Bombardovanje je počelo u u nedelju 6. aprila u 6.30 časova kada je većina Beograđana još uvek spavala. U nastavku teksta Bombardovanje Beograda i Aprilski rat 1941. pročitajte sve o početku Drugog svetskog rata na našim prostorima.

Hitlerov napad na Kraljevinu Jugoslaviju bez objavljivanja rata
Nemački bombarderi napadali su sa izrazito destruktivnim i zapaljivim bombama čak četiri puta toga dana. 30 ozloglašenih Heckt bombardera doletelo je iz pravca Rumunije i osulo paljbu na narod koji je pokušavao da pobegne iz zapaljenog grada.
Neprijateljski avioni su poletali sa aerodrome u Beču, Gracu, Aradu. Ratno vazduhoplovstvo Vermahta – Luftwaffe je šestog i sedmog aprila koristilo i tepih bombardovanje (bacanje velikog broja bombi na što većoj površini, odnosno, bez usmerenja i jednog položaja kao cilja).
Prestonica je ponovo bombardovana 11. aprila kao i sledećeg dana. Grad je bombardovan sa preko 440 tona smrtonosnog materijala. Tačan broj žrtava ni do danas nije utvrđen.
Vojska Trećeg Rajha je ovu operaciju nazvala Operacija Odmazda i bez zvanične objave rata grad su tog aprila zasule bombe.
Šteta u brojevima
Zvanični podaci beleže da su u bombaškom napadu poginule 2274 osobe, ali kasnijim procenama je utvrđeno da je broj žrtava veći, to jest, da je tada u Beogradu poginulo skoro 4000 građana. 1941. Godine Beograd je brojao 370 000 stanovnika.
Osim civilnih žrtava, grad je pretrpeo ogromne materijalne štete. U potpunosti je uništeno 714 zgrada dok je 1188 objekata bilo teško oštećeno a 6826 zgrada imalo je delimičnu štetu. Samo neki od objekata koji su potpuno uništeni su: Saborna crkva, zgrada Srpske akademije nauka i umetnosti, Druga beogradska gimnazija i mnoge druge. Narodna biblioteka na Kosančićevom vencu koja je sagrađena 1832. godine je potpuno uništena tokom bombardovanja Beograda.
Aprilski rat
Sa bombardovanjem Beograda počinje i takozvani Aprilski rat – odnosno – ulazak Kraljevine Jugoslavije u sukobe Drugog svetskog rata. Šifrovani naziv ove operacije bio je Direktiva 25. Rat je okončan ubrzo nakon prvih bačenih bombi, 17. aprila. Tada je Kraljevina Jugoslavija okupirana a Sile Osovine okupiranu zemlju dele – u pitanju su bile okupacione snage Nemačke, Italije, Bugarske i Mađarske.
Kontra-napad vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije
Malo je poznata istorijska činjenica da je Jugoslovenska vojska uzvratila Trećem Rajhu nakon bombardovanja Beograda. Ova herojska akcija našeg kraljevskog vazduhoplovstva izvedena je neposredno nakon vazdušnog napada na Jugoslaviju bez prethodno objavljenog rata 6. aprila 1941. godine.
Sa aerodroma Rovine su tada, po naređenju komandanta Osmog puka Stanka Diklića, poletela dva Bristol Blenhajm MK-1 aviona. Napadu su se sa drugog aerodroma priključila i dva lovačka Hariken aviona.Tada su gađani ciljevi sa neprijateljske strane: Grac, Bruk na Muri, Bruk na Lajti i Mistelbah.
- Latest Posts by Nenad Vasiljevic
-
Министарство информисањa и телекомуникацијa
- -
СУЂЕЊЕ ПО ТУЖБИ РОДИТЕЉА УЧЕНИЦЕ УБИЈЕНЕ У „РИБНИКАРУ”
- -
Сарајево хоће рат!
- All Posts