“ПАМЕТНО и БЕЗБЕДНО” – Национални контакт центар за безбедност деце на интернету

Nenad Vasiljevic
UX/UI Designer at - Adobe

НАСТАВЉЕНА КОНТИНУИРАНА РЕАЛИЗАЦИЈА ОБРАЗОВНИХ ПРОГРАМА НАЦИОНАЛНОГ КОНТАКТ ЦЕНТРА И У 2025. ГОДИНИ

25. јануар 2025.

Министарство информисања и телекомуникација са великим задовољством истиче то да је стручни тим Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету и у 2025. години наставио са интензивном и континуираном реализацијом образовних програма о безбедности деце у дигиталном окружењу.

Одмах по почетку другог полугодишта стручњаци Контакт центра разговарали су са ученицима у Основној школи ,,Нада Пурић“ у Ваљеву. Ђаци су имали прилику да стекну важна знања о механизмима заштите на интернету, ризицима неправилне употребе дигиталних технологија, као и коме се могу обратити за помоћ у случајевима дигиталног насиља.

Стручњаци Контакт центра изразили су посебну захвалност колективу школе на гостопримству, као и ђацима на активном учешћу и дељењу личних искустава када је у питању угрожавање безбедности на интернету.

У наредном периоду стручњаци Центра наставиће са одржавањем радионица и образовних програма намењених родитељима, ученицима и наставницима у основним и средњим школама широм Србије.

МЕЂУСЕКТОРСКОМ САРАДЊОМ ДО БЕЗБЕДНИЈЕГ ДИГИТАЛНОГ ОКРУЖЕЊА

22. јануар 2025.

Mинистаркa без портфеља задуженa за област родне равноправности, спречавање насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена гђa Татјанa Мацурa, у пратњи државног секретара у Министарству информисања и телекомуникација г. Дејана Парчетића и помоћника министра г. Николе Бићанина, обишла је данас тријажни центар платформе ,,Чувам те“ који се налази у просторијама Националног контакт центра за безбедност деце на интернету.

Тријажни тим платформе ,,Чувам те”, обавља послове процене поднетих пријава свих облика насиља које укључују децу и упућује их релевантним институцијама на решавање. Поред вршњачког насиља које је у фокусу ове платформе, она представља и алат који помаже у борби против насиља према свим запосленима у установама образовања и васпитања широм Србије.

Овом приликом државни секретар г. Парчетић и помоћник министра г. Бићанин детаљније су упознали министарку гђу Мацуру са начином функционисања и модалитетом рада Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету, јединог институционалног механизма ове врсте у Европи, као и са самом платформом ,,Паметно и безбедно“.

Изражена је сагласност у вези са иницирањем додатних образовних активности за родитеље, наставнике и ђаке у циљу подизања свести о потенцијалним ризицима у дигиталном окружењу. Поред тога, договорено је успостављање механизама за унапређење међусекторске сарадње ради ефикаснијег одговора на изазове у вези са безбедношћу деце на интернету.

ОДРЖАНИ САСТАНЦИ СА ЧЕЛНИЦИМА САВЕЗА СРБА СЛОВЕНИЈЕ И ПАРАОЛИМПИЈСКОГ КОМИТЕТА СРБИЈЕ

11. јануар 2025.

Министар информисања и телекомуникација г. Дејан Ристић састао се у Београду са председником Савеза Срба Словеније г. Владимиром Кокановићем и генералним секретаром Параолимпијског комитета Србије г. Бојаном Јаћимовићем.

Током дужег и срдачног разговора са г. Кокановићем разматране су могућности и услови за реализацију образовних програма Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету на територији Словеније.

Господин Кокановић представио је активности Савеза Срба Словеније и српских друштава у Словенији и упознао министра са бројним активностима и радом српске заједнице у Словенији.

Констатовано је да би одржавање образовних програма Националног контакт центра у Словенији пружило снажан допринос јачању регионалне сарадње у области дигиталне безбедности и омогућило наставак реализације регионалних иницијатива Националног контакт центра које за циљ имају повећање безбедности деце на интернету.

Подсећамо на то да је током 2024. године Национални контакт центар Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету одржао прве активности ван граница Србије и то у Босни и Херцеговини (Република Српска) и у Црној Гори. Поред тога, бројне земље исказале су интересовање за разменом знања и преузимањем механизама рада Националног контакт центра.

Током састанка са генералним секретаром Параолимпијског комитета Србије г. Бојаном Јаћимовићем договорен је наставак сарадње отпочете током 2024. године када је Министарство, у оквиру кампање добротворног рада, донирало техничку опрему Параолимпијском комитету Србије непосредно пред одлазак на Параолимпијске игре у Паризу.

Саговорници су разговарали и о могућности спровођења заједничких активности Министарства и Параолимпијског комитета у области безбедности деце на интернету. Договорено је спровођење специјализованих програма Националног контакт центра за безбедност деце на интернету намењено члановима Параолимпијског комитета. Иницирано је и покретање заједничке кампање у циљу промоције инклузивности и равноправности свих друштвено осетљивих група.

Састанцима су присуствовали државни секретар г. Дејан Парчетић, помоћник министра г. Никола Бићанин и руководилац Националног контакт центра гђа Емина Бековић.

УВЕЋАН БРОЈ ОБРАЗОВНИХ ПРОГРАМА НАЦИОНАЛНОГ КОНТАКТ ЦЕНТРА ТОКОМ 2024. ГОДИНЕ – ОДРЖАНЕ ПРВЕ АКТИВНОСТИ И ИЗВАН ГРАНИЦА СРБИЈЕ

5. јануар 2025.

Министарство информисања и телекомуникација са задовољством саопштава то да је током 2024. године Национални контакт центар Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету реализовао чак 137 образовних програма у основним и средњим школама, вртићима, библиотекама и спортским камповима широм Србије што је за 17 више у односу на 2023. годину.

Посебно истичемо и то да је током 2024. године Национални контакт центар по први пут прешао границе Србије и реализовао образовне програме у Босни и Херцеговини и Црној Гори. У току 2025. године планирано је проширивање активности Националног контакт центра и ка Словенији, Хрватској, Северној Македонији, као и ка бројним западним земљама, али и Израелу, Либији и другим међународним партнерима.

Такође, Национални контакт центар за безбедност деце на интернету је током 2024. године, у склопу редовних активности, регистровао укупно 5.474 комуникација, од чега је било 3.776 телефонских позива, 1.561 имејлова и  137 њих путем друштвених мрежа.

Креирано је 986 предмета од којих je 936 било саветодавне природе, а 50 предмета упућено је надлежним институцијама на даље поступање (2 предмета Тужилаштву за високотехнолошки криминал и 48 предмета Министарству унутрашњих послова).

Остварена је сарадња са бројним организацијама и институцијама попут Спортског савеза Србије, Библиотекарског друштва Србије, као и Националне асоцијације канцеларија за младе.

Учињени су и велики кораци по питању образовања родитеља, бака и дека о дигиталној безбедности, као и њиховог упознавања са садржајем који деца конзумирају на интернету и опасностима које се крију иза њега те могућностима заштите.

У току 2025. године, уз континуирану сарадњу са бројним институцијама, организацијама и међународним партнерима, биће настављен посвећен рад Националног контакт центра ка стварању сигурног и подстицајног дигиталног окружења за сву децу, оснажујући при томе читаво друштво да боље препозна и одговори на све изазове дигиталног доба.

НАЦИОНАЛНИ КОНТАКТ ЦЕНТАР ОДРЖАО ОБУКЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: РЕГИОНАЛНОМ САРАДЊОМ ДО БЕЗБЕДНИЈЕГ ИНТЕРНЕТА

24. децембар 2024.

Министарство информисања и телекомуникација са великим задовољством истиче то да је Национални контакт центар за безбедност деце на интернету данас реализовао прве активности у Црној Гори.

Стручњаци Центра одржали су данас обуке на тему безбедности деце на интернету запосленима у Секретаријату за културу, спорт, младе и социјално старање Општине Никшић.

Национални контакт центар једини је институционални механизам за заштиту деце на интернету у Европи. Реализација активности попут ових представља снажан импулс даљем развоју механизама за заштиту најмлађих у дигиталном окружењу и омогућава да се кроз регионалну сарадњу пренесу знања и искуства стечена током протеклих 7 година рада Контакт центра.

Стручњаци Националног контакт центра састали су се овом приликом и са председником Општине Никшић г. Марком Ковачевићем са којим су разговарали о правцима наставка развоја сарадње, као и о динамици спровођења заједничких активности у наредном периоду.

Национални контакт центар сваке године реализује више стотина образовних програма у основним и средњим школама, ученичким домовима, установама културе, спортским камповима и другим облицима институционалног организовања широм Републике Србије. С тим у вези, Национални контакт центар, поред осталог, остварује континуирану сарадњу са Спортским савезом Србије, Библиотекарским друштвом Србије, Националном асоцијацијом канцеларија за младе, бројним удружењима грађана и другим партнерима.

Управо оснаживање регионалне и међународне сарадње представља следећи корак у даљем континуираном раду ка стварању безбеднијег интернета.  

Овај вид сарадње не само што доприноси безбедности деце у Црној Гори и читавој регији,  већ и потврђује позицију Републике Србије као лидера у региону у домену дигиталне безбедности. Национални контакт центар, кроз платформу ,,Паметно и безбедно“ и читав низ активности које спроводи, представља пример који друге државе широм света могу следити приликом успостављања својих институционалних механизама за заштиту деце на интернету.

НАЦИОНАЛНИ КОНТАКТ ЦЕНТАР ЗА БЕЗБЕДНОСТ ДЕЦЕ НА ИНТЕРНЕТУ ОТПОЧИЊЕ СА РЕАЛИЗАЦИЈОМ ОБРАЗОВНИХ ПРОГРАМА И У ЦРНОЈ ГОРИ

23. децембар 2024.

Министарство информисања и телекомуникација са поносом саопштава да Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, основан 2017. године, и даље остаје једина институционална платформа у Европи опредељена на заштиту младих у онлајн окружењу. С тим у вези, посебно наглашавамо то да је више држава показало интерес да примени модел Националног контакт центра за безбедност деце на интернету што говори о делотворности и успешности ове наше платформе.

Наш Национални контакт центар сваке године реализује више стотина образовних програма у основним и средњим школама, ученичким домовима, установама културе, спортским камповима и другим облицима институционалног организовања широм Републике Србије. С тим у вези, Национални контакт центар, поред осталог, остварује континуирану сарадњу са Спортским савезом Србије, Библиотекарским друштвом Србије, Националном асоцијацијом канцеларија за младе, бројним удружењима грађана и другим партнерима.

Након успешно спроведених образовних програма које су стручњаци Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету већ реализовали у Републици Српској (Босна и Херцеговина), наш тим наставља са проширивањем међународне сарадње и кроз отпочињање спровођења образовних програма и у Републици Црној Гори.

Стручњаци Националног контакт центра одржаће у уторак, 24. децембра 2024. године, запосленима у Секретаријату за културу, спорт, младе и социјално старање Општине Никшић предавање на тему безбедности деце на интернету.

У оквиру активности планираних у Републици Црној Гори стручњаци Националног контакт центра посетиће и Српску кућу у Подгорици и том приликом састаће се са председником Српског националног савета у Црној Гори г. Момчилом Вуксановићем и његовим сарадницима.

Поред тога, са посебним задовољством истичемо и то да је Народна библиотека Србије управо акредитовала програм сталног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности за 2025. годину што ће омогућити да наши стручњаци спроведу континуиране образовне програме на тему ,,Безбедност на интернету и библиотеке’’ намењене српским библиотекарима који ће, на тај начин, постати део проширеног тима Националног контакт центра. Тиме ће бити дат снажан допринос даљем јачању безбеднијег онлајн амбијента за сву нашу децу.

НАЦИОНАЛНИ КОНТАКТ ЦЕНТАР ЗА БЕЗБЕДНОСТ ДЕЦЕ НА ИНТЕРНЕТУ ОТПОЧИЊЕ СА РЕАЛИЗАЦИЈОМ ОБРАЗОВНИХ ПРОГРАМА И У ЦРНОЈ ГОРИ

23. децембар 2024.

Министарство информисања и телекомуникација са поносом саопштава да Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, основан 2017. године, и даље остаје једина институционална платформа у Европи опредељена на заштиту младих у онлајн окружењу. С тим у вези, посебно наглашавамо то да је више држава показало интерес да примени модел Националног контакт центра за безбедност деце на интернету што говори о делотворности и успешности ове наше платформе.

Наш Национални контакт центар сваке године реализује више стотина образовних програма у основним и средњим школама, ученичким домовима, установама културе, спортским камповима и другим облицима институционалног организовања широм Републике Србије. С тим у вези, Национални контакт центар, поред осталог, остварује континуирану сарадњу са Спортским савезом Србије, Библиотекарским друштвом Србије, Националном асоцијацијом канцеларија за младе, бројним удружењима грађана и другим партнерима.

Након успешно спроведених образовних програма које су стручњаци Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету већ реализовали у Републици Српској (Босна и Херцеговина), наш тим наставља са проширивањем међународне сарадње и кроз отпочињање спровођења образовних програма и у Републици Црној Гори.

Стручњаци Националног контакт центра одржаће у уторак, 24. децембра 2024. године, запосленима у Секретаријату за културу, спорт, младе и социјално старање Општине Никшић предавање на тему безбедности деце на интернету.

У оквиру активности планираних у Републици Црној Гори стручњаци Националног контакт центра посетиће и Српску кућу у Подгорици и том приликом састаће се са председником Српског националног савета у Црној Гори г. Момчилом Вуксановићем и његовим сарадницима.

Поред тога, са посебним задовољством истичемо и то да је Народна библиотека Србије управо акредитовала програм сталног стручног усавршавања у библиотечко-информационој делатности за 2025. годину што ће омогућити да наши стручњаци спроведу континуиране образовне програме на тему ,,Безбедност на интернету и библиотеке’’ намењене српским библиотекарима који ће, на тај начин, постати део проширеног тима Националног контакт центра. Тиме ће бити дат снажан допринос даљем јачању безбеднијег онлајн амбијента за сву нашу децу.

НАЦИОНАЛНИ КОНТАКТ ЦЕНТАР И ФОНДАЦИЈА ,,АНГЕЛИНА“ – ЗАЈЕДНИЧКИ РАД НА СТВАРАЊУ СИГУРНИЈЕГ ДИГИТАЛНОГ ОКРУЖЕЊА

15. децембар 2024.

Препознајући значај и потребу образовања родитеља о начинима за заштиту безбедности деце на интернету, стручњаци Националног контакт центра Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету у сарадњи са Фондацијом ,,Ангелина“ одржали су образовни програм намењен родитељима у Гимназији ,,Светозар Марковић” у Јагодини. Присутнима су се обратили стручњаци Центра, као и оснивачи Фондације ,,Ангелина”, г. Анђелко и гђа Наталија Аћимовић који су поделили своја искуства у раду и представили активности Фондације у борби против вршњачког насиља у дигиталном свету. Кроз добро осмишљен интерактивни програм родитељи су имали прилику да кроз активно учешће стекну драгоцена знања о начинима за заштиту своје деце на интернету.

У сарадњи са Одељењем за малолетничку делинквенцију Полицијске управе Јагодина, стручњаци Центра су овом приликом одржали предавање и ученицима ове гимназије на тему дигиталног насиља и могућностима превенције. Ученицима су представљени основни принципи безбедног понашања на интернету, ризици и опасности које носе одређени изазови на друштвеним мрежама, као и конкретни кораци које могу предузети у случају дигиталног насиља.

Поред тога, стручњаци Центра посетили су у недељи за нама и Основну школу ,,Бранко Радичевић” на Новом Београду. Том приликом одржали су предавање о безбедном понашању на интернету за ученике и родитеље.

Реализација активности попут ових пример су добре праксе и одличне сарадње коју Национални контакт центар Министарства информисања и телекомуникација за безбедност деце на интернету остварује са бројним институцијама, организацијама и фондацијама. Захваљујући заједничком деловању и посвећености свих актера, корак по корак градимо сигурније дигитално окружење за сву децу. Министарство позива и све друге заинтересоване институције, организације и појединце да нам се придруже у заједничкој борби ка стварању безбеднијег дигиталног окружења.

Сазнајте више о нама

Министарство информисања и телекомуникација подстиче развој информационог друштва путем програма и пројеката под заједничким слоганом „Паметно и безбедно – Smart and Safe“. Циљ ових активности је едукација и подизање свести о неопходности брзог, правилног и усмереног укључивања грађана, образовног система и привреде у савремене дигиталне токове.

Платформа „Паметно и безбедно“ промовише подизање дигиталне писмености, дигиталних компетенција и дигиталне безбедносне културе код свих грађана Србије. Нарочита пажња посвећује се пројектима намењеним млађој популацији, женама, као и особама са инвалидитетом. Такође, подстичу се програми за подршку развоја дигиталне економије, посебно електронске трговине, примене ИКТ-а у привреди, развоју ИТ кадрова и запошљавању у овом сектору.

Програми су засновани на приоритетним активностима Министарства информисања и телекомуникација, у секторима за информационо друштво и електронске комуникације, које се односе на развој дигиталне писмености, развој информационо комуникационе инфраструктуре у образовању и привреди, изградњу националне широкопојасне мреже и унапређење легислативе у овим областима.

Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебуара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.

Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.

Формирани су предмети тежих случајева онлајн угрожавања малолетника, као што су: сајбербулинг, врбовање, порнографија, злоупотреба профила на друштвеним мрежама, уцене и претње, опасне и лажне игре и зависност од нових технологија.

Ради адекватног одговора на овакве пријаве Центар сарађује са Тужилаштвом за високотехнолошки криминал, МУП-ом, Министарством просвете, Центрима за социјални рад и домовима здравља.

Центар такође пружа савете грађанима о правилном коришћењу интернета, безбедном постављању садржаја и могућностима онлајн заштите, као и припремљене брошуре из ове области у Дигиталној библиотеци.

Поред пријема пријава онлајн угрожавања деце и телефонског и онлајн информисања и саветовања, Центар спроводи едукацију широм Србије.

Уколико желите да презентација буде одржана у вашем граду, општини, школи или Месној заједници, контактирајте нас путем имејла [email protected], или позивом на број 19833.

Leave a Reply