Novi izveštaj Europol-a otkriva više o podzemnoj kriminalnoj ekonomiji vrednoj više milijardi evra

Inauguralna procena pretnji Europol-a u vezi finansijskih i ekonomskih kriminala koristi operativne uvide i strateške informacije koje su doprineli članice EU i partneri Europol-a Objavljeno: 11. sep 2023. Svet postaje manji, kako trgovina, komunikacija i infrastruktura na globalnom nivou približava nas jedne drugima. Međutim, postoji i druga, tamnija strana medalje: naš povezan svet zloupotrebljava se od strane kriminalaca koji su stvorili podzemnu ekonomiju kako bi održali svoje ilegalne operacije.

.

EFECC Graph-02.png

Prva procena pretnji Europol-a na ovu temu, pod nazivom ‘Druga strana medalje: analiza finansijskog i ekonomskog kriminala u EU’, osvetljava ovaj sistem koji, iz senke, održava finansije kriminalaca širom sveta.

Izveštaj se bazira na kombinaciji operativnih saznanja i strateških informacija koje su doprineli članice EU i partneri Europol-a. Analizira sve finansijske i ekonomske zločine koji utiču na EU, kao što su pranje novca, korupcija, prevara, kriminal u vezi sa intelektualnom svojinom, i krivotvorenje robe i valuta.

Izvršna direktorka Europol-a, Ketrin De Bol, izjavila je:

…Organizovani kriminal je izgradio paralelnu globalnu kriminalnu ekonomiju oko pranja novca, nelegalnih finansijskih transfera i korupcije. Pomoću moderne tehnologije, oni su diversifikovali svoje moduse operandi da bi izbegli … … kako ovi zločini utiču na širu društvo. Služi kao putokaz za unapređenje saradnje koja će poremetiti svet kriminalnih finansija, presresti nezakonite profite i – pre svega – učiniti Evropu bezbednijom.

Evropski komesar za unutarnje poslove, Ilva Johanson, rekla je:

Finansijski i ekonomski kriminal, i njegov obim, su korozivna sila u društvu. Europol i Evropski centar za finansijski i ekonomski kriminal deo su rešenja. Ovaj izveštaj opisuje sve sofisticiranije metode organizovanog kriminala i uspehe evropskih agencija za sprovođenje zakona u njihovoj borbi. Ako članice EU još bliže sarađuju u ovoj borbi, možemo postići odlične rezultate.

Ključni nalazi izveštaja:

Skoro 70% kriminalnih mreža koje operišu u EU koristi neki oblik pranja novca kako bi finansirale svoje aktivnosti i prikrile svoju imovinu. Više od 60% kriminalnih mreža koje operišu u EU koristi koruptivne metode kako bi postigle svoje nezakonite ciljeve. 80% kriminalnih mreža aktivnih u EU zloupotrebljava legalne poslovne strukture u svrhu kriminalnih aktivnosti. Kriminalni pejzaž u ovoj oblasti je fragmentiran, pri čemu se ključni igrači često nalaze izvan EU. Tehnike i alati koje koriste kriminalci brzo napreduju, kako iskorištavaju tehnološke i geopolitičke promene

Oduzimanje imovine kao moćno sredstvo odvraćanja

Oduzimanje imovine ostaje jedno od najmoćnijih sredstava u borbi. Ono kriminalcima oduzima nezasluženu imovinu i sprečava ih da je reinvestiraju u dalje zločine ili je integrišu u legalnu ekonomiju.

Napori EU zakonodavaca, članica EU i agencija za sprovođenje zakona u cilju smanjenja ekonomske moći ozbiljnog i organizovanog kriminala kroz povraćaj oduzete imovine se povećavaju. Ipak, iznos zaplenjenih prihoda ostaje suviše nizak – manje od 2% godišnje procenjenih prihoda organizovanog kriminala, prema podacima prikupljenim o zaplenjenim sredstvima u svrhu izveštaja.

Evropski centar za finansijski i ekonomski kriminal Europol-a

Evropski centar za finansijski i ekonomski kriminal (ECEFK), osnovan u junu 2020. godine, predstavlja odgovor Europol-a na rastuće pretnje ekonomiji i integritetu naših finansijskih sistema.

Specijalisti i analitičari ECEFK-a podržavaju agencije za sprovođenje zakona i relevantne javne vlasti u njihovim međunarodnim istragama finansijskog kriminala i cilj je unapređenje povraćaja kriminalne imovine. U 2022. godini, ECEFK je podržao 402 istrage, a tražnja za njihovim veštinama i uslugama raste svake godine.

Leave a Reply