Министарство одбране догађања до Суботе 22.02.

Обука будућих пилота хеликоптера Војске Србије


На војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници у току је обука будућих пилота хеликоптера Војске Србије који су у професионалну војну службу примљени након завршетка војностручног оспособљавања за резервне официре рода авијације.

Реч је о обавезној летачкој обуци коју након шестомесечног оспособљавања на Војној академији пролазе официри рода авијације како би стекли звање војног пилота. Изводи се на хеликоптеру типа „газела“, у 890. мешовитој хеликоптерској ескадрили „Пегази“ 204. ваздухопловне бригаде. 

Наставник летења у 890. мешовитој хеликоптерској ескадрили капетан Александар Ћирић објаснио је које све сегменте летачке обуке пролазе официри рода авијације, као и какве припреме претходе лету.



— Сам концепт обуке је такав да официри рода авијације након завршетка основног раздела летења иду даље на следеће разделе — навигацијско летење, летење у инструменталним условима, летење у ноћним условима и групно летење. Комплетна обука се одвија на хеликоптеру „газела“ — рекао је капетан Ћирић.

Потпоручник Андрија Пешић је у 890. мешовиту хеликоптерску ескадрилу примљен након завршеног војностручног оспособљавања за резервне официре рода авијације, а на тај корак га је, како истиче, мотивисала жеља за летењем коју је имао од малена.

— Након објављивања конкурса на сајту Министарства одбране, пријавио сам се и приступио селекцији. Процес селекције састојао се од здравствених и психолошких анализа, падобранске обуке и на самом крају селективног летења. По завршетку свих делова селекције, кренули смо на сам курс у трајању од шест месеци на Војној академији. Војностручно оспособљавање на Војној академији је извршено у више сегмената — први део је била основна пешадијска обука, након тога смо приступили теоријским летачким предметима, да бисмо последња два месеца провели у самим ескадрилама, ја конкретно у хеликоптерској ескадрили на основној летачкој обуци — рекао је потпоручник Пешић, изражавајући захвалност старијим колегама из јединице који су новопримљеним официрима кроз читав процес обучавања били ослонац и професионални узори.


Он је позвао све младе и амбициозне људе да се пријаве на јавни оглас за војностручно оспособљавање за резервне официре рода авијације, који је отворен до 31. марта 2025. године и да постану пилоти Војске Србије.

Обука за реализацију задатака у мировним операцијама

У оквиру припрема пешадијске чете из састава Прве бригаде копнене војске за учешће у мировној операцији Уједињених нација у Либану, у бази „Југ“ је реализована обука нишанџија и возача на вишенаменском оклопном борбеном возилу „милош“.

Овај сегмент обуке представља један од кључних корака у припреми јединице за ангажовање у зони операције уз употребу нових возила, која ће од ове године контингент Војске Србије у мисији у Либану користити уместо војнополицијских борбених возила ВПБ М-86.

Захваљујући високој покретљивости, интегрисаном наоружању, балистичкој и противминској заштити и савременим комуникационим и оптоелектронским системима, возило „милош“ се може ангажовати за различите задатке, укључујући патролне и извиђачке мисије, као и подршку специјалним јединицама, а у Либану ће се користити за патролирање, осматрање и заштиту снага на терену.

У складу с програмом обучавања, нишанџије и возачи су савладали теоријске садржаје и прошли практичну обуку за руковање возилом у различитим теренским условима, увежбавали су тактичке маневре и реализовали бојева гађања из наоружања интегрисаног у систем возила. 

У наставку се спроводи индивидуална обука припадника пешадијске чете, која подразумева увежбавање тактичких поступака и усвајање оперативних процедура у складу са стандардима Уједињених нација, а потом следи колективно обучавање јединице.

Учешћем у мировним операцијама, Војска Србије даје допринос изградњи и очувању мира у свету и истовремно потврђује своју професионалност и способност да ангажује снаге и ресурсе у међународним оквирима. Осим оперативног усавршавања и унапређења интероперабилности, овакве мисије доприносе и развоју међународне сарадње и јачању угледа наше земље.

Leave a Reply