ЕУРОПОЛ догађања до Суботе 22.02.

Nenad Vasiljevic
UX/UI Designer at - Adobe

Саопштења за јавност – управо објављено
ЕУРОПОЛ обавештење: Насилне онлајн заједнице прете деци


Европол издаје Обавештајно обавештење којим скреће пажњу на пораст онлајн култних заједница посвећених изузетно насилном злостављању деце

Објављено: 20. фебруар 2025
Еуропол данас издаје обавештење којим скреће пажњу на пораст насилних онлајн заједница посвећених озбиљној штети деци .

Овај стратешки документ се фокусира на онлајн култне групе посвећене нормализацији насиља и корумпирању малолетника, залажући се за колапс модерног друштва кроз акте терора, хаоса и насиља, и ширење идеологија које инспиришу масовне пуцњаве, бомбашке нападе и друга дела злочина.
Ове заједнице регрутују преступнике и жртве на глобалном нивоу и функционишу као култови формирани око харизматичних вођа који користе манипулацију и обману да намаме и контролишу своје жртве. Хијерархија заједница је заснована на количини садржаја који се дели, при чему најплоднији сарадници зарађују више рангирање.
Чланови заједнице деле изузетно насилан садржај, од крвопролића и окрутности према животињама до материјала о сексуалној експлоатацији деце и приказа убиства.

Извршна директорка Европола Цатхерине Де Болле рекла је: Данас дигиталне платформе омогућавају комуникацију на глобалном нивоу; насилне екстремистичке онлајн заједнице такође користе ову прилику. Насилници шире штетне идеологије, често циљајући нашу омладину. Ове мреже радикализују умове у сенци, подстичући их да унесу насиље у стварни свет. Свест је наша прва линија одбране.

Породице, просветни радници и заједнице морају да буду на опрезу и да оспособе младе људе вештинама критичког размишљања да се одупру онлајн манипулацији.

Међународна сарадња је такође императив – дељењем обавештајних података и позивањем починилаца на одговорност, можемо се борити против ових опасних заједница и заштитити будуће генерације од стиска екстремног насиља и криминала.

Рањиви малолетници на мети преко платформи за игре и заједница за самопомоћ Починиоци користе платформе за игре на мрежи, услуге стриминга и платформе друштвених медија да идентификују и намаме своје жртве.

Чланови ових група циљају на рањиве младе људе, посебно малолетнике између 8 и 17 година – посебно оне који су ЛГБТК+, расне мањине и оне који се боре са проблемима менталног здравља. У неким случајевима, починиоци се инфилтрирају у заједнице за самопомоћ или подршку на мрежи посвећене појединцима погођеним овим проблемима.

Ови насилни криминални актери користе различите тактике како би намамили и изманипулисали своје жртве да производе експлицитни сексуални садржај, врше самоповређивање, наносе штету другима, па чак и врше убиства.

У почетку, починиоци често користе технике ‘бомбардовања љубави’ – екстремно изражавање бриге, љубазности и разумевања како би стекли поверење малолетника – док прикупљају личне податке о својим жртвама.

Криминални актери користе ове информације у фази експлоатације дотеривања, када терају угрожене малолетнике да производе сексуални садржај и врше акте насиља. Починиоци затим уцењују жртве да чине још штетнија дела претећи да ће делити експлицитни садржај жртава са њиховим породицама, пријатељима или онлајн заједницама.
Једном ухваћени у мрежу предатора, малолетници постају још рањивији – откривање ових криминалних активности је кључно.

Чувајте се ових понашања код ваше деце:
Тајност о активностима на мрежи
Повлачење и изолација
Емоционални стрес
Интересовање за штетне садржаје
Промене у језику или коришћеним симболима
Прикривање физичких знакова повреде
Немојте игнорисати ове знакове у понашању ваше деце на мрежи: Необична активност на платформама Интеракција са непознатим контактима Шифроване комуникације Изложеност узнемирујућем садржају .


Саопштења за јавност – управо објављено

Еуропол објављује оквир за етичку технологију у спровођењу закона

Нови извештај описује метод за процену технологија у полицији
Објављено: 20. фебруар 2025
Еуропол данас објављује нови извештај, Процена технологија у спровођењу закона: Метода за етичко одлучивање , пружајући агенцијама за спровођење закона структурирани приступ процени нових технологија уз очување основних права и поверења јавности.
Развијен од стране Стратешке групе за технологију и етику под Европским клириншким одбором, уз подршку Европолове Лабораторије за иновације , извештај представља метод етичке процене у седам корака који ће помоћи органима за спровођење закона да се снађу у изазовима дигиталне трансформације. Циљ му је да обезбеди да усвајање и коришћење нових технологија буде у складу са основним вредностима као што су транспарентност, правичност, приватност и одговорност.
Један од водећих аутора, са Норвешког полицијског универзитетског колеџа, представио је извештај на Конференцији о основним правима 2025. одржаној у седишту Европола 20-21. фебруара 2025.

Структурирани приступ етичком доношењу одлука

Извештај уводи оквир заснован на вредности дизајниран да помогне агенцијама за спровођење закона у процени етичких импликација нових технологија. Ово укључује идентификовање моралних забринутости, процену ризика и користи и обезбеђивање да употреба технологије остане законита и пропорционална.
Да би илустровао метод у пракси, извештај испитује различите технологије за спровођење закона, укључујући:
Технологија видео аналитике – процена импликација на приватност уз повећање јавне безбедности.
Процена ризика од вештачке интелигенције за случајеве родно заснованог насиља – балансирање потребе за предиктивним алатима са праведношћу и транспарентношћу.
Сцрапинг података отвореног кода – процена етичких и правних питања аутоматизованих онлајн истрага.
Чет-ботови за спречавање сексуалног злостављања деце на мрежи – узимајући у обзир равнотежу између проактивне интервенције и права на приватност.

Аутоматска анализа великих и сложених скупова података – решавање ризика од пропадања функција и обезбеђивање одговорног коришћења података.
Студије случаја немају за циљ да дају коначан суд о „исправној“ или „погрешној“ употреби технологије, већ да оснаже агенције за спровођење закона да примењују метод у различитим контекстима.
Динамичан ресурс који се развија
Извештај треба да буде „живи документ“, који се редовно ажурира новим случајевима коришћења и етичким разматрањима, јер агенције за спровођење закона широм Европе настављају да се прилагођавају технолошком напретку.
Промовисањем структурираног етичког оквира, Еуропол има за циљ да повећа поверење јавности у употребу технологије од стране органа за спровођење закона, обезбеђујући да иновације у раду полиције остану усклађене са друштвеним вредностима и правним гаранцијама

Leave a Reply