Палестински избеглички камп Кан Јунис, средина шездесетих. Сукоб Израела и Палестине увелико траје. Метар по метар земље се отима и насељава. Крвави конфликти већ су увелико формирали бескрајни круг освете који на овом простору пустиње значи само једно – рат, вечити рат. Нема компромиса, нема договора, нема решења. Само рат до истребљења, једних или других.
Дечак по имену Мухамед Диаб Ибрахим ал Масри стасава у суровом окружењу чије детаље вероватно никада нећемо сазнати, а и кад би сазнали, не бисмо могли да разумемо тај туђи свет и назоре који су нам далеки стотинама година културе и цивилизације, хиљадама километара раздаљине и милионима гена који нас раздвајају.
Непуних шездесет година касније, већ навикнути на ратове, нарочито када су у питању Израел и Палестина, слушамо вести о тероризму, убиствима, одмазди, срушеним квартовима и зградама и питањем хоће ли на земљи коју милијарде сматрају светом, избити сукоб апокалиптичних размера. Готово са сладострашћу поједини се надају да ће такво страдање покренути какву вишу силу после које ће се успоставити свет препун правде и истине.
Непуних шездесет година касније, поменути дечак постао је један од најтраженијих људи на планети, убица, мученик, бегунац, осветник, израелски државни непријатељ број један.
Неколико часова након изненадног терористичког напада Хамаса на Израел, свет је са зебњом слушао његов глас.
Шеф израелске дипломатије путује у Њујорк са породицама киднапованих…
- Доста је било. Одлучили смо да ставимо тачку на све ово. Започели смо операцију Ал Акса олуја. Позивам Палестинце да се придруже нашој правденој борби – рекао је Деиф у видео поруци.
Деиф је навео да је акција Хамаса одговор на репресију коју Палестинци трпе већ шеснаест година током којих је Газа блокирана и опасана зидовима, рације широм Западне обале, насиље над верницима пред Ал Аксом и свеукупни пораст насиља над његовим народом.
Гост
Мохамед Деиф један је организатора напада Хамаса на Израел и командант ове исламске фундаменталистичке организације. Неухватљив, непрепознатљив, ретко се појављивао у јавности, а још ређе у видео порукама. Човек из сенке познат по надимку Гост што представља превод његовог презимена Деиф. Други пак кажу да је надимак добио скривајући се од моћних израелских обавештајаца тако што никада није преноћио на истом месту два пута.
Мачка са девет живота, тако су га назвали након што је годинама избегавао рације израелских специјалаца, контролне пунктове војске и камере технолошки напреднијег непријатеља.
Непрепознатљив
Британски медији пишу да се Деиф придружио Хамасу почетком деведесетих. Постао је експерт за прављење бомби научивши “занат” код Јехје Ајаша познатог под надимком Инжењер.
Деиф је оптужен да је 1995. године организовао низ самоубилачких напада у којима је погинуло на стотине Израелаца. Заслужан је за формирање мреже тунела испод Појаса Газе као и за пројектовање ракете Касам назване по бригади која је представљала војно крило Хамаса, а чији је вођа постао након што су Израелци ликвидирали његовог претходника.
Бивши високо позиционирани члан Хамаса Имад Фалођи рекао је за америчке медије 2014. године да је Деиф успешан у свом послу јер се не појављује у јавности и мало њих зна заправо како он изгледа.
- Крије се међу цивилним становништвом и користи различите идентитете када путује, а још увек је жив јер се креће у малом кругу људи – рекао је Фалођи за Вашингтон пост. Једина позната фотографија Мохамеда Деифа је она на којој је позирао за личну карту када је имао 30 година. Данас има 55, а Асошиејтед прес пише да би га чак и у Гази препознала само неколицина људи.
Најтраженији човек у Израелу
Мохамед Деиф је најтраженији човек у Израелу од 1995. године. Преживео је неколико атентата у којима је тешко повређен. Поједини наводе да је парализован и да је у инвалидским колицима. Наводно је у једном од израелских напада изгубио око и руку.
Постојале су гласине да је погинуо 2002. године, али су ово демантовали израелски обавештајци са жаљењем констатујући да је Деиф преживео напад.
Израелци му нису остали дужни. У једном од ваздушних напада 2014. године убијени су му жена и двоје деце. Хиљаде Палестинаца присуствовало је сахрани узвикујући “Освета, освета” изнад ковчега Деифове породице. Деиф се огласио снимком у коме говори да је Хамас одабрао да нападне војнике, а не цивиле. Уз снимак су објављене и фотографије бораца Хамаса који нападају израелску војну базу у близини Газе.
Мохамед Деиф најавио напад Хамаса на Израел
Нико није чуо ништа о Мохамеду Деифу све до 2021. године када се поново огласио снимком у коме упозорава Израел да ће платити велику цену уколико иселе Палестинце из Источног Јерусалима. Уследило је једанаест дана сукоба у којима је убијено 13 људи у Израелу и најмање 250 у Гази.
Глас Мохамеда Деифа се поново зачуо две године касније, праћен поновним страдањем Израелаца и Палестинаца у сукобу о коме се сваки пут говори као о апокалиптичном, на земљи коју милијарде сматрају светом. Зар би онда могло ишта мање?
EPA-EFE/ABIR SULTAN