Saopštenje za medije – Upravo objavljeno IZVEŠTAJ SIRIUS 2023: Snalaženje u novoj eri prikupljanja elektronskih dokaza

Objavljeno: 18. decembar 2023.
Danas, Europol, Eurojust i Evropska mreža pravosudnih organa objavljuju izdanje SIRIUS Izveštaja o situaciji sa elektronskim dokazima Evropske unije (EU) za 2023. godinu.
Ovaj izveštaj je prvi put predstavljen na SIRIUS godišnjoj konferenciji. Više od 900 učesnika učestvovalo je na ovoj hibridnoj konferenciji između 21. i 23. novembra 2023.
Najnovije izdanje SIRIUS publikacije opisuje iskustva nadležnih organa EU u dobijanju elektronskih podataka od pružalaca usluga sa sedištem u inostranstvu, kao i njihova iskustva u dostavljanju podataka u svrhu krivičnih istraga tokom protekle godine. Izveštaj ističe novu granicu u oblasti elektronskih dokaza.
Zakonodavni paket EU o elektronskim dokazima, usvojen u julu 2023. godine, označava novu eru u prikupljanju elektronskih dokaza, omogućavajući nadležnim organima da direktno izdaju pravno obavezujuće naloge pružaocima usluga koji pružaju usluge unutar EU, bez obzira na njihovo mesto osnivanja. Ovaj korak će pomoći u rešavanju problema dugotrajnih pravnih postupaka za dobijanje podataka preko granica, kao i pravne nesigurnosti u vezi sa praksama dobrovoljne saradnje između nadležnih organa i pružalaca usluga.
Pored toga, drugi novi pravni instrumenti, poput Drugog dodatnog protokola uz Budimpeštansku konvenciju o kibernetičkom kriminalu, uvešće nove pravne osnove za direktnu saradnju između nadležnih organa i privatnih entiteta. Zakon o digitalnim uslugama EU, koji uvodi standardizovane minimalne zahteve za naloge za pružanje informacija u skladu sa nacionalnim zakonima članica EU, takođe pruža dodatne alatke i jasnoću organima koji trebaju dobijati podatke preko granica.
Međutim, izazovi i dalje postoje. Izveštaj ističe potrebu za sveobuhvatnom pripremom među svim zainteresovanim stranama. Sa stanovišta organa za sprovođenje zakona, platforme društvenih medija, aplikacije za razmenu poruka i berze kriptovaluta ključni su u istraživanjima. Iako je formalna obuka o elektronskim dokazima pružena službenicima, postoje propusti u poznavanju novih propisa, što naglašava potrebu za obimnim programima obuke.
Pravosudni organi suočavaju se s vremenski zahtevnim preprekama prilikom pristupa podacima od pružalaca usluga iz inostranstva, naglašavajući potrebu za unapređenim pravnim ovlašćenjima i naporima na nivou EU u regulisanju zadržavanja podataka u svrhu krivičnih istraga i postupaka. S druge strane, pružaoci usluga suočavaju se sa autentifikacijom zahteva i alokacijom resursa, što ističe prednosti centralizacije zahteva.
Strateški plan za snalaženje u ovoj novoj eri elektronskih dokaza
Usred izazova koje predstavlja napredna tehnologija i prošireni elektronski pejzaž, izveštaj pruža preporuke za organe za sprovođenje zakona, pravosudne organe i pružaoce usluga, koje služe kao strateški plan.
Jačanjem kapaciteta i međusobnog poverenja, organi za sprovođenje zakona i pravosudni organi mogu uspešno da se snalaze u složenostima elektronskih dokaza. Zajednički napori i deljenja rešenja otvoriće put ka sigurnijem digitalnom okruženju u EU, kao i efikasnim i efektivnim gonjenjima. Da bi pripremili organe za sprovođenje zakona i pravosudne organe, kao i pružaoce usluga da uspešno pioniraju u ovoj novoj eri elektronskih dokaza, imperativno je podizanje svesti i pružanje obuke o tim novim pravnim instrumentima koji su od suštinskog značaja za ovaj projekat.
Proslava pet godina SIRIUS-a
Proslavljajući svoju petu godišnjicu 2023. godine, SIRIUS projekat bio je podrška za oko 7 500 službenika za sprovođenje zakona i 500 pravosudnih organa iz 47 zemalja, pomažući im u snalaženju u složenom svetu elektronskih dokaza.
Dosezi SIRIUS-a u poslednjih pet godina:
- izgradio zajednicu organa od 8 000 članova iz 47 zemalja;
- pružio realnu podršku u 64 trenutna istraživanja;
- kreirao 77 smernica specifičnih za pružaoce usluga i 20 pregleda pravnih i političkih pitanja o pristupu elektronskim dokazima preko granica;
- objavio 5 izdanja SIRIUS Izveštaja o situaciji sa elektronskim dokazima EU;
- razvio 52 tehnička sredstva za istraživanja;
- obučio preko 2 300 članova organa za sprovođenje zakona;
- obučio preko 500 članova pravosudnih organa;
- proširio Mrežu jedinstvene tačke kontakta (SPoC) na 21 članicu EU radi podrške istragama preko granica;
- proširio članstvo Savetodavnog odbora SIRIUS-a na ukupno 10 članova;
- razvio webinare, online module i potpuno razvijenu video igru.
Preuzmite SIRIUS Izveštaj za 2023. godinu.

Projekat SIRIUS je dobio finansiranje od Stručne službe Evropske komisije za instrumente spoljne politike (FPI) u skladu sa ugovorom o doprinosu br. PI/2020/417-500.
Saopštenje za medije – Upravo objavljeno Europol objavljuje izveštaj o online prevarnim šemama u okviru IOCTA

Izveštaj u fokusu razotkriva mrežu obmane u vezi sa online prevarnim šemama u EU
Objavljeno: 19. decembar 2023.
Europolov izveštaj o online prevarnim šemama ističe da predstavljaju značajnu pretnju kriminala u EU i šire, jer online prevaranti generišu višemilijardne dobiti nezakonito svake godine na štetu pojedinaca, kompanija i javnih institucija.
Prevarne šeme se izvode s namerom da prevare žrtve od njihove imovine koristeći lažne i obmanjujuće pretpostavke, ili putem tehnika sajber napada. To rezultira dobrovoljnim ili nedobrovoljnim prenosom ličnih ili poslovnih informacija, novca ili dobara kriminalcima.
Od napada na bankomate i preuzimanja računa do skiminga i šiminga, široka dostupnost “kriminala kao usluge” učinila je ovu kriminalnu aktivnost pristupačnijom. Kriminalci pokazuju veliku fleksibilnost i prilagodljivost prilagođavajući svoje načine rada i oblikovanje svojih priča oko socijalno-ekonomskih trendova, kao i trenutnih kriza, iskorišćavajući hitne situacije za stvaranje prevara u dobrotvorne svrhe.
Ovaj izveštaj je prateći modul Europolovog IOCTA, koji ima za cilj pružanje razumevanja savremenog sajber kriminala kako bi opremio policijske snage znanjem za njegovo suzbijanje i očuvanje sigurnosti ljudi. Duboko istražuje složenosti online prevarnih šema i osvetljava kako se različite šeme preklapaju i višestruko žrtvuju ciljeve.
Ključni nalazi:
- Povećava se otkrivanje napada na čipove platnih kartica (šiming) koji koriste tehnike prenosa signala.
- Povećao se broj prevara dobrotvornih organizacija koje iskorišćavaju hitne situacije. Ovo je bilo vidljivo tokom pandemije COVID-19, ruske invazije na Ukrajinu i zemljotresa u Turskoj i Siriji.
- Logički napadi na bankomate i dalje se dešavaju u EU, pri čemu kriminalne mreže testiraju načine iskorišćavanja novih ranjivosti na bankomatima koje ciljaju.
- Prevaranti pokazuju sofisticirane načine rada, obično kombinaciju različitih vrsta prevara. Žrtve prevara često su ponovno žrtvovane unutar iste kriminalne šeme.
- Tehnike društvenog inženjeringa koje prevaranti koriste postaju sve složenije. Kriminalci prilagođavaju svoje tehnike prema profilu žrtve i tipologiji prevara.
Reagovanje Europola
Misija Europol-a je podrška državama članicama EU i partnerskim saradnicima u sprečavanju i suzbijanju svih oblika ozbiljnog međunarodnog i organizovanog kriminala, sajber kriminala i terorizma.
Godine 2013. Europol je osnovao Evropski centar za sajber kriminal (EC3) kako bi pružio posvećenu podršku istrazi sajber kriminala u EU, kako bi pomogao u zaštiti evropskih građana, preduzeća i vlada od online kriminala. EC3 pruža operativnu, stratešku, analitičku i forenzičku podršku istraživanjima država članica.
Analitički projektni terminal EC3, fokusiran na pretnju online prevarnim šemama, podržava međunarodna istraživanja i operacije usmerene na prevaru koja cilja različite žrtve i platne sisteme u EU i van nje.

Saopštenja za štampu – Nedeljni izveštaj Upozorenje Europol-a o kriminalnoj upotrebi Bluetooth tragača za geolokaciju
Objavljeno: 11. decembar 2023.
Tokom poslednjih nekoliko godina, Europol je primetio rastući fenomen kriminala: upotrebu Bluetooth tragača u organizovanom kriminalu. Bluetooth tragači su mali uređaji namenjeni pomoći ljudima u pronalaženju ličnih predmeta, poput ključeva i torbi, kao i vozila koja su podložna krađi. Mogu se prikačiti za predmet koji ne želite izgubiti i bežično povezati sa mobilnim telefonom ili tabletom vlasnika. Kriminalci su uvek bili brzi u usvajanju novih i nastalih tehnologija, zloupotrebljavajući ih u svrhu ostvarivanja svojih kriminalnih ciljeva. To nije drugačije ni s Bluetooth tragačima: Europol sada primećuje da kriminalci sve više…
Uspešna policijska saradnja u borbi protiv nelegalne trgovine drvetom
Policijske vlasti EU, Brazila, Kostarike i Paname udružile su se u međunarodnoj operaciji protiv ekološkog kriminala
Objavljeno: 12. decembar 2023.
Operacija je rezultirala: 226 inspekcija, Zaplene uključuju: drvo iz Mjanmara sa procenjenom vrednošću od 12.000 evra; brazilsko drvo – ekvivalentno 2 pomorska kontejnera – sa procenjenom vrednošću od 67.000 evra, Pokrenuta istraga o jednom krivičnom delu. Lukrativna praksa s pogubnim posledicama po klimu, nelegalna trgovina drvetom je zlokobna praksa koja podrazumeva seču šuma površine fudbalskog terena svakih dva sekunda širom sveta. Nezakonita trgovina drvetom iscrpljuje prirodne resurse zemalja porekla i direktno utiče na krčenje šuma i, posledično, na klimatske promene…
Plodna ljubav: četrnaest mladih žrtava ‘lover boys’ spašeno u Španiji
Članovi kriminalne organizacije privukli su devojke lažnim obećanjima, da bi ih kasnije potisnuli nasiljem
Objavljeno: 13. decembar 2023.
Zajednička istraga ove kriminalne mreže pokrenuta je 2021. godine. Osumnjičeni su regrutovali žrtve, mlade žene iz Rumunije, putem takozvane metode ‘lover boy’ ili zavodeći ih lažnim obećanjem dobrih radnih prilika u inostranstvu. Kada su devojke bile pod njihovom kontrolom, osumnjičeni su ih transportovali u Španiju i prisiljavali ih na uličnu prostituciju. Prinudili su žrtve da prodaju drogu svojim klijentima i pomognu im u pranju novca. Istraga je identifikovala više od 25 žrtava…
14 članova kriminalne mreže uhapšeno u Belgiji, Holandiji i Španiji zbog trgovine drogom
Osumnjičeni su proizvodili kokain u tajnim laboratorijama i krijumčarili ga širom Evrope
Objavljeno: 13. decembar 2023.
Tokom obimne operacije, u kojoj je učestvovalo gotovo 200 policajaca, vlasti su takođe raskrinkale laboratoriju u Belgiji gde su članovi kriminalne organizacije proizvodili i skladištili sintetičke droge. Nakon proizvodnje, kriminalna grupa krijumčarila bi drogu kroz različite zemlje Evrope. Akcija 12. decembra 2023. godine dovela je do: 16 pretraženih lokacija (3 specifična mesta koja se smatraju laboratorijama za proizvodnju droge); 14 hapšenja u Belgiji (12), Holandiji (1) i Španiji (1); Zaplene uključuju: vatreno oružje, laboratorijsku opremu i povezani materijal, prekursore…

Najtraženiji narko-diler EU uhapšen u Bosni i Hercegovini
Meta Europol-a pod istragom zbog trgovine drogom i pranja novca
Objavljeno: 14. decembar 2023.
Uhapšena osoba bila je meta slovenačkih vlasti i bila je pod istragom zbog trgovine drogom i pranja novca. Vlasti veruju da je osumnjičeni regrutovao saučesnike i obezbedio im vozila sa specijalno napravljenim skrivenim odeljcima kako bi prevozili i prodavali kokain i heroin. Zatim bi prali profit kupovinom nekretnina i luksuznih vozila. Tokom operativnih aktivnosti, policijske vlasti su zaplenile drogu, vatreno oružje i municiju, telefone, vozila, elektronsku opremu i preko 120.000 evra u gotovini. Europol je podržao operativne aktivnosti…

Nasilni zločini iz mržnje meta zajedničkog dana akcije
Vlasti u pet zemalja preduzele su akcije protiv 209 osoba zbog njihovog navodnog učešća u nasilnim zločinima iz mržnje


- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts