Анђелковић: Београд жели да Албанци и Срби живе нормално и економски сарађују
Београд жели и нема никаквих проблема са тим да Срби и Албанци економски сарађују и живе нормално, изјавио је данаc некадашњи председник Извршног већа Косова и Метохије Зоран Анђелковић. „Није лако када сте председник државе па вам дође велика петорка са папиром – узми или остави. Ако узмеш, проблем, а ако одбијеш, проблем. Суштина политике Београда од почетка је тражење компромисног решења до оне границе која не угрожава територијални интегритет и суверенитет Србије, а то је де фацто, де јуре признање”, рекао је Анђелковић.
Он је оценио да је Србија доведена до црвене линије „Дошли смо до линије да ми морамо да прихватимо чланство Косова у УН и међународним организацијама које припадају УН. Ту се пре свега односи на Интерпол, на УГЦ, на УНЕСЦО и тако даље”, казао је Анђелковић. Сматра да је Вашингтонски споразум, који је Европа фактички блокирала, био на линији да решавамо економска питања, да решавамо оно шта приближава Србију Албанцима и што приближава Приштину Београду. „Сећате се и аутопута, и авиона, и пруге, и сличних ствари, па и Отворени Балкан је извор, ако могу тако да кажем, из Вашингтонског споразума. Све је то на неки начин Брисел блокирао, јер њему одговара да форсира политичку причу, а не бољи живот”, рекао је Анђелковић. Он је истакао да је Заједница српских општина неопходна. „Не може она да буде само у наслову.
То је суштина, мора да има оне садржаје који су записани у 2015, а који се пре свега односе на то да Заједница српских општина може да управља школама на Косову, а не да сутра тамо нема српског језика”, казао је Анђелковић и истакао да Београд има право то да суфинансира. „Аљбин Курти тражи сваки тренутак да докаже да Србија неће да преговара, гледа како да уради оно што му је од почетка стало – да нема Заједнице српских општина. Мислим да ће он одуговлачити максимално колико може да не дође до формирања”, рекао је Анђелковић. Осврнуо се и на решавање других питања између Београда и Приштине.
„Да би се плаћала струја мора да се формира електросфера, где би Електропривреда Србије имала уговор са турском компанијом, која је власник електропривреде на простору Косова и Метохије. Има још тих питања која су договарана још пре три године, а потписана је декларација о несталим лицима тек пре годину дана. У декларацији је било важно да и једна и друга страна раде на томе да се пронађу Албанци или Срби, није битно с које стране, да се ти људи, те гробнице и све остало нађе”, рекао је Анђелковић, Навео је да Приштина саботира ископавања.
„Свуда тамо где је Приштина говорила да они имају нека сазнања, Београд је дозвољавао да се врши одмах ископавање и проверавање тог простора, укључујући чак и онај простор око цркве Христа Спаса у Приштини. И ту је вршено ископавање, наравно ништа није пронађено. А Београд је већ годинама говорио о томе да има 10 локација на простору Косова и Метохије, и за сада, ни на једној од тих локација Приштина није дозволила ископавања”, рекао је Анђелковић.
Присвајање српског манастира покушај промовисања независности тзв. Косова
Присвајање наслеђа Србије тзв. Косову и измештање спомен-плоча српским војницима у Приштини део је исте приче стварања културног идентитета тзв. Косова, оцењују саговорници Танјуга, наводећи да је то неприхватљиво и да Србија треба да реагује. Делегација немачких дипломата посетила је у петак Високе Дечане и, како је саопштено из манастира, разговарала са игуманом Савом о изазовима са којима се суочава Српска православна црква и Срби на Косову и Метохији.
Немачки амбасадор у Приштини Јорн Роде је након те посете на мрежи X објавио фотографију амбасадора испред манастира Високи Дечани и написао да су „посетили косовски манастир који се налази на листи Унеска”.Циљ тог потеза је, како оцењују саговорници да се на сваки начин промовише независност тзв. Косова и да се тај део територије дефинитивно отме Србији, а да у ту сврху добро дође и проглашење српског манастира за косовски манастир. Спољнополитички коментатор Жарко Ракић каже да се „човек просто запита докле може да иде њихов безобразлук и докле ће се ићи у корист српске штете.
„На сваки начин желе да натерају Србију да се понаша онако како они желе и за то не бирају средства”, истакао је Ракић. Ракић сматра да, како каже, прекрајање историје није ништа ново, али примећује да се истовремено покушава прекрајање садашњости, па и будућности Србије.
„Оно што су урадили у отимању дела српске територије и ово што сад раде није ништа чудно”, рекао је Ракић за Танјуг. Он је подсетио и на покушаје измештања спомен-плоче српским војницима у Приштини, оцењујући да то довољно говори о односу према Србији. „То јесте део исте приче. Не може се говорити о било каквом случају или наводној грешки. Све је учињено са озбиљном намером и на сваки начин покушавају да дају епитете и атрибуте државности самозваном Косову”, рекао је Ракић. Сличног става је и бивши амбасадор Србије у Немачкој Милован Божиновић који каже да није први пут да се гради представа о идентитету и културном наслеђу на тзв. Косову јер се налази у „држави коју они признају”, иако је очигледно да је то српско културно наслеђе.
„Мене то не чуди јер је то корак даље у политици „десрбизације” Косова и његове историје и културног наслеђа. Ми морамо то категорично одбацити”, подвукао је Божиновић.Он је навео пример Немачке која је након Другог светског рата изгубила значајан део територија које су припале Пољској са културним наслеђем које је, како каже, релевантно за немачку културу.
„Никад нисам чуо да су рекли да је то пољско културно наслеђе него су држали до тога да је то немачко културно наслеђе у Пољској”, рекао је Божиновић. На питање да прокоментарише измештање спомен плоче српским војницима у Приштини, Божиновић оцењује да и иза тога стоји исти циљ, а то је да се помогне тзв. Косову да се конституише као државни ентитет са свим елементима које једна држава има. Након тих дешавања реаговала је и амбасада Србије у Берлину која је на званичном налогу на платформи X у суботу објавила фотографију манастира Високи Дечани и истакла да је реч о српском средњовековном манастиру који се налази на Унесковој листи угрожене светске баштине.
Наведен је и линк ка страници на којој се налази Унескова листа угрожене светске баштине, а на којој је манастир Високи Дечани уписан као угрожена светска баштина у Србији, као и манастир Пећка патријаршија и Црква Богородице Љевишке у Призрену. „Што је више покушаја да се српско културно-историјско наслеђе на Косову и Метохији отуђи од Србије, то је јача њена одлучност да га се никада не одрекне”, поручила је Амбасада Србије у Немачкој. Такође, тим поводом огласио се и шеф Спољнополитичког одбора посланичке групе Алтернатива за Немачку (АфД) у Бундестагу, Петр Бистрон, који је истакао да је приписивање културног наслеђа Србије тзв. Косову дипломатска грешка првог реда. „С обзиром на осетљивост овог питања, једноставно приписивање културног наслеђа Србије Косоварима је дипломатска грешка првог реда.
Нажалост типично за ‘дипломате’ Бербокове”, написао је Бистрон. Српски манастир Високи Дечани је, иначе, одлуком Комитета за светску баштину УНЕСКО, стављен на списак угрожених споменика, а налази се и на листи најугроженијих локалитета културног наслеђа у Европи, коју је сачинила паневропска федерација за очување културног наслеђа Европа Ностра.
Манастир је више пута био изложен директним нападима екстремних Албанаца, а привремене институције самоуправе одбијају да спроведу одлуку уставног суда у Приштини из 2016. године и да као власништво Високих Дечана упишу око 24 хектара земље у околини манастира. Манастир Високи Дечани је под непрекидном заштитом међународних снага Кфора и једини је верски објекат и споменик Унеска у Европи под војном заштитом.
Немачка посланица одговорила Родеу: Зашто не помињете да су Дечани опасани бодљикавом жицом
(Принтскрин)
Ко у Европи ко озбиљно мисли о слободи религије и правима мањина не сме да прећуткује и толерише услове у којима се налазе српски манастири на КиМ, поручила је Жаклин Настић.
Посланица у Бундестагу Жаклин Настић реаговала је на изјаву немачког амбасадора на Косову Јерна Родеа да је манастир Високи Дечани културно добро на Косову, истичући да се у његовој објави не спомиње чињеница да је тај манастир ограђен бодљикавом жицом, у шта је, како додаје, имала прилике и сама да се увери.
Она је на друштвеној мрежи Икс указала да је бодљикава жица доказ стално високе претње нападима и провалама албанских екстремиста на хришћанско српско православно културно добро.
Позитивно је оценила посету немачких амбасадора из читавог региона манастиру Дечани, али и истакла да било ко у Европи ко озбиљно мисли о слободи религије и правима мањина не сме да прећуткује и толерише услове у којима се налазе српски манастири на Косову, преноси РТ Балкан.
„Веома је добро да је овим путем скренута пажња на манастир Дечани и његово културно наслеђе. Оно што господа не спомињу је чињеница да манастир Дечани већ годинама мора да буде ограђен бодљикавом жицом. Сама сам имала прилике у то да се уверим. Један тужан и ужасавајући доказ стално високе претње нападима и провалама албанских екстремиста на хришћанско српско православно културно добро. Ко у Европи озбиљно мисли о слободи религије и правима мањина не сме тако нешто да прећуткује и толерише”, поручила је Настић.
Немачки амбасадор не зна где је био јер су за њега Високи Дечани „косовски манастир”
Има оних којима ни дипломатска функција није довољна мотивација да почну да раде на себи, па тако и немачки амбасадор у Приштини Јорн Роде, који се налази у колевци српске државе – и даље нема појма о њеној историји па живи у убеђењу да су Високи Дечани „косовски манастир”.
Што је најгоре, неће ни да научи. Јер, „глувом шапутати, ћоравом намигивати”, показало се још једном као узалудан посао. Ни Родеов разговор са свештенством Српске православне цркве, није помогао Немцу да посложи чињенице и схвати – да не постоје косовски, постоје само српски манастири на Косову.
Без обзира што је заједно са делегацијом немачких дипломата са игуманом Савом разговарао о изазовима са којима се суочава Српска православна црква на Косову и Метохији – он и даље не зна где је био.
„Данас смо завршили нашу регионалну конференцију немачке амбасаде незаборавном посетом косовском манастиру Дечани , који се налази на Унесковој листи. Место је јединствено! Захвалан оцу Сави и његовој браћи на гостопримству и обогаћеној дискусији”, написао је Роде на Твитеру, ухвативши се тако у коло са другим историјским ревизионистима, попут рецимо „угледног” српског политичара Ненада Чанка који је својевремено покушавао да нас подучи да „то нису српски него православни манастири”.
„Косово” као држава постоји, додуше само у машти приштинских политичара, свега петнаест година, и можда је то могао бити „хинт” који би спасао немачког политичара оваквог блама. Јер цео свет зна да су у Дечанима, чак и клозетске инсталације помоћних манастирских просторија не само старије од лажне државе већ и историјски значајније.
Штавише, археолог Дејан Радичевић недавно је потврдио да на КиМ уопште и не постоје материјални трагови Албанаца који датирају из средњег века.
И како би онда овај манастир могао бити „косовски”?
„То је српски манастир, али ти то добро знаш. У то име само желим да подсетим на један историјски тренутак из Великог рата. Овде можете видети како је српски официр у част предаје од једног аустријског званичника добио кључ манастира Високи Дечани. Датум је 29. септембар 1918. године”, написао је један од корисника друштвене мреже „Икс”.
Није ово први пут неко покушава да Србима отме Дечане.
Удружење косовских историчара „Али Хадри” више пута је наводило да је реч о манастиру православних Албанаца и да игуман Сава Јањић служи у албанском православном манастиру, који су, како кажу, „узурпирали српски окупатори још у средњем веку”.
„Неистина је да манастир Дечани припада српској цркви, већ је то храм православних Албанаца, који је обновљен на темељима илирског храма – Дардан, а манастир је саградио Фра Вита Кучи на земљи Хака Кучија из Дечана”, наводи се у једној од њихових изјава.
Манастир Високи Дечани је, одлуком Комитета за светску баштину УНЕСЦО, стављен на списак угрожених споменика, а налази се и на листи најугроженијих локалитета културног наслеђа у Европи коју је сачинила паневропска федерација за очување културног наслеђа Европа Ностра.
А ко га угрожава? Управо они који га присвајају, преноси РТ Балкан.
Манастир је више пута био изложен директним нападима екстремних Албанаца, а привремене институције самоуправе одбијају да спроведу одлуку уставног суда у Приштини из 2016. године и да као власништво Високих Дечана упишу око 24 хектара земље у околини манастира.
Манастир Високи Дечани је под непрекидном заштитом међународних снага Кфора и једини је верски објекат и споменик Унеска у Европи под војном заштитом. Толико о томе да је “косовски”.
Но, није ово ни Родеово премијерно прекрајање историје. Већ други пут у седам дана немачки амбасадор гази преко чињеница, и прошлости – будући да је прошле недеље, заједно са француским колегом померио споменик сахрањеним српским војницима погинулим у Балканским ратовима и Великом рату како се не би видео у кадру.
Није их било срамота ни да признају да су то урадили јер је француско-немачка церемонија претходних година била “укаљана полемикама у појединим медијима на Косову” око присуства споменика у част погинулим српским војницима од 1912. до 1918. године, преноси РТ Балкан.
Приштина примила захтев о одржавању парламентарних избора у Србији на Косову и Метохији
ПРИШТИНА – Привремене приштинске институције саопштиле су да су „упознате са захтевом“ да предстојећи парламентарни избори у Србији буду одржани и на КиМ, додајући да ће одговор на тај захтев бити „у складу са уставом“ тзв. Косова и да ће у изради одговора на захтев бити консултован Бриселски споразум.
„Садржај и детаљи захтева биће анализирани и наш одговор ће увек бити у складу са законом и уставом“, навео је портпарол владе привремених институција Перпарим Криезиу, преноси Радио слободне Европе на албанском језику.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић затражио је 3. новембра писаним путем од шефа ОЕБС-а на КиМ Мајкла Давенпорта да обезбеди ангажовање те мисије у организовању и одржавању избора на Косову и Метохији, достављању изборног материјала до бирачких места, као и у прикупљању гласачких листића и њиховом транспорту по окончању гласања, а у складу са процедурама које су примењиване током претходних изборних поступака на АП КиМ закључно са 2020. годином, преноси Танјуг.
ОЕБС је саопштио да је о захтеву Владе Србије обавестио владу привремених приштинских институција и да је спреман да спроведе прикупљање гласова на гласачким местима на КиМ „под истим условима као и у претходним случајевима“.
Последњи парламентарни избори које је Србија организовала и на којима су гласали Срби са КиМ одржани су 21. јуна 2020. године и то према ранијој пракси, односно гласове је прикупљала мисија ОЕБС-а на КиМ, након чега су пребројавани у Врању и Рашкој.
Приштина није дозволила да у АП КиМ у јануару 2022. године буде одржан референдум о измени Устава Србије, као ни парламентарни избори у Србији у априлу 2022. године.
Лајчак: Састанци су били од помоћи у постизању напретка по бројним питањима
БРИСЕЛ – Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак саопштио је данас да је на засебним састанцима разговарао са председником Србије Александром Вучићем, директором Канцеларије за КиМ Петром Петковићем и главним преговарачем Приштине Бесником Бисљимијем.
Сумирајући своје активности у току недеље, Лајчак је навео да су разговори са Вучићем и Петковићем били „наставак напора да унапредимо имплементацију Споразума на путу ка нормализацији”.
„Слично нашим дискусијама на Косову, позабавили смо се и другим хитним питањима у дијалогу који води ЕУ, наглашавајући потребу за хитним решавањем у припреми за овонедељни састанак главних преговарача”, навео је Лајчак на Фејсбуку, јавља Танјуг.
Истакао је да је у свим разговорима нагласио потребу да имплементација Споразума треба да напредује тако што обе стране испуњавају обавезе и то „корак по корак и паралелно”, као и по принципу да обе стране морају „нешто да ураде да би нешто добиле”. Навео је да је у четвртак у Бриселу био домаћин Петковићу и Бисљимију.
„Разговарали смо о низу тема – Статуту, Плану имплементације, енергетици, регистарским таблицама, изборима и несталим лицима. Састанци су били од помоћи у постизању напретка по бројним питањима на дневном реду нашег дијалога и радујем се брзом наставку. Зато планирам да наставим разговоре у наредним данима и недељама”, истакао је Лајчак и додао да је са лидером опозиционе партије ДПК Мемљијем Краснићијем „имао користан састанак” о ситуацији на КиМ и значају напретка у дијалогу за пут Приштине ка ЕУ.
- Latest Posts by
-
Председник Владе Републике Србије др Ђуро Мацут пожелео је свим верницима срећан Ускрс.
- -
Извештај експертске групе ФСБ Руске Федерације о наводној употреби звучног топа на протесту одржаном 15. марта 2025. године у Београду.
- -
Стефановић поново наредио да се кривично гони за особа која је угрозила Ану Брнабић
- All Posts