Тачијев министар позвао грађане Србије да смене Вучића
Бивши министар спољних послова тзв. Косова, Петрит Селими, огласио се на мрежи „Икс” уочи предстојећих избора у Србији.
– Вучићев кључ изборне победе у Србији: заробљени медији. „Одавно је постао као досадан гост на журкама који свима упорно досађује причама о себи…” – Сјајна прича о балканском силеџији Вучићу“, написао је Селими на свом налогу друштвеној мрежи „Икс” (некадшњем Твитеру).
Албанци су неподељени у мишљењу да Вучић мора да оде са чела Србије, па се све чешће оглашавају сличним порукама у јавности са намером да убеде грађане Србије да “смене Вучића”.

Европски савет: ЕК треба да предложи измене и допуне поглавља 35
Од Србије се, у нацрту закључака за самит Европског савета, очекују појачани напори ка потпуном усклађивању и рестриктивним мерама према Русији и Белорусији, као питање највећег приоритета
ЕУ позива Србију и Косово да без одлагања и предуслова испуне све обавезе из Споразума о путу ка нормализацији и анекса о његовој примени, укључујући Асоцијацију/Заједницу општина са српском већином, а Европску комисију и високог представника да до краја јануара 2024. предложе измене и допуне мерила за поглавље 35 из приступних преговора са Србијом. То се наводи у финалном нацрту закључака за овонедељни самит Европског савета о којима у Бриселу расправљају министри за европска питања. У нацрту закључака, у који је агенција Бета имала увид, истиче се да су нормализација односа и спровођење обавеза из дијалога суштински услови на европском путу и за Србију и за Косово, који ризикују да пропусте значајне прилике ако не буде напретка. Савет од Београда и Приштине очекује да нађу одрживо решење за ситуацију у којој се налази север Косова, решење које гарантује безбедност, сигурност и партиципативну демократију за све грађане.
У тексту се истиче да нема оправдања за насиље и оштро се осуђују „насилни акти демонстраната косовских Срба против грађана, трупа Кфора, органа за спровођење закона и медија 29. маја 2023, као и насилни напад на Косовску полицију 24. септембра 2023. на северу Косова”. Наводи се да Савет очекује да Србија у потпуности сарађује и предузме све потребне мере за хапшење и брзо привођење правди починилаца напада. Понавља се упозорење да ће евентуални неуспех у деескалацији тензија имати последице и да је ЕУ спремна да процени „даље мере и према Србији и према Косову, ако буде потребно”.
Савет понавља и, како се додаје, снажна очекивања од Србије да појача напоре ка потпуном усклађивању са заједничким спољним и безбедносним позицијама ЕУ и рестриктивним мерама, укључујући и према Русији и Белорусији, као питање највећег приоритета. Власти Србије позива да се, како је наведено, уздрже од акција и изјава против ставова ЕУ о спољној политици и другим стратешким питањима. Савет узима у обзир хуманитарну и другу помоћ Украјини, поздравља унапређену сарадњу Србије са ЕУ у спречавању заобилажења рестриктивних мера ЕУ и поздравља континуирано активно учешће Србије у мисијама и операцијама ЕУ у оквиру Заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ. Поново се наглашава потреба да Србија у потпуности испуни обавезу да се усклади са визном политиком ЕУ.
Од Београда се тражи и да настави да се фокусира на испуњавање привремених мерила из поглавља 23 и 24, која се односе на владавину права. Поздравља се благовремено усвајање пет закона којима се примењују уставни амандмани из 2022, али се истиче да је потребан даљи рад и политичка посвећеност да би се спровеле реформе у основним областима, укључујући правосуђе. У закључцима се понавља и забринутост стањем у медијима и односом према ратним злочинима у Србији. Подвлачи се потреба да Србија појача напоре у борби против корупције и организованог криминала. Поздравља се добар ниво припремљености Србије по економским критеријумима, наведено је у припремљеним закључцима.
Хил: У ЕУ су заинтересовани за Србију, али не и за проблеме у њој

Амбасадор САД у Београду Кристофер Хил изјавио је јуче да је у Европској унији приметио доста заинтересованости за Србију, али не много за проблеме Србије. Он је то рекао за Танјуг, на питање да ли мисли да ти споразуми треба да постану део Поглавља 35, односно да се мењају правила за приступање Србије Европској унији и појаснио да када Србија напредује, односно док ЕУ озбиљно посматра проширење и различите фазе проширења, почевши од идеје јединственог тржишта, желе да се увере да су земље које су заинтересоване да наставе са овим процесом, земље које су у стању да ставе на страну или оставе иза себе неке од ових тешких проблема.
„Ово је заиста тема за Европску унију, а не за Сједињене Америчке Државе, али мислим да је аргумент, хајде да видимо да ли може да дође до заједничког разумевања да када постанете члан, то постанете након што сте решили неке проблеме”, рекао је Хил. Навео је да је свестан да се питање признања често помиње, али да је оно што је на столу, и што је на столу од када су се Французи и Немци заиста укључили у процес, јесте да само дође до нормализације онога што се дешава. То је однос који подразумева неке веома важне елементе који ће утицати на животе људи на северу Косова, попут Заједнице српских општина, додао је амерички амбасадор. На питање да ли ће се од Београда и Приштине, због избора наредне године у ЕУ и САД захтевати убрзање спровођења, Хил каже да очекују да дође до убрзања темпа.
ПОЛИТИЧКИ МАРКЕТИНГ
