Министарство одбране дођађање до: Среде 19.03.

Приказ оспособљености кадета Војне академије


На полигону Војне академије у касарни „Генерал Јован Мишковић“ реализован је приказ оспособљености кадета 146. и 147. класе те војне високообразовне установе.

Приказу оспособљености присуствовали су ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, начелник Војне академије пуковник проф. др Срђан Благојевић, ректор Криминалистицко-полицијског универзитета проф. др Зоран Ђурђевић и припадници Универзитета одбране.

Данашњи приказ обухватио је активности из тактике рода пешадије, борбу у насељеном месту, упад у објекат уз дејство аирсофт наоружања и дрона за извиђање и дејство, као и ситуационо гађање на импровизованом полигону. Такође, приказано је поседање осматрачнице и припрема артиљеријског оруђа, као и демонстрација спортског вежбања чланова секције борења. 

Начелник Групе наставника за тактику пешадије потпуковник Миша Живковић рекао је да су данас приказани сегменти практичне оспособљености кадета за извођење радњи по питању тактике јединица артиљерије и пешадије истакавши да је данашњи приказ успешно реализован, чему је умногоме допринела велика мотивисаност и професионални приступ кадета и њихових старешина реализацији практичне наставе. 

Сви заинтересовани младићи и девојке могу се пријавити на конкурс за упис у војне школе, који је отворен до 31. марта ове године.

Заменик начелника ВМА: Стање пацијената из Северне Македоније је тешко и озбиљно

Заменик начелника Војномедицинске академије пуковник примаријус др Иван Лековић рекао је данас да је у Војномедицинску академију транспортовано шест пацијената, а да је један пацијент збринут у Војној болници Ниш, после пожара у Кочанима у Републици Северној Македонији и нагласио да су сви у тешком и озбиљном стању.

– Транспортовани су у три санитета и транспортним авионом Војске Србије. Сви пацијенти који су примљени у Војномедицинску академију су млађег животног доба, од 1998. до 2007. годишта. Један пацијент је збринут у Војној болници Ниш војним санитетом. Сви пацијенти су на јединици интензивног лечења и њихово стање је тешко и озбиљно. Предузимамо све мере интензивног лечења и употребили смо све наше ресурсе да помогнемо тим људима и да помогнемо народу Северне Македоније – нагласио је заменик начелника ВМА.
 
Говорећи о процесу лечења повређених, пуковник Лековић нагласио је да су сви пацијенти у веома озбиљном стању.
 
– Осим опекотина које сви имају, пацијенти имају и знаке и симптоме тровања гасовима из пожара, као и инхалационих повреда, односно оштећења дисајних органа и плућа врелим ваздухом и материјама које су се налазиле у пожару. Лечење је дуготрајно, захтева бројне операције, укључивање бројних других специјалиста – пулмолога, кардиолога, неуролога, пластичних хирурга. Сви оперативни захвати изводе се у више аката – мораће да се раде одређене инцизије, уклањање тих оштећених површина и покривање тих површина различитим врстама трансплантата режњева. Све то захтева време и доста труда – рекао је пуковник Лековић додајући да је пацијент који је примљен у Војну болницу Ниш оперисан и да је, такође, у озбиљном стању.
 
Заменик начелника Војномедицинске академије подсетио је да су санитетским транспортом у Северну Македонију упутили шесточлану екипу која је тамо и остала – два хирурга пластичара, анестезиолог, анестетичар и два медицинска техничара – инструментара.
 
– Они су остали у Скопљу и помажу колегама из Северне Македоније у оперативном лечењу пацијената. Биће тамо докле год буде потребно – нагласио је пуковник Лековић.
 
Када је реч о будућој евакуацији пацијената, пуковник Лековић истакао је да ће наш војни транспортни авион слетети у Скопље, где ће преузети 12 нових пацијената те да ће након тријаже и процене њиховог стања они бити распоређени у Војномедицинску академију и Клинички центар Србије.

Редовна замена јединица Војске Србије у мировној операцији у Либану


Јединица Војске Србије из састава Команде за обуку која јe од септембра прошле године учествовала у мировној операцији Уједињених нација у Либану вратила се у Републику Србију након успешног завршетка свог ангажовања.

Ова јединица ранга вода је у мисији извршавала задатке на обезбеђењу базе у којој је смештен италијански контингент мировних снага Уједињених нација, а заменио ју је такође вод за заштиту снага из Војске Србије, који је у зону операције упућен почетком овог месеца.

У сложеним безбедносним условима у Либану, старешине и војници су одговорно и професионално извршавали све задатке, како и доликује припадницима Војске Србије, који за своје ангажовање у мировним операцијама редовно добијају највише оцене и похвале од стране претпостављених старешина и страних партнера. 

Замена српског вода за заштиту снага формално је извршена на церемонији одржаној прошле недеље у бази Уједињених нација у Либану, у присуству команданта сектора Запад бригадног генерала Оружаних снага Италије Николе Мандолезија. На церемонији су припадницима Војске Србије, који су завршили своје ангажовање, уручене медаље Уједињених нација за успешно учешће у мисији, а командиру новог вода је уручена застава мисије и на тај начин је, симболично, нова јединица преузела дужност.

Војска Србије учествује у мировној операцији Уједињених нација у Либану од 2010. године, а осим вода за заштиту снага, у овој операцији су ангажовани и пешадијска чета, штабни официри у команди мисије и група специјалиста задужених за подршку нашем контингенту.

Министар Гашић: Беспрекорног официра нападају јер говори истину

Министар одбране Братислав Гашић најоштрије је осудио претње и увреде које су на друштвеним мрежама упућене начелнику Управе за одбрамбене технологије бригадном генералу др Славку Ракићу поводом његовог јучерашњег гостовања у Дневнику 2 РТС-а. Он је истакао да надлежне службе Министарства одбране и Војске Србије раде на идентификацији лица која су упућивала претње генералу Ракићу и да ће против њих, у сарадњи са МУП-ом и Тужилаштвом, бити поднете кривичне пријаве.

– Сваки пристојан човек згрожен је мржњом и простаклуком у коментарима на гостовање генерала Ракића на Радио Телевизији Србије у коме је, као стручњак за наоружање и војну опрему дао крајње одмерено, експертско мишљење у вези са инсинуацијама о наводној употреби звучног топа на протесту 15. марта. Реч је о човеку беспрекорне официрске и научне каријере који је на Јавни сервис позван да, са позиције знања и ауторитета, изнесе мишљење о питању од значаја за све грађане Србије – изјавио је министар Гашић.

Истина у вези са догађајима са протеста би, према речима министра одбране, требало да делује отрежњујуће, али да постоје појединци политички острашћени у тој мери да их истина боли и иритира.

– Неодговорни и злонамерни људи узнемирили су јавност тврдњама за које, сем сопственог мишљења, немају никакав доказ. Од десетина хиљада мобилних телефона, ни један једини није снимио нити фотографисао било какво необично средство, понашање људи у датој ситуацији је било другачије од оног приликом употребе звучног топа, звук на који се алудира, такође није ни сличан ономе што је телевизија приказала… Али ето, генерал Ракић је крив што је рекао оно што је свакоме очигледно – нагласио је министар одбране.

Он подсећа да је актуелни начелник Управе за одбрамбене технологије Сектора за материјалне ресурсе један од људи који су дали највећи допринос у процесу опремања Војске Србије и развоју домаће одбрамбене индустрије протеклих година.

– Као и сви официри, и генерал Ракић је годинама учио и напорно радио да стекне чин генерала, титулу доктора наука и звање доцента. Ми нећемо дозволити да таквим људима разни безумници прете и вређају их само зато јер саопштавају истину супротну нечијим политичким интересима – закључио је министар Гашић.

Саопштење

Авион Војске Србије CASA C-295 са четири лекара и четири медицинска техничара полетео је за Републику Северну Македонију ради медицинске евакуације повређених у синоћној несрећи у Кочанима. 

Планирано је да тим авионом буде евакуисано 12 пацијената, који ће бити збринути у ВМА и Клиничком центру Србије.

Два пацијента која су војним санитетским возилима превезена из Северне Македоније налазе се на лечењу у Војној болници Ниш и у Клиничком центру Ниш. У току је превожење три пацијента санитетским возилима и они ће бити смештени у ВМА.

Ради пружања помоћи повређенима планирано је да у Севeрној Македониjи остану два лекара из ВМА (пластични хирург и анестезиолог),  као и медицински техничар – инструментар.

Ургентна помоћ повређенима у граду Кочани


На основу наређења председника Републике и врховног команданта Александра Вучића Министарство одбране и Војска Србије хитно су упутили 14 лекара и медицинског особља и пет санитетских возила ради указивања помоћи повређенима у синоћној несрећи у Кочанима. 

Део повређених грађана Северне Македоније биће збринут у Војној болници Ниш, док ће они чије стање захтева озбиљније лечење, бити превезени у Војномедицинску академију у Београду. Властима суседне државе такође је понуђена и додатна медицинска и логистичка помоћ у вези са њиховим збрињавањем.

Министар одбране Братислав Гашић, који је претходно изјавио саучешће због трагедије у Кочанима, рекао је да ће припадници српског војног санитета учинити све како би помогли повређенима.

– Најмање што у овој ситуацији можемо је да пружимо помоћ братском македонском народу и збринемо младе људе који се нашли у том ужасу. Наши војни лекари учиниће апсолутно све да сачувају њихово здравље и да их, што пре, опорављене врате њиховим породицама – рекао је министар Гашић.

Министар Гашић изјавио саучешће поводом трагедије у Македонији

Министар одбране Братислав Гашић изјавио је саучешће Влади Републике Северне Македоније и породицама жртава страдалих у синоћној несрећи у Кочанима.

– Са највећом тугом примили смо вест о трагедији у којој је страдао велики број грађана пријатељске Републике Северне Македоније. Ужаснути смо због губитка толиких живота и уверавам вас да сваки припадник Министарства одбране и Војске Србије, сваки грађанин наше земље, дели бол који сада осећате – написао је Гашић.

Он је изразио наду да ће братски македонски народ смоћи снаге да превазиђе последице ове страшне несреће.

– Молићемо се Господу да у своје наручје прими душе невиних жртава и подари им рајско насеље, а њиховим породицама буде ослонац у часовима највећег могућег искушења – каже се у саучешћу министра одбране Републике Србије.

Бојева гађања тенковских и пешадијских јединица



Припадници тенковских и пешадијских јединица Четврте бригаде копнене војске реализовали су тактичка увежбавања са бојевим гађањима на интервидовском полигону „Пасуљанске ливаде“.

Обука је изведена ради даљег унапређења оспособљености професионалног састава за употребу кључног наоружања и укупне способности јединице за извођење борбених операција на тактичком нивоу.

Током вишедневних активности на полигону увежбаване су и провераване тактичке радње и поступци у одбрани и нападу, уз реализацију гађања из основног тенковског наоружања и средстава за ватрену подршку.

Истовремено је проверавана индивидуална и колективна обученост, као и оспособљеност јединица за организацију живота и рада у теренским условима — од уређења логорске просторије, преко успостављања командног места и телекомуникационог обезбеђења до стварања услова за смештај и исхрану ангажованог људства.

Реализацијом бојевих гађања заокружен је овај циклус обучавања јединице, током којег су унапређене кључне способности маневарских снага и укупна борбена готовост за извођење додељене мисије и задатака у операцијама Војске Србије.

Обука команди Војске Србије уз примену рачунарских симулација



У центру Војске Србије за обуку путем симулација у Београду реализована је вишедневна вежба „Победник 2025“, на којој су припадници Треће и Четврте бригаде копнене војске у симулираном окружењу увежбавали извођење војних операција.

Реч је о вежби подржаној рачунарским симулацијама која је изведена са циљем унапређења способности команди јединица за планирање, организовање и извођење борбених дејстава у одбрани и нападу. 

У складу са задатим сценаријом, официри и подофицири су увежбавали штабне процедуре у процесу доношења војних одлука и решавали тактичке супозиције које их могу очекивати на бојишту. На вежби је проверено и познавање начела употребе снага у операцијама, садејство и сарадња са јединицама Министарства унутрашњих послова, као и сарадња са чиниоцима цивилног окружења.

Уз свакодневну анализу рада команде у процесу доношења одлука на свим нивоима командовања, акценат је дат на свеобухватном и критичком приступу у предлагању употребе јединица за решавање сложених задатака у зони операције.

Вежбе подржане рачунарским симулацијама представљају важан облик практичне обуке команди у Војсци Србије, будући да пружају прилику штабним официрима и командама да се, уз минималан утрошак материјалних ресурса, оспособљавају за планирање и извођење борбених операција.

Војна академија богатија за три савремене лабораторије



Три реновиране и новоопремљене лабораторије отворене су у Војној академији Универзитета одбране, а том приликом кадети и професори одржали су презентацију услова рада у наведеним просторијама, кроз приказ рада секција које у њима организују.

Војна академија богатија је за модернизовани батаљонски покретни комутациони чвор у лабораторијским условима, лабораторију за испитивање ваздухопловних електрофенских пропулзора, као и за лабораторију за мерење радарских антена и циљева.

Презентацији су присуствовали ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, координатор за високо образовање и научноистраживачку делатност бригадни генерал др Радивоје Анђелковић, начелник Војне академије пуковник проф. др Срђан Благојевић и припадници Универзитета одбране.

Током обиласка новоотворених лабораторија, било је речи о томе шта је све потребно како би се лабораторије акредитовале и у њима, сем наставног процеса, обављала шира испитивања с циљем унапређења научно-истраживачког рада и комерцијализације добијених научних резултата.

Наведеним новинама надлежни у Министарству одбране и у Војној академији дају допринос сталној мисији да на поменутој високообразовној установи образују стручне, одговарајућим знањем и вештинама потковане, морално чврсте и физички јаке официре.

Приказ рада секције војнохемијског инжењерства водио је пуковник ванр. проф. др Зоран Бајић представивши тиме услове рада у новоопремљеним лабораторијама.

Како функционише секција војног ваздухопловства, приказавши рад на тренажеру лета за авион „Ласта“ и наставним средствима за дигиталну обуку и селекцију пилота, предочио је пуковник  доц. др Александар Кнежевић, који је са кадетима приредио и презентацију виртуелне стварности за авион „Ласта“.

Приказом поступка моделовања израде и мерења печ антене, као и мерења дијаграма зрачења у комори, пуковник ванр. проф. др Бојан Милановић са кадетима представио је основе рада дела секције примењена електроника, а за представљање функционисања секције ваздухопловног машинства био је задужен пуковник ванр. проф. др Бранимир Крстић.

Како функционише обезбеђење Интернет сервиса на командном месту батаљона приказао је пуковник ванр. проф. др Бобан Павловић кроз приказ преноса говора и података на радио сервису, а све то помоћу приказа рада кадета на батаљонском комутационом чвору.

За представљање рада секције примењене електронике, уз практичну демонстрацију даљинског управљања и аутономног кретања беспосадног гусеничког возила, били су задужени потпуковник ванр. проф. др Момир Станковић и капетан асистент Момир Дракулић са кадетима и студентом докторских студија из НДР Алжир.

Војна академија је савремена војна високошколска установа која баштини традицију дугу 175 година и настоји да стоји раме уз раме са светским војнообразовним институцијама, пратећи међународна дешавања у области одбране и безбедности и усклађујући своје програме, опрему и просторије са њима. Министарство одбране уложило је значајна средства на подизању наставне и научно истраживачке материјалне базе Војне академије. Истраживачки капацитети Војне академије отворени су и за друге научно истраживачке организације.

Конкурс за упис у војне школе, укључујући и Војну академију, отворен је до 31. марта ове године.

Састанак министра Гашића са адмиралом Манчом



Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са командантом Команде здружених снага НАТО у Напуљу адмиралом Стјуартом Манчом у Београду.

На почетку састанка, министар Гашић истакао је важност континуираног дијалога званичника Републике Србије и НАТО на свим нивоима, ради унапређења међусобног поверења и разумевања, чему ће посебно допринети учешће на будућим заједничким активностима. Он је нагласио и да данашња посета и сусрет представљају још једну прилику да се размене погледи о питањима безбедносне ситуације у региону и свету с посебним освртом на ситуацију у Аутономној покрајини Косово и Метохија.

По питању ситуације у Аутономној покрајини и региону, министар Гашић је посебну забринутост исказао поводом једностраних потеза Аљбина Куртија, уперених против Србије и српске заједнице, као и чињеницом да поједине државе чланице НАТО билатерално учествују у наоружавању, изградњи капацитета, способности и трансформацији тзв. косовских безбедносних снага у тзв. оружане снаге косова противно Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација. С тим у вези, он је указао да ће одговор Србије, као поузданог и предвидивог партнера, увек бити транспарентна, промишљена и мудра политика дијалога и мира. Такође, саговорнику је пренео и забринутост наше стране поводом неусвајања докумената формалног оквира сарадње Србије и НАТО. Министар одбране навео је и да наша страна негује традиционална партнерства и пријатељства са државама у региону, као и да је нова ера партнерства и пре свега пријатељства Србије са САД у успону.

Адмирал Манч похвалио је дугорочно партнерство НАТО и Србије, истакавши да НАТО у потпуности поштује политику војне неутралности Србије. Он је додао да су током досадашње практичне сарадње у оквиру Програма „Партнерство за мир” постигнути значајни резултати, као и да је ова посета потврда континуираног дијалога НАТО и Србије. Адмирал Манч навео је да је Западни Балкан регион од стратешке важности за НАТО и поново потврдио чврсту посвећеност НАТО стабилности у региону. Он је нагласио да КФОР остаје потпуно посвећен спровођењу свог мандата заснованом на Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација, кроз пружање безбедног и сигурног окружења и слободе кретања.

Адмирал Манч подвукао је значај одржавања директних и транспарентних канала комуникације између НАТО, КФОР и српских државних органа, од којих је посебно значајан онај између начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, команданта КФОР генерал-мајора Енрика Бардуанија и њега самог.



Министар Гашић закључио је и да Србија остаје посвећен и кредибилан партнер, са опредељењем да одржи постојећи ниво сарадње и унапређује односе са НАТО у областима од заједничког интереса под окриљем Програма „Партнерство за мир“, као оптималним оквиром за остварење безбедносних циљева и унапређење сопствених одбрамбених капацитета, истичући да сарадња са Командом здружених снага НАТО у Напуљу представља битну спону у односима са НАТО, посебно имајући у виду коректну сарадњу Војске Србије са КФОР.

Председник Републике Бурунди положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали



Председник Републике Бурунди Еварист Ндајишимије, у пратњи министра одбране Братислава Гашића и начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, положио је данас венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, у оквиру званичне посете нашој земљи.

После церемоније полагања венца, уз почасни строј Гарде Војске Србије и интонирања химни Републике Србије и Републике Бурунди, председник Ндајишимије уписао је у спомен-књигу следеће:

„Одајемо почаст свим борцима који су дали свој живот за слободу и независност. Нека Бог благослови Србију.“

Састанак са командантом Команде здружених снага НАТО-а из Напуља



Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић разговарао је данас у Београду са командантом Команде здружених снага НАТО-а из Напуља, адмиралом Оружаних снага Сједињених Америчких Држава Стјуартом Манчом.

На састанку је било речи о актуелној безбедносној ситуацији у региону и свету, модалитетима сарадње Војске Србије и команде снага НАТО-а из Напуља те перспективама развоја укупних односа.



Уз оцену да су успостављени односи професионални, конструктивни и да доприносе миру и стабилности у региону, изражена је спремност обеју страна за унапређење сарадње у областима у којима постоји заједнички интерес.

Констатовано је да постојећи механизми сарадње омогућавају даље унапређење укупних односа уз пуно поштовање војне неутралности Републике Србије.

Имајући у виду да су Међународне безбедносне снаге на Косову и Метохији у одговорности команде из Напуља, значајан део разговора се односио на стање безбедности у нашој јужној покрајини.

Mеђународни курс у Центру АБХО

У Центру атомско-биолошко-хемијске одбране Војске Србије у Крушевцу ове недеље се реализује међународни курс о биолошком оружју и токсикологији, који похађају припадници оружаних снага из девет земаља.

На усавршавању се налазе припадници војски Азербејџана, Босне и Херцеговине, Грчке, Египта, Италије, Казахстана, Сједињених Америчких Држава, Словачке и Црне Горе. Циљ је да они унапреде и прошире своја знања о биолошком оружју и токсикологији и увежбају употребу војне опреме за заштиту од дејства биолошког оружја, биолошку детекцију и идентификацију и биолошку деконтаминацију.



Осим обуке у специјализованим кабинетима у нашем Центру, за потребе курса формирана је и импровизована лабораторија у којој ће полазници увежбавати одговор на терористичка дејства уз употребу биолошких агенаса.

Обуку на овом међународном усавршавању реализују инструктори из Центра атомско-биолошко-хемијске одбране и експерти и гостујући предавачи из Војномедицинске академије, Института за нуклеарне науке „Винча“ и Криминалистичко-полицијског универзитета.

Реализација овог и сличних међународних курсева, као и велико интересовање оружаних снага партнерских земаља за усавршавање у нашем центру, представљају најбољу потврду стручности инструкторског кадра и квалитета обуке у Војсци Србије у области атомско-биолошко-хемијске одбране.

Састанак министра одбране са начелником Генералштаба Мађарске војске



Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са начелником Генералштаба Мађарске војске генералом Габором Борондијем.

Том приликом, министар Гашић рекао је да су односи Србије и Мађарске на историјски највишем нивоу, а да се позитиван тренд развоја билатералних односа у области одбране две земље огледа и кроз бројне успешно реализоване сусрете делегација високог нивоа. Он је посебно истакао да пријатељским односима две земље доприноси лично пријатељство председника Републике Србије Александра Вучића и премијера Мађарске Виктора Орбана.

Министар одбране подсетио је да је Србија посвећена мирном решавању свих питања кроз дијалог са Приштином, с циљем бољег живота свих грађана на Косову и Метохији, уз заштиту свог суверенитета и територијалног интегритета и пуно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Војно-техничког споразума.


На данашњем састанку, министар Гашић указао је да је сарадња у области одбране интензивна и садржајна, уз стално квантитативно и квалитативно унапређење те изразио наду да ће се у будућности она одвијати кроз јачање, пре свега, војно-војне и војнотехничке сарадње.


Генерал Боронди захвалио је министру Гашићу на прилици да разговарају и изразио уверење да ће састанак са начелником Генералштаба Војске Србије генералом Миланом Мојсиловићем бити на обострану корист наших војски и земаља, односно да ће дати снажан подстицај унапређењу војно-војне сарадње.

Посета начелника Генералштаба Мађарске војске

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић састао се данас у Београду са начелником Генералштаба Мађарске војске генералом Габором Борондијем, који на позив генерала Мојсиловића борави у дводневноj узвратној посети нашој земљи.

На састанку у Генералштабу Војске Србије, где је за мађарску делегацију приређен свечани дочек, било је речи о безбедносној ситуацији у региону и свету и конкретним активностима двеју војски у функцији јачања способности, интероперабилности и регионалне стабилности.

У разговору је констатовано да је билатерална војна сарадња интензивна и садржајна и да са њеним развојем треба наставити и убудуће, у свим областима од заједничког интереса. Као приоритети сарадње издвојене су заједничке активности копнених и ваздухопловних компоненти српске и мађарске војске.

Истакнуто је и да професионално ангажовање мађарског контингента у саставу Међународних безбедносних снага на Косову и Метохији доприноси стању безбедности у нашој јужној покрајини и јачању добросуседских односа Србије и Мађарске.

Посета генерала Борондија одражава континуитет у реализацији активности високог нивоа двеју војски и у складу је са договором на највишем нивоу за интензивирање војно-војне сарадње.

Начелник Генералштаба Војске Србије је у посети Мађарској војсци боравио крајем 2023. године. Овакви билатерални сусрети на високом нивоу доприносе међусобном разумевању и поверењу и дају значајан подстицај унапређењу заједничке сарадње у области одбране.

Обавештење


Војнотехнички институт спроводиће редовне и планске активности испитивања од 10. до 14. марта 2025. године, у касарни „Жарково“ у Београду.
 
Наведена испитивања извршавају се у строго контролисаним условима, у просторијама намењеним за те потребе и без опасности по људе и животну средину.

Јачање јединица војне полиције: савремено наоружање и нови војници на обуци



У батаљонима војне полиције из састава Копнене војске у току је обука новопридошлих војника за обављање војнополицијских и послова опште безбедности у Министарству одбране и Војсци Србије.

Реч је о професионалним војницима који су у јединице војне полиције примљени по јавном конкурсу из грађанства или су по интерном конкурсу и личном захтеву дошли из других састава Војске Србије.

Обука се изводи с циљем њиховог постепеног увођења у основне дужности, односно ради стицања знања и вештина за реализацију наменских задатака и оспособљености за примену овлашћења службених лица војне полиције у зони територијалне надлежности. 

Војници пролазе садржаје из ватрене, тактичке и војнополицијске обуке. Увежбавају радње на контролно-пропусној станици, поступке приликом патролирања и сусрета са осумњиченим лицем, обезбеђење рејона, објеката и штићених личности и реализују гађања из свих типова наоружања на употреби у јединицама војне полиције.

Инструктор обуке у Петом батаљону војне полиције водник Александар Тодоровић каже да су војници показали изузетну мотивисаност и жељу за радом у јединицама војне полиције и додаје да најмлађи кадар у наступајућем периоду очекују тактичка увежбавања и вежбе с бојевим гађањима како би достигли пуну борбену оспособљеност.

Јединице војне полиције су важан део Војске Србије. Опремљене су савременим средствима и наоружањем домаће и стране производње, што, уз сталну обуку, обезбеђује захтевану способност за реализацију законом, другим прописима и наређењима команданата датих послова и задатака.

Обука водича и службених паса у функцији заштите војне имовине

У Центру за обуку паса у Нишу у току је реализација вишенедељног курса за оспособљавање водича и службених паса за ангажовање на заштити и обезбеђењу објеката и покретних средстава Војске Србије.

Овај курс се реализује с циљем оспособљавања припадника Војске Србије за формацијске дужности водича паса у јединицама и ради дресуре паса који су узгојени у Центру и на основу урођених особина одабрани за чуварску службу. 

У складу са програмом обучавања, водичи са службеним псима реализују разноврсне вежбе на специјализованом полигону у касарни „Књаз Михаило“, како би се стекло међусобно поверење и омогућила потпуна контрола и ефикасно вођење пса приликом реализације задатака. Главни део курса представљају практичне радње опште дресуре, савлађивање препрека и вежбе за унапређење будности и реаговања паса на различите претње како у дневним тако и у ноћним условима.

По завршетку оспособљавања средином овог месеца, службени пси ће заједно са водичима бити распоређени у јединице Војске Србије, где ће бити ангажовани на задацима обезбеђења војних објеката и имовине.

Обука за ангажовање у чуварској служби је само један од бројних облика оспособљавања у Центру за обуку паса — специјализованој јединици Војске Србије намењеној за дресуру, здравствено збрињавање, узгој и репродукцију службених паса, али и обуку и усавршавање кадра ветеринарске службе — и доприноси унапређењу безбедности имовине на коришћењу и употреби Војске Србије.

Летачке активности посада борбених хеликоптера: Обучени и за најсложеније задатке

На војном аеродрому „Морава“ у Лађевцима и у непосредној околини припадници 714. противоклопне хеликоптерске ескадриле из састава 98. ваздухопловне бригаде реализују редовну летачку обуку на борбеним хеликоптерима Ми-35.

У складу са зацртаним планом, вође групе хеликоптера и пратиоци сада увежбавају тактике, технике и процедуре неопходне за припрему и реализацију групног лета у ниским зонама. Паралелно са увежбавањем пилота, спроводи се и обука техничког састава, при чему техничари свих специјалности пролазе већ разрађене процедуре на стајанци.

Летачки и технички састав очекује и борбена обука, у оквиру које се реализују бојева гађања циљева на земљи, чиме ће бити заокружен овај циклус обуке у јединици за ваздухопловну ватрену подршку снагама Копнене војске у одбрани и нападу.

Младима који желе да им се придруже и постану војни пилоти заменик команданта 714. противоклопне хеликоптерске ескадриле мајор Бранко Станковић поручује да је привилегија радити тај посао. 

— Летење, то је љубав која се или јави или не јави. Онај који је има, он жели цео живот да буде у ваздуху. Ја за 24 године службе нисам чуо да неко није хтео да лети, или да је избегао да се нађе у плану летења за тај дан — наглашава мајор Станковић.   

Пилот из 714. хеликоптерске ескадриле поручник Ђорђе Чорбић позвао је младе који виде себе у пилотском позиву да се пријаве на актуелни конкурс за војностручно оспособљавање за резервне официре Војске Србије рода авијације и напоменуо да је посао војног пилота одговоран и веома леп, јер сваки лет доноси ново искуство.  

— Да постанем пилот мотивисала ме љубав према висини, одувек сам то волео. Није било лако, али заиста је вредео сав труд који сам уложио. Кад сви летимо заједно осећам се сјајно, уколико је више хеликоптера у ваздуху то је неописив осећај који не могу да поредим ни са једним другим који сам доживео — појашњава поручник Чорбић.

Младићи и девојке који желе да управљају борбеним хеликоптерима или другим ваздухопловима Војске Србије, а завршили су четворогодишње студије и у овој години навршавају до 27 година живота, могу да се јаве на јавни оглас за војностручно оспособљавање за резервне официре рода авијације, који је отворен до 31. марта ове године. 

Нова генерација војника започела служење војног рока



У центре Војске Србије за основну обуку у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу на добровољно служење војног рока примљени су војници генерације „март 2025“.

Они су по доласку у касарне прошли обавезне прегледе, задужили су наоружање и опрему и потом су распоређени у јединице, где су их командири упознали са правима, обавезама и задацима који их очекују током служења војног рока.

Војници ће се у наредних месец и по дана у центрима за основну обуку оспособљавати за руковање личним наоружањем, извођење основних тактичких радњи и поступака у борби и обављање стражарске службе, истовремено унапређујући своју физичку способност.

Потом их очекује индивидуална специјалистичка обука, да би последња три месеца војног рока провели у јединицама Војске Србије, у којима ће се обучавати за извршавање колективних задатака свог рода, односно службе и бити активно укључени у реализацију свакодневних активности заједно са професионалним саставом.

Војници се још током служења војног рока могу пријавити за пријем у професионалну војну службу, након чега ће проћи прописану процедуру и стећи услове да одмах по завршетку војног рока стану у строј професионалних припадника Војске Србије.

Саопштење



Са циљем истинитог обавештавања јавности и спречавања ширења дезинформација Министарство одбране саопштава да су вести о наводном учешћу возила из пратње председника Републике у саобраћајној незгоди која се данас догодила у близини Бора – неистините.
 
Нажалост, реч је о још једном од бројних покушаја да се једна од најелитнијих јединица Војске Србије која савесно и професионално обавља задатке заштите највишег државног и војног руководства компромитује употребом лажних вести и медијског спиновања.
 
Министарство одбране поново апелује на медије да се уздрже од публиковања непроверених информација и тенденциозних коментара којима се Војска Србије, као институција која ужива највеће поверење грађана, злоупотребљава у дневнополитичке сврхе.

Контингент Војске Србије на Синају: професионално и одговорно у служби мира



Припадници Војске Србије ангажовани у мисији независне мировне организације „Међународне снаге и посматрачи“ на Синајском полуострву професионално и одговорно извршавају задатке у служби мира, о чему сведоче оцене партнера и претпостављених старешина у команди мисије.

На Синају се сада налази четврти контингент Војске Србије, који је дужност преузео ове недеље. Реч је о десеточланој инжињеријској радној групи у саставу америчког контингента која у складу с додељеним мандатом изводи инжињеријске и инфраструктурне радове у кампу мисије у јужном делу полуострва.

Њих је ове недеље обишао начелник Оперативне управе (Ј-3) Генералштаба Војске Србије генерал-мајор Гордан Павловић, који је у зони операције боравио у пратњи начелника Центра за мировне операције пуковника Мирјане Миленковић како би сагледао услове у којима су ангажовани припадници Војске Србије.

Генерал Павловић је присуствовао церемонији замене нашег контингента у мисији и том приликом похвалио припаднике Војске Србије који су од септембра прошле године професионално и одговорно извршили све задатке, а новом контингенту пожелео успех у раду изражавајући уверење да ће наставити стопама својих претходника.

Током боравка у зони операције, начелник Оперативне управе (Ј-3) имао је и састанке с командантом снага у мисији генерал-мајором Мајклом Гаравејом и представницима Канцеларије за извођење инжињеријских радова, који су изузетно похвално говорили о ангажовању инжињераца Војске Србије.

Мисија независне мировне организације „Мeђународне снаге и посматрачи“ је настала у складу са споразумом између Арапске Републике Египaт и Државе Израел 1981. године, с циљем спровођења безбедносних одредаба Египатско-израелског споразума из 1978. године. Војска Србије је учешће у мисији започела у јулу 2023. године упућивањем инжињеријске радне групе у састав америчког контингента, дајући тако допринос јачању билатералних односа са Сједињеним Америчким Државама и спољнополитичке позиције наше земље.

Изашао је нови број „Одбране“

У мартовском броју „Одбране“ присећамо се НАТО агресије на нашу земљу од које је прошло 26 година. Херојској одбрани државе, војске и народа посвећен је Уводник у коме је посебна пажња поклоњена граничарима. Поред тога доносимо и сећања ратног хирурга о напорима лекара да спасу животе најтеже рањених бораца из времена одбране од агресије, као и причу о довитљивости потпуковника у пензији пилота Ђорђа Иванова, творца макета авиона МиГ-29 у природној величини, које су, 1999. године, коришћене као лажни циљ за НАТО авијацију.  

Рад Сектора за инфраструктуру и услуге стандарда, нове организационе целине Министарства одбране, формиране зарад ефикасније трансформације војних установа од интереса за систем одбране и њиховог прилагођавања захтевима времена представљен је у рубрици Стајна тачка.

У рубрици Систем доносимо приче кадета Војне академије и Медицинског факултета ВМА и ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе „1300 каплара“ који су кренули стазом одговорног и часног позива официра и подофицира Војске Србије. Наши новинари су и током фебруара обишли више јединица Војске Србије па тако у овом броју доносимо и прилоге о редовној обуци као предуслову јаке војске.  

Текст у рубрици Глобално посвећен је учешћу припадника Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“, најуспешније српске екипе на овогодишњем такмичењу специјалних јединица у Дубаију, на којем су, поред њих, из Србије учествовали припадници Жандармерије и Специјалне антитерористичке јединице МУП-а.

Рубрика Јубилеј представља историјат војног школства поводом 175 година Војне академије, док у рубрици Историја можете прочитати причу о савезничким санитетским мисијама у Србији у Првом светском рату.

Култура је у овом броју представљена са две изложбе одржане у Дому Војске Србије.

На страницама „Одбране“ доносимо и разговор с овогодишњим добитником Новинарске награде наше куће „Иван Марковић“ новинаром РТС Игором Топаловићем.

Успешно завршена индивидуална обука децембарске класе војника


У центрима Војске Србије за специјалистичку обуку реализована је провера индивидуалне специјалистичке обучености војника на служењу војног рока генерације „децембар 2024“.

Ова провера долази након друге фазе првог периода обучавања, током које су војници завршили све активности које се односе на индивидуалну тактичку обуку и извођење тактичких радњи на бојишту, оспособили се за руковање наоружањем и средствима свога рода, односно службе и реализовали сва планирана програмска гађања.

Током дводневне провере, војници су, према специјалностима за које су регрутовани, решавали задатке из тактичке обуке и кроз практичне радње и поступке показали стечена знања и вештине у употреби наоружања, борбених средстава и војне опреме.

У Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу, на полигону касарне „Генерал Павле Јуришић Штурм“, проверу су прошли војници пешадије, артиљерије и инжињерије. Они су под надзором својих старешина проверавани и оцењивани у руковању минобацачем и аутоматским бацачем граната, борбеном раду у саставу послуга артиљеријских система, као и у постављању противпешадијских мина. 

Водник Марко Мишић, инструктор за обуку снајперске специјалности у Чети за обуку пешадије, истиче да је с војницима успешно изведена реализација свих програмских гађања и стационарно логоровање на полигону „Пасуљанске ливаде“, као један од услова за приступање провери обучености.

— Мотивација војника је на високом нивоу и по завршетку евалуације они стичу нову војноевиденциону специјалност, чиме себи постављају камен-темељац за даљи рад у Војсци Србије —  каже водник Мишић, напомињући да се војници генерације „децембар 2024“ након провере упућују у јединице Војске Србије на колективну обуку.

Доживљавајући проверу индивидуалне оспособљености као важну етапу специјалистичког усавршавања, разводник Петар Марков, на дужности послужиоца на бацачу граната аутоматском 30 мм М93, каже да је добровољно служење војног рока захтевно и да су грађани Републике Србије у прилици да кроз војни рок прошире знања о Војсци Србије и у здравом колективу развију тимски дух.

— Евалуација је сама по себи круна наше обуке и она је знак спремности да покажемо све оно што смо научили у претходних месец и по дана, у складу са зацртаним критеријумима и стандардима који морају да се испуне — рекао је разводник Марков, додајући да постигнути резултати не би били могући без труда и стрпљења надлежних старешина. 

Војници генерације „децембар 2024“ у потпуности су задовољили критеријуме и стандарде оцењивања, савладавши све садржаје у овој фази обучавања, што је уједно и потврда да је обука добро планирана и изведена. Њих сада очекује премештај у јединице Војске Србије у којима ће се у завршна три месеца војног рока обучавати за реализацију колективних задатака и с професионалним саставом бити активно укључени у живот и рад јединица.

Одржана седница Колегијума министра одбране



Седница Колегијума министра одбране, којом је руководио министар Братислав Гашић, одржана је данас у Београду.

Том приликом, чланови Колегијума информисали су министра одбране о степену реализације задатaка из својих функционалних надлежности, а једно од тежишних питања била је актуелна безбедносна ситуација у земљи и региону.

На седници је разговарано и о предлогу измена и допуна нормативних докумената, као и о инфраструктурним пројектима који доприносе даљем побољшању услова живота и рада припадника Војске Србије.

Такође је закључено да је Војска Србије спремна да спроведе све одлуке које пред њу постави државно руководство.

Висока борбена готовост јединица за противваздухопловна дејства



Припадници артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, које су у претходних неколико година опремљене савременим борбеним системима, свакодневно се обучавају како би очували и унапредили способности за одбрану снага Војске Србије и територије Републике од извиђања и дејства из ваздушног простора.

И у дивизиону 250. ракетне бригаде за ПВД наоружаном артиљеријско-ракетним системима „панцир“ обука професионалног састава је, уз оперативно дежурство у систему противваздушне одбране, један од кључних задатака.

На мирнодопским локацијама, борбене послуге увежбавају све садржаје који се односе на припрему и извођење противваздухопловних дејстава, почев од наоружавања борбених возила ракетама и артиљеријском муницијом, преко маршевања и поседања ватреног положаја, до борбеног рада у фазама припреме и извођења противваздухопловних дејстава.

Како би се постигао захтевани ниво оспособљености и усклађености свих чланова послуге и остварила максимална искоришћеност могућности система „панцир“, акценат је на увежбавању процедура у претходној и непосредној припреми и извршењу електронских гађања реалних и имитираних циљева.


Артиљеријско-ракетни систем „панцир“ намењен је за противваздухопловну одбрану малоразмерних војних oбјеката, административно-политичких и привредних објеката, рејона и праваца. Може гађати авионе, хеликоптере, крстареће ракете, беспилотне летелице и вођене авио-бомбе, а у помоћној намени може дејствовати и по циљевима на земљи. Његовим увезивањем у систем противваздушне одбране унапређене су способности за реализацију задатака у заштити ваздушног простора Републике Србије.

Обележен Дан финансијске службе


Свечаност поводом обележавања Дана финансијске службе, којој су присуствовали председник Владе Републике Србије Милош Вучевић и министар одбране Братислав Гашић, одржана је данас у Дому Гарде на Топчидеру.

Одлуком председника Републике Србије о одређивању Дана Војске Србије и осталих војних празника у Министарству одбране и Војсци Србије за Дан финансијске службе одређен је 26. фебруар. Тај датум се данас први пут обележава као Дан финансијске службе, у знак сећања на дан на који је пре 190 година Указом о саставу државног Савета и Кнежевог кабинета први пут, у новијој српској историји, нормативно уређено постојање војног буџета и рачуноводства у српској војсци.

Поводом данашњег празника, начелник Управе за буџет Сектора за буџет и финансије пуковник Лука Злопорубовић уручио је плакете за унапређење рада Финансијске службе председнику Владе Вучевићу и министру Гашићу и за унапређење сарадње Министарству финансија, у чије име је плакету примио државни секретар Саша Стевановић.

Обраћајући се присутнима, министар Гашић говорио је о историјату те службе и истакао да данас обележавамо 190 година од настанка финансијске функције, која се, временом, функционално, организационо и кадровски развила у савремену финансијску службу и која данас постоји у свим нашим јединицама, командама и установама.   

– Сектор за буџет и финансије, као централни ниво финансијске службе у Министарству одбране, највиши је стручни орган, који, сем осталог, управља финансијским пословним процесима и радом финансијске службе у нашем систему одбране. Некада су финансијске послове обављали официри других родова и струка након одређеног стажа, завршених курсева и положених стручних испита. Одавно већ кадар финансијске службе школујемо на Војној академији, на редовном студијском програму – Економија одбране, а постдипломска школовања и усавршавање реализују се на свим нивоима и у систему и у образовним институцијама Републике Србије – рекао је министар Гашић.
Он је истакао да ће од ове године бити оспособљени и будући резервни официри финансијске службе, што ће додатно обезбедити квалитетну попуну ратних јединица стручним кадром, а истовремено, омогућити и њихов пријем у професионалну војну службу, у складу с нашим потребама.

– Опредељење Србије да, у условима знатно промењених безбедносних ризика, изазова и претњи, буде независна, војно неутрална, самостална и целовита у својим, Уставом утврђеним, границама захтевало је и другачији приступ финансирању система одбране. Министарство одбране је, у сарадњи с Владом и уз несебичну помоћ председника Републике, као врховног команданта Војске Србије, успоставило тренд раста војног буџета знатно изнад, до скора недостижних – од два одсто бруто домаћег производа. Такви економски услови и опредељење државног руководства омогућили су нам да Војска по савременом наоружању, опреми и способностима кадра буде лидер у региону, чак и у односу на развијеније земље – нагласио је министар одбране.

Према његовим речима, наша финансијска служба била је пионир у увођењу информационих технологија у свој рад, а однедавно су у употребу уведени нови информациони системи за рачуноводство, плате и накнаде.

– Наставак развоја с циљем подршке извршавању мисија и задатака Војске Србије те пружања поузданих информација менаџменту за доношење одлука у реалном времену јесте њихова трајна и неприкосновена обавеза – рекао је министар одбране и честитао јубилеј припадницима Финансијске службе изразивши уверење да ће и у будућности одговорним и стручним радом, обезбедити рационално, економично и законито коришћење и управљање финансијским средствима.

Пуковник Злопорубовић честитао је припадницима Финансијске службе празник са жељом да наставе одговорно и савесно да извршавају све задатке поручивши, том приликом, и кадетима Војне академије Финансијске службе да их очекује наредне године на својим почетним дужностима.

За постигнуте резултате у раду, министар одбране и начелник Управе за буџет доделили су награде заслужним припадницима Министарства одбране и Војске Србије.

Обележавању данашњег празника присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, представници фабрика одбрамбене индустрије и бројни гости.

На данашњој свечаности приказан је филм о историјату и постигнутим резултатима Финансијске службе, у продукцији Војнофилмског центра „Застава филм“ Управе за односе са јавношћу.

Стационарно логоровање војника на служењу војног рока


Војници на служењу војног рока генерације „децембар 2024“, који војни рок служе у Центру за обуку копнене војске, реализовали су стационарно логоровање на полигону „Пасуљанске ливаде“.

Током боравка на терену, увежбавали су тактичке радње и реализовали програмска гађања из наоружања рода, како би продубили знања и стекли вештине потребне за успешно извођење борбених задатака у одбрани и нападу.

Реализација практичних активности на полигону представља увод у реализацију садржаја колективне обуке коју ће војници, у складу са својим специјалностима, проћи у јединицама Војске Србије.

Војници на служењу војног рока приликом логоровања реализују све задате радње како би се што боље и квалитетније оспособили и обучили за спровођење наменских задатака у борби, појаснио је командант Центра за обуку копнене војске пуковник Душко Јовић.

— Центар за обуку копнене војске, као јединица Команде за обуку, намењен је за индивидуалну специјалистичку обуку, превасходно војника на служењу војног рока. У Центру обучавамо 54 специјалности копнене војске. Војници који долазе на одслужење војног рока код нас се оспособљавају за несметану реализацију свих задатака у миру, односно у борби — истакао је пуковник Јовић.


Заменик команданта Батаљона за обуку у Центру за обуку копнене војске мајор Младен Вучељић објаснио је да је циљ логоровања да војници сагледају организацију живота и рада војника и јединице у теренским условима, што подразумева боравак под шаторима, овога пута по снегу, организацију исхране у теренским условима и наставак практичне обуке на терену, укључујући и реализацију марша од десет километара.

— Као круна свега што су научили и савладали у претходном периоду, у овој седмици војнике очекује реализација бојевих гађања из колективног наоружања у зависности од њиховог рода, односно специјалности. У току овог логоровања војници ће сигурно стећи највише знања, а време које су на њему заједно провели остаће им као успомена за читав живот — рекао је мајор Вучељић и додао да у децембарској генерацији обучавају војнике родова артиљерије, инжињерије и пешадије, укључујући и специјалности извиђача и војне полиције.

Разводник Борис Варзановић, који у децембарској генерацији добровољно служи војни рок у Центру за обуку копнене војске и по специјалности је снајпериста, истиче да је презадовољан организацијом активности на терену и односом који има са старешинама. Најзахтевнија му је, каже, била припрема логорског простора.

— Температура је знала да буде и испод минус десет степени Целзијуса, али није страшно. Колективни дух у Војсци Србије је јако битан, јер ако немате здравог колективног духа нећете ниједну мисију реализовати. Један војник сам по себи не значи ништа без својих „класића“ — истакао је разводник Варзановић и открио да намерава да заснује радни однос у Гарди Војске Србије.

По повратку с петодневног стационарног логоровања на „Пасуљанским ливадама“, војнике генерације „децембар 2024“ очекује провера обучености, након чега ће бити упућени на тромесечну колективну обуку у јединицама Војске Србије.

Министар Гашић: Здравко Понош је лоша успомена

Министар одбране Братислав Гашић прокоментарисао је објаву народног посланика Здравка Поноша на друштвеној мрежи „Х“ у којој, како је рекао, износи подле лажи о кадетима и ученицима војних школа и вређа председника Републике.

– Здравко Понош је лоша успомена, глас из времена кога нико у војсци не жели да се сећа. Лишен морала и одговорности, он присваја слободу да безочно лаже о некаквом „обуздавању” кадета Војне академије и ученика Војне гимназије несвестан да ти младићи и девојке пред собом јасно виде само један циљ – да постану часни официри Војске Србије, oнакви какав Понош никада није био. Њих политика, у Поношевој прљавој, уличној обланди, не занима. Сви они ће, када за то дође време, на изборима слободно заокружити опцију према свом уверењу и савести, као и сви други припадници Војске Србије – изјавио је министар Гашић.

Пропалом опозиционару би се, истиче министар одбране, могло и опростити то што у својој немоћи махнито и беспризорно напада легитимне, демократски изабране представнике власти. Слаби, оцењује Гашић, тај луксуз себи могу да дозволе.

– Али, бившем начелнику Генералштаба, чак ни у терминалној фази политичке каријере, такве речи се не могу опростити. Гладан власти, Здравко Понош је спреман на све. Он је паразит студентских протеста на којима се појављује инкогнито, у страху да га неко не препозна, и слика се за друштвене мреже. Он је, сада, агитатор за противуставно и противзаконито деловање припадника институције којој је, на жалост целе Србије, и сам дуго припадао. Овакви поступци откривају сву тежину његовог посрнућа – истакао је министар одбране Братислав Гашић.

Обележен Дан Универзитета одбране


Дан Универзитета одбране обележен је данас војном свечаношћу у касарни „Генерал Јован Мишковић” у Београду.

Обележавању празника присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, припадници Универзитета одбране и бројни гости.

Свечаност је почела дочеком заставе и интонирањем химне Републике Србије, а потом су прочитане честитке министра одбране Братислава Гашића и начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића.

Обраћајући се присутнима, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић рекао је да је у протеклих годину дана Универзитет свој рад усмерио ка два главна циља – да предано извршава мисију Универзитета и да одговори на потребе Министарства одбране и Војске Србије свим својим капацитетима.

Он је истакао акредитацију два нова студијска програма – Противваздухопловне одбране у Војној академији и Стоматологије на Медицинском факултету Војномедицинске академије и нагласио да су у претходној години организационе целине Универзитета одбране обележиле значајне годишњице свог рада и постојања – Медицински факултет ВМА обележио је 15 година од свог формирања, Институт за стратегијска истраживања 40 година од оснивања, Војна гимназија 50 година од матуре прве класе те школе, а Школа националне одбране „Војвода Радомир Путник“ 140 година од успостављања систематског усавршавања официра у Србији.

– Ова, 2025. година, за све припаднике Универзитета одбране јесте година великог јубилеја – 175. годишњице од оснивања Артиљеријске школе. Иако успомену на овај догађај чува и обележава Војна академија као свој празник, сигуран сам да смо сви свесни његовог значаја. Оснивање Артиљеријске школе омогућило је успостављање официрског професионализма у Кнежевини Србији. Због тога, то није само празник Војне академије, него и целог високог војног школства и свих српских официра. Јубилеј због ког осећамо понос, подсећа нас на значај образовања, моћ знања, важност трајања војног школства и битност официрске професије и официрске части – рекао је генерал Ђоровић и изразио сигурност у то да ће припадници Универзитета одбране савладати све изазове и да ће, када за то дође време, у очима потомака бити достојни наследници Артиљеријске школе.

На данашњој свечаности прочитане су наредбе о стимулативним мерама и уручена признања најзаслужнијим припадницима Универзитета одбране, након чега је у згради Ректората одржана промоција доктора наука Универзитета одбране.

Обавештење



Војнотехнички институт спроводиће редовне и планске активности испитивања од 25. до 27. фебруара 2025. године, у касарни „Жарково“ у Београду.
 
Наведена испитивања извршавају се у строго контролисаним условима, у просторијама намењеним за те потребе и без опасности по људе и животну средину.

Делегацијa Министарства одбране и Војске Србије на сајму IDEX 2025


Делегацијa Министарства одбране и Војске Србије, на позив Министарства одбране Уједињених Арапских Емирата, од 17. до 21. фебруара посетилa je 17. Међународни сајам наоружања и војне опреме IDEX 2025 у Абу Дабију.

Помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић и заменик начелника Генералштаба генерал-потпуковник Тиосав Јанковић предводили су делегацију Министарства одбране и Војске Србије, а на Сајму је присуствовао и Војнотехнички институт, као и бројна предузећа групације Одбрамбене индустрије Србије.

На сајму IDEX 2025 учествовало је 1.560 излагача из 65 земаља, са више од 150.000 посетилаца, што је за 15 одсто више него на претходној манифестацији 2023. године, што га сврстава у ред највећих и међународно најзначајнијих изложби овог типа у свету.

Првог дана Сајма, штанд српских произвођача посетио је председник Уједињених Арапских Емирата Шеик Мухамед Бин Зајед Ал Нахјан, који је у срдачном и пријатељском разговору са помоћником министра Милорадовићем, као један од врсних познавалаца савремених трендова развоја наоружања и војне опреме, одао признање напретку српске одбрамбене индустрије и позитивно оценио напредак постојећих и будућих заједничких пројеката сарадње. Предложено је више десетина пројеката, а анализа могућности за њихову реализацију одмах је започела од стране надлежних служби емиратских оружаних снага. Том приликом, констатовано је да се, на основу искустава из актуелних сукоба у свету, заједничка визија два председника о правцима развоја савременог наоружања и војне опреме, потврдила као потпуно исправна.

Такође, помоћник министра Милорадовић састао се са министром одбране УАЕ Мохамедом Мубараком Фадхелом Ал Мазруијем, којем су презентовани могући нови пројекти заједничког развоја и производње наоружања и војне опреме, а сумирани су резултати реализације плана заједничких инвестиција у производне технологије, као и проширење производње у Србији и трансфер одбрамбених технологија за производњу у Уједињеним Арапским Емиратима.

Реализовани су и састанци са представницима оружаних снага домаћина, замеником начелника Генералштаба генерал-мајором Ахмед Бин Тахнон Ал Нахјаном и са командантом специјалних снага УАЕ бригадним генералом Мохамедом ал Макбалијем. Одржан је и састанак са генералним директором EDGE корпорације Хамадом ал Мараром, на којем је разматран план индустријске сарадње.

Посета Сајму била је прилика да се реализују и сусрети са званичницима других партнерских земаља, са којима Република Србија и Министарство одбране имају развијене билатералне односе.

Одржани су састанци са министрима одбране Ирака Табетом Ал Абасијем, Казахстана генерал-пуковником Жаксиликов Руслан Фатиховичем, Словачке Робертом Калинаком, Црне Горе Драганом Краповићем, Грчке Николаосом Дендијасом и Есватинија принцем Сикалом Дламинијем, затим са министром за одбрамбену индустрију Азербејџана Вугаром Мустафајевим, председником секретаријата одбрамбене индустрије Турске Халуком Горгуном, помоћником министра одбране Азербејџана Агилом Гурбановим, начелницима генералштабова Босне и Херцеговине генерал-мајором Гојком Кнежевићем и Нигерије генералом Олуфемијем Олуедом те са националним директорима за наоружање Француске, Аустрије и Шпаније са којима је разговарано о актуелним и потенцијалним новим облицима сарадње.

Такође, реализован је низ експертских разговора и презентација са представницима светски признатих компанија са којима је разговарано о актуелним и будућим пројектима сарадње у области истраживања, развоја и производње наоружања и војне опреме, а који су у функцији опремања Војске Србије савременим средствима наоружања и војне опреме.

Помоћник министра Милорадовић је током Сајма, у име Министарства одбране Републике Србије, потписао Меморандум о разумевању са француском компанијом Thales LAS France SAS.

Српска одбрамбена индустрија традиционално учествује на Сајму, где ЈП Југоимпорт СДПР, као интегратор и посебно запажени излагач, представља наша савремена достигнућа и нове производе, који су препознати од стране најеминентнијих експерата и партнера широм света. Осим Југоимпорт СДПР на Сајму су били присутни и представници фабрика одбрамбене индустрије: „Застава оружје“, „Милан Благојевић наменска“, ХК „Крушик“, „Прва искра наменска производња“, „Слобода“, „Телеоптик-жироскопи“, „Трајал“ и „Еи-ОПЕК“.

И ове године изложбени простор српске одбрамбене индустрије, изазвао је изузетно интересовање посетилаца и бројних званичника, а током Сајма закључени су нови уговори и договорене бројне активности међуиндустријске и комерцијалне сарадње за наредни период.

Припадник Војске Србије најбољи падобранац у држави



Водник Стеван Милетић, припадник 63. падобранске бригаде, проглашен је за најбољег падобранца Србије у 2024. години, у традиционалном избору који организује Ваздухопловни савез Србије.

Престижно признање у домену спортског ваздухопловства, плакету „Златни орао“, уручио му је председник Савеза Лабуд Булатовић на свечаности одржаној јуче у Београду.

Водник Милетић је члан Падобранске екипе Војске Србије „Небеске видре“ и падобранске репрезентације Републике Србије, а у протеклој  години је био најуспешнији на такмичењу „Балкански скок пријатељства“, док је на државном првенству освојио екипно прво и појединачно четврто место. Био је и најбоље пласирани такмичар из Србије на међународним падобранским надметањима.

На свечаности је уручена и захвалница 63. падобранској бригади за успешну организацију 70. Државног првенства у падобранству, које је у септембру прошле године одржано на војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу.

Одлични резултати војних падобранаца наставак су успешних наступа припадника Војске Србије на бројним домаћим и међународним такмичењима и показатељ високе психофизичке спремности и врхунске оспособљености припадника 63. падобранске бригаде.

Састанак министра одбране са амбасадором Индонезије



Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са одлазећим амбасадором Републике Индонезије у Републици Србији Мохамадом Чандра Видја Јудом.

Министар Гашић, на почетку састанка, захвалио је амбасадору Индонезије на досадашњем ангажману током мандата у нашој земљи и нагласио да су политички односи Србије и Индонезије добри и без отворених питања, с тенденцијом даљег унапређења те додао да сарадњу две државе карактеришу традиционално пријатељство и солидарност.

Министар одбране истакао је да је стабилност региона од стратешког интереса Србије и да у том смислу постоји редован и интензиван политички дијалог са партнерима на највишем нивоу, међу којима је и Индонезија, што додатно доприноси унапређењу билатералних односа две државе.

Он је изразио захвалност у вези принципијелног става Индонезије поводом подршке територијалном интегритету и суверенитету Србије по питању Косова и Метохије.

Говорећи о сарадњи две земље у области одбране, саговорници су се сагласили да постоји простор за њено даље унапређење у наредном периоду, са акцентом на јачање научно-техничке и војноекономске сарадње.



Амбасадор Индонезије захвалио је министру Гашићу на куртоазном пријему и прилици да разговарају на крају његовог мандата у Србији.

Leave a Reply