31.12.2024.
Честитка министра одбране поводом Нове године
Поштовани припадници Министарства одбране и Војске Србије,
иза себе остављамо годину напорног рада, али великих резултата. У те резултате уграђен је рад, труд и пожртвовање свакога од вас, а његов темељ јесте љубав према нашој јединој отаџбини – Србији.
У нову 2025. годину улазимо снажнији, савременији, бројнији, боље обучени и уверени да држава брине о социјалној сигурности припадника система одбране. То нека вам буде мотив и подстицај да и даље савесно и професионално служите својој земљи и будете несаломив штит пред сваком претњом слободи нашег народа.
Многи од вас ће и у новогодишњој ноћи бити на својим радним местима и обављати одговорне задатке. Знајте да су моје мисли са вама и са вашим породицама.
Поштовани грађани Србије,
поверење које поклањате Министарству одбране и Војсци Србије за нас је највећа награда и највећа обавеза. Све што смо урадили и све што ћемо тек да урадимо на јачању одбране наше земље, залог је за мирну и сигурну будућност генерација које долазе.
Када са вашим најмилијима будете наздрављали за срећу, здравље и успех у Новој години, нека једна здравица буде намењена оним мушкарцима и женама у униформама Војске Србије који даноноћно бдију над мирним сном свих нас.
Нека Нова 2025. година, припадницима Министарства одбране и Војске Србије и свим грађанима наше земље донесе добро здравље, радост и напредак!
Живела Србија!
ВИДЕО ГАЛЕРИЈА
31.12.2024
mp4 (35,72 MB)
Видео-честитка Министарства одбране и Војске Србије поводом новогодишњих и божићних празника
Новогодишњи пакетићи за децу у здравственим и установама социјалне заштите
У сусрет Новој години, припадници Војске Србије су, сада већ по традицији, организовали акције даривања пакетића деци која ће предстојеће празнике провести у здравственим и установама социјалне заштите.
У хуманитарној акцији у Београду, коју припадници Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ организују од 2007. године, подељени су пакетићи малишанима у Специјалној болници за церебралну парализу и развојну неурологију, Клиници за рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“, Универзитетској дечјој клиници, Центру за заштиту одојчади, деце и омладине и Институту за здравствену заштиту мајке и детета „Др Вукан Чупић“.
Акцију поделе новогодишњих пакетића спровели су и припадници Четврте бригаде копнене војске, који су даровали децу у Центру за развој локалних услуга социјалне заштите у Врању, док ће припадници 126. бригаде ВОЈИН новогодишњим пакетићима обрадовати малишане на Клиници за онкологију Универзитетског клиничког центра у Нишу.
Припадници Војске Србије су поделили више од 400 пакетића, дружили се и фотографисали са малишанима и пожелели им срећну и смехом и игром испуњену нову годину. Са сличним хуманитарним акцијама ће наставити и убудуће, како би деци, којој су пажња и помоћ најпотребнији, улепшали празнике.
Моћни ракетни систем ФК-3 чува небо Србије
Опремањем Ратног ваздухопловства и ПВО новим ракетним системом за противваздухопловна дејства ФК-3 знатно је унапређен систем контроле и заштите ваздушног простора Републике Србије. Овај ракетни штит српског неба, великих маневарских способности, састоји се од возила са командним центром, лансерима ракета и радарима те логистичких возила.
У дивизиону 250. ракетне бригаде за ПВД наоружаном системом ФК-3 обука се спроводи свакодневно, уз праћење и вредновање рада послуга, чиме се обезбеђује висок ниво борбене готовости јединице за противваздухопловну одбрану важних објеката, снага Војске Србије, рејона и праваца на територији од извиђања и дејства из ваздушног простора.
Командир ракетне батерије капетан прве класе Стефан Манић истакао је да ФК-3 представља прекретницу система за противваздухопловна дејства.
— Систем поседује изузетне мере борбе против сметњи и борбе против ракета намењених за уништавање нишанских радара. Ракетни систем за ПВД ФК-3 одликује се изузетним маневарским и просторним могућностима и као такав је доминантан међу ракетним системима новијих генерација. Опремљен је софистицираним технологијама. Осим одличних маневарских и просторних, систем одликују изузетне ватрене могућности, јер може једновремено да гађа шест циљева са 12 ракета — рекао је капетан Манић.
Он је нагласио да је велика част бити командир ракетне батерије за противваздухопловна дејства и радити на најмоћнијем ракетном систему ПВО који наша земља има. Такође, додао је да је обука на ракетном систему реализована у Народној Републици Кини и да је процес обуке био комплексан.
— Упркос изазовима, сви припадници јединице били су високо мотивисани и савладали су све облике обуке, како би самостално реализовали одржавање и употребу ракетног система — додао је капетан Манић.
Ракетни систем за ПВД ФК-3 може да гађа различите типове авиона, хеликоптера, крстарећих ракета, беспилотних летелица и пројектила ваздух–земља који лете при брзинама до 1.000 м/с, на висинама до 27 км и даљинама до 100 км. Намењен је за одбрану политичко-административних и привредних објеката, јединица Војске Србије, рејона и праваца на територији од извиђања и дејства из ваздушног простора. Ангажује се на задацима контроле и заштите суверенитета ваздушног простора Србије.
Саопштење
Ради истинитог обавештавања јавности, а поводом крајње тенденциозних написа у појединим медијима, Министарство одбране саопштава да је верска служба у Војсци Србије утемељена Законом о Војсци Србије што се односи и на праксу одређивања храмовних слава команди, јединица и установа.
Кључни корак у обнављању верске службе у нашој војсци начињен је 1. августа 2013. године, када су војни свештеници православне, католичке и исламске вероисповести започели своју војну и духовну службу у Министарству одбране и Војсци Србије.
Одређивање и обележавање храмовних слава регулисано је посебним прописима који налажу да команда, јединица или установа прибавља благослов епископа војног на образложен предлог да јој се додели одређена слава, који се, затим, преко надлежне управе Генералштаба Војске Србије прослеђује на сагласност министру одбране.
Стога су медијски написи у којима се на подругљив начин говори о славама различитих састава Министарства одбране и Војске Србије крајње увредљиви за наше припаднике православне вероисповести. У њима се, такође, на злонамеран, а пре свега нетачан начин, интерпретира улога министра одбране у одређивању храмовних слава који је, до сада, увек само верификовао предлог Генералштаба достављен уз благослов војног епископа.
Овим путем апелујемо на медије да се уздрже од публиковања нетачних и непроверених информација које се тичу Министарства одбране и Војске Србије, а нарочито од интерпретација које на верској основи вређају наше припаднике.
Нови дронови за надмоћ на савременом бојишту
Пратећи светске трендове у наоружавању и савремене безбедносне изазове, Војнотехнички институт је током 2024. године интензивно радио на развоју и стварању услова за производњу у фабрикама обрамбене индустрије различитих варијанти беспилотних ваздухоплова међу којима значајно место заузимају дронови самоубице „Комарац“. Наведени дронови су 2024. године развијени и започето је опремање јединица Војске Србије са истим.
Беспилотна летелица „Комарац“ настала је сопственим развојем и производи се у предузећима домаће одбрамбене индустрије, у више варијанти. Изузетна прецизност и технолошка супериорност представљају спрегу домаће памети, иновација и инжењерске креативности. Уз најсавременији систем навођења, дронови „Комарац“ прецизно погађају мете и у најзахтевнијим окружењима. Они пружају тактичку предност, уз максималну заштиту људства и ефикасно извршење задатака. Предност ових дронова у односу на друго наоружање је “удар” са дистанце, што значајно утиче на заштиту сопствених снага.
Да је реч о најсавременијем типу убојних средстава потврђује и један од истраживача из Сектора за ваздухопловство Војнотехничког института.
– Војска Србије прати трендове у свету по питању беспилотних ваздухоплова тако да је међу првима увела најбезбеднији упаљач (Смарт – Софтверски дефинисани упаљач) и посебне бојеве главе које су специјално дизајниране баш за ова средства – рекао је истраживач.
Према његовим речима, Војнотехнички институт неуморно ради на развоју беспилотних летелица, који се могу употребити за уништавање оклопних возила и живе силе, ударом са дистанце.
– Дрон самоубица „Комарац 1“ је првобитно био направљен са бојевом главом од зоље, да би накнадно та бојева глава била преправљена да има и кумулативно и парчадно дејство како би осим против оклопних возила, могла да делује и против живе силе. Дрон „Комарац 2“ има значајно већу главу и може да нанесе штету тешко оклопљеним возилима и средствима – рекао је истраживач и додао да је значајан број изабраних припадника Војске Србије прошао обуку за управљање овим савременим дроном, за шта су потребне посебне вештине.
Маневарске способности омогућавају употребу дрона у различитим условима, од различитих руралних до урбаних средина.
– Тим за опслуживање дрона чине два оператора, један који управља дроном и други који врши његову припрему. Дронове одликује изузетна агилност и брзина, а по потреби могу да лебди у ваздуху као и хеликоптер. Због својих летних карактеристика јако прецизно погађа мете, како стационарне тако и покретне. Такође, може се користити у различитим временским условима, што потврђују и спроведена ригорозна тестирања на климо-механичке услове, као и на услове присуства електромагнетног зрачења – истакао је истраживач и додао да дронови имају различите механичке и електронске безбедносне системе који додатно пружају сигурност у раду.
Дронови „комарац“ прошли су све фазе опитовања како у лабораторијским условима тако и на полигонима током бројних војних вежби.
Дронови типа „Комарац 1“ наоружани су противоклопном кумулативно-парчадном бојевом главом калибра 50 мм и намењени су за дејство по оклопним возилима, лако утврђеним метама и живој сили. Навођење дрона до мете врши се даљинским путем, а бојеву главу могуће је активирати при удару у мету или дириговано преко станице за управљање.
Дронови „Комарац 2“ наоружани су бојевом главом са експлозивно формираним пројектилом калибра 105 мм. Бојева глава делује својим пројектилом на оклопљени циљ пробијајући га, а након тога делови пројектила и пробијеног оклопа делују у унутрашњост циља са истовременим повећањем притиска ваздуха.
Набавком авиона Ц-295 унапређене способности Ратног ваздухопловства
Увођењем у употребу савременог транспортног авиона Ербас Ц-295 (Airbus C-295) значајно су унапређене оперативне способности 204. ваздухопловне бригаде. Поред нових могућности ваздушног транспорта људства и опреме, припадници ове јединице нашег Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране добили су прилику да користе најсавременији навигацијски систем данашњице.
Авиони чине окосницу 138. транспортне авијацијске ескадриле, која базира на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници.
Заменик команданта ескадриле мајор Милош Тасић каже да је нова „Ербасова“ летелица донела много новина у рад његове јединице.
— Са овим ваздухопловом добили смо нове значајне могућности и унапредили нашу флоту, јер смо заменили стари „Антонов 26“, повећавши долет и количину корисног терета за педесет одсто. Овај транспортни авион опремљен је и најсавременијом авиоником, која омогућава реализацију летова у свим метео-условима, дању и ноћу — каже мајор Тасић.
Техничке карактеристике новоуведеног авиона омогућавају превоз до 70 војника у транспортној варијанти, 50 лица у путничкој варијанти, а у случају потребе и 24 рањеника са 7 чланова медицинског особља. Због мале потрошње горива, овај авион показао се као изузетно економичан и способан за летове на дужим релацијама.
Мајор Тасић наглашава да је овај ваздухоплов, од увођења у употребу, успешно реализовао низ превожења, како у земљи, тако и у иностранству.
— Један од најзначајнијих задатака било је учешће нашег ваздухоплова на аеромитингу у Енглеској „RIAT 2024“, где су се српска тробојка и рондела први пут представиле. Били смо у централном делу поставке где су људи са одушевљењем прилазили, фотографисали се и коментарисали наше учешће — рекао је заменик команданта, изразивши наду да ће његова јединица на достојан начин представљати српску авијацију и на другим међународним аеромитинзима.
Транспортни авион Ербас Ц-295 набављен је прошле године за потребе Војске Србије од компаније „Airbus Defence and Space“ из Краљевине Шпаније. За управљање овим авионом српски пилоти и техничари обучавали су се у Севиљи, где се налази производни погон овог ваздухоплова. У међувремену је успешно реализована и обука пробних пилота па, осим посадама за извршавање наменских задатака, јединица располаже и у потпуности оспособљеним посадама за пробне летове.
Стална обука императив тенковских јединица Војске Србије
Стална и интензивна обука у Војсци Србије један је од основних приоритета у свеукупном процесу јачања система одбране, уз континуирану набавку, опремање и модернизацију наоружања и војне опреме. Обука се изводи у свим временским условима, константно уз увођење нових средстава наоружања у јединице Војске Србије и њу подједнако изводе и новопримљени припадници и постојећи професионални састав.
Припадници 36. тенковског батаљона Треће бригаде копнене војске реализују обуку на полигонима и вежбалиштима на тенковима М-84. Циљ обуке је достизање способности и заменљивости састава за тактичку употребу јединице у различитим ситуацијама.
Према речима мајора Петра Панчића из 36. тенковског батаљона, обука професионалног састава, официра, подофицира и војника, реализује се током целе године, с тим што је у одређеним периодима она посебно интензивна.
— Углавном је то неколико недеља пред планиране тактичке вежбе с бојевим гађањем, на којима наше тенковске посаде и јединице реализују различите тактичке задатке и гађања из наоружања тенка, што увек представља круну обуке тенковских посада и јединица. Обука је индивидуална и колективна, различитог интензитета и увек другачијег садржаја, зависно од плана обуке. У току је увежбавање тенковских посада за извођење марша, што подразумева извршавање одређених радњи и поступака готово рутински. Све радње током обуке су нормиране како би њихово извршавање било аутоматизовано и за што краће време — рекао је мајор Панчић и нагласио да се током обуке уочава све већи ниво оспособљености посада и јединица, што сведочи о високом квалитету теоријске и практичне обуке.
Новопримљени припадници, који су радни однос засновали у тенковском батаљону након добровољног служења војног рока у претходним месецима, стичу нова искуства и упознају се с тактичко-техничким могућностима тенка и употребом оклопних јединица у борбеним условима.
Воднику Дејану Ничићу прва дужност била је нишанџија на тенку да би после завршетка курса био промовисан у први подофицирски чин и постављен на дужност командира тенка М-84.
— У току је редовна обука тенковских посада, подофицира и професионалних војника који сваког дана стичу нова стручна знања и увежбавају већ стечене вештине. Важно је рећи да се обука у батаљону реализује непрекидно с различитим садржајима који омогућавају уједначавање и усклађивање тимског рада. У раду посаде тенка то је веома важно зарад повећања ефикасности и оспособљености одељења, тенковског вода и чете. Сви волимо тенк, волимо свој посао и осећамо се као породица. Тенковска посада је у ствари једна породица која дели исте проблеме и иста задовољства — рекао је водник Нинчић.
Он је истакао да занимање тенкисте буди велико интересовање његових пријатеља.
— Свима је веома занимљиво када почнемо да причамо како се ради на тенку, свима је занимљиво да дођу до тенка, да га виде, имају увек разна питања што се тиче самог тенка и рада на њему. Од почетка мог службовања радим у 36. тенковском батаљону и никада га не бих мењао. Када бих поново почео да радим у Војсци, конкурисао бих за исти батаљон, јер мислим да је тенковски позив један од најбољих позива у Војсци Србије — рекао је водник Ничић.
Десетар Михајло Пешић био је кувар у 39. логистичком батаљону, а након конкурса за попуну слободних места у 36. тенковском батаљону одлучио је да научи нешто ново, да се опроба као тенкиста.
— Нисам погрешио. Бити тенкиста за мене је доказ моћи, снаге, успешности и као човека и као војника. Изразито је задовољство бити део врхунски обучене посаде. Због тога оспособљавање тенкиста и тенковских посада траје непрекидно, током целе године. Обука је постепена, индивидуална и колективна, а круна обучености свакако је гађање из наоружања тенка. Ниједан тенкиста не заборавља своје ватрено крштење зато што је после првог гађања одушевљен моћи и снагом коју тенк поседује — рекао је десетар Пешић.
Како је истакао, на место возача пријавио се због адреналина који у њему буди овај позив.
— За овај позив одлучио сам се због адреналина и жеље да постанем тенкиста. Чуо сам да је 36. тенковски батаљон расписао конкурс и пријавио сам се на формацијско место возача. Нисам се покајао, веома сам задовољан. Као нешто најбоље у јединици издвојио бих колектив и доживљај кад возим тенк, кад учествујемо на вежби. А посебан осећај је свакако тренутак гађања — рекао је десетар Пешић.
Задатак посада тенкова М-84 је да савладају све радње и поступке у извођењу ватрене и тактичке обуке с циљем оспособљавања за извођење борбених дејстава у одбрани и нападу, што подразумева вожњу тенка у различитим временским и теренским условима, употребу наоружања и одржавање склопова и подсистема тог сложеног борбеног средства.
У наредним етапама обуке, тенкисте очекује реализација гађања из наоружања рода оклопних јединица, која ће бити праћена извођењем тактичких вежби и бојевих гађања, кроз које ће се проверити тактичка и ватрена оспособљеност и оценити квалитет реализоване обуке и обученост састава.
Више од 70 нових средстава у наоружању Војске Србије
Јединице Војске Србије наредну годину дочекаће опремљене новим и модернизованим борбеним средствима, захваљујући значајним улагањима у систем одбране кроз набавку и развој савремених система наоружања и војне опреме у години на измаку. Тиме се у великој мери повећава борбена и ватрена моћ и унапређују оперативне способности наше војске.
У оперативну употребу у јединице Војске Србије у 2024. години уведено је више од 70 различитих врста савременог наоружања и војне опреме, а међу њима 38 из домаћег развоја, захваљујући повећаним напорима Војнотехничког института и Одбрамбене индустрије Србије.
Међу најзначајнијим новоуведеним домаћим и модернизованим системима су оклопни транспортер БОВ ОТ, нови „Милош-М”, модификовани БРДМ-2МС, извиђачка варијанта „хамера” и нова врста муниције 155 мм повећаног домета.
Пратећи савремене токове, одвијају се активности на развоју беспосадних ваздухоплова и увођењу дронова у Војску Србије, који осим извиђачких реализују и борбене задатке, а завршена је израда нулте серије беспилотног ваздухоплова „врабац” и произведена знатна количина летелица „комарац-1”.
Од великог значаја је новоуведено средство за детекцију и ометање беспилотних ваздухоплова „репелент”. Мобилност наших специјалних и извиђачких снага унапређена је испоруком нових „хамера”, док су за потребе јединица ангажованих у мултинационалним операцијама набављена теренска возила Toyota Hilux.
Војска Србије додатно је ојачана ракетним системима за противваздухопловна дејства FK-3, HQ-17АЕ и ПАСАРС, хеликоптерима H-145М опремљеним оптоелектронским и нападно-нишанским системом последње генерације, затим радарима ГМ-400 и ГМ-200, као и борбеним оклопним возилима с повећаном балистичком заштитом „Лазар 3”.
Значајно је и то што је ватрена подршка јединица Копнене војске увећана модернизацијом постојећих система „огањ” и „гвоздика”.
Надограђена је и стационарна компонента Телекомуникационог информационог система, чиме су унапређени квалитет и капацитет сервиса у систему одбране, а отпочела је изградња Ситуационог центра и успостављање ДАТА центра Генералштаба, што повећава визуелизацију оперативног окружења и ефикасност размене и складиштења података.
Такође, уговорена је набавка вишенаменских авиона „рафал”, чије је финансирање започело у овој години. Њиховим увођењем у употребу додатно ће се унапредити контрола и заштита суверенитета ваздушног простора Републике Србије.
И у наредној 2025. години Министарство одбране и Војска Србије наставиће да опремају јединице савременим средствима и војном опремом, да и даље јачају оперативне способности наше војске и буду сигуран штит пред сваком претњом миру и безбедности наше отаџбине.
Обилазак снага Војске Србије
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић обишао је данас са сарадницима снаге Војске Србије у гарнизонском месту Куршумлија.
Овом приликом је остварио непосредан увид у ниво борбене готовости јединица, информисао је командни кадар о планираним кључним задацима и дао смернице за даље унапређење стања, оперативних и функционалних способности.
Током дводневног боравка у јединицама Војске Србије у гарнизону Рашка и гарнизонском месту Куршумлија разматрани су и безбедносни изазови, попуна и развијеност тактичких састава и њихове способности за реализацију мисија и задатака.
На крају обиласка, начелник Генералштаба је изразио задовољство затеченим стањем у јединицама, обученошћу и високим моралом војника и старешина и професионалним односом којим приступају реализацији додељених задатака и честитао им предстојеће празнике.
Испраћај контингента Војске Србије у мировну операцију
Испраћај контингента Војске Србије у мировну операцију
У касарни „Први пешадијски пук књаза Милоша Великог“ у Врању данас је одржана војна свечаност поводом испраћаја новог контингента Војске Србије у мировну операцију Уједињених нација у Либану.
Контингент чине пешадијска чета из састава Четврте бригаде копнене војске, штабни официри који ће бити ангажовани у команди мисије и група специјалистa задужених за подршку нашем саставу.
Они ће као део међународних снага извршавати одговорне задатке на очувању мира у сектору „Исток“ мировне операције Уједињених нација у овој блискоисточној земљи. Претходно су прошли свеобухватне припреме и вишемесечну обуку, како би у потпуности били спремни за ангажовање у мировној операцији.
Свечаном испраћају су присуствовали представници Генералштаба и јединица Војске Србије, органа локалне самоуправе и Српске православне цркве те родбина и пријатељи војника и старешина који се упућују у мисију.
Начелник Управе за телекомуникације и информатику (Ј-6) Генералштаба бригадни генерал Миле Витезовић је командиру пешадијске чете мајору Немањи Стаменковићу уручио заставу Републике Србије, а припадницима Војске Србије пожелео успешну реализацију додељених задатака у зони операције и сигуран повратак у отаџбину.
Војска Србије је учешће у мировној операцији Уједињених нација у Либану отпочела 2010. године, а осим контингента у сектору „Исток“, тренутно је у овој операцији распоређен и вод Војске Србије за заштиту мировних снага у сектору „Запад“.
Начелник Генералштаба у обиласку јединица Копнене војске
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић боравио је данас, с најближим сарадницима, у обиласку јединица Копнене војске у гарнизону Рашка.
Том приликом је сагледао организацију живота и рада, степен реализације кључних задатака и стање инфраструктурних објеката за смештај и обуку војника те чување борбених система и убојних средстава.
Генерал Мојсиловић је разговарао с командантима и командирима јединица, информисао их о плановима за наступајући период и дао задатке за даље унапређење стања, оперативних и функционалних способности.
Министар Гашић присуствовао обележавању Дана РВ и ПВО
Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић присуствовали су вечерас свечаности поводом обележавања Дана Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, у Дому ваздухопловства у Земуну.
На почетку свечаности прочитана је честитка председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића.
Обраћајући се бројним гостима министар Гашић подсетио је да је на данашњи дан 1912. године, само девет година после првог лета браће Рајт, у Нишу формирана прва ваздухопловна команда, а да је њен командант био мајор Коста Милетић.
– Тада мала, али снажна Србија, била је међу првим државама у свету која је, већ наредне године, имала ватрено крштење у борбеним дејствима у ваздуху приликом опсаде Скадра. Период између два светска рата карактеришу процват и интензиван развој нашег ваздухопловства, уз производњу савремених летелица у домаћој авио-индустрији. Истовремено, с напретком авијације, стварају се и развијају јединице ПВО и сигналне станице, претече будућих јединица ваздушног осматрања и јављања – рекао је министар одбране.
Он је истакао да су се својим херојством нарочито истакли пилоти – ловци, у одбрани Београда током Априлског рата 1941. године, као и пилоти бомбардера, који су непријатељу нанели значајне губитке.
– После Другог светског рата, РВ и ПВО се у неколико развојних фаза опремало модерним ваздухопловима, ракетним системима противваздухопловне одбране и радарима средњег и великог домета, уз интензиван развој домаће индустрије и ремонтних капацитета. Доследно традицији предака, припадници нашег ваздухопловства и ПВО потврдили су патриотизам и храброст херојски се супротстављајући снагама НАТО у агресији на нашу лепу отаџбину 1999. године – нагласио је министар Гашић.
Министар одбране рекао је да су Министарство одбране и Војска Србије, уз огромну помоћ нашег највишег државног руководства на челу са председником Републике и врховним командантом, и у години на измаку пружали велику подршку развоју РВ и ПВО.
– Настављено је опремање ваздухопловима, ракетним и радарским системима, као и модернизација перспективних борбених средстава и система. Уважавајући изазове и ризике по безбедност наше земље, као и савремена достигнућа у развоју наоружања, државно и војно руководство уговорило је опремање Војске Србије најсавременијим вишенаменским борбеним авионима „Рафал“. То је веома скупа, али исплатива инвестиција у дугорочну сигурност нашег неба – рекао је министар Гашић.
Том приликом, министар одбране подсетио је да су на приказу способности „Застава 2024“, на аеродрому „Пуковник – пилот Миленко Павловић“ у Батајници, јавности представљени резултати процеса опремања те оспособљеност јединица РВ и ПВО.
– Тада смо грађанима Србије показали да је визија моћне и савремене војске, дефинисана још 2012. године, постала реалност. Посебно желим да истакнем да јединице Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране постижу одличне резултате у контроли и заштити суверенитета ваздушног простора Републике Србије. Реализацијом различитих здружених вежби с јединицама Копнене војске, 63. падобранском бригадом и 72. бригадом за специјалне операције у континуитету унапређују оспособљеност за извршавање наменских задатака – нагласио је министар Гашић и истакао да за постигнуте резултате у раду током 2024. године одаје признање свим припадницима вида.
Он је рекао да је уверен да ће следећа година бити још успешнија, и да ће сви припадници РВ и ПВО, као и до сада, потврдити да су достојни угледа плавог строја и часног војничког звања.
– Са жељом да наставите да градите своје способности доприносећи миру и просперитету наше земље и свих наших грађана, честитам вам Дан Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране – рекао је министар Гашић.
Командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић нагласио је да припадници тог вида непрекидном контролом ситуације у ваздушном простору обезбеђују сигурно небо изнад Србије.
– И ове године је настављен процес опремања РВ и ПВО, увођењем у оперативну употребу борбених хеликоптера Ми-35, вишенаменских хеликоптера Х-145, ракетних система ПВО ФК-3 и HQ-17, радара ГМ-400 и ГМ-200, као и система аутоматизације Сова 24. Уз модернизацију авиона МиГ-29 и Орао те ракетног система ПВО „КУБ“ рађено је на ремонту и продужетку ресурса дела ваздухоплова и ракетно-техничких средстава. Наредне, 2025. године очекујемо у нашим редовима нове младе људе, нова средства и системе наоружања и војне опреме, квалитетну обуку и оно што је најважније – безбедно извршење задатака. Резултати постигнути у претходном периоду, уз професионалан и одговоран однос гарант су да ће сви задаци бити у потпуности реализовани. Памтимо прошлост, свесни смо садашњости, али окренути ка будућности – рекао је генерал Жарковић.
На вечерашњој свечаности представљени су резултати рада у претходној години, а потом је за дугогодишњу сарадњу и подршку додељена Плакета Ратног ваздухопловства и ПВО Авио-служби Владе. Том приликом, генерал Жарковић уручио је Плакету вршиоцу дужности директора Небојши Скорићу.
Централној свечаности присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници локалних и верских заједница и бројни гости који су након завршене церемоније били у прилици да обиђу и изложбу „Милутин Миланковић – живот и дело“ у галерији „Икар“.
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас, у Дому Гарде на Топчидеру, 11. конференцији изасланика одбране Републике Србије.
Министар Гашић, обраћајући се присутнима, рекао је да учешћем у међународној војној сарадњи настављамо да унапређујемо наше оперативне способности, знања и умећа и јачамо углед Министарства одбране и Војске Србије. Према његовим речима, настављамо да будемо отворени за регионалну сарадњу и за сарадњу са партнерима из осталих земаља, истовремено посвећени војној неутралности Републике Србије, а Министарство одбране и Војска Србије остаће привржени очувању мира, стабилности, изградњи поверења са суседима у региону и европској перспективи.
Присутнима су се обратили министар спољних послова Марко Ђурић, који је говорио о значају и улози изасланика и спољнополитичким приоритетима и директор Војнообавештајне агенције генерал-мајор Зоран Стојковић, који је говорио о значају Конференције.
На Конференцији је било речи о политичкој и безбедносној ситуацији у региону и свету и доприносу афирмацији Србије и њеног система одбране.
Конференцији су присуствовали чланови Колегијума министра одбране.
Наведени скуп представља традиционални формат за окупљање изасланика одбране и прилику да се анализирају резултати рада изасланстава одбране и да се изасланицима дају смернице за даљи рад.
Обавештење
Војнотехнички институт спроводиће редовне и планске активности испитивања ракетних мотора у касарни „Жарково“ у Београду, од 24. до 26. децембра 2024. године.
Наведена испитивања извршавају се у строго контролисаним условима, у просторијама намењеним за те потребе и без опасности по људе и животну средину.
Интензивном обуком до врхунске оспособљености артиљераца Војске Србије
У складу с годишњим планом обуке, у току је период интензивног обучавања артиљеријских дивизиона Војске Србије наоружаних самоходним вишецевним лансерима ракета, који ефекат остварују концентрисаном ватром по циљевима великих размера.
Обука се реализује на полигонима Војске Србије, с циљем одржавања и унапређења колективне обучености и борбене готовости јединица за пружање ватрене подршке маневарским снагама у току извођења операција.
У саставу послуга артиљеријских система, војници и старешине увежбавају тактичке радње и поступке приликом извршења ватрених задатака у одбрани и нападу, истовремено унапређујући личну оспособљеност за рад на својој и допунској дужности.
Командир једне од артиљеријских батерија и инструктор обуке мајор Ивица Видановић истиче да у процесу обуке професионални војници стичу „рутину за рад на борбеном систему“.
— У претходном периоду артиљеријска батерија је била ангажована на различитим вежбама. Јединица је у потпуности оспособљена за извршење задатака. И поред тога, настављамо са интензивном обуком, будући да је реч о новим, софистицираним средствима те да су стална увежбавања на њима неопходна — каже мајор Видановић.
Обука у Војсци Србије је стални и кључни задатак. Реализује се у циклусима, у складу с приоритетима које одређују команданти, како би јединице увек биле у готовости за извођење борбених дејстава у земљишним, тактичким и временским условима у којима могу наћи током реализације задатака.
Министар Гашић на полагању заклетве војника генерације „децембар 2024“
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас полагању заклетве војника на добровољном служењу војног рока и полазника Курса за подофицире кандидата из грађанства генерације „децембар 2024“, у касарни „Војвода Живојин Мишић“ у Ваљеву.
Честитајући положену заклетву војницима и полазницима, министар одбране нагласио је да му је част и задовољство што је данас део најсвечанијег чина у животу сваког војника, јер „полагање војничке заклетве представља завет на оданост отаџбини“.
– Млади људи који су је данас пред нама изговорили својом чашћу јемче да ће увек стајати на бранику слободе Србије. Због одважности да на себе приме ту велику моралну обавезу, они заслужују наше поштовање. Сврставајући се у ред генерација које су градиле и браниле темељне вредности нашег друштва, ови дивни младићи и девојке издижу се изнад статуса обичних грађана и постају заштитници државе – рекао је министар Гашић.
Како је истакао, историја нас учи да Србија никада није била агресор, али да је увек знала да се брани.
– Од Косова и Видовдана, славних устанака с почетка 19. века, балканских ратова, великих победа у Првом и Другом светском рату па све до данашњих дана српски војник је симбол слободе и отпора завојевачу. Народ у њему види чврстину, доследност и поштење. Тај углед свака нова генерација војника предаје наредној као обавезу и знамење – да је чува и ни по коју цену не унизи – нагласио је министар одбране.
Обраћајући се војницима, министар Гашић поручио је да обука која следи није лака и да ће их ојачати, научити дисциплини и тимском раду.
– Ти изазови нису тешки онима који у срцу носе љубав према отаџбини и веру у себе. Будите дисциплиновани и посвећени стицању знања и вештина. Будите уверени да свако од вас понаособ својим радом и залагањем уграђује по један камен у бедем одбране Србије. Знајте да, после одслуженог војног рока, за вас има места у професионалном саставу наше војске – нагласио је министар одбране и позвао војнике да „пригрле ту шансу и обезбеде себи и својим породицама сигурну будућност“.
Према речима министра Гашића, наша војска јача из дана у дан и уз свесрдну помоћ и подршку државног руководства на челу са председником Републике и врховним командантом Војске Србије Александром Вучићем улажемо у опремање, модернизацију, обуку и побољшање животног стандарда.
– Србија мора да има јаку и спремну војску – војску која ће бити гарант мира и сигурности за све њене грађане. Наш циљ је увек био и увек ће бити мир. А наша снага је порука да смо спремни и способни да одбранимо оно што је наше – истакао је министар одбране.
Он је полазницима Курса за подофицире поручио да су изабрали пут који доноси велике изазове, али и велику част и нагласио да улога старешине у нашој војсци није само командовање – она је узор, одговорност и обавеза да воде људе који су им поверени.
– Од вас, као будућих подофицира, очекује се да будете пример дисциплине, стручности, храбрости и одлучности. Ваши војници гледаће у вас, вероваће вашим речима и следиће ваше поступке. Свака наредба коју будете издали мора бити плод знања, морала и људске одговорности. Не заборавите – бити старешина није посао, већ начин живота – рекао је министар одбране.
Обраћајући се родитељима и родбини свих који су данас положили заклетву, министар Гашић поручио је да имају право да буду радосни и поносни.
– Као родитељ и ја у срцу носим то исто осећање када видим лепоту наше младости у строју Војске Србије. Драга децо, нека вас речи војничке заклетве воде кроз живот и подсећају на обавезу коју сте данас преузели. Служите својој земљи поштено, храбро и часно, онако како доликује српском војнику и српском подофициру. Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је министар одбране.
Полагању заклетве присуствовали су заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић, заменик команданта Команде за обуку бригадни генерал Небојша Цветковић, начелник Управе за људске ресурсе Генералштаба бригадни генерал Слађан Христов, представници округа и локалне самоуправе, Српске православне цркве, као и бројна родбина и пријатељи. Командант данашње свечаности био је командант Другог центра за обуку у Ваљеву пуковник Саша Стојиљковић.
Анђела Филиповић из Врања, полазник Курса за подофицире, истакла је да својим примером жели да покаже својим синовима љубав према отаџбини.
– Животна жеља ми је да радим у војсци. Досадашњи утисци су феноменални, као и однос старешина и слушалаца. Највише ми се свиђа кохезивност људских односа и због тога што важи правило „сви за једног један за све“ – истакла је Анђела Филиповић.
Милан Раденковић који је пореклом са Косова и Метохије, а живи у Нишу, полазник је Курса за подофицире кандидата из грађанства. Он каже да му је жеља да се активира у Војсци Србије.
– За то сам се одлучио када сам видео конкурс за наведени курс. Утисци су одлични. Осим дисциплине, овде смо стекли много добрих другова са којима смо се веома добро уклопили – рекао је Раденковић.
Игор Самарџић из Тивта на добровољно служење војног рока пријавио се заједно са својим девојком, истакавши да је то још један важан корак ка заједничком животу.
– Сматрам да је служење војног рока најмање што можемо да учинимо за себе, наше претке и наше потомке. Препоручио бих свима да дођу да се опробају у војсци, јер нас превасходно уче да будемо добри људи, а након тога и добри војници – рекао је Самарџић нагласивши да је изузетно поносан што је војник.
Министар Гашић: Оставка председника угрозила би стабилност система одбране
Министар одбране Братислав Гашић истакао је да би, иако у потпуности разуме огорчење председника Републике, његова оставка представљала озбиљан ударац сектору одбране и безбедности наше земље.
– Председник Вучић је једина личност апсолутно неспорног политичког ауторитета. Његово лидерство поготово је важно у сектору безбедности јер проистиче из директне воље грађана Србије. Велико је питање у ком смеру би се, претходних година, развијале разне безбедносне кризе да Александар Вучић није био на челу система одбране са својим државничким искуством и демократским легитимитетом – изјавио је министар Гашић.
Он је подсетио на чињеницу да је Војска Србије тек од мандата Александра Вучића на месту министра одбране 2012. године почела да се опоравља од деценијског занемаривања и разарања.
– Вучић је Војску те године затекао у жалосном стању и започео реформске процесе који трају до данас. Захваљујући тој политици Војска Србије је у потпуности ревитализована и сада представља озбиљну, добро опремљену и обучену оружану силу, немерљиво снажнију него пре десетак година. Сматрам да би оставка председника, без икакве сумње, угрозила не само развој, него и стабилност система одбране. Молим га у своје лично име, а верујем да ће се са мном сложити и већина оне пристојне и нормалне Србије која га подржава, да још једном размотри и размисли, и не допусти да подлегне притиску оних који желе да ову земљу врате у доба пљачкашких приватизација, дестабилизације, распарчавања и уништавања свега онога што је муком изграђено у последњих 12 година – рекао је министар одбране Братислав Гашић.
Састанак са изаслаником премијера Велике Британије за Западни Балкан
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић састао се данас са специјалним изаслаником премијера Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске за Западни Балкан лордом Стјуартом Пичом, који борави у званичној посети Републици Србији.
Током сусрета у Генералштабу Војске Србије разговарало се о изазовима, ризицима и претњама безбедности у региону и свету и стању на Косову и Метохији. Састанку је присуствовао и британски амбасадор у Београду Његова екселенција Едвард Фергусон.
Генерал Мојсиловић је истакао да је Војска Србија отворена за сарадњу са свим партнерима, уз поштовање политике војне неутралности Републике Србије, оцењујући да заједничке војне активности, првенствено оне које се односе на образовање, обуку и вежбе, доприносе изградњи оперативних способности оружаних снага, али и међусобног поверења и укупних односа држава.
Он је истакао да се Војска Србије, као кредибилан и поуздан партнер, доследно придржава Војно-техничког споразума и да, у складу с Резолуцијом 1244 и свим потписаним споразумима, Република Србија као јединог гаранта безбедности српског становништва у нашој јужној покрајини види међународно безбедносно присуство на Косову и Метохији.
Састанак министра одбране са директором Генералне дирекције за наоружање Министарства војске Француске
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са директором Генералне дирекције за наоружање Министарства војске Републике Француске Емануелом Шивом.
На састанку је истакнуто да је сарадња министарстава одбране Србије и Француске на високом нивоу и да постоји простор за њено даље унапређење у областима од заједничког интереса.
Разговарано је о унапређењу сарадње у области одбрамбене индустрије, као и у областима нових иновација, укључујући сајбер безбедност и вештачку интелигенцију. Такође, било је речи и о реализацији пројекта „Рафал“ и савременом наоружању те истакнуто да ће Дирекција пружити пуну подршку Министарству одбране у реализацији наведених пројеката.
Данашњем састанку присуствовали су државни секретар у Министарству финансија Ана Триповић и амбасадор Француске у Београду Пјер Кошар.
Делегација Генералне дирекције за наоружање Француске ће у оквиру посете Србији обићи предузећа домаће одбрамбене индустрије ради сагледавања могућности проширења постојећег нивоа сарадње и будућих пројеката.
Састанак министра одбране са директором Центра за безбедносну сарадњу
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са директором Центра за безбедносну сарадњу – RACVIAC амбасадором Константин-Михаилом Григорием у Београду.
Тема састанка била је сарадња са Центром за безбедносну сарадњу, чија је Република Србија стална чланица од оснивања те међународне организације.
Министар Гашић истакао је посвећеност Србије унапређењу сарадње са кључним међународним организацијама у области одбране и безбедности, као и активном доприносу у оквиру свих релевантних форума регионалне сарадње.
Он је указао на комплексност безбедносног окружења у којем је додатно повећан значај деловања мултилатералних форума за сарадњу, као и да у том смислу Србија изузетно цени допринос Центра RACVIAC.
Током састанка, министар Гашић нагласио је да су приоритети Србије у области регионалне сарадње, пре свега, очување мира и безбедности, али и заштита националних интереса када је реч о Косову и Метохији.
Како је истакао министар Гашић, Србија, као држава чланица Уједињених нација, али и Центра RACVIAC и бројних кључних међународних организација и иницијатива, сматра неопходним поштовање успостављених принципа, начела и споразума, као и норми међународног права.
Директор Центра за безбедносну сарадњу захвалио је министру Гашићу на прилици да се састану и разговарају, истакавши значај развоја регионалне сарадње и у том смислу ефикасног функционисања Центра за безбедносну сарадњу – RACVIAC.
Пријем министра одбране и начелника Генералштаба поводом новогодишњих и божићних празника
Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић приредили су вечерас пријем поводом новогодишњих и божићних празника у Дому Гарде на Топчидеру.
Вечерашњем пријему присуствовали су председник Владе Републике Србије Милош Вучевић, министри у Влади, народни посланици, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници локалне самоуправе, државних институција, верских заједница, дипломатског и војно-дипломатског кора, ветерани, као и многобројни гости из јавног и културног живота.
Обраћајући се бројним гостима министар Гашић најпре је поздравио све присутне у име председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића и истакао да Војска ужива огромно поверење грађана и да је тај углед грађен дуго и стрпљиво, као и да је резултат деценијског рада и залагања, храбрости и поштовања свих припадника Министарства одбране и Војске Србије.
– У њему се огледа континуитет професионалне посвећености и искреног родољубља. Доприносећи том континуитету, у години на измаку вредно смо радили настојећи да, сваким даном, систем одбране наше земље учинимо снажнијим и способнијим да одговори својим уставним и законским улогама. Војска Србије опремана је најсавременијим наоружањем и војном опремом, улагано је у инфраструктуру и стандард наших припадника, унапређена је обука и квалитет реализације мисија и задатака – нагласио је министар одбране.
Том приликом, он је рекао да „тај успех не би био могућ без свесрдне помоћи председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, Владе наше земље на челу са премијером Милошем Вучевићем и свих колегиница и колега министара”.
– Однос према питањима одбране, као кључном предуслову стабилности, друштвеног и економског напретка, пример је изврсне сарадње свих носилаца државне власти. За успешан наставак започетих процеса у Министарству одбране и Војсци Србије подршка и разумевање највишег државног руководства биће и надаље од пресудног значаја. У ту се подршку уздамо одлучни да сваки циљ у изградњи наших способности уједно учинимо полазном основом за достизање виших циљева и строжих критеријума – рекао је министар Гашић.
Министар одбране посебно је истакао да је уверен да ће Народна скупштина подржати иницијативу за реактивирање обавезног служења војног рока иза које су у потпуности стали председник и Влада. Он је додао да ће се на тај начин отворити сасвим ново поглавље у развоју одбрамбених способности наше земље сходно проценама свих актуелних и будућих безбедносних претњи.
– Увођење обавезног служења војног рока биће кључни задатак Министарства одбране и Војске Србије у предстојећој години. Реч је о процесу који захтева, не само финансијска издвајања, организацијска прилагођавања и инфраструктурне пројекте на нивоу система одбране, већ и успостављање једног новог, младим генерацијама непознатог социјалног механизма. Наша мисија биће да Војску Србије будућим регрутима представимо онаквом каква она и јесте. Да отклонимо све предрасуде и страхове, учинимо да свако од њих лични допринос одбрани земље истовремено доживи као чин истинског патриотизма, грађанске одговорности и прилику да постане део вековне традиције која је обликовала карактер српског народа. У томе ће нам требати подршка свих истински државотворних снага у нашем друштву – рекао је министар одбране.
Министар Гашић је рекао да се мотив и инспирација за све што је у протеклој години урађено, али и оно што ће се тек урадити, заснивају на чврстој вези између традиције и будућности, а да је у њој срж свести о нашем идентитету и потреби да се увек и по сваку цену мора штитити земља коју волимо.
– Зато је наш циљ јасан – мирна, сигурна и стабилна Србија, са јаком Војском и народом који у њу верује. Нарочиту захвалност упућујемо председнику Републике и Влади Републике Србије на снажној и континуираној подршци развоју система одбране која је уграђена у темеље свих успеха у претходној години – нагласио је министар Гашић пожелевши свима у предстојећој години срећу и добро здравље, а Србији да буде безбедна и просперитетна.
На вечерашњем пријему у Дому Гарде, приказан је филм посвећен најзначајнијим резултатима Министарства одбране и Војске Србије у 2024. години, у продукцији Управе за односе са јавношћу Министарства одбране. Свечани пријем употпуниле су и нумере које су извели Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“, Културно-уметничко друштво „14. октобар“ из Крушевца и виртуоз на труби Данијела Веселиновић.
Састанак с командантом Команде здружених снага НАТО-а
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић разговарао је данас у Београду с командантом Команде здружених снага НАТО-а из Напуља, уједно командантом америчких поморских снага у Европи и у Африци, адмиралом Стјуартом Манчом.
На састанку је било речи о актуелној безбедносној ситуацији у региону и свету, пре свега на Косову и Метохији, као и о резултатима сарадње Војске Србије и команде из Напуља и могућностима за њено даље унапређење, на првом месту у области обуке, образовања и заједничких вежби.
У разговору је оцењено да је та сарадња професионална, конструктивна и да доприноси миру и стабилности у региону, као и да је Војска Србије кредибилан и поуздан партнер. Изражена је спремност обеју страна за наставак сарадње у свим областима од заједничког интереса, уз уважавање војне неутралности Републике Србије, и констатовано да успостављени механизми то и обезбеђују.
Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, начелник Генералштаба је указао да највећу претњу безбедности представљају једнострани потези привремених институција самоуправе у Приштини којимa се циљано угрожава безбедност српског народа и истакао да Република Србија, у складу с Резолуцијом 1244 и Војно-техничким споразумом, Кфор види као једину легитимну оружану формацију на Косову и Метохији.
Адмирала Манча, који борави у нашој земљи ради присуства церемонији примопредаје дужности шефа Војне канцеларије НАТО-а за везу у Београду, данас је у посету примио и председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић.
САОПШТЕЊЕ
Данас око 8.30 часова на Ибарској магистрали код скретања за Рипањ дошло је до саобраћајне незгоде у којој је цивилни аутомобил, из за сада непознатих разлога, ударио у службено возило у коме се налазио министар одбране Братислав Гашић, а након тога и у друго службено возило у пратњи министра.
Министар Гашић том приликом није повређен и током дана је наставио са обављањем својих редовних дужности.
Професионални припадници Војске Србије који су се налазили у пратњи министра одбране такође нису повређени.
Возач заспао, па се закуцао у возила министарства одбране!
БРАТИСЛАВ Гашић (57) министар одбране у Влади републике Србије имао је јутрос удес на Ибарској магистрали.
Наводно, удес је скривио возач аутомобила који је, по свему судећи, заспао за воланом, а затим изгубио контролу над возилом и закуцао се у службена возила Министарства одбране.
– Након тога тај аутомобил је ударио у возило из Гашићеве пратње, а затим и у аутомобил у ком се налазио министар – каже извор из истраге.
Извор Информера из истраге каже да је од силине удара отпао точак са аутомобила возача који је скривио незгоду.
- Права је срећа да није било повређених. Причињена је тотална штета на сва три возила која су учествовала у овој саобраћајној незгоди – каже извор Информера и додаје да је полиција обавила увиђај.
- Возач који је изазвао удес је алкотестиран. Његов аутомобил је однет на ванредни технички преглед како би се утврдило да ли је у моменту судара био у исправном стању.
Истрага поводом овог случаја је у току, а након тога биће познати сви детаљи ове саобраћајне незгоде.
Летачка обука на новим транспортним авионима Војске Србије
На војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници и у ширем рејону Београда припадници 138. транспортне авијацијске ескадриле реализују редовну летачку обуку на новим авионима CASA C-295.
Циљ обуке је одржавање високог нивоа обучености посада за извршење наменских задатака превожења и десантирања људи и терета, као и санитетског превожења.
У обуку је активно укључен и технички састав ове јединице из састава 204. ваздухопловне бригаде, чија обученост је од великог значаја за исправност ваздухоплова и њихову доступност за летење.
Према плану обуке, извршавају се летачки задаци у повољним и сложеним метеоролошким условима, дању и ноћу. Претходно је успешно реализована обука пробних пилота па, осим посадама за извршавање наменских задатака, јединица располаже и у потпуности оспособљеним посадама за пробне летове.
Савремени авиони CASA C-295 намењени су за транспорт људи и терета, ВИП и медицинска превожења, а њиховим увођењем у оперативну употребу у Војсци Србије значајно су унапређене способности нашег ратног ваздухпопловства за извршење транспорта и размештаја јединица и покретних ствари у зону операције.
Састанак министара одбране Србије и Кипра
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са министром одбране Републике Кипар Василисом Палмасом, у Београду.
Након интонирања химни уз свечани дочек пред стројем Гарде Војске Србије, уследили су разговори делегација две земље.
На данашњем састанку разговарано је о политичкој и безбедносној ситуацији у региону и свету и о сарадњи у области одбране између Републике Србије и Републике Кипар.
Како је истакао министар Гашић, лако је разговарати са искреним и добрим пријатељима и захвалио Кипру у име Владе Републике Србије, Министарства одбране и читавог народа Србије на принципијелном ставу који има, када је реч о очувању наше јужне покрајине Косова и Метохије у саставу Републике Србије.
– Хвала вам на вашем принципијелном ставу, хвала вам на помоћи коју пружате Србији на нашем путу ка Европској унији. Теме наших разговора данас, сем осталих, биле су војно-војна, војнообразовна, војнотехничка сарадња, која у наредном периоду мора да поприми много веће размере него што је то било пре – рекао је министар Гашић.
Према његовим речима, управо овакве посете високог нивоа пружају могућности да развијамо планове за наредну годину, у много већој мери него што је то било у претходним годинама.
– Разменили смо много важних информација око дешавања и у зони Медитерана и у зони Западног Балкана. Разговарали смо и о сарадњи наших специјалних јединица. Свакако, лако је разговарати са искреним и добрим пријатељима – нагласио је министар Гашић.
У свом обраћању, министар Палмас захвалио је на љубазном дочеку и гостопримству и истакао да је сусрет потврда изузетних дугогодишњих односа наше две земље. Како је рекао, наше народе спајају братство и дубоке пријатељске и историјске везе, заједничко културно наслеђе, као и дубоко саосећање у заједничким изазовима са којима се као државе суочавамо.
– Наша плодна сарадња у областима безбедности и одбране заснива се на поверењу, поштовању и обостраном разумевању. Уверен сам да ће наши разговори продубити и унапредити те везе. Данас сам са министром Гашићем имао веома конструктивну размену мишљења о низу питања од обостраног интереса. Исказао сам недвосмислен принципијелан став Кипра који се односи на непризнавање једнострано проглашене независности тзв. Косова. За нас су принципи територијалног интегритета и суверенитета неотуђиви и неспорни – рекао је министар Палмас и поручио да ће Кипар уложити све напоре како би подржао прикључење Србије Европској унији.
Раније данас, министри Гашић и Палмас састали су се са председником Владе Србије Милошем Вучевићем и са Његовом светости патријархом српским Порфиријем.
Провера обучености за ангажовање у мировној операцији
На полигону „Боровац“ и у бази „Југ“ ове недеље је реализована тактичка вежба вода за заштиту снага „Српски штит“, на којој је проверена спремност јединице за учешће у мировној операцији Уједињених нација у Либану.
Вежба је изведена на крају вишемесечних припрема како би се у пракси проверила спремност ове јединице из састава Команде за обуку за упућивање у зону операције у Либану, где ће јој основни задатак бити обезбеђење базе мировних снага Уједињених нација.
Припадници јединице су на вежби решавали тактичке задатке који их могу очекивати у зони мировне операције, док је обученост и интероперабилност вредновао тим из Генералштаба Војске Србије.
Резултати говоре да је вод за заштиту снага достигао дефинисане стандарде и да је у потпуности обучен, опремљен и спреман за ангажовање у мировној операцији.
Војска Србије ангажује вод за заштиту снага у мисији Уједињених нација у Либану од 2014. године. Осим овог вода, Војска Србије у Либану ангажује и пешадијску чету, штабне официре и групу специјалиста задужених за подршку нашем контингенту.
Начелник Генералштаба са високим званичником Европске команде САД
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић разговарао је данас у Београду са замеником директора Директората за планирање, политику, стратегију и способности (Ј-5) Европске команде Оружаних снага Сједињених Америчких Држава бригадним генералом Крисом Макинијем.
У разговору је констатовано да је сарадња Војске Србије и Европске команде Оружаних снага САД веома садржајна и развијена и да доприноси очувању мира и стабилности у региону. Обострано је оцењено да постоји простор за њено даље унапређење, пре свега када је реч о обуци за ангажовање у мултинационалним операцијама и за реализацију задатака атомско-биолошко-хемијске одбране.
Генерал Макини ће у наставку обићи Центар атомско-биолошко-хемијске одбране Војске Србије у Крушевцу, где ће му бити презентовани капацитети јединице и могућности за усавршавање специјализованог кадра, а током боравка у нашој земљи ће посетити и Универзитет одбране.
Обука послуга савремених артиљеријских ракетних система
На полигонима Војске Србије у току је реализација редовне обуке професионалног састава артиљеријског дивизиона из састава Прве бригаде копнене војске опремљеног модернизованим вишецевним лансерима ракета М-17 „огањ“.
Обука се спроводи с циљем очувања и унапређења оспособљености припадника јединице за борбену употребу овог савременог артиљеријског система, који пружа прецизнију и ефикаснију ватрену подршку јединицама у току извођења операција Војске Србије.
У складу с програмом обучавања, професионални војници усавршавају своја знања и вештине за припрему система за гађање и извођење ватрених задатака. Акценат је на примени дигитализованих командних система, који обезбеђују брже доношење одлука и већу прецизност и брзину паљбе.
Послуге у наставку очекују сложенији садржаји обучавања на терену и програмска гађања, на којима ће бити у прилици да покажу тактичку и ватрену оспособљеност за реализацију задатака у борбеним дејствима уз примену нових технологија у артиљеријској ватреној подршци.
Реализација овакве обуке кључна је за очување високе борбене готовости за вођење борбених дејстава у свим земљишним, тактичким и временским условима у којима се јединице могу наћи током реализације задатака.
Самоходни вишецевни лансер ракета М-17 128 мм „огањ“ је савремени артиљеријски систем намењен за остваривање изненадне и концентрисане артиљеријске ватре по циљевима великих размера, а његовим увођењем у наоружање Војске Србије значајно су унапређене могућности за пружање поуздане, брзе и прецизне артиљеријске ватрене подршке.
Министар Гашић отворио конференцију посвећену улози жена лидера у области безбедности и одбране
Министар одбране Братислав Гашић отворио је данас, у Дому Војске Србије у Београду, Међународну конференцију „Жене и лидери у области безбедности и одбране: резултати и наредни кораци“.
Он је истакао да му је част и задовољство што има прилику да поздрави учеснике и отвори значајну конференцију посвећену улози жена лидера у области безбедности и одбране. Како је истакао, тема одражава не само промене у нашем друштву, већ и неопходност да препознамо и унапредимо улогу жена у областима које су традиционално сматране претежно мушким.
– Реч је о променама од великог значаја за унапређење нашег колективног безбедносног оквира, јер без равнотеже, инклузије и различитости у лидерству, безбедност и одбрана не могу бити ефикасни. Улога жена у сектору безбедности и одбране није новина, јер су жене у прошлости, кроз историју, играле различите улоге – биле су и борци и стратези, политички лидери и мировни преговарачи. Кроз различите облике ангажовања, жене уносе нову перспективу, а то је управо оно што је потребно за ефикасну и одговорну безбедносну и одбрамбену политику. Улога жена у овој области није само питање равноправности, већ и уношења другачијих приступа, искустава и способности – рекао је министар одбране.
Према његовим речима, наша земља је последњих година учинила значајан напредак у погледу родне равноправности те додао да је пред нама још много посла и да је потребно да сви заједно, кроз дијалог и сарадњу, створимо амбијент у којем жене могу остварити свој пуни потенцијал у овом сектору – без предрасуда, ограничења, уз пуну подршку и могућности за напредовање.
– Укратко бих желео да изложим постигнућа која сматрам најзначајнијим, када је реч о Министарству одбране и Војсци Србије, јер о њима ће детаљније бити речи током дводневне конференције. Дефинисали смо сопствену позицију у односу на доминантне трендове у свету, унапредили нормативно-правни оквир, који је последица усклађивања са међународним документима из ове области, теоријски утемељили област кроз научноистраживачке пројекте, први пут у историји српске војске почели с праксом школовања девојака на Војној академији и Медицинском факултету Војномедицинске академије, Војној гимназији и Средњој стручној војној школи, повећали информисаност и мотивисаност девојака за тај вид школовања. Уколико испуњавају прописане критеријуме, омогућено им је учешће у свим областима каријерног и академског усавршавања, чиме је отворен пут ка њиховој већој заступљености у Војсци Србије и заузимању командних и руководећих дужности – истакао је министар Гашић и рекао да учешће припадница Војске Србије у међународним мировним мисијама Уједињених нација и Европске уније, такође, представља значајан аспект интегрисања жена у оружане снаге те да је у 2023. години тај проценат износио скоро 14 одсто.
Министар одбране нагласио је да се у протеклом периоду предано радило на унапређењу положаја жена у систему безбедности и одбране путем институционалних тела и механизама родне равноправности.
– Спровођењем ових активности и мера, уклањане су баријере за равноправно учешће жена и њихову пуну партиципацију у свим процесима. Као резултат опредељености Министарства одбране да континуирано спроводи политику једнаких могућности, начињен је још један корак ˗ у 2022. години у Сектору за људске ресурсе формирана је посебна организациона целина ˗ Канцеларија за родну равноправност, чији су задаци уско повезани са активностима на унапређењу родне равноправности и спровођењу политике једнаких могућности. Један од показатеља очигледног напретка и резултат свих поменутих процеса, јесте и континуирано повећање заступљености жена које сада чине више од 26 процената припадника Министарства одбране и Војске Србије – рекао је министар Гашић напоменувши да је Србија своју посвећеност спровођењу Резолуције 1325 Савета безбедности Уједињених нација исказала усвајањем, до сада, два национална акциона плана, а у току је и израда трећег, чији је носилац израде управо Министарство одбране.
Како је нагласио министар Гашић, усвајањем тог документа, наша земља сврстава се у ред оних држава које уважавају значај равноправног учествовања мушкараца и жена у превенцији и решавању конфликата и промовисању културе трајног и одрживог мира, с циљем достизања стандарда родне равноправности.
– Користим ову прилику да изразим захвалност свим припадницама Министарства одбране и Војске Србије које су, ангажујући се у планирању, организацији и координацији сарадње са нашим партнерима у реализацији различитих активности на унапређењу родне равноправности у нашем систему, показале високу мотивисаност, доказујући тако да смо спремни и да прихватамо позитивне тековине савременог доба и спроводимо политику једнаких могућности. Сматрамо да је важно и потребно одржавање оваквих скупова, посебно у контексту савремених изазова и претњи и верујемо да ће наша сарадња, размена искустава, синергија и посвећеност у ових неколико дана допринети да са овог места упутимо јасну поруку и пружимо снажну подршку женама и њиховом учешћу у изградњи и очувању мира. Надамо се и да ће ово бити прилика да унапредимо постојеће и пронађемо неке нове модалитете будућих активности. На тај начин истичемо да Србија наставља да буде поуздан партнер у промовисању међународног мира и сарадње, с наглашеном улогом жена у тим процесима – рекао је министар одбране и прогласио Конференцију отвореном.
Учесницима Конференције обратила се министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура која је истакла да родна равноправност није декларативна вредност, већ да мора бити интегрисана у свакодневни рад институција, посебно у сектору безбедности и одбране.
– То нису само украсне речи којима се треба разметати, већ неотуђива вредност сваке стабилне, снажне, модерне државе. Посебно истичем чињеницу да су жене данас заступљене на свим нивоима Министарства одбране укључујући високе командне позиције у војсци, полицији и безбедносним службама – нагласила је Мацура и рекла да је број жена у војсци и полицији значајно повећан, што показује да родна политика даје конкретне резултате.
Помоћница министра за антидискриминациону политику и родну равноправност у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нина Митић, у свом обраћању, истакла је да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог снажно подржава све активности које воде ефикаснијој примени Резолуције 1325 и у том контексту подржава јачање женског лидерства у систему безбедности и у одбрани.
Отварању су присуствовали припадници Министарства одбране и Војске Србије, панелисти и учесници Конференције из земље и иностранства.
На дводневној конференцији у Дому Војске Србије говориће се о јубилеју – 25 година од усвајања Резолуције 1325 Савета безбедности Уједињених нација – Жене, мир и безбедност, о значају каријерног развоја за повећану заступљеност жена у униформи на руководећим позицијама у сектору безбедности, затим о женама лидерима у мировним операцијама изградње мира – изазови и научене лекције. Такође, биће речи о улози родно одговорног лидерства у постизању нулте толеранције према родно заснованој дискриминацији и о одговорности образовних институција у стварању лидера за 21. век и перспективама женског лидерства – лидерске праксе и стратегије отпорности, препреке и могућности за жене лидере.
Обука за штабне официре Уједињених нација
У организацији Центра за мировне операције Војске Србије, у бази „Југ“ код Бујановца је успешно реализован тронедељни међународни курс за штабне официре Уједињених нација.
Курс су похађали припадници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова и оружаних снага из девет страних држава, и они су у нашем центру у потпуности оспособљени за рад на штабним дужностима у мировним операцијама Уједињених нација.
У складу с програмом обуке, прошли су теоријске и практичне садржаје који се односе на најважније аспекте функционисања интегрисаних мисија Уједињених нација, процес планирања у војној компоненти и штабне функције и процедуре и били су у прилици да чују непосредна искуства из ангажовања у актуелним мировним операцијама.
Обуку на курсу је реализовао инструкторски тим из Министарства одбране и Војске Србије, уз ангажовање инструктора из партнерских центара из Мађарске и Босне и Херцеговине, као и гостујућих предавача из Министарства унутрашњих послова, Црвеног крста Србије, Међународног комитета Црвеног крста и Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице.
Центар за мировне операције је за извођење овог курса сертификован од стране Интегрисане службе за обуку Уједињених нација. Интересовање страних земаља за упућивање свог особља на овај курс је као и ранијих година било велико, што говори о високом квалитету обуке и припрема које Војска Србије спроводи за потребе учешћа у мировним операцијама.
Обука за управљање моторним возилима високе проходности
На полигону „Берановац“ код Краљева у току је обука припадника Војске Србије за управљање теренским моторним возилима високе проходности.
Обуку похађају припадници 63. падобранске бригаде, 72. бригаде за специјалне операције и извиђачких јединица Копнене војске, као и припадници Војске Србије који се припремају за учешће у мировној операцији Уједињених нација у Либану.
Циљ обуке, која се реализује под надзором инструктора из Батаљона за обуку саобраћајне службе, јесте да војни возачи стекну вештине за безбедно управљање теренским моторним возилима и у условима тешко проходног терена овладају одржавањем пратећих уређаја и система. Практичном делу претходила је теоријска обука.
Инструктор обуке заставник Мираш Фемић истакао је да су припадници специјалних и извиђачких јединица упућени на овај вид обуке са возачком дозволом „Ц“ категорије и одређеним знањем и искуством, које ће током тог вида усавршавања у одређеној мери надоградити, будући да су моторна возила на којима се обучавају опремљена специјалним уређајима.
— Обука се састоји из одређених радњи које кандидати на полигону морају савладати, као и управљања моторним возилом на различитом терену, где их чека прелазак преко брвна, воденог газа, различитих подлога и коришћење специјалних уређаја на возилу, попут витла, помоћу којег се возила могу извлачити ради савлађивања одређене препреке — рекао је заставник Фемић.
За припаднике Војске Србије који ће учествовати у мировној операцији у Либану обука се изводи по стандардима Уједињених нација. Према речима инструктора заставника Новака Окановића, њихова обука траје четири радна дана, односно двадесет и четири наставна часа.
— Део обуке се изводи на теренској стази, где су кандидати дужни да савладају одређене препреке, као што су водени газ, коси нагиб, леви и десни, прелазак преко наизменично постављених и укопаних пањева, успона и нагиба. У завршници практичне обуке полазници управљају моторним возилом у јавном саобраћају, при чему се оцењују возачке вештине на отвореном путу — рекао је заставник Окановић.
Наведени вид обуке је део припремних активности припадника Војске Србије пре упућивања у мировну операцију на позиције штабних официра и руковалаца, будући да ће они због природе задатака често бити у прилици да моторним возилима управљају ван уређених путних комуникација.
Вежба Треће бригаде подржана рачунарским симулацијама
Команда и јединице Треће бригаде копнене војске реализовале су вежбу подржану рачунарским симулацијама „Исток 2024“.
Вежба је реализована у Центру за обуку путем симулација Војске Србије у Београду с циљем унапређења способности бригаде за планирање, организовање и извођење борбених дејстава у операцијама Војске Србије.
У складу са задатим сценаријом, у условима симулираног оперативног окружења, увежбаване су штабне процедуре у процесу доношења војних одлука и решаване тактичке супозиције које их могу очекивати током извођења операција, с тежиштем на употреби сопствених и одбрани од непријатељевих даљински пилотираних ваздухоплова.
Проверено је и познавање начела употребе јединица и средстава, као и садејство и сарадња са јединицама Министарства унутрашњих послова Републике Србије.
Вежбе подржане рачунарским симулацијама представљају важан облик практичне обуке команди у Војсци Србије, будући да пружају прилику штабним официрима и командама да се, уз минималан утрошак материјалних ресурса, оспособљавају за планирање и извођење борбених операција.
Министар Гашић присуствовао обележавању Дана војних ветерана
Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Братислав Гашић присуствовао је свечаној академији поводом Дана војних ветерана, у Дому Гарде на Топчидеру. Свечаности је присуствовао начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
На почетку свечаности, након интонирања химне, минутом ћутања одата је почаст свим војним ветеранима који су дали животе бранећи отаџбину у ослободилачким ратовима Србије.
Након тога, прочитана је честитка председника Републике Србије, коју је упутио поводом празника.
Поводом ступања на снагу Правилника о војним традицијама вечерас је министар Гашић свечано уручио заставу војних ветерана начелнику Управе за традицију, стандард и ветеране Сектора за људске ресурсе пуковнику др Ђорђу Калању.
Министар Гашић, на почетку свог обраћања, истакао је да се обележавањем једног од најзначајнијих војних празника – Дана војних ветерана, указује „најдубље поштовање онима који су часно и поносно носили униформу наше војске и својим животима бранили све за шта живимо и у шта верујемо“.
– Инострана штампа писала је, пред крај Првог светског рата, да се мало војника „тукло онако како се тукао српски војник” – он је, кажу, „умирао тамо где му је било наређено да се држи!” Није нашим прецима смрт била дража од живота да би га улудо излагали метку или бајонету. Напротив! Живот у ропству им је био мрскији од смрти. И тај су избор, крварећи, начинили због нас и наших потомака – рекао је министар Гашић и нагласио да је одлука да се 4. децембар установи као војни празник само један од начина да искажемо поштовање и сачувамо сећање на људе који су добробит отаџбине и свога народа ставили изнад свих других мотива и потреба.
Он је рекао да Дан војних ветерана „није само прилика да се сећамо оних који су на олтар слободе положили своје животе него и оних који су се, бранећи слободу Србије, изложили опасности, свих оних који су, као активни или резервни припадници војске, обукли униформу, узели оружје и стали под нашу тробојку“.
– Вечерашња свечаност приређена је у част вама и свим вашим саборцима и колегама. Њоме кажемо – хвала што сте бранили Србију! Њоме и младим нараштајима поручујемо да су вредности родољубља и слободољубља свете и непролазне, а да они који те вредности бране заслужују највеће поштовање. Време у ком су ваша дела бивала скривена и ниподаштавана није тако далеко иза нас. Добро се сећамо периода када се за агресију говорило да је кампања или у најбољем случају – бомбардовање, када смо се стидели свега што је било вредно поноса, када сте, упркос свим заслугама, били третирани као грађани другог реда. Хвала Богу, то срамотно време је иза нас и ми нећемо дозволити да се икада врати – истакао је министар одбране.
Обраћајући се ветеранима и бројним гостима, министар Гашић рекао је да живимо у добу нестабилности и претњи глобалном миру.
– Свесни да је једино снажна војска гаранција наше слободе и независности, одлучили смо да оснажимо своју одбрану. Набављамо ново наоружање и опрему, обучавамо се, улажемо у инфраструктуру, подижемо економски стандард наших припадника настојећи да што већи број младих људи доведемо у наш строј. И све то чинимо не да бисмо угрозили друге, него да бисмо било ког потенцијалног агресора одвратили од помисли да нам силом може наметати вољу супротну интересима наше државе и народа – рекао је министар Гашић.
Том приликом, министар одбране посебно је подсетио на значај неговања културе сећања у нашем народу.
– Однос према култури сећања је однос према нашем идентитету. А идентитет је темељ на коме градимо будућност. Зато је важно да заборав никада не обавије људе којима дугујемо захвалност за слободу и независну државу. Уколико у томе истрајемо, одужићемо се, не само својој јуначкој прошлости него и онима који ће се после нас називати синовима и кћерима Србије – нагласио је министар Гашић честитајући празник Дан војних ветерана.
У оквиру културно-уметничког програма, на свечаности је наступио Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички”, а кроз сценске приказе гости су имали прилику да виде и чују омаж херојима српске историје уз присећање на оне који су се борили за слободу нашег народа.
Данашњој свечаности присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници Министарства одбране и Војске Србије, представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, затим војни ветерани и породице погинулих припадника војске, представници војнодипломатског кора, верских заједница и традиционалних и ветеранских удружења.
Раније током дана, вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић уручио је, у Дому Гарде, војне споменице поводом одбране отаџбине од НАТО агресије генерал-потпуковнику у пензији Радојку Стефановићу и генерал-мајору у пензији Вукајлу Чађеновићу.
Дан војних ветерана – 4. децембар обележава се у знак сећања на 1912. годину, када је потписано примирје у Првом балканском рату. Тада је око 400.000 бораца Војске Краљевине Србије постало „стари ратник“, односно „ветеран“.
Откривена спомен-плоча војнику Жељку Глигорићу
Спомен-плоча војнику Жељку Глигорићу, који је страдао у борби са албанским терористима 1999. године, откривена је данас у селу Метлић код Шапца.
Обележје погинулом војнику открили су државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић, шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић, градоначелник Шапца Александар Пајић и брат палог борца Бошко Глигорић.
Свештенство Храма Преображења Господњег у Криваји освештало је спомен-плочу и служило помен војнику Глигорићу и палим борцима села Метлић.
Након откривања, венце и цвеће крај спомен-плоче положили су делегација Министарства одбране и Војске Србије, коју је предводио бригадни генерал Момчиловић, затим државни секретар Антић, чланови породице Глигорић, представници Града Шапца, локалне самоуправе, амбасада и бројних удружења која негују традицију сећања на борце пале за слободу отаџбине.
Жељко Глигорић рођен је 30. децембра 1977. у Шапцу. На одслужење војног рока отишао је 1998. године у 549. моторизовану бригаду. У борби са албанским терористима тешко је рањен 30. марта 1999. године, у рејону Ораховца, а преминуо сутрадан у Медицинском центру Ниш. Постхумно је одликован Орденом за заслуге у областима одбране и безбедности првог степена.
Обука кандидата из грађанства за подофицире Војске Србије
У Центру за обуку и усавршавање подофицира „Наредник Милунка Савић“ у Панчеву данас је званично почело оспособљавање друге класе кандидата из грађанства за подофицире Војске Србије.
Овај модел оспособљавања за почетне подофицирске дужности у јединицама Војске Србије успостављен је прошле године и реализује се у четири модула у укупном трајању од девет месеци. На обуци се налази скоро две стотине одабраних кандидата који су прошли селекцију по конкурсу расписаном у априлу ове године.
Полазници током прва два модула, која се реализују у центру у Панчеву, стичу знања неопходна за обављање основних војничких дужности и развијају лидерске способности за командовање одељењем. Након тога се упућују у центре за специјалистичку обуку, где ће се практично оспособљавати за руковање средствима родова, односно служби.
Последњу фазу усавршавања, будући подофицири провешће на стажирању у јединицама Војске Србије, где ће бити у прилици да се нађу у улози заменика командира и командира одељења и тако у пракси провере стечена знања.
Кандидати који успешно савладају деветомесечни програм биће промовисани у чин водника и примљени у професионалну војну службу у својству подофицира Војске Србије.
Свечаности уприличеној поводом почетка овог оспособљавања присуствовао је командант Команде за обуку генерал-мајор Зоран Насковић.
Министар Гашић на обележавању крсне славе манастира у Сићеву
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас обележавању крсне славе манастира Ваведења Пресвете Богородице у Сићеву код Ниша.
Свету архијерејску литургију служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит нишки Арсеније, уз присуство бројних верника.
Након молитве, освећени су славски дарови и пререзан славски колач. Део колача, као домаћину славе за наредну годину, предат је министру Гашићу.
– Са дубоким поштовањем, преузео сам улогу домаћина славе за наредну годину. Уз искрену преданост, трудићу се да ову обавезу испуним достојно и допринесем очувању светиње за будуће генерације. Уз Божију помоћ, настављамо са улагањима у очување и унапређење ове светиње, како бисмо обезбедили да она остане место духовног сабрања и симбол наше вере и традиције – рекао је министар Гашић.
На крају службе, Високопреосвећени Владика обратио се верницима честитајући празник, истовремено исказујући захвалност министру Гашићу на свему што је учинио за манастир Ваведења Пресвете Богородице у Сићеву.
– Сабрали смо се у овој древној обитељи посвећеној Пресветој Богородици и њеном увођењу у храм, да литургијски прославимо овај велики хришћански православни празник. Од свег срца заблагодарим господину Гашићу, његовој породици, сарадницима на великој жртви и великом залагању и великим материјалним средствима да се ова света обитељ обнови – рекао је Митрополит нишки Арсеније.
Прошле године договорено је да се помогне реконструкција манастирског простора. Захваљујући помоћи Братислава Гашића, манастир је славу ове године обележио у сасвим новом светлу. Сређен је манастирски конак, порта, урађен је приступни пут у дужини од 1.660 метара и сазидан потпорни зид те је манастир сада приступачнији верницима.
Манастир је 13. септембра 1932. године посетио и краљ Александар Карађорђевић. Нови звоник који и данас постоји подигнут је 1938. године. У манастиру се чува икона Пресвете Богородице из 19. века, коју су руски монаси донели у манастир након Октобарске револуције. Године 1982. манастир је стављен под заштиту државе као културно добро од великог значаја.
Нови број магазина „Одбрана”
У децембарском броју магазина „Одбрана“ након прегледа најважнијих активности у Министарству одбране и Војсци Србије у месецу новембру, читаоци ће имати прилике да у рубрици „СТАЈНА ТАЧКА“ поводом дана РВ и ПВО читају о процесу опремања новим средствима, као и о динамици обнављања ресурса, ремонта и осавремењивања кључних средстава, имајући у виду број и разноврсност значајних задатака које овај вид Војске Србије извршава.
Рубрику „СИСТЕМ“ започињемо причом о 41. пешадијском батаљону који своју основну мисију види и извршава у оквирима контроле Копнене зоне безбедности. Рубрику настављамо причом о Војнотехничком институту који у месецу за нама обележава 76 година постојања, као и репортажом из Батаљона за обуку кадра саобраћајне службе, смештеном у краљевачкој касарни „Рибница“, који коришћењем полигона „Берановац“ ствара поуздане и квалитетне возаче војних моторних возила. Ову рубрику употпуњујемо текстом „Спремни за изазове“ који доноси причу о првим данима кадета на Војној академији.
У рубрици „ЗДРАВСТВО“ упознајемо се са лечењем акупунктуром на Војномедицинској академији која кроз специфичан метод лечења представља посебну филозофију живота. Текстом „Превенција као најбољи лек“ исписујемо признање Центру за превентивно – медицинску заштиту који на свакодневној бази, непрестано, током целе календарске године, радом својих запослених, ствара све битне и неопходне предуслове за здравствену заштиту припадника Министарства одбране и Војске Србије.
Текстом „Понос једне епохе“ у рубрици „ТРАДИЦИЈА“ подсећамо се на значај предстојећег 22. децембра којим се у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији обележавао дан Југословенске народне армије, а који је пратила истоимена награда која се додељивала заслужним научницима.
Традиционално, у рубрици „АРСЕНАЛ“, из пера редовног сарадника редакције магазина „Одбрана“ доносимо текст о чувеном аутомату марке „Томпсон“ који се користио скоро читав 20. век, али и објављујемо текст о историји ловачких авиона у српском и југословенском ваздухопловству.
Децембарски број магазина „Одбрана“ употпуњујемо и причом о још једном граду – хероју и његовом страдалништву, Сурдулици, који је у претходном веку био на мети бескрупулозних и сурових окупатора.
Обука јединице Војске Србије за учешће у мировним операцијама
У бази „Југ“ и на полигону „Боровац“ у току је реализација интензивне колективне обуке вода Војске Србије који ће учествовати у мировној операцији у Либану.
Реч је о јединици из састава Команде за обуку која се сада налази у завршној фази вишемесечних припрема пре упућивања у зону ове операције Уједињених нација.
Након индивидуалне тактичке и ватрене обуке, реализоване у првој фази оспособљавања, вод сада увежбава тактике, технике и процедуре за извршавање задатака у Либану, као што су обезбеђење контролних пунктова, пратња конвоја и контрола масовног окупљања. Тактички задаци и супозиције које припадници јединице решавају су у потпуности прилагођени ситуацијама у којима се могу наћи у зони операције.
Обука се завршава средином овог месеца, када ће бити реализована тактичка вежба на којој ће бити проверена и оцењена оспособљеност јединице за ангажовање у саставу Привремених снага Уједињених нација у Либану.
Војска Србије ангажује вод за заштиту снага у мисији Уједињених нација у Либану од 2014. године. Основни задатак јединице је обезбеђење базе у којој су смештене снаге Уједињених нација. Осим овог вода, Војска Србије у Либану ангажује и пешадијску чету, штабне официре и групу специјалиста задужених за подршку нашем контингенту.
Дан 204. ваздухопловне бригаде
На војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници свечано је обележен Дан 204. ваздухопловне бригаде — 2. децембар и 75 година од оснивања 204. ловачког авијацијског пука, који има најдужу традицију од свих јединица које су ушле у састав данашње бригаде.
Поводом празника је уприличен свечани дефиле, сумирани су резултати рада у претходној години, уручена су признања најистакнутијим појединцима и полагањем венаца одата почаст погинулим и преминулим припадницима јединице. Гости су били у прилици и да погледају филм „75 година 204. ваздухопловне бригаде“.
У осврту на резултате у години за нама, истакнуто је да је одржана и унапређена оспособљеност и борбена готовост бригаде за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије, као и да је јединица успешно реализовала бројне друге задатке, од превожења и транспорта ваздушним путем, преко обуке пилота Војске Србије и школовања кадета Војне академије до помоћи грађанима када је то било неопходно.
Свечаности је присуствовао командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-потпуковник Душко Жарковић, команданти јединица РВ и ПВО, пензионисани команданти, представници јединица Војске Србије, локалне самоуправе и Српске православне цркве, као и бројни други гости и пријатељи 204. ваздухопловне бригаде.
Пријем децембарске генерације војника на служењу војног рока
У јединице Војске Србије у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу на добровољно служење војног рока примљена је генерација војника „децембар 2024“.
По доласку у касарне, војници су прошли обавезне прегледе, задужили су наоружање и војну опрему и потом су распоређени у јединице, где су их командири упознали са правима, обавезама и задацима који их очекују.
У наредних месец и по дана, они ће се, у центрима за основну обуку, оспособљавати за руковање личним наоружањем, извођење основних тактичких радњи и поступака у борби и обављање стражарске службе, истовремено унапређујући своју физичку способност.
Потом их очекује индивидуална специјалистичка обука, да би последња три месеца служења војног рока провели у јединицама Војске Србије, у којима ће се обучавати за извршавање колективних задатака свог рода, односно службе и бити активно укључени у реализацију свакодневних активности заједно са професионалним саставом.
Војници који желе да ступе у професионалну војну службу се за то могу пријавити још током служења војног рока, након чега ће проћи прописану процедуру и стећи услове да одмах по завршетку војног рока постану професионални припадници Војске Србије.
Саопштење
Министарство одбране најоштрије осуђује покушај појединих медија да пласирањем лажних вести Војску Србије повежу са дневнополитичким темама.
Камион Војске Србије током редовног задатка, крећући се Булеваром краља Александра у Београду, наишао је на групу окупљених грађана и пропуштен је без инцидента од стране грађана који су се ту налазили.
Тенденциозно и злонамерно извештавање о овом догађају представља покушај нарушавања угледа Војске Србије и стављања војне организације у контекст неспојив са њеном уставном и законском улогом.
Овакав начин извештавања представља грубо кршење свих новинарских кодекса, злоупотребу медијских слобода и обмањивање јавности нетачним информацијама и малициозним интерпретацијама.
Још једном позивамо медије да се уздрже од објављивања злонамерних, сензационалистичких и неистинитих информација о Министарству одбране и Војсци Србије које за искључиви циљ имају подривање поверења у институцију која ужива највеће поверење грађана наше земље.
Специјалистичка обука у јединицама војне полиције
У батаљонима војне полиције у току је интензивна обука појединаца и јединица за реализацију војнополицијских и послова опште безбедности у Министарству одбране и Војсци Србије.
У складу с програмом обуке, припадници јединица војне полиције у овој фази, на полигонима и стрелишним комплексима Војске Србије, реализују припремна гађања и увежбавају тактике, технике и процедуре за реализацију специфичних војнополицијских задатака према посебно разрађеним сценаријима.
Командир вода у једној од јединица војне полиције објашњава да је тежиште на обуци новопримљених професионалних војника и подофицира, који се сада увежбавају за брзо и ефикасно реаговање у разним ситуацијама угрожавања безбедности, пре свега у реализацији задатака контроле територије.
— Током обуке користимо савремену опрему домаће производње, која доприноси још успешнијој реализацији војнополицијских задатака — нагласио је командир и додао да се, осим балистичком опремом, јединица опрема и модерним снајперским пушкама и савременим борбеним возилима домаће производње.
Војни полицајац, који је пре три месеца примио дужност у јединици, објаснио је да је у јединицу дошао након добровољног служења војног рока.
— У војну полицију ме је привукла специфичност и начин извођења обуке, а нарочито њени елементи противтерористичке обуке, који су изражени у овој јединици. Поред тактичке и ватрене обуке, издвојио бих и, као један од битнијих садржаја, војнополицијску патролу и припремна гађања из аутоматске пушке 5,56 мм М21 и полуаутоматског пиштоља 9 мм ЕЗ 99 — рекао је војни полицајац на обуци.
Јединице војне полиције су опремљене савременим средствима и наоружањем домаће и стране производње, што, уз сталну обуку, обезбеђује захтевану способност за ефикасну реализацију законом, другим прописима и наређењима команданата датих послова и задатака у све три мисије Војске Србијe
Обука оператора на софтверу за вежбе подржане симулацијама
Курс за обуку оператора на симулационом софтверу JCATS, који је у Центру за обуку путем симулација у Београду реализован у претходне две недеље, завршен је данас доделом уверења полазницима за успешно савладан програм.
Полазници усавршавања, које су реализовали инструктори из овог специјализованог центра Војске Србије, су током двонедељне обуке за дужност оператора овладати основним знањима у раду са софтвером за извођење операција за све три мисије Војске Србије.
Они ће имати прилику да стечена знања примене на предстојећим симулационим вежбама на којима се команде јединица Војске Србије оспособљавају на савремен начин, уз реално окружење и минималан утрошак материјалних ресурса.
Симулациони софтвер JCATS је намењен за спољњу формалну евалуацију команди и јединица и обуку команди свих нивоа, закључно са командама здружених састава које укључују ангажовање и копнених и ваздухопловних снага. Предметни софтвер обезбеђује штабним официрима и командама јединица веродостојне услове за обуку у спровођењу штабних процедура за планирање и извођење борбених операција у широком спектру.
Медија центар „Одбрана“ освојио награду на 59. Нишком сајму књига
Медија центар „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране добитник је главне награде 59. Нишког сајма књига – „Пресад мудрости“ за комплетну издавачку продукцију.
Директор Нишког културног центра Срђан Савић уручио је престижну награду заступнику директора Медија центра „Одбрана“ потпуковнику Марку Катанићу.
На 59. Нишком сајму књига, у хали Чаир, Медија центар „Одбрана“ представио је овогодишња издања попут наслова из едиције „Војна техника“, монографија „Век војних ознака у Србији 1845-1945“, „Српски топ, краљ бојишта“, „Западни Балкан у раљама небезбедности“, али и дела која чувају сећање на значајне догађаје из наше недавне прошлости, дајући прилику посетиоцима да стекну увид у комплетну издавачку продукцију.
Током Сајма, Медија центар „Одбрана“ одржао је промоције најзначајнијих овогодишњих дела војне публицистике, које је представила уредник мр Снежана Ђокић из Редакције „Војна књига“.
Традиционални 59. Нишки сајам књига, који је окупио више од 50 излагача, трајаће до 1. децембра 2024. године.
Провера индивидуалне обучености војника на служењу војног рока
У центрима за специјалистичку обуку Војске Србије данас је завршена провера индивидуалне обучености војника на служењу војног рока генерације „септембар 2024“.
Провера је реализована након друге фазе првог периода обучавања, а приступили су јој војници родова пешадије, артиљерије, инжињерије и артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, те атомско-биолошко-хемијске службе и служби логистике, телекомуникација и ваздушног осматрања и јављања.
Током дводневне провере, војници су, према специјалностима за које су регрутовани, решавали задатке из тактичке обуке и кроз практичне радње и поступке показали стечена знања и вештине у употреби наоружања, борбених средстава и војне опреме.
Резултати показују да су они успешно савладали све садржаје обучавања и да су оспособљени за извођење тактичких радњи на бојишту, руковање различитим наоружањем и средствима и за реализaцију задатака у складу са наменом свог рода, односно службе.
Војнике генерације „септембар 2024“ сада очекује премештај у јединице Војске Србије где ће се у завршна три месеца војног рока обучавати за реализацију колективних задатака.
Дан 98. ваздухопловне бригаде
Припадници 98. ваздухопловне бригаде свечано су обележили Дан јединице — 28. новембар, у спомен на дан када је 1949. године формиран 98. ловачко-бомбардерски авијацијски пук, чије традиције наставља ова јединица Војске Србије.
У оквиру обележавања празника на војном аеродрому „Морава“ код Краљева, уприличени су дефиле припадника бригаде и тактичко-технички збор ваздухопловних средстава, презентована су кључна достигнућа у изградњи оперативних способности, уручене награде најистакнутијим појединцима и положени венци крај спомен-обележја на аеродрому. Премијерно је приказан и документарни филм „Историјат 98. вбр“.
У осврту на постигнуте резултате у години за нама, истакнути су даљи напредак у опремању и модернизацији борбених средстава, као и професионализам и висок ниво оспособљености припадника бригаде потврђени у реализацији свих додељених задатака, чиме су дали пун допринос јачању оперативних способности Ратног ваздухопловства и ПВО.
Свечаности су присуствовали командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић, представници јединица Војске Србије, органа локалне самоуправе, Српске православне цркве и институција са којима бригада сарађује и други бројни гости.
Одржана седница Колегијума министра одбране
Седница Колегијума министра одбране, којом је руководио министар Братислав Гашић, одржана је данас у Београду.
Том приликом, разматрана је актуелна безбедносна ситуација у земљи и региону, а чланови Колегијума информисали су министра одбране о степену реализације задатка из својих функционалних надлежности.
На данашњој седници закључено је да је Војска Србије спремна да одговори на све изазове, ризике и претње по безбедност грађана Републике Србије у тренутним сложеним геополитичким околностима.
Посебно је истакнуто да ће тежишни задатак у наредном периоду бити наставак јачања оперативних способности кроз набавку савременог и модернизацију постојећег наоружања и војне опреме и изградњу нове и обнову постојеће инфраструктуре са циљем побољшања услова за живот и рад, као и јачање свеукупних одбрамбених капацитета.
Међународни курс за штабне официре Уједињених нација
У бази „Југ“ код Бујановца у току је реализација међународног курса за штабне официре Уједињених нација, који похађају припадници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова и оружаних снага из девет страних држава.
Обука се реализује у складу са процедурама и стандардима Уједињених нација, како би полазници били у потпуности оспособљени за рад на штабним дужностима у мировним операцијама под окриљем ове међународне организације.
Током тронедељне обуке, полазници савладавају теоријске и практичне садржаје који се односе на најважније аспекте функционисања интегрисаних мисија Уједињених нација, процес планирања у војној компоненти и штабне функције и процедуре, а значајан део курса је посвећен разматрању искустава из актуелних мировних операција.
Организатор курса је Центар за мировне операције, а наставу изводи инструкторски тим из Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије уз ангажовање инструктора из партнерских центара за обуку из Мађарске и Босне и Херцеговине, као и гостујућих предавача из Министарства унутрашњих послова, Црвеног крста Србије, Међународног комитета Црвеног крста и Високог комесаријата УН за избеглице.
За извођење овог курса по стандардима и процедурама Уједињених нација, наш Центар за мировне операције је сертификован од стране Интегрисане службе за обуку Уједињених нација. Интересовање страних земаља за упућивање свог особља на овај курс је традиционално велико, што говори о високом квалитету обуке и припрема које Војска Србије спроводи за потребе учешћа у мировним операцијама.
Састанак министра Гашића са амбасадором УАЕ Алменхалијем
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са амбасадором Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) у Републици Србији Ахмедом Алменхалијем.
Министар Гашић је изразио задовољство сусретом и истакао да УАЕ представљају једну од најзначајнијих земаља на Блиском истоку за Србију. Он је, том приликом, нагласио да је очување традиционално добрих односа две земље засновано на пријатељству два народа.
Током данашњег састанка, министар одбране је подсетио да су лични односи председника Србије Александра Вучића и председника УАЕ шеика Мохамеда бин Заједа Ал Нахјана допринели јачању и развоју свеукупне билатералне сарадње, а посебно у домену одбране.
Министар Гашић је истакао да се Министарство одбране и Војска Србије залажу за даље унапређење сарадње у области одбране са Уједињеним Арапским Емиратима.
Амбасадор Алменхали захвалио је министру Гашићу на прилици да разговарају, посебно нагласивши значај развоја сарадње две земље у области одбране. Том приликом, он је уручио позивно писмо крунског принца Дубаија, заменика премијера и министра одбране Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактума за присуство министра Гашића на 17. Међународној изложби и конференцији одбране IDEX 2025 и Изложби поморске одбране и безбедности NAVDEX 2025, које ће бити одржане у Абу Дабију у фебруару следеће године.
Министар Гашић захвалио је на урученом позиву за присуство на поменутој манифестацији.
Летачка обука на вишенаменским хеликоптерима Х-145М
На војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ и у ширем рејону Ниша у току је тренажна обука припадника 98. ваздухопловне бригаде за извршавање летачких задатака на хеликоптерима Х-145М.
Обука је део планског оспособљавања летачких посада које се реализује у циклусима током целе године ради одржавања и подизања нивоа способности за употребу ових хеликоптера у операцијама Војске Србије.
Према плану обуке, извршавају се летачки задаци у повољним и сложеним метеоролошким условима, дању и ноћу, и том приликом пилоти увежбавају тактичке поступке приликом слетања и полетања на необезбеђеном терену, летења у ниским зонама, као и извиђања и претраге терена.
Упоредо са летачком обуком спроводи се и увежбавање техничког састава свих специјалности за ефикасно спровођење процедура за извршење специјалистичких техничких прегледа хеликоптера, проверу функционалности мотора, радио-навигацијске опреме и наоружања, а посебна пажња се поклања додатном оспособљавању младих старешина који су у претходном периоду примили дужности у јединици.
Сталном обуком на вишенаменским хеликоптерима Х-145М обезбеђује се врхунска обученост професионалног састава и готовост за извршавање наменских задатака, попут извиђања, ватрене подршке, трагања и спасавања и транспорта ваздушним путем.
Обука кадета на самоходним артиљеријским системима
На полигонима и вежбалиштима Војске Србије претходне две недеље је реализована обука кадета Војне академије модула артиљерија на самоходним хаубицама 122 мм 2S1.
Овом обуком наставља се циклус оспособљавања кадета у практичним радњама и вештинама, а општи циљ је унапређење како индивидуалне тако и колективне обучености кадета, као и свеобухватно сагледавање рада артиљеријских јединица Копнене војске.
У овој фази обучавања, будући официри Војске Србије су тежишно увежбавали правовремено увођење артиљеријске јединице у борбу и организовање артиљеријске ватре. Они су се оспособљавали и за припрему и извршење посредног артиљеријског гађања, у складу са задатим стандардима и нормама за ефикасно дејство, са акцентом на увежбавању радњи и процедура неопходних за остваривање изненадне, ефикасне и концентрисане артиљеријске ватре по циљевима на различитим даљинама.
Током процеса обучавања, осим на основној, обука је реализована и на модернизованој варијанти самоходне хаубице, која након уградње савременог система за управљање ватром има већу ватрену моћ, брзину и прецизност гађања и остварује јачи ефекат дејства по циљу истовременим ударом више пројектила.
Посебни облици наставе који се реализују у јединицама и установама Војске Србије су обавезан део школовања кадета завршних година студија на Војној академији, током којих они надограђују знања стечена у овој високообразовној установи и стичу искуства која ће им помоћи да се на најбољи начин припреме за обављање почетних официрских дужности.
Стационарно логоровање војника на служењу војног рока
На војном комплексу „Пасуљанске ливаде“ ове недеље је реализовано стационарно логоровање војника на добровољном служењу војног рока генерације „септембар 2024“ који се налазе на оспособљавању у Центру за обуку копнене војске.
Током овог облика практичне обуке, војници су прошли тактичке садржаје обуке, прилагођене теренским условима, стичући знања и потребне вештине за реализацију борбених задатака у одбрани и нападу.
Тежиште је било на континуираном увежбавању тактичких радњи и поступака, реализацији програмских гађања из наоружања рода, као и на извођењу кондиционог марша у дужини од 10 километара.
Кроз бројне практичне активности, које обухватају извиђање терена, рад снајперских парова, дејство стрељачког одељења, поседање ватреног положаја, као и извршења гађања, војници су се, у складу са специјалностима за које су регутовани, припремали за јединице Војске Србије у које ће бити упућени у циљу реализације колективне обуке у другом периоду обучавања.
Командант Центра за обуку копнене војске пуковник Душко Јовић рекао је да је обука кључни фактор у изградњи војника.
— Центар за обуку копнене војске као јединица Команде за обуку намењена је за индивидуалну специјалистичку обуку, пре свега војника на служењу војног рока. Центар обучава 54 специјалности Копнене војске и његов циљ је да лица која се обучавају могу индивидуално и самостално да извршавају све задатке у борби — нагласио је пуковник Јовић.
Командант логорског простора и заменик командант батаљона за обуку мајор Младен Вучељић истакао је да је стационарно логоровање важан сегмент индивидуалне обуке и додао да се у батаљону за обуку тренутно обучавају извиђачи и војни полицајци у оквиру рода пешадије, као и војници родова артиљерије, инжињерије и оклопних јединица.
— Циљ реализације обуке војника на добровољном служењу војног рока у теренским условима јесте да сагледају организацију живота и рада војника и јединице, што подразумева боравак под шаторима, организацију исхране у теренским условима, реализацију обуке, а као круна свега онога што су научили у претходном периоду јесте реализација бојевих гађања с колективним наоружањем — рекао је мајор Вучељић.
Разводник Милош Ристић истиче да су утисци с првог стационарног логоровања позитивни и да је задовољан реализацијом постављених задатака.
— Обука на Пасуљанским ливадама јесте захтевна због услова и терена где се налазимо, али уз добре старешине, официре и подофицире, сваки задатак извршавамо брзо и ефикасно — истакао је разводник Ристић.
Након стационарног логоровања војнике генерације „септембар 2024“ очекује провера обучености, након чега се упућују у јединице Војске Србије на колективну обуку.
Војнике на обуци обишао је командант Команде за обуку генерал-мајор Зоран Насковић који се том приликом уверио у добру организацију стационарног логоровања, висок квалитет обуке и велико залагање војника на добровољном служењу војног рока.
Дан 250. ракетне бригаде за ПВД
У касарни „Бањица“ у Београду, данас је одржана војна свечаност поводом Дана 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства, у спомен на 24. новембар 1962. године када формиран 250. ракетни пук ПВО.
Поводом празника, уприличени су дефиле јединица бригаде и тактичко-технички збор наоружања и војне опреме, истакнута су кључна достигнућа у изградњи оперативних способности, уручене награде најбољим појединцима и положени венци на спомен-обележје у касарни којим ова јединица чува успомену на погинуле у НATO агресији 1999. године.
У осврту на остварене резултате и богату историју 250. ракетне бригаде, истакнуто је да су припадници јединице у години за нама успешно реализовали све задатке, као и да су наставком опремања и интензивног оспособљавања појединаца и јединица значајно унапређене способности овог састава, који представља носиоца ватрене моћи у систему противваздухопловне одбране.
Свечаности су присуствовали командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић, породице погинулих припадника бригаде и бивши припадници јединице, као и представници састава Министарства одбране и Војске Србије, органа локалне самоуправе и други бројни гости.
Састанак министра Гашића са амбасадором Кине Ли Мингом
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са амбасадором Народне Републике Кине у Републици Србији Ли Мингом.
Теме састанка биле су безбедносна ситуација у региону и свету и сарадња у области одбране.
На почетку састанка, министар Гашић истакао је да је стабилност региона од стратегијског интереса наше земље и да, у том смислу, постоји интензиван политички дијалог две државе на највишем нивоу, што додатно доприноси унапређењу билатералних односа Србије и Кине. Он је нагласио да лични односи председника Србије и Кине, Александра Вучића и Си Ђинпинга, дају посебан печат традиционално пријатељским и „челичним“ односима две земље.
Том приликом, министар одбране изразио је захвалност на безрезервној подршци коју Кина пружа очувању суверенитета и територијалног интегритета Србије и истакао да је став Кине по питању Косова и Метохије увек био искрен и принципијелан. Он је, такође, додао да Србија подржава политику „Једне Кине“.
Министар Гашић нагласио је да Србија, упркос свим изазовима, наставља да води одговорну политику мира и стабилности и остаје посвећена поштовању међународног права и пуној примени до сада постигнутих споразума.
Током састанка, министар одбране рекао је да је сарадња у области одбране интензивна и развијена, с тежиштем на војноекономску и војнотехничку, и да постоји перспектива да се сарадња у војномедицинској и војнообразовној области прошири, што је од обостраног интереса.
Амбасадор Ли Минг захвалио је министру Гашићу на прилици да се састану и разговарају, истакавши значај сарадње две земље у области одбране и постојања обостране заинтересованости за унапређење војно-војне сарадње на виши ниво.
Министар Гашић: На делу је злоупотреба демократије
Министар одбране Братислав Гашић изјавио је да се протести које организује шачица представника опозиције претварају у организовано малтретирање грађана Београда и Србије.
– Догађаји којима данас сведочимо на улицама наше престонице представљају класичну злоупотребу демократије и грађанских слобода. Шачица представника опозиције који имају прилику да за говорницом Народне скупштине изразе своје политичке ставове, одлучила је да блокира саобраћај на неколико места у Београду. Један део грађана изабрао их је да заступају њихова гледишта у Парламенту, а они очигледно сматрају да је улица боље место за то. Такво понашање вредно је сваке осуде – рекао је Гашић.
Он је подвукао да су оставке министара у Влади Србије поводом трагедије у Новом Саду пример преузимања политичке одговорности незабележен у новијој историји наше земље.
– Да ли је овакво понашање слика државе и друштва какво нам нуди такозвана опозиција? Да ли је вандализовање Градске куће у Новом Саду пример понашања какво афирмише та група политичара? Очигледно јесте. И то грађани виде. То поготово јасно виде грађани онемогућени да се крећу београдским улицама због иживљавања мале групе озлојеђених и неостварених политичара – нагласио је министар Гашић.
Председник Владе Словачке Републике положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали
Председник Владе Словачке Републике Роберт Фицо, у пратњи министра одбране Братислава Гашића, положио је данас венац на Споменик незнаном јунаку на Авали у оквиру званичне посете нашој земљи.
Након полагања венца, председник Владе Словачке у спомен-књигу уписао је:
„Поводом званичне посете Србији изражавам поштовање успомени на хероје који су пали у борби за мир и слободу. Блиски народи Словака и Срба увек ће стајати једни уз друге на страни мира, права и националног суверенитета”.
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са потпредседником Владе и министром одбране Словачке Републике Робертом Калинаком, на маргинама званичне посете председника Владе Словачке Републике Роберта Фица Републици Србији.
Министри Гашић и Калинак изразили су задовољство што су у кратком временском периоду имали прилику да се поново састану и разговарају о политичкој и безбедносној ситуацији у региону и свету, као и о сарадњи у области одбране.
Саговорници су се сагласили да је проширивање сарадње у различитим областима, као што су војно-војна, војнообразовна, војноекономска и војнотехничка, од обостраног интереса, с нагласком на сарадњу у области одбрамбене индустрије.
Министри Гашић и Калинак присуствоваће данас пленарним разговорима делегација Србије и Словачке, које ће предводити председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић и председник Владе Словачке Роберт Фицо.
Потписан Споразум између Министарства одбране и Министарства спорта
Министар одбране Братислав Гашић и министар спорта Зоран Гајић потписали су данас, у Влади Србије, Споразум о утврђивању међусобних права и обавеза у вези са коришћењем спортских објеката “Атлетска дворана” и “Атлетски стадион са борилиштима” у касарни “Генерал Јован Мишковић” у Београду.
Споразум дефинише услове за одржавање атлетских активности и коришћење спортске инфраструктуре Министарства одбране у циљу подршке развоју спорта у Србији.
Потписаним споразумом дефинисано је да се спортски објекти који се користе за физичку обуку припадника Министарства одбране и Војске Србије, припреме и наступе војних спортиста на међународним спортским манифестацијама и наставу кадета Војне академије, користе и за кондиционе и техничке припреме чланова свих атлетских репрезентативних селекција Републике Србије, атлетске манифестације, одржавање стручних семинара и конференција и друге потребе.
Потписивање споразума представља континуитет сарадње између два министарства, којом се омогућава да се најуспешнији спортисти припремају у најбољим условима и користе модерне спортске објекте за постизање врхунских резултата на домаћој и међународној сцени.
Oбука за употребу војнополицијских борбених возила
На полигону „Боровац“ и у бази „Југ“ код Бујановца у току је обука припадника Војске Србије за употребу војнополицијског борбеног возила ВПБ М-86 у мировним операцијама.
Oбуку похађају старешине и професионални војници који ће у мисији обављати дужности командира посада, возача и нишанџија на борбеним возилима и она представља само један сегмент свеобухватних вишемесечних припрема које пролазе пре упућивања у зону операције.
Програмом оспособљавања које реализују инструктори из Центра за обуку копнене војске и Трећег и Петог батаљона војне полиције предвиђена је теоретска и практична обука у кабинетима и на полигонима. Полазници сада у теренским условима усвајају знања и вештине за савлађивање препрека и безбедно управљање возилима на тешко проходном терену, истовремено се оспособљавајући за њихову експлоатацију, одржавање и отклањање могућих кварова, као и за руковање наоружањем и извршавање ватрених и тактичких задатака.
Инструктор за обуку возача из Центра за обуку копнене војске потпоручник Алекса Мичић нагласио је да након успешно савладаног тематског садржаја тронедељне обуке, припаднике Војске Србије очекује евалуација и додела сертификата за успешно савладану обуку, који је услов за учешће у мировним операцијама.
Један од полазника обуке заставник прве класе Синиша Миленковић из Четврте бригаде копнене војске истакао је значај овог оспособљавања због обнављања стечених и усвајања нових знања и додао да то доприноси успешној реализацији свих задатака у оквиру мултинационалне операције.
— Већ имам искуства на овом борбеном средству, с обзиром на то да сам пре четири године био у мисији, али сва нова знања која ћу добити од инструктора веома су важна за реализацију задатака — рекао је заставник прве класе Миленковић.
Унапређење билатералне војне сарадње с Кипром
У Републици Србији је претходна три дана, на позив начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, боравио командант Националне гарде Кипра генерал-потпуковник Јоргос Цицикостас.
Током посете, у отвореним и конструктивним разговорима, потврђено је опредељење обеју страна за јачање билатералних војних односа и договорено интензивирање сарадње, пре свега заједничких активности копнених, ваздухопловних и специјалних снага.
Осим посете Генералштабу Војске Србије, генерал Цицикостас састао се и са државним секретаром у Министарству одбране Милетом Јелићем, а обишао је и део војних јединица, као и производне погоне једне од фабрика Јавног предузећа „Југоимпорт-СДПР“.
На војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници и приликом посете 72. бригади за специјалне операције, кипарској делегацији представљени су део способности наших специјалних снага и савремено наоружање и војна опрема на употреби у јединицама Војске Србије.
Посета команданта Националне гарде генерала Цицикостаса била је прилика за даље унапређење већ развијене билатералне војне сарадње с Кипром, чији је циљ изградња способности оружаних снага и јачање веза између наших пријатељских народа и држава.
Обилазак предузећа „Прва петолетка“ у Трстенику
Министар одбране Братислав Гашић, заједно са министром одбране Републике Казахстан генерал-пуковником Русланом Жаксиликовим и министром индустрије и грађевине Казахстана Канатом Шарлапаевим, обишао је данас предузеће „Прва петолетка-наменска“ у Трстенику.
Током обиласка производних погона, генерална директорка предузећа Анђелка Атанасковић представила је министрима део програма „Петолетке“.
Министар Гашић захвалио је руководству компаније на прилици да заједно са министрима из Казахстана обиђе производне капацитете „Петолетке“, која осим значаја за одбрамбену индустрију има и шири друштвени значај за овај део Србије. Он је истакао важност продубљивања сарадње у области одбрамбене индустрије Србије и Казахстана, што је од интереса за обе стране.
Данашњем обиласку присуствовали су шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић, начелник Управе за одбрамбене технологије бригадни генерал Славко Ракић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, начелник Управе за развој и опремање Генералштаба бригадни генерал Милан Поповић и председница Општине Трстеник Милена Турк.
У наставку данашње посете, министри Гашић и Жаксиликов обићи ће знаменитости Трстеника и Крушевца.
Састанак министара одбране Србије и Казахстана
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са министром одбране Републике Казахстан генерал-пуковником Русланом Жаксиликовим, који борави у званичној посети Републици Србији.
После интонирања химни уз свечани дочек пред стројем Гарде Војске Србије, уследио је састанак две делегације.
Током данашњег састанка, потписан је План билатералне војне сарадње за 2025. годину. План су потписали начелници управа за међународну војну сарадњу пуковник Златко Богосављевић и пуковник Сарагул Кажаткизи Абдикарим.
Министар Гашић пожелео је добродошлицу министру Жаксиликову и изразио задовољство њиховим другим сусретом од како је на дужности министра одбране.
На почетку састанка, министар одбране Србије истакао је да су односи наше две земље и два народа пријатељски, чему доприносе одлични односи председника Србије и Казахстана, Александра Вучића и Касима Жомарта Токајева.
Он је рекао да је Србија захвална што Казахстан подржава територијални интегритет и сувереност наше земље у свим међународним институцијама. Према речима министра Гашића, Србија је посвећена мирном решавању свих питања кроз политички дијалог са Приштином, уз пуно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Војно-техничког споразума.
Министар Гашић истакао је да је сарадња у области одбране између наше две земље врло добра, уз значајан потенцијал за даље јачање те посебно нагласио да су два министарства одбране разменила предлоге могуће сарадње у наредном периоду и да је као резултат заједничке посвећености потписан План билатералне војне сарадње за 2025. годину.
Саговорници су разговарали о могућностима развоја војноекономске сарадње и о војно-војној, војнообразовној и војномедицинској сарадњи, у којој Србија има богато искуство и у којој је могуће наћи заједнички интерес.
Министар Жаксиликов захвалио је министру Гашићу на указаном гостопримству и прилици да разговарају о наведеним темама те нагласио да постоји обострани интерес да се сарадња у области одбране прошири и подигне на виши ниво.
Посета команданта Националне гарде Кипра
На позив начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, у узвратној посети нашој земљи борави командант Националне гарде Кипра генерал-потпуковник Јоргос Цицикостас.
Генерал Цицикостас је данас посетио Генералштаб Војске Србије, где је с генералом Мојсиловићем разговарао о актуелној безбедносној ситуацији у региону и свету и могућностима за даље унапређење билатералне војне сарадње.
У разговору су истакнути традиционално добри и пријатељски односи наших двеју земаља и потврђена је опредељеност за даљи развој војно-војне сарадње у свим областима од обостраног интереса, с тежиштем на реализацији заједничких активности копнених, ваздухопловних и специјалних снага.
Досадашња сарадња је оцењена као веома успешна и разграната, уз закључак да је у потпуности била у функцији јачања способности и интероперабилности оружаних снага и међусобног разумевања и да у истом тренду треба наставити и убудуће.
У наставку дана генерал Цицикостас је заједно с генералом Мојсиловићем посетио војни аеродром „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, а сутра ће му бити представљени део способности 72. бригаде за специјалне операције на полигону „Орешац“ и, потом, производни програм Јавног предузећа „Југоимпорт СДПР“.
Посета генерала Цицикостаса одражава континуитет у реализацији активности високог нивоа између двеју војски и у складу је с договором за интензивирање војно-војне сарадње, који је постигнут током посете генерала Мојсиловића Кипру у априлу ове године. Овакви билатерални сусрети на високом нивоу доприносе међусобном разумевању и поверењу и дају значајан подстицај унапређењу заједничке сарадње у области одбране, која за циљ има изградњу способности и интероперабилности оружаних снага.
Честитка министра одбране поводом Дана Копнене војске и јубилеја од 110 година
Министар одбране Братислав Гашић упутио је поводом 16. новембра – Дана Копнене војске и јубилеја од 110 године честитку у којој се каже:
”Свим припадницима Копнене војске честитам 16. новембар – Дан вида и јубилеј од 110 година.
Војни празник вида Копнене војске одређен је у знак сећања на почетак Колубарске битке и очување традиција српске војске из Првог светског рата. У историји ратовања ова битка представља јединствен пример. Српска војска, којој је предвиђен потпуни слом, током ове битке за кратко време се реорганизује, прелази у контраофанзиву и непријатељу наноси одлучујући пораз.
Поносно следите традицију јунака ове битке дугу 110 година, који су знали како се бори за опстанак свог народа и ослобођење Србије. Током протекле године, уз бројна искушења у раду, потврдили сте да имате способности и капацитете за потпуну реализацију задатака из ваше надлежности.
Успешно извршавајући задатке у Копненој зони безбедности, показали сте висок ниво обучености и дајете пун допринос јачању угледа Војске Србије у целини. Током протекле године, Копнена војска постала је снажнија и бројнија захваљујући улагањима у савремено наоружање и војну опрему и пријему нових припадника. Најмлађи официри и подофицири имају објективне могућности да стечено знање дограђују сазнањима и искуством старијих колега.
Пружајући помоћ грађанима угроженим елементарним непогодама показали сте да сте увек уз свој народ када је то најпотребније.
Са жељом да и даље останете најчвршћи ослонац одбране наше земље и бедем који ниједан непријатељ никада неће савладати, још једном вам упућујем срдачне честитке поводом дана и јубилеја вашег вида.”
Обележавање празника јединица Војске Србије
У Војсци Србије данас су обележени Дан Централне логистичке базе, Дан Центра за обуку копнене војске, Дан Банатске бригаде и Дан Центра за мировне операције.
Тим поводом у овим саставима Војске Србије одржане су пригодне војне свечаности на којима су сумирани резултати рада у претходном периоду и уручене награде и похвале најистакнутијим појединцима.
Дан Централне логистичке базе обележен је војном свечаношћу у команди ове највеће логистичке јединице Војске Србије у Београду, у спомен на 16. новембар 1992. године, када је формирана 608. позадинска база.
Данас су свој празник, у спомен на 16. новембар 1918. године и почетак битке која представља једну од највећих победа српске војске у историји – Колубарске битке, обележили припадници Центра за обуку копнене војске у касарни „Генерал Павле Јуришић Штурм“ у Пожаревцу.
Припадници Банатске бригаде су свој дан обележили свечаним скупом у касарни „Народни херој Светозар Марковић Тоза“ у Зрењанину у спомен на 17. новембар 1918. године, када је победничка српска војска ушла у тадашњи Велики Бечкерек.
Дан Центра за мировне операције обележен је свечаним скупом у касарни „Бањица“ у Београду у спомен на 17. новембар 1956. године, када је претходница Одреда Југословенске народне армије упућена у састав Снага за хитно реаговање Уједињених нација на Синају.
Саопштење
Припадници контингента Војске Србије ангажовани у мисији UNIFIL у Републици Либан у Сектору Исток, Сектору Запада и у команди мисије у Накури, као и припадник Војске Србије ангажован у мисији UNTSO на Блиском истоку су добро и до сада нису били директно угрожени. И поред сложених безбедносних услова снабдевање свим средствима потребним за живот и рад је редовно. Припадници Војске Србије су здрави и високо мотивисани за извршење додељених задатака у складу са мандатом мисије.
Тренутна ситуација у зонама мировних операција под мандатом Уједињених нација UNIFIL у Републици Либан и UNTSO на Блиском истоку је и даље сложена и нестабилна. Настављени су интензивни сукоби између оружаних снага Израела и припадника организације Хезболах тежишно у зони одговорности Сектора Запад.
Генералштаб Војске Србије свакодневно прати безбедносну ситуацију и у сталном је контакту са старијим националним представником Војске Србије у Републици Либан, као и генералштабовима оружаних снага Краљевине Шпаније и Републике Италије са чијим контингентима у зони операције је сарадња на изузетном нивоу.
На снази су и даље мере које се односе на ограничење кретања припадника мисија, боравак у склоништима, обавезну употребу балистичке заштитне опреме и друга поступања у складу са оперативним процедурама. Команда мисије UNIFIL је донела одлуку да од 1. новембра 2024. године настави са распоређивањем и ротацијама штабних официра и јединица у зони операције. С тим у вези, смена тренутно ангажоване чете Војске Србије у овој мисији биће реализована почетком јануара месеца наредне године.
Такође, команда мисије UNIFIL редовно инсистира код зараћених страна на безбедности особља и имовине УН и поштовању неповредивости припадника мисије.
Редовна обука борбених послуга ракетног система ФК-3
У дивизиону 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства наоружаном ракетним системима ФК-3 у току је реализација редовне обуке професионалног састава за руковање, борбену употребу и основно техничко одржавање овог борбеног средства.
Обука се реализује са циљем одржавања и даљег унапређења оспособљености борбених послуга за припрему и извођење дејстава уз максимално искоришћење могућности савременог ПВО система.
У оквиру комплексне обуке, увежбавају се сви садржаји који се односе на тактику употребе и одржавање система, почев од маршевања и поседања ватреног положаја, преко рада борбених послуга на припреми и извршењу гађања у складу с прописаним стандардима и нормама, до процедура за проверу функционалности и ефикасног отклањања могућих неисправности.
Реализацијом ове обуке, која се у дивизиону спроводи свакодневно уз праћење и вредновање рада послуга, обезбеђује се висок ниво способности јединице за противваздухопловну одбрану важних објеката, снага Војске Србије, рејона и праваца на територији од извиђања и дејства из ваздушног простора.
У наоружању 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства, која је носилац ватрене моћи у систему ПВО, налази се широка палета противваздухопловних система, од савремених ФК-3 и „панцира“, до система „нева“ и „куб“ на којима је извршена модернизација, што омогућава ефикасну реализацију наменских задатака у контроли и заштити ваздушног простора Републике Србије.
Стручна расправа о примени Концепта тоталне одбране
Стручна расправа о примени Концепта тоталне одбране, у организацији Управе за стратегијско планирање Сектора за политику одбране одржана је данас у Дому Гарде у Београду.
Стручном расправом руководио је вршилац дужности помоћника министра одбране за политику одбране Предраг Бандић, а присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, представници Одбора за одбрану и унутрашње послове Народне скупштине, органа државне управе, представници Министарства одбране и Војске Србије, организација цивилног друштва и научне и академске заједнице.
Циљ стручне расправе је да се представници институција Републике Србије, организација цивилног друштва, као и научне и академске заједнице информишу о Концепту тоталне одбране, да се размотре даљи кораци у његовој примени и сагледају изазови који се могу очекивати у наредном периоду.
На стручној расправи сагледан је утицај измењеног безбедносног окружења и савремених сукоба на концепте одбране у Европи, као и искуства других држава у примени тоталне одбране, као одговора на све сложенији безбедносни контекст у Европи и свету. Уважавајући нови стратегијски контекст и међународна искуства, стручна расправа отворила је институционални дијалог о примени Концепта тоталне одбране, фокусирајући се на кључна решења у домену војне одбране, цивилне одбране и командовања и руковођења снагама одбране у ванредном и ратном стању.
Том приликом, указано је на основне мере и активности које је потребно предузети у наредном периоду, али и на кључне изазове у примени Концепта, с обзиром на његову сложеност и потребу ангажовања целокупног друштва.
Закључци стручне расправе указали су да је примена Концепта тоталне одбране оптималан приступ одбрани Србије у актуелном стратегијском и геополитичком контексту те да се његовом применом унапређују способности одвраћања и одбране Србије, као и отпорност друштва на савремене облике угрожавања безбедности. Један од закључака је да је за примену Концепта неопходан интерресорни приступ, као и да посебну пажњу треба посветити упознавању младих с потребом ангажовања целокупног друштва у одбрани земље.
Министар Гашић уручио указе о унапређењима и постављењима на нове дужности
Министар одбране Братислав Гашић уручио је данас официрима Војске Србије указе председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића о унапређењима и постављењима на нове дужности. Свечаности је присуствовао начелник Генералштаба генерал Милан Мојсиловић.
У чин генерал-потпуковника унапређен је генерал-мајор Тиосав Јанковић који је и постављен на дужност заменика начелника Генералштаба Војске Србије, док је бригадни генерал Гордан Павловић унапређен у чин генерал-мајора и постављен на дужност начелника Оперативне управе (Ј-3) Генералштаба Војске Србије. У чин бригадног генерала унапређени су пуковници Слађан Христов, Жељко Фурунџић, Небојша Цветковић и Жарко Нешић, а пуковник Грујица Вуковић постављен је на дужност начелника штаба Команде Копнене војске.
Честитајући унапређеним и постављеним официрима, министар Гашић захвалио је на свему што су постигли својим радом и залагањем и пожелео много успеха у даљој војничкој каријери. Он је изразио уверење да ће официри Војске Србије наставити да својим пожртвовањем и преданошћу буду пример млађим колегама и да ће и убудуће постизати одличне резултате на добробит Војске Србије.
Генерал-потпуковник Тиосав Јанковић рођен је 29. септембра 1974. године у Ужицу. У професионалној војној служби је од 1997. године. Завршио је Војну академију 1997. године, Командно-штабно усавршавање 2008. године, Генералштабно усавршавање 2013. године и Високе студије безбедности и одбране 2017. године. До сада је био на дужности начелника Оперативне управе (Ј-3) Генералштаба Војске Србије.
Генерал-мајор Гордан Павловић рођен је 7. априла 1970. у Пожаревцу. У професионалној војној служби је од 1992. године. Завршио је Ваздухопловну Војну академију 1992. године, Командно-штабно усавршавање 2006. и Генералштабно усавршавање 2011. године. До сада је био на дужности начелника штаба Команде Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.
Бригадни генерал Слађан Христов рођен је 20. марта 1970. године у Сурдулици. У професионалној војној служби је од 1992. године. Завршио је Војну академију 1992. године, звање магистар техничких наука стекао 2011, а звање доктор техничких наука 2019. године. На дужности је начелника Управе за људске ресурсе (Ј-1) Генералштаба Војске Србије.
Бригадни генерал Жељко Фурунџић рођен је 16. децембра 1974. у Бијелом Пољу. У професионалној војној служби је од 1997. године. Завршио је Војну академију 1997. године, Командно-штабно усавршавање 2010. године, а Генералштабно усавршавање 2019. године. На дужности је команданта Гарде Војске Србије.
Бригадни генерал Небојша Цветковић рођен је 30. јануара 1970. године у Урошевцу. У професионалној војној служби је од 1992. године. Завршио је Војну академију 1992. године, Командно-штабно усавршавање 2005. године и Генералштабно усавршавање 2019. године. На дужности је заменика команданта Команде за обуку.
Бригадни генерал Жарко Нешић рођен је 1. децембра 1968. године у Приштини. У професионалној војној служби је од 1991. године. Завршио је Војну академију 1991. године, специјалистичке студије 2006, а Генералштабно усавршавање 2013. године. На дужности је заменика директора Војнобезбедносне агенције.
Пуковник Грујица Вуковић рођен је 2. јануара 1975. године у Лесковцу. У професионалној војној служби је од 1997. године. Завршио је Војну академију 1997. године, Командно-штабно усавршавање 2014, а Генералштабно усавршавање 2020. године. До сада је био на дужности начелника штаба Команде Треће бригаде копнене војске.
Обележавање војних празника
Поводом Дана Прве бригаде копнене војске и Дана Првог центра за обуку, данас су у касарнама Војске Србије у Новом Саду и Сомбору одржане пригодне војне свечаности.
Припадници Прве бригаде су свој празник обележили у новосадској касарни „Југовићево“ у спомен на дан када је, 9. новембра 1918. године, српска војска ослободила Нови Сад.
У оквиру свечаности, пред стројем припадника бригаде, уручена су признања најбољим појединцима и нижим јединицама и истакнута су кључна достигнућа у изградњи оперативних и функционалних способности.
Сумирајући резултате остварене у претходном периоду, истакнуто је да је Прва бригада успешно реализовала додељене задатке у све три мисије Војске Србије и значајно унапредила своје способности и борбену готовост.
У касарни „Аеродром“ у Сомбору, дан јединице обележили су припадници Првог центра за обуку у спомен на 13. новембар 2006. године, када је формиран Центар и када је, 1918, одред Војске Краљевине Србије ушао у Сомбор.
На свечаном скупу одржаном тим поводом уручене су награде најбољим појединцима и истакнуто је да је Центар у години за нама успешно реализовао обуку војника, кадета, ученика и лица из резервног састава, чиме је дао допринос унапређењу оспособљености припадника Војске Србије.
Први скокови најмлађих падобранаца Војске Србије
На војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу у току је реализација падобранских скокова војника на добровољном служењу војног рока и младих старешина недавно распоређених на почетне дужности у 63. падобранској бригади.
Реч је о финалном сегменту основне падобранске обуке. Скокови се реализују из хеликоптера Ми-17 у дневним и ноћним условима, уз употребу савремених десантних падобрана.
Инструктор падобранства у падобранској чети за обуку 63. падобранске бригаде истиче да су у оквиру земаљског дела обуке полазници најпре имали физичку припрему за напоре који предстоје у извршењу скока, као и симулацију скока на падобранском полигону.
— Након земаљске обуке, почели смо са извршењем падобранских скокова на основу програма који сваки падобранац мора да испуни. Он се састоји од четири падобранска скока. Први скок је за упознавање падобрана, с висине од 800 метара, други је отварање резервног падобрана по задатку, трећи је скок са опремом и наоружањем и четврти је ноћни скок — нагласио је инструктор падобранства.
Један од полазника обуке млади старешина који је недавно примио дужност у 63. падобранској бригади каже да влада посебан осећај при првом падобранском скоку.
— Оно што ми је оставило највећи утисак током данашњег скока је тај одвој од ваздухоплова где се осети толика лакоћа у самом телу, а након тога вожња падобраном је толико лепа да ју је тешко описати. Приземљење и скок је нешто на шта смо се ми припремали већ три недеље, тако да смо били спремни на све ово — објаснио је он.
Војник који се налази на добровољном служењу војног рока истиче да је одувек желео да постане припадник 63. падобранске бригаде и да је задовољан својим првим скоком.
— Од малена сам сањао да служим и радим у 63. падобранској бригади, због тога сам се и пријавио на добровољно служење војног рока. Велика је привилегија и част служити у елитној јединици Војске Србије. Падобранска обука је била напорна и интензивна, али дошао сам већ физички спреман, тако да ми баш и није тешко пала — рекао је војник.
Успешним завршетком основне четворонедељне падобранске обуке полазници стичу звање падобранца, а војници и услов да, након одслужења војног рока, постану професионални припадници 63. падобранске бригаде.
Честитка министра одбране поводом Дана Војнобезбедносне агенције
Министар одбране Братислав Гашић упутио је поводом 12. новембра – Дана Војнобезбедносне агенције честитку у којој се каже:
„Свим припадницима Војнобезбедносне агенције честитам 12. новембар – Дан агенције.
Следите традицију постојања ваше службе дугу 185 година, од доношења првог правног акта – Војног закона којим су детаљно разрађени облици угрожавања безбедности војске, предвиђена дела и санкције због издаје, бекства, побуне и других облика појединачног или колективног деловања и у коме се дефинишу питања безбедносне и контраобавештајне заштите војске Кнежевине Србије.
У протеклој години, изузетно успешно сте обављали задатке из домена контраобавештајне и безбедносне заштите радећи истовремено на спречавању корупције и организованог криминала. Професионална посвећеност и пожртвовање припадника ВБА допринело је унапређењу система безбедности Министарства одбране и Војске Србије, али и државе у целини.
Применом савремених метода достигли сте високе стандарде и унапредили углед своје службе и Војнобезбедносне агенције. Обученост ваших припадника доприноси квалитету рада, што се рефлектује кроз успешне резултате остварене у претходном периоду. Сигуран сам да ћете квалитетним извршавањем задатака безбедносне службе и у наредном периоду доприносити унапређењу безбедности система одбране и афирмацији ваше агенције.
Честитам вам празник, уз жељу да у овим сложеним временима наставите енергично да се борите за интересе како Министарства одбране и Војске Србије, тако и Републике Србије у целини.”
Почасна артиљеријска паљба поводом Дана примирја
Поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату, припадници Гарде Војске Србије извршили су данас почасну артиљеријску паљбу испаљивањем 10 плотуна из шест артиљеријских оруђа са Савске терасе на Калемегдану, у складу с наређењем председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића.
Почасној артиљеријској паљби уочи предстојећег државног празника присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић, начелник Оперативне управе (Ј-3) Генералштаба Војске Србије генерал-мајор Тиосав Јанковић, начелник Управе за војно здравство бригадни генерал Радивоје Анђелковић и командант Гарде Војске Србије пуковник Жељко Фурунџић.
Репрезентативни оркестар Гарде интонирао је химну Републике Србије, уз подизање државне заставе.
Дан примирја у Првом светском рату се као државни празник у Србији обележава од 2012. године, у знак сећања на 11. новембар 1918. када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.
Обука на самоходним топ-хаубицама у Мешовитој артиљеријској бригади
На локацијама размештаја Мешовите артиљеријске бригаде и војним полигонима у околини Ниша у току је интензивна обука професионалног састава за употребу и одржавање самоходних топ-хаубица 155 мм Б-52 М-15 „нора“.
Реч је о редовној обуци која се реализује с циљем одржавања високог нивоа обучености за пружање артиљеријске ватрене подршке јединицама Копнене војске и ради оспособљавања професионалних војника за додатне дужности у саставу послуга овог савременог борбеног средства.
У овој фази тежишно се увежбава поседање ватреног положаја, правовремено откривање циљева, употреба аутоматизованог система за управљање ватром и извршење посредног гађања, у складу са задатим стандардима и нормама за ефикасно дејство.
Послуге у наставку очекују комплекснији садржаји обучавања на терену и програмска гађања, на којима ће бити у прилици да покажу тактичку и ватрену оспособљеност за реализацију наменских задатака у борбеним дејствима.
Стална обука и тактичка увежбавања кључни су за очување високе оспособљености и борбене готовости артиљеријске бригаде којој су, увођењем топ-хаубица 155 мм „нора“ у оперативну употребу, значајно унапређене способности за пружање поуздане, прецизне и снажне ватрене подршке јединицама Војске Србије у извођењу операција.
Састанак министара одбране Србије и Мађарске
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас, у Београду, са министром одбране Мађарске Криштофом Салаи-Бобровницким.
Након интонирања химни уз свечани дочек пред стројем Гарде Војске Србије, уследили су разговори делегација.
Министар Гашић изразио је задовољство састанком и отвореним и срдачним разговором. Према његовим речима, данашњи сусрет веома је значајан у контексту развоја стратешке сарадње Републике Србије и Мађарске у области одбране.
– Желео бих да нагласим да су актуелни политички односи Србије и Мађарске на историјски највишем нивоу и да континуитет и број сусрета највиших званичника наших земаља у претходном периоду потврђује опредељење обе стране да се свеукупна сарадња додатно унапреди. Пријатељским односима наше две земље замах је дало лично пријатељство председника Србије Александра Вучића и премијера Мађарске Виктора Орбана. Захваљујући изузетно отвореном и блиском односу двојице државника наше две земље развијају сарадњу која успешно напредује и у области одбране – рекао је министар одбране Србије.
Како је истакао, данашњи разговор био је прилика за размену мишљења о безбедносној ситуацији у региону.
– За Србију је основна безбедносна претња покушај противправног и једностраног отцепљења територије Аутономне покрајине Косово и Метохија и признавање тзв. Косова од стране одређеног броја држава. Када је реч о сарадњи у области одбране између Србије и Мађарске, констатовали смо да је она интензивна и садржајна те да се унапређује и развија у новим областима. Верујем да ће се наши будући односи градити кроз јачање војно-војне, војнотехничке и нарочито војноекономске сарадње. Постоји значајан простор за развој војномедицинске сарадње између Управе за војно здравство Министарства одбране Србије и Војномедицинског центра Оружаних снага Мађарске и очекујем да ће предстојећа посета мађарске делегације, у другој половини новембра, дати подстицај даљем усаглашавању и конкретној сарадњи у области војне медицине – рекао је министар Гашић.
Он је захвалио министру одбране Мађарске што својим личним ангажовањем доприноси даљем јачању сарадње и пријатељства између наше две земље.
– Уверен сам да ћемо на темељима узајамног разумевања и подршке, као и до сада, наставити да градимо и јачамо сарадњу међу нашим ресорима доприносећи на тај начин развоју укупне сарадње између Србије и Мађарске – истакао је министар Гашић.
На почетку свог обраћања, министар Салаи-Бобровницки изразио је најдубље саучешће поводом недавне трагедије у Новом Саду. Он је потом захвалио министру Гашићу на гостопримству и истакао значај данашње посете, посебно за сарадњу у области одбране.
– Прошле године потписали смо веома значајан Споразум о стратешкој сарадњи у области одбране. Том приликом, настојали смо да обухватимо значајне, садржајне аспекте сарадње у области одбране, посебно у области војне индустрије. Данас смо разговарали и о војномедицинској сарадњи и осталим областима у којима можемо заједно да сарађујемо. Такође, разговарали смо и о безбедности Западног Балкана, као и о подршци коју је Мађарска увек пружала Србији и њеном путу да постане чланица Европске уније. Сматрамо да треба да постане њен део, јер она то и заслужује – истакао је министар одбране Мађарске.
Како је рекао, са министром Гашићем разговарао је и о ратним дешавањима у окружењу и изразио став Мађарске да је увек боље користити дипломатска средства те да што пре треба прекинути сукобе.
Министар Салаи-Бобровницки закључио је да је сарадња наше две земље у последње време на историјски високом нивоу и додао да ће то свакако утицати на сарадњу два министарства одбране и у будућности.
Састанак министра Гашића и министра Дендијаса
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са министром националне одбране Републике Грчке Николаосом Дендијасом, у касарни „Бањица 2“ у Београду.
После интонирања химни уз свечани дочек пред стројем Гарде Војске Србије, уследио је састанак две делегације на којем је разговарано о политичко-безбедносној ситуацији у региону и сарадњи у области одбране.
Министар Гашић захвалио је министру Дендијасу на посети Републици Србији и веома конструктивним и пријатељским разговорима.
– Ваша данашња посета, која је уједно и прва посета једној од земаља региона од ступања на дужност министра националне одбране, као и недавна посета премијера Мицотакиса током које се сусрео са председником Вучићем, потврда су да је билатерална сарадња Србије и Грчке на завидном нивоу и да су односи наша два народа братски. Традиционално добри и садржајни односи Србије и Грчке представљају квалитетну основу за развој не само сарадње у области одбране, већ свеукупне билатералне сарадње, која се одвија већ 145 година од успостављања дипломатских односа – рекао је министар Гашић.
Према његовим речима, историјска блискост и чврсто пријатељство наших народа и држава увек се потврђују када је најважније, у тешким околностима и изазовима и ту нема одступања.
– Наше пријатељство је грађено у тешким временима, у заједничким подухватима и увек у борби за правду и исправан циљ, а када је нека веза заснована на правим вредностима, она постаје нераскидива. Захвални смо братској Грчкој на подршци територијалном интегритету и суверенитету наше земље. Непризнавање такозваног Косова од стране Грчке је пријатељски став према Србији, а уједно и показатељ доследности званичне Атине у поштовању суверенитета других држава. Током данашњих разговора, упознали смо грчку страну са низом једностраних потеза привремених институција самоуправе у Приштини, који су праћени порастом броја етнички мотивисаних инцидената усмерених према српском становништву. Ми изражавамо огромну забринутост, јер такво поступање, које пролази некажњено од стране међународних институција, угрожава наставак дијалога Београда и Приштине, поништава све разговоре, постигнуте договоре, а процес дијалога обесмишљава, упркос посвећености и интересу Србије да се исти настави – нагласио је министар Гашић.
Како је истакао, велику захвалност Грчкој дугујемо и због подршке на нашем европском путу.
– Истичем да и грађани Грчке у кризним ситуацијама увек могу рачунати на помоћ Србије, што смо и ове године, у више наврата, показали. Пуноправно чланство у Европској унији представља приоритет спољне политике и стратешко опредељење Србије, а за Министарство одбране ово стратешко опредељење реализује се, пре свега, учешћем у Борбеној групи Европске уније под покровитељством грчке војске. Важно је истаћи да се припадници Војске Србије за учешће у Борбеној групи припремају у центру за обуку у Килкису у Грчкој – рекао је министар одбране Србије.
Говорећи о сарадњи у области одбране, министар Гашић истакао је да су он и грчки колега сагласни да је сарадња врло добра, уз могућност и обострану жељу да се додатно унапреди, пре свега кроз јачање војно-војне, војнообразовне, војнотехничке и војномедицинске сарадње.
– По питању војноекономске и војнотехничке сарадње, сматрам да постоји потенцијал за унапређење сарадње и у овим областима, узимајући у обзир капацитете одбрамбене индустрије наше две земље. Због тога ми је посебно задовољство што ћете имати прилику да посетите Војнотехнички институт и упознате се са неким од пројеката наше одбрамбене индустрије. Уверен сам да ће резултати данашњег састанка допринети развоју сарадње у области одбране на обострану корист, јер је наша опредељеност да са Грчком, као значајним партнером, наставимо да негујемо и унапређујемо блиске односе у свим областима од обостраног интереса, а сусрети на високом нивоу представљају стабилну основу за унапређење сарадње – закључио је министар Гашић.
Министар Дендијас у свом обраћању најпре је упутио изразе најдубљег саучешћа поводом трагичних догађаја у Новом Саду. Он је потом захвалио на великој подршци коју је Србија пружила Грчкој током великих пожара у тој земљи. Говорећи о данашњем састанку, министар Дендијас рекао је да је то била прилика да се разговара о многим питањима која имају везе са безбедношћу целокупног региона, али и о нашим билатералним односима.
– То су наши односи који имају и стратешку тежину на основу Споразума који смо потписали, а разговарали смо и о томе да наша сарадња треба да се унапреди и да можемо да имамо користи од размене наших искустава – рекао је министар одбране Грчке и изразио задовољство што ће посетити Војнотехнички институт.
Он је нагласио да је на данашњем састанку разговарано о дијалогу Београда и Приштине те поновио речи премијера Мицотакиса да став Грчке у погледу такозваног Косова остаје чврст.
– Само напредак у дијалогу између Београда и Приштине може да донесе просперитет и стабилност овом региону. Грчка је део мисије КФОР и спремни смо да пружимо све напоре у правцу очувања стабилности у региону. Такође, хтео бих да подсетим на став Грчке у вези са Западним Балканом – Грчка се залаже за дуготрајан мир, стабилност и безбедност кроз добросуседске односе, поштовање међународног права и принципа владавине права – рекао је министар Дендијас нагласивши да Грчка сматра да би све земље Западног Балкана требало да постану чланице Европске уније, да подржава одлуку Србије да буде на том европском путу те упутио честитке Србији на напретку који је постигла.
Дан рода инжињерије
У Војсци Србије је данас свечано обележен Дан рода инжињерије, у спомен на 6. новембар 1865. године, када је издвајањем понтонира и пионира из артиљерије формиран овај род наше војске.
Тим поводом су у инжињеријским и понтонирским батаљонима одржане војне свечаности, на којима су прочитане честитке поводом празника, сумирани кључни резултати рада у години за нама и најистакнутијим појединцима уручене награде и признања.
Обележавање празника било је прилика да се истакну одлични резултати у обуци, опремању и модернизацији инжињеријских јединица, као и предано и вредно ангажовање на пружању помоћи грађанима Републике Србије у отклањању последица природних непогода.
Инжињерија је род Војске Србије намењен за извођење дејстава запречавањем, савлађивањем препрека, уређењем путева и утврђивањем. Бројност и разноврсност задатака које инжињеријске јединице извршавају, условиле су поделу овог рода на више специјалности, па тако данас постоје извиђачка, пионирска, понтонирска, амфибијска, путна, мостовна и специјалност за утврђивање и маскирање.
Обука припадника Војске Црне Горе у Центру АБХО
У Центру атомско-биолошко-хемијске одбране (АБХО) Војске Србије у Крушевцу ове недеље се реализује специјалистичка обука припадника Војске Црне Горе за рад с реалним токсичним хемикалијама.
Реч је о првој оваквој обуци за војнике и старешине из Војске Црне Горе у нашем центру. Изводе је сертификовани инструктори Војске Србије, а циљ је унапређење знања о токсичним хемикалијама и мерама заштите, као и практично оспособљавање припадника АБХО јединице Војске Црне Горе за рад са овим отровним супстанцама.
Петодневно обучавање одвија се у специјализованим лабораторијама и на полигону „Равњак“, а обухвата теоријске садржаје из ове области и увежбавање патрола атомско-биолошко-хемијске службе на извиђању контаминираног земљишта и објеката, детекције и хемијске деконтаминације наоружања и опреме и пружања медицинске помоћи у случају контакта с токсичним хемикалијама.
Обучавање припадника Војске Црне Горе с реалним токсичним хемикалијама, које се реализује на основу плана билатералне војне сарадње за ову годину, доприноси јачању међусобног поверења и укупних војно-војних односа са нашим суседом.
Србија и Шпанија посвећене безбедности мировних снага у Либану
У оквиру званичне посете Краљевини Шпанији, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић обишао је данас, с начелником Генералштаба те земље адмиралом Теодором Лопезом Калдероном, Здружену оперативну команду шпанских оружаних снага.
Током посете овој команди у бази Ретамарез, генерал Мојсиловић и адмирал Калдерон су путем видео-конференцијске везе разговарали с командантом шпанског контингента и сектора Исток у мировној операцији Уједињених нација у Либану — где је распоређен већи део српског мировног контингента — и старијим националним представником Војске Србије у овој операцији.
Шпански и српски официри су том приликом известили да имају одличну сарадњу на терену, да се у веома тешким условима држе као једна породица и да су посвећени реализацији додељених им задатака.
Генерал Мојсиловић је од најодговорнијих старешина у српском и шпанском контингенту затражио да учине све да заштите ангажоване припаднике мировних снага, а од припадника Војске Србије — да задатке извршавају професионално, одговорно и достојанствено, у складу са униформом коју носе.
Начелник Генералштаба је у наставку посетио ваздухопловну базу Хетафе, где су му представљени способности и капацитети 35. авијацијског пука, као и одржавање ваздухоплова и обука за извођење операција ваздушног транспорта.
Оцењујући посету Краљевини Шпанији изузетно успешном, начелник Генералштаба Војске Србије је изразио уверење да ће она дати нови импулс унапређењу већ развијене и садржајне војно-војне сарадње у свим областима од обостраног интереса и да ће учврстити везу између наших држава и народа.
Посета начелника Генералштаба Војске Србије Краљевини Шпанији
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић борави у званичној посети Краљевини Шпанији, на позив начелника Генералштаба те земље адмирала Теодора Лопеза Калдерона.
Званични део тродневне посете Мадриду почео је данас свечаним дочеком делегације Војске Србије у Генералштабу, након чега је уследио одвојен сусрет генерала Мојсиловића са адмиралом Калдероном и званични разговори двеју делегација.
На пленарним састанцима је разговарано о актуелној безбедносној ситуацији у региону и свету са тежиштем на безбедносној ситуацији на Косову и Метохији и у Либану, где су, у мировној операцији Уједињених нација, заједно ангажовани српски и шпански војници. Било је речи и о досадашњој војно-војној сарадњи и могућностима за њено даље унапређење.
Констатовано је да је сарадња двеју војски развијена и садржајна, да је карактерише стално квалитативно унапређење, те да се њеном реализацијом значајно унапређује интероперабилност и борбена готовост. Постигнута је сагласност да се у наредном периоду интензивирају активности у областима од заједничког интереса.
Генерал Мојсиловић је, у име свих припадника Војске Србије, адмиралу Калдерону и грађанима Шпаније који су у катастрофалним поплавама изгубили најмилије упутио изразе саучешћа, истакавши да је Србија у овим тешким моментима уз пријатељски шпански народ.
Током боравка у Шпанији, начелник Генералштаба ће посетити Оперативну команду у бази Ретамарез, као и ваздухопловну базу Хетафе и у њој размештен 35. авијацијски пук.
Обележен Дан Војнотехничког института
Дан Војнотехничког института и 76 година његовог постојања и рада обележено је данас у касарни „Жарково“.
Свечаности су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Вукашин Гроздић, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба Војске Србије, сарадници Војнотехничког института и бројни гости.
Обраћајући се присутнима и честитајући Дан Војнотехничког института, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић рекао је да је тај институт већ 76 година извор техничких иновација и генератор савремених технологија у области одбрамбене индустрије наше земље.
– Све те године Институт ради на развоју наоружања с циљем да наша војска буде јака, а наша земља сигурна и слободна. Захваљујући дуготрајном, истрајном и вредном раду многих генерација истраживача, Војнотехнички институт је израстао у јединствену научно-истраживачку институцију у области одбрамбених технологија у овом делу Европе. Јасно је да строге захтеве пројектовања савремених средстава наоружања и војне опреме може да подржи једино непрестани развој научно-истраживачких капацитета – рекао је Милорадовић и додао да Министарство одбране улаже велике напоре и подржава Војнотехнички институт да изграђује свој научно-истраживачки потенцијал и исти у највећој мери интегрише у производњу наоружања домаће војне индустрије.
Обраћајући се присутнима, заступник директора ВТИ пуковник доц. др Иван Покрајац рекао је да данас с поносом можемо рећи да је Војнотехнички институт највећа научно-истраживачка институција у овом делу Европе у области истраживања и развоја средстава наоружања и војне опреме и да је водећа научно-истраживачка установа у Републици Србији у области одбрамбених технологија.
– Наши циљеви су да задржимо статус водеће научноистраживачке институције у земљи и региону у области одбрамбених технологија, да задржимо постојећи и привучемо нови истраживачки кадар, побољшамо статус запослених у Војнотехничком институту, очувамо и унапредимо лабораторијске капацитете, оптимизујемо број пројеката у складу са истраживачким капацитетима и да наставимо активности усвајања нових технологија – рекао је пуковник Покрајац.
Поводом Дана ВТИ, пуковник Покрајац уручио је Велику плакету Института компанијама „Милан Благојевић – Наменска а.д. Лучани“, ХК „Крушик“ из Ваљева и компанији „Мајкић д.о.о.“ из Инђије за изузетан допринос у реализацији циљева и задатака Института.
У знак признања за изузетан допринос у реализацији циљева и задатака ВТИ додељене су плакете „Архимед“ пуковнику у пензији др Миодрагу Лисову и постхумно Душану Ћурчићу.
На данашњој свечаности уручене су и захвалнице за сарадњу Војном правобранилаштву Министарства одбране, компанији ЕИ Опек а.д. Ниш, ППТ-ТМО а.д. Трстеник, Србоауто д.о.о. Београд и Pneumo-Logic д.о.о. Стара Пазова.
Саучешће министра одбране Братислава Гашића поводом несреће у Новом Саду
Са неизрецивом тугом примио сам вест о страшној несрећи на Железничкој станици у Новом Саду која је однела животе наших грађана. Ова трагедија у болу је ујединила све припаднике Министарства одбране и Војске Србије.
У име свих припадника Министарства одбране и Војске Србије и своје лично име, породицама страдалих упућујем најдубље саучешће. Наше мисли и молитве сада су са њима.
Молићемо се Господу и за здравље свих наших грађана који су повређени у овом кобном догађају.
Завршен Основни курс за официре за односе са јавношћу
Петодневни Основни Курс за официре за односе са јавношћу, у организацији Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, завршен је данас у Дому Војске Србије у Београду свечаном доделом уверења припадницима Министарства одбране и Војске Србије о завршеном усавршавању.
Начелник Управе за односе са јавношћу бригадни генерал доц. др Михаило Зоговић честитао је полазницима успешан завршетак Курса те истакао значај усавршавања лица која се у систему одбране баве односима са јавношћу.
Он је нагласио важност континуитета едукације у тој области и изразио очекивање да ће велики део полазника похађати наредних година више нивое усавршавања које организује Управа за односе са јавношћу.
Полазници су, осим теорије, били у прилици да кроз практичан рад стекну основна знања из области медија, комуникације и новинарства, а представљене су им и основне комуникацијске вештине, начини израде информативних садржаја и технике јавног наступа.
Спортски сусрет официра српске и мађарске војске
У складу с годишњим планом билатералне војне сарадње Републике Србије и Мађарске, данас је у Сегедину одржан традиционални спортски сусрет генерала и високих официра српске и мађарске војске у малом фудбалу.
Надметање фудбалских екипа из двеју пријатељских земаља, петнаесто по реду, одигранo је у фер и спортској атмосфери, а победу је овога пута, након бољег извођења пенала, однео мађарски тим.
Нашу екипу је предводио заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић, а домаћине — генерал-мајор Золтан Шомођи, директор Генералштаба Мађарске војске.
Спортски сусрети официра Војске Србије и Мађарске војске одржавају се од 2015. године, наизменично у Србији и Мађарској, и представљају само једну од бројних билатералних активности, које се реализују с циљем унапређења оперативних способности и интероперабилности, као и јачања међусобног поверења и добросуседских односа.
Полазници Курса за главне подофицире у посети Генералштабу
Полазници Курса за главне подофицире боравили су данас у Генералштабу Војске Србије, у наставној посети из предмета Руковођење и командовање.
Посета је реализована с циљем упознавања полазника с надлежностима и задацима главног подофицира Војске Србије и штабних подофицира у команди стратегијског нивоа, као и са организацијом Оперативног центра система одбране.
Старешине које похађају највиши ниво каријерног усавршавања подофицира је током посете примио главни подофицир Војске Србије заставник прве класе Ненад Стевић и пренео им своја искуства у раду на најодговорнијим дужностима у линији подофицирске подршке командовању.
Курс се реализује у Центру за обуку и усавршавање подофицира „Наредник Милунка Савић” у трајању од 12 недеља. Програмом су обухваћени садржаји из области руковођења и командовања, управљања обуком, управљања ресурсима, вештине комуникације, војне психологије, права и прописа, енглеског језика и физичке обуке.
Обилазак Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић обишао је данас припаднике Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ на локацији размештаја у касарни „Васа Чарапић“ у Београду.
Током обиласка је сагледао организацију живота и рада, степен реализације тежишних задатака, капацитете за обуку и динамику извођења инфраструктурних радова на новом објекту за смештај, обуку и рекреацију.
Генерал Мојсиловић је овом приликом из оперативног центра јединице путем видео-линка пратио извођење здружене тактичке вежбе „Колубара 2024“, коју на привременом полигону у насељу Вреоци реализују припадници „Кобри“ и Жандармерије.
Циљ ове вежбе, коју је с начелником Генералштаба пратио и командант Жандармеријe пуковник Саша Косовић, је унапређење оспособљености за планирање, организовање и извођење противтерористичке операције у урбаној и руралној средини.
На крају обиласка, начелник Генералштаба је изразио задовољство стањем у Одреду и приказаним способностима за решавање тактичких задатака у садејству са снагама Министарства унутрашњих послова током извођења операције специјалних снага и истакао да ће се наставити са даљим улагањем у капацитете ове јединице Војске Србије за одговор на савремене претње безбедности.
Основна падобранска обукa
На војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу у току је реализација основне падобранске обуке војникa на служењу војног рока и младих старешина недавно распоређених на почетне дужности у 63. падобранској бригади.
Обука представља обавезан део оспособљавања припадника бригаде и стручну основу за надоградњу њихових падобранских вештина и способности за извођење борбених задатака применом вертикалног маневра. Изводи се у трајању од четири недеље, при чему земаљски део траје три, а реализација падобранских скокова – једну седмицу.
У оквиру земаљског дела обуке, који је изузетно психофизички захтеван, акценат је на раду на падобранским справама, као и на појачаној физичкој припреми, како би полазници обуке усвојили потребна знања о десантном падобрану и падобранској опреми и савладали основе технике извршења падобранског скока и процедуре у принудним ситуацијама.
У наставку следи реализација падобранских скокова у дневним и ноћним условима, с наоружањем и опремом, уз коришћење савремених десантних падобрана.
Успешним завршетком основне падобранске обуке полазници стичу звање падобранца, а војници и услов да, након одслужења војног рока, постану професионални припадници 63. падобранске бригаде, за шта су сви из ове генерације већ исказали интересовање.
Тактичка обука извиђача Војске Србије
На полигонима Војске Србије у околини Ниша реализована је тактичка обука припадника Оклопно-извиђачког батаљона за ангажовање у операцијама Копнене војске.
Реч је о важном сегменту оспособљавања професионалног састава јединице, које се реализује с циљем очувања и унапређења оспособљености за прикупљање обавештајних података у различитим тактичким условима.
Током обуке на терену, они су увежбавали тактичке радње и поступке приликом осматрања и прикупљања података, као и организовање патрола и заседа, уз употребу основног борбеног средства ове јединице — оклопно-извиђачког аутомобила БРДМ-2МС.
Посебна пажња је била усмерена на оспособљавање професионалних војника који су у претходном периоду примљени у јединицу и распоређени на дужности возача и нишанџија на борбеном возилу. Они су се, осим за реализацију извиђачких задатака, оспособљавали и за правилно и безбедно руковање оклопно-извиђачким аутомобилом и његову борбену употребу.
Реализација обуке у свим условима, коју припадници Оклопно-извиђачког батаљона пролазе током целе године, кључна је за очување способности јединице да обезбеди поуздане и проверене обавештајне податке, који су од немерљивог значаја за успех у операцијама Војске Србије.
Заједнички марш кадета Војне академије и студената Криминалистичко-полицијског универзитета
Кадети Војне академије и Медицинског факултета Војномедицинске академије реализовали су заједно са студентима Криминалистичко-полицијског универзитета кондициони марш дужине 16 километара у околини општине Ковачица.
Кадети су марш реализовали опремљени савременим комплетима заштитне балистичке опреме Т-19 која се налази у употреби у извиђачким и специјалним јединицама Војске Србије, чиме се још током школовања кадети упознају са предностима савремене опреме на употреби у јединицама Војске Србије. По завршетку кондиционог марша кадети су реализовали гађања у дневним условима.
Након завршетка марша приказана је и обученост лица за припрему хране у теренским условима и организована подела ручка кадетима и студентима у Дому културе у Путникову. У оквиру активности учесници марша посетили су Завичајни комплекс „Михајло Идворски Пупин – Идвор“ и родну кућу нашег познатог научника Михајла Пупина.
Заједнички марш кадета Војне академије и Медицинског факултета Војномедицинске академије и студената Криминалистичко-полицијског универзитета резултат је успешне сарадње два универзитета и прилика да кадети, студенти, старешине и наставници размене знања и искуства.
Специјалистичка обука војника на служењу војног рока
У Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу у току је оспособљавање војника на служењу војног рока генерације „септембар 2024“ за специјалности родова пешадије, артиљерије, оклопних јединица и инжињерије.
Војници су у ову јединицу распоређени након завршетка основне обуке, како би у складу са својим специјалностима били оспособљени за обављање војничких дужности за које су регрутовани.
У Центру се обучавају за борбену употребу наоружања рода, употребу минско-експлозивних средстава и за реализацију тактичких радњи у нападу и одбрани. Обука се изводи у посебно опремљеним кабинетима и на полигонима у касарни „Генерал Павле Јуришић Штурм“, који војницима пружају одличне услове за стицање знања и вештина о употреби борбених средстава, њиховом опслуживању и основном одржавању.
Војнике у наставку очекују обука на терену, вежбе са минско-експлозивним средствима и гађања из наоружања рода, а потом и провера оспособљености за извршавање војничких задатака, чиме ће фаза специјалистичке обуке бити завршена.
Последња три месеца служења војног рока војници ће провести на колективној обуци у јединицама Копнене војске, у којима ће бити активно укључени у реализацију свакодневних задатака јединица.
Војна репрезентација Србије победник 14. „CISM футсал купа за мир“
Екипа Министарства одбране и Војске Србије победник је 14. „CISM футсал купа за мир“ који је одржан у Новом месту у Републици Словенији.
На турниру који је организовала делегација Републике Словеније при Међународном савету за војне спортове (CISM) учествовале су, осим екипе Србије, и екипе оружаних снага Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Црне Горе и домаћина Словеније.
У последњој утакмици за титулу првака турнира састале су се екипе Србије и Босне и Херцеговине, а после изузетно узбудљивог меча репрезентација Србије славила је резултатом 2:1 освојивши прво место.
Сребрна медаља отишла је у руке тима из Босне и Херцеговине, док је бронзу освојила репрезентација Црне Горе, четврто место заузела је Словенија, а тим Северне Македоније турнир је завршио на петом месту.
Oбука у механизованим јединицама Војске Србије
Припадници механизованих батаљона Војске Србије у вежбовном простору и у рејонима мирнодопских локација реализују обуку за извршавање борбених задатака у операцијама Копнене војске, уз употребу борбених возила пешадије М-80А.
Овом обуком започиње зимски циклус оспособљавања професионалног састава за реализацију додељених мисија и задатака, а општи циљ је даље унапређење како индивидуалне и колективне обучености, тако и укупне борбене готовости јединица.
Програмом су обухваћени сви практични садржаји обучавања посада борбених возила и укрцаних пешадијских одељења, од припреме за извршење задатка, преко маскирања, примене тактичких радњи на маршу и бојишту, до одржавања свих подсистема и наоружања борбеног возила.
У наставку следи реализација кондиционих гађања на специјализованим полигонима Војске Србије, а потом и тактичке вежбе и бојева гађања у зимским условима, када ће припадници механизованих батаљона у пракси демонстрирати тактичку и ватрену оспособљеност.
Обука у механизованим батаљонима, који су, уз оклопне јединице, носиоци маневра у операцијама Војске Србије, изводи се у свим условима током целе године. Њеном реализацијом постиже се захтевани ниво оспособљености сваког појединца, тимска ефикасност и брзина реаговања, што је од кључног значаја за брзо увођење пешадије у борбу и адекватну ватрену подршку и заштиту снага у операцијама.
Кадети Војне академије у акцији озелењавања
Кадети 149. класе Војне Академије, 16. Класе Медицинског факултета ВМА и слушаоци курса за резервне официре посадили су 300 садница различитог листопадног и зимзеленог дрвећа у кругу касарне „Генерал Јован Мишковић“.
Садњом различите врсте дрвећа, међу којима су храстови, брестови и брезе на површини од преко два хектара, кадети и слушаоци унапредили су квалитет живота на простору где живе и раде.
Кадети војне академије традиционално, у јесењем периоду, пошумљавају зелене површине у касарни „Генерал Јован Мишковић“ на Бањици.
Обилазак јединица Војске Србије у гарнизону Врање
Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић обишао је данас део јединица Четврте бригаде копнене војске и Бригаде везе у гарнизону Врање.
Током обиласка је сагледао организацију живота и рада у овим јединицама Војске Србије, стање, способности и степен реализације кључних задатака.
Генерал Глишовић је био у прилици и да се увери у одличну оспособљеност припадника Четврте бригаде за борбену употребу модернизованих самоходних хаубица и савремених ракетних система за противваздухопловна дејства.
У наставку је обишао издвојени објекат у околини Врања на којем припадници Бригаде везе извршавају одговорне задатке телекомуникационо-информатичког обезбеђења Министарства одбране и Војске Србије.
У пратњи заменика начелника Генералштаба током обиласка били су заменик команданта Копнене војске генерал-мајор Зоран Драгићевић и начелник Управе за телекомуникације и информатику (J-6) бригадни генерал Миле Витезовић.
Састанак министра одбране са председницом Одбора за спољне послове и одбрану у Сенату Италије
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас у Београду са председницом Одбора за спољне послове и одбрану у Сенату Републике Италије Стефанијом Кракси. Теме састанка биле су регионална безбедност, односи са КФОР и сарадња у области одбране.
На почетку састанка, министар одбране истакао је да је стабилност региона од стратешког интереса Републике Србије. Према његовим речима, Србија је посвећена мирном решавању свих питања кроз разговоре са Приштином, с циљем бољег живота свих грађана на Косову и Метохији, уз заштиту свог суверенитета и територијалног интегритета и пуно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Војно-техничког споразума.
Како је рекао министар Гашић, једнострани потези привремених институција самоуправе у Приштини и велики број етнички мотивисаних инцидената усмерених према српском становништву, у претходном периоду, проузроковали су хуманитарну кризу и угрожавају наставак дијалога Београда и Приштине. Нагласио је да Србија остаје максимално посвећена промоцији мира и дијалога, као и очувању стабилности у региону.
Говорећи о односима са снагама КФОР, он је рекао да је питање безбедности свих грађана на Косову и Метохији, без обзира на националност и верску припадност, искључиво у надлежности КФОР. Министар одбране истакао је да су се односи између Војске Србије и КФОР постепено развијали у позитивном смеру и да их данас карактерише коректан ниво сарадње, узајамног поверења и партнерства. Такође, нагласио је да Србија цени континуирано дугогодишње присуство Оружаних снага Италије у мисији КФОР и велики допринос у заштити српске културне баштине на Косову и Метохији, посебно у заштити цркава и манастира. Он је изразио очекивање да ће нови командант КФОР генерал-мајор Енрико Бардуани, из италијанских оружаних снага, наставити успостављену одличну сарадњу и комуникацију са начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловићем.
Према речима министра Гашића, сарадња између Војске Србије и Оружаних снага Италије је садржајна, усмерена превасходно ка подизању оперативних и функционалних способности и јачању узајамног поверења и у складу са Стратешким споразумом. Он је рекао да Србија остаје активан контрибутор напорима за очување мира у свету, што показујемо и заједничким учешћем у мировној мисији Уједињених нација у Републици Либан (UNIFIL). Ангажман две земље у оквиру мултинационалних операција, према његовим речима, од великог је војног и политичког значаја.
Сарадња у области одбране са Италијом је развијена, додао је министар Гашић, али постоји простор за квалитативно и квантитативно унапређење у областима од заједничког интереса. Према његовим речима, тежишне области сарадње су војно-војна, војноекономска и војнообразовна сарадња. Такође, како је рекао, Министарство одбране спремно је да настави са реализацијом и унапређењем сарадње у областима од заједничког интереса.
Министар одбране истакао је да Србија поклања посебну пажњу унапређењу војноекономске сарадње са Италијом, која представља перспективног партнера, имајући у виду технолошки ниво развијености италијанске привреде.
Председница Одбора за спољне послове и одбрану у Сенату Републике Италије Кракси изразила је задовољство данашњим срдачним и отвореним разговором са министром Гашићем. Она је рекла да је билатерална војна сарадња Србије и Италије интензивна и садржајна и додала да постоји простор за њено даље унапређење, у областима од заједничког интереса.
Његово Величанство краљ Мсвати III завршио посету Србији
Министар одбране Братислав Гашић испратио је вечерас Његово Величанство краља Мсватија III од Краљевине Есватини на аеродрому „Никола Тесла“, чиме је завршена његова званична посетa Републици Србији.
Током посете, Краљ Мсвати III састао са председником Републике Србије Александром Вучићем, са којим је и присуствовао приказу дела средстава наоружања и војне опреме на Војнотехничком институту. Он је заједно са министром одбране Братиславом Гашићем и начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловићем присуствовао и приказу дела способности 72. бригаде за специјалне операције у Панчеву.
Чланови делегација две земље, током посете, разменили су меморандуме о сарадњи у различитим областима, у присуству председника Републике Србије и краља Есватинија.
Међународни курс цивилно-војне сарадње
У организацији Одељења за цивилно-војну сарадњу (J-9) Генералштаба Војске Србије, у Крушевцу се ове и следеће недеље реализује међународни курс из области цивилно-војне сарадње.
Полазници усавршавања су официри и подофицири из Војске Србије и оружаних снага Азербејџана, Босне и Херцеговине, Бугарске, Италије, Сједињених Америчких Држава и Холандије који се баве пословима цивилно-војне сарадње, као и представници цивилних институција из Републике Србије.
Они ће се, током двонедељне обуке у касарни „Цар Лазар“, оспособљавати за рад на различитим позицијама у тимовима и јединицама цивилно-војне сарадње на тактичком нивоу и прошириће знања о активностима цивилних организација у зонама мултинационалних операција.
Практичну и теоријску обуку реализује мешовити инструкторски тим Војске Србије и оружаних снага Италије, САД и Холандије, као и гостујући предавачи из Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, Комесаријата за избеглице и миграције и Црвеног крста Србије.
Реализација овог међународног усавршавања пружа полазницима основу за боље разумевање савремених изазова у раду с цивилним организацијама у сложеном оперативном окружењу, а уједно је и прилика да официри и подофицири из различитих земаља размене искуства из области сарадње с невојним структурама.
Војска Србије овај курс организује од 2008. године, а до сада је по овом моделу усавршавања оспособљено више од 400 полазника из Републике Србије и 17 партнерских земаља из региона и света.
Тактичка обука у пешадијским јединицама Војске Србије
На полигонима и вежбалиштима Војске Србије у току је интензивни циклус обучавања пешадијских јединица за извођење борбених дејстава у одбрамбеним операцијама.
Током ове обуке, професионални састав унапређује оспособљеност за борбену употребу кључног наоружања и реализацију тактичких задатака на бојишту, а тиме и за ефикасну употребу снага у операцијама.
У обуци се користе савремена оклопна борбена возила, средства за непосредну ватрену подршку и широк спектар стрељачког наоружања. Тежиште у овој фази је на заједничким тактичким увежбавањима за извођење противпешадијских и противоклопних дејстава.
Припаднике пешадијских јединица у наредном периоду очекују тактичке вежбе и бојева гађања у зимским условима, када ће се у пракси проверити резултати остварени у овом циклусу обучавања.
Реализација колективне обуке, која се у јединицама Војске Србије спроводи по унапред дефинисаним циклусима, кључна је за очување високе борбене готовости и унапређење способности за вођење борбених дејстава у свим земљишним, тактичким и временским условима у којима се јединице могу наћи током реализације наменских задатака.
Краљ Мсвати III и министар Гашић присуствовали приказу дела способности 72. бригаде за специјалне операције
Његово Величанство краљ Мсвати III од Краљевине Есватини и министар одбране Братислав Гашић, заједно са начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловићем, присуствовали су данас приказу дела способности 72. бригаде за специјалне операције, у касарни „Растко Немањић“ у Панчеву.
Приказан је тактичко-технички збор дела наоружања и војне опреме, затим гађање у стрељани, демонстрација борилачких вештина, дејство против терориста у урбаној и руралној средини, као и вежбе с минско-експлозивним средствима и извиђање беспилотним ваздухопловима.
Такође, делегацији Краљевине Есватини приказана је и обученост припадника те јединице у верању, руковању хладним оружјем и савлађивање полигона диверзантских препрека.
Том приликом, командант 72. бригаде за специјалне операције бригадни генерал Мирослав Талијан представио је део новоуведеног наоружања и војне опреме, која је на употреби у тој јединици.
Данашњем приказу присуствовали су помоћник министра за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић, шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић и чланови делегације Краљевине Есватини.
Свечани концерт поводом јубилеја Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“
Поводом великог јубилеја – 125 година постојања, Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ поклања грађанима Свечани концерт „125 година са вама“, који ће бити одржан 23. октобра 2024. године у МТС Дворани, у 20 часова.
Програм популарне и класичне музике извешће симфонијски оркестар и мешовити хор Ансамбла, са солистима. Диригенти су потпуковник Александар Ђуров, потпуковник Игор Митровић и Катарина Божић.
Бесплатне улазнице које су грађани преузели за првобитни концерт важе и за нови термин концерта.
Министар Гашић предводио државну церемонију полагања венаца на Гробљу ослободилаца Београда
Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Братислав Гашић предводио је данас државну церемонију полагања венаца и одавања почасти на Гробљу ослободилаца Београда у Другом светском рату, поводом 80. годишњице ослобођења Београда.
Министар Гашић, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића и шефа Кабинета министра одбране бригадног генерала Горана Момчиловића, положио је венац код Споменика ослободиоцима Београда и уписао у спомен-књигу:
„Поклањам се данас сенима палих ослободилаца и њихових старешина који су заједничком борбом ослободили наш град, наш Београд.
Без ваше жртве данас не би било наше слободе.
Живела Војска Србије! Живела Србија!“
Венце су положили и министри у Влади Србије, делегације амбасада Руске Федерације, Белорусије, Азербејџана, Казахстана и Јерменије, уз интонирање државних химни, као и делегација Града Београда и делегације удружења.
Министар одбране положио је венац и крај Споменика Црвеноармејцу и одао почаст полагањем ружа код Споменика Вечна ватра, у оквиру комплекса Гробље ослободилаца Београда у Другом светском рату.
Након тешких, вишедневних борби припадници Народноослободилачке војске Југославије, помогнути снагама Црвене армије, ослободили су 20. октобра 1944. главни град Југославије и тиме окончали дугу немачку окупацију града, током које је страдао велики број грађана, а Београд претрпео велика разарања.
Одржана премијера филма „Драва се не предаје“
Премијера играно-документарног филма „Драва се не предаје“ одржана је вечерас у Југословенској кинотеци у Београду.
Војнофилмски центар „Застава филм“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране у копродукцији са Друштвом за анимацију, филмску и видео постпродукцију „Кратер студио“ и уз подршку Филмског центра Србије, као и Покрајинске владе Аутономне покрајине Војводина, Града Новог Сада и општина Стара Пазова, Нови Бечеј и Бачка Паланка, израдили су филмско остварење из осећаја најдубљег поштовања према херојству команданта речног монитора „Драва” поручника бојног брода прве класе Александра Берића и посаде тог брода.
Радња филма, у режији Николе Лоренцина, према сценарију поручника бојног брода Драгана Спасојевића из Речне флотиле, прати судбину команданта и посаде брода и дочарава мање познату причу о подвизима у одбрани Краљевине Југославије на почетку Другог светског рата.
Снимање је симболично отпочело у стану Александре Берић, унуке хероја Берића, а у њему су учествовали глумци Марија Бергам, Лазар Ђукић, као и полазници глумачке школе у Бањалуци.
Продуценти су директор Војнофилмског центра „Застава филм“ пуковник Горан Иконић и директор „Кратер студија“ Петар Јововић, директор фотографије Александар Серђо Калезић, наратор Миодраг Мики Крстовић и монтажер Марко Драгишић.
Пројекцији филма присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба Војске Србије, припадници Министарства одбране и Војске Србије и бројни гости.
Министарство одбране и Војска Србије на 67. Међународном београдском сајму књига
Медија центар „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, на 67. Међународном београдском сајму књига, наставља традицију представљања својих издања. Реномирани војни издавач за љубитеље писане речи припремио је богат и тематски разноврсан издавачки програм који ће представити на традиционално веома посећеним промоцијама на којима ће гостовати бројни аутори.
У знаку слогана „Реч је слободна“, којим је представљена Република Куба, као почасни гост сајамске манифестације, посетиоци штанда Министарства одбране и Војске Србије, смештеног у Хали 1, имају прилику да, осим стручно профилисане литературе из области војне технике и уџбеника за потребе Универзитета одбране, пронађу и велики број књига намењених широј читалачкој публици. О 22 нова издања из различитих едиција, које обухватају историју, геополитику, војну технику и публицистику, осим представника издавача, говориће и аутори и рецензенти.
На 67. Међународном београдском сајму учествује више од 400 издавача, а Медија центар „Одбрана“, као једини издавач из система одбране, осим нових издања, представиће и каталог Уметничке збирке Дома Војске Србије, као и део штампаног материјала који је пратио изложбене поставке у галеријском простору Дома Војске Србије.
Војнофилмски центар „Застава филм“ свакодневно ће на штанду Министарства одбране и Војске Србије приказивати најзначнија филмска остварења из сопствене продукције, а у оквиру промоције делова система одбране представиће се и Универзитет одбране.
Програм активности Министарства одбране и Војске Србије на 67. Међународном београдском сајму књига можете погледати овде.
Тактичка вежба „Штит-07″
У бази „Југ“ и на полигону „Боровац“ ове недеље је реализована тактичка вежба „Штит-07“, током које je, према Концепту оперативних способности, проверенa оспособљеност јединица Војске Србије декларисаних за учешће у мултинационалним операцијама.
Провери су приступили вод војне полиције и вод атомско-биолошко-хемијске одбране из састава Копнене војске који су, по задатом сценарију вежбе, решавали тактичке задатке прилагођене ситуацијама у којима се могу наћи у операцијама у међународном окружењу.
У складу са достигнутим нивоом припремљености, вод војне полиције и вод АБХО су прошли завршну проверу другог нивоа коју је вршио међународни евалуаторски тим. Они су у потпуности испунили захтеване стандарде оспособљености за ангажовање у мировним операцијама, показавши притом висок ниво обучености и професионалног односа према задацима.
Према Концепту оперативних способности, који представља један од облика сарадње у оквиру програма Партнерство за мир, јединице декларисане за учешће у мултинационалним операцијама пролазe свеобухватне припреме и четири нивоа провере интероперабилности и борбене готовости.
Осим наведених водова војне полиције и АБХО, Војска Србије у својим саставима поседује оспособљене и борбено спремне јединице различитих специјалности, које су обучене према овом концепту.
Концерт Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“ у Прагу
Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ наступио је вечерас у Концертној дворани Академије музичких уметности у Прагу.
Концерту, у оквиру манифестације „Месец српске културе у Прагу“, присуствовали су министар културе Никола Селаковић, амбасадор Републике Србије у Чешкој Републици Берислав Векић, изасланик одбране Републике Србије у Чешкој на нерезиденцијалној основи пуковник Ненад Милојевић, представници Владе Чешке Републике, чланови дипломатског кора, бивши председник Чешке Милош Земан, српски држављани који живе и раде у Чешкој и бројни гости.
Министар културе Никола Селаковић истакао је значај манифестације посвећене српској култури у Чешкој Републици, као и концерта Уметничког ансамбла „Станислав Бинички“ у Прагу.
– Част је носити име аутора прве српске опере и многих дела која су постала, рекао бих суштински део српског националног бића, не само у музици. Она живе у тактовима којима куца срце једног народа, српског народа, када је најпоносније. Читав „Месец српске културе“, у својим бројним и веома садржајним манифестацијама заједнички је празник наше две земље и на томе честитам нашој Амбасади у Прагу и свима који су посвећено радили на овом богатом програму. Зато је и добро да на тај празник наступи управо ансамбл „Станислав Бинички“. Када свира „Бинички“, то никада није још само један концерт, а поготово не у Прагу. То је нешто много више. У светлу заједничке историје, негујемо културу сећања и то нас зближава – нагласио је министар Селаковић.
Поздрављајући присутне у име Ансамбла, потпуковник Александар Ђуров истакао је да је част наступати поводом обележавања „Месеца српске културе у Прагу“ када Ансамбл обележава јубилеј – 125 година постојања.
– Веома смо присутни на културној и уметничкој сцени у земљи, свакодневно изводећи с једнаким успехом концерте класичне, родољубиве, филмске, народне, духовне и популарне музике, али и протоколарне наступе на највишем државном нивоу. Велико интересовање за нашим ансамблом међу истакнутим домаћим и иностраним музичарима, музичким фестивалима и институцијама културе донела нам је привилегију да сарађујемо са најбољима и учествујемо у пројектима највишег уметничког квалитета. Та привилегија носи са собом и част да представљамо нашу културу и традицију и изван границе Србије, што са задовољством и великим успехом и чинимо – истакао је потпуковник Ђуров.
Обраћајући се присутнима бивши председник Чешке Милош Земан рекао је да му је изузетно драго што је у прилици да присуствује концерту поводом „Месеца српске културе у Прагу“.
– Знате да је познато да сам добар пријатељ Србије и зато ми је веома драго што сам овде. Желим вам пуно интересантних сусрета са пријатељима Србије. Недавно сам се састао с председником Вучићем поводом прославе мојих скромних 80 година и зато сам овде да поновим своју трајну подршку и пријатељство са Србијом, са српском нацијом чија је главна особина храброст и честитам јој на храбрости, јер у савременом свету храброст је веома ретка – рекао је Земан.
Публика је била у прилици да ужива у разноликом репертоару Уметничког ансамбла на коме су се нашли познати аранжмани: „Гардијски марш“, „Српски кадрил“, „Под сјајем звезда“, „Девојко мала“, „Милункин валцер“, „Пукни зоро“, „Меракли чочек“, теме из симфоније број 5 „Из новог света”, у изведби симфонијског оркестра и Мешовитог хора, којим су дириговали потпуковник Игор Митровић и Катарина Божић.
На вечерашњем концерту наступили су и солисти Ансамбла мајор Душко Трнавац на кларинету, као и вокални солисти Биљана Васиљевић Митровић, Маријана Радосављевић, Драган Милановић и Светозар Вујић, док је диригент Катарина Божић извела нумеру „Вила са Кошара“.
Посебну пажњу публике привукло је извођење композиција „Марш на Дрину“, „Тамо далеко“, као и „Говорне фуге“ композитора Александра Вујића и композиција Корнелија Станковића „Што се боре мисли моје“.
Манифестацију „Месец српске културе у Прагу“ организују Амбасада Републике Србије у Прагу заједно са српским удружењем „Лука Праг“ у оквиру које се организују бројне изложбе, концерти, а уједно промовише српска кухиња, туристичке дестинације наше земље, као и часопис дијаспоре „Српска фреквенција“.
Свечаност поводом Дана Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник”
Свечаност поводом Дана Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник” Универзитета одбране одржана је данас у касарни „Генерал Јован Мишковић“ у Београду.
На почетку свечаности прочитане су честитке министра одбране Братислава Гашића и начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића.
У оквиру данашње свечаности, државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић открили су бисту Војводи Радомиру Путнику испред Школе националне одбране.
Обраћајући се присутнима, државни секретар Јелић истакао је да је Школа националне одбране, која с разлогом и поносом носи име најстаријег међу српским војводама из ослободилачких ратова 1912–1918, окупила данас присутне поводом 140 година од како је српска војска, својим снагама, започела системско школовање својих официра за више официрске дужности.
– Реформом коју је осмислио генерал Јован Мишковић 1880. године Артиљеријска школа преформирана је у Војну академију са Нижом и Вишом школом. Нижа школа давала је официре за почетне дужности у војсци. У Вишу школу долазили су одабрани официри, који су се на претходном школовању и током рада у трупи показали као изузетни те се могло предвидети да ће, овладавши ширим и већим знањима, успешно обављати и високе дужности у војсци. Зато је дан почетка школовања официра у Вишој школи Војне академије Краљевине Србије с правом изабран за празник за Дан Школе националне одбране – рекао је Јелић.
Према његовим речима, од тада до данас бројне старешине, али и државни службеници управо у тој школи припремани су за најодговорније дужности у држави и војсци, у временима која, нажалост, ни тада као ни сада нису била лака и безбрижна.
– Данас Школа националне одбране „Војвода Радомир Путник” представља модерну војнообразовну институцију у саставу Универзитета одбране, превасходно намењену за реализацију посебних програма усавршавања официра – Основног командно-штабног курса, Комадно-штабног усавршавања, Генералштабног усавршавања и Високих студија безбедности и одбране. Побројане програме усавршавања сваке године похађа више од 300 официра и представника државних органа, што само по себи говори о великом образовном и националном значају ове институције. Школовање официра страних оружаних снага у Школи националне одбране важан је део међународне војне сарадње и јасан показатељ да су Министарство одбране и Војска Србије цењени у другим државама у региону, Европи и свету – истакао је државни секретар.
Како је нагласио, сведоци смо догађаја у Европи и свету који нам указују да се на регионалном и глобалном нивоу дешавају велике геополитичке промене.
– Сложено и изазовно стратегијско окружење Србије захтева да њен систем одбране ојача способности предвиђања, управљања и контролисања догађаја од утицаја на безбедност и одбрану наше земље. Да бисмо то постигли, морамо имати изузетно способан и стручан кадар у свим секторима и субјектима система одбране, а посебно у његовом најважнијем сегменту – Војсци Србије. Школа националне одбране ће допринети ефикасној одбрани Србије тиме што ће српске официре и државне службенике наоружати врхунским знањима, пре свега из области војних наука – рекао је Јелић.
Обраћајући се полазницима Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник”, државни секретар им је поручио да буду достојни имена своје установе.
– Настојте да у свом времену будете оно што је крајем 19. века био тада пуковник, а потоњи ђенерал Димитрије Ђурић, а почетком 20. века пуковник, а касније војвода Живојин Мишић – учен, ка пракси окренут, најновијим сазнањима поткован, патриотски истрајан и инспиративан професор. Искористите време које вам предстоји за школовање да унапредите своја знања и способности, обликујете знања из војних наука и савременог ратовања, постанете способни да процењујете контексте у којима се ратови и безбедносне претње дешавају и стекнете шири поглед на војску, државу и друштво као целину. Пут знања је пут моћи и напретка за нашу отаџбину. На том путу вам желим пуно среће и успеха. Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је државни секретар Јелић.
Заступник начелника Школе националне одбране пуковник Зоран Јекић рекао је да је у периоду од 140 година та школа више пута мењала своје име и своју организацију, али су циљеви школовања остали исти – оспособљавање официра за највише војне и државне дужности уз праћење захтева који су наметали улога и задаци војске у припреми за одбрану и одбрани земље.
– Школа националне одбране данас, у години када обележавамо својеврсни јубилеј од 140 година постојања, настоји да континуирано изграђује стратегијску и оперативну мисао, унапређује систем образовања у области војних наука и развија сарадњу у домену научноистраживачких делатности са сродним институцијама и организацијама у земљи и иностранству – истакао је пуковник Јекић.
Он је рекао да је тежишни задатак Школе националне одбране током ове школске године оспособљавање будућих команданата и командира, начелника и руководилаца за дужности у систему одбране, али и ван њега, као и њихово упознавање с новим сазнањима до којих је дошла војна наука.
– Желим да захвалим свима који пружају подршку Школи националне одбране, а посебно бих захвалио претходним и пензионисаним начелницима Школе, који су значајан део своје војничке каријере посветили њеној изградњи и јачању. Школа наставља да иде путем који су они трасирали, поноси се својом историјом, настоји да своје задатке изврши тако да се њоме поносе и њени бивши и садашњи припадници и полазници програма усавршавања – рекао је пуковник Јекић.
Поводом празника, пуковник Јекић уручио је захвалнице претходним и пензионисаним начелницима Школе за успешно руковођење и дугогодишњи допринос развоју институције, затим установама и јединицама за пружање подршке Школи и признања најбољим полазницима 14. класе Основног командно-штабног курса.
Свечаности су присуствовали в.д. секретара Министарства одбране Небојша Николић, в.д. помоћника министра за политику одбране Предраг Бандић, шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, начелник Управе за војно здравство бригадни генерал др Радивоје Анђелковић, припадници Министарства одбране и Војске Србије и бројни гости.
На данашњој свечаности у културно-уметничком програму учествовао је Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“, а приказан је филм Војнофилмског центра „Застава филм“ о Школи националне одбране „Војвода Радомир Путник“.
Обилазак јединица Војске Србије у Нишу и Пироту
Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић обишао је данас део јединица Централне логистичке базе и 224. центра за електронска дејства у Нишу и Пироту.
У касарни „Књаз Михаило“ у Нишу остварио је увид у организацију живота и рада у Трећем складишном батаљону и стање капацитета за реализацију транспортне подршке јединица и војних установа Министарства одбране и Војске Србије за које је овај састав задужен.
У наставку је, у касарни „Трећи пешадијски пук“ у Пироту, обишао реновирани објекат за смештај војника, да би, потом, обишао и јединицу из састава 224. центра за електронска дејства.
Током данашњег обиласка, генерал Глишовић је разговарао с војницима и старешинама и примио извештаје команданата и командира о стању и степену реализације тежишних задатака у јединицама којим командују.
У пратњи заменика начелника Генералштаба током обиласка били су начелник Управе за обавештајно-извиђачке послове (J-2) бригадни генерал Драган Арсенијевић и командант Централне логистичке базе бригадни генерал Саша Петровић.
Борбена обука на хеликоптерима Ми-35
На војном аеродрому „Морава“ у Лађевцима и у рејону полигона „Пасуљанске ливаде“ у току је реализација интензивне обуке припадника 98. ваздухопловне бригаде на хеликоптерима Ми-35.
Реч је о редовној борбеној обуци која се изводи с циљем одржавања и подизања степена обучености пилота и техничког особља противоклопне хеликоптерске ескадриле за извршавање задатака како у дневним, тако и у ноћним условима.
У складу с програмом борбене обуке, у овој фази, летачки састав реализује гађања и ракетирања циљева на земљи, док техничко особље усавршава процедуре припреме и наоружавања хеликоптера за дејство.
Континуираном обуком, која се у 98. ваздухопловној бригади интензивно одвија током целе године у свим временским условима, обезбеђује се захтевани ниво оспособљености летачког састава и укупне борбене готовости јединице за реализацију наменских задатака у операцијама Војске Србије.
„Падобрански скок ветерана“ на аеродрому „Лисичији јарак“
Манифестација „Падобрански скок ветерана“, у организацији Падобранског клуба ветерана 63. падобранске бригаде „Архистратиг“ и уз подршку Министарства одбране и Војске Србије, одржава се на спортском аеродрому „Лисичји јарак“.
У петодневној манифестацији учествује више од 60 падобранаца ветерана, који изводе тандем падобранске скокове и скокове падобранима типа „Крило“ с висине од 3.000 метара.
Руководилац Центра за обуку падобранаца „Архистратиг“ пуковник у пензији Ненад Кузмановић захвалио је Министарству одбране и Војсци Србије на подршци у организацији наведене манифестације. Он је рекао да су се на аеродрому „Лисичији јарак“ окупили ветерани који су учествовали у претходним манифестацијама, као и они који нису дуго скакали.
– Неки од њих нису скакали чак од служења војног рока. Најстарији ветеран који скаче стар је 78 година, а најмлађи је скочио у тандему и има 17 година – рекао је Кузмановић и додао да се паралелно уз манифестацију „Падобрански скок ветерана“, од јула до краја новембра на аеродрому „Лисичији јарак“, реализује и пројекат „Упознај себе, скочи падобраном“.
Првог дана манифестације „Падобрански скок ветерана“ изведено је око 120 скокова у шест налета.
Начелник Генералштаба на састанку Војног комитета Европске уније
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић учествовао је на састанку Војног комитета Европске уније на нивоу начелника генералштабова одржаном данас у Будимпешти.
На састанку, који је реализован у организацији и по позиву генерала Роберта Бригера, председавајућег овим највишим војним телом Европске уније, било је речи о доприносу земаља Западног Балкана Заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици Европске уније и могућностима за даље унапређење сарадње.
Генерал Мојсиловић је у свом излагању представио допринос Републике Србије кроз учешће припадника Војске Србије у операцијама и мисијама под окриљем Европске уније и у Борбеној групи Европске уније „Хелброк“.
Начелник Генералштаба је, такође, потврдио посвећеност Војске Србије изградњи и очувању мира и безбедности у региону, као и даљем јачању сарадње и поверења како са земаљама Западног Балкана, тако и са Европском унијом.
Министри одбране Гашић и Калинак обишли компанију „14. октобар“
Министар одбране Братислав Гашић и потпредседник Владе и министар одбране Словачке Републике Роберт Калинак обишли су данас компанију „14. октобар“ у Крушевцу.
Министри Гашић и Калинак обишли су производне погоне и одржали састанак са руководством фабрике, током којег је генерални директор Петар Миљковић говорио о историјату, актуелним пројектима и будућим плановима те фабрике.
Том приликом, министар Гашић захвалио је руководству компаније на гостопримству и истакао да очекује да ће за годину дана предузеће „14. октобар“ имати још модернијих линија за производњу свега онога што је у плану пословодства компаније “Czechoslovak Group”.
-Данашњи разговори које смо министар Калинак и ја водили заједно са нашим сарадницима јесу ка зближавању наших наменских индустрија и подизању капацитета и потенцијала које заједнички можемо у будућности да створимо, и да „14. октобар“ после дугог низа година пропадања, па доласка до приватизације, постане фабрика онако како то она заслужује, као фабрика која је подигла и изградила наш леп Крушевац. Генерације које су радиле у овој фабрици су изградиле Крушевац – истакао је министар одбране.
Министар Словачке захвалио је министру Гашићу на гостопримству и истакао да су имали конструктивне разговоре те да ситуација у свету попут сукоба у Украјини и Гази показује да је блиска сарадња између народа веома важна. Он је нагласио да постоји доста простора за сарадњу у области одбрамбене индустрије Србије и Словачке што је и потврђено на данашњем састанку на коме је разговарано о будућој сарадњи две земље.
Раније данас, министар Гашић и министар Калинак положили су венце крај хумки у Меморијалном комплексу Слободиште и крај Споменика косовским јунацима у Крушевцу – поводом Дана ослобођења Крушевца.
Министар Гашић, истим поводом, положио је, у пратњи бригадног генерала Горана Момчиловића и градоначелника Крушевца Ивана Манојловића, венац крај Споменика палим припадницима војске, полиције и резервног састава од 1991. до 1999. године, у Меморијалном комплексу Слободиште.
Министар Гашић на Свечаној академији поводом Дана ослобођења Крушевца
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је вечерас свечаној академији поводом обележавања Дана ослобођења Крушевца у Првом и Другом светском рату, у Крушевачком позоришту.
Свечаној академији присуствовали су шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић, начелник Управе за одбрамбене технологије бригадни генерал Славко Ракић, градоначелник Крушевца Иван Манојловић. представници СУБНОР-а и бројни гости.
Обраћајући се присутнима градоначелник Крушевца истакао је да је вредело страдати и бранити земљу и захвалио је прецима који су се борили за отаџбину.
– Данас када праштамо, памтимо. Баш данас, када историју и свет подсећамо да није ратовање када се брани свој кућни праг. То је борба за слободу. И зато данас Крушевац постоји. Град који пођеднако грли душе и мртвих и живих, град сећања, савремене садашњости и град будућности. Поносни смо што данас имамо прилику да одговорно и пожртвовано наставимо једну нову борбу за нове инвестиције и нова радна места – рекао је Манојловић.
Он је, том приликом, уручио захвалнице учесницима Народноослободилачког рата Рашку Јочићу и Војсилаву Станковићу.
Свечану академију увеличао је наступ уметничког ансамбла „Станислав Бинички“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране, а публика је била у прилици да погледа филм о Крушевцу од његовог оснивања до данашњих дана.
Нови тим Војске Србије у мисији ЕУ у Централноафричкој Републици
У кампу Моана у Бангију — главном граду Централноафричке Републике, претходне недеље је извршена редовна замена контингента Војске Србије ангажованог у мисији Европске уније за обуку безбедносних снага ове афричке земље.
Наш претходни контингент који чине штабни официр на дужности начелника санитетске службе у команди мисије и шесточлани медицински тим је, од доласка у зону операције у априлу 2024. године, успешно извршавао све задатке које је дефинисала команда мисије и на најбољи начин презентовао професионализам и обученост припадника санитетске службе Војске Србије.
Нови тим Војске Србије ће у наредних шест месеци наставити да извршава постављене задатке у складу са мандатом мисије, у домену санитетске подршке обуке и примарне здравствене заштите међународних снага ангажованих у овој мисији.
Војска Србије је учешће у војној операцији Европске уније у Централноафричкој Републици започела 2016. године, а до сада је у овој афричкој земљи било ангажовано више од 160 лекара и медицинских техничара на дужностима у команди мисије и санитетском тиму.
Саопштење
Припадници контингента Војске Србије који су ангажовани у зонама мировних операција под мандатом Уједињених нација UNIFIL у Републици Либан и UNTSO на Блиском истоку су добро и до сада нису били директно угрожени. Обезбеђени су свим средствима потребним за живот и рад у условима погоршане безбедносне ситуације у зони операције.
Безбедносна ситуација се непрекидно прати и сходно проценама предузимају се мере с циљем спречавања угрожавања безбедности ангажованих припадника Војске Србије. На снази су мере које се односе на ограничење кретања припадника мисија, боравак у склоништима, обавезну употребу балистичке заштитне опреме и друга поступања у складу са оперативним процедурама. Команда мисије UNIFIL инсистира код зараћених страна на безбедности особља и имовине УН и поштовању неповредивости припадника мисије.
Тренутна ситуација у зонама мировних операција под мандатом Уједињених нација UNIFIL у Републици Либан и UNTSO на Блиском истоку је сложена и нестабилна. Карактеришу је интензивни сукоби између оружаних снага Израела и припадника организације Хезболах.
С циљем свакодневног праћења ситуације и планирања активности за наредни период, Генералштаб Војске Србије је у сталном контакту са старијим националним представником Војске Србије у Републици Либан и генералштабовима оружаних снага Краљевине Шпаније и Републике Италије, као водећим нацијама у секторима у којима су ангажовани наши припадници.
Састанак министара одбране Србије и Словачке
Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са потпредседником Владе и министром одбране Словачке Републике Робертом Калинаком, у касарни „Бањица 2“ у Београду.
Након интонирања химни уз свечани дочек пред стројем Гарде Војске Србије, уследили су разговори делегација две земље.
На данашњем састанку разговарано је о политичкој и безбедносној ситуацији у региону и свету, као и о могућностима продубљивања сарадње у области одбране између Републике Србије и Словачке Републике.
Министар Гашић рекао је да редован и интензиван политички дијалог две државе на највишем нивоу додатно доприноси развоју свеукупне билатералне сарадње две земље.
Том приликом, министар одбране изразио је захвалност на принципијелном ставу Словачке по питању непризнавања једнострано проглашене независности тзв. Косова. Према његовим речима, стабилност региона је од стратешког интереса Србије. Он је нагласио да смо посвећени мирном решавању свих питања кроз разговоре са Приштином, с циљем бољег живота свих грађана на Косову и Метохији, уз заштиту свог суверенитета и територијалног интегритета и пуно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација.
Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, министар Гашић рекао је да низ једностраних потеза привремених институција самоуправе у Приштини, праћених порастом броја етнички мотивисаних инцидената усмерених према српском становништву изазива огромну забринутост, угрожавајући наставак дијалога Београда и Приштине.
Такође, он је изразио захвалност и на снажној подршци Словачке нашој земљи на путу европских интеграција.
Министар Гашић истакао је да су Министарство одбране и Војска Србије опредељени за унапређење сарадње у области одбране, са акцентом на војнообразовну сарадњу, интензивирање војно-војне и унапређење војнотехничке сарадње. Он је рекао да постоји значајан простор за унапређење свеукупне билатералне војнотехничке и војноекономске сарадње у обостраном интересу.
Министар Калинак истакао је задовољство данашњим сусретом и рекао да опредељење Србије и Словачке да и даље јачају своје оружане снаге представља платформу за интензивирање сарадње у различитим областима од обостраног интереса. Калинак се сагласио да улагања у развој способности оружаних снага обе државе пружају објективне могућности за јачање сарадње и заједничке развојне пројекте. Он је рекао да Словачка задржава свој чврст и принципијелан став у погледу очувања територијалног интегритета и суверенитета Србије.
Након састанка, министру Калинаку представљена су борбена оклопна возила „Лазар-3“ и „Милош 4×4“.
Одржана војна свечаност поводом Дана 63. падобранске бригаде
Војна свечаност поводом Дана 63. падобранске бригаде и 80 година од њеног оснивања, Дана војних падобранаца и крсне славе јединице – Покров Пресвете Богородице, одржана је данас на војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу.
Свечаности су присуствовали изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића председник Владе Србије Милош Вучевић, министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
Указом председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића додељен је Орден белог орла са мачевима трећег степена 63. падобранској бригади, за нарочите заслуге у изградњи система одбране и извршавању безбедносних задатака, а поводом 80 година постојања. Председник Владе уручио је Орден на данашњој свечаности команданту јединице бригадном генералу Ненаду Зонићу.
На почетку свечаности, прочитана је честитка председника Републике Србије поводом Дана 63. падобранске бригаде, у којој пише:
– Свим припадницима 63. падобранске бригаде упућујем искрене честитке поводом 14. октобра – Дана јединице, 80 година од формирања прве падобранске јединице и обележавања крсне славе, Покрова Пресвете Богородице.
Баштинећи традицију, дугу осам деценија, припадници 63. падобранске бригаде су кроз историју постојања увек испољавали висок ниво припадности својој војсци и свом народу. Ваша јединица са поносом носи највише одличје, које може добити једна војна јединица – Орден народног хероја, захваљујући борбеном и слободарском духу јединице, чврстом и високом моралу и одлучности да се одбрани отаџбина, 1999. године. У најтежим условима за отаџбину изнедрили сте хероје наше, којима се дичимо.
Да сте прави родољуби доказали сте свих ових година. У 2024. години, години јубилеја јединице, одликовани сте Орденом белог орла са мачевима, трећег степена за нарочите заслуге у изградњи система одбране и извршавању безбедносних задатака. Само најбоље јединице Војске Србије могу бити носиоци овог ордена Републике Србије.
Изузетно обучени и дисциплиновани, мотивисани и надасве професионални сте пример припадника елитне јединице Војске Србије, каква је 63. падобранска бригада. Ви сте синоним за војно падобранство. Пратећи развој модерне технологије, заједничким напорима смо успели да 63. падобранску опремимо новим оклопно-борбеним возилима, савременим личним наоружањем, опремом и средствима балистичке заштите, које поседују јединице сличне намене развијених армија. Победе на 70. отвореном падобранском првенству Србије и 23. падобранском вишебоју јединица специјалне намене, посебно ћемо памтити, јер су ова такмичења организована у част јубилеја.
Велико интересовање младића и девојака да буду војни падобранци и у строју херојске бригаде није случајно, јер ваши резултати су видљиви и препознатљиви. Ви сте достојни следбеници својих претходника, а нови нараштаји настављачи и јака карика у ланцу готово вековне традиције војног падобранства.
Уверен да ћете и у предстојећем периоду доказати и показати да само најбољи могу бити припадници ове наше елитне јединице, честитам вам празник, јубилеј и крсну славу, уз молитву да вас чува и штити, све вас и војску нашу, пресвета Богородица, покровитељка и заштитница православног хришћанског рода – наводи се у честитки председника Републике.
Премијер Вучевић открио је данас Споменик падобранцу на војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ заједно са командантом 63. падобранске бригаде генералом Зонићем.
Према речима председника Владе, њему је припала част и дужност да се у име председника Републике и Владе Србије обрати на „овој светковини“. Он је у свом обраћању направио кратак осврт на одређене историјске околности које показују да „није случајно што смо данас сви овде заједно“.
– Поштовани припадници херојске 63. падобранске бригаде, ви сте баштиници дуге традиције. Традиције витешких чувара нашег неба и нашег копна. С великим поносом вам честитам Дан славне јединице, 80. годишњицу постојања, Дан војних падобранаца и вашу крсну славу. Данас стојим пред вама, пред елитом Војске Србије, с неизмерним дивљењем према свакоме од вас, јер сваки ваш корак, ваша жртва, скок, свака борба доказ су ваше војничке части и непоколебљиве оданости нашој отаџбини. Осам деценија је прошло од тренутка када је мала група храбрих добровољаца предвођена младим поручником Вранићем смело закорачила у непознато. Те 1944. године надомак Барија постављени су темељи на којима је изграђена ваша блистава традиција – рекао је премијер Вучевић.
Како је истакао, од тада до данас 63. падобранска бригада је кроз сваку битку, сваки задатак, сваки скок и сваку жртву стварала име које данас изговарамо с поносом.
– Ваш живот је обука, изазов, пожртвовање. Кроз најстроже критеријуме својом оданошћу и заветом братства доказујете да сте много више од војника. Ви сте чланови заједнице која никада не оставља једног од својих на цедилу, која је спремна да жртвује све за оне око себе, за заставу, за слободу. Тај дух заједништва и братства, та вера коју имате једни у друге чини вас непобедивим и неуништивим. Ваше наоружање и вештине су изванредни, али управо та снага јединства вас чини непобедивим – нагласио је председник Владе и додао да у данас урученом одликовању лежи признање за сваки зној, сузу и напор који су уложили у одбрану наше земље, да је то признање за све генерације падобранаца које су и раније исто тако часно служиле нашој отаџбини те да је Орден подсећање да су део нечег много већег и подстрек да наставе да оправдавају ту част у будућим задацима и изазовима.
Обраћајући се најмлађима у строју, премијер Вучевић рекао је да носе беретку која симболизује часну традицију и одговорност.
– Нека вам та беретка буде стални подстицај да будете достојни братства у који сте примљени. Следите своје командире, учите од њих, поштујте њихово искуство и никада не заборавите светле примере и традицију ваше јединице. Чврсто верујем да ће елитна 63. падобранска бригада наставити да своје задатке извршава у складу с највишим стандардима и професионализмом. Чувајте дух своје јединице, јер је он ваша највећа снага. Нека вас Пресвета Богородица увек прати и чува, водећи вас кроз сваки изазов, штитећи вас од сваке опасности. Живела наша славна војска! Живела Србија – закључио је председник Владе.
Генерал Зонић, поздрављајући присутне, истакао је да прослављајући данашњи јубилеј – 80 година од формирања јединице исписујемо још једну страницу херојске 63. падобранске бригаде елитној и јединственој јединици наше војске.
– Ангажовање јединице у рату на најтежим задацима и миру на реализацији падобранских скокова и најсложенијим облицима обуке формирао је небески строј наших погинулих припадника, који су жртвовали свој живот за јединицу и вољену отаџбину заједно са нашим огромним стројем ветерана и ратника 63. падобранске бригаде, који су ту увек кад треба. Заувек одани јединици негујемо јединствен однос са породицама погинулих и сваке године обележавајући помене преносимо сећања нашим младим припадницима на херојска дела наших жртава – рекао је генерал Зонић.
Он је истакао да је много уложено у опремање јединице, модернизацију опреме, набавку нових средстава и обуку и школовање припадника и поручио да јединица никада у својој историји није била бројнија те да тај број свакодневно расте кроз Пројекат 5.000 и да је кроз примања повећан животни стандард припадника и њихових породица.
– Светле вредности уграђене у 63. падобранску бригаду – љубав према отаџбини, слободи, храброст, част нашег оружја, нераскидив колектив и јак осећај припадности колективу и убудуће ће бити гарант извршавања свих задатака. Због тога сви заједно имамо обавезу да наставимо традицију да градимо јединицу вредну поштовања ордена народног хероја и Светог Саве и да је такву и бољу предамо наредним генерацијама – поручио је генерал Зонић.
Поводом данашњих празника, председник Владе, у пратњи министра Гашића, генерала Мојсиловића и генерала Зонића, положио је венац крај Зида сећања палим припадницима 63. падобранске бригаде, а потом је обишао Спомен-собу јединице.
Данашња свечаност уприличена је демо скоком падобранаца који су носили заставе Републике Србије, Војске Србије, 63. падобранске бригаде и Града Ниша.
Војној свечаности присуствовали су министри у Влади Србије, припадници Министарства одбране и Војске Србије, представници верских заједница, локалне самоуправе, ветерани и породице погинулих припадника 63. падобранске бригаде.
Дан 63. падобранске бригаде и Дан војних падобранаца обележавају се у знак сећања на 14. октобар 1944, када је у војној бази крај Барија у Италији формиран Први падобрански батаљон Народноослободилачке војске Југославије. Припадници 63. падобранске бригаде 14. октобра обележавају и крсну славу – Покров Пресвете Богородице.
Саопштење
Поводом навода премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија о кретању снага Војске Србије у близини административне линије са Аутономном покрајином Косовом и Метохијом, истичемо да је реч о наставку кампање дезинформација усмерених против Војске Србије и снага безбедности Републике Србије.
У објави на друштвеним медијима виде се припадници Војске Србије у Копненој зони безбедности који извршавају редовне задатке на обезбеђењу административне линије и контроли Копнене зоне безбедности, у складу с Војно-техничким и свим другим потписаним споразумима.
Наводне безбедносне снаге које Курти помиње у медијима, које су дошле у контакт са припадницима Војске Србије на поменутој локацији, су у ствари шверцери бесправно посечене шуме са територије централне Србије, што је иначе постао уносан илегалан посао. Јуче су органи обезбеђења административне линије својим активностима пресекли илегалне активности пребацивања дрвне грађе на територију АП КиМ, при чему су шумокрадице побегле на простор АП КиМ, а затечена покретна средства која су користили за ову криминалну активност су предата припадницима МУП.
Свечана академија поводом 80 година од оснивања 63. падобранске бригаде
Свечана академија поводом обележавања 80 година од оснивања 63. падобранске бригаде одржана је вечерас у Дому Војске Србије у Нишу.
Свечаности су присуствовали изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића председник Владе Србије Милош Вучевић, министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.
Дан 63. падобранске бригаде и Дан војних падобранаца обележавају се у знак сећања на 14. октобар 1944, када је у војној бази крај Барија у Италији формиран Први падобрански батаљон Народноослободилачке војске Југославије, а припадници 63. падобранске бригаде 14. октобра обележавају и крсну славу – Покров Пресвете Богородице.
Обраћајући се присутнима и честитајући празник, министар Гашић рекао је да се мало држава и војски у свету може похвалити поводом који је вечерас окупио присутне у Нишу.
– Осам деценија постојања елитне јединице каква је 63. падобранска бригада служило би за понос и много већим и моћнијим армијама. Ми се зато с правом дичимо што у саставу Војске Србије имамо бригаду чије се име с дивљењем и поштовањем изговара свуда у нашој земљи, али и изван ње. Дичимо се њеном данашњом снагом, опремљеношћу и вештином њених припадника, али и херојствима због којих је ова јединица овенчана најзначајнијим одликовањима. Та херојства плаћена су највећим ценама – животима падобранаца – истакао је министар одбране.
Како је нагласио, позвани да стану на браник отаџбине, они никада нису узмакли, а пред опасношћу која се над њих и њиховим животима надвијала никада нису устукнули, јер припадници 63. падобранске бригаде били су и остали војници с две заклетве.
– Прву су дали земљи и народу, другу својој јединици, својим друговима и самом себи. Људи који су заслужили да буду у строју ове бригаде за обе заклетве живе и, ако је потребно, за њих и умиру. Бити падобранац, носити црвену беретку и знак припадности „шездесет трећој” одувек је значило бити заветован војничком и ратничком чашћу, бити спреман на највећи ризик и жртву. Зато је ова јединица тако посебна и поштована. Зато се сматра елитом наше војске и једним од симбола града Ниша – поручио је министар Гашић.
Према његовим речима, у сутон највећег војног сукоба у историји, октобра 1944. године, група младића предвођена поручником Вранићем, надомак Барија у Италији, исписала је прве редове у величанственој и крвавој причи о јединици чији Дан обележавамо.
– Њима, од којих је све почело, данас указујемо почаст, а уз њих и свакој генерацији падобранаца која је градила монументални статус 63. падобранске бригаде. С највећим поштовањем сећамо се оних који су пали за слободу Србије и српског народа, али и оних који су, преузимајући свакодневне ризике свог позива, страдали у мирнодопском периоду. Њима нека је мир и вечни покој. Данашња генерација припадника је њихов изданак који својим радом, залагањем и резултатима свакодневно сведочи да је достојан носилац часног и тешког бремена традиције ове јединице – рекао је министар Гашић и поручио да је државно руководство са председником Александром Вучићем на челу предузело низ одлучних мера, како би се наше елитне јединице опремиле и наоружале у складу с највећим светским стандардима.
Министар одбране нагласио је да је материјални статус њихових припадника данас такав да они не морају да брину за егзистенцију својих породица.
– Ове кораке предузели смо свесни значаја које специјалне јединице имају за безбедност наше земље и грађана, уважавајући свакодневне напоре и одрицања њихових састава. У овом процесу нећемо стати, него ћемо у континуитету радити да 63. падобранска бригада и сродне јединице наше војске у будућности буду бројније, опремљеније и сразмерно боље плаћене – истакао је министар одбране.
Обраћајући се падобранцима, министар Гашић поручио је да сачувају дух своје јединице и заједништво које их краси и чини несаломивим штитом пред сваком претњом слободи отаџбине.
– Поносно носите падобранска знамења и делите их само са онима који их часно и поштено заслуже. Останите верни заклетвама које сте дали, јер то од вас очекују грађани Србије. Са жељом да ваше вештине никада више у рату не буду употребљене, честитам вам Дан јединице, Дан падобранаца, 80. годишњицу оснивања и крсну славу – Покров Пресвете Богородице. Нека вас Бог чува и на земљи и на плавом небу! Живела 63. падобранска бригада! Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је министар одбране.
У свом обраћању, командант 63. падобранске бригаде бригадни генерал Ненад Зонић рекао је да та бригада данас представља стуб одбране наше војске и државе.
– Много тога се догодило за протеклих 80 година. Десетине хиљада падобранаца продефиловало је кроз наш строј. Индивидуална способност сваког припадника никада није била спорна, али ову јединицу пре свега чини тимски дух и оданост колективу – истакао је генерал Зонић.
Присутнима се обратио и бивши командант јединице генерал-мајор у пензији Илија Тодоров, који је говорио о историјату те јединице као неко ко је, према његовим речима, цео свој радни век проживео и преживео са падобранцима, а потом истакао да је данас прилика да се свима који уградише себе у велики строј 63. падобранске бригаде изрази захвалност и ода почаст.
Командант 63. падобранске бригаде уручио је признања те јединице у знак захвалности за сарадњу и допринос јединици потпредседнику Владе Србије задуженом за праћење стања пројеката из делокруга више министарстава и посебних организација Владе у координацији са председником Републике Александру Вулину и начелнику Генералштаба генералу Мојсиловићу.
Посебно признање генерал Зонић уручио је Сави Драгић Вранић, ћерки команданта Првог падобранског батаљона Чедомира Вранића, за нескривену љубав према падобранцима и падобранској јединици, дугогодишњу подршку, разумевање и испољену хуманост, племенитост и пример неговања традиције.
Током свечаности приређен је културно-уметнички програм у ком је учествовао и Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ са виртуозом на виолини Стефаном Миленковићем, а приказан је и филм о јединици у продукцији Војнофилмског центра „Застава филм“.
Свечаности су присуствовали припадници Министарства одбране и Војске Србије, припадници Министарства унутрашњих послова, представници институција Републике Српске, представници локалне самоуправе, верских заједница и пензионисани припадници 63. падобранске бригаде.
Војска Србије јача за 102 подофицира
Војна свечаност поводом пријема у професионалну војну службу у својству подофицира и произвођења у чин водника полазника 24. класе Основног курса за подофицире одржана је данас у Дому Гарде у Београду.
Свечаности на којој су у први подофицирски чин промовисана 102 полазника курса, присуствовали су начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, с члановима свог колегијума, државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић и породице и пријатељи најмлађих водника Војске Србије.
Честитајући водницима на првим подофицирским чиновима, генерал Мојсиловић је истакао да је данашњи дан веома значајан за Војску Србије јер добија нову генерацију подофицира који су показали спремност, моралну чврстину и обученост да у новој улози служе својој држави.
— Очекујем од вас, да и у наредном периоду наставите с једнаким квалитетом у раду и посебно захтевам да брига за животе и здравље припадника Војске Србије, као и ваш лични допринос очувању изграђене кохезије војних колектива, буду приоритет – рекао је, између осталог, начелник Генералштаба и додао да, захваљујући, непрекидном, стабилном, ка циљу усмереном и на стратегијском нивоу, опремању и развоју наоружања, данас с поносом можемо рећи да имамо ефикасну и рационално организовану Војску.
Након читања наредбе о унапређењу, начелник Генералштаба је уручио награде тројици најбољих у рангу — водницима Николи Ђурђевићу, Младену Драшковићу и Данилу Лукићу.
Обраћајући се присутнима у име полазника 24. класе Основног курса за подофицире, најбољи у рангу водник Никола Ђурђевић је истакао, да је нови пут који су он и његове колеге одабрали, пут на којем нису одговорни само за себе, већ и за друге, да воде људе, да брину о њима и да их са сваког задатка врате њиховим породицама.
Основни курс за подофицире је један од модела школовања за подофицире Војске Србије, који се реализује у трајању од шест месеци. Похађају га одабрани професионални војници који су претходно завршили Лидерски курс и који су радом и резултатима на војничким дужностима у својим јединицама заслужили прилику да постану подофицири Војске Србије. Они, током 26 недељa школовања, пролазе основну и специјалистичку обуку, као и стажирање у јединицама Војске Србије и оспособљавају се за командовање групом, тимом и одељењем.
Обележен Дан 126. бригаде ВОЈИН
У касарни „Бањица“ у Београду данас је одржана војна свечаност поводом Дана 126. бригаде ваздушног осматрања, јављања и навођења, који се обележава у спомен на 12. октобар 1992. године када је формирана ова јединица.
Поводом празника, уприличен је дефиле јединица бригаде, сумирани су резултати рада у претходном периоду, уручене награде најистакнутијим појединицима и положени венци на спомен-обележје у касарни којим ова јединица чува успомену на погинуле у НATO агресији 1999. године.
У осврту на постигнуте резултате, истакнути су професионализам и стручност припадника бригаде и опремање најсавременијим радарским системима чиме су испуњени највиши стандарди и значајно унапређене способности за реализацију наменских задатака у контроли и заштити ваздушног простора Републике Србије.
Свечаности су присуствовали командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић, представници јединица Војске Србије, Српске православне цркве, органа локалне самоуправе и институција са којима бригада сарађује.
Провера обучености војника на служењу војног рока
У центрима за основну обуку Војске Србије у Сомбору и Лесковцу реализована је провера основне индивидуалне обучености најмлађе генерације војника на добровољном служењу војног рока.
Циљ ове провере, прве за војнике генерације „септембар 2024“, је да се утврди њихова оспособљеност за самостално извршавање тактичких радњи и поступака на бојишту, правилно руковање наоружањем и војном опремом и обављање дужности органа унутрашње и службе обезбеђења објеката.
Војници су на провери решавали тактичке задатке, за шта је било неопходно да примене знања и вештине стечене током прве фазе првог периода служења војног рока, која је реализована претходних месец и по дана у центрима Команде за обуку. Постигнути резултати говоре да су у потпуности савладали све садржаје обучавања, што је и потврда да је обука добро планирана и изведена.
У наставку војницима предстоји премештај у центре за специјалистичку обуку, где ће се обучавати за своје војноевиденционе специјалности, а потом и колективна обука и активно укључивање у живот и рад јединица Војске Србије до завршетка служења војног рока.
Обилазак јединица Војске Србије у гарнизону Крушевац
Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић обишао је данас јединице Копнене војске и Команде за обуку у касарни „Цар Лазар“ у Крушевцу.
Током обиласка је сагледао организацију живота и рада у Расинској бригади, Центру за обуку логистике, Центру АБХО и 246. батаљону АБХО и примио извештаје команданата ових јединица о стању, способностима и реализацији кључних задатака.
Овом приликом, генерал Глишовић је обишао и капацитете за обучавање кадра АБХ службе и логистике, техничку радионицу Расинске бригаде и био у прилици да се увери у квалитет обуке припадника 246. батаљона АБХО за реализацију задатака у обезбеђењу Војске Србије од нуклеарних и хемијских удеса, као и обуке на курсу инструктора индивидуалне специјалистичке обуке интендантске службе.
У пратњи заменика начелника Генералштаба Војске Србије били су заменик команданта Копнене војске генерал-мајор Зоран Драгићевић и начелник штаба Команде Команде за обуку пуковник Милован Васић.
Министар Гашић отворио новоизграђену халу „Првог партизана“
Министар одбране Братислав Гашић отворио је данас новоизграђену халу за комплетирање и паковање муниције фабрике „Први партизан“ у Ужицу.
Том приликом, министар одбране присуствовао је потписивању уговора између Министарства одбране и фабрике „Први партизан“ о набавци производа из асортимана те ужичке фабрике за опремање Војске Србије. Уговор су потписали представник Сектора за материјалне ресурсе пуковник Драган Панић, у име Министарства одбране и генерални директор „Првог партизана“ Добросав Андрић.
Министар Гашић истакао је значај свих производних погона „Првог партизана“ који настављају традицију дугу скоро 96 година. Како је нагласио, ту традицију ужичке фабрике вредни радници градили су скоро читав век на темељима квалитета и поузданости, а захваљујући сталним улагањима и инвестицијама фабрика је напредовала и развијала се, проширујући своје капацитете и унапређујући производне процесе.
– Отварање нове хале „Првог партизана“ још један је показатељ да државно и војно руководство улажу напоре у даљи развој и напредак одбрамбене индустрије. Развој њених капацитета мора да прати модернизацију Војске Србије и то је један од важнијих фактора за јачање наше одбрамбене способности – рекао је министар одбране и додао да изградња нових производних капацитета у Ужицу и отварање нових радних места представља додатни подстрек и за младе који желе да наставе да живе и раде у том граду.
Током данашње посете, министар Гашић састао се са руководством фабрике и представницима репрезентативних синдиката, а на састанку је било речи о пословању компаније, плановима за нове инвестиције и развојном процесу који би допринео повећању капацитета производње муниције.
Министар Гашић обишао је производне хале „Првог партизана“ и разговарао са радницима, којима је захвалио на посвећеном раду када је реч о потребама Војске Србије, истакавши да на тај начин доприносе и развоју привреде западне Србије.
Данашњим активностима у „Првом партизану“ присуствовали су шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић и начелник Управе за одбрамбене технологије Сектора за материјалне ресурсе бригадни генерал Славко Ракић са сарадницима.
Отварању хале и обиласку присуствовали су директори фабрика одбрамбене индустрије, припадници Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова, представници локалне самоуправе и верских заједница.
Вежба Друге бригаде копнене војске
У Центру за обуку путем симулација Војске Србије у Београду у току је реализација вежбе јединица Друге бригаде копнене војске — „Ибар 2024“.
На вежби се, у условима симулираног оперативног окружења, команда и јединице обучавају за организовање и извођење борбених дејстава у операцијама Војске Србије.
Уз свакодневну анализу рада команде у процесу доношења одлука на свим нивоима командовања, тежиште вежбе подржане рачунарским симулацијама је на свеобухватном приступу у решавању сложених задатака у зони операције.
Увежбавају су и тактичке радње и штабне процедуре и проверава познавање начела употребе јединица и средстава, као и садејство и сарадња са јединицама Министарства унутрашњих послова Републике Србије.
Вежбе подржане рачунарским симулацијама представљају важан облик практичне обуке команди у Војсци Србије, будући да пружају прилику штабним официрима и командама да се, уз минималан утрошак материјалних ресурса, оспособљавају за планирање и извођење борбених операција.
Војска Србије помажe у уређењу путева у општини Куршумлија
Инжињеријска радна група Треће бригаде копнене војске ангажована је на уређењу путне комуникације у дужини од 5 км која повезује селa Добри До и Црвеника у околини Куршумлије.
Радови се изводе у оквиру пројекта цивилно–војне сарадње, у циљу пружања помоћи и олакшавања свакодневног живота мештанима ових села, а послови на уређењу пута у доброј мери унапређују оспособљеност и увежбаност старешинског и војничког кадра инжињеријске специјалности.
Командир инжињеријске радне групе, старији водник прве класе Бобан Милосављевић, посебно истиче савремену механизацију којом се радови изводе и залагање припадника Треће бригаде, што доводи до реализације постављених циљева и задатака.
— Основна сврха ове поправке пута је обезбеђење бољих животних услова локалном становништву – рекао је командир Милосављевић и додао да је почетак радова био 23. септембар, с крајњим роком реализације до 11. октобра, као и да у њима учествују припадници 310. инжињеријског батаљона и 37. механизованог батаљона из састава Треће бригаде копнене војске.
У протеклом периоду инжињеријска радна група била је ангажована и на чишћењу корита реке Топлице и Косанице у Топличком округу.
Ангажовање на оваквим пројектима прилика је да припадници инжињеријских јединица Војске Србије у пракси провере своје способности и додатно унапреде оспособљеност за руковање савременим инжињеријским машинама које се користе за уређење путева, савлађивање препрека, запречавање и маскирање.
Војска Србије пројекте цивилно-војне сарадње спроводи у свим деловима земље, са циљем јачања поверења и разумевања са локалним заједницама и стварања услова за бољи живот људи и заштиту материјалних добара, чиме показује да је увек у служби грађана, не само када је реч о одбрани земље, већ и када треба помоћи најугроженијима.
Саопштење
Поводом лажних и сензационалистичких вести у појединим медијима о наводно тешкој саобраћајној несрећи у којој је данас учествовало возило Војске Србије, Министарство одбране саопштава да је на локалном путу између Ћуприје и полигона „Пасуљанске ливаде” код Сењског рудника, данас око 15 часова, дошло до лакше саобраћајне незгоде у којој је учествовало санитетско возило Војске Србије и један цивилни камион.
У незгоди није било повређених, а на возилу Војске Србије дошло је до оштећења ретровизора.
Министарство одбране апелује на медије да не узнемиравају јавност ширењем непроверених информација.
Обука тенковских посада за употребу тенка Т-72МС
На полигонима и вежбалиштима у околини Ниша у току је обука дела професионалног састава Копнене војске рода оклопних јединица на тенковима Т-72МС.
Обуку пролазе припадници тенковских батаљона из бригада Kопнене војске, чије је основно борбено средство тенк М-84. Циљ је да тенкисти Војске Србије буду оспособљени за борбену употребу оба типа тенка, чиме се обезбеђује замењивост састава и унапређује жилавост и борбена отпорност оклопних јединица у операцијама.
У складу с програмом вишемесечног обучавања, тенкисти су у првој фази стекли знања о могућностима употребе, модернизованим подсистемима и основном одржавању тенка Т-72МС, да би сада реализовали тактичку обуку у теренским условима.
Акценат у овој фази је на увежбавању тактичких радњи у припреми и реализацији марша и извиђања и извођења борбених дејстава у сусрету са противником, уз интеграцију ватрених и тактичких поступака свих чланова посаде.
У наредним етапама обуке, тенкисте очекују припремна и школска гађања, а потом и тактичке вежбе и бојева гађања, када ће бити у прилици да у пракси провере своја знања и вештине у интеграцији ватре и маневра и увере се у борбене могућности овог сложеног борбеног средства.
Министар Гашић присуствовао потписивању уговора Министарства одбране са компанијом „Крушик“
Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас потписивању уговора између Министарства одбране и ХК „Крушик“, у тој ваљевској компанији.
Уговор о набавци производа из асортимана ХК „Крушик“ за опремање Војске Србије потписали су представник Сектора за материјалне ресурсе пуковник Драган Панић, у име Министарства одбране, и вршилац дужности генералног директора ХК „Крушик“ Јованка Андрић.
Тим поводом, министар Гашић рекао је да је потписивање уговора значајно како за Војску Србије, тако и за домаћу одбрамбену индустрију, конкретно у овом случају за компанију „Крушик“.
– Ово је још један пример да Република Србија и Министарство одбране брину о потребама Војске Србије и константно раде на јачању њених способности, у исто време водећи рачуна о улагању у нашу одбрамбену индустрију и снажењу њених капацитета. Нагласио бих да је важно да наше фабрике на прво место ставе потребе, односно приоритете Војске Србије и на тај начин дају свој допринос јачању безбедности наше земље и свих њених грађана – рекао је министар одбране.
Говорећи о наменској индустрији, министар Гашић нагласио је да се она већ доказала као поуздан партнер Војсци Србије у модернизацији и унапређењу њених способности.
Током данашње посете, министар одбране састао се са руководством ХК „Крушик“ са којим су разматрана питања од значаја за пословање фабрике и планови за наредни период, а потом је обишао Погон заштите.
Обиласку су присуствовали шеф Кабинета министра одбране бригадни генерал Горан Момчиловић и начелник Управе за одбрамбене технологије Сектора за материјалне ресурсе бригадни генерал Славко Ракић.
Министар Гашић: Одбрамбена индустрија је поуздан партнер Војсци Србије
Министар одбране Братислав Гашић обишао је данас производне погоне ХК „Крушик“ у Ваљеву и разговарао са руководством фабрике и запосленима о начину и условима рада и о питањима од значаја за пословање фабрике.
Говорећи о одбрамбеној индустрији, министар Гашић нагласио је да се она већ доказала као поуздан партнер Војсци Србије у модернизацији и унапређењу њених способности.
У оквиру данашње посете ХК „Крушик“, министар Гашић обишао је производне погоне и фабричку котларницу, сагледао услове рада запослених и обим радова на успостављању нове гасне котларнице.
Том приликом, министар одбране захвалио је запосленима на њиховом раду и труду и изразио задовољство јер успевају да очувају непрекидност функционисања котларнице старе скоро један век.
– Верујем да ће се успостављањем нових капацитета гасне котларнице, чија изградња је у току, значајније побољшати услови рада и смањити загађење на нивоу Града Ваљева – рекао је министар Гашић.
Током данашњег обиласка, министар Гашић присуствовао је потписивању уговора између Министарства одбране и ХК „Крушик“ о набавци производа из асортимана ХК „Крушик“ за опремање Војске Србије.
Стационарно логоровање војника на служењу војног рока
Војници на добровољном служењу војног рока генерације „септембар 2024“ који су распоређени у Трећи центар за обуку реализовали су стационарно логоровање на полигону „Међа“ код Лесковца.
Овај облик обуке на терену реализује се на крају прве фазе оспособљавања и пролазе га војници свих специјалности. Циљ је да се у пракси провере и примене стечена знања и способности за извршавање основних борбених задатака у одбрани и нападу, али и да се војници адаптирају на живот и рад у теренским условима.
Тежиште је било на континуираном увежбавању тактичких радњи и поступака на бојишту, превасходно у домену оријентације, осматрања, маскирања и кретања на терену, као и на реализацији гађања из пешадијског наоружања.
Командант Батаљона за обуку Трећег центра за обуку мајор Милан Ранђеловић објаснио је значај основне индивидуалне обуке.
— Циљ основне обуке је да створи самоувереног, дисциплинованог и сналажљивог војника, добро мотивисаног, физички способног и оспособљеног — истакао је мајор Ранђеловић.
Он је напоменуо да се током логоровања реализују сложенији садржаји обуке, за чију реализацију не постоје услови на мирнодопској локацији.
Војник Андрија Јовановић из Ваљева истиче да би сви млади људи требало да служе војни рок.
— Стационарно логоровање војника на добровољном служењу војног рока у Трећем центру за обуку сваком војнику пружа осећај да је достојан својих предака, излазак из зоне комфора и тестирање личних граница. Овом приликом позивам све младе људе да се пријаве на добровољно служење војног рока у Војсци Србије — рекао је војник Јовановић.
Војнике по повратку с терена очекује провера обучености, на којој ће показати колико су оспособљени за извршење индивидуалних задатака, након чега ће бити упућени у центре за специјалистичку обуку на оспособљавање за дужности за које су регрутовани.