије на северну границу усред Хезболахових напада на северни Израел.

Он каже да је ИДФ напао више од 150 ћелија, убивши око 200 терористичких оперативаца, углавном припадника Хезболаха, и гађао више од 3.400 локација Хезболаха од почетка рата у Гази.
Циљеви укључују око 120 осматрачница, 40 складишта оружја и 40 командних центара којима управљају припадници Хезболаха, заједно са значајнијим локацијама као што је писта коју Хезболах користи за лансирање беспилотних летелица и складиште оружја у којем се чувају противваздушне ракете, каже Хагари.Он каже да ИДФ ради на “преобликовању безбедносне реалности” на северној граници, тако да се око 80.000 Израелаца расељених због Хезболахових напада може вратити својим домовима.
Ми не бирамо рат као нашу прву опцију, али смо свакако спремни и спремамо се за њега све време, ако је потребно, каже Хагари.
timesofisrael.com
НАКОН удара на Ирак и Сирију, САД су започеле нове ударе на мете Хута у Јемену, јавља агенција Ројтерс. АП преноси да је у нападима укључена и Велика Британија.

Сједињене Државе и Британија су у суботу погодиле најмање 30 мета Хути у Јемену у другом таласу напада који је требало да додатно онеспособи групе које подржава Иран и које су немилосрдно напале америчке и међународне интересе након рата између Израела и Хамаса, рекли су амерички званичници Асошијејтед Пресу.
Најновије ударе против Хута извели су бродови и борбени авиони. Удари су уследили након ваздушног напада у Ираку и Сирији у петак који је био усмерен на друге милиције које подржава Иран и Иранску револуционарну гарду у знак одмазде за напад дроном у којем су прошлог викенда убијена три америчка војника у Јордану.
АМЕРИЧКО министарство правде саопштило је да је та земља запленила више од 500.000 барела иранског горива, које је, како наводи, било намењено за финансирање паравојних снага персијске нације, преноси РТ на шпанском.

Наводи се да су запленили и око 108 милиона долара, уз објашњење да је та мера предузета да би се прекинуло финансирање снага Кудс Револуционарне гарде Ирана, које, према тврдњама Вашингтона, делују у земљама као што су Ирак, Либан, Сирија и Јемен.
-Министарство правде САД ће наставити да користи своја пуна овлашћења да прекине незаконито финансирање и супротстави се иранским злоћудним активностима, које су постале све очигледније последњих месеци, изјавио је државни тужилац Мерик Гарланд. У међувремену, ФБИ је навео да персијска земља представља “претњу” за северноамеричку нацију. -Иран представља сталну претњу Сједињеним Државама: покушај убиства Американаца управо овде унутар наших граница, извођење сајбер напада на дечију болницу, подршка терористима широм света и још много тога, казао је директор ФБИ Кристофер Реј. Наиме, укупно седам особа оптужено је пред њујоршким суд у вези са запленом новца. Међу њима су председник нафтне и гасне компаније “АСБ Групе” у Турској Ситки Аиан и син бившег команданта Корпуса исламске револуционарне гарде и иранског министра за нафту Мортез Ростам Гхасеми.
Министарство правде такође је оптужило Кинескињу Шаојун Ванг и Оманца Махмуда Рашида Амура Ал Хабсија за избегавање санкција Ирану и прање новца.
(рт.рс)
ИРАЧКЕ шиитске групе у оквиру фронта Исламског отпора у Ираку наводе да су напале америчку ваздухопловну базу Харир у Ирачком Курдистану.

Напад је уследио након што су амерички авиони извели нападе у западном Ираку и пограничним областима са Сиријом као одговор на убиство америчких војника у бази у Јордану.
– Борци Исламског отпора у Ираку, настављајући отпор америчким окупационим снагама у Ираку и региону и као одговор на масакр нашег народа од стране ционистичког ентитета у Појасу Газе, напали су америчку окупациону базу Харир у Ербилу у северном Ираку помоћу дрона – наводи се у саопштењу групе.
ВОЈНА база САД на гасном пољу Конико у провинцији Деир ез-Зор у источној Сирији нашла се под ракетном ватром.

Локални извор рекао је за РИА Новости да је након ракетног напада избио пожар. Претходно је ТВ канал Ал Мајдан известио да се америчка база на гасном пољу Конико у провинцији Деир ез-Зор у источној Сирији нашла под ракетном ватром.
– Америчка база на гасном пољу Конико на истоку Деир ез Зора нашла се под ракетном ватром – наводи ТВ канал Ал Мајдан. Раније је извор за РИА Новости рекао да су беспилотне летелице напале положаје савезничких снага сиријске војске у провинцији Деир ез-Зор у источној Сирији. Сиријски државни ТВ канал Ал Акбар јавио је да је неколико људи убијено у последицама америчких удара на положаје у сиријској пустињи и на граници Сирије и Ирака.
Централна команда САД саопштила је да су САД у петак погодиле више од 85 циљева који припадају Корпусу гарде исламске револуционарне револуције (ИРГЦ) и његовим филијалама у Ираку и Сирији у оквиру осветничких удара на њихову војну базу у Јордану.
Огласило се сиријско министарство одбране
У америчким ваздушним нападима на истоку Сирије убијени су цивили и војно особље и нанета је велика штета, саопштило је сиријско Министарство одбране.
„Америчке окупационе снаге су данас извршиле отворену зрачну агресију на бројне положаје и градове у источној Сирији и у близини сиријско-ирачке границе, што је резултирало бројним цивилима и погинулим војницима, некима је рањено и великом штетом на јавној и приватној имовини. наводи се у саопштењу.
Како је нагласио војни ресор, ови удари „немају оправдања и представљају покушај да се ослабе способности сиријске војске и њених савезника у борби против тероризма“, преносе РИА новости.
САД ће почети да ударају на циљеве у Ираку и Сирији као одговор на напад на базу у Јордану предстојећег викенда, открива “Волстрит џорнал”, позивајући се на америчке званичнике у Вашингтону. Међу метама ће бити иранске снаге и објекти, прецизира лист. Планиране су, како наводе амерички медији, “вишеслојне” мере Вашингона, које подразумевају комбиноване војне акције. Како преноси “Политико”, Пентагон је разматрао удар на иранску морнарицу у Персијском заливу или иранску војску у Ираку или Сирији.

Иако САД инсистирају да не желе да сукоб са Ираном пређе на “виши ниво” што би ситуацију на већ узаврелом Блиском истоку опасно погоршало, неколико америчких званичника је претходно изјавило да су одобрени планови за ударе на иранске циљеве у Ираку и Сирији. Председник Ирана Ебрахим Раиси је одговорио да Иран неће започети рат, али ће снажно одговорити свакоме ко га малтретира.
– Раније, када су Американци хтели да разговарају са нама, рекли су да је војна опција на столу. Сада кажу да немају намеру да се сукобе са Ираном – рекао је Раиси, додавши да Техеран није претња ни за једну земљу у региону. Како наводе амерички медији, позивајући се на неименове изворе из администрације шефа Беле куће Џоа Бајдена, планови Вашингтону су одговор на нападе на америчке снаге у региону, укључујући и онај минулог викенда у ком су настрадала три, а више од 40 америчких војника рањено, у Јордану, близу границе са Сиријом. За тај напад је одговорност преузела група Исламски отпор у Ираку, коју подржава Иран. Амерички министар одбране Лојд Остин је поручио да САД неће толерисати нападе на њихове трупе.- Наставићемо да радимо на избегавању ширег сукоба у региону, али ћемо предузети све неопходне радње да одбранимо САД, наше интересе и наш народ и одговорићемо када, где и како будемо хтели. САД покушавају да праве људе позову на одговорност без ескалације сукоба у региону. Имаћемо вишеслојни одговор, у зависности од ситуације – рекао је Остин у Пентагону.Током извођења напада на иранске циљеве, како су истакли извори из Бајденове администрације, временске прилике су главни фактор у распореду удара, јер више воле да имају бољу видљивост.
Велика Британија: непоколебљиво уз Америку након удара на проиранске циљеве на Блиском Истоку
ЛОНДОН – Велика Британија саопштила је данас, након што је америчка војска покренула таласе ваздушних удара у Ираку и Сирији на циљеве повезане са Ираном, да је „непоколебљиво“ уз САД и изразила подршку праву Вашингтона да узврати на нападе.
„Велика Британија и САД су поуздани савезници. Не бисмо коментарисали њихове операције, али ми подржавамо њихово право да одговоре на нападе. Ми већ дуго осуђујемо дестабилизујуће активности Ирана широм региона, укључујући прижање политичке, финансијске и војне подршке бројним милитантним групама“, наводи се у саопштењу портпарола британске владе, преноси Ројтерс.
У америчким ваздушним ударима изведеним у петак погођено је више од 85 циљева повезаних са Револуционарном гардом Ирана (ИРГЦ) и фракцијама које та елитна иранска војна формација подржава.
Амерички напади су уследили након напада дроном прошлог викенда на америчку базу у близини границе Јордана и Сирије, у којем су погинула три америчка војника.
Амерички председник Џозеф Бајден потврдио је да је наредио војне ударе на објекте у Ираку и Сирији који су у вези са групама које су извршиле нападе на америчке снаге, наводећи да ће се ти напади наставити у време и на местима које САД изаберу.
Бајден: Одговор почео, наставиће се у време и на местима које Америка изабере
ВАШИНГТОН – Амерички председник Џозеф Бајден изјавио је да је наредио војне ударе на објекте у Ираку и Сирији који су у вези са групама које су извршиле нападе на америчке снаге, наводећи да ће се ти напади наставити у време и на местима које САД изаберу.
„САД не траже сукоб на Блиском истоку или било где другде у свету. Али нека сви они који желе да нам нанесу зло знају да, уколико науде и једном Американцу, ми ћемо одговорити“, истакао је Бајден, преноси Ројтерс.
САД су покренуле нападе у Сирији и Ираку као одговор на напад дроном на америчку војну базу у Јордану у недељу, којем су погинула три војника.
Бела кућа је операцију, која је трајала око 30 минута, прогласила успешном, рекао је званичник Пентагона.
Амерички званичници кажу да су удари погодили четири објекта у Сирији и три у Ираку, где су безбедносни званичници пријавили штету у граду Ал-Каим.
Локације су наводно припадале разним милицијама које подржава Иран, а које САД окривљују за напад у Јордану.
Најмање шест особа је погинуло у ваздушним нападима које су извели амерички авиони на објекте у провинцији Деир ез-Зор у источној Сирији.
Како је објавио арапски телевизијски канал Ал Хадат, војни авиони су извели три серије удара на положаје проиранских јединица.
Бејрут одбио предлог Тел Авива да се Хезболах повуче из региона ка Израелу
БЕЈРУТ – Либански министар спољних послова Абдулах Боу Хабиб рекао је да је Либан одбацио предлог Тел Авива да се Хезболах повуче из региона који се граниче с Израелом, што би омогућило израелским насељеницима да се врате у своје домове.
„Одбили смо израелски пројекат јер желимо целовито решење, а то је разграничење између нас, како је нацртано 1923. године и потврђено у споразуму о прекиду ватре”, рекао је Хабиб, пренела је Анадолија.
Он је додао да желе да врате фарме Шеба и брда Кфархуба која су, како истиче, либанска, и да Израел престане с ваздушним, поморским и копненим „прекршајима”, јавља Танјуг.
Од 7. октобра, скоро свакодневно се воде сукоби између Хезболаха и Израела, након што је избио рат између Израела и Хамаса.
ХАМАС је добио предлог, договорен недавно у Паризу, о прекиду ватре у Појасу Газе и ослобађању талаца, али још није дао свој одговор, рекао је вечерас медијски саветник политичког бироа тог исламског покрета.

-Ми кажемо да тренутна фаза преговора је на нултој тачки и у исто време, не можемо да кажемо да смо постигли споразум, рекао је саветник Тахер ал-Ноно за Ројтерс.
Катарско министарство спољних послова саопштило је нешто раније да је Хамас дао “инцијалну позитивну потврду” о предлогу којим би се израелски таоци ослободили, а борбе у Појасу Газе прекинуле на одређено време.
У креирању предлога у Паризу учествовали су Мосад, ЦИА, Катар и Египат.
Агенција за помоћ Палестинцима нема алтернативу
Одлука неких западних земаља да обуставе финансијску подршку УНРВА је у време хуманитарне кризе у Гази катастрофална, али је само питање времена када ће оне обновити помоћ уз неуверљиво објашњење свог испразног геста солидарности према Израелу
Више западних земаља следи Сједињене Државе у одлуци да обуставе финансирање агенције УН за помоћ палестинским избеглицама после оптужбе Израела да су неки од запослених били умешани у напад Хамаса, па прети опасност да УНРВА ускоро обустави све активности у време катастрофалне хуманитарне кризе у појасу Газе.
„Уколико се финансирање не обнови, УНРВА неће моћи да настави са својим операцијама широм региона, укључујући Газу, после краја фебруара”, поручио је представник агенције од чије помоћи у храни, лековима, води и другим основним потрепштинама зависи више од два милиона становника појаса Газе, готово целокупно становништво.
Иако на мети сталних израелских бомбардовања и гранатирања својих 300 школа и прихватних центара у којима су од 7. октобра погинула 152 запослена, УНРВА као једна од малобројних хуманитарних организација и даље присутних у енклави покушава да пружи помоћ за око 1,7 милиона интерно расељених људи. УНРВА је после Хамаса не само највећи послодавац у појасу где влада ендемска незапосленост и где омогућава рад 13.000 људи, већ је и организација са највећим утицајем.
Премијер Бенјамин Нетанјаху саопштио је да је 13 службеника агенције, директно или индиректно, учествовало у нападу Хамаса на југ Израела 7. октобра, кад је масакрирано 1.200 цивила и узето 240 талаца. Израел је и до тада оптуживао УНРВА да је допустила да Хамас крије оружје у школама којима управља и да испод њих гради тунеле.
САД су одмах отказале финансирање иако је администрација Џозефа Бајдена по преузимању власти поништила одлуку бившег председника Доналда Трампа који је укинуо све донације фондовима УНРВА. Уверене да Агенција није у стању да обезбеди политичку неутралност у Гази, што је одувек био њен мото, Британија, Јапан и неке чланице ЕУ – Немачка, Италија, Аустрија, Холандија, Финска, Румунија – следиле су амерички пример, док су друге, попут Шпаније и Ирске, али и Норвешке, уздржаније и чекају резултате истраге.
И док земље Запада отказују помоћ, једна влада наставља да сарађује с УНРВА на дневној основи – израелска. Њен координатор за активности на територијама пажљиво прати сваки камион с помоћи који улази у појас Газе, било кроз прелаз Керем Шалом на израелској, или прелаз Рафа на египатској страни, и преко УНРВА координише расподелу помоћи.
Иако процењује да је десет процената запослених у УНРВА повезано с Хамасом, Израел неће суспендовати везе с агенцијом, посебно не после упозорења Међународног суда правде да ускраћивање хуманитарне помоћи може да се сматра чином геноцида. У Јерусалиму страхују да укидање помоћи отежава ионако катастрофалну економску ситуацију и Гази и да помаже Хамасу.
Необично је да је одлука о отказивању финансијске подршке уследила пошто је Филип Лазарини, генерални комесар УНРВА, саопштио да је Агенција одмах отпустила све људе с инкриминишућег списка како би сачувала способност да пружа хуманитарну помоћ за 2,3 милиона становника појаса Газе, где је сваки четврти на ивици глади. Најавио је покретање истраге „како би се установила истина”.
Израелски шеф дипломатије Израел Кац и министар одбране Јоав Галант не крију задовољство што међународни фондови „неће више финансирати тероризам”, али су многи ван Израела забринути због катастрофалних ефеката губитка помоћи. „Ужасна наводна дела запослених морају да имају последице, али десетине мушкараца и жена које раде за УНРВА, неки од њих у најопаснијим ситуацијама за хуманитарне раднике, не треба да буду кажњени”, поручује генерални секретар УН Антонио Гутерес, апелујући на земље које су суспендовале помоћ да преиспитају своје одлуке.
УНРВА је један од највећих програма УН и запошљава око 30.000 људи, махом Палестинаца. Има два штаба, у Аману и Гази. Агенција је основана 1949. како би директно обезбедила помоћ за најмање 700.000 Палестинаца расељених после арапско-израелског рата 1948, који је исте године водио стварању Државе Израел. Палестинци одбијају стално расељење по арапским земљама верујући у право на повратак и самоопредељење.
УНРВА је једина агенција УН посвећена само једној групи избеглица, док се сваком другом избегличком кризом на свету бави Високи комесаријат УН за избеглице. Данас агенција обезбеђује финансијску и другу помоћ за око 5,9 милиона регистрованих палестинских избеглица и њихових потомака расутих по 58 логора на окупираној Западној обали, појасу Газе, као и по Јордану, Либану и Сирији. Пре избијања рата у Гази под њеном управом било је 709 школа широм региона, које је похађало више од пола милиона ђака.
По последњим доступним подацима, годишњи буџет УНРВА износио је крајем 2022. 1,17 милијарди долара, а 90 одсто средстава су прилози чланица УН. САД су највећи донор с уплатом од 344 милиона долара, а следе Немачка, ЕУ и Јапан. Није јасно да ли се суспензија помоћи односи на све регионалне активности УНРВА или само оне у вези с појасом Газе.
Укидање УНРВА не би становницима Газе, махом потомцима избеглица од пре 76 година, помогло да поврате окупирану земљу, нити би помогло да се Палестинци убеде да су давно починили грешке сањајући да ће Јевреје гурнути у море.
УНРВА у садашњим околностима нема алтернативу. Зато је само питање времена пре него што владе држава Запада обнове финансирање нудећи било какво неуверљиво објашњење свог испразног геста солидарности према Израелу.
Израел незадовољан одлуком Бајдена да четворици Израелаца уведе санкције
ТЕЛ АВИВ – Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху критиковао је америчке санкције према Израелцима умешаним у насиље над Палестинцима на Западној обали.
Ова реакција је дошла након што је председник Џозеф Бајден потписао извршну наредбу којом се уводе санкције четворици израелских држављана због учешћа у насиљу јеврејских насељеника на Западној обали према Палестинцима.
Нетанјахуова канцеларија је саопштила да „већину становника Јудеје и Самарије чине грађани који поштују закон, од којих се многи боре сада на фронту, како би заштитили Израел“.
Како је наведено у саопштењу, Израел делује против свих људи који крше законе „у свим местима“ и стога „нема места за драстичним корацима по овом питању“.
Израелски министар финансија Безазел Смотрич отишао је много даље у осуди америчке администрације, оптуживши Бајдена да се поистоветио са антисемитима и да је легитимизовао нападе на израелске насељенике.
„Кампања под називом ‘насиље насељеника’ је антисемитска лаж коју шире непријатељи Израела, са циљем да окаљају углед првим насељеницима, нашкоде им, и тако окаљају целу државу Израел“, рекао је Смотрич.
Он је додао да је у питању неморална кампања бојкота и санкција (БДС) која „жртве претвара у нападаче, а санкционише проливање крви насељеника“.
„Штета је што Бајденова администрација учествује у оваквим акцијама“, додао је он.
Лист „Тајмс оф Израел“ наводи да је ово најдаљи корак који је направила било која америчка администрација у вези са овим питањем, које траје већ неко време, упркос поновљеним америчким упозорењима израелским званичницима да сами то реше, па и након што им је запрећено у децембру да ће бити уведене визе насилним досељеницима.
Бајден је у четвртак издао извршну наредбу којом се Стејт департменту и Министарству финансија даје овлашћење да казне појединце, што је пракса САД када желе да санкционишу криминалце, терористе и прекршиоце људских права.
Таквим лицима се блокира приступ имовинини коју имају у САД, уводи им се забрана уласка у Америку и забрањује се америчким држављанима да са њима врше било какве трансакције.
Високи члан администрације рекао је да је циљ те одлука да се на Западној обали промовишу „мир, безбедност и достојанство“, као и да је део ширих циљева администрације ка успостављању палестинске државе, док се паралелно подржава Израел да уништи Хамас у Појасу Газе.
Ниво насиља на Западној обали повећао се у 2023. години и постао је највиши у односу на претходне године.
18+ Редак видео снимак Хамасовог снајперисте који пуца на израелске војнике.
АМЕРИЧКИ лист The Intercept пише да је америчком контингенту у блискоисточним базама наређено да пређе у пуну борбену готовост.

Позивајући се на изворе у Пентагону, издање преноси да се наредба односи првенствено на америчке војнике у базама у Ираку.
Појашњава се да је разлог за наређење било могуће учешће америчке војске у операцији Израела у Појасу Газе.Јануарски меморандум особљу америчког ваздухопловства описује војну наредбу да буде спремна за брзо распоређивање као подршка трупама у случају копненог умешаности САД у рат Израела са Хамасом”, пише The Intercept.
Издање наглашава да се добијена наредба поклапа са почетком заоштравања ситуације на Блиском истоку након напада проиранских милиција на војну базу Рубкан у Јордану. Аутори у издању сугеришу да би контингент америчког ваздухопловства у Ираку могао бити укључен у узвратне ударе на циљеве повезане са Техераном у земљама региона.
ХУТИ из јеменског покрета Ансар Алах запретили су да ће поткопати оптичке каблове који пролазе дуж дна Црвеног мора.

Ово је корак који ће предузети ако САД и Велика Британија поново нападну јеменске аеродроме.
Тренутно, оптички каблови напајају комуникационе канале који повезују Европу, Блиски исток и Африку. Више од 99% светског интернет саобраћаја и преко 80% међународних телефонских линија пролази по дну Светског океана. Поремећај ове инфраструктуре имао би озбиљан утицај на геополитичку стабилност, глобална финансијска тржишта и информациону безбедност.
Истовремено, Хути су раније одржали своја обећања да ће напасти цивилне бродове у Црвеном мору који иду ка Израелу. Њихове намере у вези са америчким и британским подморским кабловима изгледају веома реално.
Раније је објављено да од новембра 2023. јеменски Хути нису зауставили нападе у Црвеном мору и Аденском заливу на трговачке бродове повезане са Израелом, Сједињеним Државама, Великом Британијом и њиховим савезницима.
Истовремено, анализа података из мониторинг ресурса омогућила је да се открије чији танкери за нафту немају велике потешкоће или имају минималне трошкове приликом пловидбе овим водама.
Испоставило се да танкери из САД и Велике Британије скоро у потпуности избегавају ове воде. Танкери из Саудијске Арабије раде релативно добро.
Заузврат, Русија свакодневно преко поменутих вода задовољава 2,5% потражње нафте на планети. Осим тога, бродови из Ирана и Кине такође нису на мети Хута.
ХУТИ НАПАЛИ ЈОШ ЈЕДАН БРИТАНСКИ БРОД У ЦРВЕНОМ МОРУ
Хути (Ансар Алах) у Јемену саопштили су касно 1. фебруара да су напали британски комерцијални брод у Црвеном мору који је ишао ка „лукама окупиране Палестине“.
-У победи за угњетавање палестинског народа и као део одговора на америчко-британску агресију на нашу земљу, поморске снаге јеменских оружаних снага гађале су британски комерцијални брод у Црвеном мору који је ишао ка лукама окупиране Палестине одговарајућим поморским пројектилима, рекао је портпарол војске Хута, бригадни генерал Јахја Сари у саопштењу.
-Операције јеменских оружаних снага у Арапском мору и Црвеном мору против израелских бродова или бродова који иду ка лукама окупиране Палестине наставиће се све док агресија не престане и опсада појаса Газе не буде укинута, додао је он.
Раније је Поморска трговинска операција Уједињеног Краљевства (УКМТО), одред Краљевске морнарице, саопштила у саветодавној белешци да је експлозија пријављена на десној страни брода западно од јеменске Ходејде. УКМТО је пријавио да су пловило и посада безбедни.
Напад је уследио само неколико сати након што је Централна команда Сједињених Држава извела два таласа напада на јеменске Сааду и Ал Худејду, циљајући ракете земља-ваздух и дронове самоубице Хута.
Команда је такође најавила пресретање дрона изнад Аденског залива и “експлозивног површинског пловила без посаде” у Црвеном мору.
Хути су од 19. новембра гађали десетине бродова повезаних са Израелом и друге у власништву САД и Велике Британије користећи ракете и беспилотне летелице као одговор на текући израелски рат и опсаду Газе, која је до сада однела бројне животе на обе зараћене стране.
САД и Велика Британија су узвратиле изводећи десетине напада на подручја под контролом Хута у Јемену последњих недеља. Међутим, ова група чини се да остаје непоколебљива.
🇪🇬Египат: Суецки канал је скоро потпуно празан од комерцијалних бродова
Видео са египатских друштвених мрежа, снимљен у области Порт Саид.
Посматрач каже: „Ово је први пут да је видео Суецки канал на овај начин.“
На снимку нема ниједног теретног брода, што нема смисла за ову локацију.

🇮🇱🇵🇸 Израелска војска извршила је 2.269 масовних убистава у Гази за 116 дана
Од 7. октобра, израелске снаге су употребиле 66.000 тона експлозива у палестинској ексклави.