Europol i Eurojust podržavaju češku i ukrajinsku policiju u obaranju bande za glasovni ribing vredne više miliona evra

Nenad Vasiljevic
UX/UI Designer at - Adobe

Objavljeno: 16. novembar 2023.

Češka i ukrajinska policija, uz podršku Europola i Eurojusta, sprečile su delovanje produktivne bande za ribing za koju se veruje da je prevarila žrtve širom Evrope za desetine miliona evra. Samo u Češkoj, šteta prouzrokovana ovom kriminalnom grupom procenjuje se na preko 8 miliona evra (CZK 195 000 000).

Kao rezultat ove istrage, šest osumnjičenih već je uhapšeno u Ukrajini i četiri u Češkoj u aprilu ove godine. Lokacije u Češkoj (Domazlice, Rokycany i Plzen) i Ukrajini (Dnipropetrovsk) pretražene su tokom racija, uključujući domove osumnjičenih, vozila i call centre.

Mobilni telefoni, SIM kartice i računarska oprema zaplenjeni su tokom akcije.

Kriminalna grupa je delovala iz call centara smeštenih u Ukrajini i sprovodila je vishing napade, uglavnom ciljajući češke žrtve. Prevaranti su ih molili da prenesu sredstva sa njihovih ‘kompromitovanih’ bankovnih računa na ‘sigurne’ bankovne račune koje kontrolišu kriminalci.

Osumnjičeni su koristili lažne brojeve telefona i imitirali bankarske zaposlene i policajce kako bi stekli poverenje žrtava. Evropska koordinacija

Slučaj je otvoren na Eurojustu u novembru 2021. godine na zahtev čeških vlasti. Zajednički istražni tim (JIT) formiran je između čeških i ukrajinskih vlasti uz podršku Eurojusta u junu 2022. godine. Agencija je organizovala pet koordinacionih sastanaka kako bi olakšala komunikaciju i pravosudnu saradnju između uključenih vlasti.

Evropski centar za sajberkriminal Europol-a (EC3) podržava ovaj slučaj od decembra 2021. godine, olakšavajući razmenu informacija, organizujući operativne sastanke i pružajući digitalnu forenzičku podršku na zaplenjenim uređajima. Europol trenutno vrši analitički rad kako bi identifikovao potencijalne žrtve u drugim evropskim zemljama.

Kako izbeći da postanete žrtva poziva za vishing bančkih prevara

Vishing – ili glasovni ribing – podrazumeva korišćenje prevarantskih telefonskih poziva kako bi se ljudi prevarili da daju novac ili otkriju lične informacije. Vishing često uključuje kriminalca koji se predstavlja kao predstavnik pouzdane institucije, kompanije ili vladine agencije.

Evo kako da se zaštitite vi i vaše finansije od ovakve vrste telefonskih prevara:

  • Pazite na neželjene telefonske pozive.
  • Zabeležite broj pozivaoca i recite im da ćete ih nazvati.
  • Kako biste proverili njihov identitet, potražite broj telefona organizacije i direktno ih kontaktirajte.
  • Prevaranti mogu pronaći osnovne informacije o vama na mreži (npr. društvenim mrežama). Ne pretpostavljajte da je pozivac autentičan samo zato što ima takve detalje.
  • Ne delite PIN broj svoje kreditne ili debitne kartice ili lozinku za online bankarstvo. Vaša banka nikada neće tražiti takve detalje.
  • Ne prebacujte novac na drugi račun na njihov zahtev. Vaša banka vas nikada neće zamoliti da to učinite.
  • Ako sumnjate da je poziv lažan, prijavite ga svojoj banci.

Za više saveta o tome kako preuzeti kontrolu nad svojim digitalnim životom, pročitajte naš vodič za prevenciju od #CyberScams.

Leave a Reply