2040 tona ilegalnih pesticida zaplenjeno i uhapšeno 21 osumnjičeni u globalnoj akciji

2040O tona ilegalnih pesticida zaplenjeno i uhapšeno 21 osumnjičeni u globalnoj akciji Osmo izdanje godišnjeg zajedničkog napora između javnog i privatnog sektora označava najveću zaplenu lažnih ili ilegalnih pesticida do sada Objavljeno 11. oktobra 2023. godine

Operacija Silver Axe VIII, godišnja operacija Europol-a usmerena na lažne ili ilegalne pesticide, odvijala se između 23. januara i 28. aprila 2023. godine i uključivala je organe vlasti iz 32 zemlje (svih članica EU i pet trećih zemalja). Operaciju je podržavao Evropski ured za intelektualnu svojinu (EUIPO), Evropski anti-fraudaški ured (OLAF), Generalni direktorat za zdravlje i sigurnost hrane Evropske komisije (DG SANTE), CropLife Europe i CropLife International. Ukupno, organi vlasti zaplenili su 2.040 tona lažnih ili ilegalnih pesticida, uhapsili 21 osumnjičenog i razmontirali nekoliko proizvodnih postrojenja koja su se koristila za proizvodnju lažnih pesticida.

Tokom operacije, organi vlasti identifikovali su kriminalne trendove u proizvodima za zaštitu biljaka koji se pojavljuju na crnom tržištu EU. Ovi trendovi uključuju prodaju lažnih, zabranjenih proizvoda i nekontrolisane uvoze – kako na internetu, tako i van njega. Učestvujući organi sproveli su inspekcije na kopnenim i morskim granicama, tržištima na kopnu, pružaocima usluga parcela i internet tržištima. Slučajevi zloupotrebe u trgovini ilegalnim pesticidima kreću se od trgovine krivotvorenim ili netačno označenim proizvodima do nepravilnog uvoza zabranjenih supstanci. Dok Azija i Južna Azija ostaju glavni izvori ilegalnih pesticida, veći deo proizvodnje i finalizacije odvija se u EU.

Razorne posledice na ekosistemima

Industrija pesticida je visoko regulisana, a pesticidi su među najviše regulisanim proizvodima na svetu. Neregulisane supstance mogu biti izuzetno opasne po životnu sredinu i ljudsko zdravlje. Korišćenje jeftinih, ilegalnih i loših proizvoda dovelo je do uništavanja polja i drugih ekosistema, kao što su populacije pčela. Osim toga, krivotvoreni i ilegalni pesticidi negativno utiču na ekonomiju EU i ugled legitimnih učesnika u celokupnom agro-prehrambenom lancu. Saradnja između javnih vlasti i privatnih sektorskih aktera će nastaviti da se gradi na dosadašnjim zajedničkim uspesima.

Ketrin De Bol, izvršna direktorka Europol-a, rekla je:

…Operacija Silver Axe, kroz svoje uporne napore, ne samo da je zaplenila gotovo 7.000 tona ilegalnih i krivotvorenih pesticida, već i ističe visoku cenu neovlašćenih proizvoda za zaštitu biljaka. … …kolonija. Uklanjanjem ovih neregulisanih pretnji sa tržišta, doprinosimo sigurnijoj i zdravijoj budućnosti građana EU, ilustrujući snagu saradnje u zaštiti onog što je najvažnije. João Negrão, izvršni direktor Evropskog ureda za intelektualnu svojinu (EUIPO), rekao je:

Šteta koju prave ilegalni pesticidi je strašna i očigledno zahteva blisku saradnju svih strana. Operacija Silver Axe je još jednom dokazala koliko su efikasne i neophodne koordinirane akcije u borbi protiv ovog ilegalnog trgovine, ne samo da bi se sprečili ekonomski gubici i gubici radnih mesta u legitimnoj industriji, već pre svega da bi se zaštitili naši građani i životna sredina.

Vil Itälä, direktor Generalnog direktorata za zdravlje i sigurnost hrane Evropske komisije (DG SANTE), rekao je:

Šverc pesticida je pretnja evropskim potrošačima i životnoj sredini. Važno je da proizvodi poput pesticida ostanu strogo regulisani i da ostanemo budni. Operacija Silver Axe je okupila ekspertizu i resurse iz OLAF-a, Europol-a i mnogih drugih partnera kako bi zaštitila naše građane, naše poljoprivrednike i našu životnu sredinu.

Olivije de Matos, direktor Generalne direktorijum za hranu i zdravlje Evropske komisije (DG SANTE), rekao je:

Krivotvoreni i ilegalni pesticidi podrivaju ciljeve Zelenog sporazuma i strategije “Farm to Fork”. Oni utiču na ekonomiju EU i ugled legitimnih učesnika u celom agro-prehrambenom lancu. Povećana saradnja između davalaca interesa će nastaviti da se gradi na dosadašnjim uspesima.

Ukupno 6.961 tona ilegalnih pesticida zaplenjeno od Silver Axe I

Operacija Silver Axe je prvobitno razvijena kako bi se odgovorilo na koordiniran način na opasno krijumčarenje ilegalnih pesticida. Do sada su napori javnog i privatnog sektora doveli do zaplene 6.961 tona ilegalnih pesticida tokom osam prethodnih operacija Silver Axe.

Europol je koordinirao operaciju, olakšao razmenu informacija i pružio operativnu i stratešku analitičku podršku. Pored toga, stručnjaci Europol-a sa mobilnim kancelarijama i forenzičkim ekspertima pružili su podršku nacionalnim organima vlasti.

Učestvujuće članice EU: Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Poljska, Portugalija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska

Učestvujuće zemlje koje nisu članice EU: Australija, Brazil, Ukrajina, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države

Učestvujuće institucije EU: Europol, Evropski ured za intelektualnu svojinu (EUIPO), Evropski anti-fraudaški ured (OLAF), Generalni direktorijum Evropske komisije za zdravlje i sigurnost hrane (DG SANTE)

Učestvujući partneri iz privatnog sektora: CropLife Europe, CropLife International.

Leave a Reply