Nakon Procene organizovanog kriminala na Internetu (IOCTA) 2023, Europol je danas objavio izveštaj u centru pažnje „Sajber napadi: Vrhunac kriminala kao usluge“.

Nakon Procene organizovanog kriminala na Internetu (IOCTA) 2023, 
Europol je danas objavio izveštaj pod nazivom "Cyber Attacks: The Apex of Crime-as-a-Service" koji se bavi analizom razvoja sajber napada, novih metodologija i pretnji koje su uočene od strane operativnih analitičara Europol-a. Izveštaj takođe opisuje vrste kriminalnih struktura koje stoje iza sajber napada i kako ove sve profesionalizovanije grupe iskorištavaju promene u geopolitičkoj situaciji kao deo svojih operativnih taktika.

Napadi zasnovani na zlonamernom softveru, posebno ransomware (otmičarski softver), i dalje predstavljaju najveću pretnju. Ovi napadi mogu imati širok domet i značajan finansijski uticaj na industriju. Europolov izveštaj detaljno istražuje prirodu napada zasnovanih na zlonamernom softveru, kao i poslovne strukture grupa koje se bave ransomware-om. Krađa osetljivih podataka može postati centralni cilj sajber napada, čime se hrani rastuće kriminalno tržište ličnih informacija.

Pored osvetljavanja najčešćih taktika za provaljivanje koje koriste kriminalci, izveštaj takođe ističe značajan porast napada Distribuirane Uskraćenja Servisa (DDoS) protiv ciljeva u EU. Na kraju, među ključnim nalazima izveštaja su i efekti rata protiv Ukrajine i unutrašnje politike Rusije na sajber kriminalce.

Ključni nalazi u izveštaju "Cyber Attacks: The Apex of Crime-as-a-Service" su:

Napadi zasnovani na zlonamernom softveru ostaju najveća pretnja industriji.
Programi za saradnju s ransomware grupama postali su glavni oblik organizacije poslovanja za ove grupe.
Phishing emailovi koji sadrže zlonamerni softver, brute force napadi na Remote Desktop Protocol (RDP) i eksploatacija ranjivosti Virtual Private Network (VPN) su najčešće taktike za provaljivanje.
Rat Rusije protiv Ukrajine doveo je do značajnog porasta napada DDoS protiv ciljeva u EU.
Inicijalni pristupni posrednici (IABs), droperi-kao-servis i razvojni programeri kriptera ključni su podržavači korišćeni u izvođenju sajber napada.
Rat protiv Ukrajine i unutrašnja politika Rusije su naterali sajber kriminalce da se presele u druge jurisdikcije.
Europol pruža posvećenu podršku istragama sajber kriminala u EU i time pomaže u zaštiti evropskih građana, preduzeća i vlada od online kriminala. Europol nudi operativnu, stratešku, analitičku i forenzičku podršku istragama država članica, uključujući analizu zlonamernog softvera, obuku za praćenje kriptovaluta za istražitelje i projekte razvoja alatki. Analitički projekat Cyborg, smešten u Evropskom centru za sajber kriminal (EC3) Europol-a, fokusira se na pretnje sajber napada i podržava međunarodne istrage i operacije protiv sajber kriminala koji utiču na kritičnu računarsku i mrežnu infrastrukturu u EU.



Leave a Reply