Слуђена Европа још не види да је готово

Вашингтон се окреће ка Азији, ту нема забуне. Русија није њихов центар пажње, они желе да што пре окончају рат у Украјини како би се суочили са стварном претњом – Кином, оцењује француски дипломата Жерард Аро

Опада европски утицај у свету

„Ми Европљани још увек смо уверени у централну улогу нашег малог континента, не само за историју човечанства већ и за обликовање данашњег света. Свима другима држимо предавања на основу вредности за које чврсто верујемо да су универзалне. Сматрамо да смо племенити, моћни и добронамерни. Али период истинске европске моћи данас је само историјски траг, тврди Жерард Аро, бивши француски амбасадор у САД у ауторском тексту за британски „Телеграф“.

Европљани су доминирали светом између од 1815. до 1945. године а од тада ми стојимо одмах иза САД. Али то су била само два века, једна запета у историји света.

Француски дипломата подсећа да су Индија и Кина у 17. и 18. веку имале већи БДБ од било које земље у Европи. Последњих неколико деценија, тај дугорочни историјски баланс се поново успоставља.

Барак Обама је 2016. године рекао да ће се будућност човечанства одлучивати између Њу Делхија, Пекинга и Лос Анђелеса.

Европљани су остали равнодушни на ова предвиђана.

„За САД главни изазови су у Азији, па је логично да се Вашингтон окреће ка том континенту, ту нема забуне. За Америку Русија је регионална сила, бол, али не и центар њихове пажње. Они желе да што пре окончају рат у Украјини како би се суочили са стварном претњом – Кином, оцењује Аро.

„Да ли смо ми Европљани у стању да докажемо да смо и даље битни, да нисмо само нека периферна туристичка дестинација? Сумњам у то, и то из врло посебног разлога. Европа се суочава са ситуацијом без преседана. Предвиђа се да ће његова укупна популација пасти за 5 процената између 2010. и 2050. године, али за 17 процената међу радно способним особама од 25 до 64 године. Просечна старост Европљана је 42 године у поређењу са 38 колико је у САД.

Тај проблем ће се само повећавати у наредним деценијама, с обзиром да ће се број Европљана старијих од 80 година више него удвостручити, оцењује Аро.

Осим тога Европљани ће се борити и са проблемом миграција. Експерти су веома јасни у својој процени: с обзиром на слабу ефикасност „наталних” политика, не постоји алтернатива за превазилажење демографског пада у Европи осим имиграције.

Велика Британија је напустила ЕУ углавном да би зауставила имиграцију чак и из европских земаља.

Губимо младе, високо образоване појединце који одлазе углавном у САД, где ће имати боље могућности, било у истраживачком, академском или приватном сектору.

Њихово објашњење за одлазак је увек исто: боље финансирање, више могућности, мање прописа. Нажалост, старе земље имају мање новца и воле прописе.

„Немојте рећи да је мој песимизам само уобичајено француско гунђање и немојте да додајете да британска и француска демографија није тако лоша (иако је то тачно).

Сваки сигнал указује на Европу која је окренута сама себи. Будућност човечанства ће се дефинитивно одлучивати на другом месту”, закључују суморну анализу о стању на старом континенту француски дипломата.

Leave a Reply