BEOGRADSKA MISTERIJA: Šta je TAJANSTVENI STUB koji se vidi na STARIM SLIKAMA TERAZIJA?

Zaljubljenici u istoriju i stare fotografije sigurno su do sada bezbroj puta videli ove slike predratnih Terazija. Ipak, čak i među njima, veliku nedoumicu predstavlja, postojanje tajanstvenog “obeliska” koji se na nekim starim fotografijama jasno vidi dok ga na drugim nema. O čemu se radi?


Preko beogradskih Terazija protutnjale su mnoge decenije. Tu se gradilo, rušilo, dograđivalo, naseljavalo i raseljavalo, a gledajući stare slike, čini se da je jedino hotel “Moskva” konstanta ovog mesta. Čak i drugi simbol ovog trga – Terazijska česma, nije uvek bio tu.

Ipak, ništa ne zbunjuje zaljubljenike u istoriju i stare fotografije kada su u pitanju Terazije kao tajanstveni “tornjevi” ili “stećci” koji se na nekim slikama vide, a na drugima iz istog vremenskog perioda ih jednostavno nema!

Odakle “TORANJ” na Terazijama?

Foto: Arhiva Borba

Takve “obeliske” postavljala je uprava Beograda prilikom obeležavanja rođendana kralja Petra II Karađorđevića tridesetih godina prošlog veka. Dakle, “tornjevi” koji se vide na nekih starim slikama nisu zapravo bili jedini koji su postojali.

Postavljani su na Terazijama kao dekoracija povodom proslave kraljevog rođendana. Bili su uglavnom od drveta, ali oslikani tako da su izgledali kao da su od kamena ili nekog trajnijeg materijala. Za taj posao uglavnom su angažovani pozorični scenografi.

Više o tome kako su izgledale ove instalacije na Terazijama pronalazimo u opisu proslave rođendana Petra II iz Politike 6. septembra 1940. godine.

– Predveče juče, uoči rođendana mladog kralja prestonica je dobila svoj čarobni izgled. Najlepši utisak ostavile su Terazije sa svojim centralnim stubom sred vodoskoka koji je sa četiri strane ukrašen državnim grbom, krunom i statuama sokola. Državne trobojke plamsale su u moru sijalica. Preko puta vodoskoka, na skveru na četiri stuba visoko podignuti blistali su grbovi grada Beograda i dve krune – navodi onovremena Politika.

ГЛАСАЊЕМ посланика у Народној Скупштини, Србија је данас добила нову владу.

За је гласало 152 посланика.

Владу Србије, како је предложио мандатар Милош Вучевић, чине:

Синиша Мали први потпредседник владе и министар финансија, Ивица Дачић потпредседник владе и министар унутрашњих послова, Ирена Вујовић потпредседник владе и министар заштите животне средине, Александар Вулин потпредседник владе, Андријана Месаревић министар привреде, Томисилав Момировић, министар унутрашње и спојне трговине, Александар Мартиновић министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Јелена Жарић Ковачевић министарка државне управе.

Горан Весић остао је министар грађевинарства и инфраструктуре, Дубравка Ђедовић министар рударства и енергетике, Маја Поповић министар правде. Томислав Жигманов је министар за људска права, Братислав Гашић министар одбране, Тања Мишчевић министарка за евроинтеграција, Марко Ђурић министар спољних послова, Златибор Лончар министар здравља, Немања Старовић министар за рад и запошљавње, Зоран Гајић министар спорта, Милан Кркобабић министар за бригу о селу, Милица Ђурђевић Стаменковски министартка за бригиу о породици и демографији, Никола Селаковић министар култруре, Јелена Беговић министарка науке, Хусеин Мемић министар туризма и омладине, Дејан Ристић министар информсиања, Дарко Глишић министар за јавна улагања, Новица Тончев, Ђорђе Милићецић, Ненад Поповић и Усаме Зукорлић и Татјана Мацура министри без порфеља.

Leave a Reply