Саопштење

Поводом неистинитих и злонамерних написа у појединим медијима у вези са положајем заставе Републике Србије приликом почасне артиљеријске паљбе у Новом Саду, Министарство одбране истиче да се застава на јарболу, услед налета јаког ветра, у једном тренутку окренула на супротну страну. Правилан положај заставе приликом њеног подизања јасно се види на фотографијама и видео снимцима у које јавност има увид.
Тенденциозна тумачења наведеног догађаја дубоко вређају припаднике Војске Србије који се са највећом пажњом и поштовањем односе према државним знамењима.
Најоштрије осуђујемо покушаје да се ова, крајње случајна околност, стави у политички контекст што је у потпуној супротности са оним што Војска Србије представља за свој народ и своју државу.
Још једном апелујемо на медије да се уздрже од публиковања неистинитих и непроверених информација у вези са Министарством одбране и Војском Србије као и покушаја да се државна институција са највећим поверењем грађана учини предметом политичких манипулација.
Министар Гашић присуствовао Централној државној церемонији у Орашцу



Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић присуствовали су данас Централној државној церемонији поводом Сретења – Дана државности Републике Србије и Дана државности Републике Српске, код Споменика вожду Карађорђу у Орашцу.
Обележавање празника почело је поменом устаницима и молебаном за државу које је служио архиепископ крагујевачки и митрополит шумадијски Јован са свештенством, а потом су венце крај Споменика вожду Карађорђу положили изасланик председника Србије Александра Вучића председник Владе Србије Милош Вучевић и председник Владе Српске Радован Вишковић.
Премијер Вучевић, обраћајући се присутнима, истакао је да кроз веру и наду, као и увек потребну слогу, можемо да превазиђемо све изазове који су пред нама.
– На дан када обележавамо Сретење Господње ми уједно славимо наше Сретење са слободом. Сад већ давне 1804. године овде у Орашцу сабрали су се прогнани, тлачени и понижени како би донели судбинске одлуке. Предаја није била опција, као што није ни данас, као што неће бити ни у будућности – рекао је премијер Вучевић и додао да нас завет те слободе и данас опомиње колико морамо будно стражарити да сачувамо своју независност.
Председник Владе Српске поручио је да су се данас окупили „на светом месту, на светој српској земљи, где је пелцер слободе српског народа кренуо из Орашца пре 221 годину“.
– Слобода је светиња српског народа. То је света реч, свети завет. И данас атакују на слободу српског народа. Ми из Републике Српске најбоље знамо како смо крајем прошлог века скупо платили слободу опстанка Срба на просторима Босне и Херцеговине – рекао је Вишковић и поручио да „због нашег јединства, слоге и братства живи слобода српског народа, где год он живео“.
Министар Гашић истакао је значај заједничког обележавања Дана државности у Србији и Српској, јер Срби, ма где живели, увек теже заједништву, слози, миру и слободи.
– Ове године први пут Србија и Српска заједно обележавају Сретење – Дан државности, иако већ годинама српски народ, са обе стране Дрине, све значајне датуме и јубилеје обележава заједно, сложно, са истим циљем – да очувамо јединство. Чувајмо Србију и Српску, јер једино на тај начин, у овим изазовним временима, можемо пребродити све потешкоће. Само сложни ћемо то и остварити и на тај начин будућим генерацијама оставити у аманет снажне и стабилне Србију и Српску. Срећан нам Дан државности – рекао је министар Гашић.
Државној церемонији присуствовали су председници народних скупштина Србије и Српске, министри у владама Србије и Српске, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници државних институција Србије и Српске, представници дипломатског и војно-дипломатског кора, кадети и ученици војних школа и грађани.


Централна државна церемонија обележавања Дана државности традиционално се, уз највише државне и војне почасти, одржава у Орашцу, где је донета одлука о подизању устанка против Турака.
Министар Гашић положио венац на Споменик на Авали поводом Дана државности


Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Братислав Гашић, у пратњи начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића и команданта Гарде бригадног генерала Жељка Фурунџића, положио је данас венац на Споменик незнаном јунаку на Авали поводом Сретења – Дана државности Србије.
После церемоније полагања венца, уз почасни строј Гарде и интонирање државне химне, министар Гашић уписао је у спомен-књигу:
„Слободни, истрајни и храбри. Срби су народ који захваљујући снази духа и воље, упркос бројним покушајима кроз историју, никада није био сломљен.
Клањајући се сенама вас који сте некада бранили и одбранили част и слободу српског народа и државе, ми данас чувамо ваше завештање поносно проносећи националне симболе Републике Србије.
Почивајте у миру.
Живела слободна и уставотворна Србија!“
Србија обележава Сретење – Дан државности у знак сећања на 15. фебруар 1804. када је подигнут Први српски устанак и када је 1835. године донет Сретењски устав, први савремени Устав Србије.
Почасна артиљеријска паљба поводом Дана државности Србије


По наређењу председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, поводом обележавања 15. фебруара – Дана државности, припадници Гарде Војске Србије истовремено су данас извршили почасну артиљеријску паљбу у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Министар одбране Братислав Гашић и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић присуствовали су почасној паљби са Савске терасе на Калемегдану у Београду.
Наступ Репрезентативног оркестра Гарде на Калемегдану претходио је испаљењу 10 плотуна из шест оруђа, а уз звуке Војног оркестра „Ниш“ Копнене војске с Нишке тврђаве испаљено је 10 плотуна из четири артиљеријска оруђа, као и у Новом Саду и Крагујевцу.
Почасној артиљеријској паљби с Петроварадинске тврђаве у Новом Саду присуствовали су председница Покрајинске владе Маја Гојковић, министарка привреде Адријана Месаровић и вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић, док су почасној паљби с Нишке тврђаве присуствовали министар спорта Зоран Гајић и в.д. помоћника министра одбране за политику одбране Предраг Бандић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић и помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић присуствовали су почасној артиљеријској паљби у Великом парку у Крагујевцу.
Низом манифестација Србија обележава Дан државности у знак сећања на Сретење 1804. године када је подигнут Први српски устанак и у знак сећања на дан када је 1835. године донет први модерни Устав Србије.
Обавештење
Војнотехнички институт спроводиће редовне и планске активности испитивања ракетних мотора 14. фебруара 2025. године, у касарни „Жарково“ у Београду.
Наведена испитивања извршавају се у строго контролисаним условима, у просторијама намењеним за те потребе и без опасности по људе и животну средину.
Oбука младих пилота у школско-тренажној авијацијској ескадрили

На војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници у току је летачка обука официра који су примљени у професионалну војну службу након завршеног војностручног оспособљавања за резервне официре рода авијације, као и обука кадета Војне академије са студијског програма Војно ваздухопловство.
Обука се изводи на школском авиону „утва 75“ и школско-борбеном авиону „супергалеб Г-4“, под надзором наставника летења из 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле, која је у саставу 204. ваздухопловне бригаде.
Наставник летења у 252. школско-тренажној авијацијској ескадрили поручник Вук Мићуновић, уз подсећање да та јединица наставља традицију прве српске ескадриле, истиче да војни пилоти морају да буду храбри, одважни и упорни.

— Од самог почетка градимо заједништво, које је својство свих војних пилота и оно је јако битна ставка која значајно олакшава сам процес селекције кандидата. Наставник летења, између осталог, кроз досије и оцене процењује и колико је тимски дух изражен код кандидата. Заинтересованима саветујем да се пријаве јер ће имати прилику да управљају најсавременијим авионима — рекао је поручник Мићуновић и нагласио да је највећа част чувати наше небо.
У ред најсвежијих пилота Војске Србије, након завршеног Факултета криминалистике и безбедности и војностручног оспособљавања за резервне официре рода авијације, недавно је ступио и потпоручник Бранко Милојевић. Позвао је младе који гаје страст према авијацији и имају жељу за изазовима да му се придруже.

— Пилот Војске Србије треба да поседује истрајност, упорност, самодисциплину, да има контролу над емоцијама да би могао да изнесе све задатке професионално. Тимски дух је неизоставна ставка, неопходна да бисмо могли да извршавамо задатке — истакао је потпоручник Милојевић.
После завршетка Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду потпоручник Милан Шарић пријавио се и успешно завршио војностручно оспособљавање за резервне официре рода авијације.
— Од детињства гајим велику љубав и интересовање према авијацији. У зависности од тога када имамо летење, тако и планирамо почетак радног дана. Углавном је то у 7 сати, након тога долазимо у бокс где са наставником летења имамо разигру пред сам лет, а након тога идемо на извршну припрему где добијамо детаљне информације о метео-условима и стању на аеродрому. Када то завршимо идемо до авиона где радимо претполетне прегледе, припремамо се за лет. У зависности од плана летења, да ли имамо једну или две смене, одлетимо нашу вежбу, након које долазимо у ескадрилу где са наставником радимо анализу летења — сликовито је дочарао једну своју смену потпоручник Шарић.
Младићи и девојке који желе да постану пилоти Војске Србије, а завршили су основне академске студије на цивилним факултетима и у овој години навршавају до 27 година живота, могу се пријавити на јавни оглас за слушаоце војностручног оспособљавања за резервне официре Војске Србије рода авијације, који је отворен је до 31. марта. После шестомесечног оспособљавања најуспешнији ће добити могућност да одмах ступе у професионалну војну службу, да наставе обуку као официри рода авијације и потом добију звање пилота авиона, пилота хеликоптера или пилота-оператера даљински пилотираног ваздухоплова.
Свечаност поводом пријема 108 подофицира у професионалну војну службу


Свечаност поводом пријема у професионалну војну службу у својству подофицира и произвођења у чин водника полазника 25. класе Основног курса за подофицире одржана је данас у Дому Гарде у Београду.
У професионалну војну службу с чином водника примљено је 108 полазника.

Свечаности су присуствовали вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, заменик команданта Команде за обуку бригадни генерал Небојша Цветковић, припадници Министарства одбране и Војске Србије и чланови породица и пријатељи најмлађих подофицира.
Обраћајући се подофицирима, генерал Јанковић пожелео је да све задатке и обавезе извршавају савесно и одговорно и да на тај начин допринесу унапређењу стања у њиховим будућим јединицама, као и угледу Војске Србије.
– Вашим преданим, стручним и професионалним радом, а посебно личним примером, настојте да се сви постављени задаци изврше одговорно, потпуно и безбедно. То је могуће само ако наставите да радите на себи, свакодневно унапређујући своју обученост, преносећи своја знања на војнике и млађе колеге. Учите од старијих и искуснијих, слушајте своје претпостављене и будите им ослонац и подршка, будите колегијални и посвећени јединици, трудите се да својим радом и понашањем будете у функцији извршења задатка и изградње добрих међуљудских односа и чврстих колектива – рекао је генерал Јанковић.
Он је истакао да је важно да у срединама у којима буду живели и радили буду пре свега добри другови, пријатељи и комшије, као и угледни и поштовани грађани који ће својим ставовима и понашањем на најбољи начин промовисати војни позив и доприносити учвршћењу поверења у Војску Србије.
– Будите поносни потомци славних предака, свесни да су они бранећи част и слободу отаџбине показали којим путем треба да идемо. Нека вас светли примери из наше историје подстакну и охрабре да у свим ситуацијама у којима ћете се наћи будете истрајни и непоколебљиви – нагласио је заменик начелника Генералштаба.
После читања наредби о унапређењу у чин водника, генерал Јанковић уручио је награде најбољима на Основном курсу – првом у рангу воднику Александру Илићу, другој у рангу воднику Јасмини Косовић и трећем у рангу воднику Небојши Ибрахимовићу.
Обраћајући се присутнима у име полазника 25. класе Основног курса за подофицире, најбољи у рангу водник Илић истакао је да су изабрали да буду достојни велике земље коју су наследили, као и њене пребогате историје.
– Учењем смо се развијали и јачали, стремећи ка томе да постанемо јунаци свог времена. Данас, за нас, ово није само промоција, већ част и изазов да наставимо с даљим усавршавањем и радом на новоуведеним и модернизованим средствима наоружања и опреме и тиме допринесемо да Војска Србије из дана у дан буде све јача и снажнија. Испред нас је и обавеза да већ од сутра будемо одговорни и за друге, да водимо људе, да бринемо о њима и да их са сваког задатка безбедно вратимо њиховим породицама. Том задатку успешно ћемо одговорити само ако сваког дана будемо бољи него претходног и испред себе видимо виши циљ – рекао је водник Илић.
Током шестомесечног усавршавања, полазници су се оспособљавали за командовање групом, тимом и одељењем, стекли прва искуства у обављању основних подофицирских дужности, увидели задатке, обавезе и организацију рада у одељењу и на тај начин у потпуности су припремљени за изазове који их очекују на новим дужностима у строју старешина Војске Србије.
Бесплатан улаз у Војни музеј поводом Дана државности

Поводом Сретења – Дана државности Србије улаз у Војни музеј на Калемегдану биће бесплатан за све посетиоце 15. и 16. фебруара.
Грађани ће од 10.00 до 17.00 часова у делу сталне изложбене поставке моћи да погледају експонате посвећене Првом и Другом српском устанку, али и да виде наоружање и војну опрему устаника, међу којим се посебно издваја оружје Хајдук Вељка Петровића и других значајних личности из оба устанка. Такође, посетиоци ће бити у прилици да виде и два топа која су имала велику улогу у победама српске војске.

Посебан сегмент изложбе заузимају и униформе тог времена – од свечаних народних ношњи до униформи након увођења регуларних трупа закључно с крајем Другог српског устанка.
Посетиоци ће моћи да виде и оригиналне устаничке заставе и све званичне заставе модерне српске државе, које су ношене од првих устаничких дана.