ИРАНСКА револуционарна гарда директно је напала главни град ирачког Курдистана, Ербил балистичким пројектилима нешто пре поноћи у понедељак по локалном времену.
Циљ није био, како се првобитно спекулисало, велики нови амерички конзулат или база америчких трупа на међународном аеродрому Ербил. Иранске ракете пале су на кућу познатог локалног бизнисмена, убивши њега и чланове његове породице. Широм града чуле су се експлозије које су узнемириле многе становнике, пише Форбс.
Иранска одмах је преузела одговорност за истовремени напад на Сирију. У Ербилу, моћна паравојска је тврдила да су њени пројектили гађали „штаб Мосада“ у знак одмазде за израелско претходно убиство припадника Иранске гарде, тврдећи да је мета „била одговорна за планирање и вођење шпијунских операција и терористичких активности у региону“.
Блиски исток се урушава у једном дану” – новинарка Џојс Карам
- Јеменски Хути су напали амерички брод
- Американци одбијају други напад у Црвеном мору
- Израелски напад на Газу
- Убадање ножем и лупање аутомобила у близини Тел Авива
- Напад ИРГЦ-а у Ираку
- Напад ИРГЦ-а у Сирији
Чак и за Блиски исток, ово је изван уобичајене нестабилности.
АМЕРИЧКИ Стејт департмент осудио је иранске нападе у близини Ербила на северу Ирака.
– Противимо се безобзирним ракетним ударима Ирана, који поткопавају стабилност Ирака – саопштио је портпарол Стејт департмента Метју Милер.
Удари нису погодили ниједан објекат САД и није било америчких жртава, рекла су два америчка званичника Ројтерсу у понедељак.
Иранска револуционарна гарда саопштила је да је напала, како је навела, “шпијунске центре и места где се окупљају антииранске терористичке групе” у ирачком Ербилу, јавили су ирански државни медији.
– Напад је изведен као одговор на недавне терористичке злочине непријатеља исламског Ирана, а шпијунски штаб и места окупљања антииранских терористичких група гађана су балистичким пројектилима ИРГЦ и уништена – саопштила је Иранска револуционарна гарда, а пренела државна иранска агенција ИРНА.
Аеродром Ербил обуставио је саобраћај након експлозија које су се чуле изнад града, рекла су Ројтерсу три ирачка безбедносна извор.
🇮🇷🇺🇸Бела кућа је отпустила кочнице иранског напада ИРГЦ-а у Ираку и Сирији
Америчка администрација је напад назвала „непромишљеним и нетачним“, али је истакла да амерички грађани и објекти наводно нису повређени. Дакле, Бела кућа није најавила никакве узвратне акције.
„Разгледали смо извештаје и пратили ракете које су пале у северни Ирак и северну Сирију. Није оштећено ниједно америчко војно особље или америчке инсталације. У контакту смо са високим ирачким званичницима, као и званичницима у региону Курдистана“, саопштила је Бела кућа.
Иранска ИРГЦ најавила је напад на америчку војну базу и зграду конзулата (како пишу локални извори, не на постојеће дипломатско одељење, већ на недовршену нову зграду), као и на седиште ИДФ и Мосада. Вероватно је лажна изјава Беле куће да амерички објекти нису оштећени током напада – САД, како смо предвидели , једноставно нису спремне за ескалацију сукоба са Ираном.
❗ Хегемон је управо морао да срамотно прогута изазов Ирана и да се повуче. Ово би могао да буде сигнал о слабљењу позиција САД и Израела за цео Блиски исток.
🇮🇷🇮🇶🇸🇾🇮🇱🇺🇸Циљеви за које Исламска револуционарна гарда тврди да су уништени:
🟠Базе антииранских терористичких група на окупираним територијама Сирије;
🟠Сиријске базе терористичких група укључених у недавне нападе у Ирану;
🟠Седиште Мосада у Ирачком Курдистану.
Нападнуто је осам мета у близини америчког конзулата у Ербилу, преноси канал АБЦ.
Према писању медија, аеродром у Ербилу је престао са радом након “веома бруталног бомбардовања”. Неколико експлозија се догодило и у близини америчког конзулата.
Последице једног од долазака у Ербил + остаци иранске балистичке ракете.
🇮🇷 Вечерас се обележава иранска ракетна операција највећег домета, која гађа терористичке центре са удаљености веће од 1.230 км.
Аналитичари су ову акцију сматрали јасном поруком Ирана Израелу.
Ракете Иранске Револуционарне Гарде лансиране су са крајњег југозапада Ирана како би погодиле терористичке локације на северозападу Сирије на удаљености од приближно 1.200 километара.
🇸🇾 🇮🇷 Гађани су положаји такфирских милитантних група 5 километара од границе Сирије и Турске.
Један од положаја такфирских милитаната на мети иранских ракетних напада налази се у близини села Телтита на северозападу провинције Идлиб и 5 километара од границе Сирије и Турске.
🇮🇷🇮🇶🇮🇱Остаци штаба Мосада у Ербилу
🇮🇷🇮🇶🇮🇱Последице балистичког напада ИРГЦ-а на Ербил, ирачки Курдистан, у којем је убијен курдски нафтни тајкун, повезан са Мосадом, Пешрау Дизаји
🇮🇷📩 Арапски канали: снимак тренутка када је погођена мета – локација курдско-ционистичког агента Пешроу Дизаија
Курди су званично потврдили смрт Пешрава Дизаје током напада ИРГЦ- а
Курдски бизнисмен је био блиско повезан са Мосадом и руководством Курдистана. Био је власник компанија Empire и Falcon Group – ова друга је основана 2003. године, након догађаја у Ираку, и бавила се производњом нафте. Према гласинама, у СБ Falcon Group-у је мала приватна војска која запошљава бивше америчко војно особље.
У тренутку удара, Дизаји је био са супругом и децом. Жена је погинула, а деца су повређена.
🇺🇸Двојица америчких командоса су се удавила док су запленили „брод без заставе” који је наводно превозио оружје из Ирана у Сомалију
Једног од СЕАЛ-а је ударио талас, а други је скочио да спасе друга и такође се удавио. Обојица се сада воде као нестали.
Бродови и авиони америчке морнарице прочешљавају подручја Аденског залива.
Према америчком министарству одбране, брод, који су заробили америчке специјалне снаге, садржао је компоненте иранских балистичких пројектила средњег домета.
„Чланови посаде који су приведени нису имали документа која су дозвољавала претрес брода. Оружје је заплењено, а чамац је потопљен, што је рутинска процедура која обично укључује изрезивање рупа у трупу“, рекао је званичник америчке одбране.
🇮🇷⚔️🏴 Видео снимак рушевина штаба терориста у сиријском региону Талина током ракетног напада ИРГЦ-а
🐪 По други пут у два месеца, тешке поплаве су захватиле пустиње Хаил и Ал-Касим у Саудијској Арабији.
Камиле су биле међу главним жртвама.
Локални медији примећују да се од прошлог пролећа клима у Саудијској Арабији мења пред нашим очима и, упркос поплавама, очигледно набоље за локално становништво.
СЈЕДИЊЕНЕ Државе не могу да позивају на уздржаност док подржавају израелски рат у Гази, рекао је ирански министар спољних послова, позивајући на дипломатско решење сукоба у енклави.
Хосеин Амирабдолахијан је на заједничкој конференцији за новинаре са индијским колегом позвао америчке званичнике “да не везују безбедност и националне интересе САД за судбину израелског премијера који пада”.
Исламска Република подржава палестинску групу Хамас у њеном рату са Израелом, а Техеран оптужује Сједињене Државе да подржавају оно што називају израелским злочинима у Гази, појашњава Ројтерс.
Након неколико дана паузе, четири катарска танкера наставила пловидбу Црвеним морем
СИНГАПУР – Четири катарска танкера са течним гасом наставила су пловидбу Црвеним морем ка Суецком каналу, након неколико дана паузе због напада јеменских, про-иранских побуњеника Хута, потврдили су данас надлежни. Хути нападају комерцијалне бродове који плове кроз Црвено море покушавајући, како тврде, да пруже подршку Палестинцима у рату са Израелом, преноси Ројтерс.
Напади јеменских побуњеника пореметили су трговину на главној поморској рути која повезује исток и запад и којом се обавља око 12 одсто глобалног поморског транспорта. Након америчких и британских ваздушних удара на циљеве Хута у Јемену, побуњеници су у понедељак најавили да ће проширити своје нападе у Црвеном мору и на америчке бродове. Катарски танкер Ал Рекаиат наставио је пловидбу кроз Црвено море и сада се креће ка Катару, а пловила Ал Гариа, Ал Хуваила и Ал Нуаман, натоварена катарским гасом променила су курс, али и даље настоје да се домогну Суецког канала.
Многи бродови који плове ка Европи су приморани да се преусмере на дужу руту око Африке, преко Рта добре наде. Аналитичари процењују да та рута продужава траспорт из Катара ка Европи за девет до 18 дана, што доводи до кашњења испорука, наводи Ројтерс. Агенција додаје да су тренутни нивои попуњености складишта гаса у Европи добри,
🇾🇪🇺🇸Амерички теретни трговачки брод који је данас погођен код Јемена
🇺🇸🇾🇪 Амерички контејнерски брод “Gibraltar Eagle”, који су погодили Хути, одлази под воду, захваћен пламеном.
💸Товар аутомобила, делова и Интел чипова је процењен на 2,3 милијарде долара.
Брод је био легитимна мета након неуспешног и непромишљеног, и што је најважније илегалног, напада англосаксонских ваздухопловних снага.
“Сејте ветар, пожњећете олују.”
Катар је обуставио испоруку танкера са течним природним гасом (ЛНГ) кроз мореуз Баб ал-Мандеб након што су ваздушни удари коалиције предвођене САД на циљеве Хути у Јемену повећали ризике дуж виталне руте за транспорт.
Резерве гаса у Европи пале су испод 80%.
ВЕЛИКА Британија спремна је да поново предузме војну акцију против Хута, неколико сати након што је милитантна група са седиштем у Јемену испалила још једну ракету на амерички брод у Црвеном мору, изјавио је британски премијер Риши Сунак.
Сунак се данас обратио посланицима први пут од када је Велика Британија учествовала у ваздушним нападима на Хуте у петак увече, бранећи одлуку да се напади отпочну без одобрења парламента.
Он је упозорио да би Велика Британија могла да покрене нове нападе ако Хути наставе да буду претња међународној пловидби у региону.Ова акција је предузета у самоодбрани. То је био неопходан и пропорционалан одговор на директну претњу британским бродовима, а самим тим и Великој Британији. Претње поморству морају престати. Незаконито задржана пловила и посаде морају бити пуштени. И остајемо спремни да наше речи поткрепимо делима – поручио је Сунак посланицима, преноси Гардијан. Нападе су поздравиле главне британске опозиционе странке, а лидер лабуриста Кир Стармер рекао је да су британски напади били пропорционални, ограничени, циљани и усмерени на заштиту живота цивила.Међутим, неколико посланика је поставило питање зашто парламент није претходно позван да расправља о овој акциј
🇺🇸САД упозорава бродове да не прелазе у јужно Црвено море
Америчка морнарица је саопштила да постоји „висок степен ризика за комерцијалне бродове који пролазе кроз јужно Црвено море“ између 12. паралеле севера и 16. паралеле севера.
„Иако одлука о транзиту остаје у дискрецији појединачних пловила и компанија, препоручује се да америчка застава и комерцијални бродови у власништву САД остану северно“ од 18. паралеле северно у Црвеном мору, саопштила је централна команда америчке морнарице.
Упозорење долази након што је пројектил Хути погодио теретни брод у Аденском заливу који је у власништву САД и којим управља.
Удар долази након што су САД и Велика Британија напале положаје Хута у Јемену у знак одмазде за њихово гађање комерцијалних бродова.
Као резултат гранатирања америчког разарача у Црвеном мору, погинуло је најмање десет америчких војника.
„Након што је пројектил погодио амерички разарач, погинуло је најмање десетак америчких војника“, преносе ТГ канали, цитирајући изворе блиске покрету Ансаруллах.
На снимку је наводно забележен тренутак када је јеменска ракета погодила разарач у Црвеном мору. Аутентичност видео снимка није потврђена.
Локална публикација Ал-Масхад јавља да је дошло до пожара на америчком ратном броду као резултат поготка дрона, нема извештаја о погинулим америчким војницима.
ХУТИ, јеменска шиитска побуњеничка група коју подржава Иран, били су мета масовне одмазде САД и Велике Британије у четвртак увече због напада на комерцијалне бродове у Црвеном мору и Аденском заливу, што је довело до тога да бродарске компаније масовно преусмеравају саобраћај на дуге руте преко Рта добре наде.
Хути имају имиџ “одрпане” војске наоружане застарелим калашњиковима, али захваљујући савезницима у Техерану то више није случај.
Група коју чини око 20.000 бораца има напредан арсенал, који укључује дронове, крстареће и балистичке ракете, као и противбродске ракете, пише Скај њуз.
Њихови лидери кажу да је циљ да прекину комерцијалну пловидбу на глобално важном пловном путу како би Израел прекинуо војну акцију у Гази и укинуо блокаду појаса Газе.
Откако је 7. октобра избио рат између Израела и Хамаса, Хути су извели низ напада у Црвеном мору, тврдећи да су гађали бродове повезане са Израелом у знак солидарности са Палестинцима.
Убрзо након што су америчке и британске снаге напале њихове кључне војне локације, Хути су обећали да то неће остати без одговора. Напад западних савезника уследио је након узастопних упозорења да ће бити последица ако се напади на комерцијални брод наставе, при чему су америчке и британске снаге погодиле 60 циљева на 16 локација рано у петак у, како су рекли, покушају да спрече даље ометање виталног пловног пута.
Поменути имиџ Хута, иначе припадника зајдија, шиитске секте, више не одражава оно што је група у међувремену постала, нити одражава тренутне војне капацитете након снажнијег повезивања са Техераном последњих година, са којим нису тесно идеолошки повезане као друге групе које чине тзв. Осовину отпора.
КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ
Хути, поред стандардне војне опреме, наоружања и система наоружања, континуирано развијају своје војне способности од 2014. године, када су заузели јеменску престоницу Сану. Последњих 10 година суочавали су се са нападима коалиције предвођене Саудијском Арабијом и не само да су преживели, већ су и ојачали. Њихов арсенал наоружања, како истичу војни стручњаци, чине иранска опрема, компоненте и системи наоружања, преноси агенција АФП.
То укључује балистичке ракете које Хути називају Тајфун, ребрендирана верзија иранске ракете Кадр са дометом од 1.600 до 1.900 километара, према Фабијану Хинцу са Међународног института за стратешке студије.
– Врло је непрецизна, барем у верзији коју смо видели, али би требало да може да стигне до Израела – рекао је Хинц за АФП, а преноси индијски телевизијски канал НДТВ.
Иран је 2016. године извршио тестирање својих пројектила Кадр, погодивши циљеве удаљене око 1.400 километара. Мохамед Албаша, виши аналитичар за Блиски исток у америчкој компанији за примењену аналитику Наванти Гроуп, каже да су Хути представили Тајфуне само неколико недеља пре напада палестинске милитантне групе Хамас 7. октобра на Израел, чиме је започео тренутни рат између Израела и Хамаса.
Шиитски побуњеници, који контролишу већи део северног Јемена, такође имају иранске крстареће ракете Кудс, наводи Хинз. Постоје различите верзије Кудса, од којих неке имају домет од око 1.650 километара, што је довољно да погоди Израел, каже он.
Хути су 2022. године тврдили да су крстарећим ракетама Кудс 2 гађали нафтна постројења у Абу Дабију, главном граду Уједињених Арапских Емирата (УАЕ). Навођене ракете су затим путовале више од 1.126 километара од северног Јемена до циља. Такође су користили пројектил Кудс 2 2020. за напад на циљеве у Саудијској Арабији.
ДРОНОВИ И ПРОТИВБРОДСКЕ РАКЕТЕ
Саудијска Арабија и Сједињене Државе су више пута оптуживале Иран да снабдева Хуте беспилотним летелицама, ракетама и другим оружјем, што Техеран упорно пориче. Хути, с друге стране, тврде да своје дронове производе у земљи, иако аналитичари истичу да садрже шверцоване иранске компоненте.
Њихов арсенал тако укључује иранске дронове Шахед-136, које Русија користи у рату у Украјини, наводи Хинц. Имају домет од око 2.000 километара, а доступан је и други модел дрона, Самад-3. Хинц наводи да се не зна тачан домет овог дрона, али да је требало да буде око 1.600 километара. Дронове Самад-3 користили су јеменски милитанти у нападима на УАЕ и Саудијску Арабију. Летелица може да носи 18 килограма експлозива, наводе извори и аналитичари медија под контролом побуњеника.
Беспилотне летелице које користе Хути користе ГПС навођење и “аутономно лете дуж унапред програмираних путних тачака” ка својим циљевима, рекли су стручњаци Центра за стратешке и међународне студије у извештају за 2020.
Америчка војска извела нови напада на положаје Хута у Јемену
ВАШИНГТОН, САНА – Америчка војска извела је рано јутрос нови напад на положаје Хута у Јемену, дан након што су САД и Британија покренуле ваздушне нападе на циљеве Хута у тој држави, преноси АП.
Централна команда САД саопштила је да је у „наставку акције” рано јутрос нападнута локација на којој је био радар Хута, а да је напад извео морнарички разарач „Царнеи” користећи ракете Томахавк.
Новинари агенције АП у Сани, главном граду Јемена, јавили су да су чули једну јаку експлозију.
Си-ен-ен преноси, позивајући се на једног америчког званичника, да су напади били знатно мањег обима него претходне ноћи.
Хути су у петак испалили најмање један противбродски балистички пројектил према комерцијалном броду, преноси Си-ен-ен. ТВ канал који контролишу Хути, Ал-Масирах јавио је рано јутрос да САД и Британија нападају главни град Јемена, Сану.
Првог дана напада САД и Велике Британије на положаје Хута, у петак, погођено је 28 локација и више од 60 циљева. Вашингтон и Лондон су саопштили да су акцију извели због напада Хута на бродове у Црвеном мору.
ОРУЖАНЕ снаге САД извеле су током ноћи нови напад на положаје Хута у Јемену.
– Тачно у 3.45 сати по локалном времену америчке снаге су покренуле удар на радар Хута у Јемену – саопштила је централна команда САД.
Централна команда Пентагона навела је да је напад наставак акције започете дан раније.
Напад је изведен ракетом томахавк лансираном са разарача УСС Карни.
Извор у администрацији Сане наводи да је пројектил погодио север јеменске престонице док локални медији наводе да се чула снажна експлозија.
Сједињене Америчке Државе и Велика Британија, подсетимо, покренуле су нападе на мете шиитског покрета Ансар Алах који подржава Иран и који влада северним Јеменом, називајући то одговором на претње слободи пловидбе у Црвеном мору, пише РИА.
Члан Врховног политичког савета покрета, Мохамед Али ал-Хути, назвао је напад “терористичким варварством” и “намерном и неоправданом агресијом”. Портпарол покрета Хути Јахја Сарија рекао је да су САД и Велика Британија извеле 73 напада у Јемену, убивши пет бораца Хути, а шесторо ранивши.
Амерички председник Џо Бајден је обећао након напада да ће САД на исти начин деловати и убудуће. Тврдио је да је 27 напада Хута погодило комерцијалне бродове из више од 50 земаља и да је 9. јануара покрет започео и велики напад на америчке ратне бродове.
Хути су раније рекли да су њихове акције у Црвеном мору усмерене само на бродове повезане са Израелом и да им је циљ да помогну Палестинцима у Појасу Газе и да не ометају слободу пловидбе у региону.
Арапске и муслиманске земље су више пута упозоравале САД да ће безусловна подршка акцијама Израела у Појасу Газе довести до ширења сукоба у целом региону.
Високи званичник Хута позвао Америку и Британију да се повуку из Црвеног мора
САНА – Мухамед Али ал-Хути, шеф Врховног револуционарног комитета Хута, позвао је Американце и Британце да се „врате у своју земљу” и фокусирају се на решавање проблема расизма, а не на заштиту израелских бродова.
Ал-Хути је, у говору на великом протесту у јеменској престоници Сани, критиковао САД и Велику Британију због њихове „агресије” и покретања ваздушних напада у ноћи између четвртка и петка, преноси Си-ен-ен, јавља Танјуг.
Он је, такође, саветовао овим западним земљама да обрате пажњу на недавно упозорење лидера покрета Хути, Абдула-Малика ал-Хутија, који је рекао да ће сваки напад на Јемен наићи на снажан одговор.
„Ми нисмо напали америчке обале, нисмо дошли до обала Флориде и нисмо напали америчка острва. Ви сте нацисти и ваши удари на нашу земљу су акт тероризма”, поручио је Ал-Хути званичницима САД и Велике Британије, негирајући наводе Вашингтона да су напади изведени у самоодбрани.
Ал-Хути је даље критиковао Американце због наводног угрожавања безбедности пловидбе и активног рада на подизању цена поморског осигурања.
Он је Америку означио као непријатеља народа, описујући је као извор тероризма. Велики број људи окупио су се у петак у главном граду Јемена, држећи палестинске заставе и протестујући након што су САД и Велика Британија покренуле ваздушне нападе на циљеве Хутија у тој земљи.
Демонстранти су скандирали „Бог је велики, смрт Америци, смрт Израелу, проклетство Јеврејима, победа исламу”.
САД/ВБ извеле 73 удара широм Јемена, убиле 5 особа и раниле 6“ – говорник Хута
📝„Амерички и британски непријатељ сноси пуну одговорност за своју злочиначку агресију на наш народ Јемена, и она неће проћи без одговора и некажњења“📝 – додао је говорник.
📝„Оружане снаге Јемена неће оклијевати да гађају изворе пријетње и све непријатељске циљеве на копну и на мору у одбрани Јемена, његовог суверенитета и независности📝
⚡️Званични представник Ансар Аллах:
📝Јеменске оружане снаге су извршиле почетни одговор, а ми ћемо ускоро проширити одговор.
🇾🇪 Хути најављују: И бродови повезани са САД и Великом Британијом сада легитимна мета
Јеменски Хути ће напасти бродове повезане са САД и Великом Британијом, изјавио је Мохамед Али ел-Бухаити, члан Политбироа тог покрета.
“Напали смо само бродове који су повезани са ционистичким ентитетом (Израелом). Међутим, од данас ћемо напасти бродове повезане са Америком, Британијом и њиховим интересима, као одговор на њихову агресију на Јемен”, истиче он.
🇾🇪 Јемен: Mасовне демонстрације против САД и Велике Британије
Која ће бити цена рата објављеног Хутима
Да ли је Црвено море почело да гори као што су то запретили Хути упозоравајући пре десетак дана Вашингтон да повуче своје ратне бродове које је стационирао у тим водама у намери да од јеменских побуњеника одбрани слободну пловидбу једном од најпрометнијих трговачких рута света. САД и Велика Британија су претпрошле ноћи извеле ударе на циљеве повезане с Хутима у Јемену. Ове две земље су окосница поморске коалиције назване „Чувари просперитета” и најављене као мултинационална безбедносна иницијатива која ће стати на пут војним акцијама Хута усмереним ка свима који који користе Црвено море, а повезани су с Израелом.
Ово су први такви удари на положаје Хута, а како су рекли амерички званичници, имали су за циљ војне капацитете јеменских побуњеника и настојано је да се избегне колатерална штета. Удари су изведени из авиона, бродова и подморница. За нападе су коришћене ракете типа „томахавк” лансиране са бродова и из борбених авиона. Америчко ваздухопловство саопштило је да су удари изведени на више од 60 циљева на 16 локација. Међу гађаним циљевима су команда и контролни центри, складишта муниције, лансерски системи, производни погони и противваздухопловни радарски системи. Хути су саопштили да је у нападима страдало пет и рањено шест њихових бораца.
Амерички председник Џозеф Бајден рекао је да су САД и Велика Британија извеле акцију уз подршку Аустралије, Бахреина, Канаде и Холандије. Хути су у нападима први пут у историји користили противбродске балистичке пројектиле, навео је Бајден. Према његовим речима, напади Хута угрозили су америчко особље, поморце, цивиле, партнере САД, као и међународну трговину и слободну пловидбу.
Владе Аустралије, Бахреина, Канаде, Данске, Немачке, Холандије, Новог Зеланда, Јужне Кореје, Велике Британије и САД навеле су у заједничком саопштењу да постоји „широки консензус” међународне заједнице против јеменских побуњеника Хута и да је напад на њих извршен као акт самоодбране.
Међутим, неке државе, попут Италије, одбиле су да учествује у нападима на војне циљеве Хута у Јемену. Како је за Ројтерс рекао неименовани извор из италијанске владе, Рим није желео да се придружи овој акцији. Извор је истакао да Италија више воли да води мировну политику у региону Црвеног мора и да италијанска влада мора да добије подршку парламента да би војска учествовала у било којој акцији. Раније су Француска и Шпанија одбиле да се прикључе „Чуварима просперитета”.
Хути су запретили да ће САД и Велика Британија „платити високу цену” за ову „очигледну агресију”. Њихов портпарол Мухамед Абдулсалам рекао је да нема оправдања за ову акцију. Хути су најавили и да ће наставити нападе на бродове у Црвеном мору који плове ка Израелу и да Вашингтон и Лондон греше ако мисле да ће њихови удари „одвратити Јемен од пружања подршке Палестини и Гази”.
Потврђујући да је британско Краљевско ратно ваздухопловство заједно са Сједињеним Државама извело нападе на положаје Хута, британски премијер Риши Сунак је рекао да ће „Уједињено Краљевство увек подржавати слободу пловидбе и слободан ток трговине”, пренео је Би-Би-Си. Додао је да су зато предузете ограничене, неопходне и сразмерне акције у самоодбрани, заједно са САД, уз неоперативну подршку Холандије, Канаде и Бахреина. Сунак је оптужио Хуте за низ опасних и дестабилизујућих напада на комерцијалне бродове у Црвеном мору, који угрожавају британске и друге међународне бродове узрокујући знатне поремећаје на важној трговинској рути и пораст цена робе. „То не може проћи”, упозорио је Сунак.
Званичник америчке одбране изјавио је да је министар одбране Лојд Остин пратио операцију у реалном времену из болнице где је оперисан због рака простате. Тај званичник је рекао да је Остин био „активно укључен” и да је два пута разговарао с америчким председником Џозефом Бајденом током 72 сата која су претходила операцији.
Портпарол НАТО-а саопштио је да су удари америчких и британских снага „одбрамбени и осмишљени да очувају слободу пловидбе на једном од најзначајнијих пловних путева у свету”. „Снаге Хута подржава, снабдева и опрема Иран, тако да Техеран има посебну одговорност у обуздавању својих савезника”, навео је портпарол алијансе, преноси Ројтерс.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган осудио је америчке и британске ударе на Хуте као несразмерну употребу силе и оптужио ове две земље да покушавају да претворе Црвено море у „море крви”.
И Иран је најоштрије осудио нападе, саопштио је портпарол иранског Министарства спољних послова Насер Канани. „Ово сматрамо јасним кршењем суверенитета и територијалног интегритета Јемена, као и кршењем међународног права и одредби”, рекао је Канани, преноси Ројтерс позивајући се на портал Нурњуз.
Русија је осудила нападе САД и Велике Британије на Хуте наводећи да су они још један пример извртања резолуција Савета безбедности УН и потпуног непоштовања међународног права. Русија позива међународну заједницу да осуди нападе на Јемен и да интензивира међународне напоре за спречавање ескалације сукоба на Блиском истоку, саопштило је руско Министарство, преносе РИА Новости. Кина је изразила забринутост због ескалације тензија у Црвеном мору и позвала на уздржаност. Портпарол кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг рекла је на редовном брифингу за новинаре да Пекинг „позива све релевантне стране да остану мирне и покажу уздржаност да би се спречило ширење сукоба”. Мао је истакла да је Кина спремна да комуницира са свим странама ради деескалације тензија у циљу заједничког одржавања безбедности међународног пловног пута у Црвеном мору, пренео је Си-Ен-Ен.
И Саудијска Арабија је позвала на уздржаност и избегавање ескалација. У саопштењу саудијског Министарства спољних послова наводи се да Ријад пажљиво прати ситуацију „са великом забринутошћу”, преноси Ројтерс. Либанска оружана група Хезболах осудила је нападе на Јемен. „Америчка агресија још једном потврђује да су САД партнер у трагедијама и масакрима које је починио ционистички непријатељ у Гази и региону”, наводи се у саопштењу ове екстремистичке групе блиске Ирану, преноси Ројтерс. Осуда је стигла и од Хамас, који најављује да ће САД и Велика Британија сносити одговорност за утицај тог напада на погоршање безбедности региона.
Шеф иранске дипломатије подржао нападе Хута у Црвеном мору
ТЕХЕРАН – Министар спољних послова Ирана, Хосеин Амир-Абдолахијан, похвалио је нападе који врше јеменски Хути у Црвеном мору, тврдећи истовремено да је Јемен „посвећен поморској безбедности”.
„Акција Јемена у подршци женама и деци у Гази и супротстављању геноциду израелског режима је похвална. Сана је у потпуности посвећена поморској и бродској безбедности”, објавио је Амир-Абдолахијан на платформи Икс.
У саопштењу, министар је поручио да би Бела кућа требало да прекине сву војну и безбедносну сарадњу са Тел Авивом против народа Пјаса Газе и Западне обале „како би се безбедност вратила у цео регион”, уместо да напада Јемен.
Првог дана напада САД и Велике Британије на положаје Хута, у петак, погођено је 28 локација и више од 60 циљева, док је америчка војска извела рано јутрос нови напад на Хуте у Јемену.
Вашингтон и Лондон су саопштили да је ова операција у току због напада Хута на бродове у Црвеном мору.
Приход од Суецког канала мањи за 40 одсто
Египатски приходи од наплате пролаза кроз Суецки канал од почетка године пали су за 40 одсто у односу исти период 2023, изјавио је шеф Управе Суецког канала Осама Раби.
Како наводи Ројтерс, то је последица напада јеменских Хута на бродове у Црвеном мору, због чега су главни бродски превозници почели да избегавју ту руту.
Промет бродова је мањи за 30 одсто у периоду између 1. и 11. јануара, у односу на исти период годину раније, са 777 на 544, рекао је Раби.
Суецки канал је кључни извор страних валута које су неопходне Египту. Власти у Каиру су се трудиле да повећају тај приход последњих година, због чега је 2015. године канал проширен.
Јеменски Хути већ недељама нападају комерцијалне бродове у Црвеном мору како би дали подршку палестинској милитантној групи Хамас у њеној борби против Израела.
Многи комерцијални превозници преусмерили су бродове на друге руте.
Раби је рекао да су само бродови који су морали одмах да пођу на своје путовање кренули рутом око Рта Добре наде, док други чекају да се ситуација стабилизује.
Забринутост пошиљалаца за безбедност не може се превазићи снижењем наплате пролаза или другим подстицајима које нуди Суецки канал, рекао је он.
“Већи део робе ће се вратити (на руту кроз Суецки канал) када се ово заврши“, рекао је он.
АМЕРИЧКИ министар одбране Лојд Остин наредио је и надгледао ноћне нападе на десетине циљева повезаних са Хутима у Јемену из болничког кревета, јавио је ЦНН, позивајући се на анонимног високог званичника Пентагона.
Шеф америчке одбране хоспитализован је 1. јануара због компликација након операције рака простате, данима не обавештавајући председника Џоа Бајдена и Конгрес о свом стању.
Министарство одбране први пут је споменуло Остиново одсуство прошлог петка, рекавши да је наставио са својим дужностима. Међутим, током викенда је откривено да је он и даље у Националном војном медицинском центру Волтер Рид и да ради на даљину. Званичници болнице рекли су да је министар одбране био подвргнут „минимално инвазивној хируршкој процедури“ 22. децембра, али да је морао да буде поново примљен 1. јануара због инфекције уринарног тракта и да је смештен на одељење интензивне неге
АМЕРИКА, Велика Британија и њени савезници извели су ударе на више од 60 циљева на 16 локација које користе Хути у Јемену. Ово је први удар на Хуте откако је та група почела да испаљује беспилотне летелице и ракете на теретне бродове у Црвеном мору у новембру. Хути поручују да ће САД и Велика Британија платити високу цену “за очигледну агресију”.
Међу гађаним циљевима су команда и контролни центри, складишта муниције, лансерски системи, производни погони и противваздушни радарски системи, наведено је у саопштењу америчког ваздухопловства. У ударима је коришћено више од 100 прецизно навођених пројектила.
Званичници су рекли да су напади изведени авионима, бродовима и подморницама, да су Аустралија, Канада, Бахреин и Холандија пружиле подршку операцији и да је гађано више десетина локација.
Британска влада: Одлука о нападу на Хуте у складу са међународним правом
Британска влада саопштила је данас да је одлука о нападу на војне циљеве јеменских побуњеника Хута у Јемену у складу са међународним правом.
На сајту британске владе се наводи да је Великој Британији, према међународном праву, дозвољено да користи силу у околностима у којима је деловање у самоодбрани једино изводљиво средство за суочавање са стварним или потенцијално скорим оружаним нападом и где је употреба силе неопходна и пропорционална.
Документ објављен на сајту владе је назван “Сажетак правне позиције британске владе: Легитимитет војне акције Велике Британије над објектима Хута у Јемену”.
На сајту се наводи да ће британска влада обавестити Савет безбедности Уједињених нација о акцијама које је предузела.
Влада подсећа да Хути вец́ дуже време изводе нападе на бродове у Црвеном мору и да су, између осталих, мета напада била и пловила под британском заставом, као и пловила многих других држава.
То је кулминирало нападом на брод Диамонд који је укључивао више дронова, истиче влада, процењујући да ц́е се напади наставити, уколико се не предузму мере за њихово одвраћање.
Законито је предузета војна интервенција на пажљиво идентификоване мете да би се смањиле способности Хути и одвратили даљи напади, напомиње британска влада.
Кремљ: Удари САД и Британије на Јемен нелегитимни из угла међународног права
Кремљ је данас оценио да су амерички и британски удари на Јемен нелегитимни из угла међународног права и да недавно усвојена резолуција Савета безбедности која осуђује нападе јеменских побуњеника Хута на бродове у Црвеном мору не може да их оправда.
– Русија осуђује америчке и британске ударе на Јемен – изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков, преноси ТАСС.
Песков је нагласио да су са становишта међународног права ти удари нелегитимни и да се Кремљ придржава управо тог става.
Он је истакао да је Савет безбедности УН раније донео резолуцију коју су предложиле САД, а која осуђује нападе јеменских побуњеника Хута у Црвеном мору и захтева да се они одмах прекину.
За документ је гласало 11 чланица Савета безбедности УН, док су четири земље, укључујући Русију, биле уздржане.
– Били смо уздржани. Земље које су извеле напад покушале су да оправдају своје поступке као законите. Међутим, нису успеле јер усвојена резолуција никоме не даје право да изводи ударе – нагласио је портпарол Кремља.
Песков је додао да је Русија више пута позивала Хуте да престану са нападима, за које сматра да су “крајње погрешни”.
САД и Британија извеле су током ноћи ваздушне и поморске нападе на положаје Хута на више локација у Јемену, а амерички званичници саопштили су да су удари имали за циљ војне капацитете Хута и да је настојано да у њима буде избегнута колатерална штета.
Италија одбила да учествује у нападу на Хуте
Италија је одбила да учествује у америчким и британским нападима на војне циљеве јеменских побуњеника Хута у Јемену, рекао је данас неименовани извор из италијанске владе за Ројтерс.
Извор је истакао да Италија више воли да води мировну политику у региону Црвеног мора.
Које су оружје користили Американци и Британци против Хута?
Према првим извештајима, примарно оружје напада била је крстарећа ракета Томахавк. За сада је познато да су коришћени деривати ракете УГМ-109Е Томахавк Ланд Аттацк Миссиле (ТЛАМ Блоцк ИВ) лансиране са бродова и подморница.
Томахавк је развијен 1970-их и 1980-их као стратешка крстарећа ракета наоружана нуклеарном бојевом главом намењена за лансирање из авиона (првенствено стратешких бомбардера). Убрзо је развијена варијанта са класичном бојевом главом.
Си-ен-ен тврди да су крстареће ракете Томахавк лансиране са америчке стратешке подморнице УСС Флорида (ССБН-728). УСС Флорида је једна од четири подморнице класе Охајо које су 1990-их претворене из подморница са балистичким пројектилима са нуклеарним бојевим главама у подморнице за нападе крстарећим ракетама. Ово је резултирало изузетно моћним оружјем за акцију у локалним ратовима.
Си-Ен-Ен тврди да је Пентагон потврдио да су у нападу коришћени и разарачи наоружани крстарећим ракетама Томахавк. Америчка морнарица тренутно има само две класе разарача. Међутим, два разарача класе Зумвалт су углавном везана у поморској бази, тако да разарачи класе Арлеигх Бурке искључиво учествују у борбеним дејствима.
У нападу су учествовали и вишенаменски борбени авиони Ф/А-18Е/Ф Супер Хорнет који су полетели са носача авиона УСС Двајт Д Ајзенхауер. Након што су Томахавци онеспособили противваздушне системе, отворен је пут за нападе авиона.
Британско ратно ваздухопловство придружило се нападима са вишенаменским борбеним авионима Тајфун. Овај авион је у јавности много познатији као Јурофајтер, јер су га крајем осамдесетих и почетком деведесетих као европски пројекат развијали сви осим Француске (која је у истом периоду развила Рафале) и Шведске.
Хути најавили хитну мобилизацију
Хути су најавили хитну мобилизацију у подручјима Јемена под њиховом контролом.
Вест о мобилизацији саопштио је након почетка америчко-енглеског напада вођа побуњеника Абдел Малек ал Хути.
ГЕНЕРАЛ Хута рекао је да су амерички и британски ратни бродови погођени у Црвеном мору. Генерал-мајор Абдул Салам Јахаф рекао је да је “велика битка избила” у водама у раним јутарњим сатима.
Генерал-мајор Абдул Салам Јахаф рекао је да је “велика битка избила” у водама у раним јутарњим сатима.
Али сат времена након његове изјаве, објављене на мрежи Икс, Ројтерс је известио да није било одмазде. Амерички званичници рекли су новинској агенцији да “не би били изненађени да виде неку врсту одговора”.
МИНИСТАРСТВО одбране Велике Британије објавило је снимак напада свог авиона “тајфун” који погађа мету у Јемену.
Зграда се види на нишану авиона, пре велике експлозије.
То је била једна од две области које је Велика Британија гађала, наводи министарство.
Остин: Војна акција савезника у Јемену има за циљ да умањи способности Хута
Амерички министар одбране Лојд Остин изјавио је да заједничка војна акција САД и савезника у Јемену има за циљ да умањи способности јеменских побуњеника Хута. Остин је у саопштењу прецизирао да су на мети напада биле беспилотне летелице Хута, брод без посаде, крстареће ракете за копнене нападе, радар и објекти ваздушног надзора.
Званичник америчке одбране изјавио је да је Остин пратио операцију у Јемену у реалном времену из болнице где је оперисан због рака простате, објавио је Би-Би-Си.
Тај званичник је рекао да је Остин био “активно укључен” и да је два пута разговарао са америчким председником Џозефом Бајденом у 72 сата који су претходили операцији.
Остин је ове седмице био на мети критике због тога што није обавестио Белу кућу о свом пријему у болницу, укључујући и боравак на интензивној нези.
Саудијска Арабија позива на уздржаност након ваздушних удара на Хуте у Јемену
Саудијска Арабија позвала је данас на уздржаност и избегавање ескалација након ваздушних удара САД и Британије на положаје Хутa у Јемену.
У саопштењу саудијског министарства спољних послова наводи се да Ријад пажљиво прати ситуацију “са великом забринутошћу”, преноси Ројтерс.
– Краљевина наглашава значај одржавања безбедности и стабилности у региону Црвеног мора, као и слободе пловидбе – наведено је у саопштењу.
Италија одбила да учествује у нападима на војне циљеве Хута у Јемену
РИМ – Италија је одбила да учествује у америчким и британским нападима на војне циљеве јеменских побуњеника Хута у Јемену, рекао је данас неименовани извор из италијанске владе за Ројтерс.
Извор је истакао да Италија више воли да води мировну политику у региону Црвеног мора.
Извор је напоменуо да италијанска влада мора да добије подршку парламента да би војска учествовала у било којој акцији и да је због тога брзо одобрење немогуће, преноси Танјуг.
САД и Велика Британија погодиле су више војних циљева Хута у Јемену из ваздуха и са мора, док су Холандија, Аустралија, Канада и Бахреин обезбедили логистичку и обавештајну подршку, рекли су амерички званичници.
Италијански министар одбране Гвидо Крозето рекао је Ројтерсу раније ове седмице да напади Хута морају бити заустављени без изазивања новог рата у региону.
САД и друге земље прошлог месеца су покренуле операцију за заштиту цивилних пловила у Црвеном мору.
Италија је у децембру најавила да ће послати морнарички брод у Црвено море након захтева за заштиту који су упутили власници бродова, али није се пријавила за мисију коју предводе САД, а изгледа да се и друге чланице ЕУ такође дистанцирају од те иницијативе, пренела је британска агенција.
Француска, Шпанија и Италија неће учествовати у нападима на Хуте
ПАРИЗ, МАДРИД – Француска и Шпанија придружиле су се данас Италији у одлуци да не учествују у америчким и британским нападима на Хуте у Јемену и нису чак ни потписале саопштење 10 земаља које оправдава напад.
Амерички и британски ратни авиони, бродови и подморнице извеле су десетине ваздушних напада широм Јемена током ноћи у знак одмазде за поновљене нападе Хута на једну од најпрометнијих бродских рута у свету, пренео је Ројтерс.
Холандија, Аустралија, Канада и Бахреин пружиле су логистичку и обавештајну подршку за операцију, навели су амерички званичници.
Немачка, Данска, Нови Зеланд и Јужна Кореја потписале су заједничко
саопштење са ових шест држава у коме се оправдавају напади током ноћи и упозорава да ће бити спроведене нове мере за заштиту слободног тока трговине на Црвеном мору ако Хути не одступе.
Говорећи под условом да не буде именован француски званичник је рекао да се Париз плаши да би, ако би се придружио нападима предвођеним САД, изгубио утицај који има у преговорима за смиривање тензија између Хезболаха и Израел.
Сигнализирајући могућу прећутну подршку акцији САД, француско Министарство спољних послова објавило је саопштење у којем је навело да Хути сносе одговорност за ескалацију, преноси Танјуг.
Шпанска министарка одбране Маргарита Роблес изјавила је да Мадрид
није приступио војној акцији у Црвеном мору јер жели да промовише мир у региону.
“Свака земља мора да пружи објашњења за своје поступке. Шпанија ће увек бити посвећена миру и дијалогу”, рекла је она новинарима у Мадриду.
Извор у кабинету италијанске премијерке Ђорђе Мелони рекао је да је Италија одбила да потпише саопштење и да због тога није затражено од ње да учествује у нападу на Хуте.
Извор из владе је рекао да је од Италије затражено да учествује, али да је она то одбила из два разлога, прво зато што је за учешће Италије потребно одобрење парламента, за шта би требало времена, а друго зато што Рим преферира да води “мирну” политику у Црвеном мору.
Хути грешком гађали танкер који је превозио руску нафту
АДЕН – Припадници јеменске побуњеничке групе Хути грешком су данас гађали танкер који је превозио руску нафту код Јемена, саопштила је британска компанија за поморско обезбеђење Ембреј.
Компанија је навела да је ово био други танкер који се грешком нашао
на мети Хута док је превозио руску нафту, пренео је Ројтерс.
И једна ракета испаљена је данас на брод у Црвеном мору, јужно од Јемена, саопштено је из Организације за поморске трговинске операције Велике Британије (УКМТО).
Пројектил је наводно пао у воду око 400 метара од Аденског залива, након чега су га испратиле три мале летелице, рекао је капетан брода, наводи се у саопштењу, пренео је ББЦ.
Није било повређених, нити је нанета материјална штета, а брод је наставио да се креће ка луци.
Организација за поморске трговинске операције Велике Британије (УКМТО) примила је у уторак извештај о инциденту у Црвеном мору у близини Јемена.
У саветодавној белешки УКМТО наводи се да је пријављен инцидент
на око 170 километара југоисточно од јеменске луке Аден и да власти спроводе истрагу, преноси Танјуг.
Побуњена јеменска милитантна група Хути, које подржава Иран и који контролишу веćи део Јемена, нападају комерцијалне бродове у Црвеном мору од 19. новембра из, како наводе, протеста против израелских војних операција у Гази.
Ко влада морем, влада и светом
Битка за Јутланд био је највећи поморски окршај у Првом светском рату, а вероватно и у историји поморског ратовања. Историчар Ендрју Гордон покушао је да објасни шта је пошло по злу за тада надмоћну британску Краљевску морнарицу против бројчано слабије немачке флоте. Проблем је, закључио је Гордон, заправо била дуга, мирна заветрина Трафалгара. Британска поморска победа над Наполеоном 1805. године уступила је место дугом периоду самозадовољства и заношења. Године 1916. ниједан од британских адмирала није водио велики рат. Командовање морима је узето здраво за готово међу војном елитом.
То одјекује данас. У мирној, дугој заветрини Другог светског рата, на отвореним морима поново су се узбуркале воде на чијим таласима се рађају нове силе, спремне да прекроје владајући поредак. Воде Црног, Црвеног и Јужног кинеског мора сугеришу да се приближава цунами.
У међувремену, последњи официр који је служио у Фокландском рату између Велике Британије и Аргентине као последњем великом поморском сукобу који је водила држава НАТО, одавно је пензионисан.
Океани поново важни
Океани су поново важни у геополитици, али делује да се ситуација променила. На Блиском истоку побуњеничка група Хути данас поседује крстареће ракете, врсту наоружања какву су донедавно поседовале само државе.
Хути већ месецима нападају бродове који плове међународним трговачким путем у Црвеном мору. Напади су смањили поморски саобраћај и проток робе кроз Суецки канал за 90 одсто, реметећи глобалну трговину која је зарад опстанка преусмерена на пут којим је Магелан прошао пре више од 500 година.
Хути су испаљивали дронове и балистичке ракете на комерцијална пловила и успели су да се укрцају на најмање један брод.
12. јануара САД и Велика Британија су започеле ударе на преко 60 циљева Хута у Јемену. Удари су покушај поновног успостављања слободе пловидбе у кључној артерији светске трговине, али и драматично проширење географског обима блискоисточног сукоба. Председник САД Џозеф Бајден запретио је даљом војном акцијом и рекао да Америка неће дозволити да „непријатељски актери угрозе слободу пловидбе на једној од најкритичнијих комерцијалних рута на свету“.
Хути, подржани од стране њиховог спонзора Ирана, показали су се отпорним на нападе из Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата, што сугерише да их амерички и британски удари неће брзо савладати.
Борба на морима
Ескалација у Црвеном мору праћена је поморским хаосом и на другим местима. У Европи би рат у Украјини могао да изазове поморску битку за Црно море и Крим. Црно море се пуни минама и потопљеним ратним бродовима. Украјина се нада да ће успети да потисне руску морнарицу са Крима која је традиционална база ове велесиле још од времена Катарине Велике.
Балтичко и Северно море суочавају се са ратом у сенци саботаже гасовода и каблова.
Азија доживљава највеће повећање поморске моћи од Другог светског рата, док Кина покушава да поврати контролу над Тајваном, Америка већ размишља о сценарију који укључује кинеску инвазију, поморске блокаде и рат ширих размера. Тајван је на прагу избора који ће обликовати будућност односа у југоисточној Азији. Тензије око острва би могле да доведу до интензивног кинеско-америчког поморског рата који би одјекнуо далеко изван Пацифика.
Снага на мору поново је важан чинилац глобалне војне доминације.
Морнарица
Америка и њени савезници и даље поседују најнапредније подморнице и морнарицу, али њихова поморска доминација еродира. Кинеска морнарица је сада највећа на свету. Америчка бродоградилишта су усахла, а европске морнарице су сенка некадашњих заштитних знакова колонијалних сила које су држале пола света. Европске земље су одбациле 28 одсто својих подморница и 32 одсто фрегата и разарача између 1999. и 2018. године.
Суштина кинеско-америчког ривалства тиче се доминације над Азијом. Америка и њени савезници се удружују како би оспоравали кинеске претензије на Јужно кинеско море и пратили њену растућу флоту подморница и бродова.
Морнарица Народноослободилачке војске гради ударне групе носача авиона, а њен трећи домаћи носач Фуџијан је скоро завршен и повећава обим и учесталост поморских вежби око Тајвана. Такође, Кинези траже пристаниште у лукама широм света, од Соломонових острва преко Екваторијалне Гвинеје до Уједињених Арапских Емирата.
Јачање кинеске морнарице значи да се примат америчке морнарице на Пацифику оспорава по први пут од 1945. године, а све је више актера одметнутих од актеулног поретка.
Светска економија на немирним таласима
Мора су, упркос занемареном осећају за то, остала витални канали светске економије. Поморска трговина вреди око 16 одсто глобалног БДП-а. Око 80 одсто глобалне трговине одвија се морем када је реч о транспорту, односно око 50 одсто по вредности. Могло би се рећи да светска трговина зависи од флоте коју чини 105.000 контејнерских бродова, танкера и теретних бродова који плове океанима дан и ноћ.
Данас 62 одсто контејнера превози пет азијских и европских фирми, 93 одсто бродова граде Кина, Јапан и Јужна Кореја, а 86 одсто је расходовано у Бангладешу, Индији или Пакистану.
Специјалистичка улога америчке морнарице била је да постане монополски пружалац услуга у сектору безбедности, користећи преко 280 ратних бродова и 340.000 морнара како би се штитили морски путеви.
Дакле, у последњих неколико деценија, свако је имао неку своју позицију и хијерархија на океанима је постојала. Ипак, ривалство суперсила и пропадање глобалних правила и норми значе да се геополитичке тензије продубљују. Неизбежна и опасна последица је да су океани сада поново постали спорна зона, по први пут од Хладног рата.
Западне санкције појединим земљама изазвале су експанзију шверца, па се процењује да је око 10 одсто свих танкера део анархичне „мрачне флоте“ која делује ван закона и финансијских токова.
Ратни цунами креће према обали
Пандемија корона вируса 2020. године изазвала је хаотичну ситуацију у ланцима снабдевања као и блокада Суецког канала годину дана касније када се транспортни брод Евер Гивен насукао и заглавио овај пловни пут. Руска инвазија на Украјину 2022. године направила је велике турбуленције на светском тржишту житарица, а ракетни удари Хута у Црвеном мору последњих месеци, што је далеко озбиљније од импровизованих пиратских напада на бродове из 2000-их и 2010-их, довели су до утростручења трошкова транспорта из Азије у Европу јер се транспорт преусмерава око Јужне Африке.
Напади Хута су до сада изазвали скок у осигурању и ценама доставе, али још нису довели до ширег раста цена јер тржишта контејнера и енергената имају резервне капацитете. Међутим, то би се лако могло променити. Цене нафте су порасле на вести о америчким и британским нападима и ако се немири прошире на Ормушки мореуз, кроз који тече велики део светске нафте и гаса или ако Иран буде директно укључен у сукоб, могле би да порасту много даље.
Блокада транспорта након затварања Суецког канала 2021. године и поремећаји у производњи житарица у Црном мору 2022. године изазвали су светску инфлацију. Иако је испорука мали удео у коначној цени већине производа, непредвидљивост на мору би довела до тога да компаније смање своје ланце снабдевања, повећавајући трошкове.
Сукоби великих размера на мору могли би бити разорни. Поморски сукоби имају своје карактеристике јер тешкоћа брзог појачавања флоте значи да је ескалација мање вероватна него на копну. Препирке око стратешких острва могле би да изазову конфронтацију у Јужном кинеском мору и Индијском океану, а блокаде економија софистициранијих од руске или иранске могле би да направе огромну штету. Симулација коју је приказао Блумберг показује да би блокада Тајвана и западне контрамере довеле до смањења светског БДП-а за 5 одсто.
Шта крије морско дно
Поморске артерије не носе само физичку робу. Доминација Волстрита и Силицијумске долине зависи од око 600 подморских каблова за пренос података који су рањиви на саботаже.
Испод површине мора и океана налази се читава телекомуникациона инфраструктура која преноси 97 одсто глобалног интернет саобраћаја. Рат у Украјини и даље тензије у Европи само су избациле на површину геополитички ризик за ову инфраструктуру. 2022. године непознати нападачи дигли су у ваздух гасоводе Северни ток 1 и 2 у Балтичком мору. Годину дана касније каблови за пренос података између Естоније, Финске и Шведске су мистериозно пресечени.
Дакле, ако су океани у срцу међународног поретка, они су уједно и крајолик где се појављују изазови том поретку.
У међувремену, сукоб на мору прети да светској економији донесе потоп.