Министарство одбране Србије

Припадници Војске Србије на хеликоптерској вежби у Мађарској



Припадници Војске Србије учествују на међународној хеликоптерској вежби „FIRE BLADE 2025“, која се од данас до 30. маја реализује у рејону ваздухопловне базе „Папа“ у Мађарској.

Организатор тактичке вежбе је Међународни хеликоптерски центар за обуку, чији је оснивач, уз још 13 чланица Европске уније и партнерских држава, и Република Србија.

Циљ вежбе је унапређење интероперабилности хеликоптерских снага земаља учесница у планирању и извршавању здружених мултинационалних хеликоптерских операција, по процедурама и тактици које су развијене у оквиру заједничког европског хеликоптерског програма обуке.

Осим припадника Војске Србије, који на вежби учествују са по једним хеликоптером Х-145М и Ми-17, своје снаге на вежби имају и Аустрија, Белгија, Мађарска, Словачка, Словенија и Швајцарска.

Сценарио је конципиран тако да се динамика вежбовних активности свакодневно повећава, како би се до краја реализовале најзахтевније заједничке операције попут пружања блиске ваздухопловне подршке копненим снагама, борбеног трагања и спасавања, ваздушног транспорта и медицинске евакуације повређених ваздушним путем.

Учешћем у раду Међународног хеликоптерског центра за обуку и у вежбама под његовим окриљем, унапређује се интероперабилност и обученост хеликоптерских посада Војске Србије и њихова способност за ангажовање у хеликоптерским операцијама у савременом оперативном окружењу.

Састанак министра одбране са амбасадором Босне и Херцеговине

Министар одбране Братислав Гашић разговарао је данас са амбасадором Босне и Херцеговине у Републици Србији др Александром Врањешом. Повод састанка био је формирање нове Владе Републике Србије и поновно именовање министра Гашића на ту функцију.

На састанку је разговарано о актуелној политичкој ситуацији и безбедносним изазовима на Западном Балкану и у свету те истакнуто да се једино кроз дијалог и сарадњу може постићи дугорочна стабилност у региону.

Саговорници су се сагласили да је најразвијенији вид сарадње у области одбране војнообразовна сарадња, а да војноекономска сарадња има значајан потенцијал.

Амбасадор Врањеш честитао је министру Гашићу на поновном именовању и захвалио на данашњем разговору о темама од обостраног интереса.

Вежбовне активности Одреда војне полиције „Кобре“



Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић обишао је данас припаднике Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ који на полигону „Пескови“ реализују редовне интензивне вежбовне активности.

У рејону ове локације припадници јединице, међу којима су и професионални војници примљени крајем прошле године, увежбавају радње и поступке војнополицијских водова у претресу терена, уз извршење бојевих гађања.

У обуци се користи савремено наоружање и борбена опрема, оптоелектронска средства, беспилотни ваздухоплови, опрема за ометање дронова те службени пси за проналажење експлозива и опасних материја.

Генерал Мојсиловић је са сарадницима пратио извођење тактичке вежбе са бојевим гађањем на којој су припадници јединици демонстрирали обученост за примену тактичких и ватрених поступака у току извиђања, претреса терена, поседања уже линије блокаде и неутралисања убачене диверзантско-терористичке групе.

По завршетку вежбе начелник Генералштаба је честитао припадницима Одреда на успеху ватре и тактичком раду и похвалио имплементацију савремених средстава у процес обуке и оспособљеност професионалног састава за њихову употребу у извршењу задатка. Он је такође изразио задовољство квалитетом реализације војнополицијске обуке војника који су у јединицу примљени по Пројекту 5000 истичући да степен њихове стручно-специјалистичке обучености говори да ће брзо достићи највише стандарде који се постављају пред ову јединицу Војске Србије.

Отворена манифестација „Балкански скок пријатељства 2025“



Традиционална манифестација „Балкански скок пријатељства 2025“ свечано је отворена данас на спортском аеродрому „Лисичји јарак“.

Дан свечаног отварања манифестације протекао је у знаку тренажних, такмичарских и демо скокова. Тренажне скокове до висине од 5.500 метара извели су ветерани и спортски падобранци, уз подршку 204. и 98. ваздухопловне бригаде Ратног ваздухопловства и ПВО.

Према речима пуковника у пензији Ненада Кузмановића из Падобранског клуба ветерана 63. падобранске бригаде „Архистратиг“ за учешће на 13. манифестацији „Балкански скок пријатељства“ пријавило се приближно 90 учесника, који скачу из хеликоптера „Ми-8“, авиона Антонов Ан-26 и ЦЕСНА 182. Како је објаснио, многи од њих су након тренажних скокова наступили и у такмичарском делу програма, састављеног од појединачних и екипних скокова на циљ.

– Ове године је значајно што је специјално за ову манифестацију из Америке стигао наш бивши војник из 63. падобранске бригаде Димитрије Дадић са ручно израђеном заставом Републике Србије. Она је 108 квадратних метара површине и могли сте да је видите на небу приликом извођења демо скока у коме су, уз Димитрија, учествовали и командант 63. падобранске бригаде пуковник Александар Ступар и Владика пакрачко-славонски Јован Ћулибрк – нагласио је пуковник Ненад Кузмановић, који је упутио захвалност свима који су учествовали у организацији.

Манифестација је почела минутом ћутања којим је одата почаст свим погинулим и преминулим падобранцима.

Сем домаћих падобранаца, „Балкански скок пријатељства 2025“ окупио је и учеснике из Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Црне Горе, Хрватске, Немачке, Мађарске и Грчке.

Овогодишња падобранска смотра траје до 18. маја и, сем на спортском аеродрому „Лисичји јарак“, организована је и на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници.

Манифестацију „Балкански скок пријатељства 2025“ организују Падобрански клуб ветерана 63. падобранске бригаде „Архистратиг“ и Ваздухопловни савез Србије, уз подршку Министарства одбране, Генералштаба Војске Србије, 63. падобранске бригаде Војске Србије, Министарства спорта и падобранских клубова „Феникс“ и „Делта МУП“.

Обука борбених тимова 72. бригаде за специјалне операције



Припадници 72. бригаде за специјалне операције, уз подршку хеликоптерске ескадриле из састава 204. ваздухопловне бригаде, реализовали су на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници обуку у спуштању из хеликоптера.

Ова обука је само део комплексног увежбавања тимова за специјалне операције и нових припадника јединице за извођење специјалних акција и операција од посебног значаја, као и за реализацију специфичних задатака у свим земљишним, метеоролошким и борбеним условима.

Kако је објаснио инструктор у 72. бригади за специјалне операције, у јединици се реализује сложена обука.

— Данас присуствујете обуци тима за специјалне операције приликом десантирања из ваздухоплова Х-145М техником „рапелинг“. Оно што је битно приликом десантирања техником „рапелинг“ је увезивање тима за специјалне операције са екипом ваздухопловства и противваздухопловне одбране, односно са техничарима, пилотом, али и главним инструктором обуке и њеним носиоцем. Ова обука је сложена, у њој наши припадници увежбавају правилне радње и поступке приликом спуштања низ уже — нагласио је инструктор.

Да се пријави на конкурс за пријем у 72. бригаду за специјалне операције једног од припадника мотивисали су, како каже, љубав према отаџбини, неговање традиционалних вредности и жеља за доказивањем.

— Реализујемо широк садржај обуке, као што је обука у летњим и зимским условима, тактичка и ватрена обука и обука у скијању и роњењу. Тимски рад у нашој јединици је од веома великог значаја зато што зависимо једни од других, па сама кохезија у тиму мора да буде велика. Подршка међу колегама у јединици је јако битна, превасходно јер велики део дана проводимо на послу, али смо и ван радног времена у веома добрим односима. Особине које треба да поседује сваки припадник наше бригаде су љубав према отаџбини, неговање породичних традиција и вредности — нагласио је овај припадник 72. бригаде за специјалне операције и позвао младе да се пријаве на актуелни конкурс за пријем у ту јединицу и стану у строј одабраних.

Младићи и девојке који желе да постану припадници 72. бригаде за специјалне операције, у својству професионалних војника на одређено време, могу се пријавити на јавни конкурс који је отворен до 15. јуна. На конкурс се могу јавити пунолетни држављани Републике Србије до 30 година старости, који имају средњу стручну спрему или похађају завршни разред средње школе, без обзира на то да ли служили војни рок са оружјем или не.

Отворено Првенство Војне академије у војном вишебоју – „Меморијал Алекса Драгаш“



Првенство Војне академије у војном вишебоју – „Меморијал Алекса Драгаш“, данас је свечано отворено у београдској касарни „Генерал Јован Мишковић“.

Кадети и ученици војних школа, као и припадници Министарства одбране и Војске Србије – пријатељи Алексе Драгаша, врхунског војног спортисте преминулог 2022. године, такмичиће се данас и сутра у пет дисциплина – у пливању на 50 метара слободним стилом, гађању из аутоматске пушке (симулационо), савлађивању полигона пешадијских препрека, бацању бомбе у циљ и у даљ, као и у кросу на 4.000 метара.

Отварајући Првенство, начелник Војне академије пуковник проф. др Срђан Благојевић, уз срдачан поздрав Алексиној родбини и пријатељима, истакао је да је вишебој у својој суштини прави војни спорт који захтева изузетно способне и свестране спортисте спремне да остваре врхунске резултате у различитим спортским дисциплинама.

– Потребно је много одрицања, јер бављење војним вишебојем на врхунском нивоу подразумева напоре до крајњих граница људске издржљивости. Управо је у томе Алекса Драгаш пронашао себе, али и оставио значајан траг у Војној академији – рекао је пуковник Благојевић и додао да је, у знак сећања на спортске успехе које је као кадет вишебојац постигао за војну академију и Војску Србије, та војнообразовна институција одлучила да спортско првенство у војном вишебоју посвети преминулом спортисти, „али и свима који данас стоје у поносном строју спортиста“.

Он је истакао и да је организовање овог спортског такмичења веома значајно за припаднике Војне академије јер представља спону између оних који су некада бавили војним вишебојем, оних који то раде данас и будућих поклоника те дисциплине.

– Где год вишебојци својом чизмом газили, којим год путем где их војна служба одведе ходали, они представљају једну породицу, а њихове везе су утврђене витешким врлинама које би требало да красе и војника и спортисту. То су морална чврстина, храброст, достојанство, посвећеност и одлучност. Све ове врлине доприносе изградњи колективног борбеног духа и подједнако су вредне, како на спортском терену тако и на бојном пољу – поручио је пуковник Благојевић, који је такмичарима пожелео спортску срећу и да победи најбољи међу њима.

Војни вишебојци такмичење су започели пливањем на 50 метара слободним стилом, а током дана следи надметање у гађању из аутоматске пушке и савлађивању полигона пешадијских препрека.

За сутра је предвиђено бацање бомбе у циљ и у даљ, као и крос на 4.000 метара, након чега ће уследити проглашење најбољих војних вишебојаца и уручење одличја.

Најуспешнији ће бити селектовани за Војну репрезентацију Србије која ће у наредном периоду учествовати на међународним такмичењима.

Алекса Драгаш рођен је у Зрењанину 1994. године. Завршио је Зрењанинску гимназију па 138. класу Војне академије у Београду. Тренирао је више спортова, а посебно је заволео војни вишебој. Постао је члан репрезентације Министарства одбране и Војске Србије 2016. године. На Богојављење 2017. године допливао је први до Часног крста на Ади Циганлији. По завршетку Војне академије радио је у Центру за обуку подофицира Команде за обуку. Преминуо је 2022. године после тешке болести.

Министар Гашић на Министарској конференцији посвећеној мировним операцијама Уједињених нација



Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас у Берлину Министарској конференцији посвећеној мировним операцијама Уједињених нација.

На отварању Конференције учесницима су се обратили генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш, министар спољних послова и министар одбране Савезне Републике Немачке Јохан Вадефул и Борис Писторијус.

После отварања, министар Гашић изразио је захвалност Савезној Републици Немачкој на организацији наведеног скупа у сарадњи са Секретаријатом Уједињених нација и осталим копредседавајућим државама и, такође, честитао министрима Вадефулу и Писторијусу на недавном избору за чланове нове немачке владе и пожелео много успеха на тим веома важним функцијама.

Према његовим речима, за Републику Србију, као значајног контрибутора војних и полицијских снага, непоколебљива подршка очувању мира и опипљив допринос колективним иницијативама за мир и безбедност предвиђених Повељом Уједињених нација представљају саставни елемент спољне политике.

– Без обзира на све сложенију безбедносну ситуацију у свету, као и на унутрашње изазове са којима се суочава ради очувања свог територијалног интегритета, Србија, као један од значајнијих европских и већи контрибутор снага у свету, остаје чврсто опредељена за изградњу и очување мира под окриљем Уједињених нација и у континуитету унапређује своје способности за учешће у операцијама очувања мира – истакао је министар Гашић.

Како је нагласио, Србија је веома заинтересована за будућност и реформу очувања мира по два основа – први, као значајан контрибутор војних и полицијских снага, а други, као држава домаћин једне од операција очувања мира и у том капацитету у континуитету инсистира на неопходности доследног поштовања Резолуције 1244 Савета безбедности, норми међународног права и територијалног интегритета Србије, као и на наставку ангажмана УНМИК у несмањеном обиму и с неизмењеним мандатом.

– Србија подржава напоре генералног секретара и Секретаријата Уједињених нација који се односе на реформу и будућност очувања мира те, у том контексту, остаје чврсто привржена Декларацији о заједничкој посвећености операцијама очувања мира, којој је приступила 2018. године, као и имплементацији иницијативе Акција за очување мира. Истовремено, имамо велика очекивања од актуелног процеса преиспитивања свих облика мировних операција, који у складу са Пактом за будућност спроводи генерални секретар – рекао је министар Гашић.

Он је додао да не смемо дозволити да се концепт операција очувања мира, који је с великом пажњом грађен и усавршаван током скоро осам деценија, напусти или ослаби, већ да се кроз актуелне и будуће реформе ојача.

– Државе чланице морају имати колективну визију када је у питању будућност и реформа операција очувања мира Уједињених нација и дефинисање приоритета у најважнијим областима, попут унапређења заштите и безбедности мировног особља, као и примене нових технологија, укључујући вештачку интелигенцију и изворе обновљиве енергије. Србија овом питању посвећује значајну пажњу и на тој основи приступа обуци и опремању својих јединица за операције очувања мира – нагласио је министар одбране и још једном потврдио опредељење Србије да ће и у наредном периоду остати поуздан партнер у очувању мира под окриљем Уједињених нација, укључујући подршку актуелним иницијативама и напорима Секретаријата Уједињених нација, који се односе на будућност и реформу очувања мира.

Министарски састанци посвећени очувању мира под окриљем Уједињених нација представљају серију међународних догађаја на високом нивоу чији је циљ јачање операција очувања мира. Они у пракси, пре свега, пружају платформу за окупљање министара одбране, министара спољних послова и других високих представника држава чланица, како би представили своја обећања за новим доприносима ради унапређења ефективности и ефикасности операција очувања мира.

Специјалистичка обука војника пешадије и артиљерије



У Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу у току је индивидуална специјалистичка обука војника на добровољном служењу војног рока који су регрутовани за дужности у оквиру родова пешадије и артиљерије.

Реч је о војницима који су војни рок започели у марту ове године и који су, након завршетка основне индивидуалне обуке, распоређени у овај центар Команде за обуку на оспособљавање за своје војноевиденционе специјалности. 

У овој фази, која траје шест недеља, војници се на полигонима у касарни „Генерал Павле Јуришић Штурм“ и околини Пожаревца, као и у специјализованим кабинетима, обучавају за борбену употребу пешадијског наоружања, средстава подршке минобацача и артиљеријских система те увежбавају тактичке радње и поступке у одбрани и нападу. 

Специјалистичка обука им се завршава крајем маја, провером оспособљености за извршавање индивидуалних задатака, након чега следи колективна обука и активно укључивање у живот и рад јединица Војске Србије до завршетка војног рока.

Центар за обуку копнене војске реализује индивидуалну специјалистичку обуку војника на добровољном служењу војног рока, кадета и лица из резервног састава која нису служила војни рок са оружјем, као и усавршавања свих категорија кадра сталног и резервног састава за 53 специјалности пешадије, артиљерије, оклопних јединица и инжињерије, што га чини значајном кариком у систему обуке у Војсци Србије. 

Тренаж официра за навођење ловачке авијације


У јединицама 126. бригаде ваздушног осматрања, јављања и навођења (ВОЈИН) реализује се обука официра за навођење за усмеравање борбене авијације у ловачкој намени и пружање навигацијске помоћи војним ваздухопловима у ванредним околностима.

Ова активност представља део редовног тренажа старешина на дужностима официра за навођење у четама ВОЈИН, а реализује се са циљем одржавања њихове оспособљености у складу са највишим стандардима које захтева процес контроле и вођења ваздухоплова.

Обука се изводи на новоуведеном систему за обраду и приказивање ваздушне ситуације и аутоматско управљање „СОВА 24“ и у координацији са летачком обуком посада ловачке авијације.

На тај начин се постиже оптимална увежбаност за ангажовање у стално задејствованим снагама за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије, у реалном времену и условима најприближнијим могућој стварној ситуацији.

Официри за навођење сарађују и са Контролом летења Србије и Црне Горе, са којом увежбавају процедуру примопредаје надлежности усмеравања војних ваздухоплова у ваздушном простору Републике Србије, а акценат је на правилном коришћењу прописане ваздухопловне фразеологије у комуникацији.

Реализацијом ове обуке, која се у 126. бригади ВОЈИН изводи током целе године, унапређују се сарадња и садејство свих учесника у ваздухопловној комуникацији, а тиме и укупне способности Ратног ваздухопловства и ПВО за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије.

Обележен Међународни дан сестринства у ВМА


Међународни дан сестринства – 12. мај обележен је данас у Војномедицинској академији.

Свечаности су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, вршилац дужности помоћника министра за буџет и финансије мр Горан Момчиловић, в.д. секретара Министарства одбране Небојша Николић, начелник Управе за војно здравство бригадни генерал проф. др Драган Динчић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, декан Медицинског факултета ВМА проф. др Соња Марјановић, представници организационих јединица Министарства одбране и Војске Србије, Војномедицинске академије и други гости.

Том приликом, додељена је медаља за сестру године „Верица Ћорлука” коју је главној сестри Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију Тањи Игњатовић уручио државни секретар Јелић. Медаља је установљена у знак сећања на некадашњу главну сестру ВМА и пуковника санитетске службе Верицу Ћорлуку, која је посебно заслужна за данашњи облик професије сестринства.

Осим медаље за сестру године, овим поводом уручене су и захвалнице пензионисаним главним сестрама, које је уручио начелник Сектора за лечење ВМА пуковник др Ђорђе Таушан, као и награде запосленима и сарадницима, које је уручио начелник ВМА пуковник проф. др Ненад Перишић.

Честитајући Дан сестринства, начелник ВМА истакао је да се на данашњи дан треба подсетити значаја који за војно здравство имају војномедицинске сестре и техничари те да је њихов тимски рад са лекарима предуслов за успешно лечење пацијената и подизања нивоа здравствене културе целокупног друштва.

– Изазовно искуство са пандемијом COVID19 показало је колико је значајна улога медицинских сестара у збрињавању тешко оболелих пацијената. Могу са правом да кажем да су највећу жртву у том збрињавању дале медицинске сестре, а неке су нажалост изгубиле свој живот пружајући помоћ критично оболелим – рекао је начелник ВМА наводећи примере из историје српске војске у којима су велика имена, попут Надежде Петровић, храбро била уз свој народ, негујући тешко оболеле.

Међународни дан сестринства обележава се 12. маја, почев од 1974. године, у знак сећања на дан рођења Флоренс Најтингејл, зачетнице сестринства као признате медицинске професије.

Меморијал у част сећања на пуковника-пилота Миленка Павловића



Делегација Ратног ваздухоповства и противваздухопловне одбране, коју је предводио заменик команданта 204. ваздухопловне бригаде пуковник Бошко Шербеџија, данас је положила венац крај спомен обележја пуковнику пилоту Миленку Павловићу у Горњем Црниљеву поводом обележавања Дана сећања на пуковника Павловића који је настрадао херојски бранећи небо над нашом земљом током НАТО агресије 1999. године.

Венце су положили чланови породице Павловић, представници Министарства унутрашњих послова, локалне самоуправе и ветеранских удружења.

Том приликом, свештенство Епархије ваљевске и месне Цркве преноса моштију светог великомученика Георгија служило је помен, поред спомен обележја хероја Павловића, посвећен свим погинулим у ослободилачким ратовима.

У оквиру обележавања Дана сећања на пуковника пилота Миленка Павловића и 26. годишњице његове погибије четврти пут је организована меморијална трка у којој је, уз грађане, учествовало 60 припадника Министарства одбране и Војске Србије.

Миленко Павловић је рођен 5. октобра 1959. године у Горњем Црниљеву, у општини Осечина код Ваљева. Био је пилот Војске Југославије и ратни командант 204. ловачког авијацијског пука, а погинуо је у ваздушној борби са НАТО агресором изнад Ваљева 4. маја 1999. године. Постхумно је одликован Орденом за храброст, Златном летачком значком, као и орденом Светог владике Николаја, највећим признањем ваљевске епархије.

Oбука на артиљеријским системима велике ватрене моћи



На локацијама размештаја Мешовите артиљеријске бригаде и војним полигонима у околини Ниша у току је интензивна обука професионалног састава за борбену употребу самоходних топ-хаубица 155 мм Б-52 М-15 „нора“ и самоходних четвoроцевних лансера ракета 262 мм М-87 „оркан“.

Реч је о редовној обуци која се реализује с циљем одржавања високог нивоа обучености за пружање ватрене подршке јединицама Копнене војске и ради оспособљавања професионалних војника за додатне дужности у саставу послуга ових борбених система велике ватрене моћи.

У овој фази акценат је на тактичким увежбавањима артиљеријских и ракетних батерија за припрему и извршење посредних гађања. Увежбавају се радње и поступци током извиђања, поседања ватреног положаја и осматрачнице и откривања циљева, као и рад по командама за гађање, а колективним обучавањем постиже се максимална усклађеност рада свих послуга и задати стандарди у процесу од уочавања циља до отварања ватре. 

Борбене послуге у наставку очекују комплекснији садржаји обучавања на терену и програмска гађања, на којима ће бити у прилици да покажу тактичку и ватрену оспособљеност за  реализацију наменских задатака у борбеним дејствима.

Стална обука и тактичка увежбавања кључни су за очување високе оспособљености послуга артиљеријских и ракетних система, а тиме и за унапређење укупних способности Мешовите артиљеријске бригаде за пружање поуздане, прецизне и снажне ватрене подршке јединицама Војске Србије у извођењу операција.

Наступ ансамбла „Станислав Бинички“ на Тргу републике поводом Дана победе

Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ наступио је данас на Тргу републике у Београду, поводом обележавања Дана победе – 9. маја.

Пред бројном публиком, хор и оркестар ансамбла „Бинички“ извели су композиције „Тамо далеко“, „Ој Србијо мила мати“, „Девојко мала“ и „Сплет партизанских песама“, као и „Играле се делије“, „Видовдан“ и „Дан победе“.

На београдском Тргу републике чули су се звуци песама „Каћуша“, „Београде, Београде“, „Востани Сербије“, „Ово је Србија“, а посебну пажњу великог броја грађана привукло је извођење чувеног „Марша на Дрину“.

Публици су се, уз пратњу оркестра, својим извођењем представили солисти хора ансамбла „Бинички“ Биљана Васиљевић Митровић, Маријана Радосављевић, Драган Милановић и Филип Вучић.

Дан победе над фашизмом обележава се у знак сећања на 9. мај 1945. када је окончан Други светски рат у Европи безусловном капитулацијом Немачке.

Почасна артиљеријска паљба поводом Дана победе

Поводом обележавања 9. маја – Дана победе над фашизмом припадници Гарде Војске Србије извршили су данас почасну артиљеријску паљбу са Савске терасе на Калемегдану.

Почасној артиљеријској паљби присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић и командант Гарде бригадни генерал Жељко Фурунџић.

Након подизања државне заставе и интонирања химне, прочитана је Наредба председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, на основу које су припадници Гарде извршили почасну артиљеријску паљбу испаљивањем десет плотуна из шест артиљеријских оруђа.

Дан победе над фашизмом обележава се у знак сећања на 9. мај 1945, када је безусловном капитулацијом Немачке окончан Други светски рат у Европи.

Отворена изложба „Победа и слобода“ у Дому Војске Србије



Поводом обележавања 80 година од завршетка Другог светског рата, у Великој Галерији Дома Војске Србије у Београду данас је отворена изложба „Победа и слобода” у организацији Медија центра „Одбрана” Управе за односе са јавношћу, у оквиру програма обележавања овог јубилеја.

Изложба представља дела ликовне и примењене уметности из богатог фундуса Уметничке збирке Дома Војске Србије на тему Народноослободилачког рата, са потписом најзначајнијих уметника 20. века који су живели и стварали на простору Југославије.

Отварању изложбе присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, вршилац дужности секретара Министарства одбране Небојша Николић, вршилац дужности помоћника министра за политику одбране Предраг Бандић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал Бобан Ђоровић, као и званице из културног и јавног живота.



Изложбу је отворио директор Медија центра „Одбрана“ пуковник доц. др Миљан Милкић који се у свом обраћању осврнуо на дела инспирисана Народноослободилачком борбом, али и на саму симболику назива изложбе.

– Победа и слобода су две речи које дефинишу Други светски рат и наше учешће у њему. Сећање на победу над фашизмом није само сећање на прошлост, већ позив да будемо чувари слободе у садашњости и будућности. Осамдесет година касније – наше је да памтимо. Да знамо да смо непоколебљиви, да се не предајемо, да се боримо за праве вредности наше цивилизације – да смо победници – рекао је пуковник Милкић.

Аутор изложбе, виши кустос и начелник Галерије Дома Војске Србије Јелена Кнежевић подсетила је да је Галерија Дома ЈНА отворена 1953. године у оквиру које је настала манифестација „Народноослободилачка борба у делима ликовних уметника Југославије“.

– Ова манифестација одржавала се сваке пете године и на истој су учествовали уметници попут Миће Поповића, Бранка Миљуша, Ђорђа Андрејевића Куна, Петра Лубарде, Воје Станића, заиста правих примера ликовне уметности друге половина 20. века. Било којим уметничким правцима се бавили, било какве сензибилитете имали, сви они су стварали две и по деценије под овим кровом ангажовану уметност, уметност посвећену народу, уметност посвећену обнови земље. Поставка коју данас отварамо добила је назив „Победа и слобода” јер нас враћа на 1985. годину када је реализована последња изложба посвећена Народоноослободилачком рату и видећете дела која су врхунац ликовне уметности – нагласила је ауторка изложбе.

Међу изложеним делима налазе се радови великана ликовног стваралаштва из друге половине 20. века, вредна уметничка остварења која данас чине уметничку баштину битну за разумевање југословенске уметности у првим деценијама након ослобођења.

Изложба „Победа и слобода”, која подсећа и на датум оснивања Дома Југословенске армије – 8. мај 1946. године, за посетиоце ће бити отворена до 8. јула.

Специјалистичка обука војника и будућих подофицира РВ и ПВО



У Центру за обуку Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници у току је специјалистичка обука војника на добровољном служењу војног рока генерације „март 2025“ и полазника друге класе Курса за подофицире.

Војници и будући подофицири се, у складу са својим специјалностима, у овом центру Команде за обуку оспособљавају за дужности у роду артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, служби ваздушног осматрања и јављања и ваздухопловно-техничкој служби.

Обука се изводи у посебно опремљеним кабинетима и на самим ракетним и радарско-рачунарским системима и ваздухопловима, како би се полазницима пружили најбољи услови за стицање знања о употреби ових борбених средстава, њиховом опслуживању и основном одржавању.

Капетан Христина Јовановић, командир вода у артиљеријско-ракетној батерији за противваздухопловна дејства малог домета у Центру за обуку РВ и ПВО истиче да војнике на служењу војног рока и кандидате за подофицире очекује интензивна, прогресивна и захтевна обука.  

— Војници на служењу војног рока реализују обуку на противавионском топу 40 мм Л-70 „бофорс“, док се са полазницима трећег модула друге класе курса за оспособљавање кандидата из грађанства за подофицире реализује специјалистичка обука, не само у оквиру рода артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, већ и у оквиру службе ваздушног осматрања и јављања и ваздухопловно-техничке службе — нагласила је капетан Христина Јовановић.  

Војник на обуци у Центру за обуку РВ и ПВО Стефан Миленковић истиче задовољство обуком додајући да се за служење војног рока пријавио јер је желео да настави породичну традицију.

— Обука је већинским делом практична, с тим да током исте радимо и теоријски део. Имамо ту част да радимо са врхунским инструкторима који су потпуно посвећени обуци и не скрећу са теме док исту не савладамо — истакао је војник Недељковић.

По завршетку специјалистичке обуке, полазнике Курса за подофицире очекује стажирање у јединицама РВ и ПВО, а војнике — тромесечна колективна обука и активно укључивање у живот и рад јединица Војске Србије.

Делегација Војске Србије на сајму наоружања у Атини



Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић, на позив начелника Генералштаба националне одбране Грчке генерала Димитриоса Хуписа, борави са делегацијом у Атини, где је данас присуствовао отварању сајма наоружања и војне опреме „DEFEA 2025“.

Делегација Војска Србије ће данас и сутра бити у прилици да се непосредно упозна са понудом реномираних светских компанија одбрамбене индустрије и сагледа тенденције у развоју наоружања, војне опреме и технологије.

Генерал Мојсиловић се током боравка у Атини састао са генералом Димитриосом Хуписом, са којим је разговарао о билатералној војној сарадњи и актуелним безбедносним изазовима у региону. 

Уз констатацију да наше државе и народе вежу традиционално пријатељски односи, у разговору је оцењено да је досадашња војно-војно сарадња Србије и Грчке била у функцији јачања оперативних способности оружаних снага и међусобног поверења и закључено да постоји простор за њено унапређење и у новим областима од заједничког интереса.

Mеђународни сајaм наоружања и војне опреме „DEFEA 2025“ у Атини окупио  је више од 400 најзначајнијих компанија одбрамбене индустрије из целог света, а свој штанд ове године има и српска компанија ЕДеПро.

Крсна слава Генералштаба Војске Србије

Крсна слава Генералштаба Војске Србије, Свети великомученик Георгије — Ђурђевдан свечано је обележена данас у касарни „Бањица 2“ у Београду.

Прослава Ђурђевдана започела је Светом литургијом, након чега је уследио обред благосиљања славских дарова и резање славског колача, а потом је уприличена и свечана славска трпеза за припаднике Војске Србије.

Обележавању славе су присуствовали државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић, чланови колегијума начелника Генералштаба, као и бројни официри, подофицири и цивилна лица на служби у Генералштабу Војске Србије.

Генералштаб Војске Србије своју славу, Ђурђевдан, прославља од 2018. године, чиме наставља традицију обележавања крсне славе у српској војсци започету 1888. године.

Пријави се на конкурс и постани припадник 72. бригаде за специјалне операције



Министарство одбране и Војска Србије расписали су конкурс за пријем у 72. бригаду за специјалне операције за све заинтересоване кандидате, патриоте који желе часно да служе својој отаџбини и поносно стану у строј те елитне јединице.

Будуће припаднике 72. бригаде очекује узбудљива каријера у специјалној јединици, стицање нових знања и вештина, квалитетна обука, рад с врхунским наоружањем и опремом најновије генерације, уз почетну плату од око 240.000 динара.

Младићи и девојке треба да задовоље прописане опште услове конкурса — да нису старији од 30 година, да су здравствено и психофизички способни за службу у Војсци Србије, да имају средњу стручну спрему, односно да похађају завршни разред средње школе и да немају безбедносних сметњи за пријем у војну службу, док се као посебан услов издваја то да су пливачи.

На конкурс се могу пријавити и кандидати који нису завршили војну обуку са оружјем, а који ће бити упућени на основну војну обуку ради стицања услова за пријем у професионалну војну службу.

Кандидати који задовоље здравствене критеријуме и психолошка тестирања биће упућени на проверу физичких способности. Потом следи основна и селективна обука у трајању од 10 недеља.

Са изабраним кандидатима закључује се уговор о раду на одређено време, у трајању од шест месеци, уз могућност продужења уговора о раду на период до три године и његовог обнављања.

Динамичан посао, изазови пред којима могу да опробају своје способности, лични и професионални развој, ментална и физичка спремност за решавање најсложенијих задатака је само део онога што ће их пратити током каријере у специјалној јединици, коју красе тимски дух, заједништво, поверење и трајна пријатељства.

Место рада будућих припадника 72. бригаде за специјалне операције је у Панчеву.

Конкурс је отворен од 1. маја до 15. јуна 2025. године, а заинтересовани кандидати детаљне информације могу пронаћи на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/22216/javni-konkurs-za-prijem-lica-iz-gradjanstva-u-72-brigadu-za-specijalne-operacije

Поштовани,

Министарство одбране израдило je ТВ спот који за циљ има промовисање конкурса за пријем у 72. бригаду за специјалне операције, који је отворен у периоду од 1. маја до 15. јуна 2025. године.

Наведени спот нема комерцијални карактер и намена му је да младе људе информише о могућности пријаве на конкурс и бенефитима које доноси запослење у специјалним јединицама Војске Србије.

Молимо вас да наведени спот емитујете без накнаде у вашем програму, по могућности у ударним терминима, како бисмо што више младих информисали о овој могућности.

Изашао је нови број магазина „Одбрана“



У мајском броју магазина „Одбрана“, након прегледа најважнијих активности у Министарству одбране и Војсци Србије током месеца за нама, читаоци ће имати прилику да се, у рубрици „СТАЈНА ТАЧКА“, подсете значаја Гарде у којој су и данас, као и увек кроз историју, пробрани припадници, јединствени по високом нивоу професионализма и изузетној преданости у извршавању задатака.

Поводом 16 година Медицинског факултета ВМА, разговарали смо са деканком ове реномиране установе Универзитета одбране, проф. др Соњом Марјановић, која је подсетила да се, осим у Чешкој, санитетски официри нигде у Европи не школују на овај начин – да упоредо стичу неопходна знања из медицине и војне струке, а да, притом, током школовања имају довољно времена да стекну све вештине које су им потребне за успешно обављање посла.

Рубрику „СИСТЕМ“ започињемо причом о Петом батаљону војне полиције, чији су основни задаци сузбијање криминалитета, контрола и одржавање војног реда и дисциплине, обезбеђење најзначајнијих војних објеката, лица, докумената и наоружања, регулисање и контроле војног путног саобраћаја, али и део послова противтерористичке заштите. Ту је и текст „Бронзани гардисти“, настао поводом 127 година Војне штампарије, чија је жеља „да се књига не ради као било који други производ, већ да јој се посвети пажња какву заслужује као човеков најбољи пријатељ, да јој се сачува душа и истакне лепота“.

Ту је и прича о почетку професионалне војне каријере младих потпоручника Војске Србије на радним местима за која су се школовали.

„СИСТЕМ“ употпуњујемо текстом о 55 година Војне гимназије, према којој ученици завршног разреда основних школа, све чешће упиру поглед, и занимљивом причом о обуци у Оклопно-извиђачком батаљону Копнене војске.

„ИСТОРИЈА“ доноси осврт др Маријане Т. Мраовић на правне темеље српске војске, која се током XIX века, користећи искуства стечена у ратовима и угледајући се на војну организацију других европских држава, преображавала и усавршавала, а у рубрици „ДРУШТВО“ читајте како је протекла стручна расправа о резервним војним старешинама.

„КУЛТУРА“ доноси најаву догађаја у Дому Војске Србије, којима ће бити обележена 80. годишњица завршетка Другог светског рата – научне трибине „Антифашизам – део идентитета” и отварања изложбе „Победа и слобода”, а ту је и прича о изложби  „Момо Капор – златни пресек“, која је привукла значајну пажњу престоничких поклоника уметности.

Спортски део мајског броја „Одбране“ посвећен је 45. годишњици Карате клуба „Ваздухопловац”, који је основало РВ и ПВО Југословенске народне армије, чији су чланови, уочи „слављеничког“ турнира, тренирали са кадетима Војне академије.

За сам крај, доносимо подсећање на недавно преминулог „доајена војне фотографије“, Зорана Миловановића.

Борбена обука јединица Треће бригаде копнене војске



На полигону „Пасуљанске ливаде“ јединице Треће бригаде копнене војске реализовале су стационарно логоровање, уз извођење тактичких увежбавања и гађања из наоружања рода.

Током вишедневног боравка на терену, припадници пешадијских, артиљеријских, тенковских и механизованих батаљона из састава бригаде су, уз подршку инжињеријских и логистичких јединица, реализовали и тактичке вежбе са бојевим гађањима, као кључни сегмент овог дела обуке.

Циљ је био да се, у условима блиским реалним, провери тактичка и ватрена оспособљеност за извршавање наменских задатака у операцијама Војске Србије. Дејствовано је из тенкова, оклопних борбених возила, артиљеријских оруђа и из пешадијског наоружања, а остварени резултати потврђују висок степен оспособљености војника, подофицира и официра Треће бригаде копнене војске.

Командант 31. пешадијског батаљона потпуковник Владица Станковић објаснио је да су припадници те јединице пре изласка на „Пасуљанске ливаде“ реализовали обуку у матичном гарнизону за индивидуалне и колективне задатке, као и планирана програмска гађања на полигонима.

— Изласком на војни комплекс „Пасуљанске ливаде“ припадници ове јединице спровели су програмска гађања и то припремна гађања оператера на оклопном возилу точкашу „лазар 3“, оклопном транспортеру МРАП, гађања из колективног наоружања вода за подршку, као и тактичке вежбе са бојевим гађањем одељења, вода и чете. Морал и жеља војника да реализују гађања и све садржаје и активности планиране на овом војном комплексу допринели су успешном обављању задатака, као што је и било у плану на почетку спровођења стационарног логоровања — истакао је потпуковник Станковић.

Командир одељења борбеног возила пешадије у 37. механизованом батаљону водник Бојан Здравковић нагласио је да им тактичке вежбе са бојевим гађањима које изводе на „Пасуљанским ливадама“ служе да се што боље припреме за задатке који им могу бити додељени.

— Највећи проблем до сада овде су нам представљали променљиви временски услови, али смо уз хтење и залагање успели да пребродимо све што је пред нама било постављено. Хтео бих да похвалим залагање и труд свих чланова посаде јер је једино уз то и могуће да обавимо све задатке који су пред нас постављени — нагласио је водник Здравковић.

Војник на добровољном служењу војног рока у 36. тенковском батаљону Никола Марковић открио је да је током овог логоровања извршио своје прво гађање из тенка М-84, након припрема које је имао у нишкој касарни „Мија Станимировић“. 

— Изузетно сам задовољан јер сам на свом првом гађању погодио све циљеве, похвалиле су ме и старешине. Јучерашњи успех ме још више мотивисао да останем у професионалној служби у Војсци Србије — рекао је војник Марковић.

Важан део обуке на терену било је додатно оспособљавање новопримљених војника и младих старешина на почетним дужностима у јединицама, који се на тај начин систематично припремају за најзахтевније задатке, а успешном реализацијом обуке на терену унапређене су оперативне способности ових састава за извршавање задатака у првој мисији Војске Србије.

ПРИПАДНИК 63. падобранске бригаде, старији водник прве класе Милан Станковић преминуо је вечерас у Војној болници „Ниш“ од повреда задобијених око 17.20 часова током извођења падобранског скока на војном аеродрому „Наредник-пилот Михајло Петровић“ у Нишу, саопштило је Министарство одбране.

МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ: Припадник Војске преминуо од повреда задобијених током извођења падобранског скока

У саопштењу се наводи да је Станковић приликом приземљења тешко повређен, након чега је хитно реанимиран и превезен у Војну болницу „Ниш“, где је и поред брзе реакције и напора лекара подлегао повредама око 19.00 часова.

На лице места су изашли надлежни органи, увиђај је у току. Наређењем начелника Генералштаба Војске Србије формирана је комисија за утврђивање околности настанка ванредног догађаја. Старији водник Станковић је рођен 25. децембра 1983, а у Војсци Србије је био од 2005. године.

Иза себе је оставио жену и двоје деце. Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић упутили су телеграме саучешћа породици погинулог Станковића.

Састанак начелника Генералштаба са командантом Кфора



Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић разговарао је данас у Београду са командантом Кфора генерал-мајором Енриком Бардуанијем о актуелној безбедносној ситуацији на Косову и Метохији.

Током сусрета је било речи и о заједничким активностима Војске Србије и Кфора које су усмерене на праћење ситуације на терену и у коначном очување мира и безбедности у јужној српској покрајини.

У разговору је констатовано да је безбедносна ситуација у Покрајини и даље нестабилна и осетљива те да треба наставити са одржавањем редовних контаката на свим нивоима и заједничким активностима ради смањења напетости на терену и превенције ескалације кризе.

Истичући да се Срби на простору Косова и Метохије не осећају сигурно, начелник Генералштаба је од команданта Кфора затражио да Међународне безбедносне снаге у Покрајини непристрасно спроводе свој мандат у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација и Војно-техничким споразумом и омогуће безбедно окружење и слободу кретања за све, а пре свега за српску заједницу.

Полазници Високих студија безбедности и одбране у посети Генералштабу



Полазници 14. класе Високих студија безбедности и одбране Школе националне одбране „Војвода Радомир Путник“ боравили су данас у студијској посети Оперативној управи (Ј-3) Генералштаба Војске Србије.

Посета је реализована у складу са програмом овог усавршавања како би полазници сагледали место и улогу ове управе у планирању употребе Војске Србије и у реализацији задатака из друге мисије Војске Србије — учешћа у изградњи и очувању мира у региону и свету. 

Високим официрима, државним службеницима и припадницима страних оружаних снага који се оспособљавају на овим студијама добродошлицу је пожелео начелник Оперативне управе генерал-мајор Гордан Павловић, да би им потом били презентовани организација, надлежности и тежишни задаци управе, као и активности које се реализују у процесу припрема и током ангажовања припадника Војске Србије у мултинационалним операцијама ван граница Републике Србије. 

Полазници студија су били у прилици да посете и спомен-собу 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства која чува успомену на историјат и ратни пут ове јединице у оквиру којег се посебно издваја херојски отпор НАТО агресији на Савезну Републику Југославију 1999. године.   

Високе студије безбедности и одбране представљају четврти ниво посебних програма усавршавања професионалних припадника Војске Србије и државних службеника, а реализују се ради њихове припреме за обављање високих дужности у системима националне безбедности.

Специјалистичка обука војника службе телекомуникација



У Центру за обуку везе и информатике Војске Србије у касарни „Војвода Радомир Путник“ у Горњем Милановцу у току је специјалистичка обука војника службе телекомуникација генерације „март 2025“.

Војници се у овом центру Команде за обуку током шестонедељне обуке оспособљавају за дужности телепринтериста, радио-телепринтериста, радио-релејаца и телефониста-линијаша. Тежиште у обуци је на правилном руковању и одржавању уређаја везе и увежбавању брзог отпремања шифрованих и отворених текстова.

У обуци се користе уређаји који су већ дуже време у оперативној употреби, али и савремени системи, попут покретног комутационог чвора батаљонског нивоа. 

Потпоручник Јелена Јовановић, командир вода у Центру за обуку везе и информатике, истиче да је настава врло садржајна, будући да се покретни комутациони чвор састоји из више различитих компоненти.

— Војници су имали прилику да реализују одређене практичне радње, односно да успоставе радио-релејну комуникацију између покретног комутационог чвора и појединачних уређаја, да изврше сервисе дигиталне телефоније и успоставе телефонску комуникацију. Током наставе су се упознали и са сервисом видео-надзора — рекла је потпоручник Јовановић додајући да ће војници уколико заснују професионални радни однос у Војсци Србије радити на овом систему.

По успешном завршеном специјалистичком обучавању војници генерације „март 2025“ биће распоређени у јединице Војске Србије где ће у практичном смислу моћи да примене и надограде стечена знања и вештине.

Заједничка инжињеријска обука припадника Војске Србије и Националне гарде Охаја

У оквиру Програма државног партнерства Србије и Охаја, инжињеријске јединице Војске Србије и националне гарде те америчке савезне државе од 7. до 30. априла реализују заједничку обуку на полигону „Боровац“ код базе „Југ“.

Обука се реализује кроз практичан рад на инжињеријском уређењу војног полигона уз коришћење савремених инжињеријских машина на употреби у Војсци Србије. Сем што ће допринети унапређењу инфраструктуре на полигону „Боровац“, поменути радови утицаће и на побољшање оспособљености припадника инжињеријских јединица у обављању задатака који их могу очекивати у операцијама, као што су изградња кампова, заклона и склоништа те градња и одржавање путева.

Командир инжињеријске радне групе поручник Стефан Митић из 310. инжињеријског батаљона Треће бригаде копнене војске појаснио је да ову обуку реализују у два циклуса од по две недеље и да је она део петогодишњег плана који за крајњи циљ има изградњу истуреног базног кампа „Боровац“.

— Заједничка обука са Националном гардом Охаја подразумева рад и увежбавање на уређајима за мерење висина, постављање пропуста за одвођење вишка воде, уградњу „хеско“ баријера, равнање и стабилизацију тла, као и обуку у изградњи деонице пута — рекао је поручник Митић.

Представнике Оружаних снага Сједињених Америчких Држава на обуци предводи командир инжињеријске групе старији водник прве класе Тревис Шарп, који апострофира значај ове обуке.

— Овде радимо као инжињеријска јединица, делимо наша знања са припадницима Војске Србије, као што и они нама преносе своја знања. Наше ангажовање је веома плодотворно, како са аспекта сарадње са Војском Србије, тако и са аспекта сарадње између инжињеријских јединица, али и изградње заједништва и пријатељства, која смо стекли радећи на овом истуреном објекту — нагласио је старији водник Шарп.

Војни комплекс „Боровац“ у надлежности је Центра за обуку јединица за мултинационалне операције, а намењен је за обучавање јединица Војске Србије како за ангажовање у мултинационалним операцијама тако и за друге задатке, као и за извођење међународних вежби и обуке. Састоји се од осам целина, а ова коју тренутно заједнички уређују српске и америчке војне снаге биће намењена за смештај у логорским условима. У току је прва фаза изградње у оквиру петогодишњег плана, који подразумева подизање тоалета, кухиње, ресторана и смештајних просторија.

Војска Србије са Националном гардом Охаја остварује успешну сарадњу у бројним областима у којима је препознат заједнички интерес. Релизацијом заједничких активности унапређују се способност и интероперабилност јединица и даје допринос развоју целокупних односа Републике Србије и Сједињених Америчких Држава.

Обука на модернизованим ракетним системима КУБ-М2(СМ)

У јединицама 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства у току је реализација обуке на ракетном систему „КУБ-М2(СМ)“ за реализацију наменских задатака, тежишно у фазама припреме и извођења противваздухопловних дејстава.

Обука се реализује с циљем освежавања знања и усавршавања вештина неопходних за квалитетну и правовремену реализацију тактичких радњи, а посебно борбеног рада послуга за гађање циљева у ваздушном простору.

Ракетном систему су у процесу модернизације унапређене тактичко-техничке карактеристике које се односе на аутоматизацију процеса извршног командовања, откривање и захват циљева и противелектронску заштиту, а обуком борбених послуга унапређује се колективна обученост за припрему и извођење марша, заузимање борбеног распореда и ефикасно осматрање, откривање, праћење и гађање циљева.

У припреми и током извођења борбених дејстава допуна борбеног комплета самоходних лансирних оруђа је важна активност, па се у овој фази обуке активно увежбава и претовар и наоружавање ракетама у задатим нормама.

Велики број сложених задатака и активности, као и обавеза усклађеног рада свих елемената система и чланова борбених послуга, у ситуацији када су брзина реакције и тачност пресудне, од припадника јединице захтева максималну увежбаност, концентрацију и висок ниво обучености у целини. 

Обука је зато сталан задатак и изводи се готово свакодневно како би се очувале и унапредиле способности за ангажовање у стално задејствованим снагама за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије, односно за одбрану снага Војске Србије, важних објеката и рејона од дејства из ваздушног простора.

Свечани пријем поводом Дана Војске Србије

Министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић приредили су данас свечани пријем у Великој ратној сали Старог Генералштаба поводом Дана Војске Србије – 23. априла.

Свечаности су присуствовали председник Владе Републике Србије Ђуро Мацут, министри у Влади, представници Народне скупштине, представници државних институција, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, припадници Министарства одбране и Војске Србије и представници верских заједница.
 
Обраћајући се присутнима, министар Гашић рекао је да је данашњи празник наш сусрет са историјом и прилика да се са њом очи у очи погледамо, да себе упитамо – јесмо ли достојни наследници оних који падоше да би Србија данас била слободна земља.

– То је веома озбиљно и тешко питање и, на први поглед, одговора на њега или немамо или га се плашимо. Истина је, међутим, да су то исто питање себи постављали и одговора се једнако прибојавали и хероји одбране од НАТО агресије и учесници Народноослободилачке борбе, јунаци с Цера, Колубаре и Кајмакчалана и устаници из Орашца и Такова… Свима њима се њихов сопствени одраз у огледалу историје чинио мањим у поређењу са сенима претходника. Из наше перспективе у истом строју, почасти и дивљења достојном, скупа стоје – наш свети кнез Лазар, Милош Обилић, Стеван Синђелић, Милунка Савић, Милан Тепић, Горан Остојић, Предраг Леовац, Миленко Павловић и многи други синови и кћери Србије чијим се делима клањамо – истакао је министар одбране.

Он је нагласио да херојство и родољубље премошћавају епохе и увек се, без обзира на временску дистанцу, састају у времену садашњем да постану мера наших сопствених дела, а да би се то њихово чудесно својство испољило, управо је потребно да се ми, данас, искрено запитамо – да ли смо достојни предака и да одлучно, без страха учинимо све да то збиља и будемо.

– Страшна је колико је и величанствена историја народа који је поднео толико жртава и изнедрио толико јунака. Управо у тој историји, којом се протежу трагови крви и херојства, леже корени љубави и поштовања које српски народ гаји према својој војсци. То огромно поверење нама је предато у руке да га чувамо и негујемо, да га хранимо и увећавамо, што је могуће једино уз највећу преданост и најчвршћу вољу. Данас, када обележавамо Дан Војске Србије, сећамо се само једног од мноштва славних дана наше прошлости. Сећамо се Такова пре тачно 210 година, када се потлачени народ дигао на оружје вођен вером да је слобода достижна иако су жртве неминовне. На темељима те бескомпромисне воље и политичке мудрости кнеза Милоша почело је васпостављање готово пет векова уснуле српске државности. И тај је процес, искључиво захваљујући синергији народног вођства и оружане силе која га следи, окончан успехом чије плодове и ми данас уживамо – нагласио је министар одбране.

Према његовим речима, наше данас не постоји само ради себе и само ради нас, као што ни дела српских ратника кроз векове сама себи нису била сврха, већ залог за слободу и достојанствен живот будућих поколења те додао да је због тога наш рад на јачању Војске Србије и целокупног система одбране, улагање у опремање и модернизацију, у обуку, инфраструктуру, стандард наших припадника тековина за слободу деце Србије, за њихову будућност и благостање.

– Сигуран сам да би херој Миленко Павловић био срећан када на аеродром, са кога је узлетео у славу, стигну најновији „Рафали”. Велике наше војводе поносиле би се убојитом силом наших „Нора“, „Огњева“, „Пасарса“, „Лазара“… Потпуковнику Горану Остојићу срце би било пуно када би могао да види како је данас обучена и опремљена његова 63. падобранска. Хероина Милунка Савић ликовала би пред призором жена и девојака које као официри, подофицири и војници достојно носе знамења наше војске. Пеђа Леовац би с радошћу дочекао да нам се у касарне поново врате регрути, да се пистом из хиљаде грла изнова сложно заори „Живела Србија! Служимо Србији!“. С тим сазнањима, са истинским уверењем да би наши славни претходници подржали и благословили наш рад и труд, ми ћемо наставити да уздижемо бедеме одбране наше отаџбине – истакао је министар Гашић.

А да би они својом чврстином и висином обесхрабрили сваког непријатеља, нагласио је министар одбране, сви ми, од првог до последњег у строју, морамо од себе дати најбоље, сваки елемент, свака целина Министарства одбране и Војске Србије мора деловати у слози и синхронизацији са осталим деловима тог великог организма да бисмо били кадри да испунимо све оно што од нас тражи Устав и закони наше земље и што од нас очекују грађани Републике Србије.

– Нека нам је срећан и Богом благословен Дан Војске Србије. Прослављајмо га на многаја љета узносећи славу прецима и предајући завет слободе потомцима, за слободу и част отаџбине! Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је министар одбране.

Војска Србије обележава 23. април као свој празник у знак сећања на Цвети 1815. године, када је донета одлука о подизању Другог српског устанка за ослобођење Србије од Османског царства, што је касније омогућило стварање модерне српске државе и војске.

Победницима конкурса „Наш војник, наш херој“ уручене награде



Победницима конкурса Министарства одбране и Министарства просвете „Наш војник, наш херој“ данас су традиционално уручене награде у Дому Војске Србије у Београду. Овогодишња тема наградног конкурса била је „Други српски устанак – 210 година Војске Србије“, у категоријама српски језик, ликовна култура и технике и технологије.

Ученицима основних школа чији су радови победили на конкурсу награде су уручили начелник Управе за традицију, стандард и ветеране пуковник др Ђорђе Калањ и помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање др Милан Пашић.

Пуковник Калањ рекао је да је интересовање ученика за овај конкурс све веће и да представља подстрек да и убудуће наставе са овом и сличним активностима те да пред комисију ставе „све тежи и тежи задатак“.

– Овогодишња тема конкурса била је „Други српски устанак – 210 година Војске Србије“, која као и сваке године до сада није одабрана случајно, јер у овој години у знак сећања на почетак Другог српског устанка, 23. априла прослављамо јубилеј Војске Србије. Тог дана 1815. године, на празник Цвети, одржан је збор у Такову, одакле је кнез Милош Обреновић, окружен својим устаницима, кренуо у нови поход за ослобађање поробљеног српског народа и обнову српске државности. Под Милошевим наследницима Србија је, 1878. године, призната као независна држава – рекао је пуковник Калањ и додао да су ученички радови све бољи и изразио уверење да креативности неће мањкати ни у наредном циклусу такмичења.

Помоћник министра просвете Пашић истакао је да је циљ конкурса да подстакне и инспирише ученике на размишљање и дубље разумевање наших националних вредности и традиције и да промовише војни позив.

– Ово није такмичење у креативности, већ прилика да ученици развијају осећај поштовања према славној историји своје земље и жртвама које су извојевале нашу слободу. Ове године, кроз тему конкурса, ученици су имали прилику да прошире своја знања о једном од најзначајнијих периода у историји Србије и тема овог конкурса је важна, јер нас подсећа на историјске моменте који су обликовали нашу нацију – рекао је Пашић и додао да је сарадња Министарства одбране и Министарства просвете веома важна за развој образовања и културе и за изграђивање свести о значају и улози Војске Србије.

На овогодишњем конкурсу „Наш војник, наш херој“ у узрасту од првог до четвртог разреда, у категорији српски језик, прво место и награда за најбољи литерарни рад припала је Вуку Миловановићу ученику четвртог разреда Основне школе „Мића Стојковић“ истурено одељење Пударци из Умчара и учитељици Нади Млинар, чији је још један ученик четвртог разреда Јован Љубисављевић освојио друго место, док је треће место освојила Николина Цветковић, ученица четвртог разреда Основне школе „Вожд Карађорђе“ из Лесковца, са учитељицом Сунчицом Митић.

Међу млађим основцима који су награђени је и Вукашин Ђошић, ученик четвртог разреда Основне школе „Љупче Николић“ из Алексинца, који је освојио прво место у категорији техника и технологије.

У оквиру исте категорије, друго место освојио је још један школарац учитељице Наташе Богдановић Матија Ракић, такође ученик четвртог разреда, а трећу награду добио је ученик трећег разреда Основне школе „Владислав Рибникар“ из Београда Филип Кукурић са учитељицом Рамоном Ручнов.

У категорији ликовна култура победила је Ајла Мандал ученица четвртог разреда Основне школе „Десанка Максимовић“ из Прибоја, са учитељицом Снежаном Николић. Другонаграђени уметник је Филип Динић, ученик трећег разреда Основне школе „Вук Караџић“ из Сурдулице, са учитељем Синишом Миленковићем, док је треће место освојио ђак првак Страхиња Баћић из Основне школе „Десанка Максимовић“ из Бачке Паланке са учитељицом Снежаном Милаковић.

У категорији српски језик узраста од петог до осмог разреда прво место и награда за најбољи литерарни рад додељена је Нини Трајковић, ученици шестог разреда Основне школе „Његош“ из Ниша и наставници Милици Ћурчић. Другу награду узео је Лука Петровић, ученик седмог разреда Основне школе „Света Михајловић“ из Буровца са наставницом Весном Бабић, док се на трећем месту нашла Лара Петровић ученица шестог разреда Основне школе „Јован Јовановић Змај“ из Алексиначког Рудника, са наставницом Маријом Петровић.

Награда за најбоље ликовно дело старијих основаца припала је Катарини Бекић, ученица седмог разреда Основне школе „Франц Прешерн“ из Београда и наставници Тањи Ђокић, на другом месту нашла се Маша Зељковић, ученица петог разреда Основне школе „Свети Сава“ из Сремске Митровице, подручно одељење Дивош са наставницом Милицом Џамбић, а треће место освојио је Алекса Марковић, ученик осмог разреда Основне школе „Вожд Карађорђе“ из Лесковца са наставницом Анђелком Савић.

Најбољи ученици старијих разреда основних школа у области технике и технологије су – на првом месту ученица седмог разреда Основне школе „Бранко Ћопић“ из Београда Љубица Никитовић са наставницом Јасмином Симовић, на другом месту Лана Милосављевић, ученица осмог разреда Основне школе „Вук Караџић“ из Житковца са наставником Даниелом Петровићем, а на трећем месту нашао се Стефан Божић, ученик петог разреда Основне школе „Милош Црњански“ из Жабља са наставником Игором Костовским.

Комисија састављена од представника Министарства одбране и Министарства просвете изабрала је по три најбоља рада за која су предвиђене награде – бесплатни седмодневни боравци у објектима Министарства одбране и Војске Србије намењеним за одмор и рекреацију на Тари, у Врњачкој Бањи и у Моровићу. Награде добијају деца која су израдила радове са једним пратиоцем, али и наставници предметне, односно разредне наставе предмета из којег је ђак израдио рад.

Награђена Катарина Бекић није крила срећу због награде, јер се, како је рекла, много потрудила у изради награђеног ликовног рада.

– Наставница ми је помогла у инспирацији и ја сам је послушала. Први пут сам се пријавила на конкурс и драго ми је што сам добила награду – рекла је Катарина.

Вукашин Ђошић је већ освајао награде и говорећи о овогодишњем конкурсу истакао је да је био „веома занимљив“.

– Ако овако буде и следеће године – свака част. Учитељица нам је рекла за конкурс, а идеја је „дошла сама“ – поручио је Вукашин и додао да би кад порасте волео да се бави неким спортом.

Учитељица двоје награђених ученика Нада Млинар рекла је да са ученицима на часовима много разговара о историји Србије.

– То их увек инспирише да пишу и да се пријаве на литерарни конкурс. Прошле године је рад једног мог ученика награђен, ове године смо послали два рада и оба су награђена – поносно је истакла учитељица једног од награђених, Вука Миловановића, који је награду освојио пишући песму о задатој теми.

Министар Гашић уручио одликовања припадницима Министарства одбране и Војске Србије



Изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Братислав Гашић, у присуству начелника Генералштаба Војске Србије генерала Милана Мојсиловића, уручио је данас одликовања припадницима Министарства одбране и Војске Србије, поводом Дана државности Србије – Сретења и поводом Дана Војске Србије.

Указима председника Републике, Орденом белог орла са мачевима – првог степена одликована је Војнобезбедносна агенција, који је у име Агенције примила њена најмлађа припадница водник И. С, док су 182 припадника Министарства одбране и Војске Србије одликована златним и сребрним медаљама за заслуге и за ревносну службу.

Честитајући одликованима, министар Гашић истакао је да на овај свечан и славом овенчан дан, има част да у име председника Републике и врховног команданта Александра Вучића уручи одликовања припадницима Министарства одбране и Војске Србије који су их својим преданим радом, пожртвовањем и родољубљем заслужили. Како је нагласио, сваком војнику, сваком човеку који је живот посветио служби својој отаџбини, одликовање јесте признање вредности и знамење части – оно је завештање потомцима и залог достојанства породичног имена.

– Међу мноштвом поштовања достојних професија, војна служба истиче се управо тиме што су људи који су је изабрали, добробит своје државе и народа ставили испред своје сопствене. Морална узвишеност тог опредељења, спремност на лична одрицања и жртвовање појединаца у корист заједнице, лежи у основи поверења грађана у Војску Србије и њене припаднике. Тај неприкосновени статус, то посебно место у срцу народа, заслужиле су генерације предака које су носећи униформу и знамења наше војске, животима бранили право Срба на постојање, независност и животни простор – рекао је министар одбране и додао да Дан Војске Србије није случајно изабран за тренутак када ће припадницима бити уручена одликовања врховног команданта, јер их данашњи празник повезује са прецима и њиховим делима и ставља их под исти венац славе и достојанства.

Према његовим речима, знамења која ће припадници данас понети говоре о труду уложеном у јачање одбрамбених способности земље, а те су способности данас далеко веће него пре само једне деценије.

– Консензус међу највишим представницима државне власти да Војска Србије мора бити неприкосновени фактор одвраћања сваког потенцијалног агресора, захваљујући залагању вас и ваших колега, довео је до тога да данас будемо најспособнија и најопремљенија оружана сила у региону. То достигнуће за нас није циљ, него једна етапа на путу којим ћемо наставити снажно и одлучно. Пред нама, зато, стоје важни и озбиљни задаци – да наставимо са увођењем савременог наоружања и развојем нових средстава, са обуком за његову употребу у складу с природом и динамиком савремених оружаних сукоба, да даље унапређујемо квалитет живота и рада, подижемо животни стандард и што је, можда, најважније – негујемо и промовишемо војни позив – нагласио је министар Гашић.

Он је рекао да ни једна медијска или промотивна кампања, ни једна реклама на телевизији или друштвеним мрежама не може да замени људску реч, нити да буде утицајнија од слике коју наши припадници креирају у својим социјалним срединама те да морамо да будемо свесни да смо ми сами, припадници Министарства одбране и Војске Србије, најбољи и најефикаснији промотери нашег система, да наш однос према служби, али и понашање у цивилном животу, граде мозаик укупног имиџа институције чији смо део.

– Нека данашњи свечани чин буде један од блиставих елемената тог мозаика. Понесите кућама ова дивна знамења, покажите их породици, пријатељима, комшијама… Нека грађани наше земље, а посебно наша омладина, виде да држава признаје и вреднује Војску Србије, да признаје и вреднује вас – именом и презименом показујући свима да сте узорни у служби коју обављате. Одликовани припадници Министарства одбране и Војске Србије, честитам вам на свим успесима којима сте ова вредна признања заслужили. Нека је на част и понос вама, вашим ближњима, вашим јединицама, командама и установама. Живела Војска Србије! Живела Србија – закључио је министар одбране.

Уручењу одликовања присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба.

Почасна артиљеријска паљба на Калемегдану поводом Дана Војске Србије



У складу с наређењем председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића, припадници Гарде Војске Србије извели су данас почасну артиљеријску паљбу са Савске терасе на Калемегдану, уочи Дана Војске Србије – 23. априла.

Почасној артиљеријској паљби од 10 плотуна из шест артиљеријских оруђа присуствовали су министар одбране Братислав Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Дан Војске Србије обележава се у знак сећања на Други српски устанак, који се одиграо 23. априла 1815. и означио темељ за стварање модерне српске државе и војске.

Речни монитор „Сава“ на Дан Војске Србије отворен за посетиоце



Поводом Дана Војске Србије, културно добро Републике Србије – речни монитор „Сава“, усидрен код Бранковог моста, биће отворен за посетиоце од 23. априла 2025. и тог дана улаз ће бити бесплатан.

Такође, на Дан Војске Србије улаз ће бити слободан и у Војни музеј на Калемегдану.

Речни монитор „Сава“ биће отворен сваког дана, од 10 до 17 часова, осим понедељка.

У случају неповољних временских услова као што су киша и јак ветар, изложбена поставка се затвара.

Једини преостали брод из групе речних монитора са којих је извршен први артиљеријски удар у Првом светском рату и један је од укупно 10 пловила тог типа на свету, некадашњи „Бодрог“, а сада „Сава“ рестауриран је и свечано отворен 1. новембра 2021. године.

Састанак министра одбране и министра спољних послова, Франкофоније и дијаспоре Конга



Министар одбране Братислав Гашић састао се данас са министром спољних послова, Франкофоније и дијаспоре Републике Конго Жан-Клодом Гакосом у Београду.

На почетку састанка, министар Гашић пожелео је министру Гакосу срдачну добродошлицу у Републику Србију и изразио задовољство поводом првог међусобног сусрета. Он је указао на значај разговора о сарадњи у области одбране и унапређењу укупних односа две земље.

Министар одбране рекао је да је Србија веома захвална на принципијелном и конзистентном ставу Конга у вези с непризнавањем једнострано проглашене независности тзв. Косова и подршци територијалном интегритету и суверенитету наше земље. Према речима министра Гашића, Србија остаје посвећена војној неутралности, али наставља да развија и унапређује односе са другим државама и војно-политичким савезима, у складу са сопственим интересима, а ради јачања глобалне, регионалне и националне безбедности.

Саговорници су се сагласили да између две земље постоји потенцијал за успостављање сарадње у области одбране, што би допринело развоју свеукупних билатералних односа Србије и Конга.

Министар спољних послова, Франкофоније и дијаспоре Гакосо захвалио је министру Гашићу на сусрету и прилици за разговор о важним темама од обостраног интереса.

Начелник Генералштаба на Васкрс у Храму Светог Александра Невског

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић дочекао је велики хришћански празник Васкрс у Храму Светог Александра Невског у Београду.

Генерал Мојсиловић је, са делегацијом Војске Србије, у поноћ присуствовао пасхалном јутрењу и литургији и потом разговарао са старешином Храма протонамесником Стеваном Вукићем и свештенством.

Он им је захвалио на указаној добродошлици и гостопримству и изразио задовољство што је био у прилици да на празник Васкрсења Спаситеља нашег Господа Исуса Христа посети овај храм Архиепископије београдско-карловачке Српске православне цркве.

Начелник Генералштаба је грађанима Републике Србије хришћанима свих вероисповести, који ове године празник Васкрсења Христовог славе истога дана, упутио искрене и срдачне честитке, уз жеље да празник проведу у миру и радости са својим најближима.

У посети Храму Светог Александра Невског са начелником Генералштаба Војске Србије били су начелник Управе за логистику (Ј-4) генерал-мајор Саша Петровић, начелник Управе за људске ресурсе (Ј-1) бригадни генерал др Слађан Христов и начелник Кабинета начелника Генералштаба пуковник Борис Стојковић.

Министар Гашић на Васкрс са припадницима Војске Србије



Министар одбране Братислав Гашић обишао је на Васкрс припаднике 310. самоходног ракетног дивизиона за противваздухопловна дејства 250. ракетне бригаде за ПВД  у околини Крагујевца, ангажоване у саставу стално задејствованих снага за контролу и заштиту ваздушног простора Србије.

Обиласку је присуствовао и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић.

Том приликом, министар Гашић честитао је највећи хришћански празник припадницима јединице и изразио задовољство зато што васкршње јутро проводи са припадницима бригаде која је због изузетних подвига у одбрани своје земље вишеструко одликована.

– Захвалан сам, као што су вам и грађани Републике Србије захвални, што и на данашњи празник часно, одговорно и професионално извршавате своје задатке и штитите наше небо. На овај дан који слави саму срж хришћанства – победу над смрћу, сетимо и свих бесмртника који су пали за слободу наше земље и народа. Међу њима су и припадници ваше херојске 250. ракетне бригаде. Ваша посвећеност, труд и залагање, заслужују и имају највеће поштовање нашег народа. Желим да поручим грађанима Србије да, док у миру и благостању празнују са својим најмилијима, припадници Војске Србије чувају слободу и независност свих нас. Тако је било и тако ће заувек бити  – рекао је министар Гашић и још једном честитао Васкс свим припадницима Министарства одбране и Војске Србије и свим грађанима наше земље који данас славе тај празник.

Он је, током данашњег обиласка дежурне самоходне ракетне батерије за ПВД „КУБ-М“, разговарао са припадницима Војске Србије и уверио се у њихову спремност да реализују све додељене задатке.

На крају обиласка, командант 250. ракетне бригаде за ПВД бригадни генерал Новица Гогић уручио је министру Гашићу плакету јединице, у знак захвалности за обилазак и дружење са припадницима јединице на Васкрс.

Данашњем обиласку присуствовали су и командант РВ и ПВО генерал-мајор Бране Крњајић и командант 310. самоходног ракетног дивизиона за ПВД потпуковник Александар Симић.

Интензивном обуком до врхунске оспособљености јединица Војне полиције



У батаљонима Војне полиције из састава Копнене војске током целе године реализује се интензивна обука појединаца и јединица како би се одржала и унапредила индивидуална и колективна оспособљеност за реализацију војнополицијских и послова опште безбедности у Министарству одбране и Војсци Србије.

У складу с програмом обуке, припадници једне од јединица Војне полиције су, у овој фази, реализовали командно-штабну и тактичку вежбу на војном комплексу „Боровац”. 

Виишедневне вежбовне активности су спроведене са циљем провере обучености јединице за реализацију задатака у операцијама Војске Србије, унапређења способности командовања и усавршавања радњи и поступака у примени процедура које тактичке јединице Војне полиције извршавају у контроли територије.

Војни полицајци су, уз употребу борбених возила, службених паса, савремених телекомуникационих и информатичких система и даљински управљаних ваздухоплова, у току извођења операције ефикасно одговорили на тактичке супозиције и реализовали постављене задатке. 

Акценат је био на примени тактичких радњи и процедура и координацији снага приликом обезбеђења командног места, контроле масовног окупљања, претраге и претреса терена и блокаде територије уз неутралисање насталих претњи.

Јединице Војне полиције су опремљене савременим средствима и наоружањем домаће и стране производње, што, уз сталну обуку, обезбеђује захтевану способност за ефикасну реализацију законом, другим прописима и наређењима команданата датих послова и задатака у све три мисије Војске Србије.

Додељене награде за најбољи научноистраживачки пројекат и докторску дисертацију у Министарству одбране и Војсци Србије за 2024. годину



Додела годишњих награда за најбољи научноистраживачки пројекат и најбољу докторску дисертацију у Министарству одбране и Војсци Србије за 2024. годину уприличена је данас у Дому Војске Србије у Београду.

Награде се додељују поводом Дана Војске Србије, с циљем афирмације научноистраживачког рада и научних радника у систему одбране, а овогодишње награде добитницима је уручио ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић.

За најбољи научноистраживачки пројекат проглашен је пројекат „Структурни, функционални и молекуларни аспекти потенцијала репарације ћелија и ткива у физиолошким и патофизиолошким условима“, чији је руководилац проф. др Милица Нинковић из Медицинског факултета Војномедицинске академије, док је за најбољу докторску дисертацију изабран рад под називом „Класификација дронова у радио фреквенцијском домену применом алгоритама дубоког учења“ аутора потпуковника др Бобана Саздић-Јотића из Војнотехничког института.

Честитајући награђенима, генерал Ђоровић истакао је да га посебно радује чињеница да су овогодишњи добитници признања припадници наставног особља Универзитета одбране и честитао професорима и њиховим тимовима на оствареном успеху. Ректор је добитницима награда изразио захвалност на доприносу развоја науке у систему одбране и реномеу Универзитета одбране, Министарства одбране и Војске Србије, као и угледу које чине у нашем друштву у целини.

– Данашња свечаност уприличена уочи Дана Војске Србије начин је да Министарство одбране и Војска Србије одају признање научном знању. И то научном знању које поседују, стварају и Министарству одбране испоручују наше колегинице и колеге. Да би наука могла да функционише у било којој научноистраживачкој организацији или ширем смислу и систему, као што је систем одбране, неопходно је да постоји способност за остваривање врхунских научних резултата за шта су потребне дуге године истрајног рада, зрелост, мудрост, стрпљење и дисциплина. Осим тога, потребна је и способност за неговање и развој научног подмлатка – нагласио је генерал Ђоровић и додао да је Управа за стратегијско планирање Сектора за политику одбране одлично осмислила да се годишње награде додељују за најбољи научноистраживачки пројекат и најбољу докторску дисертацију, што стимулише наведене способности система одбране.

Председник Комисије за избор предлога радова за доделу годишње награде начелник Управе за стратегијско планирање Сектора за политику одбране пуковник др Дејан Стојковић рекао је да су оба истраживачка рада од изузетног значаја за Министарство одбране и Војску Србије.

– Резултати научноистраживачког пројекта могу се успешно применити за побољшање пажње, концентрације и менталне издржљивости припадника Војске, као и њихових укупних психофизичких способности. Такође, резултати истраживања се могу користити и у процесу селекције војних пилота, што може бити од изузетног значаја за оперативне способности Војске и других снага одбране. Награђена докторска дисертација односила се на примену вештачке интелигенције, односно алгоритама дубоког учења ради класификације дронова у радио-фреквенцијском домену и њиховој имплементацији у системима за борбу против дронова и других беспосадних ваздухопловних платформи, што такође може бити од изузетног значаја за заштиту снага у савременом оперативном окружењу – рекао је пуковник Стојковић истичући да успех награђених јасно указује на то да Министарство одбране и Војска Србије располажу снажним потенцијалом за врхунска научна достигнућа.

У оквиру данашње свечаности доделе награде презентовани су резултати рада научноистраживачких целина Министарства одбране и Војске Србије у виду презентација, публикација и експоната.

Данашњој свечаности присуствовали су чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба Војске Србије, представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација, припадници Министарства одбране и Војске Србије и бројни гости.

Проглашени најбезбеднији војни возачи у 2024. години



У Дому Гарде у касарни „Топчидер“ данас је одржана седница Савета за безбедност војних учесника у саобраћају на којој су уручена традиционална признања за најбезбедније возаче у Министарству одбране и Војсци Србије у претходној години.

У категорији подофицира за најбезбеднијег возача проглашен је старији водник прве класе Миле Платиша, командир Одељења за транспорт у Банатској бригади. За најбезбеднијег возача у категорији професионалних војника изабран је десетар Игор Хлатки, на дужности возача моторног возила у 204. ваздухопловној бригади, док је у категорији цивилних лица најбезбеднији био војни службеник Драгутин Мајсторовић, возач у Другој бригади копнене војске.

Признања најбољим возачима у 2024. години уручио је председник Савета, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић.

На данашњој седници је анализирано стање безбедности у саобраћају у Републици Србији и систему одбране и степен реализације циљева Стратегије безбедности војних учесника у саобраћају на путевима, а члановима Савета је саопштена и информација о реализованим активностима на изради новог закона о безбедности саобраћаја на путевима.

Пуковник Драгиша Зинаја, начелник Одељења за саобраћај и транспорт у Управи за логистику (J-4) Генералштаба Војске Србије рекао је да су представници система одбране на првој седници Савета у овој години могли да се ближе упознају са садржајем планираног закона.

— Седница је била јако садржајна и успели смо аналитичким приступом да утврдимо које то превентивне мере које смо прописали нису биле довољно ефективне и где нисмо били довољно ефикасни. Успели смо да дефинишемо нове закључке који би требало да још више унапреде стање безбедности војних учесника у саобраћају — изјавио је пуковник Зинаја изразивши притом уверење да ће признања најбезбеднијим возачима бити подстицај за квалитетно и сигурно управљање војним моторним возилима.

Савет за безбедност војних учесника у саобраћају је стручно тело које се првенствено бави унапређењем безбедности војних возача, а у његовом раду осим најодговорнијих старешина саобраћајне службе Војске Србије, учествују и представници Агенције за безбедност саобраћаја, Управе саобраћајне полиције Министарства унутрашњих послова, Саобраћајног факултета Универзитета у Београду и новосадског Факултета техничких наука.

Провера обучености мартовске генерације војника



У центрима за обуку Војске Србије у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу реализована је провера основне индивидуалне обучености војника који су добровољно служење војног рока започели у марту ове године. 

То је прво вредновање обучености војника генерације „март 2025“, спроведено ради утврђивања њихове оспособљености за самостално извођење тактичких радњи и поступака на бојишту, правилно руковање наоружањем и војном опремом и обављање дужности органа унутрашње службе, као и службе обезбеђења објеката.

Од војника на провери тражено је да решавају тактичке задатке, за које је било неопходно да примене знања и вештине стечене у првој фази првог периода служења војног рока, у претходних месец и по дана.

Командир вода у Трећем центру за обуку потпоручник Никола Николић објаснио је да индивидуална обука војника почиње периодом прилагођавања, током којег се војници навикавају на живот и рад у војној средини.

— Након тога војници се увежбавају кроз различите садржаје, попут стројеве обуке, тактичке, ватрене и физичке обуке, као и усвајања правила службе, после чега следи провера обучености. Ми смо успешно извршили евалуацију за све војнике. Јако смо поносни на њих што су сви успешно завршили овај део обучавања и спремни су за прелазак у центре за специјалистичку обуку — рекао је потпоручник Николић истичући да пријатељства која се стекну у војсци остају за цео живот.

За служење војног рока војник Никола Максимовић пријавио се јер су му сви преци били војници који су служили за слободу и част отаџбине, што му је и био мотив да крене њиховим стопама.

— На основној обуци учимо да рукујемо наоружањем, да научимо све о првој помоћи и здравим навикама, као што су редовно обедовање, устајање и спавање. Част је носити ову униформу, служити својој земљи и отаџбини. Схватио сам да је ово позив за мене, желим да будем професионални војник, а надам се након тога, уз даљи рад и мотивацију, постанем и подофицир или официр — рекао је војник Максимовић. 

Војник Емилија Ковачевић из Ниша за добровољно служење војног рока пријавила се, како каже, да би служила својој земљи и да би показала да може да буде узоран и частан војник. То је учинила одмах након завршетка средње електротехничке школе. Ветар у леђа да успе у свом циљу дали су јој породица, пријатељи и родбина.

— Логоровање ми је било највећи изазов јер смо боравили на отвореном терену, време није било идеално, била сам физички и ментално исцрпљена, али ментална снага и воља да успем у томе су допринели да и тај део обуке обавим до краја. Када смо се вратили са логоровања, тек тада сам схватила колико ја, заправо, могу да постигнем и колико сам поносна на себе што сам и тај део обуке завршила успешно. Тимски рад је врло битан у војсци и сви се помажемо — истакла је војник Ковачевић.

Показани добри резултати вредновања мартовске генерације војника значе да су они спремни да, у наставку служења војног рока, наставе обучавање у центрима за специјалистичку обуку за употребу борбених средстава и војне опреме њиховог рода, односно службе. Овом провером им је завршена прва фаза индивидуалне основне обуке, а након наредне, специјалистичке фазе, биће распоређени у јединице Војске Србије на други период обучавања.

Војници, заинтересовани за пријем у професионалну војну службу, могу се пријавити већ сада како би благовремено прошли прописану процедуру и стекли услове да одмах по завршетку војног рока стану у строј професионалних припадника Војске Србије.

Дан Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре”

Војном свечаношћу у касарни „Васа Чарапић“ у Београду данас је обележен Дан Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“, у спомен на 14. април 1978. године, када је формирано Одељење војне полиције за противтерористичка дејства, чије традиције Одред наставља.

Пред свечаним стројем припадника јединице, прочитане су честитке, сумирани су резултати рада у претходном периоду и најистакнутијим појединцима уручене награде и похвале.  

У осврту на постигнуте резултате, истакнуто је да је у години за нама настављено јачање јединице, да су унапређене оперативне способности и оспобљеност „Кобри“, што су припадници Одреда показали успешном реализацијом свих постављених задатака, али и запаженим наступима на такмичењима у земљи и иностранству.

Одред војне полиције специјалне намене „Кобре“ је јединица непосредно потчињена начелнику Генералштаба Војске Србије и намењена је за безбедносну и противтерористичку заштиту одређених лица и објеката. 

Пријем учесника такмичења најбољи ратник 2025



Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић примио је данас припаднике Војске Србије који су учествовали на војном такмичењу „Најбољи ратник“ (Best Warrior) у Сједињеним Америчким Државама, остваривши притом одличне резултате. 

Они су се надметали са војницима и подофицирима из Националне гарде Охаја и Мађарске војске и освојили прво и четврто место у категорији војника, односно пето и осмо у категорији подофицира. Победник такмичења за војнике је десетар Никола Ивковић из 72. бригаде за специјалне операције, који је у међувремену унапређен у чин водника.

Истичући да су успешним наступом на такмичењу, и то са наоружањем и војном опремом на употреби у Оружаним снагама САД, показали врхунску оспособљеност, генерал Мојсиловић је учесницима одао признање на приказаним вештинама, физичкој и менталној снази и мотивисаности да у најбољем светлу представе своје јединице и Војску Србије. 

Начелник Генералштаба је истакао да је учешће на оваквим такмичењима у функцији промоције оспособљености, сналажљивости, упорности и истрајности српског војника, и да доприноси унапређењу сарадње, разумевања и поверења међу припадницима оружаних снага партнерских земаља.

Такмичење „Најбољи ратник“ је одржано почетком месеца у бази „Џејмс А. Гарфилд“ у Охају и обухватило је низ дисциплина којима се тестирају физичке и менталне способности, војничка знања и вештине. Био је ово трећи наступ припадника Војске Србије на такмичењу у САД. 

Министар Гашић уручио указе о унапређењима и постављењима на нове дужности



Министар одбране Братислав Гашић уручио је данас официрима Војске Србије указе председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића о унапређењима и постављењима на нове дужности. Свечаности је присуствовао начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић.

Указом председника Републике генерал-мајор Бране Крњајић постављен је на дужност команданта Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране. У чин генерал-мајора унапређени су бригадни генерали Славко Ракић и Милан Лазић, док је у чин бригадног генерала унапређен пуковник Владимир Планић који је постављен на дужност директора Војнообавештајне агенције.

Бригадни генерал Новица Гогић постављен је на дужност заменика команданта Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране. Пуковник Момчило Милинков постављен је на дужност команданта 250. ракетне бригаде за ПВД.

Честитајући официрима унапређења и постављења на нове дужности, министар Гашић поручио је да су својим заслугама оправдали указано поверење, да су успешно реализовали све задатке који су пред њих постављени и нагласио да се постигнути резултати, као и професионалан и предан рад увек препознају. Он је официрима пожелео много успеха у наставку професионалне каријере.

Спортски сусрет високих официра Војске Србије и Мађарске војске

У Спортском центру Фудбалског савеза Србије у Старој Пазови данас је одржан традиционални спортски сусрет генерала и високих официра Војске Србије и Мађарске војске.

Наша и мађарска екипа одмериле су снаге у малом фудбалу, у спортској и пријатељској атмосфери, а победу је овога пута однео тим Војске Србије.



Екипу домаћина предводио је заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, а госте — начелник Управе за обуку Генералштаба Мађарске војске бригадни генерал Габор Шанта.

Био је ово 16. спортски сусрет генерала и високих официра Војске Србије и Мађарске војске, који се од 2015. године наизменично одржавају у Србији и Мађарској.

Спортска надметања представљају само једну од бројних билатералних активности у области одбране које се реализују с циљем унапређења оперативних способности и интероперабилности, као и јачања међусобног поверења, у складу са узлазним трендом у односима Србије и Мађарске.

Oбука кандидата из грађанства на Kурсу за подофицире



На полигону „Пескови“ у близини Великог Градишта у току је практична обука полазника Курса за подофицире који су на ово усавршавање примљени из грађанства и оспособљавање започели у децембру прошле године.

На курсу, који траје шест месеци, кандидати се оспособљавају за почетне подофицирске дужности у јединицама Војске Србије, ради пријема у професионалну војну службу на неодређено време.

Полазници су прва два модула обуке, у трајању од осам недеља, прошли у Центру за обуку и усавршавање подофицира „Наредник Милунка Савић“ у Панчеву, а сада се налазе у центрима за специјалистичку обуку Војске Србије, у којима се практично оспособљавају за руковање средствима родова и служби.

Будући подофицири који се оспособљавају за специјалности рода пешадије, на полигону „Пескови“ пролазе садржаје из тактичке и ватрене обуке, односно реализују јединачно бојево гађање из полуаутоматске снајперске пушке 7,9 мм М-76.

Потпоручник Дејан Павловић, командир тима за обуку снајперске специјалности у Центру за обуку копнене војске у Пожаревцу каже да су кандидати прво прошли обуку за правилно руковање наоружањем како би могли да приступе комплекснијим садржајима обучавања.

— Подижемо њихову обуку на један виши ниво, кроз комбинацију тактичких радњи са решавањем ватрених задатака у нападу и одбрани, појаснио је суштину обуке потпоручник Павловић, напоменувши да их у наредном периоду очекује и обука на другим средствима рода пешадије.

Један од полазника курса који су се на конкурс Војске Србије јавили из грађанства слушалац-десетар Иван Ћирковић не крије да му је мотив била љубав према Војсци Србије и војничком позиву, као и жеља да на овај начин служи својој држави.

— Искуства су несвакидашња, таква да их не може доживети цивил, корисна су за нашу обуку, као и за будући професионални рад подофицира Војске Србије — истиче десетар Ћирковић.

У току је нови конкурс за оспособљавање кандидата из грађанства за подофицире Војске Србије по овом моделу. Заинтересовани младићи и девојке до краја априла могу да конкуришу за 200 подофицирских радних места у Министарству одбране и Војсци Србије, у оквиру следећих родова и служби: пешадије, артиљерије, артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, затим оклопних јединица, службе телекомуникација, интендантске службе, службе ваздушног осматрања и јављања и више специјалности техничке службе (мототехника, ваздухопловно-техничка, наоружање, убојна средства и телекомуникације).

Тактичка вежба Тенковског батаљона Т-72М

На полигонима у околини Ниша реализована је тактичка вежба Тенковског батаљона Т-72М у оквиру које је проверен ниво оспособљености тенковских посада за извођење борбених дејстава у нападним операцијама Војске Србије.


У складу са сценаријом вежбе, професионални састав јединице реализовао је радње и поступке по пријему сигнала за узбуњивање, заузео је очекујући рејон и извршио припреме за достизање линије према задатку претпостављене команде, док је команда вршила контролу и оцењивање елемената оперативних способности и обучености јединице за извршење задатака у оквиру прве мисије Војске Србије.

Реализацијом тактичке вежбе унапређене су способности за командовање и реализацију борбених задатака, проверена је готовост за рад по сигналу за узбуну и способност јединице да одговори задацима у оквиру борбених операција Копнене војске.
 
Тенковски батаљон Т-72М, чије су основно средство тенкови Т-72МС, маневарска је јединица Копнене војске високе ватрене моћи намењена за вођење оклопне и противоклопне борбе, брзе и снажне продоре, а операције може реализовати самостално и у садејству са осталим јединицама Копнене војске и Ратног ваздухопловства и ПВО.

Борбена обука јединица Четврте бригаде копнене војске

У оквиру циклуса интензивног обучавања, артиљеријске, оклопне и пешадијске јединице Четврте бригаде копнене војске успешно су завршиле вишедневну обуку у теренским условима на полигону „Пасуљанске ливаде”.

Професионални састав бригаде је на полигону у условима блиским реалним усавршавао тактичке поступке и увежбавао борбену употребу кључног наоружања, уз проверу тактичке и ватрене оспособљености за извршавање наменских задатака у операцијама Војске Србије.
 
Кључни сегмент обуке била су тактичка увежбавања и бојева гађања, а показана ефикасност у извођењу тактичких радњи и прецизност ватре, како дању тако и ноћу, потврђују висок степен оспособљености војника, подофицира и официра Четврте бригаде копнене војске.

Током увежбавања јединица на терену, тежиште је било на додатном оспособљавању новопримљених војника и младих старешина на почетним дужностима у јединицама, који се на овај начин систематично припремају за  најзахтевније задатке.
 
Успешном реализацијом обуке на терену, унапређена је тактичка и ватрена оспособљеност војника и старешина и укупна борбена готовост ових састава за извршавање задатака у првој мисији Војске Србије.

Потписан уговор о коришћењу земљишта између Министарства одбране и Српске православне цркве



Министар одбране Братислав Гашић и епископ браничевски Игнатије потписали су данас уговор о коришћењу земљишта Српске православне цркве – Епархије браничевске, које се налази уз Војни комплекс „Пасуљанске ливаде“, за потребе Министарства одбране и Војске Србије.

Припадници Војске Србије и Војне академије наведено земљиште користиће без накнаде, ради извођења обуке и гађања из личног и колективног наоружања.

Министар Гашић, том приликом, истакао је да је данашње потписивање уговора резултат добре сарадње Министарства одбране и Српске православне цркве.



– Захвалио бих Српској православној цркви и Епархији браничевској зато што су земљиште непосредно уз полигон „Пасуљанске ливаде“ ставили на располагање нашој војсци која ће то земљиште користити за извођење вежби и тиме допринети даљем развоју оперативних способности. Обезбеђивањем додатног простора за обуку, унапређујемо спремност наших јединица – истакао је министар одбране и додао да сарадња војске и цркве почива на међусобном поверењу, заједничким вредностима и служењу народу.

Посета делегације Националне гарде Охаја

У оквиру Програма државног партнерства Србије и Охаја, у вишедневној посети нашој земљи боравила је делегација националне гарде те америчке државе коју је предводио командант Ратног ваздухопловства генерал-мајор Дејвид Џонсон.

Посета представља наставак дугогодишње успешне сарадње у областима од заједничког интереса, а овога пута акценат је био на размени професионалних искустава у домену ваздухопловних операција и сајбер безбедности и сарадњи војних оркестара.

Делегација из Охаја је учествовала на округлом столу у Команди Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, који је водио заменик команданта овог оперативног састава Војске Србије генерал-мајор Бране Крњајић, а на којем је разматрана интероперабилност у области ваздухопловних операција.



Током посете су реализовани и експертски разговори делегација ратних ваздухопловстава Војске Србије и Националне гарде Охаја о безбедности летења и ваздухопловнотехничком одржавању.

Генерал Џонсон је током боравка у нашој земљи посетио и Центар за обуку везе и информатике у Горњем Милановцу, где су му представљени капацитети овог специјалистичког центра Војске Србије и могућности за сарадњу у области сајбер безбедности.

Реализацијом оваквих активности Војске Србије и Националне гарде Охаја унапређује се интероперабилност оружаних снага и даје допринос развоју укупних војно-војних односа Србије и Сједињених Америчких Држава.

Министарство одбране18:07 (пре 3 сата)
коме

Текст, фото, видео: https://www.mod.gov.rs/cir/22170/sastanak-ministra-gasica-sa-delegacijom-parlamentarne-skupstine-nato22170

Састанак министра Гашића са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО



Министар одбране Братислав Гашић одржао је данас састанак са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО, која се налази у званичној посети Републици Србији.

Говорећи о сарадњи под окриљем Програма Партнерство за мир, министар Гашић је истакао да Србија, у том формату, остаје посвећен и поуздан партнер Алијансе.
 
Министар је искористио прилику да парламентарце НАТО упозна са актуелном ситуацијом на Косову и Метохији нагласивши да је КФОР, у складу са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244, једина легална оружана формација у нашој аутономној покрајини и да је његова улога од изузетне важности за Србију.

Опредељењем да задржи позицију војне неутралности, нагласио је Гашић, Република Србија показује доследност карактера своје политике у међународном окружењу.

Обележавање Дана сећања на почетак Другог светског рата у Југославији



Вршилац дужности помоћника министра одбране за људске ресурсе Синиша Радовић положио је данас, у име Владе Републике Србије, венац крај Споменика палим пилотима у Вилову, поводом обележавања Дана сећања на почетак Другог светског рата у Југославији.

Венце су положили и делегација Министарства одбране и Војске Србије, коју је предводио бригадни генерал Новица Гогић, затим државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић, представници Општине Тител и бројна удружења која негују традицију ослободилачких ратова Србије.

Поводом обележавања данашњег дана, делегација Министарства одбране и Војске Србије положила је венац и у Алеји страдалих на Новом гробљу у Београду, а венце су положили и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, представници Града Београда и удружења грађана.

Полагањем венаца обележене су 84 године од како је, бомбардовањем Београда, почео напад нацистичке Немачке на Краљевину Југославију у Другом светском рату.

Запажен успех припадника Министарства одбране и Војске Србије на Београдском маратону



Припадници Министарства одбране и Војске Србије учествовали су данас на 38. Београдском маратону и остварили веома запажене резултате.

Припадник Спортске јединице Војне академије водник Ђуро Борбељ освојио је титулу првака Србије у маратону, као најбоље пласирани такмичар из наше земље – кроз циљ је прошао као 10. такмичар. Данашњим успехом одбранио је трон освојен на истом месту прошле године. У женској конкуренцији у маратонској трци титулу вицешампиона Србије освојила је војни службеник Тијана Кабић из Команде за обуку, која је у пласману у данашњем маратону заузела 11. место. У трци на 10 километара треће место освојила је припадница Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ капетан прве класе Невена Јовановић.

Победник штафетне трке је екипа 72. бригаде за специјалне операције, док је екипа 63. падобранске бригаде освојила друго место.

У такмичарском делу учествовало је 260 припадника Министарства одбране и Војске Србије, кадета Војне академије и ученика Војне гимназије и Средње стручне војне школе „1300 каплара“, који су наступали у маратонској трци на 42 километра и 195 метара, полумаратонској трци на 21 километар и 97 метара и у трци на 10 километара и они су, такође, остварили добре резултате, а 240 припадника Министарства одбране и Војске Србије учествовало је у организацији наведене манифестације.

Овогодишњи маратон оборио је рекорд у броју учесника те је данас на београдским улицама било више од 14.000 учесника из 74 земље.

Тактичке вежбе и гађања Оклопно-извиђачког батаљона
На полигону Војске Србије „Пасуљанске ливаде“ у току је стационарно логоровање припадника Оклопно-извиђачког батаљона, уз реализацију гађања из наоружања рода оклопних јединица.

У складу са наменом овог састава Копнене војске, војници, подофицири и официри увежбавају своје дужности на задатку прикупљања и обраде обавештајних података, истовремено се прилагођавајући организацији живота и рада у теренским условима.

Током вишедневних активности на полигону, командири и посаде оклопно-извиђачког аутомобила БРДМ-2МС увежбавају тактичке радње и поступке у борби и реализују програмска гађања. Као најбитнији сегменти стационарног логоровања, реализују се тактичке вежбе у дневним и ноћним условима и гађања из наоружања оклопно-извиђачког аутомобила, основног борбеног средства у јединици.

Како је објаснио командир чете у Оклопно-извиђачком батаљону капетан прве класе Саша Стефановић, циљ овог стационарног логоровања је провера обучености припадника јединице након периода интензивне обуке. Он истиче да је борбено обезбеђење колоне на маршу једна од активности која се сада увежбава и додаје да је за тај задатак формирана оклопно-извиђачка патрола.



– У оквиру тог задатка они су обавили све припремне радње, спремни су да крену са полазне тачке и обезбеде правац којим ће се кретати оклопно-извиђачка патрола у колони. Колоне су врло уносни циљеви за непријатеља и зато се морају додатно осигурати како би безбедно, несметано и правовремено дотуриле неопходан материјал, у складу са наређењима претпостављене команде. Командир и сви остали професионални војници у саставу Оклопно-извиђачког батаљона током периода интензивне обуке савладали су све активности које подржавају овај колективни задатак који сада реализују на логоровању – истакао је капетан Стефановић.

Нишанџија у оклопно-извиђачком аутомобилу БРДМ-2МС водник Зоран Миладиновић појашњава да су његове дужности да осматра и уочава циљеве помоћу најсавременијих нишанских справа, као и да обезбеђује колону са бочних страна.

– Ово возило поседује савремени систем за слање података и у року од три секунде може да пошаље податке на даљину до 60 километара. Обука нам доста значи да увежбамо и поновимо неке сегменте у току гађања које ми је, као нишанџији, и омиљени део посла на логоровању. Управо „Пасуљанске ливаде“ су ми најомиљенији полигон за та увежбавања. Имамо термовизијски систем који нам омогућава да гађамо и ноћу, а гађање нам је сада много олакшано због савремених система за управљање ватром. Боље је и осматрање погодака помоћу нових нишанских справа, са њима га много лакше спроводимо. У овој јединици имамо добар колектив, доста смо блиски и зависимо много једни од других. У возилу сви зависимо од командира, али и од возача, нишанџије и извиђача, сви заједно радимо – нагласио је водник Миладиновић и набројао особине које треба да поседује нишанџија: да је добар, вредан, храбар, марљив, да брине о другима, да буде патриотски настројен и да воли своју отаџбину.

Акценат садржаја обуке током логоровања стављен је на увежбавање извиђачких тактичких радњи у простору, које се реализује превасходно кроз организовање патрола и заседа, уз употребу савремених извиђачких оптоелектронских средстава.

Оклопно-извиђачки батаљон, са седиштем у Нишу, опремљен је и оспособљен за прикупљање обавештајних података за спровођење операција Копнене војске, а реализацијом теренских вежби и гађања подиже се ниво оперативних способности јединице за учешће у извођењу борбених дејстава.

Провера обучености пешадијске чете Војске Србије за ангажовање у мировној операцији



Пешадијска чета из састава Прве бригаде копнене војске која ће на лето бити упућена у састав Привремених снага Уједињених нација у Либану успешно је прошла проверу обучености за ангажовање у овој мировној операцији. 

У сврху провере чете, коју је спровео тим евалуатора из Генералштаба Војске Србије, ове недеље је у бази „Југ“ и на полигону „Боровац“ изведена тактичка вежба „Српски штит 2025“.

На вежби су, у окружењу које одговара реалној ситуацији и безбедносним изазовима у зони операције, припадници пешадијске чете решавали тактичке задатке, демонстрирајући притом висок ниво тактичке обучености, координације и познавања стандардних оперативних процедура.



Резултати провере показали су да је јединица у потпуности оспособљена за све задатке предвиђене мандатом мисије, укључујући контролу зоне одговорности, патролирање, рад на контролним пунктовима и реаговање у кризним ситуацијама. Досадашњом обуком и спроведеним тактичким вежбама, провера је потврдила, унапређени су тимски рад и ефикасност.

Припаднике јединице сада очекују завршне припреме у оквиру којих ће се упознати са културолошким и безбедносним специфичностима региона у којем ће бити ангажовани. Циљ ових припрема је да се обезбеди што боља адаптација јединице на локалне услове.

Војска Србије ангажује јединицу ранга пешадијске чете у Либану од 2013. године, а тренутно се у зони ове мировне операције налазе и наши штабни официри, вод за заштиту снага и елемент националне подршке.

Учешћем у мировним операцијама, Војска Србије даје допринос изградњи и очувању мира у свету и истовремно потврђује своју професионалност и способност да ангажује снаге и ресурсе у међународним оквирима. Осим оперативног усавршавања и унапређења интероперабилности, овакве мисије доприносе и развоју међународне сарадње и јачању угледа наше земље.

Оперативна способност снага за одбрану од нуклеарних, хемијских и биолошких претњи



Јединице атомско-биолошко-хемијске одбране Војске Србије опремљене су и оспособљене за организовање и спровођење противнуклеарног, хемијског и биолошког обезбеђења снага Војске Србије у извођењу операција и пружање помоћи цивилним властима у санирању последица природних непогода, техничко-технолошких и других несрећа.

Најзначајнија таква јединица је 246. батаљон АБХО, намењен за обезбеђење састава Војске Србије у случају употребе оружја за масовно уништење.

Како би очували и унапредили способности и готовост за реализацију наменских задатака у све три мисије Војске Србије, припадници јединице се стално обучавају и усавршавају и до аутоматизма увежбавају технике, радње и поступке у складу са усвојеним процедурама и највишим стандардима у овој области.

Тежиште у овом циклусу обучавања, које се реализује на полигону „Равњак“ у Крушевцу, је на индивидуалној обуци за реализацију задатака у обезбеђењу Војске Србије од нуклеарних и хемијских удеса, односно за радиолошко-хемијско-биолошку деконтаминацију људи, наоружања, техничких средстава, земљишта и објеката над земљиштем.

У процесу обучавања користи се изолујућа опрема за потпуну заштиту људства при раду са контаминантима, средства детекције, дозиметрије и деконтаминације, од којих је најзначајнија савремена мобилна платформа за деконтаминацију  МПД-09, домаће производње, као и извори радиоактивне контаминације који симулирају јонизујуће зрачење.

Успешном реализацијом обуке у 246. батаљону АБХО даље се унапређује обученост професионалног састава јединице за извршавање задатака у операцијама Војске Србије, али и готовост за ефикасну подршку цивилним властима у санирању последица техничко-технолошких и других несрећа.

Изашао је нови број „Одбране“



У априлском броју магазина „Одбрана” подсећамо на два значајна датума – Дан сећања на одбрану отаџбине од агресије НАТО на СРЈ и на предстојећи Дан Војске Србије. 

У рубрици Систем доносимо више текстова. Наши новинари и фото-репортери посетили су Први понтонирски батаљон Речне флотиле и 714. противоклопну хеликоптерску ескадрилу и сазнали како се у тим јединицама реализује обука. 

Пригодним текстом обележили смо петнаест година Центра за обуку путем симулација Војске Србије. Наша тема било је и кадетско гласило „Академац”, које се појављује после вишедеценијске паузе. Сазнали смо и ко су спортске перјанице у нашем војном школству. 

Поводом 4. априла – Међународног дана борбе против мина посетили смо Центар за разминирање Републике Србије, који обавља стручне послове у области хуманитарног разминирања, извиђања локација загађених касетном муницијом, минама и другим неексплодираним средствима. 

У рубрици Глобално доносимо текст о учешћу Србије на сајму наоружања и војне опреме IDEX 2025 у Абу Дабију.

У овом броју више пажње посветили смо традицији. У сусрет 9. априлу, дану у коме је 1999. отпочела битка за Кошаре, доносимо текст који својом садржином подсећа на херојство оних који су се тада борили за одбрану отаџбине и посебну димензију те битке коју је положај карауле судбински предодредио. Сазнајте и ко су били писци у униформи, официри који су у Великом рату војевали сабљом и пером. 

Два текста доносимо и у рубрици Историја. Најпре, сазнајте више о нацистичким злочинима у Банату. У другом тексту прочитајте о поставци Историјског музеја Србије о краљу Милану Обреновићу. Сазнајте на који начин је тај суверен трасирао пут развоја српске војске. 

Култура је у овом броју посвећена учешћу Медија центра „Одбрана” на Међународном сајму књига у Новом Саду.

Отворен конкурс за пријем кандидата из грађанства на Курс за подофицире



Министарство одбране и Војска Србије расписали су јавни конкурс за оспособљавање кандидата из грађанства на Курсу за подофицире, ради пријема у професионалну војну службу у својству подофицира на неодређено време.

Заинтересовани младићи и девојке могу да конкуришу за 200 подофицирских радних места у Министарству одбране и Војсци Србије, у оквиру следећих родова и служби: пешадије, артиљерије, артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства, затим оклопних јединица, службе телекомуникација, интендантске службе, службе ваздушног осматрања и јављања и више специјалности техничке службе (мототехника, ваздухопловно-техничка, наоружање, убојна средства и телекомуникације).

Могу се пријавити пунолетни држављани Републике Србије који имају четворогодишње средње образовање или похађају четврти разред средње школе, који су рођени 1989. године или касније и који су здравствено и психофизички способни, без обзира на то да ли су одслужили војни рок са оружјем или не.

Током оспособљавања, које траје шест месеци, полазници имају обезбеђена новчана примања.

Изборни поступак спроводи се по принципу елиминације и обухвата психолошку процену, проверу физичке способности, медицинско-здравствену процену, комисијски разговор и безбедносну проверу.

Изабрани кандидати ће бити упућени на шестомесечни курс у Центру за обуку и усавршавање подофицира „Наредник Милунка Савић“ у Панчеву, као и у центрима за специјалистичку обуку Команде за обуку и јединицама Војске Србије. Успешним завршетком оспособљавања кандидати стичу услов за пријем у професионалну војну службу и промоцију у чин водника.

Рок за подношење пријаве је до 30. априла 2025. године.

Више о конкурсу можете прочитати на следећем линку: https://www.mod.gov.rs/cir/22145/javni-konkurs-za-osposobljavanje-na-kursu-za-podoficire-kandidata-iz-gradjanstva22145

Стационарно логоровање најмлађе генерације војника


Војници на служењу војног рока генерације „март 2025“, који су распоређени у центре за основну обуку у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу, у овом периоду пролазе стационарно логоровање у теренским условима на полигонима Војске Србије.

Стационарно логоровање представља важан део прве фазе обуке, током којег војници свих специјалности стичу практична искуства у извршавању основних борбених задатака у одбрани и нападу и навикавају се на живот и рад у теренским условима.

Током боравка на полигонима војници увежбавају тактичке радње и поступке, укључујући оријентацију, осматрање, маскирање и кретање на бојишту, као и избор и израду заклона за заштиту и дејство и реализују програмом предвиђена гађања из пешадијског наоружања.

Иако су тек неколико недеља у војсци, млади војници показују изузетно залагање и високу мотивацију да савладају све садржаје предвиђене програмом обучавања, а многи од њих су већ изразили жељу да постану професионални војници Војске Србије.

По завршетку ове обуке војници ће бити подвргнути провери обучености, након чега следи премештај у центре за специјалистичку обуку. Тамо ће наставити усавршавање и оспособљавање за руковање борбеним средствима и војном опремом свог рода, односно службе.

За оне који су заинтересовани за пријем у професионалну војну службу отворена је могућност да се за то пријаве већ сада, како би благовремено прошли прописану процедуру и стекли услове да одмах по завршетку војног рока стану у строј професионалних припадника Војске Србије.

Обука за заштиту цивила у мировним операцијама



У организацији Центра за мировне операције Војске Србије, у бази „Југ“ је ове недеље одржан међународни курс о заштити цивила у мировним операцијама.

Курс су похађали припадници Војске Србије и оружаних снага Азербејџана, Бангладеша, Белорусије, Египта, Јордана, Марока, Нигерије, Пакистана, Сједињених Америчких Држава и Турске.

Они су у нашем центру стекли основна знања о начину примене мандата заштите цивила у мировним операцијама Уједињених нација, о актуелним стандардима и процедурама у вези са ефикаснијом заштитом цивила и правилном поступању у ситуацијама када су животи цивила непосредно угрожени.

Наставу је реализовао инструкторски тим Центра за мировне операције, уз ангажовање гостујућег предавача из партнерског центра из Босне и Херцеговине.

Ово је десети пут да се међународни курс о заштити цивила изводи у Центру за мировне операције, који је за то сертификован од стране Интегрисане службе Уједињених нација за обуку.

Реализацијом оваквих усавршавања учвршћује се статус нашег центра као међународно признате институције за обуку појединаца и јединица за учешће у мировним операцијама и, уједно, потврђује опредељеност Војске Србије за предузимање свих неопходних мера за заштиту цивила.

Припреме пешадијске чете Војске Србије за мировну операцију у Либану



У бази „Југ“ и на полигону „Боровац“ у току је реализација колективне обуке пешадијске чете из састава Прве бригаде копнене војске која ће на лето бити упућена у мировну операцију Уједињених нација у Либану.

Ова обука је најважнији део свеобухватних вишемесечних припрема, у оквиру којих се јединица и сви њених припадници оспособљавају за реализацију задатака у зони операције.

У првој фази припрема, професионални војници и старешине прошли су садржаје из тактичке, ватрене и физичке обуке, како би обновили знања и вештине и спремно дочекали садашњу колективну обуку.

Како објашњава командир пешадијске чете која ће бити упућена у Либан, капетан прве класе Марко Дражић, јединица је успешно прошла све фазе обуке, са циљем достизања потпуне спремности за извршавање задатака у међународном окружењу.

— Обука је започела индивидуалним усавршавањем у Бачкој Тополи, где је посебан акценат стављен на међусобно упознавање састава и унапређење појединачних вештина. Након тога, прешли смо у фазу колективне обуке у бази „Југ“ код Бујановца, где се фокусирамо на увежбавање тактичких процедура и решавање конкретних задатака према вероватним сценаријима у мисији. Циљ овог сегмента је оспособљавање сваког појединца за специјалност на коју се упућује и прилагођавање реалним изазовима са којима се могу сусрести на терену. Сигуран сам да ћемо, захваљујући темељној припреми и високој мотивацији, бити достојни повереног задатка и успешно допринети очувању мира у зони операције — истакао је капетан Дражић.

У завршној фази, како истиче, следи провера обучености и спремности чете за предстојеће ангажовање, коју ће извршити тим евалуатора из Генералштаба Војске Србије.

Јединицу ранга пешадијске чете Војска Србије ангажује у Либану од 2013. године, а тренутно се у зони ове мировне операције Уједињених нација налазе и наши штабни официри, вод за заштиту снага и елемент националне подршке.

Борбена обука пилота јуришних авиона „орао“



На аеродрому „Морава“ у Лађевцима и у широј околини реализује се борбена обука млађих пилота јуришних авиона „орао“ и обука техничког особља из састава 98. ваздухопловне бригаде.

С циљем одржавања и унапређења вештина за пружање ваздухопловне ватрене подршке копненим и специјалним снагама у извођењу борбених операција, пилоти 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле увежбавају тактичке маневре и извршење гађања, ракетирања и бомбардовања циљева на земљи.

Раме уз раме са њима на писти су и техничари свих специјалности, који проверавају исправност ваздухоплова и задужени су за њихову припрему за летење. Пред полетање и по слетању редовно проверавају битне делове авио-мотора, електро-склопове и инструменте на „орловима“.

Заступник заменика команданта 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле мајор Горан Цукавац истиче да је борбена обука у тој јединици најбитнија јер представља суштину свих задатака које њени припадници обављају. По његовим речима, у току је борбена обука млађих пилота, која се изводи у две фазе — почетној и напредној.   

— У почетној фазе пилоти се упознају са нападним навигацијским системима на ваздухоплову, нишанским системом и начином употребе свих система. Напредна борбена обука је доста сложенија. Она подразумева летење у групи на малим висинама и у бришућем летењу. Позив пилота је најзанимљивији грађанима, међутим, ми без техничара не можемо да функционишемо, они нам обезбеђују исправност авиона, навигацијских ситема, система наоружања и да уопште обавимо лет — истакао је мајор Цукавац додајући да је веза између пилота и техничара нераскидива.

Пилот у 241. ловачко-бомбардерској авијацијској ескадрили, поручник Стефан Грбић каже да је још као дечак, гледајући емисије о пилотима, маштао да се бави тим занимањем. Напомиње да пут до звања пилота није лак, да изискује доста посвећености, истрајности и мотивисаности, али да је сваки пут када полети свестан да је сав тај труд вредео, јер осети љубав, задовољство, срећу, осећај успеха и поноса.

— Ово је позив који ми је пружио много задовољства. Млади треба да пронађу у себи ту жељу, не треба да се устручавају, нити да страхују од неизвесности коју овај позив носи. Када погледате из птичје перспективе нашу отаџбину, прелепо је, уживање је на такав начин доживети и видети Србију. Свесни сте која је то одговорност, али и привилегија бавити се овом професијом. Ми пилоти смо веома блиски, а старије колеге, наставници, према нама млађима се односе као ментори, настоје да нам пренесу своје вештине и целокупно знање. Ту се гради посебна веза, доста се зближимо и држимо блиско, не само у јединици већ и ван посла — објаснио је поручник Грбић, који лети већ шест година. 

Интензивном обуком, која се у ескадрили спроводи у току целе године, унапређује се борбена готовост јединице и развија међусобно поверење и повезаност између пилота и техничара, који блиско сарађују у обављању најзахтевнијих задатака.

Младићи и девојке који желе да постану пилоти Војске Србије, а завршили су основне академске студије на цивилним факултетима и у овој години навршавају до 27 година живота, могу се пријавити на јавни оглас за слушаоце војностручног оспособљавања за резервне официре Војске Србије рода авијације, који је отворен је до 31. марта. После шестомесечног оспособљавања најуспешнији ће добити могућност да одмах ступе у професионалну војну службу, да наставе обуку као официри рода авијације и потом добију звање пилота авиона, пилота хеликоптера или пилота-оператера даљински пилотираног ваздухоплова.

Обилазак јединица Војске Србије у гарнизону Крушевац

Заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић обишао је данас јединице Копнене војске и Команде за обуку у гарнизону Крушевац.

Том приликом је сагледао организацију живота и рада, стање, оперативне и функционалне способности и степен реализације тежишних задатака у Расинској бригади, Центру за обуку логистике, Центру атомско-биолошко-хемијске одбране и 246. батаљону АБХО.

Команданти јединица су током обиласка известили о најважнијим активностима у саставима којима командују и плановима за наступајући период.

Генерал Јанковић је сагледао и стање смештајних и капацитета за обуку, кабинета, лабораторија, техничких и наставних радионица, и присуствовао извођењу обуке у извиђању рејона по коме је дејствовано муницијом са осиромашеним уранијумом, уверивши се притом да су војници и старешине мотивисани, обучени и оспособљени за своје дужности.

Обиласку су присуствовали заменик команданта Команде за обуку бригадни генерал Небојша Цветковић и начелник штаба Команде Копнене војске пуковник Грујица Вуковић.

Саопштење



У вези са наводима појединих опозиционих политичара о активностима Војске Србије у периоду пре и за време протеста у Београду одржаног 15. марта 2025. године, истичемо да је реч о злонамерним тврдњама које немају упориште у стварности.

Реч је о лажним вестима и покушајима узнемиравања јавности ради постизања ситних политичких поена. Војска Србије најоштрије осуђује ширење таквих лажних вести у којима се, како кад и како коме одговара, тврди да се припремала за разбијање демонстрација или да је употребила било какво средство принуде, а посебно не забрањене уређаје, које притом и не поседује.

Војска Србије је војска свих грађана, идеолошки је, интересно и страначки неутрална и извршава своје мисије и задатке, у складу са Уставом, законом и принципима међународног права.

Ради истинитог обавештавања јавности, истичемо да Војска Србије, нити њени делови нису били у повишеној борбеној готовости, нити у повишеном степену приправности.

У складу са Законом о Војсци Србије, по захтеву Министарства унутрашњих послова, део снага војне полиције је пружао помоћ Министарству унутрашњих послова у обезбеђењу државних органа, као и објеката Министарства одбране и Војске Србије.

У складу са додељеним мисијама и задацима, Војска Србије редовно и свакодневно реализује широк спектар задатака, на целој територији Републике Србије, укључујући и покрете јединица, делова јединица и борбених средстава у складу с потребама Војске Србије, проценама надлежних старешина, као и ради реализације обуке и редовног одржавања.

Редовна замена јединице Војске Србије у мисији на Кипру



Припадници одељења војне полиције који су били ангажовани у мировној операцији Уједињених нација на Кипру вратили су се у Републику Србију након предаје дужности новом контингенту.

Они су у претходних годину дана успешно извршили све постављене задатке, демонстрирајући притом висок ниво оспособљености и професионализма, који красе припаднике Војске Србије.



Наша јединица у мировној операцији на Кипру je у саставу британског контингента и извршава широк спектар задатака, као што су спровођење мера заштите ангажованих снага, истражних радњи и ескорта важних личности. У обављању послова наша јединица сарађује и са локалним полицијским снагама.

Осим одељења војне полиције Војска Србије у мировној операцији на Кипру ангажује и штабне официре у команди мисије у Никозији.

Припадници Војске Србије су овој мировној операцији ангажовани на задацима надгледања линије раздвајања, спречавања обнове непријатељстава између сукобљених страна, координације активности између војног и цивилног дела мисије, спровођења војнополицијских задатака и пружања подршке у спровођењу хуманитарних активности.

Успех припадника војске на 32. Новосадском полумаратону


Припадници Министарства одбране и Војске Србије постигли су сјајне резултате на данашњем 32. Међународном новосадском полумаратону. 

У штафетној трци на 21,097 километара победила је екипа 72. бригаде за специјалне операције, екипа 63. падобранске бригаде била је друга, док је екипа Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“ заузела треће место. 



У полумаратонској трци на 21,097 километара у појединачној конкуренцији прво место је заузела Тијана Кабић из Команде за обуку, док је капетан Милица Марковић из Војнообавештајне агенције била трећа. На истој трци у мушкој конкуренцији друго место освојио је Миливоје Јововић из Техничког опитног центра. 

Кадет 149. класе Војне академије Стефан Новковић и водник Митар Андрић из 72. бригаде за специјалне операције освојили су, редом, друго и треће место у трци на 10,5 километара. Најбољи у трци на 5 километара био је Јанко Урошевић из Војнотехничког института. 

Марија Панић из Војне академије победила је у трци на 10,5 километара у дисциплини нордијско ходање. 



Данашњи Новосадски полумаратон окупио је више од 1800 такмичара из преко 20 земаља уз рекордан број учесника из Министарства одбране и Војске Србије. Скоро 300 такмичара достојно је представљало своје јединице и установе и оствареним резултатима су показали да се физичка спремност са посебном пажњом негује у систему одбране као једна од основа за стварање квалитетног кадра.

Министар Гашић на полагању заклетве војника генерације „март 2025“


Министар одбране Братислав Гашић присуствовао је данас полагању заклетве војника на добровољном служењу војног рока и слушалаца војностручног оспособљавања за резервне официре генерације „март 2025”, у касарни „Војвода Живојин Мишић“ у Ваљеву.

Министар Гашић најпре је поздравио присутне, у име Министарства одбране и Војске Србије, и честитао положену заклетву свима истакавши да су на тај начин дали обавезујућу реч да ће чувати и бранити сваку стопу наше земље и вредности које грађани Републике Србије негују.



– Од ваше одлучности да ту реч одржите зависи слобода коју морамо сачувати. Од ваше спремности да ту реч одржите зависи како ће нас памтити будуће генерације. Од ваше упорности да ту реч одржите зависи историја коју надаље исписујемо. Вашу заклетву чули су сви грађани Србије. Зато су и уверени да ћете увек бити уз свој народ. Ваши родитељи, пријатељи и родбина поносни су на вас и ваш патриотски чин – рекао је министар Гашић.

Он је, том приликом, нагласио да смо се за слободу одувек борили и да је зато историја српског народа заправо историја борбе за слободу.

– Униформа српског војника била је и остала део његове прошлости, садашњости и будућности, синоним за сигурност. Чистоту те униформе не смемо упрљати, морамо је неокаљану предати следећим нараштајима. Војничку заклетву полагали су српски војници од памтивека, заклињући се на верност и оданост отаџбини. Одбрана земље за наш народ увек је представљала израз части и била је више од обавезе. Онај ко постане војник тај завређује посебно поштовање, јер то значи бити спреман на напоре и одрицања ради одбране и остваривања најплеменитијих вредности нашег друштва. Ваш строј управо сведочи о том завету који сте данас дали и којим сте постали део нашег система одбране – рекао је министар одбране нагласивши да добро упамте речи заклетве и да се поносе  њоме, као што се Србија поноси њима.

Обраћајући се војницима, министар Гашић рекао је да су се старешине Војске Србије, официри и подофицири, потрудили да створе оптималне услове за обуку, како би „на ефикасан и безбедан начин пренели своја војничка знања“.

– Осим војних вештина, у војсци ћете стећи и трајна пријатељства, као и искуства која ће вам бити од користи читавог живота. Током боравка у јединицама бићете део јединственог колектива, у коме се развија морал, војнички дух, радна дисциплина и чува част професије. Данашњи дан је многима можда и почетак војничке професионалне каријере. Чињеница да све већи број младих људи своју будућност везује за Војску Србије још један је доказ угледа који та институција има међу нашим грађанима. Србија се увек спрема за одбрану од сваке претње. Зато српски војници морају бити обучени за највеће изазове. То ће од вас захтевати много дисциплине и одрицања, али будите храбри и истрајни – нагласио је министар Гашић.

Он је захвалио родитељима што су момке и девојке одгајили, лепо васпитали и поверили војсци.

– Делим вашу радост и понос због њихове одлуке да буду војници на добровољном служењу војног рока и будуће старешине Војске Србије. Уверен сам да ћете од њих чути лепе и добре приче о нашој војсци – рекао је министар одбране и војницима, након положене заклетве, поручио да буду поносни припадници Војске Србије, као и да не забораве да је Србија њихова једина отаџбина.

Полагању заклетве присуствовали су вршилац дужности секретара Министарства одбране Небојша Николић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Тиосав Јанковић, командант Команде за обуку генерал-мајор Зоран Насковић, ректор Универзитета одбране бригадни генерал проф. др Бобан Ђоровић, начелник Управе за људске ресурсе Генералштаба бригадни генерал Слађан Христов, представници Ваљевског округа и локалне самоуправе, Српске православне цркве, као и бројна родбина и пријатељи. Командант данашње свечаности био је командант Другог центра за обуку у Ваљеву пуковник Саша Стојиљковић.

Вук Пејовић из Београда на добровољно служење војног рока пријавио се због жеље да проба нешто ново.

– Жеља ми је да будем припадник Гарде Војске Србије или Војне полиције. Као и сваки почетак и овај је био тежак, требало нам је времена да се привикнемо на нове људе. Сад је већ лакше, али очекујем већи изазов када дође време за логоровање – поручио је Пејовић.

Пјер Касино из Француске решио је да служи војску у Србији.

– Мој отац је из Француске, а мајка из Србије. Волим Србију и хоћу да браним свој народ. Велики сам патриота. Овде је добро, први дани су тешки, после уз добро друштво све буде лакше. Реакције мојих пријатеља биле су позитивне и сви су моју одлуку поздравили – рекао је Касино.

Полазница војностручног оспособљавања за резервне официре Тамара Косијер из Београда одлучила се на овај корак пре свега из патриотских разлога, односно љубави према отаџбини.

– Свима бих препоручила да дођу и да се опробају у овом изазову. За сада све протиче у најбољем реду, прошао је период прилагођавања и тек нас очекују нови изазови, терени, полагање испита. Уз добру организацију и добро друштво све може да се постигне – рекла је Тамара Косијер и нагласила да би волела да ради у систему одбране.

Лука Радић дошао је на војностручно оспособљавање за резервне официре из Швајцарске.

– Одувек сам желео да обучем униформу и служим војни рок. Међутим, никада нисам имао прилику, док нисам завршио факултет. Моје досадашње искуство овде је прелепо, уз колектив и одличне старешине период прилагођавања прође пребрзо. Тај период није тежак, војска је сада модернизована и искрено бих препоручио свима да постану део Војске Србије – истакао је Радић.

Ускоро војни савез Србије и Мађарске

ВИКТОР Орбан и Александар Вучић већ су ушли у озбиљну реализацију војног савеза две земље. Ово је одговор Србије на споразум који су у Тирани потписале Хрватска, Албанија и тз. Косово, а будући да су Хрватска и Албанија чланице НАТО, и Мађарска као чланица Алијансе може потписати сличан споразум са државом која није у Северноатлантскиом савезу, а то је Србија.

НОВИ ДОКАЗ ЧЕЛИЧНОГ ПРИЈАТЕЉСТВА: Ускоро војни савез Србије и Мађарске

Подсећамо, министарства одбране Албаније, Косова и Хрватске су у уторак потписале у Тирани трилатерални меморандум у области одбране који је, како су навели, порука свима који се усуде да угрозе безбедност, мир и стабилност на Западном Балкану, односно порука свима да су те три земље које деле заједничке вредности и интересе уједињене да се суоче са сваком опасношћу која има за циљ дестабилизацију региона.

Наиме, удруживање Албаније, Косова и Хрватске у одбрамбени савез директна је претња по Србију, изричити су саговорници Курира који оцењују да наша држава тим поводом треба да обавести Савет безбедности Уједињених нација, те да настави са јачањем безбедносно одбрамбених капацитета.

“Кршење субрегионалног споразума о контроли наоружања из 1996. године”

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је да потписивање меморандума између Албаније, тзв. Косова и Хрватске о сарадњи у области одбране представља кршење субрегионалног споразума и додао да је готово уверен да НАТО о томе није ни био обавештен.

Вучић је, одговарајући на питање новинара након састанка са генералним секретаром НАТО-а Марком Рутеом, да ли је са њим разговарао о томе и да ли ће Србија добити објашњење које је тражила, казао да је то била једна од тема разговора коју је он покренуо.

– Реч је о кршењу такозваног субрегионалног споразума о контроли наоружања из 1996. године, али видели смо по реакцијама из Хрватске и неких других делова региона да то њих много не интересује. Готово сам уверен да НАТО није био ни обавештен и да им нису чак ни рекли који су споразуми прекршени – казао је Вучић.

Анестезиолог ВМА: Озбиљно здравствено стање повређених у Кочанима



У војним и цивилним здравственим установама у Републици Србији тренутно је збринуто 30 пацијената који су тешко повређени у пожару у Кочанима, у Републици Северној Македонији.

Анестезиолог потпуковник доцент др Горан Рондовић из Клинике за анестезију и интензивну терапију Војномедицинске академије рекао је да се у систему лечења војног здравства на Војномедицинској академији и у Војној болници Ниш налази 12 пацијената истакавши да је њихово здравствено стање тешко и озбиљно.


– Сви пацијенти на ВМА налазе се у тешком стању, њих је укупно десет од чега шест пацијената се налазе у јединици интензивног лечења са тешким повредама које су настале као опекотине и тешким инхалационим повредама, а четири пацијента се налазе у Клиници за пластичну и реконструктивну хирургију и настављају своје даље лечење на пластичној хирургији. Укључени су сви од анестезиолога, пластичних хирурга и свих осталих специјалности, који потпомажу да се ови пацијенти стабилизују, да се настави њихово лечење. За сада су сви стабилно – рекао је потпуковник Рондовић.

Он је истакао да су два пацијента који су смештени у Војној болници Ниш, такође, у тешком стању, али да су стабилно и да се код њих спроводи мултидисциплинарно лечење као и на Војномедицинској академији.

Потпуковник Рондовић посебно је нагласио да су у евакуацији учествовали тимови стручних људи који су увежбани за овакве задатке.

– Сви лекари и техничари који су полетели са мном на извршења задатака су спремни да у било ком тренутку по наређењу изврше задатак транспорта пацијената. Добровољно су се сви јавили и спремни смо да летимо сваког дана уколико је потребно да доведемо што више пацијената на лечење у Републику Србију. Ово је један од најзахтевнијих видова евакуација, односно транспорта пацијената који су у тешком стању. Транспорт велике групе пацијената ваздушним путем је јако тешко организовати. Имали смо одличну сарадњу са свим структурама Војске Србије – рекао је потпуковник Рондовић истичући сарадњу са Ратним ваздухопловством и ПВО и службама војне и цивилне хитне помоћи који су учествовали у реализацији овог задатка.

Војномедицинску академију данас су посетили министар спољних послова и трговине Северне Македоније Тимчо Муцунски, заменик министра здравља Северне Македоније Јовица Андовски и амбасадор у Србији Никола Тупанчески како би се информисали о стању збринутих пацијената.

Летачка обука у 101. ловачкој авијацијској ескадрили

Припадници 101. ловачке авијацијске ескадриле, која базира на војном аеродрому „Пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, непрекидно се усавршавају како би очували висок ниво борбене оспособљености за контролу и заштиту ваздушног простора Републике Србије.

Уз ангажовање у стално задејствованим снагама, обука је најважнији задатак у овој ескадрили опремљеној најмоћнијим ваздухопловима у наоружању Војске Србије — вишенаменским борбеним авионима „миг 29“.



Обука се реализује ради одржавања тренажа и високог нивоа оспособљености летачког и техничког састава, као и додатног оспособљавања нових пилота за извршавање задатака контроле и заштите ваздушног простора.

Капетан Жарко Жарковић, пилот авиона „миг-29“, истиче да је основни циљ летачке обуке да се нови припадници јединице оспособе на потребан ниво борбене готовости како би могли да приступе дежурству у саставу стално задејствованих снага.

— Свакако да летови доносе много узбуђења и сваки је посебан на свој начин, адреналин је увек присутан. Да бисмо уопште могли да обављамо ову професију иста мора много да се воли и једноставно та љубав према летењу мора да постоји — нагласио је капетан Жарковић.

Кроз интензиван тренинг и усавршавање вештина, пилоти стичу неопходно искуство које им омогућава да одговоре на све задатке, што на директан начин утиче на повећање њихове борбене оспособљености, али и способности јединице да заштити ваздушни простор Републике Србије и безбедност свих њених грађана.

Младићи и девојке који желе да постану пилоти Војске Србије, а завршили су основне академске студије на цивилним факултетима и у овој години навршавају до 27 година живота, могу се пријавити на јавни оглас за слушаоце војностручног оспособљавања за резервне официре Војске Србије рода авијације, који је отворен је до 31. марта. После шестомесечног оспособљавања најуспешнији ће добити могућност да одмах ступе у професионалну војну службу, да наставе обуку као официри рода авијације и потом добију звање пилота авиона, пилота хеликоптера или пилота-оператера даљински пилотираног ваздухоплова.

Leave a Reply