Министарство одбране догађање до: Четвртка 20.02.

Отворен конкурс за упис у војне школе



Министарство одбране расписало је конкурс за упис у војне школе, који је отворен до 31. марта и позива све младе да се пријаве.

Овогодишњим конкурсом предвиђен је упис 240 будућих кадета Војне академије, 33 кадета Медицинског факултета Војномедицинске академије, 110 ученика Војне гимназије – 80 за Општи, 20 за Ваздухопловни смер, пет за пријем у други и пет за пријем у трећи разред Општег смера и 80 ученика Средње стручне војне школе „1300 каплара“.



У предстојећој школској 2025/2026. години Војна академија нуди основне академске студије на смеровима Копнена војска, Војно ваздухопловство, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Војносаобраћајно инжењерство, Економија одбране и Противваздухопловна одбрана.

Медицински факултет ВМА у предстојећој школској години нуди два студијска програма – Интегрисане академске студије медицине и Интегрисане академске студије стоматологије (студијски програм је у поступку акредитације).

Право да конкуришу за упис основних студија у Војној академији имају младићи и девојке рођени 2003. године или касније, односно 2005. године или касније за студије у Медицинском факултету ВМА. Неопходан услов је и да кандидати за упис у Војну академију имају завршену четворогодишњу средњу школу или да похађају четврти разред средње школе, а за упис у Медицински факултет ВМА услов је да су завршили гимназију, средњу школу здравствене или ветеринарске струке у трајању од четири године или да похађају четврти разред тих школа.

За кадете студијских програма Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Технолошко инжењерство материјала и заштите, Противваздухопловна одбрана и Војносаобраћајно инжењерство потребна је диплома четворогодишње средње школе техничке струке или гимназије, односно да похађају четврти разред средње школе техничке струке или гимназије.

Младићи и девојке који конкуришу да постану кадети студијског програма Војно ваздухопловство морају да испуне и допунске услове прописане посебним програмом медицинско-здравствене и психолошке процене кандидата за тај студијски програм, као и да успешно савладају селективне обуке – падобранску и селективну летачку обуку.

Школовање у Војној академији има структуру основних академских студија првог степена у трајању од четири године, што подразумева 240 ЕСПБ бодова. После завршетка школовања, кадети стичу високо образовање и стручна звања.

Школовање у Медицинском факултету ВМА има структуру интегрисаних академских студија медицине и стоматологије у трајању од шест година (12 семестара) односно 360 ЕСПБ, а после завршетка школовања кадети стичу високо образовање и стручна звања.

После завршених студија, кадети Војне академије примају се у професионалну војну службу и производе у чин потпоручника одговарајућег рода или службе, док се кадети Медицинског факултета ВМА примају се у професионалну војну службу и постају потпоручници санитетске службе.

За статус ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе „1300 каплара” у Београду право пријављивања имају дечаци и девојчице рођени 2009. године или касније, односно 2008. године или касније за упис у други и 2007. године или касније за упис у трећи разред Војне гимназије.

Први део селекције за Војну гимназију обухвата психолошку и медицинско-здравствену процену, а у другом делу, који се реализује са кандидатима који су успешно прошли први део селекције, кандидати подлежу провери физичке способности и провери знања из математике и српског језика и књижевности. Током процеса селекције обавља се и безбедносна провера кандидата.

Кандидати за ученике Ваздухопловног смера у Војној гимназији упућују се на додатне психолошке и медицинско-здравствене прегледе према посебном програму Ваздухопловномедицинског института.

Школовање у Војној гимназији траје четири године према Наставном плану и програму гимназија општег смера у Републици Србији, који обухвата и специфичне војне садржаје. По завршетку школовања ученици су у обавези да наставе школовање у Војној академији.

За упис у Средњу стручну војну школу „1300 каплара“ кандидати, такође, пролазе два дела селекције – психолошку и медицинско-здравствену процену и проверу физичке способности и знања из математике и физике.

Школовање траје четири године и одвија се према плану и програму – Ваздухопловнотехнички смер, Јединице за електронска дејства, Телекомуникације и информатика, Артиљеријско-ракетне јединице за противваздухопловна дејства и Ваздушно осматрање и јављање. После завршеног школовања ученици се примају у Војску Србије у својству професионалног подофицира, у чину водника.

За време школовања, свим ученицима обезбеђени су смештај и исхрана, одећа и обућа, уџбеници и школски прибор, затим здравствена заштита и новчана примања у складу с прописом којим су уређени услови, начин остваривања и висина новчаних примања у Министарству одбране.

Војна академија, Медицински факултет ВМА, Војна гимназија и Средња стручна војна школа „1300 каплара“, осим врхунског образовања, нуде и бројне могућности за ваннаставне активности и садржаје те подстичу и развој бројних интересовања ученика и кадета.

Конкурс за упис у војне школе отворен је до 31. марта 2025, а детаљне информације могу се наћи на следећем линку:
https://www.mod.gov.rs/cir/konkursi-za-upis-u-vojne-skole

Поштовани,

Министарство одбране израдилo je ТВ спот и џингл који за циљ имају промовисање конкурса за пријављивање лица за упис у војне школе, који је отворен од 15. фебруара до 31. марта 2025. године.

Наведени спот и џингл немају комерцијални карактер и намена им је да младе људе информише о могућности пријаве на конкурс и бенефитима које доноси школовање у војним школама.

Молимо вас да спот емитујете без накнаде у вашем програму, по могућности у ударним терминима, како бисмо што више младих информисали о овој могућности.

Промотивни спот и џингл за конкурс за упис у војне школе, можете преузети на овом линку:https://we.tl/t-CBRFOjuPN1

Напомена: У прилогу је декларација за емитовање спота и потврда РЕМ-а да се време емитовања не урачунава у укупно време трајања ТВ оглашавања и ТВ продаје.

Хвала вам.

Министар Гашић о претњама председнику: Где су сад браниоци државе и институција

Министар одбране Братислав Гашић најстроже је осудио претње смрћу упућене председнику Републике Александру Вучићу и његовој породици као и председници Народне Скупштине Ани Брнабић указавши да монструозност тих објава на друштвеним мрежама згражава сваког нормалног човека.

– Када сам прочитао ту објаву, остао сам без речи… Те претње су толико страшне и гнусне да сваком нормалном човеку припадне мука. Где су сада дежурни браниоци државе и институција да осуде овакве појаве, да учине нешто да ово безумље стане? – упитао је министар Гашић.

Према његовим речима, свакодневна сатанизација председника државе од стране одређене групе медија и опозиционих политичара директно је довела до оваквих појава.

– Мржња се отела контроли. Свако незадовољство, из било ког субјективног или објективног разлога, се тенденциозно усмерава на Александра Вучића. Очигледно је да постоји жеља да се нека од тих претњи и обистини. Они који годинама ћуте када се председнику и његовој породици прети смрћу управо гаје наде да ће неки безумник „решити“ њихове проблеме и предати им у руке власт без избора – изјавио је Гашић.

Он је похвалио брзу реакцију Министарства унутрашњих послова чији су припадници привели осумњиченог.

– Од кључне важности за нашу државу и наше друштво је да се спусте тензије и оствари дијалог. Сви друштвени и политички актери, уколико мисле добро својој држави и народу, морају преузети одговорност и радити на томе да се ситуација смири јер свако другачије поступање доводи до појава којима сада сведочимо – рекао је министар Гашић.

Поводом Сретења одликоване установе Министарства одбране и Војске Србије

Поводом Сретења – Дана државности Србије председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић уручио је данас одликовања Војномедицинској академији, Техничком ремонтном заводу НХ „Ђурђе Димитријевић-Ђура“ Крагујевац, Техничком ремонтном заводу „Чачак“ и Техничком опитном центру, на свечаности одржаној у Палати „Србија“.

Уручењу одликовања заслужним појединцима, институцијама и удружењима присуствовали су министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.



Орденом Карађорђеве звезде првог степена одликована је Војномедицинска академија за нарочите заслуге у области здравствене заштите, поводом 180 година постојања, а Технички ремонтни завод НХ „Ђурђе Димитријевић-Ђура“ Крагујевац одликован је Орденом белог орла с мачевима првог степена за нарочите заслуге у изградњи система одбране Републике Србије, поводом 75 година рада. Орденом заслуга за одбрану и безбедност другог степена одликован је Технички ремонтни завод „Чачак“ за натпросечно, узорно и часно извршавање дужности и задатака у областима одбране и безбедности, док је Сребрном медаљом за заслуге одликован Технички опитни центар за изузетне заслуге и постигнуте резултате у областима одбране и безбедности Републике Србије.

Честитајући добитницима највиших државних признања, председник Вучић им је поручио да од данас имају већу одговорност, да она више није лична, већ да сада носе одговорност целе Србије.

– Ово није само захвалност за све што сте учинили, већ обавеза за вас много већа од те захвалности. Хвала за све то што сте подарили нашој земљи, а да се томе нисмо надали. Орден је нешто што нисте тражили, а заслужили сте много више од тога – поручио је председник Србије.

У свом обраћању, он је истакао да су све велике ствари једноставне и углавном се могу изразити у једној речи, било да је то слобода, правда, част, дужност, милост или нада. Како је нагласио, та мисао боље него било која друга одржава суштину онога што данашњег дана обележавамо, чега се подсећамо и чему тежимо већ више од 200 година.

– Због слободе и правде дошло је до устанка 1804. године. Те речи – милост, нада, правда биле су разлог доношења Сретењског устава 1835. године. Речи дужност и част данас су покретач свега што радимо у Србији. Оне су темељ сваког нашег напора, оне су заједно са другим, исто тако једноставним појмовима, истовремено и заклетва и гориво, оно што нас опомиње и тера напред. Истовремено, у тим једноставним, кратким речима налазе се и сви разлози због којих данас уручујемо највиша државна признања оним људима који су их својим делом потврдили, оваплотили, живели њихово значење и овом друштву дали много више него што су од њега добили и тражили – рекао је председник Вучић.



Начелник ВМА пуковник проф. др Ненад Перишић истакао је да је изузетна част добити значајно државно одликовање од председника Републике.

– Најзаслужнији за ово признање су запослени у ВМА, који су га својим одговорним и прегорним радом и заслужили. Ово је и обавеза да радимо више и боље у интересу грађана Републике Србије – рекао је пуковник Перишић.

Директор Техничког ремонтног завода НХ „Ђурђе Димитријевић-Ђура“ Крагујевац потпуковник Славиша Стојиљковић нагласио је да је признање које је данас уручено намењено резултатима досадашњег рада и ангажовања свих запослених, али и сарадницима Завода.

– Резултат без сарадње са предузећима одбрамбене индустрије и подршке Сектора за материјалне ресурсе и Управе за одбрамбене технологије не би био могућ. Велика је част бити лауреат оваквог признања, јер наша установа дуги низ година успешно остварује своју мисију и задатке, а за будући рад свакако је подстрек и мотив да се сви заједно више ангажујемо – поручио је потпуковник Стојиљковић.

Говорећи о одликовању, директор Техничког ремонтног завода „Чачак“ пуковник др Војкан Радоњић рекао је да представља признање за све припаднике – и садашње активне, али и бивше припаднике.

– Такође, признање је и за Војску Србије, али и за Копнену војску, нарочито у години када Завод обележава 100 година рада и постојања. Наравно, одликовање ће дати додатни стимуланс и прогрес Заводу, који је спреман да прихвати нове технологије и да помогне нашој војсци у одржавању савремених техничких средстава – нагласио је пуковник Радоњић.

Директор Техничког опитног центра пуковник др Саша Веселиновић рекао је да је данашње одликовање велико признање за цео Центар и за све његове остварене резултате.

– Ово је признање за све запослене који годинама улажу велики рад и труд да би остварили такве резултате. То не би било могуће без велике подршке Министарства одбране и Генералштаба, односно целе Војске Србије, који су наш рад препознали као свој императив и интерес – нагласио је пуковник Веселиновић.

Свечаној церемонији присуствовали су Његова светост патријарх српски Порфирије, председници народних скупштина Србије и Републике Српске Ана Брнабић и Ненад Стевандић, председник Владе Србије Милош Вучевић, министри у Влади, припадници Министарства одбране и Војске Србије и бројни гости из земље и региона.

Leave a Reply