Ухапшено 13 особа због незаконитог одлагања 35.000 тона опасног отпада
Злочинци су незаконитим одлагањем медицинског и опасног отпада из Италије, Словеније и Њемачке у Хрватској зарадили најмање 4 милиона еура.

Објављено: 14. фебруара 2025
Дана 13. фебруара 2025. године, хрватски органи за провођење закона ухапсили су 13 особа осумњичених да су дио мреже еколошког криминала. Главне осумњичене, двојицу хрватских држављана, Еуропол сматра метама високе вредности и верује се да су оркестрирали илегални увоз опасног отпада из Италије, Словеније и Немачке у Хрватску. Уместо да буде правилно третиран и одложен, истрага показује да је отпад једноставно закопан или одложен на најмање три локације. Процењује се да је на овај начин незаконито одложено најмање 35.000 тона отпада, чиме је криминалцима остварен профит од најмање 4 милиона евра.
Злоупотреба инфраструктуре легалног пословања, верује се да је криминална мрежа управљала илегалном трговином и одлагањем отпада из земаља порекла, углавном Италије, до одредишта у Хрватској. У том циљу, криминална мрежа се ослањала на легалне компаније у Италији, као и на транспортне компаније и друге легитимне послове у Италији и Хрватској. Лабораторијска анализа показује да се нелегално одложено смеће, које су криминалци лажно прогласили пластичним отпадом који се може рециклирати, по закону сматра опасним отпадом. Хрватске власти сматрају да је криминална мрежа такође илегално закопавала и одлагала медицински отпад хрватских компанија.
Фалсификована документација као кључ профита
Криминалне мреже које се баве трговином отпадом користе предности високих трошкова третмана, посебно опасног отпада. У овом случају, модус операнди је био да се добију тендерске процедуре за третман отпада у Италији нудећи ниже цене у поређењу са другим добављачима на легалном тржишту. Након добијања уговора, криминална мрежа предвођена Хрватском транспортовала би отпад – без претходног обавезног третмана – у Хрватску. Да би заобишли неопходну сагласност земље одредишта, криминалци би фалсификовали документацију како би прогласили отпад само намењен за рециклажу, чиме би прикрили његову праву природу. Одлагањем медицинског или опасног отпада у Хрватској без икаквог третмана, криминална мрежа штеди трошкове повезане с овим поступком, а разлику ставља у џеп.
Огроман профит, низак ризик и непоправљива штета
Трговина отпадом је илегална активност која омогућава криминалним мрежама да остваре огроман профит док се излажу релативно ниском ризику. Незаконито одлагање отпада често узрокује непоправљиву штету животној средини, загађујући земљиште, воду и ваздух. Ови злочини обично иду руку под руку са фалсификовањем докумената, или финансијским злочинима као што су прање новца или корупција. У току дана акције, службеници су на лицу места одузели електронске уређаје, мобилне телефоне и документацију, која ће бити предмет даљег увиђаја.
Еуропол је подржао истраге које су спровеле националне агенције за спровођење закона и агенције за заштиту животне средине. Еурополови експерти за еколошки криминал координирали су операцију одржавајући координационе и оперативне састанке, као и пружајући аналитичку подршку. На дан акције, стручњаци Европола пружили су властима подршку у реалном времену.

Земље учеснице:
- Хрватска: Управа криминалистичке полиције (Служба опћег криминалитета)
- Италија: карабињери – Команда за заштиту животне средине и енергетску безбедност (Цомандо Тутела Амбиентале е Сицурезза Енергетица)
- Словенија: словеначка криминалистичка полиција (Криминалистична полиција)

Саопштења за јавност – управо објављено |
3 ухапшена у Молдавији због веза са Вагнер групом Молдавске власти извршиле су рацију на преко 50 локација повезаних са осумњиченим члановима паравојне групе повезане са ратним злочинима над Украјинцима Објављено: 14. фебруара 2025 Операција молдавских и украјинских националних власти, подржана од стране Еурополовог тима за кључне међународне злочине , циљала је на појединце за које се сумња да су учествовали у агресорском рату против Украјине као плаћеници Вагнерове групе. У истрагу, коју је водила украјинска полиција, учествовале су молдавска полиција и Генерално тужилаштво Украјине и Тужилаштво за борбу против организованог криминала и посебних случајева Молдавије. Истрага је до сада идентификовала 85 особа повезаних са руским агресорским ратом против Украјине. Национална полиција Украјине отворила је посебан кривични случај, који садржи информације о регрутовању, обуци, финансирању и коришћењу наводних плаћеника у борбеним дејствима против Украјине. Ова информација је подељена властима у Молдавији, где су покренуте нове прелиминарне истраге. Дани акције 12. и 13. фебруара 2025. године довели су до: Претражено је преко 50 локација у Молдавији; 3 хапшења у Молдавији; Заплене, укључујући документе, електронску опрему, видео материјал и сликовне доказе. Заплене извршене током рација обухватају велики број докумената, слика и видео материјала, који сведоче о регрутовању и условима службе у приватној војној компанији Вагнер групе и илуструју умешаност осумњичених у војне акције на територији Украјине. Појединци, сви држављани Молдавије, наводно су учествовали у окупацији града Бахмута, бици за аеродром Доњецк, стварању Дебаљцевског котла у оквиру паравојне групе Вагнер, Сомалијског батаљона и других оружаних формација самопроглашене Доњецке Републике и Русије. Истражне информације показују да су истражени појединци одликовани медаљама и одликовањима од стране војног врха руских снага на окупираним територијама. Еуропол је подржао истрагу омогућавањем размене информација, координацијом оперативних активности и пружањем специјализоване аналитичке подршке фокусиране на потенцијалну умешаност ових појединаца у ратне злочине почињене у Украјини. У данима акције, Еуропол је успоставио виртуелну командну тачку како би поједноставио комуникацију између укључених органа и унапредио операције на терену унакрсном провером оперативних података у реалном времену са својим базама података. |
