Press Releases – Tek objavljeno Uhapšeno 15 osoba u međunarodnoj akciji protiv nigerijskih kriminalnih sindikata
17 zemalja udružile su snage u akciji koju je koordinisao Europol i u kojoj je učestvovalo 468 službenika nadzirući tranzitne čvorove širom sveta
Objavljeno: 26. januar 2024.
Od 7. do 9. decembra 2023, Europol je koordinisao masivnu međunarodnu operaciju usmerenu na nigerijske kriminalne mreže aktivne u EU i inostranstvu. 16 partnera sa četiri kontinenta udružila su snage kako bi se borila protiv nigerijskih kriminalnih mreža odgovornih za različite ozbiljne zločine.
Ova neviđena međunarodna operacija, podržana od strane EMPACT-a, sprovedena je od strane organa reda iz Evrope, Afrike, Južne Amerike i Severne Amerike. Učestvovalo je 468 službenika u danu akcije. Akcija je bila usmerena na nigerijske kriminalce odgovorne za zločine poput šverca i distribucije droga, trgovine ljudima radi seksualne eksploatacije, prevare, nelegalnog šverca otpada i pranja novca.
Rezultati operacije uključuju:
css
Uhapšeno 15 osoba Detektovano 18 žrtava ili mogućih žrtava trgovine ljudima Pokrenuto 4 nova istraživanja Nadgledano 398 letova Nadgledano 13 luka Nadgledano 19 poštanskih usluga i kurirskih kompanija Postavljeno 57 kontrolnih punktova na granicama i vrućim tačkama
Ozbiljni organizovani kriminal koordinisan iz Nigerije
Nigerijske kriminalne mreže dugo su bile poznate po trgovini ljudima i različitim vrstama prevare, ali u poslednjim godinama stekle su čvrsto uporište i u švercu droge na nekoliko tržišta EU. U ovoj oblasti kriminala, nigerijski trgovci drogom posebno su aktivni u transportu i distribuciji kako kokaina tako i heroina.
Jedan od najčešće primenjivanih modusa operandi za transport droge u i iz EU-a je putem vazduha. Kuriri droge iz Nigerije i EU često putuju i krijumčare drogu na sebi, obično je gutaju, kriju u telesnim šupljinama ili sakrivaju u prtljagu.
Osim toga, obaveštajna slika koju su sastavile međunarodne policijske snage pokazuje da nigerijske kriminalne mreže koordinišu veliki deo trgovine amfetaminom. Ove droge obično se šalju iz afričkih zemalja preko EU-a ka azijskim ili australijskim destinacijama.
Ove kriminalne aktivnosti, iako su uglavnom orkestrirane iz Nigerije, mogu predstavljati rizik po sigurnost građana širom EU. Kriminalni lideri vode raskošan životni stil, upravljajući svojim kuririma i članovima organizacije nižeg nivoa sa udaljenosti. Kako bi se osiguralo da kuriri droge ili žrtve trgovine ljudima ostanu pod njihovom kontrolom, vođe primenjuju mere poput ozbiljnih pretnji, upotrebe ekstremnog nasilja ili zastrašivanja opskurnim verskim praksama.
Tipično, nigerijske kriminalne mreže dobro su organizovane sa gotovo vojničkom hijerarhijom. Sa obećanjem zaštite i moći, tajna društva regrutuju nove članove. Ova tajna društva ponekad se nazivaju i konfraterniteti. Ovi kriminalni sindikati su uspostavljeni širom sveta i deluju kao kičma nigerijskog organizovanog kriminala.
Uloga Europol-a
S obzirom na uznemirujuću obaveštajnu sliku koju je prikupio Europol i njegove partnerske zemlje i agencije, ova zajednička operacija bila je prva takve vrste koja je specifično ciljala nigerijske kriminalne mreže koje deluju širom Evrope. Na osnovu pristupa vođenom obaveštajima, zemlje učesnice i organi reda ciljali su identifikovane nacionalne žarišne tačke i preduzeli akciju na aerodromima, lukama i drugim graničnim prelazima.
Tokom faze akcije u decembru 2023, Europol je domaćin operativnog centra radi koordinacije međunarodnih aktivnosti i pružanja provere prema svojoj bazi podataka. INTERPOL je podržao akciju sa analitičarem u centru koordinacije, kao i timom koji je daljinski proveravao sve baze podataka organizacija i pružao stručnost na terenu.
Ovaj napor sproveden od strane velikog broja službenika obezbeđen je od strane EMPACT-a i finansiran od strane @ON. @ON je operativna mreža finansirana iz Fonda unutrašnje sigurnosti (ISF) i stvorena je kako bi se suprotstavila mafijaškim grupama koje se bave ozbiljnim i organizovanim kriminalom. Mreža se fokusira na prioritete EU u vezi sa organizovanim kriminalom utvrđene u EU Ciklusu politike i podržava akcije usvojene unutar projekata EMPACT-a.
Ova dvogodišnja operativna akcija bila je deo prioriteta operativnog plana akcija EMPACT “High Risk Criminal Networks” i vođena je od strane Švedske i Belgije. Učestvujuće zemlje:
Belgija, Bugarska, Kolumbija, Nemačka, Grčka, Island, Malta, Nigerija, Republika Benin, Španija, Švedska, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija Učestvujuće vlasti:
Europol, Frontex, INTERPOL, UNODC CrimJust, Britansko Ministarstvo unutrašnjih poslova, Međunarodne operacije u Nigeriji
Press Releases – Tek objavljeno Nov izveštaj: Heroin i drugi opioidi predstavljaju značajnu pretnju zdravlju i bezbednosti u Evropi
Objavljeno: 24. januar 2024.
Koji su najnoviji trendovi na tržištu opioida EU? Kako globalni geopolitički razvoji utiču na snabdevanje? Da li se menjaju rute trgovine heroinom? U kojoj meri sintetički opioidi predstavljaju pretnju Evropi? Ovo su neka od pitanja koja se istražuju u novoj analizi pod nazivom “EU Drug Market: Heroin and other opioids” koju su danas objavili EMCDDA i Europol. Ovaj izveštaj je najnoviji modul analize “EU Drug Markets: In-depth analysis” objavljen od strane Europol-a i EMCDDA, koji analizira podatke za period od 2019. do 2021. godine. Modul je predstavljen na zajedničkom webinaru Europol-a i EMCDDA.
Analiza opisuje evropsko tržište heroina (najčešće korišćenog nelegalnog opioida), od proizvodnje i krijumčarenja, do distribucije i upotrebe. Takođe detaljno opisuje procese, materijale i kriminalne aktere uključene na različitim fazama i nivoima tržišta. Gde je dostupno, podaci o heroinu su dopunjeni uvidima u druge opeoide koji se krijumčare i konzumiraju u EU.
Procenjuje se da je maloprodajno tržište heroina u EU vredno najmanje 5,2 milijarde evra godišnje*. Količina heroina zaplenjena od strane država članica EU više se nego udvostručila 2021. godine na 9,5 tona — najveća količina u poslednjih 20 godina — sa velikim pojedinačnim pošiljkama otkrivenim na morskim lukama. Zloupotreba opioida ostaje velika zabrinutost u EU, odgovorna za oko tri četvrtine od preko 6.000 smrtnih slučajeva usled predoziranja drogom u 2021. godini. U EU postoji oko 1 milion korisnika opioida sa visokim rizikom.
Trgovina i distribucija heroina oslonac su aktivnosti nekih kriminalnih mreža koje operišu u EU i koje se oslanjaju na dobro uspostavljenu infrastrukturu i kontakte. Kao i u slučaju drugih vrsta droga, zloupotreba legalnih poslovnih struktura, pranje novca i korupcija među su ključni omogućavaoci nelegalnog tržišta heroina.
Pad uzgoja i proizvodnje afganistanskog opijumskog maka: potencijalne implikacije za Evropu
Gotovo sav heroin koji se konzumira u Evropi dolazi iz Avganistana, gde su talibani u aprilu 2022. godine objavili zabranu uzgoja opijumskog maka i proizvodnje opijuma. Najnoviji podaci UNODC-a za 2023. godinu pokazuju pad od 95 % kako u uzgoju tako i u nelegalnoj proizvodnji opijuma u zemlji. Uzgoj u Avganistanu procenjuje se na 10.800 hektara u 2023. godini (233.000 hektara u 2022. godini), a proizvodnja opijuma na 333 tone (6.200 tona u 2022. godini).
Trenutno nema znakova nestašica heroina u Evropi. ‘Ipak, zabrana talibana uzgoja opijumskog maka, ako se održi, može imati značajan uticaj na dostupnost heroina u Evropi u budućnosti’, navodi se u izveštaju. Iako će biti potrebno vreme da se ovi razvoji osete u EU, smanjenje dostupnosti heroina može dovesti do popunjavanja tržišnih praznina potentnim sintetičkim opioidima ili stimulansima (npr. metamfetamin, katini), sa značajnim negativnim efektima na javno zdravlje i bezbednost.
Krijumčari prilagođavaju rute kako bi smanjili rizike i iskoristili nove mogućnosti
Četiri glavne rute koriste se za krijumčarenje heroina iz Avganistana u Evropu: Balkanska, Južna, Kavkaska i Severna. Analiza opisuje kako krijumčari prilagođavaju rute i metode kako bi smanjili rizike i iskoristili nove mogućnosti.
Iako Balkanska ruta ostaje ključni koridor za krijumčarenje heroina u EU, zaplene duž nje čini se da opadaju, zbog percepirane ili stvarne, strože kontrole granica duž kopnenog dela kroz Tursku i Bugarsku. Sa druge strane, čini se da krijumčarenje heroina Južnom rutom prema EU raste. To se može videti u velikim količinama heroina koje polaze iz luka u Iranu i Pakistanu, kao i značajnim zaplenama na evropskim lukama. Korišćenje Severne i Kavkaske rute i dalje postoji, međutim, ruski rat agresije protiv Ukrajine verovatno je doprineo promenama u rutama krijumčarenja, pri čemu su neke kriminalne mreže tražile alternativne rute. Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) pojavili su se kao značajno tranzitno mesto koje se koristi kako bi se sakrilo poreklo i priroda pošiljki heroina. Takođe je ključni centar za pranje novca i kriminalnu koordinaciju. Složeno i razvijajuće tržište opioida
Evropsko tržište opioida postaje sve složenije, uključujući preusmerene lekove i međunarodno kontrolisane ili nove visoko potentne sintetičke opioide. Metadon, buprenorfin, fentanil i njegovi derivati i novi sintetički opioidi postali su vidljiviji u podacima o zdravstvenim posledicama (npr. smrti izazvane drogom, hitne medicinske intervencije). Nažalost, tokom poslednjih pet godina, većina novoidentifikovanih opioidnih supstanci prijavljenih Evropskom sistemu ranog upozorenja na nove psihoaktivne supstance bile su visoko potentni benzimidazol (nitazene) opioidi, umesto derivata fentanila kao u prethodnim godinama.
U poređenju sa Severnom Amerikom, EU je mnogo manje pogođena sintetičkim opioidima. Ovo se može pripisati faktorima kao što su stroge prakse propisivanja, socijalne zdravstvene usluge u većini zemalja i dobro razvijene usluge lečenja i smanjenja štete za postojeće korisnike opioida. Ipak, ove supstance igraju značajnu ulogu u nekim zemljama članicama EU, posebno nordijskim i baltičkim zemljama, i analiza poziva na akcije kako bi se povećala spremnost u celoj EU. Adresiranje trenutnih pretnji i jačanje otpornosti
Nalazi izveštaja zasnivaju se na podacima i informacijama iz sistema praćenja droga EMCDDA i operativnim informacijama Europol-a o ozbiljnom i organizovanom kriminalu. Koristeći pristup proceni pretnji, agencije ističu ključna područja za delovanje na nivou EU i država članica kako bi se odgovorilo na razvoje na ilegalnom tržištu heroina i drugih opioida. Ovo uključuje poboljšanje strateške slike obaveštajnih službi, jačanje odgovora kako bi se smanjila ponuda i poboljšala bezbednost, jačanje međunarodne saradnje, ulaganje u izgradnju kapaciteta, jačanje politika, javnih zdravstvenih i sigurnosnih odgovora.
Izvršni direktor Europol-a, Ketrin De Bol, izjavljuje:
css
Iako primećujemo pad uzgoja opijumskog maka u Avganistanu, praćenje lanca snabdevanja i diverzifikacija tržišta su od suštinskog značaja, jer je poznato da su kriminalne mreže poslovno orijentisane, fleksibilne i uvek u potrazi za novim prilikama. Europol ostaje posvećen unapređenju deljenja obaveštajnih podataka, operativne koordinacije i međunarodne saradnje sa našim partnerima u borbi protiv ove zabrinjavajuće pretnje koja se nudi EU.
Direktor EMCDDA, Aleksis Guzdel, kaže: Problem opioida u Evropi brzo se menja i postaje sve složeniji, oblikovan globalnim dešavanjima koja mogu imati dalekosežne posledice po našu spremnost i odgovor. Imperativ je da mi… … koji koriste droge. Kako se upotreba supstanci i obrasci upotrebe menjaju i postaju složeniji, moramo revidirati naš model i prilagoditi našu ponudu prevencije, lečenja i smanjenja štete kako bismo odgovorili na ove nove izazove.
*Verovatni raspon od 4,1 milijardu do 6,7 milijardi evra na osnovu podataka iz 2021. godine.
Press Releases – Nedeljni pregled Troje uhapšeno zbog izvoza vojne opreme u Rusiju
Osumnjičeni smešteni u Holandiji zaobišli su sankcije EU uvedene kao odgovor na ratnu agresiju Rusije protiv Ukrajine
Objavljeno: 24. januar 2024.
Namerno kršenje EU sankcija protiv RusijeIstraga slučaja pokrenuta je krajem 2022. godine od strane holandskih vlasti i dovela je do otkrivanja mreže preduzeća koja su korišćena kako bi se zaobišla zabrana za izvoz u Rusiju. Europol je podržao istragu pružanjem analitičke podrške, kao i sprovođenjem unakrsnih provera podataka prikupljenih tokom pretresa. Eurojust je omogućio prekograničnu pravosudnu saradnju i organizovao koordinacioni sastanak kako bi se pripremili za zajedničke akcije, na zahtev holandskih vlasti. Eurojust je takođe uspostavio koordinacioni c… Nov izveštaj: Heroin i drugi opioidi predstavljaju značajnu pretnju zdravlju i bezbednosti u Evropi